Poveži se s nama

Tehnomanija

Masovni otkazi natjerali IT stručnjake na neobičan potez, udružuju se na LinkedInu

Objavljeno

LinkedIn je odlična platforma za pronalazak novog posla, a protekle godine nametnuo se i kao mjesto na kojem će, osim samog posla, zainteresirani moći dobiti podršku u slučaju otkaza, savjete što učiniti u takvoj situaciji te što uopće napraviti na poslovnom planu u ovim nesigurnim vremenima

Oglas

BiH

MoSTART: Inovacije i primijenjena umjetne inteligencije u službi znanosti

Objavljeno

Piše

Znanstveni dan drugogInovacije i primijenjena umjetne inteligencije u službi znanosti izdanja međunarodne konferencije o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije (UI) MoStarta održan je u četvrtak na Sveučilištu u Mostaru (SUM). Drugi dan konferencije MoStart, nudio je priliku profesorima, istraživačima i studentima doktorskih studija da kroz formate predavanja, panel rasprava i izlaganje znanstvenih radova razmijene iskustva te da saznaju o najnovijim trendovima i primijenjenim tehnologijama UI-a u okviru obrazovanja, istraživanja i znanosti. Tijekom Znanstvenog dana obuhvaćen je širok spektar znanstvenih tema temeljenih na tehnologiji, uključujući inteligentne sustave podučavanja, proširenu stvarnost u obrazovanju i robotiku u obrazovanju.

Sadržajan program drugog dana MoStart konferencije
Program znanstvenog dijela konferencije uključivao je radionicu pod nazivom „Unaprijeđena procjena znanja kroz obradu prirodnog jezika, konceptualne mape i tehnologiju digitalnih flash kartica“. Profesor dr. sc. Slavomir Stankov i docent dr. sc. Daniel Vasić vodili su studente doktorskih studija kroz inovativne pristupe u procjeni i unapređenju znanja. Kroz radionicu, fokusirali su se na implementaciju inovativnih pristupa u procjeni i unapređenju znanja, istraživali tri ključna alata u akademskom kontekstu: obradu prirodnog jezika, konceptualne mape i tehnologiju digitalnih flash kartica. Docent Vasić ističe kako su, unatoč različitim UI resursima, nastavnici i dalje nezamijenji dio poručavanja. „Obrada prirodnog jezika je područje koje nas intrigira već deset godina, no s pojavom alata generativne umjetne inteligencije, vidimo drastične promjene. Važno je napomenuti da su alati sami po sebi samo alati. Njihova prava vrijednost dolazi kroz njihovu primjenu i doprinos društvu. Bitno je razumjeti da nitko ne može učiti umjesto vas, učenje je osobni proces koji zahtijeva aktivno sudjelovanje pojedinca. U tom kontekstu, primjena alata UI u okviru on-line učenja može biti korisna, ali ne zamjenjuje ulogu pojedinca u vlastitom obrazovanju”, kazao je Vasić tijekom radionice.

Vasić kao koordinator Znanstvenog dana na konferenciji osvrnuo se na cjelokupan dan posvećen znanosti kazavši kako je izuzetno zadovoljan ovogodišnjim odazivom te kako se nada da su sudionici današnjeg dana imali pozitivna iskustva obzirom da je program bio sadržajan i zanimljiv. „Drugi dan konferencije MoStart smo otvorili vrlo intrigantnim predavanjem prof. dr. sc. Koiti Hasida, umirovljenog profesora sa Sveučilišta u Japanu, a program je uključivao i radionicu za studente doktorskih studija, panel raspravu na temu razotkrivanja izazova i mogućnosti primjene UI u nastavnom procesu te prezentacije znanstvenih radova. Također, moram naglasiti da su radovi prošli kroz strogi proces recenzije te da će oni najbolji biti objavljeni uz podršku izdavača Springer i indeksirani u prestižnoj Scopus bazi. Smatram da smo na taj način pružili dodanu vrijednost i podigli istraživačku ljestvicu na višu razinu“, zaključio je Vasić.

Profesor Koiti Hasida sa Sveučilišta u Tokiju sudionicima je prikazao kako integracija grafova u obrazovne procese može značajno unaprijediti sposobnost kritičkog razmišljanja kod studenata. Profesor Hasida predstavio je niz studija koje pokazuju kako grafovi, koji vizualno prikazuju odnose i podatke, omogućavaju studentima da brže razumiju složene koncepte velikih baza podataka te razvijaju sposobnost analize i sinteze informacija. Osim toga, naglasio je da korištenje grafova kao alata ne zahtijeva dodatne financijske investicije, što ih čini izuzetno privlačnima za obrazovne institucije koje teže optimizaciji svojih resursa. Predavanje je također obuhvatilo praktične primjere kako se slične metode mogu primijeniti i u online učenju, što je posebno relevantno u kontekstu sve veće popularnosti digitalnih obrazovnih modela.

Oglas

Globalna prepoznatljivost uz Springer
Tijekom ovogodišnjeg Znanstvenog dana Mostart konferencije dio programa bio je posvećen izlaganjima prihvaćenih znanstvenih radova, a organizatori su i ove godine naglasili značaj znanstvenog doprinosa i kvalitete predstavljenih radova. Kao i prethodne godine, autori najboljih radova imat će priliku da svoje radove objave kao dio prestižne serije knjiga „Komunikacije u računarstvu i informatici“, koju izdaje renomirani izdavač Springer. Osim objavljivanja u seriji knjiga, najbolji radovi također imaju mogućnost za objavu u uglednom časopisu SN Computer Science, također izdavačke kuće Springer. Ova dvostruka prilika za međunarodnu vidljivost dala je autorskim timovima dodatni poticaj i vrijednost u predstavljanju znanstvenih spoznaja što je pokazatelj da konferencija nastavlja promicati visoke standarde u znanstvenim istraživanjima nudeći istraživačima vrijednu platformu za razmjenu znanja i ideja. Uz to, suradnja s Springerom otvara vrata međunarodnom priznanju i pristupu širokoj znanstvenoj zajednici, što predstavlja znatan doprinos karijerama znanstvenika i istraživača.

Nastavi čitati

Scena

Olakšano korištenje ChatGPT-a

Objavljeno

Piše

U sklopu svoje strategije proširenja dostupnosti AI alata, OpenAI je najavio da se ChatGPT od sada može koristiti bez prijave u korisnički račun.

Više od 100 milijuna ljudi u 185 zemalja tjedno koristi ChatGPT kako bi naučili nešto novo, pronašli kreativnu inspiraciju i dobili odgovore na svoja pitanja. Od danas možete koristiti ChatGPT, bez potrebe za prijavom. Ovo uvodimo postupno, s ciljem da AI učinimo dostupnim svima koji žele znati više, priopćili su iz OpenAI-ja.

Ipak, treba imati na umu da izrada računa za korištenje ChatGPT-a donosi dodatne pogodnosti, kao što je, primjerice, mogućnost bilježenja interakcije korisnika s chatbotom, povratak na stare upite, dijeljenje razgovora te korištenje glasovnih naredbi, prenio je Bug.hr.

Nastavi čitati

BiH

Zbog iznimnog interesa, Eronet produžio akciju Duple gige dvije godine!

Objavljeno

Piše

Zbog iznimnog je interesa Eronet produžio akciju Duple gige dvije godine! za nove korisnike SMART tarifa koji potpišu novi ili produlje postojeći ugovor na 24 mjeseca, uz kupnju mobilnog uređaja na rate.

Ako iskoriste tu posebnu pogodnost, korisnici dobivaju svojevrsnu tarifu unutar tarife, koja omogućava uživanje u mobilnom internetu s uključenih dvostruko više gigabajta internetskog prometa iduća 24 mjeseca. Primjerice, korisnici SMART Surf tarife tako će, umjesto 25 GB, dobiti čak 50 GB interneta mjesečno, što znači da u roku dvije godine na raspolaganju imaju nevjerojatnih 1 terabajt i 200 GB uključenog internetskog prometa.

Akcija se može iskoristiti do kraja 4. mjeseca 2024. godine, a vrijedi za sve SMART tarife, osim tarifa SMART Cool i SMART Max.

Inače, Eronetu je nedavno potvrđen status najbrže mobilne mreže u BiH za 2023. godinu. Priznanje dodjeljuje kompanija Ookla®, globalni lider u testiranju i analizi interneta.

Oglas

Više informacija o ponudi koja se ne propušta, SMART tarifama, dodatnim gigabajtima i ponudi uređaja na www.hteronet.ba

 

Nastavi čitati

Scena

WhatsApp uvodi poboljšanu opciju koja će značiti korisnicima: Evo što više nećete moći uraditi

Objavljeno

Piše

Najrašireniji chat servis na svijetu WhatsApp novim potezom dodatno pojačava zaštitu privatnosti korisnika. Odsad ćete do tuđe profilne slike ipak nešto teže.

Kompaniji Meta može se prigovoriti puno toga, ali ne i da marljivo praktički iz mjeseca u mjesec poboljšavaju WhatsApp.

Podsjetimo WhatsApp su 2009. osnovala dva bivša Yahooovca Brian Acton i Jan Koum, a njihova aplikacija za chat i komunikaciju munjevito se raširila po svim mobilnim platformama. Brian i Jan 2019. ipak nisu odoljeli 19 milijardi dolara (33,97 milijardi KM), kojem je ponudio tada Facebook, danas poznat kao Meta.

U međuvremenu, WhatsApp se konstantno poboljšava novim funkcijama i mogućnostima, ali i sigurnošću i zaštitom privatnosti. Dobili smo glasovne poruke i videopozive, glasovne pa i videoporuke, a dijeliti možemo datoteke do 2 GB.

Oglas

Nedavno je lakše i prenositi poruke s Androida na iPhone i obrnuto.

Sad uvode novu funkciju, a tiče se upravo zaštite privatnosti. Naime, već se neko vrijeme iz WhatsApp-a ne mogu preuzimati tuđe profilne slike. Sad su onemogućili i screenanje. Drugim riječima, pokušate li otvoriti nečiju WhatsApp profilnu fotografiju i snimiti ekran, nećete to moći.

Oni, kojima je baš stalo do tuđe profilne slike i dalje će naravno tuđu profilnu fotografiju moći fotkati drugim telefonom. Ostaje i opcija snimanja ekrana na WhatsApp Webu. Sa zanimanjem, čekamo koju će to novu opciju dobiti WhatsApp, javlja Smartphone Hrvatska.

Oglas

Nastavi čitati

Scena

Osuđen jer je na ‘fejsu’ policajce nazvao idiotima

Objavljeno

Piše

Vlado (54) iz Koprivnice proglašen je krivim i osuđen jer je na Facebooku policiju nazvao idiotima.

Prema ovotjednoj presudi, on je u veljači 2020. godine u 9.31 sat narušavao javni red i mir na Facebook stranici Podravskog lista.

“U komentarima se registrirao preko Facebook stranice s komentarom na članak naziva ”Đurđevčani oprez! Policija je danas u akciji zbog dva detalja.” Napisao je komentar i time ga učinio javnim, a sadržaj istog je: “Ma daj neki su policajci ili policajke idioti!“

Dakle, omalovažavao je i vrijeđao službene osobe u vezi s vršenjem njihove službe”, naglasila je koprivnička prekršajna sutkinja.

Oglas

Navodi kako je “činjenično stanje dovoljno utvrđeno uvidom u izlist stranice članka te profilne fotografije s Facebooka, a iz navedenog je nedvojbeno vidljivo da je upravo Vlado počinio prekršaj budući da je vidljiva fotografija lica istog i zbog čega je nesporno utvrđen identitet osobe”.

Sutkinja ga je kaznila s 90 eura i mora platiti 30 eura prekršajnih troškova. Presuda je nepravomoćna, javlja Danica.hr.

Nastavi čitati

Gospodarstvo

Mostar dobiva prvu IT konferenciju- VISION DAYS.

Objavljeno

Piše

Od danas dostupne Early Bird kotizacije.

Konferencija VISION DAYS održat će se po prvi put u Mostaru 23. i 24.05.2024. u CineStaru, a tema prvog izdanja je „IT sigurnost je u vašim rukama“.

Namijenjena je prije svega IT Security stručnjacima ali i managementu svih kompanija, a sve sa ciljem da se omogući što bolje razumijevanje važnosti informacijske infrastrukture i njezine sigurnosti za uspješan rast i razvoj kompanija.

Ova dvodnevna konferencija ponudit će predavanja eminentnih stručnjaka sa višegodišnjim iskustvom u velikim IT korporacijama, kao i europskim i svjetskim projektima. U posebnom fokusu bit će regionalni IT stručnjaci i certificirani stručnjaci za Cyber Security.

Oglas

„Osmišljena je na način da sva predavanja budu zasnovana isključivo na CASE STUDY predavanjima eminentnih stručnjaka, sa posebno odabranim predavanjima iz dugogodišnjeg iskustva u struci“, ističu organizatori iz kompanije DNS IT Consulting and Services, iza kojih je dugogodišnje iskustvo u IT industriji i sudjelovanju u predavačkom dijelu sličnih konferencija u regiji.

Dolazak na ovu važnu konferenciju najavila su i mnoga poznata predavačka imena koja su svoje bogato iskustvo dijelila na pozornicama renomiranih konferencija, poput Microsoft Ignite-a, Vmware EXPO-a, TechED-a, pa sve do regionalnih IT konferencija Network, Sinergija, Advanced Technology Days i druge.

Ne propustite priliku biti dio ove prve IT konferencije u Mostaru i osigurati svoje mjesto po najpovoljnijoj cijeni, jer upravo danas su krenule rane prijave na VISION DAYS.

Early Bird kotizacije dostupne su po cijeni 250,00 KM + PDV sve do 10.02. putem službene stranice konferencije.

Oglas

Nakon ovog datuma cijene će biti veće, pa će Regular kotizacije iznositi 300, 00 KM + PDV (do 11.02.-10.05.), a Last Minute kotizacije 350,00 KM + PDV (11.05.-23.05.).

Konferencija će ponuditi 20-ak predavanja koja će se održavati istovremeno u dvije dvorane u CineStaru. Očekuje se kako će ih pratiti oko 250 sudionika iz cijele regije.

Budite dio ovog jedinstvenog IT događaja i unaprijedite svoje znanje kroz predavanja eminentnih IT stručnjaka.

VISION DAYS- dani koji se pamte!

Oglas

 

 

 

Oglas

Nastavi čitati

Promo

Prijavite se na program podrške digitalnoj transformaciji za mikro, mala i srednja preduzeća

Objavljeno

Piše

Centar za digitalnu transformaciju (CDT) Verlab Instituta u saradnji sa Njemačkim društvom za međunarodnu saradnju (GIZ), uputio je javni poziv kompanijama za učešće u novom “Programu podrške digitalnoj transformaciji za mikro, mala i srednja preduzeća 2024”.

Sektor MMSP imati će priliku da uz pomoć certifikovanih konsultanata unaprijedi poslovanje uvođenjem savremenih digitalnih alata.

“Digitalna transformacija je odlična prilika za mikro, mala i srednja preduzeća da usvajanjem digitalnih tehnologija unaprijede svoje poslovanje, od inoviranja poslovnog modela, unapređenja poslovnih procesa, do kreiranja novih proizvoda ili usluga koje će im obezbijediti brzi rast. Posljedično, kompanije mogu očekivati unapređenje svoje konkurentske prednosti i osvajanje novih tržišta”, ističe prof. dr. Lejla Turulja, konsultantica CDT-a Verlab Instituta.

Ko ima pravo na učešće

Pravo učestvovanja imaju sve kompanije iz Bosne i Hercegovine koje imaju između pet i 249 zaposlenih.

Oglas

Učesnici u konsultantskom programu dobijaju besplatnu izradu ekspertske analize od strane iskusnih i certifikovanih konsultanata, koja je prikaz trenutnog stanja kompanije, kao i analizu domena u poslovanju koje bi trebalo unaprijediti, i rad na detaljnoj strategiji razvoja kompanije u ključnim domenima kroz digitalnu transformaciju.

Bespovratna subvencija do 5.000 KM

“Učesnici programa podrške dobijaju besplatnu ekspertsku analizu i konsultantsku podršku certifikovanih konsultanata, podršku u razvoju strategije digitalne transformacije, te subvenciju do 5.000 KM od strane CDT-a, u slučaju investicije ukupne vrijednosti 10.000 KM, za realizaciju prvog projekta koji će doprinijeti digitalnoj transformaciji kompanije”, ističe dr. Lejla Gurbeta Pokvić, direktorica Verlab Instituta.Također, kompanijama je obezbijeđena supervizija procesa implementacije rješenja, nakon što je strategija usaglašena i dogovorena između kompanije i konsultanta.

Kompanije mogu podnijeti prijave putem popunjavanja upitnika Digitalne konkurentnosti na web stranici Centra za digitalnu transformaciju Verlab Instituta i slanjem potrebne dokumentacije iz poziva na email info@verlabinstitute.com.

Oglas

Javni poziv je otvoren do 25. januara 2024. godine. Programa podrške digitalnoj transformaciji 2024. Centra za digitalnu transformaciju Verlab Instituta podržan je od strane Evropske unije i Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke (BMZ), te Njemačkog društva za međunarodnu saradnju (GIZ).

Program podrške i trening konsultanata odvija se uz podršku Centra za digitalnu transformaciju (CDT) Srbija. Za više informacija o pozivu i prijavi, posjetite sljedeću stranicu.

Nastavi čitati

BiH

MUP UPOZORIO: Ne otvarajte ove poruke na Viberu

Objavljeno

Piše

Ministarstvo unutarnjih poslova /MUP/ Republike Srpske upozorilo je građane da ne otvaraju poruke sumnjivog sadržaja na aplikaciji “viber”, jer je primjećeno da je u okviru ove aplikacije aktuelna “fishing” kampanja koja ima za cilj iskorištavanje broja telefona građana za instaliranje “vibera” na drugim uređajima.

Način na koji se fishing link širi je taj da građani u aplikaciji “viber” prime poruku sa linkom https://www.viber.com/activate_secondary/ ili slično, priopćio je iz MUP-a Srpske.

“Nakon otvaranja ovog linka, automatski se omogućava aktivacija `vibera` na drugom uređaju, uz korištenje broja telefona od žrtve”, navodi se u priopćenju.

Poruka sa malicioznim linkom se najčešće dijeli u okviru “viber” grupa, te može da bude poslata i od poznatog pošiljatelja čiji je broj telefona već kompromitiran.

Oglas

Iz MUP-a Srpske pozivaju građane da, ukoliko prime poruku ovog sadržaja, da je ne otvaraju, te da prvo provjere tko ih šalje, kao i da pokušaju ostvariti komunikaciju sa pošiljateljem na drugi način, kako bi se uvjerili da zaista postoji namjera za slanje linka.

Nastavi čitati

Scena

Mladić iz Jajca izmislio aplikaciju koju je New York Times proglasio najboljom

Objavljeno

Piše

U svijetu prepunom izazova i brzih promjena, upravljanje popisom obaveza postalo je ključno za održavanje reda u svakodnevnom životu. U moru dostupnih aplikacija, jedna se izdvaja kao pravi saveznik – Todoist koja ima preko 10 milijuna preuzimanja.

Ova aplikacija, razvijena od strane Jajčanina Amira Salihefendića, privukla je pažnju New York Timesa te postala prva opcija za korisnike diljem svijeta, piše Jajce Online.

Todoist je stekao popularnost zbog svoje jednostavnosti i ugodnog korisničkog iskustva, te se ističe mnogobrojnim korisnim funkcijama koje olakšavaju upravljanje zadacima.

Neograničeni podsjetnici, praćenje napretka, organizacijske značajke za upravljanje više projekata te 150 prikaza filtara čine Todoist izuzetno svestranom opcijom. Ova aplikacija je kompatibilna s različitim platformama poput Applea, Androida, Windowsa i Linuxa, podržava automatizacijske programe poput Zapiera i IFTTT-a.

Oglas

Velika popularnost aplikacije Todoist

Jedna od ključnih prednosti Todoista je redovito ažuriranje i transparentna politika privatnosti. Korisnici mogu uživati u dnevnim automatskim sigurnosnim kopijama podataka, šifriranju podataka te odsutnosti oglasa, pružajući osjećaj sigurnosti i povjerenja.

U prethodnim verzijama, Todoist se suočavao s kritikama zbog ograničenih opcija integracije kalendara i kontraintuitivnog sučelja. Međutim, recentna poboljšanja u dizajnu sučelja čine Todoist jasnim liderom u svojoj kategoriji.

Unatoč mogućim unapređenjima u funkcionalnostima kalendara, Todoist se lako integrira sa gotovo svim kalendarima koje korisnici preferiraju.

Oglas

Todoist nudi besplatan početnički plan, ali je primijećeno da nedostatak ključnih značajki, poput podsjetnika, čini besplatni plan ograničenim u usporedbi s drugim besplatnim opcijama.

Sa značajnim poboljšanjima koja Todoist Pro donosi, pretplata od 5 dolara mjesečno ili 48 dolara godišnje čini se izuzetno vrijednom investicijom za korisnike željne iskusiti sve prednosti ove vrhunske aplikacije za upravljanje popisom obveza.

Amir Salihefendić, osnivač kompanije Doist, koja stoji iza Todoista, svoju je životnu priču započeo u Jajcu. Nakon rata, sa svojim roditeljima preselio se u Dansku, gdje je stekao sveučilišno obrazovanje iz informacijskih tehnologija. Njegova putovanja vodila su ga kroz Čile, Tajland, Portugal prije nego što se s obiotelji skrasio u Španjolskoj.

U svojim ranim koracima u karijeri, Amir Salihefendić nije krio zahvalnost u medijima prema svom bratu Munibu, stručnjaku za informacijske tehnologije. Iako Munib nije bio direktno uključen u razvoj aplikacija, njegova podrška bila je neizmjeran doprinos.

Oglas

Munib je poznat kao vlasnik tvrtke “Smart“, koja je ostavila traga u informacijskom sektoru.

Todoist, uz svoju svestranost, jednostavnost i kontinuirana poboljšanja, postao je nezaobilazan alat za milijune korisnika koji traže red u svojim kaotičnim rasporedima.

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

Promoprije 6 minuta

Poduzeće OVNAK zapošljava više djelatnika

Zbog povećanog obujma posla tvrtka Ovnak d.o.o. Vitez, AC Ovnak i Ovnak Oil raspisuju natječaj za posao za sljedeće pozicije: 1. Marketing menadžer2. Asistent marketing...

Događanjaprije 2 sata

Večeras humanitarni koncert OGŠ Jakova Gotovca

Učenici i djelatnici OGŠ Jakova Gotovca Novi Travnik Vas pozivaju da danas 26.travnja u 19 sati u crkvi Uzašašća Gospodinova...

BiHprije 2 sata

Nadbiskup Vukšić: Crkva u BiH bori se s iseljavanjem, katolička zajednica upola manja

Predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić u...

BiHprije 2 sata

Lidl počeo gradnju objekta u Mostaru, završetak se očekuje krajem godine

Lidl je počeo gradnju objekta i u Mostaru. Ova kompanija će imati trgovine širom Bosne i Hercegovine i trebale biti...

BiHprije 5 sati

Ogroman pad industrijske proizvodnje u Federaciji BiH

Ukupna industrijska proizvodnja u Federaciji Bosne i Hercegovine u ožujku 2024. godine, u usporedbi s prethodnim mjesecom, smanjila se za...

Središnja Bosnaprije 5 sati

Vlada SBŽ-a preraspodijelila pet milijuna KM za nabavku uređaja za magnetnu rezonancu

Vlada Županije Središnja Bosna na sjednici u četvrtak u Travniku usvojila je odluku o preraspodjeli sredstava s Ministarstva obrazovanja, znanosti,...

Promoprije 5 sati

Otvara se Pita Shop – Travnik, kupcima na raspolaganju tradicionalno pripremljene pite

Od mjeseca maja, stanovnici Travnika imat će priliku uživati u tradicionalnim jelima, jer se otvara Pita Shop Travnik, koji donosi...

Muzikaprije 5 sati

Koncertnom turnejom Bijelo dugme slavi 50. rođendan

Bijelo dugme ove i iduće godine slavi 50. rođendan turnejom nazvanom Doživjeti stotu. Slavljenička turneja kreće 11. svibnja iz Sarajeva,...

Oglas
Oglas
LM