Vijesti
Uvjeti korištenja
Otvaranjem i korištenjem sadržaja na web portalu Centralna.ba smatrate se upoznatim i prihvaćate ove Uvjete korištenja.
Kao korisnik web portala Centralna.ba obvezujete se da nećete kršiti zakonske propise BiH kao i međunarodne propise (kršiti zakonska pravila, objavljivati reklamne poruke, vrijeđati na bilo kojoj osnovi, slati zaštićene i tajne podatke i informacije, širiti nacionalnu, vjersku ili bilo koju drugu mržnju, objavljivati lažne informacije i sl.), u bilo kojem obliku (tekst, fotografija, video), kako na web portalu Centralna.ba tako i na stranicama korištenim na društvenim mrežama (Facebook, Twitter, YouTube i dr.).
Svi sadržaji objavljeni na web portalu Centralna.ba se mogu preuzimati uz obvezu navođenja izvora. Iza zadnje rečenice prenesenog ili citiranog teksta unosi se poveznica na članak u obliku (Centralna.ba). Ukoliko se radi o sadržaju prenesenom iz drugog medija, obvezno je potpisati izvorni medij te poštivati pravila i uvjete korištenja datog medija.
Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima autora, ne izražavaju stavove redakcije portala Centralna.ba, nego su to stavovi autora kolumne i komentara. Centralna.ba nije odgovorna za sadržaje koji se pojavljuju na vanjskim linkovima i u djelokrugu autora istih.
Svi multimedijalni sadržaji poslani redakciji portala mogu, ali i ne moraju biti objavljeni na portalu te se za ovaj samoinicijativni čin ne isplaćuju nikakve naknade. Pošiljatelj multimedijalnih sadržaja (fotografija, video uradak, tekst i slično) jamči posjedovanje autorskih prava i pravo na javno ustupanje sadržaja na vlastitu odgovornost.
Uvjeti korištenja mogu, u svakom trenutku, biti promijenjeni bez prethodne najave.
Politika
Vlada Srbije nakon sankcija SAD-a i Velike Britanije: Goriva imamo još za tri mjeseca
On je istakao da su obezbijeđene rezerve goriva za naredna tri mjeseca.
“Nema mjesta panici. Vladi predstoji težak posao da donese odluku koja će biti u srpskom interesu”, rekao je Vučević, dodajući da će se u narednim danima znati koje aktivnosti će biti preduzete i šta Srbija mora da uradi.
Vučević je naglasio da će Srbija istovremeno morati voditi razgovore s Amerikancima i Rusima. Ključni sastanak obavit će, prema njegovim riječima, predsjednici Srbije i Rusije, Aleksandar Vučić i Vladimir Putin, koji će odrediti pravac daljnjih dešavanja.
“Sa ‘Gaspromom’ smo u pregovorima o gasnom aranžmanu, bez kojeg nećemo imati grijanje u velikim gradovima niti dovoljno struje”, upozorio je Vučević.
Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država objavilo je danas sankcije protiv NIS-a u sklopu najnovijeg paketa usmjerenog na firme pod ruskim vlasništvom.
Kako je navedeno u saopćenju, razlog za sankcije su poslovne veze sa kompanijom Gazprom, većinskim vlasnikom NIS-a od 2008. godine. Na listi sankcionisanih nalaze se i druge podružnice Gazproma iz Kazahstana, Kirgistana, Luksemburga i Tadžikistana.Sve nekretnine i imovina ovih firmi pod jurisdikcijom SAD-a sada su zamrznute, uz dodatne mjere koje nisu precizirane.
Sankcije su donesene na temelju izvršnih uredbi 14024 i 13662, koje omogućavaju sankcionisanje subjekata povezanih s ruskom ekonomijom. Ove uredbe prvobitno su uvedene nakon ruske aneksije Krima, a kasnije proširene zbog agresije na Ukrajinu.
Sankcijama se pridružila i Velika Britanija.
Gospodarstvo
Zubak najavljuje ulaganje 150 milijuna eura u revitalizaciju Vitezita
Nakon višegodišnjih pravnih izazova, stečajni postupak nad nekadašnjim ponosom bosanskohercegovačke i regionalne industrije, PS Vitezit, konačno se privodi kraju te šira javnost očekuje pozitivne procese u dva smjera, diobu za namirivanje obespravljenih radnika i nova ulaganja u proizvode procese i modernizaciju kompanije. Naime, nova, ključna odluka Kantonalnog suda u Novom Travniku, broj 51 0 St 162693 24 Pž 20 od 11. prosinca 2024. godine, potvrdila je pravo kupca na preuzimanje imovine, čime su uklonjene sve prepreke za početak velikih investicija obitelji Zubak.
Kroz tvrtku WDG Promet d.o.o., obitelj Zubak planira uložiti preko 150 milijuna eura u prvoj fazi, usmjeravajući investicije na modernizaciju i ponovno pokretanje proizvodnje, potvrdili su novinarima portala Viteški.ba u razgovoru. Navode kako cilj im je transformirati Vitezit u suvremeni industrijski centar koji će podržati vojnu i civilnu industriju u Bosni i Hercegovini, kao i šire u regiji.
Povratak industrijskog giganta
PS Vitezit, nekadašnji lider u proizvodnji eksploziva, specijaliziranih kemikalija i proizvoda za vojnu industriju, sada ima priliku zauzeti ključnu poziciju na gospodarskoj karti regije. Prema planovima obitelji Zubak, modernizacija postrojenja bit će usmjerena na implementaciju najnovijih tehnologija i ekoloških standarda, čime će bivši Vitezit, danas WDG d.o.o. Vitez postati moderna i perspektivna tvornica spremna odgovoriti na zahtjeve današnjeg tržišta.Plan modernizacije obuhvaća obnovu proizvodnih linija specijaliziranih za izradu baruta, raketnih goriva i eksploziva, koji će biti standardizirani prema NATO specifikacijama. Takvi proizvodi bit će ključni za opskrbu domaće vojne industrije, kao i za suradnju s NATO partnerima.
Proizvodnja po NATO standardima
U novoj eri Vitezita, kako navode, fokus će biti na strateškim proizvodima koji mogu zadovoljiti vojne i civilne potrebe regije. Proizvodnja će uključivati:
– Jednobazne i dvobazne barute, kao i kompozitne barute za streljivo svih kalibara, od metaka do topničkih sustava.
– Raketna goriva za vojne sustave, uključujući raketne projektile i dronove.
– Eksplozive za specijalne namjene, poput RDX-a i HMX-a, koji su ključni u modernim vojnim projektilima i artiljerij
– Visokokvalitetne industrijske eksplozive poput ANFO-a, za vojnu i civilnu primjenu.
Ovi proizvodi ne samo da će podržati domaću industriju, uključujući vodeće proizvođače vojne industrije u BiH, nego će omogućiti i značajan izvoz, čime bi Bosna i Hercegovina postala pouzdan partner u NATO opskrbnom lancu.Presuda koja vraća povjerenje
U ključnom pravnom trenutku, Kantonalni sud je svojom presudom ukinuo nezakonite odluke stečajnog suca Ive Žabića, koje su usporavale završetak stečajnog postupka. I uvođenje kupca, koji je prije više od dvije godine platio višemilijunski iznos u međunarodnoj prodaji Vitezita, o kojoj su se tada suglasili predstavnici radnika, povjeritelja te federalne vlade, kao i sam sudac Žabić. Ova odluka vraća povjerenje u pravosudni sustav i šalje snažnu poruku investitorima o važnosti zakonitosti i pravne sigurnosti.Lokalna zajednica s nestrpljenjem iščekuje početak radova, svjesna da će ova investicija donijeti dugoročnu korist i gospodarstvu i građanima Bosne i Hercegovine. Revitalizacijom Vitezita ne samo da se oživljava industrijska baština, već se stvara snažan temelj za budućnost kroz nova radna mjesta i namirivanje velikog broja obespravljenih Vitežana koji su svoju sudbinu godinama vezivali uz Vitezit.
BiH
BH Telecom preuzima Telemach u BiH, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji!
Kako Klix.ba ekskluzivno saznaje bosanskohercegovačka kompanija BH Telecom u postupku je preuzimanja telekom operatera Telemach.
Najveći telekom operater u našoj državi BH Telecom uskoro bi trebao preuzeti vlasništvo nad još jednim velikim telekom operaterom koji posluje u našoj državi – Telemachom. U pitanju je jedna od najznačajnijih investicija koja će neminovno ojačati domaću i bh. privredu i poboljšati korisničku uslugu.
Riječ je o širem paketu preuzimanja jer će BH Telecom osim Telemacha u BiH preuzeti i Telemach u Crnoj Gori, kao i Sjevernoj Makedoniji.
Finansijski detalji za sada nisu poznati, a uskoro bi sve trebalo biti potvrđeno na Konkurencijskom vijeću BiH. Spajanje ovih telekom operatera je jedan od najznačajnijih investicijskih poteza koji će osnažiti kako domaću privredu, tako i tržišnu poziciju domaćeg javnog preduzeća.
Kako saznajemo ovaj potez dio je šireg biznis plana koji se odnosi na poslovanje United Grupe, odnosno na pregovore o prodaji poslovanja United Grupe u Sloveniji, Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Bugarskoj i Grčkoj. Cijeli posao trebao bi biti ozvaničen do proljeća.
Gospodarstvo
SNJEŽANA KOPRUNER: BiH ima sve preduvjete da postane vodeća zemlja u regiji, samo treba znanja, dobre volje i ljubavi za svoju zemlju i svoj narod
Cijene rada
Ističe da u BiH, kao i u drugim zemljama, postoji slobodno tržište radne snage koje reguliše cijenu rada i ono nema veze sa odlukama o vrijednosti minimalne satnice.
“Tako, na primjer, cijena sata jedne čistačice na moru u Republici Hrvatskoj je približno 20 eura (39,14 KM), cijena bruto satnice dobrog zavarivača u BiH je 10 eura (19,57 KM), dok je satnica jednog zavarivača u Sjedinjenim Američkim Državama 100 dolara (189,84 KM)”, objašnjava Kopruner i dodaje da je riječ o podacima njemačkih kupaca u firmi na čijem je čelu.
Naglašava da dobri majstori u BiH uglavnom imaju jako dobra primanja i da su bolje plaćeni od mnogih ministara u Vladi FBiH.
“Njima ne trebaju ovakve odluke. I ne samo oni, dobri stručnjaci su svugdje na cijeni, ako ih uopće možete dobiti. U kapitalizmu uglavnom tržište rada definira cijenu rada. Kada je riječ o minimalnim platama/satnicama onda moramo znati na koga se one odnose, tj. uglavnom na nekvalificirane pomoćne radnike. Ova odluka će u javnim institucijama izazvati lančanu reakciju porasta svih plata koje treba finansirati realni sektor koji sebi uglavnom taj luksuz ne može dozvoliti, jer nema od čega”, objašnjava naša sagovornica.
Stava je da će rezultat Vladine odluke biti povećana otpuštanja radnika zbog nemogućnosti plaćanja, povećan rad na crno, a samim tim i povećana korupcija uz prateći porast inflacije.
Pita kako će penzioneri preživjeti povećanje svih troškova života i da li je neko mislio na njih.
“Mislim da to nije bio cilj Vlade i zbog toga bi trebali još jednom preispitati ovu odluku. Odluke koje treba donijeti Vlada FBiH trebaju obezbijediti dugoročno bolje uvjete života za sve, a to se odnosi na bolje obrazovanje prema potrebama privrede BiH, smanjenje korupcije, posebno u javnim institucijama i rad na uspostavljanju meritokratskog sistema, tj. na vladavini najboljih, a ne najpodobnijih”, kaže Kopruner.
Potrebne reforme
Vlada FBiH, dodaje, trebala je raditi na izradi rješenja koja će dovesti do oslobađanja poreza na dobit investicija koja otvaraju nova radna mjesta, jer ona bolje pune državnu kasu od ovakvih odluka.
“Potrebno je i potaknuti privredne aktivnosti smanjenjem fiskalnih nameta koji neki u borbi za konkurentnost ne mogu platiti, smanjiti broj dana bolovanja na teret poslodavca, napraviti reformu neefikasnog zdravstvenog sistema koju građani, posebno penzioneri, trebaju hitno”, navodi.
Dodaje da bi bilo potrebno i povećati efikasnost javnih institucija, a Vlada FBiH sve navedeno može prekopirati od uređenijih sistema koji su sve to implementirali.
“Za neke od ovih prijedloga potrebno je malo dobre volje i razmišljanja o dobrobiti za sve. BiH ima sve preduvjete po strukturi privrede da postane vodeća zemlja u regiji, samo treba malo znanja, dobre volje i ljubavi za svoju zemlju i svoj narod”, zaključuju Kopruner.
Društvo
Tko ove godine ima najbolju kobasicu, rakiju krušku i šljivovicu? Tradicionalan događaj na Busovačkoj planini
Busovačka planina ponovno je domaćin jedinstvenog događaja koji spaja tradiciju, gastronomiju i glazbu, privlačeći posjetitelje iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, ali i šire.
Ovaj vikend, točnije u subotu, 11. siječnja 2025. godine, u prostoru hostela “Busovačka” održat će se tradicionalni izbor najbolje kobasice, rakije kruške i šljivovice, događaj koji je s godinama postao nezaobilazan dio zimske ponude ovog kraja.
Uz početak programa u 19:00 sati, posjetitelji će imati priliku uživati u pravoj zimskoj idili na planini, uz toplu atmosferu i domaće specijalitete koji oduševljavaju gurmane. Ovo nije samo natjecanje u izboru najboljeg, već i prilika za okupljanje, druženje i slavljenje bogate tradicije i običaja ovog kraja.
Za glazbenu kulisu pobrinut će se bend Innuendo, čiji će nastup uživo dodatno zagrijati atmosferu i osigurati nezaboravnu zabavu. Natjecateljski dio programa uključuje vrijedne nagrade – pobjednik osvaja 300 KM, dok drugo mjesto nosi 200 KM, što dodatno motivira sudionike da pokažu najbolje od svoje kulinarske i destilatorske vještine.
Ulaznica za događaj iznosi 10 KM, dok kotizacija za sudjelovanje u natjecanju iznosi 30 KM. Rezervacije su moguće putem Frizerskog salona “Jelena” u TC Party ili direktno kontaktiranjem organizatora na broj 063/335-855 (Mići).
Ovaj događaj svake godine privlači ne samo lokalne stanovnike iz Busovače i okolice, već i goste iz dijaspore, čineći ga pravim simbolom zajedništva i slavljenja kulturne baštine. Busovačka planina, poznata po svojoj prirodnoj ljepoti, ovim događajem dodatno potvrđuje svoj status popularne zimske destinacije.
Uživanje u ukusnoj hrani, vrhunskim domaćim rakijama i dobroj glazbi savršeno je začinjeno toplinom zajedništva i ljepotom prirode. Ne propustite priliku biti dio ovog događaja i doživjeti nezaboravnu zimsku večer na Busovačkoj planini.
Srednja Bosna
Busovljak postao direktor dizajna vodećeg proizvođača automobila na kineskom tržištu
Sajdin Osmančević iz Busovače, direktor je dizajna u Chery kompaniji, koja je trenutno vodeći proizvođač automobila na kineskom tržištu.
Radio za nekoliko svjetskih automobilskih brend kompanija, između ostalih, dizajnirao Buggati, Porsche, Mercedes, Ford, BMW i Volkswagen.
“S globalnim OEM-om to je teže postići s obzirom na to da postoji veliki utjecaj raznih tržišta i mi ne slušamo samo vlastite Chery kupce o tome što očekuju od naših vozila, već također gledamo što naši konkurenti rade u istom prostoru. Bio sam u nekoliko OEM-ova, ali rekao bih da sam u Cheryju prilično zadovoljan razinom “pomjeranja granica” sa ciljem da se automobil učini prepoznatljivijim, jedinstvenijim ili inspirativnijim.”, izjavio je Osmančević u jednom intervjuu.
Inače, Osmančević je rođen 1990. godine, završio Osnovnu školu Kaćuni, ekonomsku tehničku školu u Mješovitoj srednjoj školi Busovača i diplomirao produkt dizajn na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu.
Srednja Bosna
Usvojeno povećanje cijena usluga JKP Bašbunar i JKP Trebišnjica u Travniku
Na drugoj redovnoj sjednici Općinskog vijeća Travnik usvojena je Odluka o povećanju cijena usluga Javnog komunalnog preduzeća ”Bašbunar” i Javnog komunalnog preduzeća ”Trebišnjica”.
Kako je objasnio direktor JKP ”Bašbunar” Travnik, Abid Drobo, ovaj korak je uslijedio nakon što je u aprilu 2024. godine pokrenuta procedura za izmjenu postojećeg cjenovnika komunalnih usluga, u skladu sa zakonom o komunalnim djelatnostima.
Glavni razlog povećanja cijena je rast troškova struje, radne snage, održavanja i goriva.
Opterećenje kompletno ne bi išlo na građane, te je utvrđen prijedlog cjenovnika za korekciju cijena u iznosu od 10%, istakao je direktor Javnog komunalnog preduzeća “Bašbunar” Travnik, Abid Drobo.
Društvo
Novi Travnik: Gospodarstvenicima predstavljeni planovi za plinifikaciju
U zgradi gradske uprave održan je drugi sastanak na temu plinifikacije Novog Travnika. Sastanak je organiziran na inicijativu Vedrana Lakića, ministra energije, rudarstva i industrije, te Edisa Bakovića, v. d. direktora BH Gasa, a domaćin je bio gradonačelnik Stjepan Dujo. Ovaj put, sastanku su se pridružili i novotravnički gospodarstvenici.
Tijekom sastanka, Dujo, Lakić i Baković predstavili su planove za plinifikaciju, pravne temelje potrebne za regulaciju sektora, kao i opcije snabdijevanja plinom. Gospodarstvenicima je također pružena prilika za postavljanje pitanja. Zanimalo ih je nekoliko tema, uključujući aktivnosti Gradske uprave, ekonomsku isplativost, te rješavanje imovinsko-pravnih odnosa.
U narednim danima, svim gospodarskim subjektima na području Novog Travnika bit će dostavljen upitnik, putem kojeg će se prikupiti informacije o interesu poduzetnika za plin.
Sport
Vitez i ove godine trči za Svjetski dan bubrega. Prijave otvorene!
Otvorene su prijave za 6.Vitešku utrku koju po peti put organizira Udruženje/Udruga dijaliziranih i transplantiranih SBK/KSB
Utrka će ove godine biti održana u nedjelju, 06.04.2025. a trčat će se 5 kilometara kao i proteklih godine. Također će biti održane i utrke za djecu, za uzraste od 7-9 godina i od 10-12 godina.
Ovaj događaj se organizira u povodu Svjetskog dana bubrega koji je posvećen prevenciji ove teške, opake i podmukle bolesti.
Više od 850 milijuna ljudi u svijetu pati od neke vrste bolesti bubrega, a svaka 10-a osoba potencijalni je bubrežni bolesnik. Zdrav način života, što svakako čini i tjelesna aktivnost, najbolji je način preveniranja bubrežne ali i drugih bolesti.