Poveži se s nama

Svijet

Ugostitelj iz Hrvatske: Kuharu nudim 2.000 eura, konobaru hiljadu. Niko ne želi raditi

Objavljeno

Za posao mu se, kaže, od 25 raspoloživih nezaposlenih za ta radna mjesta, sa Zavoda za zapošljavanje javilo njih četvero

Ugostitelj iz centralne Istre, čiji objekt radi tokom cijele godine, za Glas Istre se požalio na nedostatak radne snage. Želio je podijeliti svoje iskustvo u kojem je putem natječaja tražio više djelatnika za svoj objekt: kuhara/icu, konobara/icu, servirku i pomoćnog kuhara/icu.

Za posao mu se, kaže, od 25 raspoloživih nezaposlenih za ta radna mjesta, sa Zavoda za zapošljavanje javilo njih četvero.

“Za kuhara nudim plaću od dvije hiljade eura, za konobara nešto više od hiljadu, a za servirku i pomoćnog kuhara/icu plaća je hiljadu eura”, rekao je.

Oglas

Ali, odgovori kandidata su se sveli na to da ili nisu zainteresirani za taj posao, rade u fušu ili pak rade u inostranstvu i trenutno im status nezaposlene osobe u potpunosti odgovara.

Stekao je, kaže, dojam da su se odazvali intervjuu samo da bi zadovoljili formu i dobili pečat.

Oglas

Društvo

Proslavljena 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Bljesak“

Objavljeno

Piše

Središnje spomen-slavlje, 1. svibnja u župnoj crkvi Sv. Vida u Okučanima predvodio je apostolski upravitelj Požeške biskupije Antun Škvorčević u zajedništvu s vojnim ordinarijem u Hrvatskoj Jurom Bogdanom, svećenicima Novogradiškog dekanata i okupljenim vjernicima, prenosi Nedjelja.ba.

Biskup Škvorčević na početku mise je pozdravio sve prisutne rekavši da žele Isusu Kristu, Pobjedniku nad smrti, povjeriti sve one koji su svojom smrću života omogućili našu slobodu i dostojanstvo.

U homiliji je apostolski upravitelj Požeške biskupije poručio da su teški i tužni hrvatski rastanci i oproštaji, kako nekad tako i danas. Prisjetio se odlazaka mladih u inozemstvo koji su na taj način ostavili svoje roditelje i domovinu. „Neki od njih pate zbog daljine svojih najbližih i zbog njihova nemara za roditelje, prepuštene osami, a nerijetko i neimaštini“, rekao je dodavši da su na svoj način još uvijek živi odlasci mladih ljudi u obranu domovine u VRO Bljesak.

01.05.2024., Okucani – Sredisnja svecanost obiljezavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije “Bljesak. Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

01.05.2024., Okucani – Sredisnja svecanost obiljezavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije “Bljesak. Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

„Odjekuju riječi njihovih roditelja, supruga i drugih najbližih punih nostalgične nade: ‘Vratite nam se!’ Nemali njihov broj položio je svoje živote na oltar domovine, a u srcima njihovih najmilijih ostala je tuga, popraćena sjećanjem i pamćenjem koje blijedi“, kazao je.

Istaknuo je da se tom stanju približio i Isus u naviještenom evanđelju svojom oproštajnom riječju, upućenom učenicima prije svoje muke i smrti. „U naviještenom evanđeoskom ulomku Isus sedam puta kaže učenicima da ostanu u njemu i on u njima. Polazeći od navedenih Isusovih riječi, ne spominjemo se danas hrvatskih branitelja tek nekim svojim razumskim pamćenjem, koje je uvijek u pogibelji izblijediti i konačno nestati, da bismo onda sa psalmistom prestrašeno zaključili: ‘Nestalo me kao mrtvaca iz sjećanja ljudi’ (Ps 31,13). Ovdje se kod Isusa i s Isusom radi o višoj razini spomena i pamćenja, dioništva na životu kojeg nam može podariti samo on, pobjednik nad smrću“, rekao je mons. Škvorčević te podsjetio je nazočne da je prijateljstvo temeljeno na duhovnoj moći nazvanoj „povjerenje“.Propovjedik je nadalje izrazio uvjerenje da su i poginuli branitelji ušli u zajedništvo s Isusom Kristom te da se on nastanio u njima i oni u njemu. „Postali su dionici rasta života i donošenja ploda, kao što se to događa u lozi ucijepljenoj na trs“, poručio je biskup Škvorčević.

Oglas

Na kraju euharistijskog slavlja, biskup je izrazio želju da Isus Krist, Pobjednik nad smrću bude sudbina svih hrvatskih branitelja, a najbližima je poželio da im Gospodin udijeli svoju utjehu. Zahvalio je svima što su se spomenuli svih poginulih i povjerili ih Isusu Kristu rekavši da je to zajedništvo koje povezuje nebo i zemlju, ali i međusobno ljude na zemlji.

Liturgijsko pjevanje predvodila je Klapa Hrvatske ratne mornarice Sv. Juraj i Policijska klapa Sv. Mihovil, javlja IKA.

Vojno-redarstvena operacija „Bljesak“

Operacija Bljesak započela je 1. svibnja 1995. u 5:30. Hrvatske snage munjevitom su brzinom započele s napadom na južni i središnji dio zapadnoslavonskog bojišta. Glavni pravci napada išli su iz smjera Novske i Nove Gradiške. Na njima su djelovale 81. gardijska bojna i 5. gardijska brigada Sokolovi te dijelovi 1. gardijske brigade Tigrovi i 3. gardijske brigade Kune. U potpori su bile pričuvne i domobranske postrojbe potpomognute protuoklopno topničko-raketnim postrojbama, Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom, a iznimno važan zadatak presijecanja neprijateljskih snaga na komunikaciji Pakrac – Okučani povjeren je skupnim snagama specijalne policije.Vrhunac operacije dogodio se 2. svibnja kada je proveden i završni, usklađeni udar snaga Hrvatske vojske i Skupnih snaga Specijalne policije usmjeren prema snagama neprijatelja u Okučanima koji su ubrzo oslobođeni. Do kraja dana hrvatske su snage izbile na Savu i osigurale državnu granicu čime su postignuti zadani ciljevi operacije Bljesak.

Oglas

Dana 4. svibnja oko 15:40 zapovjednik 51. brigade zapadnoslavonskog korpusa, Stevan Harambašić, panično preko radija javlja kako se bezuvjetno predaju. Ubrzo UNPROFOR-ov transporter odlazi prema okupiranom području i vraća se prema policijskoj postaji Pakrac. Iz njega izlaze uhićeni Stevan Harambašić i Veljko Džakula, vođa pobunjenih Srba u zapadnoj Slavoniji. Tim činom je, nakon 1 285 dana, Pakrac napokon u potpunosti oslobođen. Taj čin ujedno je označio i završetak operacije Bljesak kojom je Republika Hrvatska pokazala međunarodnim faktorima da je spremna vojno osloboditi okupirana područja.

Nastavi čitati

Svijet

Potres jačine 4.3 kod Slunja

Objavljeno

Piše

JUTROS u 5.38 sati područje Slunja pogodio je jači potres, javlja Seizmološka služba. Mnogi Zagrepčani javljaju da su ga osjetili.

“Seizmografi Seizmološke službe zabilježili su prilično jak potres s epicentrom oko 15 km južno od Slunja. Magnituda potresa iznosila je 4.3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru procijenjen je na V-VI stupnjeva EMS ljestvice”, objavila je Seizmološka služba. Epicentar je bio na dubini od 10 kilometara.

EMSC je prvo objavio da se radi o potresu magnitude 4.8. po Richteru, a kasnije su magnitudu smanjili na 4.6.

Komentar jednog Slunjanina na stranici EMSC-a bio je samo – tutnjava.  Čitatelji iz dijelova blizu epicentra komentiraju da se sve ljuljalo i treslo, da je dobro “zdrmao” i Ogulin. Prema komentarima, osjetio se i u Sisku, Ivanić Gradu, Zagrebu, Zaprešiću… Mnogi Zagrepčani javljaju da ih je potres probudio. “Blagi i kratak, ali neugodan”, javljaju.

Oglas

Europski mediteranski seizmološki centar objavio je da se potres osjetio i u Bosni i Hercegovini te Italiji.

Nastavi čitati

Svijet

Pogledajte koliko košta cijena pizze u Hrvatskoj

Objavljeno

Piše

Sve više sunčanih dana i porast temperatura nagovještaju početak turističke sezone. Istovremeno, s porastom temperatura dolazi i onaj puno nepopularniji porast – porast cijena. Posebno se to odnosi na barove i restorane, a na jedan takav primjer požalio se i  korisnik Reddita, koji je objavio slike jelovnika jednog restorana s astronomskim cijenama.

Iako u sezoni ni ne možemo očekivati da ćemo povoljno jesti jela poput oborite ribe i slično, pizzu baš i ne bi smjestili u kategoriju vrhunske hrane. U ovom restoranu pizzu margheritu platit ćete 13 eura, capriciosu 17 eura, a one s nekim ekstra dodatcima poput kozica ili pršuta čak 19 eura. Ni blizu toliko pizza ne košta primjerice u Napulju, gdje možda rade i najbolju na svijetu.

Za one koji preferiraju pojesti komad ribe ili mesa, cijene su još više – filet lososa, tune ili lubina s prilogom platit ćete 24 eura, pržene kolutiće lignje s pomfritom 19 eura, pola kila škampa 37 eura… Nije za svačiji džep.

– Oće ovako bit u Splitu u svakom restoranu od svetog Duje? – pita se čovjek koji je objavio sliku jelovnika. Jedan korisnik je komentirao da se više isplati za 19 eura avionom na tri dana otići do Napulja i tamo pojesti vrhunsku pizzu, dok drugi kaže da mu je prijatelj baš bio u Rimu te da su cijene niže nego u Splitu, piše Slobodna Dalmacija.

Oglas

Nastavi čitati

Politika

Manjine daju potporu HDZ-ovu kandidatu za predsjednika Hrvatskog sabora

Objavljeno

Piše

Predstavnik češke i slovačke nacionalne manjine Vladimir Bilek izjavio je u četvrtak kako je Klub zastupnika nacionalnih manjina odlučio dati potporu HDZ-ovu Gordanu Jandrokoviću za predsjednika Hrvatskog sabora.

“Klub zastupnika nacionalnih manjina odlučio je da će prilikom konstituiranja Hrvatskog sabora svoju potporu dati kandidatu HDZ-a gospodinu Gordanu Jandrokoviću za predsjednika Hrvatskog sabora”, izjavio je Bilek za RTL nakon dvosatnog sastanka ‘manjinaca’, čime je ‘otpala’ mogućnost da podrže SDP-ovu koaliciju.

Tom bi odlukom HDZ uz svoj 61 mandat imao svih osam ‘manjinaca’ te bi u slučaju da se dogovore s Domovinskim pokretom koji ima 13 mandata imali 82 ruke, navodi Hina.

Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković ranije danas je poručio: “Manjine su uvijek na mojoj strani, a ja na njihovoj”.

Oglas

Domovinski pokret oštro se protivio mogućnosti da SDSS sudjeluje u vlasti, a Bilek je, upitan o tome uzvratio: “Sve daljnje korake ćemo vjerujem riješiti u razgovorima idućih dana, u pregovorima s potencijalnim mandatarom i koalicijskim partnerima”.

Prema Ustavu RH, prvo zasjedanje Sabora održava se najkasnije 20 dana nakon provedenih izbora, odnosno nakon objave službenih rezultata, a predsjednik Republike Hrvatske poziva Sabor na prvo zasjedanje.

Sabor se konstituira izborom predsjednika ako je prisutna većina zastupnika.

Oglas

Nastavi čitati

Putovanja

Venecija od danas prvi grad u svijetu koji turistima naplaćuje ulazak u grad

Objavljeno

Piše

VENECIJA je danas postala prvi grad u svijetu koji je uveo sustav plaćanja ulaska za turiste u nastojanju da smanji gužve koje guše grad na kanalima tijekom vrhunca sezone praznika.

Svaki posjetitelj koji ne ostaje noćiti u gradu mora danas, 25. travnja, na talijanski državni praznik, online kupiti ulaznicu koja stoji 5 eura prije nego što uđe u grad u laguni. To je prvi od ukupno 29 dana ove godine kada će se posjetiteljima naplaćivati ulaz.

Naime, ulaznice će biti potrebne samo za 29 udarnih turističkih dana tijekom 2024., uglavnom vikendima od svibnja do srpnja. Hoće li ovakva mjera polučiti rezultate, pomno će se pratiti u drugim turističkim odredištima diljem svijeta koja se teško nose s masovnim turizmom.

Kazne od 50 do 300 eura

Iako na gradskim ulazima nema barijera kojima bi se osiguralo da svi ljudi imaju propusnicu, inspektori će obavljati nasumične provjere. Bit će na glavnim gradskim ulazima i oko njih, posebno na željezničkom kolodvoru Santa Lucia, provjeravajući posjetitelje na licu mjesta.

Oglas

Turisti koji nemaju ulaznicu bit će na početku upućeni kako da je kupe, ali bi mogli riskirati novčane kazne u rasponu od 50 do 300 eura ako se ogluše. Plaćat će je samo dnevni turisti koji dolaze u stari grad između 8:30 i 16:00 sati, a osobe s invaliditetom, oni koji borave u hotelima i mlađi od 14 godina od toga su izuzeti.

“Nitko dosad nije uveo ovakav sustav”, rekao je gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro novinarima ranije ovog mjeseca. “Ne zatvaramo grad… Samo ga pokušavamo učiniti pogodnim za život.”

Oko 20 milijuna ljudi posjetilo je Veneciju prošle godine, rekao je Brugnaro, a otprilike polovina njih prespavala je u hotelima ili apartmanima. U gradu trenutno živi oko 49 tisuća ljudi.

“Fenomen masovnog turizma predstavlja izazov za sve europske turističke gradove”

Venecija je prošle godine za dlaku izbjegla stavljanje na UNESCO-ov popis ugrožene svjetske baštine, djelomično zato što je to tijelo UN-a zaključilo da se gradske vlasti ozbiljno bave problemom masovnog turizma. Osim naplate ulaska, grad je zabranio uplovljavanje velikim kruzerima u venecijansku lagunu te najavio nova ograničenja u veličini turističkih grupa.

Oglas

“Fenomen masovnog turizma predstavlja izazov za sve europske turističke gradove”, rekao je gradski dužnosnik zadužen za turizam Simone Venturini. “No budući da je Venecija manja i osjetljivija, još je pogođenija ovim fenomenom i stoga je prisiljena poduzeti mjere prije drugih kako bi pokušala pronaći rješenje”, dodao je.

Prodavanje ulaznica ove je godine u eksperimentalnoj fazi, a Venturini je rekao da bi u budućnosti Venecija mogla početi naplaćivati više u određeno doba godine kako bi obeshrabrila dolaske turista.

Nastavi čitati

Društvo

Zagreb ukinuo naknadu djeci s invaliditetom i poteškoćama u razvoju

Objavljeno

Piše

Na adrese korisnika nekadašnje državne osobne invalidnine i i doplatka za pomoć i njegu Grad Zagreb šalje rješenja po kojima više nemaju pravo i na gradsku naknadu od 26 ili 50 eura mjesečno, izvanrednu pomoć koju im je Grad prije isplaćivao. Tu je naknadu dobivao i 15-godišnji Ivano, sin Suzane Rešetar, predsjednice udruge Sjena za pomoć djeci s teškoćama i njihovim obiteljima. Dječak s najtežim stupnjem autizma na tu pomoć Grada više nema pravo.

Kako pojašnjava Rešetar, djeca s teškoćama i osobe s invaliditetom su dosad primale naknadu Grada Zagreba no sve se promijenilo kad je s 1. siječnjem na snagu stupio Zakon o inkluzivnom dodatku, kojim su sve naknade objedinjene pod isti naziv – i osobna invalidnina, i naknada za njegu, dječji doplatak, sve. Sve se to sad zove “inkluzivni dodatak”, isplaćuje se u pet kategorija, ovisno o stupnju oštećenja, i rješenja države od početka godine polako pristižu na adrese njegovih korisnika.
– Zagreb, međutim, paralelno s tim nije donio odluku da nastavlja isplatu svoje naknade, zovu je “nadstandardom”, korisnicima inkluzivnog dodatka. Moj je Ivano, i mnogi drugi, bez ikakve najave dobio rješenje da 50 eura više neće primati jer mu je, kako stoji u dokumentu Grada, “prestalo pravo na osobnu invalidninu”, kaže mama Suzana.
– Potpuno apsurdno i suludo, jer mu nije prestalo to pravo, on je samo u ožujku dobio rješenje o inkluzivnom dodatku. Ivano i dalje ima najteži stupanj autizma, i dobivat će inkluzivni dodatak, dosadašnju invalidninu. Ne i naknadu Zagreba, koji se nije uskladio s državom, kaže Rešetar. Iz Grada za 24sata odgovaraju kako su izmjene njihove odluke “trenutno u javnom savjetovanju, no ne predviđaju uvođenje naknade na inkluzivni dodatak”.

– Kako bismo Odluku o socijalnoj skrbi prilagodili zakonu, potrebni su nam podaci od strane države o broju korisnika inkluzivnog dodatka. Riječ je o potpuno novom pravu te u ovom trenutku nije moguće procijeniti koji bi bio njegov fiskalni učinak, odgovaraju iz Grada. Čim budu poznati temeljni parametri za oblikovanje novog nadstandarda koji će pratiti Zakon o inkluzivnom dodatku, kažu, pokrenut će izmjenu Odluke o socijalnoj skrbi. Dakle, predložene izmjene odluke sad ne predviđaju uvođenje naknade, ali će to uvrstiti na dnevni red u budućnosti. Zagreb ima preko 18.200 korisnika novčanih naknada za doplatak i njegu i osobnu invalidninu.

Rešetar navodi i druge slučajeve – obitelj s dvoje djece s invaliditetom, u kojoj je jedno dijete dobilo rješenje o inkluzivnom pa više neće primati naknadu od Grada, a za drugo dijete rješenje još nije stiglo pa će ono do daljnjega primati gradski “nadstandard”. Ili, slučaj samohrane majke čije je dijete izgubilo naknadu Grada, jer je došlo rješenje o inkluzivnom. Mnogi se javljaju u udrugu Sjena.
– Toj majci 50 eura znači puno. Očekivali smo da će se barem lokalna politika izdignuti iznad loše vođene državne socijalne politike, komentira Rešetar. Kako stoji u odgovoru Grada, nastavit će isplaćivati dodatnu novčanu pomoć onima kojima dosad nije izdano rješenje o inkluzivnom dodatku. To će, kaže Rešetar, trajati još sigurno cijelu ovu godinu, možda i dio iduće, pa će njeno, i druga djeca, koja su rješenje države dobila ranije, kroz taj period – biti diskriminirana. Dok god ne prime rješenje države o inkluzivnom dodatku, korisnici će od Zagreba dobivati gradsku pomoć od 26 ili 50 eura, znači i više mjeseci dulje od onih kojima je to rješenje stiglo već prije.

Oglas

– Gradska uprava je ostala toliko nezainteresirana i indolentna da korisnike čak nisu niti obavijestili o prekidanju isplate, a kamoli im obrazložili zašto naknadu ukidaju, hoće li im se ona vratiti, hoće li se isplatiti zaostaci i ostalo. Zakazali ste na svim razinama, poručila je mama Rešetar.

Nastavi čitati

Gospodarstvo

Austrija je jedna od najpopularnijih država za traženje posla u svijetu

Objavljeno

Piše

Austrija je vrlo tražena među međunarodnim tražiteljima posla zbog visoke kvalitete života i kvalitete radnih mogućnosti.

Od 185 zemalja, Austrija je na 11. mjestu najpopularnijih radnih mjesta u svijetu, pokazalo je istraživanje koje je provela konzultantska kuća Boston Consulting Group (BCG) zajedno s burzom poslova Stepstone.

To je napredak za četiri mjesta u odnosu na posljednje istraživanje iz 2020. godine.

Međutim, postoji potreba za poboljšanjem kada su u pitanju vize i radne dozvole. „Austrija svojom visokom kvalitetom života drži aduta u globalnom natjecanju za najbistrije umove. Bila bi pogreška prokockati ovu prednost kroz komplicirane useljeničke procedure”, rekla je Heike Dorninger, partnerica i voditeljica bečkog ureda BCG-a. Tvrtke bi trebale pružiti podršku s birokratskim preprekama.

Oglas

Gledano po gradovima, Beč je pao na 23. mjesto popularnosti među međunarodnim tražiteljima posla. Godine 2020. Beč je zauzeo 22. mjesto na ljestvici gradova, a 2018. godine bio je 13. U studiji “Decoding Global Talent” ispitano je ukupno više od 150.000 zaposlenika, od kojih 1700 u Austriji.

Na vrhu ljestvice je Australija, a slijede je SAD i Kanada. London zauzima prvo mjesto među gradovima, ispred Amsterdama i Dubaija.

Nastavi čitati

Svijet

Ćevapi od jedan euro stvorili veliku gužvu u Beču

Objavljeno

Piše

U 10. bečkom okrugu u utorak u 15 sati svoj treći lokal otvorio je jedan balkanski restoran. 300 porcija ćevapčića bilo je na promotivnoj akciju po jedan euro.

Balkanska kompanija je otvaranje u 10. okrugu najavila na društvenim mrežama poput Instagrama i Tiktoka, a istaknuta je i promotivna cijena. Stotine Bečana nisu propustile ovu ponudu – u samo 90 minuta kupcima je isporučeno preko 300 porcija od 1 euro.

Velika gužva vladala je na otvaranju.

Nastavi čitati

Politika

Kongres SAD-a odobrio pomoć Ukrajini

Objavljeno

Piše

OPSEŽNI paket inozemne pomoći lako je prošao Kongres SAD-a nakon višemjesečne odgode, otvarajući put za milijarde dolara novog financiranja Ukrajine u trenutku napretka ruskih invazijskih snaga i nedostatka vojnih zaliha Kijeva.

Senat je sa 79 prema 18 odobrio četiri zakona koje je Zastupnički dom usvojio u subotu, nakon što su republikanski čelnici prošlog tjedna naglo promijenili pravac i dopustili glasanje o 95 milijardi dolara većinom vojne pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu i američkim partnerima u Indo-Pacifiku.Četiri zakona spojena su u jedan paket u Senatu, za koji je predsjednik Joe Biden rekao da će ga potpisati u srijedu.

Najveći osigurava 61 milijardu dolara kritično potrebnih sredstava za Ukrajinu; drugi daje 26 milijardi dolara za Izrael i humanitarnu pomoć za civile u zonama sukoba diljem svijeta, a treći daje 8,12 milijardi dolara za “suprotstavljanje komunističkoj Kini” u Indo-Pacifiku.

Četvrti, koji je Zastupnički dom dodao u paket prošlog tjedna, uključuje potencijalnu zabranu aplikacije društvenih medija TikTok pod kineskom kontrolom, mjere za prijenos zaplijenjene ruske imovine u Ukrajinu i nove sankcije Iranu.

Oglas

Pomoć uključuje vozila, razna streljiva i drugo oružje

Bidenova administracija već priprema paket vojne pomoći Ukrajini vrijedan milijardu dolara, što je prvi korak iz ovog zakona, rekla su dva američka dužnosnika za Reuters. Uključuje vozila, streljivo protuzračne obrane Stinger, dodatno streljivo za topničke raketne sustave visoke pokretljivosti, topničko streljivo kalibra 155 milimetara, protutenkovsko streljivo TOW i Javelin te drugo oružje koje se odmah može upotrijebiti na bojnom polju.Čelnici demokrata i republikanaca u Senatu procijenili su da je Kongres s ovim skrenuo pažnju i upozorio ruskog predsjednika Vladimira Putina i druge strane protivnike da će Washington nastaviti podupirati Ukrajinu i druge strane partnere.

“Ovaj nacrt zakona o nacionalnoj sigurnosti jedna je od najvažnijih mjera koje je Kongres donio u vrlo dugom vremenu za zaštitu američke sigurnosti i sigurnosti zapadne demokracije”, rekao je čelnik demokratske većine Chuck Schumer na konferenciji za novinare nakon glasanja.

Paket pomoći mogao bi biti posljednji odobren za Ukrajinu do izbora u studenom, kada se strane natječu za Bijelu kuću, Zastupnički dom i jednu trećina Senata.

Velik dio protivljenja sigurnosnoj pomoći u Zastupničkom domu i Senatu došao je od republikanaca koji su blisko povezani s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, skeptikom u pogledu pomoći Ukrajini koji je naglašavao politiku “Amerika na prvom mjestu” dok se natječe za drugi mandat.

Oglas

Čelnik republikanaca u Senatu Mitch McConnell, snažan zagovornik pomoći Ukrajini, izrazio je žaljenje zbog odgode, uglavnom zbog primjedbi tvrdokornih republikanaca da dodaju pomoć na više od 113 milijardi dolara koje je Washington odobrio Kijevu otkako je Rusija započela svoju invaziju u veljači 2022.

“Mislim da smo stali na kraj izolacionističkom pokretu”, rekao je McConnell na konferenciji za novinare.

Dio novca dolazi u obliku zajma

Dio ukrajinskog novca – 10 milijardi dolara ekonomske potpore – dolazi u obliku zajma, što je Trump predložio. No zakon dopušta predsjedniku da oprosti zajam počevši od 2026.

Dotok oružja trebao bi poboljšati izglede Kijeva da spriječi veliki prodor ruskih snaga na istok, iako bi bilo korisnije da je pomoć stigla bliže trenutku kada ju je Biden zatražio prošle godine, kažu analitičari.

Oglas

Schumer je rekao da je ostavio poruku ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom u utorak navečer, rekavši mu: “U redu, uspjeli smo. Sada idi i pobijedi u borbi”.

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

Sportprije 8 minuta

Dortmund u prvoj utakmici slavio protiv PSG

BORUSSIA je u prvoj utakmici polufinala Lige prvaka pobijedila PSG 1:0. Jedini gol u sjajnoj utakmici zabio je Niclas Füllkrug...

Sportprije 25 minuta

Novotravničanin potpisao za HMNK Rama

Jučer je i službeno novotravničani  Sabahudin Petak postao novi igrač HMNK Rama! U klub HMNK Rama Petak stiže iz MNK...

Scenaprije 37 minuta

Dobro je znati: Šta uraditi do dolaska Hitne pomoći ako vas ugrize zmija?

Poskok je pepeljastosive do smećkaste ili crvenkasto smećkaste boje, a naraste do 65 cm, rijetko do 90 cm. Na glavi...

Društvoprije 46 minuta

BORIS MARJANOVIĆ: Vitez činimo ugodnijim mjestom za život, poslovna zajednica nam je jaka, pojedine obitelji se vraćaju

Provedbom niza aktivnosti, kojima se u značajnoj mjeri mijenja slika općine i podiže kvaliteta života, infrastrukturni projekti koji su realizirani,...

Sportprije 50 minuta

Najveći uspjeh u posljednjih 20 godina viteškog rukometa: Djevojke (U-17) prvakinje Lige mladih HB

Proteklog vikenda u Vitezu je igrana dugo najavljivana utakmica Lige mladih Rukometnog saveza Herceg-Bosne, a koja je odlučivala o prvaku...

Društvoprije 2 sata

Legendarni Mate Bulić potvrdio dolazak na nogometni spektakl u Novi Travnik

Humane zvijezde & prijatelji BiH i Humane zvijezde Hrvatske odigrat će nogometni susret u Novom Travniku!!! U organizaciji udruge PRONT...

BiHprije 3 sata

Snažan zemljotres na granici Hrvatske i BiH

Zemljotres je pogodio Hrvatsku u blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom, objavio je Euromediteranski seizmološki centar (EMSC). Prema preliminarnim podacima...

BiHprije 3 sata

Slijedi dugotrajniji period nestabilnih i promjenjivih vremenskih prilika

Sa današnjim danom i poslijepodnevnom kišom ulazimo u jedan dugotrajni period nestabilnog vremena. U narednom periodu gotovo svakodnevna pojava kiše...

Oglas
Oglas
LM