Svijet
Trump tužbom osporava Bidenovu pobjedu u Pennsylvaniji

Izborni stožer američkoga predsjednika Donalda Trumpa podnio je tužbu na saveznom sudu u Pennsylvaniji kako bi se dužnosnike te države spriječilo da potvrde pobjedu Joea Bidena.
U tužbi se navodi da u pennsylvanijskom sustavu glasovanja poštom “ne postoji transparentnost i mogućnost provjere kakva postoji za glasače koji glasuju na biralištu”.
-Za birače u Pennsylvaniji postojali su različiti standardi, ovisno o tome koji su način glasovanja izabrali, a mi vjerujemo da je u tom dvostrukom izbornom sustavu moglo biti lažnih glasova koji su se brojali bez prave provjere ili nadzora, priopćio je glavni savjetnik Trumpove kampanje Matt Morgan.
Tužba je podignuta protiv državne tajnice Pennsylvanije Kathy Boockvar, čiji ured nije odmah odgovorio na molbu za komentar. Trumpov stožer i republikanci podignuli su brojne tužbe za navodne izborne nepravilnosti. U Georgiji i Michiganu one su već odbačene.
Svijet
Plenković nakon sastanka sa Schmidtom pozvao na smirenje napetosti u BiH

Premijer Andrej Plenković pozvao je u petak na smirivanje napetosti u Bosni i Hercegovini nakon sastanka s visokim predstavnikom za BiH Christianom Schmidtom.
“Nastavljamo voditi konstruktivni dijalog s visokim predstavnikom za BiH Christianom Schmidtom. Izrazio sam zabrinutost trenutnom političkom krizom te još jednom pozvao na smirenje tenzija. Osuđujemo poteze koji ugrožavaju Daytonski okvir i funkcionalnost BiH”, objavio je Plenković na društvenoj mreži X.
Premijer je dodao da su Hrvatskoj “mir, stabilnost i europski put BiH od strateške važnosti, kao i osiguranje pune ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda” te je “naglasio potrebu žurnog dogovora o izbornoj reformi kojom bi se osigurala legitimna zastupljenost hrvatskih političkih predstavnika”.
Susret Plenkovića i Schmidta, uz koje je bio i šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman, odvio se dan nakon što je Schmidt donio odluku kojom je zabranio financiranje iz proračuna političkih stranaka koje predvode čelnik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik parlamenta RS-a Nenad Stevandić.
Schmidt je rekao novinarima u Sarajevu da njegova odluka znači da Dodikov Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Stevandićeva stranka Ujedinjena Srpska (US) više neće dobivati novce iz proračuna na bilo kojoj razini vlasti, od države do općina.
Dan ranije je nekoliko inspektora SIPA-e, bez potpore naoružanih policajaca u odorama, pokušalo ući u ured vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu kako bi Dodiku uručili nalog za uhićenje, no prilaz su im zapriječili teško naoružani pripadnici MUP-a RS.
Dodik je izjavio novinarima u srijedu da se ne plaši uhićenja, a SIPA-u i Sud BiH nazvao je okupacijskom silom kojoj neće dopustiti djelovanje na teritoriju Republike Srpske.
Dodik je također prozvao Schmidta da se ponaša “kriminalno i fašistički” i rekao kako visoki predstavnik priprema zakon o statusu državne imovine BiH, a u tom bi slučaju RS odmah proglasila odcjepljenje od BiH.
Sud BiH je još sredinom ožujka odredio jednomjesečni pritvor za Dodika, Stevandića i entitetskog premijera Radovana Viškovića jer su se odbili odazvati pozivima Tužiteljstva BiH za saslušanje u sklopu istrage koja je protiv njih pokrenuta pod sumnjom da su počinili kazneno djelo pokušaja rušenja ustavnog poretka.
Crna kronika
Snažan zemljotres pogodio Istanbul

Prema podacima EMSC-a, epicentar je bio u blizini Istanbula.
Građani koji su osjetili zemljotres pišu na stranici EMSC-a pišu kako se radilo o jačem podrhtavanju tla koje je trajalo pet do 10 sekundi.
Epicentar je bio u okrugu Silivri u Istanbulu, a trenutno ne postoje informacije o eventualnoj materijalnoj šteti ili žrtvama.
“Trajalo je kratko, ali se treslo jako”, “Bio je toliko snažan zemljotres da smo izašli van”, “Tresla se zgrada, mnogo smo se uplašili”, glasili su neki od komentara na stranici EMSC-a.
Podsjetimo da je ovu zemlju pogodio smrtonosni zemljotres 6. februara 2023. godine koji je odnio više od 53.537 života, a više od 107.213 je povrijeđeno dok su timovi za procjenu procijenili 2,3 miliona zgrada oštećenih ili ruševnih zgrada u zoni potresa.
Trostruki seizmički napad, sa epicentrom u Kahramanmarašu, ostavio je neizbrisive posljedice.
Gospodarstvo
Pogledajte kako napreduju radovi na Viteškoj tvornici u Saudijskoj Arabiji
Svijet
Danas je Svjetski Dan planete Zemlje

Svjetski dan planete Zemlje 2025. 🌿🌳❤️
Dan planete Zemlje obilježava se svakog 22. aprila u više od 150 zemalja širom svijeta. Ovogodišnja tema obilježavanja je “Naša snaga, naša planeta“ (engl. Our Power, Our Planet), a odnosi se na poziv da se sve zemlje svijeta ujedine u proizvodnji obnovljive energije i utrostruče globalnu proizvodnju čiste električne energije do 2030. Postizanje ovog cilja stručnjaci smatraju ključnim za ograničavanje porasta globalne temperature na 1,5°C. Korištenje i proizvodnja obnovljivih izvora energije prevazilazi ekonomske modele, političke granice i ideološke razlike, što potvrđuje njenu univerzalnu privlačnost.
Zavod za javno zdravstvo SBK/KSB kontinuirano realizuje projekat “Osnažimo pluća svijeta, tu pored djeteta”. U prethodnom periodu donirane su sadnice voća (jabuka, kruška, šljiva, višnja, trešnja) predškolskim i školskim ustanovama koje su potvrdile svoje učešće u ovom projektu.
Svrha projekta je obnavljanje i proširivanje prirodnog bogatstva oko predškolskih i školskih ustanova koje posjeduju zelene površine, te podizanje svijesti kod djece od najranije dobi o značaju zdrave okoline, pravilnih prehrambenih navika, kao i brige i očuvanja okoliša dugoročno. Pored toga, djeca će imati priliku uživo, u svom okruženju, naučiti razlikovati određene vrste voća.
Svijet
Plenković posljednji državni lider koji je razgovarao s Papom Franjom

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković boravio je u Rimu u privatnom posjetu zajedno sa svojom obitelji, priopćeno je iz Vlade. U povodu proslave Uskrsa, sudjelovao je na uskrsnoj misi u Vatikanu te na tradicionalnom blagoslovu Urbi et Orbi koji je papa Franjo udijelio s balkona bazilike svetog Petra.
Nakon mise, premijer Plenković kratko se susreo sa Svetim Ocem, kojem je uputio osobnu uskrsnu čestitku i zaželio dobro zdravlje. Ovaj kratki susret poseban je i po tome što se odvijao svega dan prije smrti pape Franje, čime je Andrej Plenković postao jedan od posljednjih političkih lidera koji su imali priliku osobno razgovarati s papom.
Papa Franjo, koji se toga dana pojavio vidno iscrpljen, ali ustrajan u svojoj poruci nade i mira, svojom posljednjom javnom pojavom ostavio je dubok dojam na vjernike diljem svijeta.
Svijet
Umro je papa Franjo

PAPA Franjo umro je u 89. godini života, objavio je Vatikan.
Papa Franjo jučer se, na Uskrs, neočekivano pojavio pred vjernicima na Trgu svetog Petra u Vatikanu i okupljenima kratko poželio: “Sretan Uskrs”. Sveti Otac je izišao u invalidskim kolicima te je s balkona bazilike svetog Petra mahnuo tisućama okupljenih vjernika koji su ga pozdravili velikim pljeskom.
Ove godine, prvi put otkako je 2013. izabran za papu, Franjo je propustio većinu obreda Velikog tjedna, uključujući i uskrsnu bdjenje u subotu navečer, gdje je služenje mise prepustio kardinalima. Unatoč svemu, na Uskrs se nakratko pojavio unutar bazilike, gdje je pred okupljenima izmolio kratku molitvu i djeci podijelio slatkiše. Na jučerašnjem pojavljivanju djelovao je vrlo krhko i iscrpljeno, a okupljenima je samo rekao: “Draga braćo i sestre, sretan Uskrs.”
Nekoliko trenutaka ranije Franjo je “u sklopu privatnog sastanka od nekoliko minuta” primio američkog potpredsjednika JD Vancea u svojoj vatikanskoj rezidenciji Santi Marti.
Papa je prošlog mjeseca otpušten iz bolnice nakon pet tjedana liječenja zbog infekcije koja je prerasla u obostranu upalu pluća.
Svijet
Pogledajte prizore danas sa groba Isusa Krista

Isusov grob unutar Crkve Svetoga groba u jeruzalemskom Starom gradu, gdje je, prema kršćanskom vjerovanju, Isus Krist bio položen nakon raspeća i odakle je uskrsnuo treći dan, jedno je od najsvetijih mjesta na svijetu.
Crkva je izgrađena u četvrtom stoljeću po nalogu cara Konstantina, nakon što je njegova majka Helena identificirala to mjesto kao Isusovu grobnicu.
Sam grob se nalazi u unutrašnjosti crkve, u maloj kapeli nazvanoj Edicula. Kapela je izgrađena od mramora i ukrašena mozaicima. Ulaz u kapelu je nizak i uski, a unutra se nalazi kamena ploča na kojoj je Isusovo tijelo položeno nakon skidanja s križa.
Grob Isusa Krista privlači hodočasnike iz cijelog svijeta. Mnogi dolaze kako bi se pomolili na ovom svetom mjestu i dotakli kamenu ploču.
A kako to izgleda pogledajte u videima koji se šire društvenim mrežama, a od kojih ćete se naježiti.
Svijet
Urbi et Orbi: Papa Franjo govorio i o Zapadnom Balkanu

Unatoč bolesti papa Franjo se na Uskrs ipak pojavio na loži bazilike svetog Petra i vjernicima osobno čestitao Uskrs. Tradicionalnu poruku ‘Urbi et Orbi’, koju Papa svake godine upućuje Rimu i svijetu, ove je godine u njegovo ime pročitao kardinal Angelo Comastri.
Kristovo uskrsnuće središnji je temelj kršćanske vjere i poruka da ljubav pobjeđuje mržnju, a svjetlo tamu, poruka je pape Franje. Papa dodaje kako “Crkva danas ponovno pjeva aleluja, riječ koja se prenosi od usta do usta i od srca do srca, potičući suze radosnice među vjernicima diljem svijeta”.
–Ljubav je pobijedila mržnju. Svjetlo je pobijedilo tamu. Istina je pobijedila laž. Oprost je pobijedio osvetu. Jaganjac Božji je pobijedio! Zato danas kličemo: Uskrsnu Krist, nada moja!, ističe u svojoj poruci Papa.
Poručio je svima u boli i tjeskobi da je njihov “tihi vapaj uslišan i da nijedna suza nije izgubljena”. Naglašava da nada više nije iluzija, nego stvarnost utemeljena u Isusu Kristu.
Središnja poruka: život pobjeđuje smrt
Papa je poručio da Uskrs otkriva konačni smisao ljudskoga života – čovjek nije stvoren za smrt, nego za život.
–U Božjim očima svaki je život dragocjen: život nerođenog djeteta, starije osobe, bolesnika. A koliko često vidimo volju za smrću u sukobima, u obiteljima, u odnosima prema ženama, djeci, migrantima, upozorava.
–Na današnji dan želio bih da ponovno počnemo gajiti nadu i povjerenje u druge – i one koji dolaze iz dalekih zemalja, s različitim običajima, idejama i tradicijama. Svi smo mi djeca Božja, dodaje se u poruci.
–Želio bih da se vratimo nadi da je mir moguć, poručio je papa Franjo. U uskrsnoj poruci pozvao je na prekid vatre, oslobađanje taoca i pomoć svima koji gladuju i čeznu za budućnošću u miru.
S posebnom zabrinutošću osvrnuo se na stanje u Gazi i Svetoj zemlji, gdje je izrazio blizinu i solidarnost s kršćanima i svim pogođenima sukobom. Upozorio je na dramatičnu i nedostojnu humanitarnu situaciju u Pojasu Gaze te apelirao na zaraćene strane da prekinu vatru.
Misli je uputio i Libanonu i Siriji, gdje kršćani, kako je rekao, nastoje pridonijeti stabilnosti i sudjelovati u izgradnji budućnosti svojih zemalja, unatoč osjetljivom razdoblju kroz koje Sirija prolazi.
Posebnu pozornost posvetio je Jemenu, zemlji koja, zbog višegodišnjeg rata, proživljava jednu od najtežih humanitarnih kriza današnjice. Pozvao je na traženje rješenja kroz konstruktivan dijalog.
Govoreći o Ukrajini, Papa je zazvao uskrsni dar mira na izmučeno stanovništvo i ohrabrio sve uključene strane da nastave napore za postizanje pravednog i trajnog mira.
Osvrt na zapadni Balkan
U kontekstu Južnog Kavkaza izrazio je nadu da će se što prije postići i provesti konačni mirovni sporazum između Armenije i Azerbajdžana, čime bi se otvorio put prema pomirenju u regiji.
Osvrnuo se i na zapadni Balkan, gdje je pozvao političke čimbenike da rade na jačanju sloge i sprječavanju novih napetosti i kriza, dok je partnere u regiji pozvao na odbacivanje destabilizirajućeg ponašanja.
U poruci se dotaknuo i brojnih afričkih zemalja, osobito Demokratske Republike Kongo, Sudana i Južnog Sudana, gdje nasilje i sukobi i dalje odnose živote. Papa je izrazio zabrinutost i za kršćane u tim zemljama koji često ne mogu slobodno ispovijedati svoju vjeru.
Osuda naoružavanja: Ne zaboravimo napadamo ljude, a ne ciljeve
Osudio je sve veće utrke u naoružavanju, pozvao na poštivanje tuđih stavova i izrazio zahvalnost volonterima koji pomažu žrtvama katastrofa, osobito u Mjanmaru nakon nedavnog potresa.
–Suočeni s okrutnošću sukoba, napadima na škole, bolnice i humanitarce, ne smijemo zaboraviti: ne napadaju se ciljevi, već ljudi – upozorio je papa Franjo i pozvao na oslobađanje političkih zatvorenika i ratnih zarobljenika.
Poruku je papa završio porukom: “Uskrsnuće Gospodnje donosi sigurnost da smo pozvani sudjelovati u životu koji ne poznaje zalaza. Povjerimo se Njemu koji jedini može sve učiniti novim. Sretan Uskrs svima!”.
Na kraju, papa Franjo je vjernicima osobno udijelio blagoslov.
Društvo
Zoran Milanović čestitao Uskrs: Poziv na razumijevanje, uvažavanje i poštivanje

Blagdan Uskrsa sav kršćanski svijet prihvaća i slavi kao pobjedu života, nadu u novi početak i svjetlost koja pobjeđuje tamu. Ove godine ta poruka Uskrsa spaja sve kršćane bez obzira na civilizacijsko nasljeđe koje prati njihovu vjersku praksu”, stoji u čestitci predsjednika dan uoči Uskrsa, koji ove godine na isti datum slave i katolici i pravoslavci.
”Neka ta činjenica bude dodatni poziv na međusobno razumijevanje, uvažavanje i poštivanje, kako vjernicima tako i svim ljudima kojima je stalo do mira, sigurnosti i napretka”, dodaje se u čestitci.
Dok širom svijeta gledamo ratove, prijetnje općoj sigurnosti i velike društvene poremećaje, Milanović ističe važnost prihvaćanja ljudskosti kao univerzalne svjetovne vrijednosti.
”Opasnosti kojima je suvremeni svijet izložen traže nikad veću odgovornost i trezvenost kako bismo izbjegli trajno urušavanje dosegnutih civilizacijskih i društvenih vrijednosti. Iskreno želim i nadam se kako će širom svijeta doskora prevladati razum i humanost”, navodi se u uskršnjoj čestitci predsjednika.