Poveži se s nama

Društvo

Danas je Svjetski dan plućnd hipertenzije

Objavljeno

Svjetski dan plućne hipertenzije obilježava se 05. maja, tim povodom Udruženje građana oboljelih od plućne hipertenzije „Dah“ – u Bosni i Hercegovini svake godine realizuje niz događaja s ciljem podizanja svijesti o ovoj rijetkoj, teškoj i neizlječivoj bolesti krvnih sudova pluća od koje strada i srce. Jedan od tih aktivnosti je svakako i obezbjeđenje medijske podrške i pažnje.

5. maj – Svjetski dan plućne hipertenzije
LIJEKOVI ZA PH TREBAJU BITI DOSTUPNI SVIMA
Vera Hodžić već deset godina ima dijagnozu idiopatska plućna arterijska hipertenzija. Za mnoge nepoznato oboljenje, čiji simptomi nisu vidljivi osim kada je oboljeli izložen bilo kakvom i najmanjem naporu. Ona boluje od primarne plućne hipertenzije, ali ona je istovremeno i osnivač i predsjednik ovog Udruženja, te je kroz razgovor pokušala bar malo približiti ovu bolesti široj javnosti i ukazati na probleme sa kojima se susreću oboljeli od plućne hipertenzije u Bosni i Hercegovini.


BOLEST JE RIJETKA, TEŠKA I NEIZLJEČIVA
Više laički nam je objasnila da je plućna hipertenzija rijetko, teško i neizlječivo oboljenje krvnih sudova pluća od kojeg strada i srce. Može biti primarna (idiopatska) i sekundarna. Kod primarne plućne hipertenzije uzrok je uglavnom nepoznat, dok je kod sekundarne plućne hipertenzije uzrok poznat, te je bolest „lakše“ držati pod kontrolom, ali bez obzira na to, medicinski protokoli dijagnosticiranja i liječenja, kao i terapija, su isti.
– Udruženje građana oboljelih od plućne hipertenzije „Dah“ – u Bosni i Hercegovini je od osnivanja 2014. godine do danas okupilo 90 osoba koje su na neki način povezane sa plućnom hipertenzijom. Od tog broja bilo je 66 oboljelih od kojih je, nažalost, 17 umrlih zbog progresije bolesti, te neadekvatnog liječenja ili nedostaka terapija, što su naši osnovni problemi. Danas Udruženje okuplja 72 člana od kojih je 49 oboljelih iz cijele Bosne i Hercegovine, dok su ostali članovi porodica oboljelih, naši doktori, prijatelji i svi oni koji su prepoznali težinu situacije u kojoj žive oboljeli od ove boleste, te nam žele pomoći na bilo koji način, ističe Vera Hodžić.
Saznajemo da tačan broj oboljelih od plućne hipertenzije u Bosni i Hercegovini niko ne zna jer u našoj državi ne postoji Registar oboljelih od ove rijetke bolesti, što je još jedan od problema sa kojim se susreću. Možemo koristiti samo statističke pokazatelje prema kojima od primarne plućne hipertenzije oboljeva do 5 pacijenata na milion stanovnika, a od sekundarne plućne hipertenzije oboljeva do 50 pacijenata na milion stanovnika, što bi statistički značilo da u Bosni i Hercegovini sa 3,8 miliona stanovnika živi od 20 do 200 pacijenata oboljelih od plućne hipertenzije.


BEZ LIJEKA IM JE UGROŽENO OSNOVNO LJUDSKO PRAVO

Najveći problem PH pacijenata u BiH je taj što uprkos činjenici da žive u istoj državi i imaju istu dijagnozu, nemaju svi pravo na lijek na teret države (entiteta, Distrikta ili kantona). Zaista nevjerovatna činjenica za državu na pragu Evrope, u XXI vijeku! Smatraju da im je zbog toga ugroženo osnovno ljudsko pravo – pravo na život, zbog čega neprestano apeluju da se lijekovi koji se koriste u tretiranju njihove bolesti pod hitno stave na sve esencijalne liste u državi.
– Prvi i najvažniji cilj našeg Udruženja je – LIJEK ZA SVE PH PACIJENTE u našoj zemlji, jer je nezamislivo da živimo u istoj državi, bolujemo od iste bolesti, ali da jedni pacijenti imaju lijek na teret države, a drugi nemaju i to opet u zavisnosti od mjesta stanovanja. Za nas je to diskriminirajuće i u konačnici nam ugrožava pravo na život! Našim aktivnostima usmjereni smo na to da svaki PH pacijent u BiH ima bar jedan lijek koji pomaže da bolest ne ide u progresiju, ali i da taj lijek bude na teret države, odnosno entiteta i kantona. Konkretno, u Federaciji BiH, lijek treba staviti na A listu čime će odmah biti obavezan za stavljanje na liste svih kantona. Redovnim korištenjem bar jednog od lijekova, znatno se poboljšava kvalitet i dužina života PH pacijenata, – ističe Vera Hodžić i dodaje :

– Pacijentima kojima taj lijek život znači je svejedno da li je to lijek stare ili novije generacije, skuplji ili jeftiniji, poznatiji ili ne, nama je bitno da je djelotvoran i dostupan svakom od nas. U fokusu nam je lijek „Revatio“ kojeg koristi veliki broj PH pacijenata u cijelom svijetu. Lijek starije generacije i trenutno najjeftiniji u paleti od 15 lijekova koji se koriste u svijetu kada je u pitanju plućna hipertenzija.
Naša sagovornica smatra da iz dosadašnjeg iskustva rada u Udruženju rješavanje ovog problema zavisi isključivo od dobre volje ljudi koji su na vlasti, onih koji donose odluke i kroje esencijalne liste, međutim, uglavnom nema pozitivnih reakcija jer na spoznaju da se radi o veoma malom broju pacijenata znaju da lijek kao po pravilu mora biti skup zbog čega se svi zahtjevi, inicijative i dogovori završavaju uglavnom obećanjima i stavljanjem problema sa strane, a niko ne računa koliko malo bi to novca u suštini bilo na godišnjem nivou, a pogotovo kada se ti troškovi rasporede po entitetima i Distriktu, a onda i po kantonima.

Oglas


– Lijek kojeg za sada tražimo je „Revatio“. Lijek prve generacije namijenjen za tretiranje plućne hipertenzije. Njegova cijena je prije deset godina bila oko 1.600,00 KM/mjesečno, dok danas taj lijek košta oko 600,00 KM/mjesečno, što je daleko pristupačnije za državu, ali i dalje nepristupačno za pojedinca. Nestvarno je koliko se ne vodi briga o najtežim pacijentima, o ljudima bez lijekova, o ljudima koji bi mogli biti korisni društvu kada bi se adekavatno liječili. Niko ne razmišlja kako je bilo kome u ovoj zemlji kupiti lijek za kojeg svaki mjesec treba izdvojiti 600,00 KM ili i više ukoliko se radi o drugim lijekovima za tretiranje PH, dok se novac namijenjen za nabavku lijekova i novac fondova troši na bezbroj medikamenata koji se nalaze na esencijalnim listama koje si svaki stanovnik BiH može priuštiti, nabavka skupih lijekova se prepušta pojedincima, njihovim porodicima, prijateljima, koje osim bolesti iscrpljuju i finansije. Treba i živjeti, a ne samo kupovati jedan lijek, – kaže Vera Hodžić i dodaje da niko od PH pacijenata u Evropi ne može da vjeruje da smo u takvoj situaciji kada je u pitanju liječenje PH u BiH. – Naši ljekari su nemoćni ne samo zbog bolesti pred kojom se nalaze nego i zbog takve situacije s lijekovima. U velikom broju slučajeva nama osim tog jednog lijeka treba i kompletna kardiološka terapija, a u svijetu koriste i dvojne i trojne PH terapije kako bi bolest bila pod kontrolom.

NEVIDLJIVI INVALIDI TREBAJU ADEKVATNO LIJEČENJE

Još jedan problem sa kojim se susreću PH pacijenti u našoj zemlji je nepostojanje medicinskog centra u kojem bi se liječili, kontrolisali, dizali lijekove svi oboljeli od plućne hipertenzije. Obzirom na geopolitičko uređenje države svaki entitet/kanton ima svoj centar i svoje ljekare, tako skoro, pa i svaki PH pacijent/ili manja grupa njih, ima različitog ljekara kod kojeg se liječe:
– Nažalost, i to je naš veliki problem, čak i na redovnim kontrolama se susrećemo sa različitim ljekarima, od kojih, moramo priznati, neki zaista ne znaju ništa o našoj bolesti. Mi smo u pojedinim slučajevima i za struku nevidljivi invalidi. Kada bi postojao jedinstven medicinski centar naše liječenje bi u većini slučajeva imalo sasvim drugačiji tok. Važno je istaći da smo našim djelovanjem ipak uspjeli skupiti nekoliko ljekara koji su zainteresovani za našu malu skupinu PH pacijenata i spremni pomoći u svakom trenutku, prije svega to su ljekari sa kojima smo u neposrednom kontaktu i koji su uvijek tu za nas ukoliko nam zatreba njihova vanredna pomoć. Govorim o našim ljekarima u ZDK, u Tuzlanskom kantonu, te u Sarajevskom kantonu. Naravno, ne želim umanjiti značaj ljekara i u ostalim kantonima, kao i u Republici Srpskoj, jer znam da i tu ima pristupačnih i dobrih kardiologa i pulmologa koji se brinu o PH pacijentima, ali ja govorim o onima koji su direktno upoznati, čak i uključeni u neke naše aktivnosti – rekla je Vera Hodžić.

Od naše sagovornice saznajemo da su na području Bosne i Hercegovine, u opticaju dva lijeka – sildenafil (Revatio) i bosentan (Tracleer), mada u BiH žive i pacijenti kojem je propisan i iloprost (Ventavis), ili riociguat (Adempas) ili macitentan (Opsumit), a ti lijekovi im nisu uopće dostupni u našoj zemlji. To je još jedan od problema PH pacijenata u BiH, čak i nakon dijagnostike pacijenti teško dolaze do lijekova, od 15 vrsta lijekova koja se u ovom momentu koriste u svijetu na našem tržištu su dostupna samo dva. Sagovornica ističe i to da je, prema saznanjima u Udruženju, npr. bosentan, lijek sa liste Fonda solidarnosti dostupan samo mladima do 18, a negdje i do 24 godine starosti, što je takođe jedan od problema oboljelih u BiH. Ističe i to da nije svaki lijek kojim se tretira PH, lijek za sve PH pacijente, te da od stanja pacijenta zavisi koji lijek će mu biti propisan, ali o tome brinu ljekari.
– Simptomi bolesti se teško prepoznaju, često su slični mnogim drugim srčanim i plućnim oboljenjima, što je još jedan od problema u liječenju i prevenciji jer je ključno na vrijeme početi liječenje kako bi se spriječio razvoj bolesti i pogoršanja koja dovode do teške invalidnosti i smrtnosti. Ukoliko zakasnimo, ili nemamo lijek, vrlo brzo bolest prelazi u progresiju i nažalost završava tragično, a to svi zajedno moramo i možemo spriječiti, a uz dobru volju i promijeniti – ističe Vera Hodžić i dodaje:

– Dijagnosticiranje PH u BiH, kao i u svijetu može trajati i do dvije godine. Međutim, usavršavanjem medicinske tehnologije i usavršavanjem ljekara taj proces je već sad znatno ubrzan. Od prvog javljanja doktoru do konačne dijagnoze sada može proći i nekoliko mjeseci, a rano dijagnostikovanje za nas znači život i u tom cilju je bitan medicinski centar sa timom iskusnih kardiologa i pulmologa koji će bolest brzo prepoznati, dijagnostikovati i uz pomoć lijekova, redovno kontrolisati.

Oglas

UZ LIJEK, IMPERATIV JE I EUROTRANSPLANT

Sjedište Udruženja građana oboljelih od plućne hipertenzije „Dah“ – u Bosni i Hercegovini je u Federaciji Bosne i Hercegovine, samo zbog te činjenice oni raspolažu sa mnogo više zvaničnih informacija iz ovog bh entiteta u kojem su PH pacijenti u težem položaju jer pojedini nemaju obezbijeđen nijedan lijek.

Što se tiče Republike Srpske i Distrikta Brčko informacije Udruženja su vezane uglavnom za ono što saznaju od PH pacijenata iz ovih dijelova BiH. U entitetu Republici Srpskoj PH pacijenti imaju na raspolaganju dva lijeka sildenafil (Revatio) i bosentan (Tracleer), međutim oni u većini slučajeva imaju i mogućnost liječenja u Republici Srbiji. U Distriktu Brčko pacijenti nemaju lijekove za PH, ali imaju mogućnosti liječenja i u entitetu Republici Srpskoj i u Republici Srbiji.
Pored svega navedenog, iz Udruženja ističu još jednu vrlo bitnu činjenicu:
– Plućna hipertenzija se može izliječiti jedino transplantacijom srca ili pluća, ili i srca i pluća, a BiH nije ni član Eurotransplanta.

Ne kažem da se transplantacije našim pacijentima ne rade u inostranstvu, rade, ali to je rijetko i teško realizovati, a da smo član Eurotransplanta sve bi bilo mnogo lakše, brže, uspješnije i naše šanse za preživljavanje bi bile daleko veće. Nažalost, kod nas se ni u svakom kliničkom centru u BiH ne može uraditi kompletna dijagnostika jer ona uglavnom podrazumijeva i kateterizaciju srca koju su naši pacijenti obavljali u Sarajevu, Tuzli, Banja Luci, ali i van zemlje, u zavisnosti od mjesta stanovanja. Svi naši PH pacijenti, nažalost, nisu obavili ni šestominuti test hoda, a sumnjam da su svakom od nas rađeni i neki testovi, kao što je npr. Koji upućuje na zatajenje srca i slični, o čemu sigurno nešto više mogu reći naši ljekari, – zaključila je Vera Hodžić, predsjednica Udruženja „Dah“.

Oglas

Oboljeli od plućne hipertenzije su teški invalidi sa bolesnim srcem i krvnim sudovima pluća, ali veoma često bolest kao takva ostaje neprepoznata i nepriznata, a oni ostaju nevidljivi invalidi ne samo za svoju okolinu nego za cijelo društvo. Jedino što u ovom momentu traže je da svi imaju jednaka prava u tretiranju i liječenju njihove bolesti u Bosni i Hercegovini, a želja im je da liječenje plućne hipertenzije u BiH bude na nivou liječenja svih ostalih PH pacijenata u Evropi i svijetu.

Kontakt: Vera Hodžić, 061-622-949
www.phbih.org
FB: Plućna hipertenzija BiH – https://www.facebook.com/plucnahipertenzijabosneihercegovine
IG: phbih_dah

Oglas

BiH

Predsjednica Bradara na MAMF konferenciji: Sretna majka znači funkcionalno društvo

Objavljeno

Piše

Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, podržala je sedmo izdanje Konferencije za mame – MAMF, održano u Domu mladih centra Skenderija u Sarajevu.

MAMF okuplja prekrasne žene koje žele napraviti utjecaj, biti podrška i kreirati bolje društvo. Kroz radionice, predavanja stručnjaka i interaktivne sesije, MAMF pruža informacije o odgoju, ljepoti i zdravlju, poslovnim prilikama te mentorstvo od strane uspješnih žena koje dijele svoje iskustvo i priče.

Vaša borba nije samo borba za majke, nego za opstanak i napredak cijelog društva. Sretna i zadovoljna žena znači sretnu obitelj, a potom i funkcionalno društvo. Ponosna sam vidjeti među vama uspješne gospodarstvenice, poduzetnice, umjetnice, menadžerice i hrabre muškarce koji itekako imaju što reći na temu odgoja,” rekla je Bradara, naglasivši važnost društvene podrške za žene te dodala:

Ove ste godine, koliko sam upratila, nadmašile same sebe programom i organizacijom i na tome vam iskreno čestitam. Jer, opet kažem, moj osobni cilj i nadanje je da ovaj događaj iskoristite kako biste poslale poruke snage i ponosa, pomogle ženama te otvoreno porazgovarale o problemima.”

Osnivačica događaja, Meliha Mulahalilović Žiško, istaknula je da je MAMF s godinama rastao i postao prepoznatljivo mjesto susreta i dobre energije.

Oglas

“Organiziramo MAMF jer želimo stvoriti mjesto gdje mame mogu dijeliti svoje priče i podržavati se. Kroz MAMF je prošlo mnogo žena koje imaju zajedničku snagu da budu majke, supruge, domaćice i poslovne žene,” naglasila je Mulahalilović Žiško.

Konferencija je, osim radionica i panela, imala i sajamski dio, pružajući sudionicama priliku za networking i razmjenu iskustava, stoji u priopćenju.

Nastavi čitati

BiH

Čavara: Zatvoreni su mi bankovni računi, dva mjeseca već ne mogu primiti plaću

Objavljeno

Piše

Uzrok političke nestabilnosti u Bosni i Hercegovini je visoki predstavnik Cristian Schmidt, smatra Marinko Čavara.

Zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma u PS BiH Marinko Čavara gostovao je u BHT1 Uživo, a odmah je upitan o američkoj crnoj listi.

– Hoću li ja možda završiti na crnoj listi jer sam vas ugostio – upitao je voditelj Čavaru na početku na što je on rekao: “S punim ponosom kažem da sam sve radio u skladu s Ustavom, a te liste me ne zanimaju, to pokazuje samo odnos prema državi BiH, kao i oni koji likuju jer sam ja na toj listi”, kazao je Čavara.

Upitan zašto je na crnoj listi kaže da je to “prvenstveno zbog spinovanja u vrijeme dok se pregovaralo o izbornom zakonu”.

Oglas

– Oni koji su govorili o blokadama su blokirali, a ne ja, u prvom redu SDA i oni koji su mislili da Federacija BiH i BiH pripadaju njima. Nakon pokušaja ubojstva 2017. godine to je bio logičan slijed – kazao je.

Upitan je o neisplati plaće i kazao je da je to “njegovo temeljno ljudsko pravo”.

-Netko, bez obzira koliko se zaklinjao u ljudska prava, to radi, zabranili su bankama da nam otvori račun, a zakoni u BiH omogućuju bankama da vam bez obrazloženja zatvori račun. Ja već dvije godine nemam nikakve bankovne kartice, a već dva mjeseca nemam ni račun. Za sada nema načina da se isplati plaća meni, tužiteljici Dijani Kajmaković, članici Predsjedništva Cvijanović – kazao je Čavara dodavši da je to “apsolutno neprihvatljivo”.

Ocjena funkcioniranja vlasti na razini BiH od strane Čavare je takva da je, kako kaže, pitanje -tko upravlja procesima u BiH.

Oglas

– Političari ne upravljaju u BiH, dokaz za to je kada smo mi pripremili niz načina kako se dogovoriti, kada smo usvojili neke zakone koje je EU tražila, imali smo pozitivne signale od EU, i onda visoki predstavnik nametne promjene Izbornog zakona, a znao je kakve će biti reakcije. Apsolutno je neprihvatljivo da u jednoj demokratskoj državi imamo nekoga tko ničim izazvan nameće pravila. Pitanje je što smo dobili time, ali nakon vremenskog odmaka vidimo da je Schmidt najveći krivac za ovu političku situaciju – kazao je Čavara.

Podsjetio je Čavara i na 2001. godinu, ukidanje Hercegovačke banke i tome slično.

– Jasno je da postoji jedan remetilački čimbenik izvana koji ne želi da stvari u BiH funkcioniraju i da se dogovaramo – kazao je Čavara i dodao da Schmidt nije trebao mijenjati Izborni zakon na način kako ga je mijenjao.

-Vidimo koliko je sreće Željko Komšić donio i bošnjačkom narodu i Bosni i Hercegovini. Ne možemo govoriti o integritetu izbornog procesa bez toga. Onda smo dobili kaos – kazao je Čavara.

Oglas

Komentirao je i Rezoluciju o Srebrenici.

-Toliko godina je prošlo. Zar mi trebamo živjeti u ratnom vremenu gdje tri naroda imaju tri istine. Imamo sudske presude o genocidu, pa što treba više – zapitao se Čavara i dodao kako on nikada kao parlamentarac nije “predstavljao svoje interese ili interese stranke nego samo interese države BiH”.

Upitan je i o situaciji na javnom servisu. Kazao je kako je “teško istresti rješenje iz rukava”. Potom je prozvao Federalnu televiziju kazavši kako je nedopustivo da ta televizija 18 godina funkcionira ovako kako funkcionira. “To je za tužiteljstvo”, kazao je Čavara i dodao da takav način rada očito ima “političku zaštitu”.

– Moramo se vratiti na početke i tražiti rješenje. Devijacije koje smo do sada imali u sistemu nedopustive su… Nije čudo da imamo i druge devijacije kao što su zadržavanje sredstava i tome slično – kazao je Čavara.

Oglas

Nastavi čitati

BiH

53. Dan mladih Vrhbosanske nadbiskupijeKomušina – Kondžilo – 24. i 25. svibnja 2024.

Objavljeno

Piše

Pod geslom „Oni koji se uzdaju u Gospodina hodit će i neće se umoriti“ (usp. Iz 40,31) u Komušini 24. i 25. svibnja održat će se 53. po redu Dan mladih Vrhbosanske nadbiskupije u organizaciji NCM-a „Ivan Pavao II.“

U nastavku donosimo detaljan program i upute za voditelje skupina:

 

Petak, 24. svibnja 2024.:

Oglas

 

17:00–18:30 Okupljanje i smještaj

 

18:30–19:00 Molitva Gospine krunice

Oglas

 

19:00–20:00 Misno slavlje: vlč. Sandro Jurešić

 

20:15–21:00 Večera i druženje

Oglas

 

21:00–22:30 Duhovni program

 

23:00–00:00 Klanjanje

Oglas

 

                         Počinak

 

Subota, 25. svibnja 2024.:

Oglas

 

07:30 Doručak

 

08:00–09:00 Pokorničko bogoslužje i ispovijed

Oglas

 

09:15–09:30 Molitva u vanjskoj kapelici

 

09:30–10:30 Procesija prema brdu Kondžilo

Oglas

 

10:30–11:00 Ispovijed na brdu Kondžilo

 

11:00–12:30 Misno slavlje: mons. Slađan Ćosić, generalni vikar

Oglas

 

12:30–13:30 Povratak procesije prema župnoj crkvi u Komušini

 

13:30–14:00 Ručak

Oglas

 

14:00–15:00 Program za mlade

 

15:00 Povratak u župe

Oglas

 

OPĆE ODREDBE I UPUTE

 

Neka župnici i pastoralni djelatnici odgovorni za pastoral mladih na vrijeme oglase, pozovu i pripreme mlade na hodočašće, te organiziraju prijevoz na razini župe ili dekanata. Hodočašće mladih obvezan je dio pastoralnog plana Nadbiskupije!

Oglas

Neka voditelji hodočasničkih grupa priprave mlade na dolično ponašanje tijekom ovog molitveno-pokorničkog susreta i u skladu sa svetošću mjesta u komu se događa.

Neka župnici, župni vikari, redovnice i drugi voditelji skupina mladih ovaj dan unaprijed isplaniraju i odvoje za hodočašće mladih, te neka zajedno sa svojim mladima sudjeluju u cijelom programu.

Neka se đakoni i bogoslovi sve tri bogoslovije i sjemeništarci oba sjemeništa uključe i stave na raspolaganje za pomoć i suradnju.

Neka na Danu mladih sudjeluju ovogodišnji krizmanici iz svih župa Nadbiskupije.

Oglas

Neka župnici prijave mlade iz svoje župe u Nadbiskupijski centar za pastoral mladih Ivan Pavao II preko online obrasca na linku https://forms.gle/q8g5 UTHbdXKE6tom9 koji se može naći na mrežnoj stranici mladicentar.org, najkasnije do 20. svibnja 2024.

Neka mladi ponesu vreće za spavanje i podmetače, a smještaj i hrana će im biti osigurani.

Neka mladi koji prinose darove i čitaju misna čitanja, ako je moguće, budu u narodnoj nošnji svoga kraja, o čemu će djelatnici Centra za mlade komunicirati sa župnicima i dekanima, kao i sa zborovima za animiranje liturgijskih dijelova Dana mladih.

Neka svećenici-hodočasnici budu na raspolaganja za ispovijed koja će biti kod župne crkve, a svećenici koji žele koncelebrirati na Kondžilu neka sa sobom ponesu vlastito misno ruho bijele boje.

Oglas

Misno slavlje animira zbor pobjednik „Marijafesta“. Župnici župa iz kojih mladi sudjeluju neka na vrijeme pripraviti svoje mlade za tu službu. Poželjno je da mladi budu u narodnoj nošnji svoga kraja, ali nije obvezno.

U sklopu programa za mlade bit će proglašeni pobjednici Natječaja za dodjelu malih grantova NCM-a „Ivan Pavao II.“ za projekte mladih.

Dobrotom sponzora i dobročinitelja, po povratku procesije s Kondžila do župne crkve u Komušini, svim će hodočasnicima biti ponuđen jednostavni obrok.

Skupine mladih koji žele sudjelovati u programu u subotu nakon ručka neka se čim prije prijave NCM-u Ivan Pavao II.

Oglas

Župe koje trebaju smještaj za petak 24. svibnja 2024. neka se čim prije prijave NCM-u Ivan Pavao II.

Kontakt osoba za prijave i dodatne informacije: Stefan Kukrić: 033/766-226.

 

Izvor: vrhbosanska nadbiskupija

Oglas

Nastavi čitati

BiH

Predsjednica Bradara na MAMF konferenciji: Sretna majka znači funkcionalno društvo

Objavljeno

Piše

Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, podržala je sedmo izdanje Konferencije za mame – MAMF, održano u Domu mladih centra Skenderija u Sarajevu.

MAMF okuplja prekrasne žene koje žele napraviti utjecaj, biti podrška i kreirati bolje društvo. Kroz radionice, predavanja stručnjaka i interaktivne sesije, MAMF pruža informacije o odgoju, ljepoti i zdravlju, poslovnim prilikama te mentorstvo od strane uspješnih žena koje dijele svoje iskustvo i priče.

“Vaša borba nije samo borba za majke, nego za opstanak i napredak cijelog društva. Sretna i zadovoljna žena znači sretnu obitelj, a potom i funkcionalno društvo. Ponosna sam vidjeti među vama uspješne gospodarstvenice, poduzetnice, umjetnice, menadžerice i hrabre muškarce koji itekako imaju što reći na temu odgoja,” rekla je Bradara, naglasivši važnost društvene podrške za žene te dodala:

“Ove ste godine, koliko sam upratila, nadmašile same sebe programom i organizacijom i na tome vam iskreno čestitam. Jer, opet kažem, moj osobni cilj i nadanje je da ovaj događaj iskoristite kako biste poslale poruke snage i ponosa, pomogle ženama te otvoreno porazgovarale o problemima.”

Oglas

Osnivačica događaja, Meliha Mulahalilović Žiško, istaknula je da je MAMF s godinama rastao i postao prepoznatljivo mjesto susreta i dobre energije.

“Organiziramo MAMF jer želimo stvoriti mjesto gdje mame mogu dijeliti svoje priče i podržavati se. Kroz MAMF je prošlo mnogo žena koje imaju zajedničku snagu da budu majke, supruge, domaćice i poslovne žene,” naglasila je Mulahalilović Žiško.

Konferencija je, osim radionica i panela, imala i sajamski dio, pružajući sudionicama priliku za networking i razmjenu iskustava.

 

Oglas

 

 

 

 

Oglas

 

 

 

Oglas

Nastavi čitati

Društvo

Pogledajte prekrasan prilog o nogometnoj utakmici u Novom Travniku

Objavljeno

Piše

Ekipa ProTV zabilježila je najzanimljivije trenutke nogometne utakmice Humanih zvijezda BiH i Hrvatske u Novom Travniku.

Nastavi čitati

Društvo

Učenici iz Tomislavgrada posjetili “Osmicu” u Vitezu

Objavljeno

Piše

Spomen mjesto ” Osmicu” su posjetili učenici i njihovi voditelji, sudionici 4. natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola „Tomislavgrad u Domovinskom ratu“, predstavnici Matice hrvatske, braniteljskih udruga i Općine Tomislavgrad.

Posjet je bio u sklopu posjeta mjesta hrvatskih stradanja u Središnjoj Bosni tijekom Domovinskoga rata. Ovaj posjet je bio posebno emotivan zbog susreta sa dr. Vladom Tabak koji je radeći u nemogućim uvjetima ratne bolnice dr.fra. Mato Nikolić u Novoj Biloj skupa s nama prošao ratnu kalvariju.

Nastavi čitati

BiH

U ovim će općinama biti uvedeni skeneri za lokalne izbore

Objavljeno

Piše

Središnje izborno povjerenstvo (SIP BiH) Bosne i Hercegovine usvojilo je na današnjoj sjednici odluku o primjeni pilot projekta za Lokalne izbore u BiH, koji su zakazani za 6. listopad ove godine.

Ona podrazumijeva uvođenje skenera i novih tehnologija na pojedina biračka mjesta, u cilju transparentnosti izbornog procesa i sprječavanja izborne krađe.

Prema toj odluci, pilot projekt, provest će se na 165 biračkih mjesta u 10 osnovnih izbornih jedinica, a lokalne zajednice koje su izabrane za primjenu novih tehnologija u izbornom procesu su: Stari Grad Sarajevo, Tešanj, Doboj, Bijeljina, Trebinje, Gradiška, Goražde, Ljubuški, Sanski Most i Zvornik.

Obrazlažući ovu odluku, iz Središnjeg izbornog povjerenstva, podsjetili su da će se na dan izbora provesti tri glavna pilot projekta.

Oglas

Prvi se odnosi na autentifikaciju birača i transmisija rezultata – provjera identiteta birača pomoću biometrijskih podataka i online prijenos rezultata izbora. Pod dva, to su optički skeneri i automatsko prebrojavanje glasačkih listića – korištenje tehnologije za brzo i precizno brojanje glasova. Pod tri – biometrijska identifikacija i autentifikacija birača – dodatna sigurnosna mjera koja uključuje biometrijske podatke birača, pojasnili su iz SIP-a BiH.

Realizacija ovih projekata, podsjećamo, podržana je od strane Izaslanstva Europske unije, koja je osigurala potrebnu opremu i softverska rješenja, a tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, koje su upravo odnose na uvođenje skenera i novih tehnologija, nametnuo je Christian Schmidt, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, jer nije imenovan od strane Vijeća sigurnosti UN-a.

Pored ove teme, iz SIP BiH podsjetili su i da je ostalo još sedam dana za političke stranke i nezavisne kandidate da podnesu prijave za sudjelovanje na lokalnim izborima, pišu “Nezavisne novine”.

Rok za podnošenje prijava za ovjeru sudjelovanja ističe 25. svibnja  u 16:00 sati, napominju iz SIP-a.

Oglas

Od trenutka kada su raspisani izbori u BiH, 290 političkih stranaka i nezavisnih kandidatadosad je predalo zahtjeve za otvaranje korisničkog naloga za pristup online portalu e-izbori.

Radi se 113 političkih stranaka, 163 nezavisna kandidata, 12 nezavisnih kandidata pripadnika nacionalnih manjina, dva udruženja građana – kandidiranje nezavisnog kandidata pripadnika nacionalnih manjina, navode iz SIP-a BiH.

Kažu da su do današnjeg dana tri nezavisna kandidata u potpunosti završila proces podnošenja prijave, odnosno da su osim elektronskog slanja prijave izvršili i obavezu dostavljanja originalne dokumentacije u sjedište SIP-a BiH.

SIP BiH neće objavljivati pregled političkih stranaka i nezavisnih kandidata koji su podnijeli zahtjev za otvaranje korisničkog računa ili prijavu prije isteka roka za podnošenje prijava za ovjeru sudjelovanja na Lokalnim izborima 2024. godine, dodali su.

Oglas

Podsjećaju da se prijava za ov

za ovjeru političkog subjekta i prijave kandidata i kandidatskih lista, podnose isključivo elektronski, putem online portala SIP BiH “e-izbori”, ali i da to ne oslobađa političke subjekte da originalne dokumente dostave osobno u sjedište SIP-a prije isteka roka za podnošenje prijava.

Prijava za ovjeru političke stranke ili nezavisnog kandidata, pored ostalog, mora da sadrži i broj računa političke stranke, odnosno nezavisnog kandidata za financiranje izborne kampanje, kao i izvještaj о prometu posebnog računa za financiranje troškova izborne kampanje, u skladu sa članom 15.1d stavkom (1) Izbornog zakona BiH (izvodi banke sa računa ili analitička kartica banke),naveli su iz Povjerenstva.

Ova stavka je posebno važna zbog Srpske demokratske stranke (SDS), koja se prijavila na izbore, ali kojoj je bankovni račun ugašen zbog američkih sankcija. Zbog toga, njihov nastup pod imenom SDS je neizvjestan.

Oglas

Nastavi čitati

Društvo

U nedjelju patron župe i proslava 50. obljetnice osnutka župe Svetog Duha Nova Bila

Objavljeno

Piše

Župa Svetog Duha u Novoj Biloj ove godine slavi 50 godina postojanja. Tim povodom iz travničke župe u Novoj Biloj pozivaju sve vjernike da uveličaju slavlje.

“Dragi župljani, prijatelji! Pozivamo vas da svojim dolaskom uveličate proslavu 50. obljetnice osnutka župe Svetog Duha Nova BIla. Dobro nam došli!”– stoji u objavi župe Nova Bila.

Pobožnost devetnica počela je 10. svibnja, središnje misno slavlje na blagdan Duhova 19. svibnja 2024. godine u 11 sati predvodit će vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić.

Povijest župe

Oglas

Prema podacima službene stranice Franjevačke provincije Bosne Srebrene župa Nova Bila osnovana je mjeseca kolovoza 1974. godine. Formirana je od naselja koja su pripadala Gučoj Gori, Bučićima, Docu i Vitezu. Prije izgradnje crkve za bogoslužje je korištena provizorno podignuta zgrada.

Ubrzo su dobivena sva potrebna dopuštenja za gradnju, a projekt za novu crkvu načinio je arhitekt Vlado Dobrović. Kamen temeljac za novu crkvu (540 četvornih metara) blagoslovljen je 6. travnja 1975. godine. Sljedeće godine započeta je i gradnja stambenog dijela, koji zajedno s crkvom i dvjema dvoranama za vjeronauk i susrete (120 m2 i 60 m2) čini jedinstven, monumentalan i arhitektonski originalan kompleks. Crkva je arhitektonski u bitnome dovršena 1977. godine, tako da se u njoj moglo držati božićno bogoslužje. Sljedeće godine crkva je dobila zvono (471 kg). Tijekom 1999. i 2000. godine prema projektu akademskog kipara i slikara Zdenka Jurišića iz Novog Travnika, crkveni toranj je produžen za desetak metara.

Kasnije je uslijedilo postupno uređivanje interijera crkve (pod, strop, klupe). God. 1986. kipar Zdenko Grgić izradio je Raspelo (korpus bez križa, hrastovina, v. 420 cm), a uskoro su izvedena dva vitraja po nacrtima istoga umjetnika.

Župna crkva i kuća, kao i prostorije Pastoralnog centra služile su u zadnjem ratu kao bolnica. Odgovarajući na novonastale prilike fratri su zajedno s liječnicima lašvanskog kraja, 13. prosinca 1992. osnovali Franjevačku bolnicu Dr. fra Mato Nikolić . Bolnica je radila do 27. studenoga 1999. Zahvaljujući prije svega donaciji Republike Hrvatske ali i nekih drugih donatora, godine 1999. sagrađena je u Novoj Biloj nova bolnica pod imenom Hrvatska bolnica dr. fra Mato Nikolić .

Oglas

Na području župe nalaze se dva groblja s kapelicama.

Župa Nova Bila imala je 1991. godine oko 3.850 vjernika i njihov je broj do pred posljednji rat polagano rastao.

Župu tvore sljedeća naselja: Nova Bila, Brdo, Gladnik, Ograde, Podolac, Pokrajčići, Ričice, Stara Bila i Zabilje.

Oglas

Nastavi čitati

Politika

Hrvatsko veleposlanstvo u BiH poziva birače iz inozemstva na registraciju za izbore za Europski parlament

Objavljeno

Piše

Predsjednik Republike Hrvatske raspisao je izbore za članove u Europski parlament iz Republike Hrvatske. Izbori će se održati na biračkim mjestima u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske u nedjelju, 9. lipnja 2024., od 7:00 do 19:00 sati.

Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini poziva sve državljane Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini da se prethodno aktivno registriraju u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Sarajevu ili konzulatima u Mostaru, Tuzli, Banja Luci, Livnu, Vitezu i Orašju. Rok za registraciju istječe u srijedu, 29. svibnja 2024.

OGLAS

Upute za Birače

  1. Birači s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koji planiraju glasovati u hrvatskom veleposlanstvu i konzulatima u Bosni i Hercegovini trebaju podnijeti Zahtjev za prethodnu registraciju. Zahtjev se podnosi u bilo kojem diplomatsko-konzularnom predstavništvu u inozemstvu ili nadležnom upravnom tijelu po mjestu prebivališta u Republici Hrvatskoj.
  2. Hrvatski državljani s osobnom iskaznicom s adresom u Bosni i Hercegovini bit će automatski registrirani. Birači koji će se na dan izbora nalaziti izvan konzularnog područja navedenog u osobnoj iskaznici trebaju podnijeti Zahtjev za promjenu mjesta aktivne registracije.
  3. Hrvatski državljani koji žive u Bosni i Hercegovini, a nemaju hrvatsku osobnu iskaznicu s adresom u Bosni i Hercegovini moraju se prethodno aktivno registrirati. Zahtjev se podnosi u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Sarajevu ili bilo kojem od konzulata Republike Hrvatske (Mostaru, Tuzli, Banja Luci, Livnu, Vitezu i Orašju).

Molimo sve hrvatske državljane da provjere svoje podatke upisane u registar birača na stranici https://biraci.gov.hr/RegistarBiraca.

OGLAS

Birači s vjerodajnicama i pristupom aplikaciji e-Građani mogu podnijeti zahtjev za privremeni upis, prethodnu registraciju i aktivnu registraciju putem iste.

Za sve informacije i potrebne obrasce birači se mogu obratiti diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini. Sve informacije o registraciji birača dostupne su na stranici https://mpu.gov.hr/.

Oglas

Dostava Zahtjeva

Zahtjeve za prethodnu aktivnu registraciju treba vlastoručno potpisati te ih dostaviti osobno ili putem e-pošte na jednu od sljedećih adresa:

  • Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Sarajevu
    Ulica maršala Tita 28, 71000 Sarajevo
    E-pošta: crocons.sarajevo@mvep.hr
  • Generalni konzulat Republike Hrvatske u Mostaru
    Zagrebačka 8, 88000 Mostar
    E-pošta: gkrhmo@mvep.hr
  • Generalni konzulat Republike Hrvatske u Tuzli
    Kazan mahala 1, 75000 Tuzla
    E-pošta: gkrhtuzl@mvep.hr
  • Generalni konzulat Republike Hrvatske u Banja Luci
    Milana Karanovića 1, 78000 Banja Luka
    E-pošta: gkrhbanja@mvep.hr
  • Konzulat Republike Hrvatske u Vitezu
    Franšizni centar, Poslovni centar 96 broj 2, 72250 Vitez
    E-pošta: krh.vitez@mvep.hr
  • Konzulat Republike Hrvatske u Livnu
    Trg Žitarnica 1, 80101 Livno
    E-pošta: KRH.Livno@mvep.hr
  • Konzulat Republike Hrvatske u Orašju
    Treća ulica 15, 76270 Orašje
    E-pošta: KRH.Orasje@mvep.hr

Pozivaju sve državljane Republike Hrvatske da se registriraju i sudjeluju u predstojećim izborima za članove Europskog parlamenta.

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

Sportprije 5 sati

U Novoj Biloj odigran dječiji malonogometni turnir, pobjedio je sport!

U sklopu obilježavanja Dana Nove Bile odigran je i dječi malonogometni turnir “Marko.Nakić Zigi”. Na turniru su sudjelovale dječije ekipe...

BiHprije 5 sati

Predsjednica Bradara na MAMF konferenciji: Sretna majka znači funkcionalno društvo

Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, podržala je sedmo izdanje Konferencije za mame – MAMF, održano u Domu mladih centra Skenderija...

BiHprije 8 sati

Čavara: Zatvoreni su mi bankovni računi, dva mjeseca već ne mogu primiti plaću

Uzrok političke nestabilnosti u Bosni i Hercegovini je visoki predstavnik Cristian Schmidt, smatra Marinko Čavara. Zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma u...

Na današnji danprije 8 sati

Na današnji dan su Boško i Admira zagrljeni otišli u smrt

Jedna od najtužnijih priča iz proteklog rata u Sarajevu je priča o sarajevskim Romeu i Juliji, Admiri Ismić i Bošku...

Svijetprije 8 sati

Godišnjica Blajburške tragedije, počast žrtvama odana u Zagrebu

Komemoracijom na zagrebačkom groblju Mirogoju u subotu je obilježena 78. godišnjica Blajburške tragedije, a počast žrtvama odao je predsjednik Hrvatskog...

BiHprije 9 sati

53. Dan mladih Vrhbosanske nadbiskupijeKomušina – Kondžilo – 24. i 25. svibnja 2024.

Pod geslom „Oni koji se uzdaju u Gospodina hodit će i neće se umoriti“ (usp. Iz 40,31) u Komušini 24....

Sportprije 9 sati

Modrić ostaje u Realu i postaje kapetan

Kao što su najavili to španjolski mediji, pa Fabrizio Romano, stiže sad potvrda i od Modrićevog agenta. Agent Luke Modrića, Vlado...

BiHprije 9 sati

Predsjednica Bradara na MAMF konferenciji: Sretna majka znači funkcionalno društvo

Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, podržala je sedmo izdanje Konferencije za mame – MAMF, održano u Domu mladih centra Skenderija...

Oglas
Oglas
LM