Predsjednik Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIKBiH) Željko Bakalar rekao je da je veliki broj prijava za glasovanje izvan BiH za predstojeće lokalne izbore i da je riječ o gotovo dvostrukom broju u odnosu na prethodne cikluse, a ima slučajeva da je na jednoj adresi prijavljeno i po 50 ili 60 ljudi.
Bakalar je istaknuo da vjeruje da će CIK uspjeti da završi svoj dio posla i da će zaposleni, koji su angažirani tek nakon što je odobren proračun, uspjeti da urade provjere.
– U prijavama se nalazi mnogo spornih stvari. Pokušavamo uraditi dodatne provjere, obiman je posao. Ukoliko budemo i kasnili, to će biti neznatna kašnjenja, ali vjerujemo da ćemo posao uraditi na vrijeme – rekao je Bakalar.
Na pitanje što se krije iza tolikog broja prijavljenih za glasanje van Bosne i Hercegovine, Bakalar je rekao da se u ovom trenutku teško može ocijeniti što se krije iza toga.
– S obzirom na to da imamo veliki broj dvostrukih i trostrukih prijava, da imamo veliki broj prijava po kojima bi se glasački materijal trebao poslati na jednu adresu, da imamo prijava u kojima je po 50 ili 60 ljudi prijavljeno na jednoj adresi, možemo sumnjati u značajan broj zloupotreba – rekao je Bakalar.
Bakalar je dodao da je moguće da je nešto “odradila i kampanja”, ali i da je tako zbog velikog broja odljeva stanovništva izvan BiH.
– Vjerojatno se iza ovog krije kombinacija svega ovoga, ali naša je intencija da dio koji se tiče zloupotreba pokušamo spriječiti i stopirati da se ne dogodi. Koliko ćemo u tome uspjeti, vidjet ćemo – rekao je Bakalar.
On je istaknuo da još postoji nekoliko faza u kojima se te stvari mogu stopirati.
– Evidentno je da je broj prijavljenih birača povećan višestruko u odnosu na prethodni izborni ciklus, ali ćemo sve zloupotebe pokušati spriječiti – konstatirao je Bakalar.
Bakalar je otkrio da je najviše prijavljenih birača izvan BiH iz Srbije, Hrvatske i Njemačke.
– Činimo sve da lokalni izbori budu fer i demokratski – rekao je Bakalar i dodao da je u BiH postao teren da pojedinci i grupacije pokušavaju da vrše zloupotrijebe, te da će sve što bude prijavljeno i dokazano predano procesuirati i sankcionirati.
On je izjavio da je ovog puta rok za prijem glasačkog materijala produljen za pet dana u odnosu na ranije izbore kada je taj rok bio dva dana.
– Mi ćemo uvažiti svaku pošiljku koja stigne pet dana nakon izbora sa datumom dana izbora i sa žigom pošte iz zemlje pošiljaoca – kazao je Bakalar.


