Bh. alpinista i ironman Tomislav Cvitanušić popeo se na vrh Mont Everesta, najviše planine na svijetu.
Putovanja
Sestre iz Kreševa napravile naselje Hobbiton, kućice iz trilogije filma o Gospodaru prstenova

Sestre Milijana, Marija, Vedrana i Valentina Miličević izgradile su u selu Rakova Noga, u blizini njihovog rodnog Kreševa, turističko naselje pod nazivom Hobbiton, po uzoru na kućice iz filma Gospodar prstenova, privukavši veliku pažnju posjetitelja iz cijelog svijeta
Naselje Hobbiton čini pet kućica iz filmske fantazije, nastale po epskom romanu koji je napisao engleski akademik i filolog J. R. R. Tolkien.
Dvije kućice su sestre potpuno završile, a svih pet će biti gotove do ljeta.Kao i prošle godine, najavit ćemo dan otvorenih vrata i zvanično ih otvoriti. Dođite nam!” srdačno je pozivala Marija.U svoje kućice odlučile su uvesti originalnost, te u njihove nazive i uređenje unijeti duh i tradiciju Kreševa.
Marija je dugo maštala o vlastitom i posebnom turističkom sadržaju, a kad je došla na ideju Hobbit-kućica, sestre su je odmah podržale. Ovo je prvi sadržaj ovakve vrste u BiH, a podršku i oduševljenje su nailazile na svim stranama, što ih je dodatno ohrabrilo da nastave dalje.
“Posjetioci svakodnevno pristižu, tako da sezona nikada ne prestaje”, kaže Marija.Ideja za nastanak kućica najčešće je pitanje, i nekako najteži odgovor. Volim da putujem i istražujem autentična mjesta i smještajne jedinice, volim reći ljudsku kreativnost. Zahvaljujući društvenim mrežama, imala sam mnogo ideja. Odlučila sam se na “rupe” u zemlji, i znala sam da će biti veliko oduševljenje za sve. Zapravo, sve ono što mene oduševi, nekako znam da će i druge. I zaista se držim toga”, kazala je Marija.Marija je inžinjerka geologije i direktorica privatnog kamenoloma Vrela, vlasnica je Hobbitona, a zajedno sa sestrama radi na uređenju i čišćenju kućica.
Najstarija sestra Milijana radi u porodičnoj građevinskoj firmi kao arhitektica te rukovodi svim projektima, a njen zadatak bio je da iscrta i napravi projekat kućica.
Vedrana, koja vodi punionicu vode Nevra, što je, kako kaže Marija, izuzetno kvalitetna kreševska izvorska voda, diplomirana je ekonomistica i vodi glavne finansije u Hobbitonu.
Najmlađa sestra Valentina, buduća je doktorica: privodi studije medicine kraju, pa je, veli Marija, najčešći model za slikanje i snimanje reklama za Hobbiton.
Jedna kućica ima 25 metara kvadratnog prostora i prima četiri osobe. Mali dnevni boravak je pregradom odvojen od kreveta, a kućica ima i mini kuhinju, trpezariju i toalet. Gosti se griju na drva koja se lože u starinskoj pećici, a svaki od ovih neobičnih objekata ima vlastito dvorište te uz predivni pogled na okolinu možete roštiljati i kuhati na otvorenom. Tu su još i šetačka staza kroz čarobnu šumu, kućice za kućne ljubimce te koliba “Golišan” za organiziranje proslava.
“Mi smo u čitavu priču unijele toliku ljubav da nam se to i vraća. Do ljeta ćemo u Hobbitonu biti sve četiri u punom kapacitetu. Mislim da smo uspjele oživjeti turizam u našem malom mjestu. Gosti dolaze iz čitave Evrope, ali i dalje, a odlaze vidno oduševljeni i zadovoljni, kazale su sestre za Graciju.
Pozitivna priča
Svjetski dan mladih u Lisabonu: Očekuje se više od 500 tisuća mladih iz gotovo 200 zemalja

U razgovoru za Vatican News dotajnica u Dikasteriju za laike, obitelj i život, koji organizira Svjetski dan mladih, Linda Ghisoni govorila je o 38. Svjetskom danu mladih Katoličke crkve koji će se održati od 1. do 6. kolovoza u Lisabonu.
Ghisoni je rekla da se do sredine svibnja prijavilo 540 tisuća mladih iz 196 zemalja i 16 300 volontera.
„Ove nam brojke pokazuju da još uvijek postoji veliki interes među mladima da se stvarno susretnu licem u lice kako bi zajedno molili i slavili“, kazala je. Podsjetila je da je posljednji internacionalni Svjetski dan mladih 2019. bio u Panami te je zbog pandemije koronavirusa odlučeno da se događaj, koji se zapravo održava svake tri godine, odgodi za godinu dana.
„Dikasterij blisko surađuje s organizacijskim odborom u Lisabonu. Vidimo da se razne biskupije u Portugalu također pripremaju za ovaj događaj s mnogim inicijativama. Primjerice, tu je hodočašće simbola Svjetskog dana mladih – križ, marijanska ikona Salus Populi Romani – a kroz to hodočašće simbola portugalske biskupije također ponovno otkrivaju ljepotu svoje vjere i kulture“, poručila je dotajnica Ghisoni.
Uz mlade iz cijeloga svijeta, već je prijavljeno 660 biskupa koji će pratiti sudionike. Neki od njih pripadaju i različitim obredima, poput grkokatoličkih maronita. Ali nije nužno biti katolik za sudjelovanje na Svjetskom danu mladih. Načelno mogu sudjelovati svi zainteresirani mladi od 14 do 35 godina. Ni oni nešto stariji ili mlađi nisu isključeni. Mladi su otvoreni prema svima i važno im je stvoriti inkluzivan Svjetski dan mladih, istaknula je Ghisoni.
„Ako pogledate različita izdanja Svjetskih dana mladih, vidjet ćete da sudjeluje sve više osoba s različitim poteškoćama. Na primjer, tu je i znakovni jezik – inicijativa samih mladih za druge mlade – koji je bio izričita želja da pomognu svojim vršnjacima. Postoji i fond solidarnosti za siromašne tako da mogu sudjelovati i mladi koji imaju materijalnih poteškoća“, dodala je.
Svi glavni događaji Svjetskog dana mladih su bez prepreka, a stavljen je naglasak i na ekologiju. Ghisoni je također podsjetila da su nakon Svjetskog dana mladih u Poljskoj, primjerice, mladi u jednoj biskupiji sadili drveće za novi park. Znak je to da Svjetski dani mladih uvijek imaju učinak i izvan samog događaja.
„To je trenutak susreta, otvaranja, međunarodne razmjene, snažan poticaj da molimo zajedno s drugim mladim ljudima, da upoznamo njihove životne priče i da se osjećamo ujedinjenima. Svjetski dan mladih zapravo nije tek jedan trenutak nakon kojeg se vraća svakodnevica. To može biti poticaj da se doživi Crkva te dar Duha Svetoga, koji se uvijek posebno osjeti tamo gdje Papa okuplja mlade oko sebe i poziva ih da budu teozofi (θεοσοφια) današnjice, odnosno da svojim generacijama donose Boga i Radosnu vijest“, zaključila je Linda Ghisoni, a prenosi Vatican News.
Izvor: Ika.hkm.hr
BiH
Bh.alpinist osvojio Mt.Everest

Cvitanušić je još jučer najavio da će probati doći do vrha, što mu je, prema svemu sudeći, pošlo za rukom.
Cvitanušić se na taj pohod otisnuo još krajem ožujka, a za ispunjenje svog sna bilo mu je potrebno 46 dana.
On se morao penjati do najvišeg vrha na svijetu po temperaturama koje su prelazile i -30 stupnjeva, a uz snažni vjetar išla je i do -36.
BiH
Forto zatražio olakšice za profesionalne vozače iz BiH od Europske komisije

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto održao je sastanak s direktoricom Direktorata za koordinaciju politika Direktorata za mobilnost i promet EU Monom Bjorklund.
Na sastanku održanom u Budvi Forto je zatražio od Europske komisije da podrži inicijativu za izuzimanje profesionalnih vozača iz uredbe EU prema kojoj državljani trećih zemalja mogu boraviti u Uniji 90 dana u 180 dana, kao što su izuzeti piloti i pomorske flote.
Na sastanku je ukazano i na problem neopravdano dugih pregovora o međusobnom priznavanju vozačkih dozvola te je ministar Forto naveo primjer pregovora sa Španjolskom i Italijom koji se vode posljednjih pet, odnosno sedam godina.
Putovanja
Početak rada turističko informativnog centra u Travniku

Turistička zajednica Općine Travnik je preuzela na upravljanje Turističko informativni centar (TIC) u donjem dijelu Travnika (Bosanska 120) koji je počeo sa radom.
Uloga TIC je da pruži sve potrebne informacije posjetiocima i turistima tokom boravka i posjeta. Prema ljetnom planu, TIC će radit u periodu maj – septembar 2023.g., odnosno, u ljetnoj turističkoj sezoni.
Ovom prilikom pozivamo registrovana pravna i fizička lica sa općine Travnik koja se bave turističko – ugostiteljskom djelatnosti ( hoteli, agencije, pansioni, restorani, vlasnici privatnog smještaja, turistički vodiči, suvenirnice, udruženja i dr.) da nam dostave svoje promotivne materijale (letke, prospekte, kataloge i dr.), a koji će biti izloženi i promovisani u TICu. Kontakt osoba je Indžić Ibrahim, voditelj TICa (broj mob. 062 582 296)
Putovanja
Još niste rezervisali odmor? Provjerili smo kakve su cijene u Hrvatskoj

Na vrhuncu turističke sezone većina turističkih smještaja na hrvatskoj obali već je popunjena. Četvoročlana porodica moraće da izdvoji 100 eura dnevno za iznajmljivanje stana krajem jula, a još mnogo više za hotelski odmor. Cijene smo provjerili u Poreču, Novalji, Malinskoj i Splitu.
Ostala su još samo dva mjeseca do početka školskog raspusta, kada će prvi putnici krenuti na more. Ali nema mnogo vremena za rezervaciju smještaja za odmor, a cijene su visoke.
I prije prvomajskih praznika turističke agencije upozoravale su da ove godine neće biti mnogo takozvanih “last minute” rezervacija za ljeto. Sve više ljudi koji putuju organizovano odlučuju se za ranu rezervaciju, koja je obično povoljnija.
Koje su cijene hotela i apartmana ako sami izvršimo rezervaciju? Na booking portalu (turističkih) kapaciteta provjerili smo koliko bi četveročlana obitelj platila za iznajmljivanje apartmana ili hotela na hrvatskoj obali od 22. jula do 1. augusta.Utvrdili smo da su mnogi turistički smještaji već popunjeni. U Novalji na Pagu, primjerice, čak 87 posto smještaja rezervirano je za odabrane datume.
Četvoročlana porodica bi najjeftiniji stan u odabranom periodu platila oko 1.400 eura. Smještaj je u blizini plaže i ima visoku ocjenu 9,1 za Booking. U međuvremenu, cijene nekih apartmana u Novalji u ovom trenutku kreću se od oko 4.000 eura, dok većina smještaja ovog tipa košta oko 2.000 eura za 10 dana u glavnoj sezoni. Ako želite da odsjednete u hotelu, najjeftinija opcija košta oko 2.900 eura, a najskuplja skoro 5.600 eura.
Odete li malo bliže, hrvatskoj Istri, i odlučite se za odmor u Poreču, gotovo 90 posto smještaja također je zauzeto između 22. jula i 1. augusta. Najjeftiniji stan u Poreču četveročlanu obitelj koštao bi manje od 1.000 eura, a najbliža plaža udaljena je manje od kilometra.
Za najjeftiniji hotel (pored plaže Lanterna), koji ima prilično nisku ocjenu na Bookingu, morali biste izdvojiti 1.700 eura, ali postoji i dosta opcija smještaja koji bi u ovom periodu koštali četveročlanu porodicu nekoliko hiljada.
Ništa manje prometni nisu ni smještaji na Krku u Malinskoj. Za odabrane datume dostupno je samo dobrih 10 posto smještaja koji su inače dostupni na Bookingu. I ovdje porodica može da dobije stan za 1.000 evra, ali bi za 10 dana u hotelu trebalo najmanje 2.300 eura. U međuvremenu, luksuzni hotel na samo nekoliko koraka od plaže u Malinskoj koštao bi vas više od 8.600 eura.Ali ako vas mami odmor u Splitu, trebat će vam i najmanje hiljadu eura za obiteljski stan. Za još nekoliko stotina lakše će pronaći smještaj bliže splitskoj rivi. U međuvremenu, cijene hotela su do neba – najjeftiniji hotel sa 4 zvjezdice koštao bi porodicu skoro 4.900 eura, dok postoji dosta opcija gdje se cijene kreću od 5.000 do 10.000 eura.
BiH
Izvješće iz BIHAMK-A: zbog radova na pojedinim putnim pravcima otežan promet

Na dionici regionalnog puta od mjesta Ravno prema magistralnom putu Ljubinje-Trebinje (M-6) promet je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.
Zbog sanacijskih radova zatvoren je most na ulazu u Nemilu (spoj M-17 sa R-473), a vozila prometuju preko raskrsnice u Topčić Polju.
Na magistralnom putu Foča-Goražde, kod mjesta Filipovići, zbog većeg klizišta promet je otežan, jednom trakom.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.
– Zbog javnog događaja na trgu „Susan Sontag“ danas od 19:30 do 22 sata obustavlja se promet u ulicama Branilaca Sarajeva (od raskrsnice sa ulicom Ćemaluša do raskrsnice sa ulicom Radićeva) i Kulovića (od raskrsnice sa Obalom Kulina bana do raskrsnice sa ulicom Maršala Tita).
– Zbog svečanog otvaranja manifestacije Sarajevo maraton 2023 danas (06.05.) od 18 do 21 sat obustavlja se promet u ulicama Obala Isa bega Ishakovića, Šeher Ćehajina čikma i Avdage Šahinagića. Maraton, polumaraton i 5K trka održat će se u nedjelju 07.05. od 08 do 13 sati na području grada Sarajeva, poručuju iz BIHAMK-A.
BiH
Najbolje vikend destinacije u BiH za obiteljski odmor

BiH obiluje značajnim kulturno-povijesnim naslijeđem, a posebno prirodnim ljepotama kakve ćete, na toliko malom prostoru rijetko gdje pronaći na svijetu.
Od impozantnih planinskih predjela i vrhova, visoravni, šuma, starih humskih gradova/tvrđava preko polja i jezera čiji prizori oduzimaju dah, do magičnih rijeka. Četiri su nacionalna parka u BiH – Una, Sutjeska, Kozara i Drina, a na koju god stranu da krenete, brojne su turističke atrakcije i destinacije za izlete.
Kada biste strancu trebali objasniti gdje sve može provesti svoj godišnji odmor u BiH, bio bi zasigurno zapanjem njenim bogatstvima, no vjerovatno da ni građani BiH nisu potpuno svjesni šta se sve krije u njihovoj neposrednoj blizini.
Brojne su destinacije koje vrijedi posjetiti i na kojima možete provesti sadržajan odmor sa porodicom za vikend, i tako iz vikenda u vikend, zaljubljivati se u BiH iznova. Mi vam u nastavku donosimo 16 zanimljivih bh. destinacija koje biste trebali staviti na listu za naredna putovanja.
1. Foča/Tara
Da se o turističkim potencijalima ovog mjesta govori upola koliko se zbijaju šale o tobožnjoj škrtosti, bila bi to jedna od najposjećenijih destinacija za odmor. Iz ovog grada u Istočnoj Bosni lako ćete doći do brojnih fascinantnih destinacija. Odmor na Tari uz neizostavni rafting, divote nacionalnog parka Sutjeska koji krasi spomenik na Tjentištu, uspon na Maglić za planinarske sladokusce, posjeta jednoj od posljednjih evropskih prašuma – Perućici, pa sve do pješčanih piramida, opcije su koje nudi Foča i njena okolina.
2. Jahorina
Ako u regionu postoji destinacija koja je primjer kontinuiranog razvoja uz osluškivanje potreba turista onda je to Jahorina, već prepoznatljivi ski centar, koja je ljeti jednako primamljivija za ljubitelje prirode. Uz čisti planinski zrak i vrhunsku smještajnu i gastronomsku ponudu, brojne su šetnice kojima ćete ovu pitomu planinu doživjeti u punom kapacitetu. Ovog ljeta, pored panoramske vožnje šestosjedom i adrenalinskog boba na šinama, dostupni su i novi sadržaji za cijelu porodicu.
3. Jablanica / Jablaničko jezero
Dva su mora postojala kada građani BiH nisu mogli pristupiti obali, kada je odlazak na more bio misaona imenica – Jablaničko jezero i Modrac. Oni iz Bosne prelaskom planine Ivan obično doživljavaju procvat raspoloženja čim ih zapuhne dah mediterana. Sa stacioniranjem u Jablanici otvara se i opcija za planinski turizam obzirom na blizinu nestvarno lijepog Prenja. Šta god poželite, to ima u blizini Jablanice.
4. Trebević
Zatrpan negativizmom svakodnevnice tokom pandemije koronavirusa, jedan je duhovit čovjek konstatirao da ga od negativnih stvari zanimaju isključivo negativni joni. Samo jedan odlazak na Trebević, da li sarajevskom čuvenom žičarom, biciklom ili automobilom i pješačenje kroz gustu borovu šumu do vrha Trebevića posebno je ugodan, a vikend na Trebeviću je istinski odmor i za tijelo i za dušu.
5. Lukomir
Koliko je zanimljivo ovo posljednje selo na Bjelašnici i jedino na visini preko 2.000 metara, prosto je nevjerovatno da se tamo nisu počele graditi ozbiljnije nastambe i krčiti put za lakši dolazak. Stoga je Lukomir, sa svojom kombinacijom autentičnosti, bajkovitosti i tradicije jedna od najpoželjnijih destinacija za vikend-odmor. Lukomir je jednostavno toponim bh. seoskog turizma. Must see.
6. Prokoško jezero
Smješteno na oko 22 km udaljenosti od centra Fojnice, na planini Vranici, na blizu 1.650 metara nadmorske visine, ovo prirodno, ledenjačko jezero izrasta u sve veću turističku atrakciju. Da biste došli do ovog prirodnog dragulja morate preći oko 15-ak kilometara makadamskog puta zbog čega nerijetki odustanu, ali oni uporni dolaskom do jezera shvate da je itekako vrijedilo.
U ovaj jedinstveni zeleni pejzaž utkani su i katuni – drvene kućice sa strmim krovovima zbog čega područje ovog jezera postaje sve popularnije odredište ljubitelja prirode i turista iz različitih dijelova svijeta. Doživljaj Prokoškog jezera sigurno ne bi bio potpun ukoliko ne biste probali neki od lokalnih kulinarskih specijaliteta koje nude brojni mještani.
7. Ljubuški
Ponajviše zbog svoje geografske određenosti, ovaj hercegovački grad koji je prije važio za lijepu čaršiju, doima se vrlo zanimljivom opcijom za vikend putovanje. U blizini je vodopad Kravica čija je ljepota nadaleko poznata budući da je prošle godine izabran među 20 najljepših mjesta u Evropi, a građani BiH za života ga moraju posjetiti kada već to čine milioni inozemnih turista. Privlačnošću vodopada doprinosi i JP Parkovi Ljubuški koje radi na njegovom održavanju, a uvođenjem novih sadržaja čini boravak ovdje ugodnim i nadahnjujućim. A onda je tu i mogućnost spuštanja blistavim draguljem – kanu safari na Trebižatu. Ko je doživio to iskustvo, potvrdiće vam koliko je ono uistinu nezaboravno.
8. Trebinje
Svojim geografskim položajem ponudit će vam potpuni mediteranski ugođaj kao u najljepšim mjestima iz unutrašnjosti italijanskih ostrva. Grad kolosalnih platana naprosto umiruje, a spoj klime, arhitekture i gostoprimstva učiniće vaš vikend posebnim.
9. Ravno
Smješteno na putu prema Neumu, sa jedne strane kamen i krš, sa druge Hutovo blato i Popovo polje, a vaše oči će upijati svu ljepotu tog pejzaža.
U Ravnom je i pećina Vjetrenica, naselje Zavala s dva nacionalna spomenika i ostaci nekadašnje pruge kojom je ordinirao čuveni Ćiro. Turističko naselje Ivanica takođe je autentično kao nekadašnji “kaubojski grad”, gdje su snimani kadrovi filma Winnetou. Obzirom na blizinu Dubrovnika, s Ivanice se pruža raskošan pogled na morsko plavetnilo.
10. Bijeljina
Semberija je sama po sebi turistički zanimljiva, a posebno Bijeljina zbog svog geografskog položaja. Obale rijeka Save i Drine su postale omiljena stjecišta Semberaca i njihovih gostiju. Duž obala su izgrađena čitava lijepo uređena vikend-naselja, a u Amajlijama i Brocu su plaže ove dvije rijeke pogodne za kupanje. No to je samo djelić ponude čiji mozaik formiraju još kulturno-historijske, gastonomske i prirodne blagodati.
Osim razvijenog banjsko-zdravstvenog turizma, Planinarsko ekološko društvo “Majevica” redovno organizuje pješačke izlete po ovom kraju tokom kojih se uvijek iznova otkrivaju biseri kao što su vodopad Skakavac, Šuplja stijena ili Novakova pećina.
11. Konjic
Nema kakve mogućnosti ne nudi ovaj zanimljivi grad, još zanimljivijih ljudi, vezivno tkivo što spaja Bosnu sa Hercegovinu pa je i po tome interesantan. Kupanje na Boračkom jezeru, pecanje na Glavatičevu, rafting na Neretvi ili posjeta Titovom bunkeru, samo su neke od preporuka.
12. Mostar
Mostar ne podrazumijeva samo obilazak Starog mosta i uže jezgre koja je bez premca. Nisu Mostar samo skokovi sa njegvog simbola, zaštićenog svjetskog spomenika kulturne baštine. Mostar nudi mnogo više i od fantastične gastro ponude, vrckavosti tamošnjih kibicera i boravka na Neretvi i Radobolji.
13. Livno
Nevjerovatno je Livno, posebno kada mu ljeto udahne dušu. Po mnogo čemu autentično i turistički privlačno.
Na prostranstvima netaknute prirode Livanjskog polja danas galopiraju krda divljih konja, potomci pitomih koje su stanovnici livanjskih sela, nakon razvoja mehanizacije za obradu polja, pustili u divljinu sedamdesetih godina prošlog vijeka. Livanjski divlji konji koji se kreću podno i na vrletima Cincara, istinska su atrakcija ove regije i ostavljaju bez daha svakoga ko prolazi ovim krajem. Stoga ne čudi da veliki broj domaćih i stranih turista dolazi da uživa u prizoru divljih krda konja koji, kao malo gdje u Evropi, žive potpuno slobodni u prirodi. Cincar je najveća planina sa 2.006 metara nadmorske visine i ispod nje uglavnom obitavaju livanjski konji.
14. Srebrenik
Ovaj prelijepi grad nudi brojne turističke atrakcije za provesti zanimljiv i sadržajan vikend. Nezaobilazna je posjeta nadaleko poznatom Starom gradu Srebreniku, jednoj od najočuvanijh tvrđava iz srednjeg vijeka u BiH koja se prvi put u zvaničnim dokumentima pominje 1333. godine, za vrijeme vladavine bosanskog bana Stjepana II Kotromanića, a prvi bosanski kralj Tvrtko I Kotromanić dio svoje vladavine proveo je u ovoj tvrđavi.
Gradina, kako Stari grad Srebrenik još zovu, nalazi se na sjeveroistočnim obroncima Majevice, na području sela Gornji Srebrenik i udaljen je od grada Srebrenika oko 5 km. Sagrađena na visokoj i gotovo nepristupačnoj stijeni, odvojenoj od okolnog terena, sa pogledom na okolne doline, ova utvrda je imala veliki strateški značaj u zlatno doba Bosanskog kraljevstva. Tvrđava je u dobrom stanju, te je otvorena za turističke posjete, a do nje možete doći automobilom.
15. Blidinje
Ovaj magični park prirode nalazi se na sjeveru Hercegovine, a plijeni svojom netaknutom prirodom kao i izuzetno bogatom i raznovrsnom florom i faunom. Ova prirodna oaza, prostire se na 358 km kvadrata u podnožju planina Čvrsnice i Vrana i jedna je od najljepših prirodnih cjelina na području Bosne i Hercegovine.
Nekoliko je veličanstvenih destinacija u sklopu parka, prije svega Blidinjsko jezero, nekropola kamenih stećaka na Dugom polju, a park Blidinje omogućava i šetnju kroz najveće evropsko stanište endemskog bora munike.
16. Jajce
U kraljevskom gradu odmor je kraljevski. U Jajcu postoji 30 nacionalnih spomenika što je najbolja potvrda njegovog historijskog značanja.
Na svega pet kilometara od Jajca nalaze se Veliko i Malo Plivsko jezero, nastala transformacijom toka rijeke Plive i najveća su prirodna akumulacija u našoj državi, te jedan od bisera ponude zbog koje morate posjetiti Jajce i okolinu. Između Velikog i Malog Plivskog jezera, na sedrenoj barijeri izgrađene su plivske vodenice, koje se u Jajcu popularno nazivaju i mlinčići. One su sjajno očuvan prikaz lokalne tesarske vještine i tradicionalnog načina građenja i idealan motiv za fotografije.
Jezera nude brojne mogućnosti za rekreaciju, od ribolova, vožnje kajaka, kanua ili pedaline, plivanja, odbojke, vožnje bicikla ili šetnje. Uz Plivska jezera nalaze se auto kamp, apartmani, hotel, motel, restorani i izletišta, pa je ovo područje idealno za odmor za cijelu porodicu.
Izvor: odmoriubih.ba
BiH
Sutra proglašenje najljepše marke Hrvatske pošte Mostar iz 2022.

Svečanost proglašenja najljepše marke Hrvatske pošte Mostar tiskane u 2022. godini održat će se u četvrtak, 4. svibnja, s početkom u 12 sati na štandu HP Mostar (paviljon 2) u sklopu Sajma gospodarstva u Mostaru.
Nakon proglašenja najljepše marke bit će izvučeni dobitnici nagrada koji su sudjelovali u nagradnoj igri “S najljepšom markom putuju nagrade!”
Uz prve dvije nagrade, bit će izvučeno još 8 dobitnika vrijednih nagrada koje priprema Hrvatska pošta Mostar.
Putovanja
Robert Dacešin: Obišao sam 90 zemalja, ali je BiH i dalje broj jedan destinacija

Istaknuti bosanskohercegovački travel bloger Robert Dacešin sudjelovao je na prvom “Sarajevo Tourism Summitu” na kojem je predstavio svoj rad, iskoristio priliku da promovira našu zemlju, ali još jednom ponovio zašto tvrdi da je Bosna i Hercegovina broj jedan destinacija na svijetu.
Još u djetinjstvu Robert je imao otprilike dvije želje, jedna je bila da bude crnac, jer je jako volio crne osoba i bili su mu super, a druga želja je bila da živi izvan BiH jer su mu smetale mnoge stvari ovdje, piše Akta.
Međutim što je više putovao, počeo je da osjeća ono što je mislio da nikad neće osjetiti, a to je da mu se zapravo živi ovdje i da sve više voli ovu zemlju.
Uz pomoć prijatelja napravio sam stranicu za putovanja i tad sam shvatio koliko želim da kreiram sadržaj o putovanjima na bilo kojoj platformi i o bilo kojoj temi. Do sad sam obišao 90 zemalja, i što više putujem sve više mi se sviđa moja zemlja jer mnoge stvari nisam ni shvaćao da postoje ovdje, a sad shvaćam, rekao je Dacešin.
Jedna rečenica tijekom njegovog putovanja je na njega posebno ostavila utisak.
Više je ljudi bilo u svemiru, nego što je obišlo cijeli svijet. I tu rečenicu kad sam čuo pomislio sam “wau”, i tad sam sebi rekao to će biti moj cilj za nekih 40-50 godina, da obiđem cijeli svijet.
Pored tih ciljeva, svatko u životu ima neku misiju i svako se rađa s određenom svrhom postojanja. Ja sam shvatio da je “cool” biti osoba koja će obići cijeli svijet, jer koliko je meni poznato da nitko iz BiH to još uvijek nije uradio, ali za mene je više “cool” da budem osoba koja će promovirati svoju zemlju i stvari za koje ja vjerujem da ovdje postoje, naglasio je Robert.
4 RAZLOGA ZAŠTO JE BIH BROJ JEDAN
Kad ga netko na putovanju pita zašto je BiH broj jedan destinacija na svijetu, obično kaže da mi možda nemamo svjetski poznate hotele, imamo lijepe hotele ali ne toliko poznate da ljudi baš zbog njih posjećuju našu zemlju, međutim ipak postoji nešto što nas čini posebnima.
Imamo dobru hranu, jako dobar smještaj, vrlo ljubazne ljude i sve to za jako malo novca. Koliko god mi maštali da idemo na Kubu, Bali, Maldive i slično, mnogo tih stvari zapravo postoji i kod nas samo ih nismo svjesni i moja je misija upravo da promoviram takve stvari.
Ako ja snimim npr. video o Višegradu, i ako nakon tog videa bar deset osoba posjeti taj grad, tih par dana će neki hotel, restoran ili taksist zaraditi nešto novca i to meni predstavlja zadovoljstvo, to je poenta ovog posla, poručio je Dacešin.
Naglašava da mu je cilj da svojim radom poboljša stanje života ovdje, da osvijesti što nas, što druge ljude o tome koliko je ova zemlja zapravo divna i “cool” samo mi toga nismo svjesni.
Podsjetimo, njegov video zašto Bosna i Hercegovina može biti broj jedan turistička destinacija na svijetu, proglašen je za najbolji turistički video od strane Međunarodnog komiteta turističkih filmova CIFFT.
Centralna.ba