BiH
Šemsudin Mehmedović: Ovo je farsa od Kongresa, pravili su pritisak da se podrži Izetbegović
Nakon što je Izborna komisija Stranke demokratske akcije (SDA) u okviru priprema za 8. Kongres Stranke demokratske akcije, koji se održava 14. oktobra 2023. godine održala sjednicu na kojoj je potvrdila kandidaturu aktuelnog lidera Bakira Izetbegovića, a odbacila Šemsudina Mehmedovića, jedini potencijalni protukandidat aktuelnom predsjedniku oglasio se u ekskluzivnoj izjavi za portal Radiosarajevo.ba.
„Nakon svih peripetija, osporavanja, neprincipijelnog djelovanja, očekivano je (bilo) da će na zadnjoj prepreci uraditi takvu stvar. Ja sam dostavio fotokopije nominacije 19 općinskih odbora. Oni su vršili pritisak, jutros su vršili pritisak na neke da promijene stav, da podrže Bakira Izetbegovića. Želja je to da se napravi neprikosnoveni lider, kao u Sjevernoj Koreji, Bakir izetbegović! Na taj način će završiti ova farsa od Kongresa“, kazao je Mehmedović za Radiosarajevo.ba.
Podsjetimo iz Izborne komisije SDA, između ostalog, osvrnuli su se i na kandidaturu Šemsudina Mehmedovića koji je u srijedu, 27. septembra, izjavio kako je prikupio dovoljno glasova za kandidaturu.
„Šemsudin Mehmedović je imao osam kandidatura općinskih/gradskih odbora, što nije bilo dovoljno za ovjeru kandidature s obzirom da je za njenu ovjeru prema Statutu Stranke potrebna podrška najmanje tri kantonalne/regionalne organizacije ili 15 općinskih/gradskih organizacija. Pored navedenog, Izborna komisija je na današnjoj sjednici sačinila listu kandidata za potpredsjednike Stranke, na kojoj se nalazi 25 kandidata.
Konačnu listu kandidata za potpredsjednike Stranke utvrđuje novoizabrani predsjednik, sa koje će delegati na Kongresu tajnim glasanjem birati devet potpredsjednika. Svi učesnici izbornog procesa imaju pravo ulaganja žalbe Apelacionoj komisiji u roku od dva dana“, saopćeno je iz SDA.
BiH
Ilija Cvitanović: Neizvjesna rekonstrukcija Vijeća ministara
Ovo što vidimo je simbol političke neodgovornosti i nedostatka vizije za napredak, kaže Cvitanović.
Teme poput rekonstrukcije Državne koalicije, promjena u Vijeću ministara BiH, te napredak na EU putu ponovno su u središtu političkih rasprava. Sjednica Zastupničkog doma državnog Parlamenta, zakazana za ovaj tjedan, izazvala je kontroverze i dodatno naglasila podjele unutar koalicije.
Situacija u Bosni i Hercegovini je daleko od stabilne. „U BiH ništa nije sigurno. Vrlo je teško procijeniti hoće li se sjednica Zastupničkog doma održati. Otkazana je čak i sjednica Vijeća ministara koja je bila planirana za 15. ovog mjeseca,“ izjavio je Ilija Cvitanović, čelnik HDZ-a 1990. i izaslanik Doma naroda Parlamenta BiH za Federalnu televiziju.
Posebna pažnja posvećena je usvajanju dva europska zakona koji su ključni za nastavak europskih integracija. Međutim, nedostatak političke volje i koordinacije ponovno dovodi u pitanje mogućnost napretka. „Da je apsurd i sramota da se ova dva zakona ne usvoje, jasno je. Bez njih nećemo ni započeti pregovore s EU. Ali, hoće li se kolege pojaviti sutra, ostaje da vidimo,“ naglasio je Cvitanović.
Još jedno ključno pitanje je značaj ovih zakona za daljnji napredak prema EU. „Budimo realni, evropski put je već davno zaustavljen. Čak bih rekao da nije ni u potpunosti otvoren. Prošlo je deset mjeseci bez konkretnih rezultata,“ kaže Cvitanović.
Dodaje kako trenutno ne postoji kapacitet niti sinergija među koalicijskim partnerima za pokretanje potrebnih procesa. „Teško je dati pozitivnu ocjenu njihovog rada. Zasjedanja su rijetka, zakoni se ne donose, a sjednice se stalno prekidaju. Ovo nije put kojim bismo trebali ići,“ zaključuje.
Posebno kontroverzna tema je i potencijalna smjena ministra sigurnosti Nenada Nešića, koja je dodatno zakomplicirala političku situaciju.
„Na stranačkoj razini odlučeno je da podržimo smjenu ministra Nešića. Smatramo da je to pitanje političkog bontona i odgovornosti. Gospodin Nešić je trebao sam podnijeti ostavku nakon optužbi koje su protiv njega podignute. Ako on to nije učinio, predsjedateljica Vijeća ministara trebala je pokrenuti postupak smjene. U ozbiljnim zemljama EU ovakve situacije su nezamislive,“ izjavio je Cvitanović.
Međutim, potpuna rekonstrukcija Vijeća ministara u ovom trenutku smatra se nerealnom. „Ovo što vidimo je simbol političke neodgovornosti i nedostatka vizije za napredak. Bez hitnih promjena, politički zastoj će se samo produbljivati,“ zaključak je Cvitanovića.
BiH
Za danas upaljen meteoalarm! Stiže novi snijeg, pogledajte prognozu do subote
Jutros je u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Širom Bosne i Hercegovine za danas je upaljen meteolarm zbog niskih temperatura.
“Budite u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom. Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni da se očekuju niske temperature zraka. Mogući su zdravstveni rizici među ugroženom populacijom, na primjer, starije i veoma mlade osobe i beskućnici”.
Temperature zraka izmjerene u 7:00 sati (°C): Bjelašnica i Ivan Sedlo -12; Bugojno, Drvar, Livno i Sokolac -8; Sanski Most, Sarajevo i Zenica -6; Bihać, Jajce, Srebrenica i Stolac -5; Gradačac, Prijedor i Tuzla -4; Banja Luka, Bijeljina i Doboj -3; Trebinje 0; Mostar 1; Neum 2°C.
Danas prije podne naoblačenje sa sjevera. Slab snijeg se očekuje na području Krajine, centralnim i sjevernim područjima Bosne. Vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2°C, na jugu zemlje do 8°C. U Sarajevu pretežno oblačno vrijeme. Najviša dnevna temperatura zraka oko -2°C.
Bioprognoza: Slično kao u proteklih par dana, niske temperaturne vrijednosti i dalje će predstavljati najveći problem hroničnim bolesnicima i meteoropatama, naročito u Bosni, gdje će se osjet hladnoće dodatno pojačavati usljed konstantnog sjevernog strujanja. Opšta slika u Hercegovini će biti ljepša, sa dužim sunčanim intervalima, mada još uvijek prohladno, usljed čega je poželjno biti oprezniji prilikom boravka na otvorenom.
U četvrtak, u većem dijelu Bosne preovladavaće niska oblačnost. Pretežno sunčano na području Hercegovine i jugozapadu Bosne. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -9 i -2°C, na jugu zemlje do 4°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2°C, na jugu zemlje do 9°C.
U petak, u većem dijelu Bosne preovladavaće niska oblačnost. Pretežno sunčano na području Hercegovine i jugozapadu Bosne. Vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -8 i -2°C, na jugu zemlje do 4°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 2°C, na jugu zemlje od 8 do 11°C.
U subotu, u većem dijelu Bosne zadržalo bi se pretežno oblačno vrijeme. Pretežno sunčano vrijeme je na području Hercegovine i jugozapadu Bosne. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -7 i -2°C, na jugu zemlje do 5°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -2 i 3°C, na jugu zemlje od 9 do 12°C, javlja Federalni hidrometeorološki zavod.
BiH
Na putu između Bugojna i Kupresa pronađene kosti ljudskog skeleta
Dana 14.01.2025. godine, na planinskom prijevoju Koprivnica,u mjestu Nikolin potok na putu između Bugojna i Kupresa, pronađen je ljudski skelet. Prema prvim informacijama, skelet su otkrili pripadnici Šumarije Bugojno danas oko 13 sati, nakon čega su odmah obavijestili nadležne organe, doznaje Centralna.ba.
Na lice mjesta stigli su pripadnici policije iz Bugojna koji osiguravaju mjesto i čeka se izlazak forenzičkog tim kako bi obavili uviđaj i prikupili dokaze.
Za sada nema informacija o identitetu preminule osobe niti o okolnostima koje su dovele do smrti. Nadležni su najavili da će se provesti detaljna istraga, uključujući forenzičku analizu skeleta, kako bi se utvrdili uzrok smrti i eventualne poveznice sa prijavljenim nestalim osobama.
Više informacija se očekuje nakon što istražni tim završi s radom i objavi preliminarne nalaze.
BiH
Uprava za neizravno oporezivanje zapošljava carinskog inspektora u Travniku, objavljene i plaće
Raspisan je Javni oglas za popunjavanje radnih mjesta državnih službenika u Upravi za neizravno oporezivanje:
1/01 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Banja Luka
1/02 Stručni suradnik carinski inspektor u CR Pošta Banja Luka
1/03 Stručni suradnik- carinski inspektor u CI Aerodrom Banja Luka
1/04 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Prijedor
1/05Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Šamac
1/06 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Šamac
1/07Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Bihać
1/08 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Strmica
1/09 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Velika Kladuša
1/10 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Hukića Brdo
1/11Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Gradiška
1/12 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Gradina
1/13Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Brod
1/14 Viši stručni suradnik vođa smjene u CR GP Brod
1/15 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Donji Svilaj
1/16 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Donji Svilaj
2/01 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Sarajevo
2/02 Stručni suradnik carinski inspektor u CR Pošta Sarajevo
2/03 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Aerodrom Sarajevo
2/04 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Visoko
2/05 Stručni suradnik – carinski inspektor u CR SZ Visoko
2/06 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Zenica
2/07 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Kiseljak
2/08 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Goražda
2/09 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Višegrad
2/10 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Vardište
2/11 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Uvac
2/12 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Ustibar
2/13 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Hum
3/01 Stručni suradnik – carinski inspektor u CR SZ Mostar
3/02 Stručni suradnik carinski inspektor u CR Pošta Mostar
3/03 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Neum
3/04 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Ivanica
3/05 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Čapljina
3/06 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Ljubuški
3/07 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Trebinje
3/08 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Deleuša
3/09 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Klobuk
3/10 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Zupci
3/11 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Osoje
3/12 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Bijača
3/13 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Kamensko
3/14 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Travnik
4/01 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Tuzla
4/02 Stručni suradnik – carinski inspektor u CI Aerodrom Tuzla
4/03 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Tešanj
4/04 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Orašje
4/05 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Brčko
4/06 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Zvornik
4/07 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Bratunac
4/08 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Bratunac – Novi Most
4/09 Stručni suradnik –carinski inspektor u CI Bijeljina
4/10 Viši stručni suradnik – vođa smjene u CR GP Popovi.
Kako se navodi u oglasu, neto plaće su od 1380 do 1530 KM.
Opširnije na ovom LINKU
BiH
Ćorluka: Kod nas je najniža plaća puno više od 1.000 KM
Poduzetnik Violete Petar Ćorluka je potvrdio da “Violeti” odluka Vlade FBiH o povećanju minimalne plaće ne predstavlja problem u poslovanju jer su njihove plaće već iznad iznosa predviđene ovom odlukom.
No, dodao je da Vlada mora voditi računa o konkurentnosti naše privrede.
– Na naše poslovanje ne može utjecati jer smo mi digli plaće već prije nekoliko godina. Primjera radi, u našem hotelu u Sarajevu najmanja plaća je 1.900 KM. Mislim da Vlada mora voditi više računa o ambijentu jer mi u “Violeti” želimo biti konkurentni, da budemo poželjan poslodavac i da dajemo dobre uvjete jer tako imate kvalitetne uposlenike – rekao je Ćorluka u emisiji Istraga sedmice na Hayat TV.
Dodao je da moramo imati bolji ambijent nego u susjednim državama, jer trenutno sa 76 posto imamo najvišu stopu doprinosa u Europi. “Violeta”, dodao je, to može izdržat jer ima visoku produktivnost, kreativne i vješte menadžere i dobru organizaciju.
– Pri tome puno izvozimo i po dobrim cijenama, pa to možemo podnijeti. Kod nas je najniža plaća puno više od 1.000 KM. Naravno, ne možeš po izdvojenim slučajevima donositi odluke jer ima puno djelatnosti i ima puno malih koji stvarno jedva sastavljaju kraj s krajem. Zato se slažem da pričamo o bruto plaćo jer oni koji su sada u brutu plaćali 1100 KM sada moraju platiti 1700 i veliki broj ljudi to neće moći podnijeti. Ne mislim ni da su subvencije rješenje, mora se poboljšati ambijent. Država mora funkcionirati, ali država baš kao što i mi to radimo, mora voditi računa o troškovima – napominje Ćorluka.
BiH
Meteorolozi objavili prognozu za BiH do kraja siječnja
Federalni hidrometeorološki zavod objavio je danas srednjoročnu prognozu za razdoblje od naredna dva tjedna, do 27. siječnja ove godine.
Kako navode, pod utjecajem anticiklone u Bosni i Hercegovini će sljedećih dana prevladavati stabilno vrijeme s malom do umjerenom naoblakom. Više sunčanih sati očekuje se na jugu zemlje. U Bosni su u prijepodnevnim satima izgledni magla ili niska naoblaka, koja će u pojedinim područjima biti prisutna cijelog dana. U srijedu je u zapadnim i sjeverozapadnim područjima Bosne moguć slab snijeg, no neće značajno utjecati na odvijanje prometa.
Minimalne temperature zraka u Bosni varirat će između -8°C i -3°C, dok će se na jugu zemlje kretati od -1°C do 3°C. Najviše dnevne temperature zraka uglavnom će biti između -3°C i 3°C u Bosni, a na jugu zemlje od 5°C do 9°C.
Prema dostupnim prognostičkim kartama, stabilno vrijeme očekuje se i početkom sljedećeg tjedna.
U planinskim predjelima i na jugu zemlje prognozira se za siječanj ugodno toplo vrijeme sa sunčanim intervalima. Međutim, u kotlinskim područjima pored minusa, aktivnosti na otvorenom ometat će magla i smog. Krajem tjedna (od 25. siječnja) moguće su oborine koje bi na jugu i sjeveru zemlje bile u obliku kiše, dok bi u središnjim dijelovima padale u obliku snijega i susnježice.
Jutarnje temperature kretat će se između -5°C i 0°C u Bosni, dok će u Hercegovini dosezati do 5°C. Najviše dnevne temperature u Bosni bit će od -1°C do 4°C, a na jugu zemlje do 8°C.
BiH
Dragan Primorac u BiH osvojio 10 227 glasova u BiH
Izborni rezultati drugog kruga predsjedničkih izbora u Hrvatskoj govore o ubjedljivoj pobjedi Zorana Milanovića nad kandidatom HDZ-a Draganom Primorcem.
S druge strane Primorac je osvojio ubjedljivu podršku birača iz Bosne i Hercegovine gdje je prema podacima Državnog izbornog povjerenstva osvojio 10.227 glasova dok je Milanović osvojio tek 3.671 glasova.
Treba dodati i to da je zbirni rezultat glasova iz inostranstva mnogostruko u korist Dragana Primorca koji je osvojio 13.618 glasova dok je Milanović osvojio tek 6.615 glasova. Prema podacima Državnog izbornog povjerenstva obrađeno je 87,62 posto biračkih mjesta u inostranstvu pri čemu se očekuje da je u velikoj većini zemalja apsolutnu pobjedu odnio Dragan Primorac.
Glasovi birača iz inostranstva su najbrojniji iz Bosne i Hercegovine, zatim iz Njemačke.
BiH
Inspektori krenuli u masovne kontrole, otkrivena čak 84 neprijavljena radnika, od toga u HNŽ-u 20
U skladu sa najavom sa konferencije za novinare, koja je održana 8. siječnja u Vladi FBiH, inspektori Porezne uprave Federacije BiH su u subotu u popodnevnim i noćnim satima na području FBiH izvršili 267 inspekcijskih nadzora, odnosno akcija kojima su bili obuhvaćeni porezni obveznici koji obavljaju različite djelatnosti.
Prema informaciji iz Porezne uprave, inspekcijski nadzori izvršeni su s ciljem provjere zakonitosti poslovanja poreznih obveznika u okviru kojih je vršena i provjera da li se među zatečenim radnicima nalaze i radnici koji su odjavljeni iz jedinstvenog sustava nakon donošenja odluke o iznosu najniže plaće za 2025. godinu.
– U izvršenim kontrolama na području Federacije BiH inspektori Porezne uprave zatekli su 540 prijavljenih radnika i 84 neprijavljena radnika. Tijekom kontrola otkriveno je 7 objekata koji su obavljali djelatnost bez odobrenja za rad nadležnog organa, 6 poreznih obveznika koji nisu imali instaliran fiskalni uređaj i 94 porezna obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja.
Zbog utvrđenih nepravilnosti: angažiranja neprijavljenih radnika, rada bez odobrenja, neevidentiranja prometa putem fiskalnog uređaja i nepostojanja instaliranog fiskalnog uređaja zapečaćeno je 46 objekata i izdat 171 prekršajni nalog s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 355.400 KM – priopćeno je iz PU FBiH.
U dva slučaja inspekcijski nadzori su na području Tuzlanske i Sarajevske županije završeni uz asistenciju pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova. U izvršenim kontrolama nije utvrđeno da su porezni obveznici odjavljivali radnike iz jedinstvenog sustava zbog stupanja na snagu odluke o iznosu najniže plaće za 2025. godinu.
Porezna uprava Federacije BiH će i u idućim danima nastaviti kontrolu zakonitosti poslovanja poreznih obveznika i sprečavanja sive ekonomije, s posebnim naglaskom na odjave radnike iz Jedinstvenog sustava, stoga se pozivaju porezni obveznici kod kojih su utvrđene nepravilnosti da usklade svoje poslovanje i da poštuju zakone kako se ne bi izlagali sankcijama i nepotrebnim troškovima.
Porezna uprava Federacije BiH poziva građane da za svaku kupljenu robu ili izvršenu uslugu traže fiskalni račun.
Na području Hercegovačko-neretvanske županije izvršeno je 36 kontrola u kojima je zatečeno 58 prijavljenih radnika i 20 neprijavljenih radnika, 1 objekt koji nije imao odobrenje za rad i 4 porezna obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja. Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćeno je 9 objekata i izdat je 21 prekršajni nalog s ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu 43.500.00 KM.
BiH
Objavljen izračun mjesečnih doprinosa ove godine u Federaciji za samostalne djelatnike
Ministarstvo financija Federacije BiH objavilo je u Službenim novinama osnovicu za izračun doprinosa na plaće određenih poreznih obveznika za 2025. godinu.
Za poduzetnike s osnova obavljanja samostalne djelatnosti iz člana 12. st. 2., 3. i 5. Zakona o porezu na dohodak (Službene novine Federacije BiH, br. 10/08, 9/10, 44/11, 7/13 i 65/13) koji utvrđuju dohodak na osnovu poslovnih knjiga u skladu sa članom 19. istog Zakona, mjesečna osnovica za obračun doprinosa je:
Osnovica za obračun doprinosa
– 2.329,00 KM – za slobodna zanimanja,
– 1.376,00 KM – za samostalnu djelatnost obrta i srodne djelatnosti,
– 614,00 KM – za samostalnu djelatnost u poljoprivredi i šumarstvu,
– 614,00 KM – za samostalnu djelatnost trgovca pojedinca.
Za poduzetnike s osnova obavljanja samostalne djelatnosti iz člana 12. stav 1. Zakona o porezu na dohodak, koji dohodak utvrđuju i plaćaju u paušalnom iznosu u skladu sa članom 31. istog Zakona, mjesečna osnovica za obračun doprinosa je:
– 1.164,00 KM – za samostalnu djelatnost obrta i srodne djelatnosti,
– 529,00 KM – za niskoakumulativne djelatnosti tradicionalnih esnafskih zanata,
– 529,00 KM – za samostalnu djelatnost u poljoprivredi i šumarstvu,
– 529,00 KM – za samostalnu djelatnost taxi prijevoza,
– 614,00 KM – za samostalnu djelatnost trgovca pojedinca.
Za obveznike doprinosa iz člana 6. točka 10. Zakona o doprinosima mjesečna osnovica za obračun doprinosa je 635,00 KM.
Prosjećna plaća
Prosječna plaća u periodu I-IX 2024. godine je 2.117,00 KM.
Podsjetimo, ranije je federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović, na temu minimalne plaće koja u FBiH od 1. siječnja iznosi 1.000 KM, objavio i razliku u iznosu mjesečnih doprinosa (odnos 2024. i 2025. godine) koji će biti uplaćivani prema vrsti poreznih obveznika.
On je tada poručio da kada su u pitanju radnici u istim obrtima (njih cca. 20.000) – razlika u doprinosima između 619 KM i 1.000 KM, će biti subvencionirano putem resornog ministarstva, kao dijela paketa mjera očuvanja radnih mjesta u FBiH.