Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u ponedjeljak je upozorila da, usprkos velikim nadama u pronalazak cjepiva, možda nikada neće biti “čudotvornog rješenja” za covid-19 te da će povratak u normalu biti dug.
Više od 18,1 milijuna ljudi diljem svijeta zaraženo je novim koronavirusom, a gotovo 700.000 je umrlo, prenosi Hina.
Glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus i voditelj odjela za izvanredna stanja Mike Ryan inzistiraju da države strogo provode epidemiološke mjere poput nošenja maski, socijalne distance, pranja ruku i testiranja.
“Poruka ljudima i vladama je jasna: Učinite sve to”, kazao je Tedros na virtualnoj konferenciji za mediji u sjedištu UN-a u Ženevi.
Maske za lice, poručio je, trebale bi postati simbol solidarnosti diljem svijeta.
“Veći broj cjepiva je u trećoj fazi kliničkih ispitivanja i svi se nadamo da ćemo imati više učinkovitih vrsta cjepiva koja bi pomogla u sprečavanju zaraze. Međutim, za sada nema čudotvornog rješenja i možda ga nikada ni neće biti”, rekao je Tedros.
Priznao je da postoji bojazan da nećemo imati cjepivo koje je učinkovito, ili će zaštita od bolesti biti samo kratkotrajna i ništa više, ali da to nećemo znati sve dok ne završe klinička ispitivanja.