Kultura
Vanda Babić je nakon knjige o Boki kotorskoj i stručnih naslova objavila zbirku poezije ‘Crta na dlanu‘ s likovnom opremom Jagode i Dimitrija Popovića

Profesorica Odjela za kroatistiku Sveučilišta u Zadru, dr. sc. Vanda Babić ovih je dana u Splitu promovirala dopunjeno izdanje publikacije “Boka kotorska, zaljev svetaca i hrvatske kulture”. To je tek jedna u nizu njezinih knjiga kojima neumorno, već desetljećima tka sponu između Boke i Hrvatske, dva podneblja ponikla iz zajedničke domovinske kolijevke koja – barem prema crkvenim knjigama – i danas egzistira kao jedna cjelina.
No, to nije jedino čime je Vanda Babić zadužila generacije pred nama. Ona je upravo objavila još jednu intrigantnu knjigu; poetski prvijenac “Crta na dlanu”, kojim je objedinila neobjavljene stihove, ali i one objavljivane sporadično u književnim časopisima, a njezino je ukoričenje zaokruženo upravo reprezentativno!
Likovno su je, naime, poduprli supružnici Jagoda i Dimitrije Popović, glasoviti akademski slikari, koje je očigledno Vandin poetski izraz dirnuo ravno u dušu, što se – slikovito rečeno – kroz pinel i pastel pretočilo na stranice knjige. Nastalo je tako dvadesetak novih djela Popovića unutar tvrdih korica izdanja, što ipak nije zasjenilo samu poeziju. Štoviše, riječ je o divnoj fuziji, i o tome smo prozborili sa poetesom i profesoricom dr. Vandom Babić.
Kako je to držati u rukama svoje prvo “poetsko čedo”, oslikano za poželjeti? Kad će biti službeno predstavljeno široj javnosti?
– Čudesno. Mislim da je nakladnik u tehničkom smislu napravio sjajan posao. Knjigu kakvu, kažu, rijetko viđamo i ta njezina vanjska ljepota zabilježena je u jednoj od nekoliko kritika koje su do sada objavljene u Hrvatskoj iako je ona do sada predstavljena jedino u “Mimari” u Zagrebu. Sunakladnik je Centar za kulturu Tivat pa je prvo predstavljanje bilo ljetos na brodu Katica. Uz saksofon, vino i poeziju brodili smo Bokokotorskim zaljevom i razgovarali o poeziji. Planirana su predstavljanja u Splitu, Zadru i Novalji, u prekrasnim Vrtovima lunskih maslina.
U zbirci ne prevladavaju zavičajni motivi, no ima tu fragmenata Boke, Bosne, Zagreba, kao i ljubavi prema čovjeku, Bogu, nerođenu djetetu, potom tu su duge, oblaci, rastanci… Koliko je dugo nastajao ovaj dojmljivi opus?
– Zbirka je podijeljena u četiri cjeline i sadrži 77 pjesama, koje su nastale od 1992. do danas. Točnije, napravila sam određeni izbor od onoga što sam od 1992. do 2019. napisala i to obraćajući se “Tebi”, onom nekom ili nečem mističnom, energiji, Bogu ili kako god to netko zvao, što se zaokružilo u prvom poglavlju naziva “Akvarel”. Drugo poglavlje je “Tebi” kao onome koga volim, pa je tu splet ljubavnih pjesama, lirskih minijatura kao i ona po kojoj je zbirka i nazvana “Crta na dlanu”. Treće poglavlje je pisano “Tebi” kao određenoj osobi pa taj dio nosi naslov “Imam ja za Te”. Tu je pjesma mom ocu, osobama koje su obilježile moj život, ispreplele se i gdje god bile ostaju sa mnom. To poglavlje završava pjesmom “Samo treba ustati”, koja je posvećena zabludama koje su svima nama lekcije, učiteljice kojima smo dužni zahvaliti što smo i gdje smo, jer svaka zabluda uvijek ima svoj dar koji prepoznamo tek kad otvorimo oči.
I na kraju dio “Ti, ja i oci naši” je posvećeno “Tebi” kao prostoru koji me je doticao, i urezao se u moj memorijski kod, pa se tu nalazi “Bokeljska elegija”, “Boka 1996”, ali i “Zagreb, Sarajevo, Istra”. Dakle, radi se o intimističkoj, zavičajnoj, prostornoj, ljubavnoj poeziji kojoj je temeljno polazište ljubav i samo iz tog izvorišta promišlja, promatra i korespondira s okolinom rasipajući se u tisuću boja, koje se gotovo razlijevaju pred čitateljem.
NA METI KRITIKA
Nametnulo mi se “tehničko pitanje”: kako ste pridobili Popoviće za suradnju? Pretpostavljam da honorar nije bio motiv…
– Jagoda i Dimitrije Popović su moji dragi prijatelji, oni su bili onaj presudni okidač koji je odlučio s pjesmama izići vani. Nikada se ne bih usudila objaviti ovu poeziju da nije bilo nagovaranja, prije svega mojih prijatelja koji se većinom na ovaj ili onaj način nalaze u zbirci, a posebno kista Jagode i Dimitrija. Sama naslovnica jest zbirka u cijelosti, viđena Dimitrijevim okom, dok je Jagoda osluhnula neke druge tonove moje duše i napravila sjajne radove. Njima sam posebno zahvalna, jer ih osjećam kao vlastitu obitelj i držim ih poput blagoslova. Dakle, nije bilo nagovaranja niti honorara. Ova zbirka nastala je iz čiste ljubavi.
Otkud tolika ljubav prema Boki, koju ste kanalizirali kroz brojne objavljene publikacije i znanstvene radove, ali i scenarij dokumentarnog filma “S Hrvatima Boke” u produkciji HTV-a?
– Boka je moja misija, moje izvorište, moj osmijeh i moja suza. Podrijetlom sam Bokeljka i svi moji, osim najuže obitelji koja je u Splitu, žive u Tivtu, bokokotorskom gradu koji je postao turistička meka. Moj znanstveni rad pretežito je vezan za hrvatsku kulturnu i književnu baštinu Boke. Magisterij i doktorat, te pet knjiga kao i kolegij koji deset godina držim kako bih svima koji ne znaju temelje svoje vlastitosti približila Zaljev svetaca kao dijamant hrvatske kulture i kulture Crne Gore u čijim se granicama Boka danas nalazi. Godinama ponavljam isto, od grada do grada. U rujnu 2019. sam o Boki govorila i u Sydneyju. Dugih 27 godina pišem, proučavam i govorim o Boki, a najvećim uspjehom držim upravo promicanje znanja o Boki mlađima.
Nedavno sam u Splitu u okviru “Tripundanskih svečanosti” predstavila najnoviju knjigu “Boka kotorska, zaljev svetaca i hrvatske kulture”, koja je prvotno izišla uz Jutarnji list, a potom kao knjiga zahvaljujući Hrvatskom nacionalnom vijeću Crne Gore. Knjiga je vrlo tražena, nema je u hrvatskoj nakladi, ali se nadam da će to uskoro promijeniti.
Koliko česte odlazite u Boku, s obzirom na to da ste poslom i adresom vezani uz Zadar?
– Sa studentima svake dvije godine organiziram studijsko putovanje pa obilazimo Herceg-Novi, Perast, Kotor, Tivat, Budvu i Cetinje, koje također ima važno mjesto u upoznavanju i preplitanju Svoga naspram onog Drugog i drugačijeg. Poseban je doživljaj vožnja brodom Zaljevom, obilazak dvaju najjužnijih svetišta Crkve u Hrvata Gospe od Škrpjela i Gospe od Milosti ispred Tivta kao i glasovitoga pomorskog mjesta Prčanja. Odlazim često, i uvijek se trudim dovesti sa sobom one koji u Boki nisu nikad bili i koji se vrate sa željom povratka u Zaljev čudesa. Jer dok ne vidite, ne možete prihvatiti da se iza svakog kamenčića nalazi neka priča koja je nezaobilazna u mozaiku sveopće hrvatske kulture i kulture Crne Gore.
Jeste li se ikad našli na meti kritika zbog promoviranja zajedništva hrvatskog naroda koji, prema novijim pokazateljima, na teritoriju Crne Gore sve više brojčano opada?
– Nije se teško naći na meti kritika ako nešto radite. Tako je i u ovoj priči. Kritizirali su me sa svih strana i iz različitih razloga i ne postoji pridjev koji nisam prikupila u bilježnici deskripta onih kojima je smetala istina o Zaljevu svetaca, hrvatskoj baštini, Hrvatu Boke, Bokeljskoj mornarici kao jednoj od temeljnih prepoznatljivosti Hrvata Boke. Tim istinama nismo ništa oduzeli nikomu tko tu kulturu želi baštiniti, no ona stoljećima egzistira unutar hrvatskog kulturnomemorijskog koda.
Aktivno djelovanje HNV CG, koje okuplja sva hrvatska kulturna društva, te Hrvatske građanske inicijative CG možemo reći da u suvremenoj, modernoj državi Crnoj Gori imamo dovoljno prostora za djelovati i doprinijeti. Brojke i demografija nam ne idu u prilog, no to me ne smeta u promicanju onih naših vrijednosti koje ne dijele nego spajaju.
DALMATINSKI TEMPERAMENT
Ovo što gorljivo promovirate, kao ni kultura općenito, nije osobito profitabilno. Čini li vam se nekad da radite Sizifov posao? Koji je vaš pokretač?
– Klonem, jasno kao i svaki drugi čovjek kad se nađem u labirintu između onih koji ne žele znati i onih koji znaju, ali ne poštuju i najčešće se prostituiraju s vlastitom baštinom. Tad mi bude najteže, no nekad je dovoljno sjećanje, nekad glas iz Boke, nekad i prkos da pokrenem sve motore kako bih odavde animirala i potaknula ljude da odu u Boku. Jer, Boka je izvor u koju bi svaki Hrvat trebao hodočastiti s posebnim pijetetom prema baštini koju taj zaljev čuva. To je naprosto naše kulturno blago kojim se trebamo ponositi. I Ako je prvi Hrvat koji je oplovio svijet Bokelj, ako je Sueski kanal gradio Prčanjanin Anton Luković, ako su dva otočića najjužnija marijanska svetišta Crkve u Hrvata u Boki, i ako je sam Petar Zrinski posjetio Boku u onim teškim vremenima, nama ne bi smjelo biti teško ni daleko otići i obogatiti sebe novim spoznajama i energijom koju Boka svakom dobronamjerniku podari.
No, poseban pokretač su mi oni koji aktivno djeluju na promicanju, zaštiti i prepoznatljivosti hrvatske kulture Boke u kojima nam ognjišta održavaju oni koji su u njoj ostali. Za to nema dovoljno velike riječi zahvale.
Kako rekoh, živite i radite u Zadru, čini se da ste sad u zenitu intelektualne plodnosti. Je li rano za pitanje gdje se vidite u mirovini? Vuku li vas korijeni nizvodno, tamo gdje Jadran oplakuje još toplije obale?
– Imam još dosta posla, drznula sam se napisati i roman pa sad čekam procjenu urednika. Ako je u mirovinu ići kako su najavili, onda je rano o tom govoriti, a i nikako se ne vidim u miru, moj temperament je dalmatinski, a to znači krepat a ne molat.
A do tada đir do Boke, do Splita i u Zadru, gdje mi je temeljni posao. Ostalo je obletjeti svijet i upoznati ga sa Zaljevom svetaca i čudesa… Dok trajem….
IZVOR: slobodnadalmacija
Kultura
Za vikend premijera predstave “Svemirci” GKM Vitez

Najavljena je nova premijera Gradskog kazališta mladih Vitez.
Riječ je o kazališnoj poslastici za djecu i mlade i sve one koji se tako osjećaju. Polijećemo iz svemira.
Oni koji ne podnose vožnju neka popiju tabletu protiv povraćanja. Na ovaj put vas vode tri svemirca. Samo za vas: Andromeda, Komet i Vrtivjetar. Oni dolaze s raznih dijelova svemira. Ne znaju šta ih čeka, ali su spremni za avanturu! Avanturu na planeti Zemlji! Vežite se polijećemooooo! – poručuju iz GKM Vitez.
U predstavi igraju Sunčica Strukar, Franko Bralo i Marko Mirković. Tehnička podrška je Robert Šafradin. Izvršni producent predstave je Ivan Sajević.
Predstava se premijerno izvodi u Kazališnoj dvorani u Vitezu, u nedjelju, 16. 3. 2025. s početkom u 19:00 sati. Vidimo se u kazalištu.
Društvo
Tanja Bavrka – Bošnjak : Stručno oko na velikoj sceni Subotice

Svima dobro poznata Novotravničanka , predsjednica gradskog teatra , imala je čast biti član stručnog žirija na prestižnom festivalu kazališta u i dati svoj doprinos umjetničkom vizijom, piše drukciji.ba.
Ovo je još jedno priznanje za njen rad i posvećenost teatru, ali i dokaz da talent i trud naših ljudi nadilaze granice BiH. Uz sve zasluge koje Tanja neumorno čini za gradski teatar u Novom Travniku i šire, ovo iskustvo dodatno obogaćuje njezin rad i doprinosi razvoju kazališne scene.
Od kulisa do žirija , svojim radom i zalaganjem u svijetu teatra i kazališta stigla je i do kazališnog “Olimpa” Subotice, te ostavila svoj stručni pečat na ovom priznatom festivalu kazališta.
Događanja
Predstava “Žene kučke” razigrala publiku u Vitezu

VITEZ – U prepunoj dvorani hotela Via večeras je izvedena predstava “Žene kučke”, koja je oduševila publiku svojim duhovitim, muzičkim, ali i provokativnim pristupom temama ljubavi, prijateljstva i društvenih normi.
Predstava u režiji Rade Vukotića donosi priču o ženama koje se suočavaju s predrasudama, ali i hrabro preispituju svoje uloge u društvu. Kroz dinamične dijaloge i snažne glumačke izvedbe, ansambl je uspio nasmijati i dirnuti prisutne, što je potvrđeno dugotrajnim aplauzom na kraju predstave.
“Reakcija publike bila je fantastična. Ovo je priča u kojoj se mnogi mogu prepoznati, a istovremeno nas tjera na razmišljanje,” izjavila je glumica Maja Brukner nakon predstave.
Ovaj kulturni događaj pokazao je da kvalitetan teatar ima svoju vjernu publiku u Vitezu, a organizatori najavljuju još sličnih sadržaja u narednom periodu.
Kultura
U Vitezu uskoro Seminar folklora- kola, pjesme i običaji Hrvata Središnje Bosne

1.ožujka 2025.u restoranu Modus u Vitezu održat će se Seminar folklora- kola, pjesme i običaji Hrvata Središnje Bosne.
Početak seminara je od 8:00 sati, a program seminara uključuje tradicijsku narodnu nošnju Lašvanske doline, izrada, vez, povijest i održavanje narodne nošnje i drugo, kao i prezentaciju domaćih delicija.
Kultura
Javni poziv za učešće na festivalu autorskih pjesama za djecu”Mali raspjevani grad”

Objavljen je javni poziv za učešće na festivalu autorskih pjesama za djecu “Mali raspjevani grad” , koji donosimo u cijelosti.
Muzičko društvo Travnik, u saradnji sa Javnom ustanovom „Centar za kulturu općine Travnik“, raspisuje Javni poziv za prijavu za učešće u programu festivala autorskih pjesama za djecu – „MALI RASPJEVANI GRAD“.
POZIVAMO DJECU uzrasta od 5 do 15 godina da se prijave na audiciju za soliste pjesama koje će biti izvedene u programu festivala.
Prijava treba da sadrži:
– Ime, prezime i datum rođenja kandidata;
– Ime, prezime i kontakt tel. osobe u pratnji;
POZIVAMO AUTORE da uzmu učešće u programu festivala.
Za poziv se dostavljaju originalne, neobjavljene i neizvođene pjesme, pisane na zvaničnim jezicima i ravnopravnim pismima u Bosni i Hercegovini.
Da bi prijava bila uvrštena u razmatranje, potrebno je da sadrži:
• demo snimak kompozicije u MP3 formatu,
• notni zapis i tekst kompozicije,
• ime i prezime, adresu, kontakt telefon i kratku biografiju autora muzike i teksta,
• prijedlog autora aranžmana,
• prijedlog izvođača.
Ukoliko prijava ne sadrži prijedlog izvođača i autora aranžmana, njihov izbor će izvršiti organizator.
Prijavu, sa traženim podacima dostaviti putem emaila kulturatr@yahoo.com ili na adresu: Javna ustanova Centar za kulturu općine Travnik, Bosanska bb, 72270 Travnik.
Rok za dostavljanje prijava je 31.3.2025. godine.
Vaš Centar – Kultura je cool!
Društvo
Prepuna dvorana,stojeće ovacije i nezaboravna priča o “Viteškom balu A.D. 1380.”

Sinoć je u 19:30 sati, pred prepunom dvoranom Gradskog kazališta mladih u Vitezu, održana praizvedba povijesne koreodrame Viteški bal A.D. 1380. u organizaciji Hrvatskog kulturnog društva “Napredak” podružnica Vitez.
Publika je s oduševljenjem pratila svaki prizor, a završetak predstave ispraćen je gromoglasnim aplauzom i ovacijama.Dramatizaciju i režiju potpisuje Anto Zirdum, koji je kroz ovu impozantnu izvedbu donio scenski spektakl o ključnim trenucima srednjovjekovne Bosne i nastanku naselja Vitez. Plesači, glazbenici i glumci udahnuli su život povijesnim likovima – kralju Tvrtku, kraljici Doroteji i Hrvoju Vukčiću Hrvatiniću – prenoseći snagu i veličanstvenost epohe 14. stoljeća.
Snažne scene, impresivna scenografija i autentična glazba prenijele su duh vremena, dok su se kroz dramski izraz, pokret i pjesmu ispreplele priče o moći, ljubavi i viteškom ponosu. Ovaj događaj još jednom potvrđuje koliko je HKD “Napredak” neizostavan nositelj kulturnog i umjetničkog života u Vitezu, a večerašnja izvedba ostat će zapamćena kao jedno od najvažnijih kulturnih događanja godine.
Uz ovakvu atmosferu i reakcije publike, čini se da je Viteški bal A.D. 1380. tek započeo svoj put i da ga očekuje dug i uspješan život na kazališnim daskama.
Kultura
Scenski spektakl u Vitezu noćas: Praizvedba prvog Viteškog bala bosanskog kraljevstva

Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” podružnica Vitez poziva sve građane i posjetitelje na jedinstvenu povijesnu koreodramu Viteški bal A.D. 1380., koja će biti izvedena 6. veljače 2025. godine u Kino dvorani Vitez s početkom u 19:30 sati.
Ova dramatična rekonstrukcija, koju je dramatizirao i režirao Anto Zirdum, donosi priču o važnom trenutku u povijesti srednjovjekovne Bosne i nastanku naselja Vitez.
Koreodrama prikazuje događaje iz 14. stoljeća, kada je Hrvoje Vukčić Hrvatinić postao veliki vojvoda kraljevstva, temeljeći na povelji koju je izdao kralj Tvrtko 1380. godine. U izvedbi sudjeluju glumci, plesači i glazbenici iz Viteza, a likovi poput Kralja Tvrtka, Kraljice Doroteje i Hrvoja Vukčića Hrvatinića oživljavaju povijest kroz scenske nastupe i glazbu.
Ovaj kulturni događaj, koji okuplja brojne umjetnike i izvođače iz različitih udruga, nudi izvanredno iskustvo kroz glazbu, ples i dramski izraz, istražujući kako je Vitez postao strateško vojno i administrativno središte.
Ulaz je slobodan, a organizatori pozivaju sve ljubitelje povijesti, kulture i umjetnosti da prisustvuju ovom spektaklu.
Ne propustite priliku da doživite povijest Viteza na pozornici, poručuju.
Kultura
U Banjaluci prošla svečana povorka s badnjacima

U Banjaluci je svečana povorka sa tri badnjaka na kočijama krenula od Hrama Svete Trojice do Hrama Hrista Spasitelja, gdje su badnjaci osveštani.
Mnogi gradjani okupili su se da dočekaju Badnjak, a ovaj dan i Božić za njih predstavljaju tradiciju koja se prenosi kroz generacije, piše BN.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković čestitao je svim pravoslavnim vjernicima najradosniji kršćanski praznik.
Badnjak je i u zgradu Gradske uprave.
Kultura
Danas je blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenja

Blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje jedan je od najstarijih katoličkih blagdana, a prema događajima opisanim u Evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca “s Istoka”, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu.
U hrvatskoj tradicijskoj kulturi Sveta tri kralja označavaju svršetak božićnoga vremena.
Za mudrace u Evanđelju stoji grčka riječ “magoi” koja ima različita značenja: mudraci, učenjaci, zvjezdočitači, magičari, itd., a najvjerojatnije potječu iz Perzije. To su ljudi koji su umjeli odgonetati tajne iz predane ljudske mudrosti i vidjeti znakove u prirodi. Tražili su istinu o sebi i svemiru te su krenuli na put i iz daleka došli u Betlehem.
U kršćanskoj tradiciji stvaranju današnje slike o “tri kralja” pridonijeli su teolozi iz trećega stoljeća Origen i Tertulijan. Origenu se pripisuje da je protumačio tri dara simbolično: zlato upućuje na Isusovo kraljevsko dostojanstvo, tamjan na njegovo božanstvo, a smirna na njegovu smrt. Tertulijan je mudrace pretvorio u kraljeve pozivajući se na svetopisamske tekstove proroka Izijije i Psalme.
U srednjem vijeku jedan je talijanski umjetnik izrađivao mozaik triju kraljeva i iznad svake figure stavio imena: Gašpar, Melkior i Baltasar. Po tom slikaru Gašpar znači čovjek iz područja Kaspijskog mora, Melkior znači kralj svjetla, a Baltazar znači “gospodar čuva kralja”. Izvor: RTV HB