Zanimljivosti
VALENTINOVO: Što pokloniti za dan zaljubljenih
Dok se jedni pitaju zašto uopće postoji Valentinovo, drugi ga obilježavaju na različite načine. No, uz ovih 10 poklona ove godine nećete pogriješiti.
1. Nakit
Kao i cvijeće, lijepa narukvica ili ogrlica obradovat će svaku ženu. Pomisao na to što izabrati iz mora raznovrsnih modnih dodataka može vas lako obeshrabriti. S decentnijim nakitom koji upotpunjuje svaki stil, bilo dnevni ili večernji, nećete pogriješiti. Uz to što će upotpuniti stil vaše drage, zasigurno će buditi i lijepe osjećaje.
2. Sat
Kao što vrijeme nikad ne staje tako ni sat nikad nije suvišan poklon. Ručni satovi najosobniji su i nekako najpotrebniji. Ne dopustite da zakasni i darujte mu sat. Novi trendi i moderni sat uvijek je dobrodošao pa makar imao već nekoliko satova u kolekciji. Baš ovaj će biti podsjetnik na vas.
3. Odjeća
Ženama ne bi trebalo biti teško kod kupnje odjeće za muškarce. Poklonite košulju ili vestu u kojoj će se svaki muškarac osjećati kao pravi šarmer. Svojim boljim polovicama muškarci mogu jednostavno kupiti prigodno donje rublje koje će razveseliti oboje.
4. Parfem
Jeste li znali da je njuh od svih osjetila najpovezaniji s emocijama i sjećanjima jer se osjet njuha u mozgu obrađuje u istom dijelu koji je bitan za sjećanja i emocije. Odaberite parfem koji će vašu dragu ili dragog podsjećati na trenutke provedene s vama.
5. Knjiga
Imate li nekog knjigoljupca kraj sebe, knjiga koja raspršuje maštu uvijek je odličan poklon. Izaberite neki od popularnih klasičnih romana ili neki od novih romana koji će biti rado čitani i za nekoliko godina.
6. Poklon setovi
Samo ime govori da najmanje dva proizvoda možete dobiti u jednom paketu. Poklon paket sa brijačem i pjenom za brijanje idealan je izbor za one koji žele igrati na sigurno. Setom krema za lice i raznih mazalica razmazit ćete ženu kojoj sigurno neće biti na odmet još koje sredstvo za njegu.
7. Izlazak na večeru
Rezervirajte stol za dvoje u već dobro znanom starom ali najdražem restoranu. Smatrate li da je vrijeme za promjene, iznenadite sa novim mjestom za večernji izlazak. Kušajte nešto novo na kineski, indijski ili meksički način i začinite svoje uobičajene večernje izlaske.
8. Karta za putovanje
Ako ste putoholičar i imate putoholičara uz sebe vrijeme je da odaberete što posjetiti sljedeće. Kupite kartu za onaj šarmantni grad u koji već dugo planirate ići ili mjesto koje biste opet posjetili zbog uspomena koje je ostavilo na vas. Bolje Valentinovo nećete moći zamisliti.
9. Čokolada
Rijetki su oni koji je ne vole. Slatka, mliječna, crna ili bijela, klasična s alpskim mlijekom ili pak ona s bijelim tartufima. Danas je ima u svim okusima i oblicima. Ove godine priuštite svojoj dragoj ili dragom nešto što još nije probao i neće moći reći da niste bili originalni.
10. Cvijeće
Gotovo sve žene vole cvijeće. Ruže su kraljice kad su u pitanju buketi koje muškarci poklanjaju ženama. Želite li biti originalni, a opet razveseliti svoju dragu sa prekrasnim buketom odaberite buket od tulipana, božura ili gerbera. Prema značenju ovog cvijeća poklonit ćete ljubav, sreću i život. Što još više treba?
Scena
Pomiješala je dva sastojka i izribala fuge u kupaonici: ‘Oduševljena sam rezultatima, ali…‘
Za čišćenje fuga na pločicama, budimo realni, nikad nemamo vremena. Ni volje. A neki nemaju ni iskustva. Za koje se sredstvo za čišćenje odlučiti, od kud krenuti, s čim ribati, koliko će dugo trajati… Toliko je pitanja… No, čini se da smo napokon dobili neke odgovore.
U članku s portala Apartment Therapy, kojeg potpisuju Laura Schocker i Shifrah Combiths, opisuje se jedan jedan mali eksperiment u kupaonici: izrada tri “kućna sredstva”, prema preporuci bivše direktorice lifestyle sekcije na istom portalu Taryn Williford, te njihovo testiranje na tri površine jednake veličine. Svaki sastojak pomiješan je u posudi za višekratnu upotrebu iz kuhinje, a kao alat za ribanje poslužile su četkice za zube. Evo rezultata.
Soda bikarbona i voda
Miješanjem sobe bikarbone i vode u jednakom omjeru dobivena je pastu, a isprobane su dvije tehnike. Prva je bila pustiti pastu da malo odstoji na tretiranoj površini i zatim izribati, a druga je bila umočiti četkicu u pastu te odmah ribati, izravno na pločice i fugirnu masu. Možda se ne bi očekivalo, ali druga je tehnika zapravo bila učinkovitija. Međutim, posao nije bio 100 posto obavljen; figa je ostala blijedo siva. Ovaj je sastojak dobio ocjenu 7/10.
Ocat i voda
Mješavina bijelog octa i vode u jednakom omjeru pokazala se razočaravajućom, posebice ako se uzme u obzir učinkovitost bijelog octa u drugim kućanskim zadacima. Autorica piše kako je ribala, pustile mješavinu da odstoji, pa opet ribala…, ali činilo se da nema razlike. Konačna ocjena bila je 3/10.
Soda bikarbona i vodikov peroksid
Iako vodikov peroksid mnogi ne drže u kući, ova bi ih metoda čišćenja mogla potaknuti na njegovu kupnju, budući da se ovo “uradi sam” sredstvo pokazalo najboljim. Miješanjem vodikovog peroksida i sode bikarbone u omjeru 1:2 dobila se pasta koja je ubrzo postala pjenasta. Pri prvom kontaktu s pločicama rezultati nisu bili obećavajući, ali je fuga nakon nekog vremena počela svijetliti. Nakon sat vremena ribanja izgledala je bolje od očekivanog. Stoga je dobila ocjenu 9/10.
Odabir ‘alata‘ za ribanje
Iako je pasta dobivena od sode bikarbone i vodikova peroksida dobila najveću ocjenu, iskustvo je pokazalo da odabir četkice za zube nije bio baš najbolji. Naime, autorica navode kako se pokušaj ribanja cijele kupaonice pokazao vrlo iscrpnim i – sporim.
Izvor: Dom i dizajn
BiH
U Blagaju održan međunarodni kamp za promociju sportskog penjanja i alpinizma među ženama
Planinarsko sportsko društvo ‘Energoinvest’ Sarajevo, Sarajevska škola alpinizma i Sportsko penjački klub Blagaj okupilo se u Blagaju i njegovom penjačkom području oko 80 sudionica iz Bosne i Hercegovine i inozemstva na Međunarodnom kampu alpinistica i penjačica ‘Rendez vous Hautes Montagnes (RHM)’.
Među sudionicama tog događaja održanog ranije ovog mjeseca, bilo ih je desetak iz Bosne i Hercegovine. Za njih je to bila prilika da ocijene vlastita znanja i vještine, u toku zajedničkog penjanja sa ženama iz zemalja koje baštine kulturu alpinizma poput Švicarske, Italije i Austrije.
”Takva druženja otvaraju mogućnosti zajedničkog penjanja u stijenama u inozemstvu. Najvažnije, taj kamp je bio prilika ženama da se samostalno bave sportskim penjanjem i alpinizmom” – navode organizatori kampa. Kako ističu, zahvaljujući kontinuiranom radu i zalaganju Sarajevske škole alpinizma stasale su brojne generacije žena, u razdoblju nakon 2010. godine, koje nastavljaju da se bave alpinizmom.
Tome svjedoči broj registriranih alpinistkinja, kao i prve instruktorice alpinizma i sportskog penjanja. Najznačajniji napredak su alpinistkinje, koje posljednjih godina samostalno realiziraju uspone u visokim stijenama u zemlji i inozemstvu” – istaknuto je. U okviru događaja prezentirane su knjige ‘Penjački vodič za BiH’ (Vukić i Lemerer, 2024), ‘Alpinistički vodič Velež’ (Ilić i Hukić, 2019), te brojne karte bosanskohercegovačkih planina. Predstavnici ‘Planinske zveze Slovenije’ Ines i Janez Skok prezentirali su, na Kampu u Blagaju, svoju knjigu ‘Stena’. Kamp su posjetili i doajeni bh. alpinizma Muhamed Šišić, Muhamed Gafić i Edo Kajan.
Pohod na Velež zamijenjen je penjanjem ferate ‘Srce Veleža’, a sudjelovalo je 19 žena. Među sudionicama, koje su samostalno popele tu zahtjevnu feratu, bila je i sedamdestdevetogodišnja Engleskinja. Večernji program obuhvatio je predavanja o sportsko-penjačkom području Blagaj. U suradnji s lokalnim vodičima iz Blagaja organizovane su posjete znamenitostima u Blagaju i vožnja kanuom duž rijeke Bune. Brojne sudionice iz inozemstva iskazale su zadovoljstvo zbog dolaska u Bosnu i Hercegovinu, koja im je dotada bila nepoznata penjačka i turistička destinacija. Kamp je završen izborom Sophie von Borstel iz Njemačke za novu predsjednicu organizacije RHM.
Sljedeći RHM kamp, planiranje je za 2025. godinu, a za lokaciju je odabran Chamonix (Francuska). Međunarodni kamp alpinistica i penjačica ‘Rendez vous Hautes Montagnes (RHM)’ 2024. godine održan je ranije ovog mjeseca u Eko centru Blagaj, kojim upravlja Omladinski klub Novi val. Osim iz BiH sudjelovale su i penjačice iz Njemačke, Austrije, Češke, Italije, Švicarske, Slovačke, Slovenije, Srbije i Velike Britanije.
Izvor: Bljesak.info
BiH
Izgrađena tulipan-kružna raskrsnica u Banjaluci
BANJALUKA – Uspješno je okončana izgradnja nove kružne raskrsnice na spoju Zapadnog tranzita i Ulice Trive Amelice, kod pekare “Bakal”, koju krasi skulptura tulipana Banjaluka.
“Izgradili smo još jednu raskrsnicu, koja će značajno rasteretiti saobraćaj u našem gradu. A ako se pitate zašto ova dekoracija unutar same raskrsnice, odgovor je veoma jednostavan. Ovo je tulipan Banjaluka, planetarno poznat, a banjalučki brend”, istakao je gradonačelnik Draško Stanivuković.
Naglasio je da je dalje plan izgradnja obilaznice oko Banjaluke, što se i radi izgradnjom mosta u Česmi i putem prema naselju Vrbanja i Čelinac.
“To je prvi dio našeg plana. Nastavljamo dalje da gradimo našu Banju Luku”, poručio je Stanivuković, stoji u priopćenju.
Središnja Bosna
Sutra se slavi sv.Mihovil, zaštitnik policije, posebno slavlje u župi Ovčarevo čiji je nebeski zaštitnik
U nedjelju 29.rujna je blagdan svetog Mihovila arkanđela. Ovaj se dan na poseban način obilježava u župi Ovčarevo koje je sveti Mihovil (Mihael) nebeski zaštitinik. Župa se za patron pripremala trodnevnicom, s na sam blagdan svete mise su: jutarnja u 8 sati, te svečana sveta misa s procesijom u 11 sati koju predvodi fra Vinko Sičaja, ekonom i definitor franjevačke provincije Bosne Srebrene.
Društvo
Travnik među 11 gradova u BiH koji će obilježiti Europsku noć istraživača
Europska noć istraživača je paneuropski ili sveuropski događaj koji podržan od strane Europske unije. Dio je programa “Horizon Europe”, ključnog programa Europske unije za financiranje istraživanja i inovacija.
Projekat se, pored Travnika, različitim programima provodi i u Sarajevu,Banjaluci, Bijeljini, Brčkom, Goraždu, Konjicu, Mostaru, Neumu, Sarajevu, Trebinju i Tuzli.
Započeo je 2012. godine u BiH, te od tada je izrastao u iznimno važan festival znanosti i istraživanja.
Nakon dvogodišnje pauze, najveća proslava znanosti i istraživanja u našoj zemlji, ponovo se vraća svim generacijama, a prvenstveno onima koji se profesionalno bave znanošću. Jedanaest bh. gradova tokom 27.rujna 2024. bit će znaku promocije znanstvenih dostignuća i njihove vrijednosti, objavljeno je na stranici Općine Travnik.
Scena
Zašto su nam nametnuti neodvojivi čepovi?!
Danas i otvaranje obične plastične boce dolazi s pomalo drame. Naime, ovaj nekoć jednostavan čin sada dolazi s dodatnom komplikacijom.
Krivac je, naravno, ono malo plastike koja drži poklopce pričvršćene na bocama. Novi dizajn tiho se ušuljao u red bezalkoholnih pića tijekom proteklih nekoliko godina. Ovaj maleni dodatak pakiranju pretvorio je relativno jednostavan postupak u aktivnost s visokim rizikom. Jedan korisnik društvenih medija označio je ovaj razvoj kao “najgoru stvar koja se dogodila čovječanstvu od uklanjanja priključka za slušalice “na pametnim telefonima”, piše Independent, a prenosi tportal.
Dizajn se može pratiti unatrag do direktive Europske unije koja je prvobitno predložena 2018., a zatim službeno usvojena sljedeće godine, s postavljenim rokom: od 3. srpnja 2024., navodi EU, čepovi na svim nepovratnim plastičnim bocama pića s kapacitet od tri litre ili manje mora ostati pričvršćen nakon otvaranja.
Europljani bijesni zbog direktive
Svrha nije bila kolektivno razbjesniti žedne Europljane, već uhvatiti se u koštac s ozbiljnim problemom: plastičnim otpadom.
Procjenjuje se da svake godine u svijetu proizvedemo oko 400 milijuna tona stvari. Plastika se razgrađuje u male čestice, ali nikada u potpunosti ne nestane. Ova mikroplastika može naškoditi okolišu, zagađujući oceane i tlo, a može ući i u ljudsko tijelo (povezana je sa zdravstvenim problemima kao što su endokrini poremećaji, pa čak i rak, a pronađena je i u placenti).
Ono što bi se moglo činiti kao iritantna promjena čini se mnogo razumnijim kada počnete istraživati utjecaj naše navike bezalkoholnih pića. Kada se poklopci “odvežu” s boca, često ispadnu ili se izgube, potencijalno ih otpuše vjetar ili ih kiša odnese u odvode ili rijeke koje teku u more. Naime, čepovi boca jedan su od najčešćih oblika plastičnog otpada koji se nalazi na europskim plažama.
A čak i ako dospiju do kante za recikliranje, a zatim do pogona za preradu, problem je njihova sitna veličina. “Čepovi se filtriraju kroz bubnjeve za sitanje jer su premali”, objašnjava Ross Lakhdari, stručnjak za kružno gospodarstvo u PA Consultingu. “Općenito, svaki predmet manji od pet centimetara u bilo kojoj dimenziji riskira da bude izgubljen tijekom ovog procesa pregleda.”
Životinje čepove često brkaju s hranom
Ako ovi poklopci ostanu pričvršćeni za nešto veće, manja je vjerojatnost da će se izgubiti kao otpad ili završiti u oceanu, gdje se mogu pokazati opasnima za divlje životinje kao što su kornjače i ptice. Nažalost, životinje ih često brkaju s hranom pa nije ni čudo što je nevladina organizacija Seas at Risk plastične čepove uvrstila među pet najštetnijih vrsta oceanskog smeća.
Unatoč tome što se plan činio besmislenim, Big Soft Drink je u početku naišao na odbijanje EU direktive. Razne multinacionalne tvrtke tvrdile su da bi bilo previše zahtjevno i skupo napraviti nove, usklađene poklopce, te da bi bilo bolje usredotočiti se umjesto toga na poboljšanje procesa recikliranja.
No otkako je direktiva uvedena, proizvođači pića polako uvode promjenu kako bi ispunili rok do 2024. godine. Dakle, ove privezane boce nisu se preko noći pojavile na našim policama. Coca-Cola ih je počela prodavati u Europi 2022., samo su postupno postajale sve prisutnije. Zemlje mogu odlučiti o svojim “učinkovitim, razmjernim i odvraćajućim” kaznama za one koji krše pravila.
Scena
Travniči TikToker prvo “otresao” 153 ćevapa, a sada je sam pojeo celo jagnje! “Bez salate, nju ne jedem, pošto sam na dijeti”
Sermed Maktouf (34), Tiktoker iz Travnika, poznat i našoj javnosti kao čovek s neverovatnim apetitom, opet obara rekorde! U Novom Pazaru prošle godine je pojeo mega porciju ćevapa, čak deset puta veću od prosečne. Ovaj bosanskohercegovački tiktoker pred kamerama je slistio svih 153 komada za sat i po, i to bez pauze! Ali ono što je pojeo za prošlu Novu godinu, prevazili rekord iz Novog Pazara.
“Pred Novu godinu ‘otres’o’ sam ja’nje bez glave! Bez salate, nju ne jedem, pošto sam na dijeti!”, pohvalio se Sermed na TikToku uspehom s kojim je ušao u 2024. godinu.
Scena
Ova sredstva za čišćenje nikada se ne smiju miješati jer izazivaju trovanje
Nepravilna primjena sredstava za čišćenje u domaćinstvu s posljedičnim razvojem znakova i simptoma otrovanja su jedna od češćih nezgoda za koje se konzultira Centar za kontrolu otrovanja. Tako se primjerice nedavno tijekom jednog dana čak u 4 od 10 zaprimljenih poziva radilo o nepravilnoj primjeni sredstava za čišćenje kupaonice s posljedičnim razvojem dišnih tegoba kao što su kašalj, otežano disanje i osjećaj pečenja i stezanja u prsima, prenosi imi.hr.
Evo koje kombinacije sredstva za čišćenje treba posebno izbjegavati:
Prije uporabe proizvoda za čišćenje ključno je pažljivo pročitati upute kako biste izbjegli neželjene kemijske reakcije koje mogu biti vrlo opasne. Na gotovo svim jačim proizvodima jasno je naznačeno da se koriste sa zaštitnim rukavicama i naočalama, a neki se proizvodi ne smiju kombinirati s drugima.
Ovo su proizvodi koji se nikada ne smiju miješati:
Amonijak i izbjeljivač
Kombinacijom izbjeljivača (natrijev hipoklorit) i amonijaka nastaje otrovni plin kloramin. Ovaj plin izaziva iritaciju očiju, nosa, grla i pluća, a u težim slučajevima može dovesti do trovanja i ozbiljnih problema s disanjem.
Kiselina i izbjeljivač
Kada se izbjeljivač kombinira s kiselinama, poput octa ili sredstava za uklanjanje kamenca, oslobađa se plin klor, koji je izuzetno otrovan. Može izazvati ozbiljna oštećenja dišnih puteva, kože i očiju, prenosi Klix.
Alkohol i izbjeljivač
Miješanje izbjeljivača s alkoholom može stvoriti kloroform, poznat po svojim opojnim svojstvima. Udisanje velike količine kloroforma može ozbiljno oštetiti jetru, bubrege i živčani sustav
Vodikov peroksid i ocat
Miješanje vodikovog peroksida s octom stvara peroksikiseline, koja je vrlo korozivna i može izazvati iritaciju kože, očiju i dišnog sustava.
Različita sredstva za odvodnju
Proizvodi za odčepljivanje odvoda često sadrže jake kemikalije poput kiselina ili baza. Njihovo miješanje može izazvati eksplozivne reakcije ili oslobađanje opasnih plinova koji mogu ozbiljno ugroziti zdravlje.
Društvo
Travnik: Otvorena izložba “El Prado na ulicama”
Danas, 17.9., ispred “Cvijetnog sata”, na dionici travničkog korza, predstavljena je jedinstvena izložba “El Prado na ulicama”.
Radi se o projektu koji omogućava izlaganje remek djela iz stalne postavke Nacionalnog muzeja “El Prado” iz Madrida, na javnim prostorima širom svijeta.
Amabasa Španjolske u suradnji s Općinom Travnik je omogućila ovu umjetničku postavku, koja će biti otvorena za javnost do 30.rujna.