Muzika
THANA ALEXA (33): Moj put do prvog Grammyja: ‘Album je inspiriran životima moje majke i bake‘
Boško Petrović prvi je veliki glazbenik koji je povjerovao u mene. Da nije njega, danas ne bi bilo ni mene, piše mi Thana Alexa, jazz pjevačica hrvatskih korijena koja je upravo nominirana za Grammyja.
Javlja mi se iz New Yorka, a zbog vremenske razlike dopisujemo se usred noći. Prije nije stigla, objašnjava, jer cijeli dan joj zvone telefoni. Svi žele čuti priču o Hrvatici čiji bi novi album na gala svečanosti u siječnju mogao postati svjetski jazz album godine.
– Boško je taj koji je prepoznao moj talent, pomogao mi da snimim svoj prvi demo, prepustio mi pozornicu svog BP kluba za prve nastupe, i odveo me u Grožnjan na ljetni kamp “Jazz iz Back”, što mi je promijenilo život, piše pa se prisjeća kako je kao tinejdžerica jednom s njime sjedila za stolom (kultni stol, prvi slijeva od pozornice, dodaje) kad joj je dao najvažniji životni savjet.
– Thana, moraš naći svoj glas, svoj zvuk. Ne možeš cijeli život imitirati Ellu Fitzgerald. I svakako počni komponirati – rekao joj je.
Bio je u pravu, zaključuje danas. I čini se da ga je poslušala.
Thana Alexa Pavelić (33) pjevačica je, kompozitorica, aranžerka i producentica jazza koja je dosad između ostalog izdala dva solo albuma, a za Grammyja je nominirana za svoj drugi, koji je nazvala “Ona”.
Album koji je zamislila kao odu ženskoj slobodi i snazi kritičari nazivaju tour de force djelom, miksom jazza, etna, popa i soula, i zaključuju: na ovoj ploči skriva se cijeli jedan glazbeni univerzum.
Thana je rođena u New Yorku, u ožujku 1987. Roditelji su joj iz Hrvatske, iako je i majka, rodom Dubrovčanka, također rođena u SAD-u. Brat Niki poginuo je u prometnoj nesreći 2010. godine, a Alexa je do svoje trinaeste živjela je u New Yorku. 2000. se cijela obitelj vratila u Zagreb, tu je Thana završila osnovnu i srednju školu pa se u Ameriku vratila na fakultet. Čitav život zapravo kao da živi između New Yorka i Zagreba.
– Otkad sam imala tri mjeseca, skoro svako sam ljeto provodila u Hrvatskoj – kaže mi.
Bijeg u podrum
Zagreb joj je prekrasan, čist i siguran grad koji je uvijek asocira na obitelj. Iako zasad ne planira trajni povratak, ovdje kaže da nikad ne znaš što ti život nosi.
– Dogodi li se to, jednostavno ću se prepustiti struji – dodaje. Hrvatski jezik razumije i solidno govori, ali na moja pitanja ipak odgovara na engleskom, jer tako joj je, kaže, “lakše”.
Iako je u početku upisala psihologiju na Sveučilištu u Bostonu, ubrzo je shvatila da se želi profesionalno okušati u glazbenoj industriji pa se preselila u New York kako bi započela karijeru, da bi usput na New School Universityju na Manhattanu diplomirala jazz. Nije zaboravila ni na psihologiju koju je završila na Eugene Lang Collegeu. No, kako mi otkriva, već je s tri godine znala da je trajno zaljubljena u glazbu.
Priča počinje na jednom dječjem rođendanu gdje je Thana nestala usred proslave. Nakon duge potrage majka ju je pronašla u podrumu.
– Sjedila sam uz malene klavijature na kojima sam pokušavala odsvirati dječje pjesmice koje sam negdje čula i zapamtila. Majka je zaključila da je to neki znak pa je odmah kontaktirala dekana lokalnog konzervatorija da vidi treba li me upisati na satove glazbe – prisjeća se. I taman kad je majka izborila sastanak s dekanom, a na koji je Thana stigla “naoružana” malenim dječjim klavijaturama, sve je krenulo krivo.
– Bila sam toliko nervozna da sam odbila svirati, na što je dekan rekao majci da je to jedan od razloga zašto u školu nikad ne upisuju djecu mlađu od šest godina. I sastanak je već praktički završio, a ja sam odjednom počela svirati što je iznenadilo dekana koji je u sobu odmah pozvao učiteljicu klavira. Njoj sam ponovno odbila svirati, pa je na kraju pozvana i učiteljica violine.
I kad je ona instrument raspakirala i dala mi ga u ruke, znala sam, violina je sve što želim svirati, objašnjava. Nije to bila stvar izbora, dodaje, violina je ta koja je tada odabrala nju. I sljedećih 13 godina opsesivno je učila svirati baš violinu, iako danas svira i klavir.
Thana je udana za Antonija Sancheza, jazz bubnjara koji je osvojio već pet Grammyja i poznat je kao autor glazbe za film “Birdman”. A upoznala ga je zahvaljujući, ni više ni manje, nego – Oliveru Dragojeviću.
– Antonio je svirao bubnjeve velikom Oliveru na nastupu u Carnegie Hallu 2008. godine. Ta je večer općenito jedna od najvažnijih u povijesti za sve Hrvate koji žive u New Yorku. Na tom koncertu bila sam u publici s majkom i širom obitelji. Kad sam u prospektu ugledala Antonia kao bubnjara i Jasona Lindernera kao klavijaturista, nisam mogla vjerovati da tako dva velika njujorška glazbenika sviraju za Olivera – tvrdi Thana, dodajući da je publika tijekom cijele večeri pjevala i plesala uz Olivera.
– Na kraju koncerta Antonio je izveo solo numeru na bubnjevima koja me opčinila. Odlučila sam da ga moram upoznati. Javila sam mu se preko MySpacea (to je u naše vrijeme bio Facebook prije Facebooka, smije se) i dogovorila kavu. Nakon osam mjeseci druženja dogodila se romansa i ostalo je povijest, objašnjava mi.
Olivera Antonio i ona od tog trenutka zovu svojim kumom. Supruga pak opisuje biranim riječima.
– On je najbolji glazbenik i čovjek kojeg sam ikad upoznala. Glazba nas je približila, spojila i ojačala naš odnos. Iz te glazbeno-ljubavne veze obogaćeni su i naši projekti. Inspiriramo i motiviramo jedno drugo – govori. Zanimljivo, njegov djed je inače Ignacio Lopez Tarso, jedan od najpoznatijih filmskih i kazališnih glumaca u Meksiku, kojeg se hrvatska publika možda sjeća po popularnoj sapunici “Esmeralda”.
Marš u Washingtonu
Iako su na početku veze odlučili da privatno i poslovno neće miješati, zajednički projekti bili su neizbježni. Antonio je tako producirao i odsvirao Thanin prvi album “Ode to Heroes” koji je izašao 2015. godine uz hvalospjeve kritike, a ona njemu od 2013. pjeva u bendu Migration koji je dosad izbacio tri albuma. Zajedno putuju po turnejama po cijelom svijetu i nastupaju zajedno.
– Jedno drugo tjeramo da budemo najbolji glazbenici koji možemo biti – zaključuje.
Dvije godine nakon prvog albuma Thana Alexa je otputovala u Washington na veliki prosvjed za ženska prava. Ispostavit će se da je to najveći jednodnevni prosvjed u američkoj povijesti, a pokazat će se ključnim za nastanak albuma koji će biti nominiran za Grammy.
– Prosvjed me duboko dirnuo i natjerao da proučim povijest žena iz moje obitelji i utjecaj koji su njihova životna iskustva imala na mene i moj osjećaj za slobodu. Ideja za album se iskristalizirala nakon dugih razgovora koje sam vodila s majkom i bakom, jer nakon njih sam počela istraživati bitke koje žene vode i breme koje nose u modernom društvu i to kroz pet ključnih elemenata, od uma, duše i seksualnosti do unutarnje snage i razbijanja predrasuda o tome koja je uloga žena u današnjem društvu – govori Alexa. Ono što zapravo želi reći je da se evolucija žena ne može zaustaviti.
– Album ‘Ona’ je glazbena priča o samootkrivenju, otporu, protestu i želji za promjenama. Predstavlja ženski duh, jak i slobodan, onaj koji postoji u svakoj od nas. Njime želim podržati i Hrvatice jer su korijeni albuma ustvari priče o ženama u mojim obiteljima, opisuje, dodajući da upravo zato surađuje s hrvatskom udrugom Solidarna.
Naime, od svakog prodanog albuma dolar odlazi toj udruzi i njihovoj kampanji #spasime.
Kvaliteta glazbe na albumu odmah je prepoznata i na kraju nagrađena nominacijom za Grammyja, za najbolji vokalni jazz album godine. Pitam stoga Thanu Alexu kako je reagirala kad je saznala lijepu vijest?
– Počašćena sam, naravno, riječ je o priznanju kojem se uvijek nadamo, ali ne vjerujemo da će se doista dogoditi. Osim što je ‘Ona’ priča o ženama, i glazbu na albumu su najviše radile žene. Gostuju mi imena poput Regine Carter, Becce Stevens, Claudie Acune, Sofie Rei i mnogih drugih. Suprug je odsvirao bubnjeve na albumu i koproducirao ga sa mnom – kaže mi.
Ludilo na Instagramu
Da je nominirana, javila joj je prijateljica i glazbena suradnica Nicole Zuraitis.
– Poslala mi je tri poruke i zvala, ali se nisam odmah javila. A onda smo zajedno vrištale preko telefona. Zanimljivo kad je ona nominirana prije dvije godine, ja sam bila ta koja je vijest javila njoj. Odmah nakon toga zvala sam majku u Dubrovnik, pa oca u Zagreb, a onda i baku na Floridi. Plakali smo, smijali se, vrištali i slavili, prisjeća se.
A suprug?
– On je taman bio usred streama uživo na Instagramu, kad sam mu upala u sobu i počela govoriti što se dogodilo. Grlili smo se i ljubili, a livestream je išao dalje, tako da ćemo zavijek imati snimku tog posebnog trenutka – kaže.
Thana je zadnji put u Hrvatskoj nastupala prije tri godine.
– Moj je zadnji nastup bio u svibnju 2017., s grupom koju sam dovela iz New Yorka. Tada smo premijerno izveli neke od skladbi koje sam napisala za album ‘Ona’. Nastupili smo u Zagrebu za jazz.hr u Koncertnoj dvorani Blagoje Berse i u Multimedijalnom centru u Rovinju. 2015. sam izvela premijeru svog prvog albuma “Ode to Heroes” na Dubrovačkim Ljetnim igrama.
Za korone već priprema novi album sa svojom grupom SONICA u kojoj su i njezine kolegice Nicole Zuraitis i Julia Adamy.
– Prije same pandemije počele smo ga snimati u našem studiju u Queensu, ali sad je sve stalo zbog lockdowna. Plan je da ga lansiramo sljedeće godine, kaže.
A godina je počela sjajno. Nakon što je izdala album “Ona”, sa suprugom je završila na coveru prestižnog magazina “Downbeat”. A onda je zbog korone otkazana nova turneja za cijelu 2020. ali i većinu 2021. godine. Thana je na dramu odgovorila s organizacijom jazz festivala “iz dnevnog boravka” koji je Rolling Stone nazvao “prvim pravim pandemijskim jazz festivalom”. Skupili su tada 140 tisuća dolara za muzičare bez primanja.
– Da, nedostaju mi nastupi uživo i njihova terapeutska energija. Teško nalazim inspiraciju za skladanje novih pjesama, ali se zbog toga ne osjećam krivom. Umjetnici žive od vanjskih podražaja, a njih već dugo nema. Ali glazba će nas na kraju izliječiti.
Thana kaže da želi uživati u nominaciji, a konačnu odluku prepušta glasačima. Ako s obzirom na koronu Grammyji budu održani online, Thani je svejedno.
– Možete se kladiti da ću se svečano odjenuti, bilo to za crveni tepih ili svoj dnevni boravak i prijenos na Zoomu – zaključuje.
Društvo
Novotravničanka Lucija Milanović ostvarila sjajan rezultat na natjecanju u Užicama
Još se nisu ni slegli dojmovi sa nastupa na Dok teče Lašva, a Lucija Milanović je potvrdila
svoju pjevačku kvalitetu i postigla novi uspjeh. Na Međunarodnom dečjem muzičkom
festivalu “Ljubav, naša je planeta“ u Užicama u kategoriji mlađeg uzrasta te konkurenciji
izvođača iz Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Hrvatske, Bugarska, Bosne i Hercegovine i
domaćina Srbije osvojila je drugu nagradu stručnog ocjenjivačkog suda.
Ovaj uspjeh će Luciji ostati u slatkom sjećanju, jer je pjevala najslađu pjemu „Pjesma od
čokolade“, za koju je tekst napisala Olivera Cvetić, glazbu Josip Dujmušić, a aranžman Josip
Vukoja i Josip Dujmušić.
Kao plod dugogodišnje suradnje sa festivalom, u ime organizatora skladatelju Josipu
Dujmušiću je uručeno priznanje za umjetnički doprinos u razvoju stvaralaštva za djecu.
Grand Prix, titulu pobjednice festivala ponijela je Gordana Vitakić iz Knića, Srbija.
Festival je održan u prelijepom ambijentu Narodnog pozorišta Užice pod vodstvom direktora
festivala Nikole Pejovića.
Ovo je potvrda da festival „Dok teče Lašva“ kroz dječje pjesme i rad na pjevačkom i
scenskom odgoju mladih nastavlja stvarati kvalitetu, te iz udruge poručuju da uskoro očekuju
nove suradnje sa festivalima u regiji, na kojima će Bosnu i Hercegovinu i grad Novi Travnik
predstavljati zvjezduljci, zvjezdice i zvijezde!
Muzika
Pjevač u šetnji Sarajevom, svi su htjeli sliku sa Peđom Jovanovićem
Ostalo je još 20 dana do koncerta Peđe Jovanovića u sarajevskoj Skenderiji, a da uživa veliku popularnost kod publike svih generacija pjevač se uvjerio prilikom šetnje glavnim gradom Bosne i Hercegovine.
Peđa je sa prijateljima i saradnicima uživao u sunčanom vremenu, a brojne Sarajlije, posebno Sarajke željele su slike za uspomenu sa Jovanovićem. Miljenik sarajevske publike neke od njih je iznenadio i kartama za koncert. Šetnja od Skenderije do Sebilja je trajala mnogo duže od predviđenog zbog stalnog fotografisanja.
– U Sarajevu se stvarno prelijepo osjećam. Ovdje me uvijek sjajno dočekaju moji prijatelji sa kojima se lijepo družim, a i klopa je odlična. Sarajevo me uvijek podsjeti na to da je moja sestra studirala ovdje, davne ’89 i ’90 godine. Ja sam odrastao na Nadrealistima, obožavao sam da ih gledam. Slušao sam “Bijelo dugme”, Zdravka Čolića, “Indexe”, Kemala Montena. Sarajevo je imalo najjaču muzičku scenu u bivšoj Jugoslaviji. Posebno mi je drago što sam posjetio Spomen- park Mirzi Delibašiću i Davorinu Popoviću, i uslikao se ispred kultnog FIS-a – kaže Peđa Jovanović.
Sve je manje karata za koncert Peđe Jovanovića u sarajevskoj Skenderiji kojim popularni pjevač započinje regionalnu turneju, a na kojem će pjevati u pratnji Big Concert Orchestra. Potvrda njegove velike popularnosti širom regiona je i već rasprodat beogradski Sava Centar.
Naime, karte za koncert u Plavoj dvorani Sava Centra, koji je najavljen za 22. novembar, su rasprodate, a drugi termin je zakazan za 29. novembar.
Društvo
Jedinstvena Mona Mujović s pjesmom “Budi svoj” pobjednica 18. festivala “Dok teče Lašva”
Događanja
Ove subote ne propustite festival dječje glazbe “Dok teče Lašva”
Ovogodišnji međunarodni festival dječje glazbe “Dok teče Lašva” sprema nam nezaboravan glazbeni spektakl koji će se održati u subotu, 12. listopada, u Domu kulture Novi Travnik. Riječ je o 18. izdanju ovog popularnog festivala, a ovogodišnja tema vodi nas u čarobni svijet slatkiša, uz obećanje da će ovaj događaj biti pravo uživanje za sve ljubitelje dječje glazbe.
Pod nazivom “Svijet slatkiša”, festival će posjetitelje odvesti u grad Slatkograd, gdje nas očekuju slatka iznenađenja i glazbene čarolije. Organizatori najavljuju da će Teta Roza, lik koji će oživjeti Vanja Džambas, pripremiti festival slatkiša i pretvoriti ga u najljepše zvuke dječje pjesme. A uz nju će biti i Dunja Petrušić, koja će utjeloviti lik djevojčice Slatkice.
“Iz Slatkograda nam Teta Roza donosi vijesti o velikom, slatkom natjecanju koje će ispuniti pozornicu pjesmom i plesom. Zvjezduljci – krašuljci, zvjezdice – krasotice i zvijezde – princeze svi hitaju do pobjede!”, stoji u veseloj najavi organizatora.
Festival počinje u 19 sati i obećava nezaboravnu večer ispunjenu glazbom, osmijesima i dječjom radosti. Svi ste dobrodošli na ovu glazbenu poslasticu!
Pripremite se za zabavu i slatku avanturu uz “Dok teče Lašva”, gdje će glazba i mašta učiniti ovu večer čarobnom.
Muzika
Peđa Jovanović rasprodao Sava Centar, sve je manje karata za Skenderiju u kojoj će 1. novembra zapjevati i njegov brat Nenad
Peđa Jovanović rasprodao Sava Centar, sve je manje karata za Skenderiju u kojoj će 1. novembra zapjevati i njegov brat Nenad
Sve je manje karata za koncert Peđe Jovanovića u sarajevskoj Skenderiji kojim popularni pjevač započinje regionalnu turneju. Potvrda njegove velike popularnosti širom regiona je i da je već rasprodan beogradski Sava Centar.
Naime, karte za koncert u Plavoj dvorani Sava Centra koji je najavljen za 22. novembar su rasprodate. Peđa nije želio razočarati svoju publiku i da onima koji nisu na vrijeme stigli da kupe karte uskrati da uživaju u onome što stvara, pa je tako sada najavio još jedan zimski spektakl u Beogradu o kome će se dugo pričati i to 29. novembra.
Kada je u pitanju sarajevski koncert na kojem će pjevati u pratnji Big Concert Orchestra, zbog velikog interesovanja organizator je proširio VIP zonu. Cijena VIP karte za Skenderiju je 50 KM, partera 20 KM, a tribine 25 KM.
Miljenik publike Jovanović nastavio je da obara rekorde i bilježi veliku posjećenost na svojim koncertima. To nije nimalo začuđujuće, jer je do sada bezbroj puta pokazao zašto je provod na njegovim koncertima uvijek nezaboravan.
Podsjetimo, pjevač je svoju muzičku priču počeo sa bratom blizancom Nenadom, sa kojim je radio pjesme za Sašu Matića, Acu Pejovića, Dženana Lončarevića… U karijeri koja traje više od dvije decenije je, kako je kazao, bio pošteđen ružnih stvari.
– Brat i ja se već petnaestak godina bavimo muzičkom produkcijom i sarađivali smo sa dosta kolega na estradi. Kroz taj posao i komponovanje smo upoznali dosta kompozitora i tekstopisaca i sada mi je jednostavnije da dođem do pjesama. Na koncertu u Skenderiji imat ću nekoliko specijalnih gostiju, a za sada mogu otkriti da ću u Sarajevu zapjevati zajedno sa bratom Nenadom – kaže Peđa Jovanović.
Muzika
ACO PEJOVIĆ PRIPREMA SPEKTAKL U LJUBUŠKOM 9. NOVEMBRA!
Regionalna pjevačka zvijezda Aco Pejović priprema koncertni spektakl u Ljubuškom, koji će se održati u subotu, 9. novembra u Gradskoj sportskoj dvorani Ljubuški, s početkom u 20:30 sati!
Od aktualnih hitova poput „Soba 501“, „Poslednji valcer“ i „Baraba“ pa sve do njegovih bezvremenskih pjesama „Sve ti dugujem“, „Jednom se živi“, „Ne pitaj“, „Makar zadnji put“, „Da si tu“, „Nisam pao“, „Nema te, nema“, „Opušteno“ i drugih, Aco Pejović će za svoje hercegovačke fanove u Ljubuškom otpjevati sve svoje najveće hitove.
Aco Pejović je ovog proljeća nakon čak devet godina diskografske pauze objavio novi studijski album „Hotel tuge“ s 12 novih pjesama, a album je bio svojevrsno zagrijavanje pred veliku jesensku turneju u sklopu koje popularni pjevač stiže u Ljubuški 9. novembra.
Pejović je u proteklih nekoliko godina napunio sve velike sportske dvorane i arene u regiji. Zagrebačku arenu je rasprodao do posljednjeg mjesta dva puta i to kao od šale, u rekordnom roku, potvrđujući da je u cijeloj regiji muzička mega-zvijezda. Zbog njegovih maestralnih izvedbi pjesama za film „Toma“ i njegovog pjevačkog senzibiliteta, mnogi su glazbeni kritičari upravo Acu Pejovića prozvali nasljednikom Tome Zdravkovića, a pjesma „Ponoć“ postala je nezaobilazna na svim feštama. Ovaj je karizmatični pjevač definitivno poznat po svojim emotivnim interpretacijama i baladama koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim, a ujedno je i miljenik ženske publike svih generacija.
Ne propustite nezaboravnu glazbenu noć s Acom Pejovićem 9. novembra u Ljubuškom i osigurajte svoje ulaznice na vrijeme!
Pretprodaja ulaznica je već započela, a uz online prodaju u sustavima Adriaticket i Entrio.ba, ulaznice se mogu kupiti i na ovim prodajnim mjestima:
– Ljubuški: Platform 9/34 i Caffe Bar Sirius,
– Grude: Benzinska crpka Grafotisak,
– Posušje: Caffe Bar u sklopu PC Divna,
– Široki Brijeg: Caffe Bar Azur,
– Mostar: Charlie Bar i Info pult Mepas Malla,
– Čapljina: Caffe Bar Absolute,
– Međugorje: Caffe Bar Gringo,
– Vrgorac: Caffe Bar Strada.
Društvo
Poziv na Radionicu izrade violina
Udruga OPUS u suradnji s MZ Bare s ponosom organizira jedinstvenu radionicu izrade violina. Ova prilika pruža svim ljubiteljima glazbe i umjetnosti mogućnost da se okušaju u kreiranju vlastitih gudačkih instrumenata pod stručnim vodstvom iskusnog graditelja violina, Zorana Martinovića.
📅 Datum: 02. listopada 2024.
🕒 Vrijeme: 12:00 sati
📍 Lokacija: MZ “Bare”, Novi Travnik
Pridružite nam se i naučite više o materijalima, alatima i tehnikama koji se koriste u izradi violina. Na kraju radionice, imat ćete priliku čuti i poseban glazbeni nastup na violini koju je izradio naš graditelj!
Broj mjesta je ograničen – rezervirajte svoje mjesto na vrijeme!, poručili su organizatori.
Muzika
Antea Babić osvojila drugo mjesto u Srbiji
Događanja
Događaj koji se čeka: Muzičko-scenski spektakl REQUIEM W.A.Mozarta uskor stiže pred sarajevski publiku
Ovaj muzičko-scenski spektakl nije samo vrhunski umjetnički događaj, već i prilika da umjetnici i građani BiH pošalju poruka mira u cijeli svijet.
Muzičko-scenski spektakl REQUIEM – Wolfganga Amadeusa Mozarta uskoro stiže pred sarajevsku publiku, a izvest će ga Državna opera i balet iz Bugarske zajedno sa bh. umjetnicima, 5. oktobra ove godine.
Press konferenciji koja će se tim povodom održati sutra u sarajevskom Domu mladih prisustvovat će ambasador Republike Bugarske u BiH HE Valeri Yotov, ministar kulture i sporta KS Kenan Magoda i direktor turističke zajednice KS Haris Fazlagić.Ovaj muzičko-scenski spektakl nije samo vrhunski umjetnički događaj, već i prilika da umjetnici i građani BiH pošalju poruka mira u cijeli svijet, a i da se podsjetimo riječi prvog predsjednika SAD-a koji je posjetio BiH Billa Clintona, koje je izgovorio u Sarajevu 22. decembra 1997. godine, za vrijeme koncerta Sarajevske filharmonije u Narodnom pozorištu:
– U novi vijek muzikom mira… Bio sam uzbuđen zbog toga sto je sarajevski filharmonijski orkestar svirao prije nego što je najavljen moj govor. Violinista i violončelista, perkusionista i flautista svirali su zajedno prije rata, ostali su zajedno tokom rata, odgovarali su na zvuk granata i mina zvucima muzike.
Eto, oni su još uvijek ovdje, i još uvijek su Bošnjaci, Srbi i Hrvati. Harmonija njihovih sasvim različitih glasova – je ono sto ja čujem. Ona me podsjeća na najbolju prošlost BiH i ona bi trebalo da bude truba koja doziva vašu budućnost.
Ovdje, u zoru novog milenijuma, sjetimo se da je vijek koji ostaje za nama počeo zvucima pucnjave u Sarajevu. Zavjetujmo se da ćemo početi novi vijek muzikom mira u Sarajevu – bile su Clintonove riječi.
Danas je trenutak da svi zajedno učinimo veliki napor da naša poruka mira dođe do svih onih koji odlučuju o miru i ratu na našoj planeti. Pokažimo i dokažimo da svi mi zajedno možemo učiniti makar i mali korak za budućnost djece cijelog svijeta.
Mediji i umjetnici imaju snagu, ali i odgovornost da pokrenu pozitivne promjene u svakom društvu.
Zato Vas još jednom molimo da nam se pridružite i da zajedno uputimo poruke mira kroz besmrtnu muziku velikog W.A.Mozarta – poručuju organizatori ovog velikog muzičko-scenskog događaja Fondacija Amadeus Sarajevo.