TOP
SRETNO VALENTINOVO: Danas je dan zaljubljenih i najromantičniji dan u svijetu
Danas je Valentinovo, dan koji simbolizira Dan zaljubljenih odnosno dan kada zaljubljeni parovi na romantičniji način iskazuju ljubav i pažnju svojim voljenima.
Iako je dan ljubavi i sreće postao dosta komercijalan blagdan sama poanta ovog blagdana je širenje ljubavi i romantike, što Valentinovo svrstava na listu najdražih blagdana.
Brojne teorije govore o nastanku Valentinova.
Najstarija teorija potječe još iz doba starog Rima za vrijeme vladavine Klaudija I.
Zbog tadašnjih ratova car Klaudije dao je naredbe prema kojima se vojnici nisu smjeli ženiti niti stupati u zajedničke veze upravo jer je smatrao da se tek tada vojnici neće željeti boriti u ratovima koji su dolazili. Obitelj i djeca vojnicima bi bili na prvom mjestu, a ne ratovi u kojima su mogli izgubiti živote.
Najpouzdanija teorija je da Valentinovo potječe upravo od svećenika Valentina u njegovu spomen, dok prema drugim teorijama kažu da se dan 14. veljače smatrao danom kada je započinjalo parenje ptica.
Engleski kralj Henrik VIII proglasio je Valentinovo službenim blagdanom.
Za vrijeme vladavine cara Klaudija I živio je svećenik Valentino. Mogli bih reći da je on bio jedan od začetnika ovog današnjeg blagdana budući da je poticao ljubav, slogu i zajedništvo između ljubavnih parova.
Iako su careve naredbe bile jednake za sve stanovnike, svećenik Valentino se oglušio na careve naredbe te je mimo njegova odobrenja odlučio sklapati brakove između ljudi koji su to željeli.
Brakovi su se sklapali na tajnim mjestima, a njihova održavanja bila su velika tajna.
Upravo na dan zaljubljenih, 14. veljače svećenik Valentino je otkriven, ulovljen i bačen u tamnicu. Zbog nepoštivanja zakona odrubljena mu je glava, a nakon smrti narod ga je proglasio velikim svecem.
Tada su se dva blagdana spojila u jedan. Blagdan Luperkalija i smrt Svetog Valentina.
U današnjem modernom svijetu Valentinovo je postalo dosta moderno, ali i komercijalizirano.
Na dan ljubavi zaljubljeni kao simbol ljubavi daruju jedni druge i iskazuju si međusobno ljubav, poštivanje i zajedništvo.
Uglavnom se daruju crvene ruže, čokoladna srca, bombonijere, parfemi i slasne večere.
Iz nekih neobjašnjivih razloga smatra se da je srce izvor ljubavi, sreće i emocija,a u srcu se nalazi sve ono što osjećamo za voljenu osobu.
BiH
U Žepču obilježen Dan općine
U ozračju neslužbenih rezultata općih izbora, Žepče je danas obilježilo Dan općine, 566 godina od prvog pisanog spomena tog grada. Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća, načelnik Mato Zovko istaknuo je kako je u protekloj godini općina ostvarila značajan napredak, posebice u razvoju gospodarstva.
Prema Zovkovim riječima, Žepče je zabilježilo izvoz od 137 milijuna KM i uvoz od 131 milijun KM te broji oko 6000 zaposlenih. Posebno je ponosan na povratak mladih obitelji u općinu, koje podržavaju kroz različite mjere – od samozapošljavanja do stambene izgradnje i sufinanciranja dječjih vrtića.
Načelnik je podsjetio kako je bosanski kralj Stjepan Tomaš na današnji dan 1458. godine izdao povelju na Žepču, dok je predsjedatelj Općinskog vijeća Edin Šišić istaknuo da je Žepče danas primjer razvoja, nakon što je nekada bila jedna od najnerazvijenijih općina.
Obilježavanje Dana općine prilagođeno je trenutnoj situaciji u zemlji, uz poštovanje žrtava prirodnih nesreća, zbog čega su izostali zabavni sadržaji. Program je počeo minutom šutnje, a izaslanstva su položila vijence na spomen obilježje poginulim braniteljima Žepačkog kraja.
Društvo
TRAVNIK: Poziv na radionicu „Razvoj digitalnih kanala“
Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na besplatnu radionicu „Razvoj digitalnih kanala“ koja se organizira u okviru projekta Programa utroška sredstava Tekućih transfera neprofitnim organizacijama – Projekat 3 „Poticaj komorama“ Federalnog ministarstva razvoja poduzetništva i obrta, koji se implementira od strane Obrtničke komore Federacije Bosne i Hercegovine i Obrtničke komore Srednjobosanskog Kantona/Kantona Središnja Bosna.
Radionica će se održati 24.10.2024. godine, sa početkom u 10 h, u Hotelu IUT, Aleja Konzula bb u Travniku.
Više detalja dostavljamo u agendi:
10.00 – 11.30 Radni dio – Odabir digitalnih kanala komunikacije za vaš posao i određivanje ključnih riječi, kreiranje profila Vašeg kupca
11.30 – 12.00 Pauza za osvježenje
12.00 – 14.00 Radni dio – Praktični rad (kreiranje vizuala (korištenje online alata npr. Canva), korištenje Facebook Business managera, CHAT GPT komandi za kreiranje sadržaja, kreiranje Google Business profila.
14.00 – 14.30 Zajednički ručak
Više o predavaču:
Adi Đukić u 20 godina iskustva kao konsultant za digitalni marketing i poduzetnik radio je sa više od 500 biznisa i održao preko 100 radionica u BiH i zemljama regiona. Ekspert je za digitalne strategije i razvoj online reputacije.
Prijave za radionicu izvršiti na:
Mail: okomoraksbsbk@gmail.com
Mob: 063/809-849
Broj mjesta je ograničen, osiguran je besplatan Certifikat za sve sudionike.
BiH
FOJNICA: Donesena Odluka o prestanku stanja prirodne nesreće
Krizni štab Civilne zaštite Općine Fojnica na današnjoj sjednici je donio Odluku o proglašenju prestanka stanja prirodne nesreće na području općine Fojnica, koje je proglašeno u petak 04.oktobra ove godine, a zbog poplava koje su zadesile područje ove općine.
Prije donošenja navedene odluke razgovarano je o trenutnoj situaciji na terenu, odnosno o stanju u poplavljenim područjima.
Sve putne i telefonske komunikacije na području općine Fojnica su osposobljene. Snabdijevanje električnom energijom je omogućeno, a kada je riječ o javnoj rasvjeti još uvijek ima problema, ali se radi na otklanjanju istih.
Nakon što su urađene analize vode za piće sa svih mjesnih vodovoda na području općine Fojnica, ustanovljeno je da je ispravna voda trenutno samo sa gradskog vodovoda, te vodovoda Ormanov potok. Voda iz ostalih vodovoda nije za piće. JKP Šćona će u saradnji sa predstavnicima mjesnih zajednica uraditi mehaničko i hemijsko čišćenje svih vodovoda.
Na sjednici je bilo govora o daljnjim zaduženjima i aktivnostima na terenu, ali i o tome šta je neophodno preventivno raditi na terenu kako bi se ubuduće barem djelimično spriječile ovakve katastrofe.
Na kraju, Štab civilne zaštite Općine Fojnica je zadužen da i dalje prati i procjenjuje stanje na području općine Fojnica i na osnovu toga utvrđuje obim i potrebe za angažovanju snaga i sredstava civilne zaštite.
Sport
Dalić: “Utakmicu shvaćamo kao prvu meč-loptu za prolazak skupine”
Hrvatska nogometna reprezentacija u utorak u Varšavi igraju utakmicu Lige nacija protiv Poljske, uoči koje je dojmove iznio Zlatko Dalić.
Izbornik Vatrenih u uvodu je objasnio tajnu uspjeha najjače hrvatske nogometne vrste proteklih godina.
“Hrvatska radi velike rezultate, osvojila je tri svjetske medalje i to je fenomen u svijetu da jedna mala država to napravi. Imamo kvalitetu i igramo dobar nogomet. Imamo taj inat i ponos, a ovo što Hrvatska radi je ravno svjetskom čudu. Puno veće sile to ne mogu”, rekao je Dalić.
O očekivanjima uoči utakmice…
“Ovo nam je najvažnija utakmica, prva meč-lopta da osiguramo prolazak skupine. Poljska ima dva poraza zaredom, ali od velikih reprezentacija, Hrvatske i Portugala. Očekujem da će nas napasti, imali su dosta problema i bili daleko od gola, što nije dobro za Lewandowskog, jednog od najboljih napadača na svijetu. Međutim, kad je Lewandowski blizu golu, vrlo je opasan. Moramo ga odmaknuti od gola, imati posjed lopte i biti bolji nego prije tri dana protiv Škotske. Neće biti lako, moramo biti spremni na atmosferu i ovako veliki stadion. Bit će teško, ali vjerujem da možemo do pobjede”.
O “pomagačima” u skautiranju Poljske…
“Nismo nikog koristili, odradili smo skauting uživo, igrali smo s njima u Osijeku, to je dovoljno. Međutim, ništa to neće biti važno ako mi ne budemo pravi. Poljska je dobra momčad, ima kvalitetan vezni red iako to možda rezultati ne govore, ali to je elitna skupina i njihova kvaliteta je zaista velika. Izvukli smo zaključke i prenijeli ih dečkima, vidjet ćemo kako ćemo reagirati”.
O nezadovoljstvu poslije utakmice sa Škotskom…
“Tri boda su najvažnija, s odmakom vremena. Moja reakcija poslije utakmice je bila takva kakva je bila. Želim da Hrvatska igra dobro i pobjeđuje, a ovaj put smo pobijedili iako nismo igrali onako kako sam ga očekivao. Ne treba kritizirati, ali treba biti svjestan da moramo bolje. Kad sam prespavao i posložio sve u glavi, nemam razloga za kritiku, nego za realnu analizu. Htjeli smo tri boda i dobili smo ih. Mi smo Škotima dopustili da shvate da mogu protiv nas, mi smo ih pogurali našim pogreškama, dali smo im puno šansi. Međutim, i Poljska nas je namučila u Osijeku, nismo im dozvolili neke veće šanse, no ovo sad će biti druga priča. Bit će slično kao i protiv Škotske, ali kvalitetnije s njihove strane”.
O sastavu…
“Mateo je otpao, to je šteta. Bio je jedan od naših najboljih igrača u prošle dvije utakmice. Osvježit ćemo momčad, ali nećemo puno mijenjati. Vidjet ćemo što ćemo s Perišićem, on je još u fazi oporavka i dugo nije igrao cijelu utakmicu. Vidjet ćemo za vezni red, naći ćemo što je najkvalitetnije, no imamo i izmjene koje su uvijek donosile pomak u igri”.
O planu za utakmicu s Poljskom…
“Igrat ćemo u svom stilu, mi se ne znamo braniti. Po nekim računicama, dovoljan bi nam bio i bod, ali ako igraš na bod, onda izgubiš. Došli smo se nadigravati i pokušati pobijediti. Naš stil nije braniti se. Branili smo protiv Škotske pa smo primili gol, ali je bilo zaleđe”.
Svijet
Ako putujete u Hrvatsku, pazite: Nove prometne kamere dolaze i na autocestu, sankcionirat će dvije nove stvari
Brzina je i dalje glavni uzrok najtežih prometnih nesreća, onih sa smrtnim posljedicama, ali sada će se nadzirati i još dva prekršaja…
Ministarstvo unutarnjih poslova do kraja godine postavit će više od 80 novih kućišta za kamere nadzora brzine. Osim brzine, provjeravat će se i uporaba mobitela tijekom vožnje te korištenje sigurnosnog pojasa. Kamere stižu i na autoceste.
Brzina je i dalje glavni uzrok najtežih prometnih nesreća, onih sa smrtnim posljedicama. Od 184 poginula u prometu u prvih 9 mjeseci ove godine, njih 88 stradalo je upravo zbog nerazumnog stiskanja papučice gasa. Policija stoga kontinuirano postavlja kamere za nadzor brzine sa sve više funkcija.
– Vozač koji je vozio prebrzo, ako se na fotografiji vidi da nije koristio, recimo, pojas, odnosno da je nepropisno koristio mobilni uređaj, osim za prekršaj brzine, vozač će biti sankcioniran i za ta dva prekršaja – rekao je za HRT Josip Mataija, voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa Ravnateljstva policije.
Najviše kamera u PU primorsko-goransko
Najviše kamera će biti na cestama PU Primorsko-goranske, a ukupno u državi 587. Kamere će biti postavljene i na autocestama.
– To su bile lokacije na kojima su se događale one teške prometne nesreće zbog toga što su vozači vozili prebrzo – ističe Mataija.Broj poginulih na cestama iz godine u godine sve je manji. Tako je ove godine zabilježeno 190 u odnosu na 209 smrtno stradalih u istom razdoblju prošle godine.
‘Sustav je dobar, ali ima manu’
– Ovaj sustav koji mi u Hrvatskoj imamo, oni su dobri, ali imaju jednu manu, a to je da mjere točkasto. Znači, ono što mi kao struka se zalažemo da nam treba sekcijsko mjerenje brzine, posebno na segmentima autocesta i brzih cesta – naglašava Marko Ševrović iz Zavoda za prometno planiranje Fakulteta prometnih znanosti.Policiji su na raspolaganju 194 kamere koje će premještati iz kućišta u kućište prema internom rasporedu svake policijske uprave.
Popis 84 nove lokacije pogledajte ovdje.
Događanja
Poziv na prvu “Grahijadu” u Grahovčićima
U organizaciji Udruge “Zora” iz Brajkovića i MZ “Grahovčići” 27. listopada 2024. godine održat će se zanimljiv zabavno-gastronomski događaj, natjecanje u pravljenju najboljeg graha.
Poziv Organizatora prenosimo u cijelosti:
Pozivamo Vas na prvu Grahijadu koja će se održati u nedjelju 27.10.2024.godine.
Ovaj događaj organizira Udruga Zora uz suorganizaciju MZ Grahovčići!
Iskreno se nadamo da će ovo prerasti u tradicionalni događaj!
Ova Grahijada želi ostvariti svoju zamisao, a to je: natjecateljski dio u kuhanju graha i zabavni dio pod šatorom!
Ono što možeš napraviti ako ne sudjeluješ u kuhanju graha je svakako dolazak na zabavu, iće i piće.
Detaljnije upute za sve naše natjecateljske ekipe:
10:00 h, Dolazak i raspoređivanje ekipa 12:00 h otvorenje Grahijade
15:00 h Predaja gotovih jela
16:00 h Proglašenje pobjednika
Mjesto za natjecateljske ekipe biti će raspoređeno oko Osnovne škole u Grahovčićima te prilikom dolaska dolazite na određeno mjesto.
Sve ostale sastojke za kuhanje graha donosite sami.
Bogati šank u ponudi cijeli dan
U slučaju kiše kuhanje se premješta pod veliki šator
Ekipu možete prijaviti na broj
063 900 906 (Božo)
063 166 867 (Ljubo)
ili u inbox stranice Udruge Zora
NAPOMENA;
Prijave ekipa do 23.10.2024.
Pozivamo sve ostale koji neće sudjelovati u kuhanju graha da nam se u večernjim satima pridruže na zabavi pod šatorom, uz glazbu !
SVI SU DOBRO DOŠLI OSIM KIŠE!
Predsjednik Udruge Zora
Božo Klarić
Društvo
USKORO U VITEZU: Smotra zborova u organizaciji sastava ,,Viteški akordi”
Sve je spremno za Smotru zborova „Pjesma nas spaja“ u organizaciji glazbenog sastava ,,Viteški akordi”Vitez koja će se održati 26.10.2024.godine u 19:00 sati u Kazališnoj dvorani u Vitezu.
U programu sudjeluje šest zborova:
1.Zbor umirovljenika ,,Mozaik” iz Dervente
2.Mjesoviti zbor iz Kreševa
3.VS Lašvanske dive iz Nove Bile
4.Vokalni ansambl iz Bugojna
5.ŽVS Napredak iz Viteza
6. VS ,,Viteški akordi” iz Viteza
Svi ste dobro došli, ulaz je slobodan!
Radujemo se vašemu dolasku- poručili su iz glazbene skupine Viteški akordi Vitez.
Ljepota i zdravlje
Kiseli kupus podiže imunitet, štiti od raka, evo kako ga jednostavno ukiseliti
Kiseli kupus je bogat izvor probiotika i vitamina. Može pomoći probavi, ojačati imunitet, pružiti nam dobru dozu vitamina – ne samo C, nego i K – te minerala, a prema nekim istraživanjima sadrži spojeve koji sprječavaju nastanak i koće širenje stanica raka.
Prije nego se bacite na posao, evo vam par savjeta za odabir kupusa, jer nije svejedno za koju ćete se sortu odlučiti.
Preporučljivo je raditi s 20-30 kilograma kupusa, a to je negdje otprilike između 10 i 15 glavica, jer najbolje popuni standardne kace za kiseljenje. Nemate kace? Nema veze, i to ćemo riješiti, u nastavku donosimo vrlo koristan trik.
Odvojite nekoliko glavica za kiseljenje u komadu pa im uklonite oštećeno vanjsko lište te im oštrim i šiljastim nožem izdubite korijen pa svaku šupljinu napunite solju – za otprilike 12 kilograma kupusa trebat će vam oko 400 grama soli. Kupus zatim rasporedite u kace ili u dvije od četiri vreće za kiseljenje koje ste prethodno “poduplali” kako biste bili sigurni da neće propuštati rasol.
Što se tiče rasola, napravit ćete ga tako da na 10 litara vode dodate 300 grama soli, a zatim ćete ga uliti u kace ili vreće tako da prekrije sve glavice. Koristite li kace, poklopce im obavezno opretetite – zgodna caka uključuje oveći plastičnu vreću koja se napuni vodom i položi na poklopac. Ako ste koristili vreće, potrudite se dobro ih zavezati da ne ulazi zrak i namjestite ih da stoje okomito.
Za ribani kiseli kupus najprije je na redu uklanjanje vanjskih, oštećenih listova, a zatim ribanje. Nakon što ste ih naribali, raspodijelite ga u kace odnosno dvostruke vreće, sloj po sloj, stavljajući sloj soli prije svakog novog reda kupusa, pa ga opteretite. Prije nego zatvorite kace odnosno zavežete vreće, provjerite je li kupus pustio dovoljno tekućine.
Najčešće nema potreba za dodavanjem vode, ali ako vam zatreba, računajte da je najbolja salamura za ovu namjenu ona od 2% (na pet litara vode ide sto grama soli). Neki ribanom kupusu za kiseljenje vode dodati papar u zrnu, listove lovora, klinčiće i druge začine ili čak komadiće jabuke, a vi radite kako vam drago. Puno je bitnije kupus dobro zatvoriti i opteretiti da ne ulazi zrak.
Odradite li sve kako treba, već za dva do tri tjedna možete uživati u domaćem ribanom kiselom kupusu, dok će vam za onaj u glavicama trebati otprilike dvostruko duže vremena, piše Slobodna Dalmacija.
BiH
Broj povrataka iz Njemačke u BiH naglo porastao, to više nije zemlja kakva je nekad bila
Povratak iz Njemačke? Tema koja desetljećima nije bila na dnevnom redu, proteklih mjeseci postala je realnost. Sve je više obitelji koje dižu sidro i odlučuju se vratiti u svoju zemlju. Zbog čega se vraćaju, nedavno je analizirala Bloomberg Adria.
– Sve veći broj radnika iz Bosne i Hercegovine odlučuje se vratiti iz Njemačke zbog nezadovoljavajućih ekonomskih prilika, uključujući visoku inflaciju, rast troškova života i političku nestabilnost. Radnici koji se vraćaju uglavnom dolaze iz građevinskog, tekstilnog i drvnog sektora. Povratak omogućuje niže troškove života i priliku za pokretanje vlastitih poslova. Također, situacija u Njemačkoj se pogoršava zbog smanjenja proizvodnje i rastućih troškova, što je dovelo do porasta povrataka radnika u BiH – stoji u analizi.
Dominik Raškaj, marketing i PR menadžer portala boljiposao.com, kaže da je dobar primjer Tuzlanska županija, gdje se ove godine u osnovne i srednje škole upisalo oko devedesetero djece koja su se vratila iz Europske unije, a ranije smo imali primjer desetaka povrataka i upisa djece u ZHŽ, a čiji su roditelji dotad bili u Njemačkoj.
– Osnovni razlog za povratak radnika je ekonomska kriza koja sve više kuca na vrata Njemačke kao članice EU-a i pokretača ekonomije Starog Kontinenta. To vidimo i kroz najave Volkswagena, pa i Audija, koji će smanjiti proizvodne kapacitete, što pokreće domino-efekt, dakle, ugrožava one tvrtke kooperante koje su proizvođači nekih dijelova. U BiH se uglavnom vraćaju radnici iz oblasti građevine, tekstilne i drvne industrije, a uskoro se može očekivati i povratak radnika iz autoindustrije. Međutim, postavlja se pitanje koliko je realno očekivati da će ti radnici i njihove obitelji zaista i ostati u BiH. Nama je svaki školarac, svaka mlada, zdrava, sposobna, kvalificirana osoba potrebna i jako bitna. Osobe koje se vraćaju iz EU-a dolaze i s dodatnim iskustvom i edukacijom te upravo takve osobe mogu prenijeti iskustva i educirati ne samo naše mlade nego i radnike iz trećih zemalja, a koji su nam, naravno, potrebni – istaknuo je Raškaj.Nesigurnost je ono što bi moglo sprječavati povratke većeg broja ljudi u ovu zemlju, međutim, sugovornik iz Münchena pita se po čemu je BiH nesigurnija u odnosu na Njemačku. – Terorističkih napada u BiH nema već godinama, to što političari s vremena na vrijeme koriste zapaljivu retoriku, ista retorika se koristi i u Njemačkoj, često se ne biraju riječi, međutim, svi nekako žive i sve nekako funkcionira. Problem migranata, s druge strane, mnogo je veći u Njemačkoj nego što je u BiH jer se u BiH oni nemaju razloga zadržavati. Percepcija se nikad neće promijeniti. BiH može postati najmoćnija država u Europi, međutim, morala bi proći desetljeća da cijeli svijet ne vidi Njemačku kao takvu i unatoč ovoj krizi i dalje se Njemačku gleda kao najsnažniju, ali sigurno je po pitanju neke sigurnosti BiH mnogo sigurnija – kaže nam.
Osvrnuli smo se na još jednu činjenicu, a to su poplave u BiH koje su Jablanicu zavile u crno i od kojih se, nažalost, dugo ova općina neće oporaviti. Pitamo ga može li se to u Njemačkoj tako dogoditi.
Brojne pogreške 2021.
– Ne da se može dogoditi, već može biti i još gore, međutim, i dalje je Njemačka nama daleko, kao što je Njemačkoj BiH daleko pa se neke katastrofe neće pamtiti. Poplave u Njemačkoj 2021. godine, koje su se dogodile u srpnju, bile su jedne od najgorih prirodnih katastrofa u povijesti zemlje. U poplavama u saveznim pokrajinama Sjeverna Rajna-Vestfalija i Porajnje-Falačka poginulo je više od 180 osoba. Najveći broj smrtnih slučajeva dogodio se u okrugu Ahrweiler u Porajnju-Falačkoj, gdje su poplave u mnogim mjestima odnijele cijele dijelove gradova i infrastrukture. Šteta od poplava procijenjena je na milijarde eura. I danas se vuku repovi zbog te katastrofe.
Primjerice, nedostajalo je ranih upozorenja i komunikacije iako su meteorološke službe upozoravale na opasnost od obilnih kiša. Loša je bila koordinacija hitnih službi, kasnilo se u reakciji, što je povećalo broj žrtava, odvodni sustavi nisu bili adekvatno održavani, koliko god to nama čudno djelovalo iz bh. perspektive, u vrijeme poplava pokazalo se da aplikacije i digitalni sustavi upozorenja nisu dovoljno učinkovito korišteni. Kasnije su se vodile rasprave o nužnosti ulaganja u poboljšanje sustava za upravljanje krizama, infrastrukturu i jačanje pripravnosti za buduće prirodne katastrofe koje su, zbog klimatskih promjena, sve češće i intenzivnije. O tome se i danas govori. Eto, vidite da i takve stvari nisu bajne u Njemačkoj, tako da, puno smo idealizirali “obećanu zemlju”, ali je činjenica da se sve više ljudi vraća – zaključio je sugovornik, piše Večernji list.