BiH
Slučaj na bh. planini: Nožem oštetio gume na dva vozila pa se i sam povrijedio
Kakanjac P. S. (33) završio je u Kantonalnoj bolnici Zenica zbog povreda koje je sam sebi nanio prilikom oštećenja guma na dva vozila u mjestu Ponijeri.
Sve se odigralo u nedjelju sat poslije ponoći kada je dežurnoj službi Policijske stanice Kakanj prijavljeno krivično djelo oštećenje tuđe stvari.
P. S. je upotrebom noža oštetio dva pneumatika na Mercedesu, vlasništvo B. A. iz Visokog i Golfu, vlasništvo Š. Š. iz Kaknja.
Osumnjičeni je alkotestiran te je utvrđeno prisustvo alkohola u organizmu u količini od 1,68 promila.
Budući da je prilikom izvršenja krivičnog djela zadobio povrede ruke, osumnjičeni je upućen na ljekarski tretman u Kantonalnu bolnicu Zenica.
Uviđaj su obavili istražitelji Policijske stanice Kakanj, uz upoznavanje dežurnog kantonalnog tužioca.
BiH
Od danas i službeno: Zabrana pušenja u zatvorenom prostoru
Pravilnik o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima u Federaciji Bosne i Hercegovine od danas i zvanično stupa na snagu.Iako je pravilnik objavljen još u junu 2024. godine, nadležni su ostavili prostor do decembra ugostiteljskim i drugim objektima za prilagođavanje uslova.
Kako je ranije naglašeno, Pravilnik je izrađen na osnovu Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje.Članom 10. navedenog Pravilnika propisano je da prostor za pušenje u ugostiteljskim objektima mora ispunjavati sljedeće uslove:
a) prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok zraka zagađenog duhanskim dimom u drugi prostor;
b) površina prostora ne smije biti manja od 10 metara kvadratnih;c) prostor ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora;
d) prostor ne smije biti namijenjen prelazu u druge prostore;
e) prostor ne smije obuhvaćati šank;
f) u prostoru se ne smije konzumirati hrana;
g) prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida;h) iznad ili uz vrata prostora za pušenje mora se nalaziti oznaka: “Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje.”, kao i oznaka zabrane ulaska maloljetnim licima u prostor za pušenje;
i) ispred ulaza u prostor za pušenje mora se osigurati da se u slučaju kvara ventilacijskog sistema automatski pojavi oznaka: “Zabranjeno pušenje zbog kvara na ventilacijskom sistemu”;
j) prostor za pušenje mora biti opremljen ventilacijskim sistemom i sistemom za filtriranje koji je sastavni dio prostora za pušenje i koji je fizički odvojen od drugog ventilacijskog sistema zatvorenog javnog prostora u kojem je prostor za pušenje. Duhanskim dimom zagađen zrak iz prostorije za pušenje ne smije prelaziti u druge zatvorene prostorije zatvorenoga javnog prostora;
k) ventilacijski sistem prostora za pušenje mora raditi automatski i osiguravati da nema istjecanja dima u druge zatvorene prostorije zatvorenog javnog prostora;
l) ventilacijskim sistemom prostora za pušenje mora se, u odnosu na zatvoren prostor iz kojeg se ulazi u prostor za pušenje, u samom prostoru za pušenje osigurati podpritisak od najmanje pet Pa uz zatvorena vrata prostora za pušenje;m) prostor za pušenje mora biti opremljen uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podpritisku;
n) ventilacijskim sistemom u prostoru za pušenje mora biti osiguran dovod zraka iz otvorenog prostora ili iz zatvorenog prostora u kojem je pušenje zabranjeno;
o) sistem izmjene zraka mora se pročišćavati tako da je najmanja osigurana količina dodatnog zraka 30 litara u sekundi po licu na osnovu indeksa popunjenosti prostora od 0,7 lice/m²;
p) sistem za filtriranje mora biti ugrađen i na dovod zraka u prostor za pušenje i na odvod zraka iz prostora za pušenje. Filtracija dovodnog zraka mora biti minimalno s filterom klase F8 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), to jest ePM1 75 posto. Filtracija odvodnog zraka mora biti minimalno s kombinovanim filterom koji se sastoji od filtera klase F9 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), to jest ePM1 90 posto, i aktivnog ugljena.
Za one koji prekrše zakon predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 KM do 5.000 KM za pravna lica, od 300 KM do 1.000 KM za odgovorna lica te od 500 KM do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Kazna za fizička lica je 100 KM.
BiH
Usvojen zaključak o Južnoj interkonekciji: Ide se u restrukturiranje BH Gasa
Federalni zastupnici usvojili su zaključke o Južnoj interkonekciji nakon što je ovaj Zakon usvojen u Zastupničkom domu. Mario Karamatić predložio je pa je potom usvojen Zaključak kojim se ide u reorganizaciju preduzeća BH Gasa.
U okviru tačke dnevnog reda Prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republika Hrvatska dostavlja se tekst prijedloga zaključka:
-
- Predlaže se da Vlada FBiH i BH Gas d.o.o. Sarajevo u roku od 30 dana stupe u proces reorganizacije BH Gasa d.o.o. Sarajevo s ciljem uspješne implementacije projekta Južne interkonekcije, uvažavajući ustavnu strukturu FBiH i zemljopisnu pokrivenost ovog strateškog projekta. Reforma BH Gasa će podrazumijevati izmjene upravnih i nadzornih struktura, te odrediti sjedište za eventualne neophodne terenske urede, kroz izmjene Statuta društva i pratećih dokumenata.
- Predlaže se da se uradi dubinska analiza poduzeća BH Gasa d.o.o. Sarajevo sa striktnim uvažvanjem primjedbi, nalaza i zaključaka Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH”, navedeno je u dokumentu.
Podsjetimo, Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska usvojen je danas u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine sa 76 za, 5 suzdržanih i 14 protiv.
BiH
Odobreno glasanje državljana Hrvatske u BiH, predviđeno sedam lokacija
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova BiH, dalo je suglasnost za organiziranje glasanja državljana Republike Hrvatske na teritoriju Bosne i Hercegovine u povodu predstojećih predsjedničkih izbora.
Glasanje državljana Republike Hrvatske koji borave na teritoriju Bosne i Hercegovine bit će održano u prvom krugu 29. prosinca 2024. godine, te u drugom krugu 12. siječnja 2025. godine, u terminima od 7 do 19 sati na sedam lokacija.
Te lokacije su: Franjevački međunarodni studentski centar u Sarajevu, Kampus Sveučilišta u Mostaru, Generalni konzulat Republike Hrvatske u Banjoj Luci, Hrvatski kulturni centar “Sv. Franjo“ u Tuzli, Osnovna škola “Ivan Goran Kovačić“ u Livnu, Osnovna škola “Vitez“ u Vitezu i Školski centar fra Martina Nedića u Orašju, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
BiH
Premijer Nikšić: Sadašnji saziv Vlade FBiH je smanjio javni dug Fedracije u odnosu na BDP za oko pet posto
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić učestvovao je danas na konferenciji “Poslovno okruženje u FBiH i tržište BiH i EU: Stanje, prilike i perspektive” koju je u Sarajevu organiziralo Udruženja poslodavaca u Federaciji BiH.
Ovom prilikom premijer Nikšić izjavio je da je sadašnji saziv Vlade Federacije BiH smanjio javni dug ovog entiteta u odnosu na bruto društveni proizvod za oko pet posto.
U obraćanju na konferenciji premijer Nikšić je naveo da je javni dug Federacije i svih njenih krajnjih korisnika kada je sadašnji saziv preuzeo Vladu Federacije BiH iznosio 24,9 posto BDP-a.
– Danas iznosi 19,96 posto, gotovo pet posto manje. To je dakle dug Federacije i svih krajnjih korisnika, a sam dug Federacije u odnosu na BDP iznosi 7,17 posto – poručio je premijer Nikšić.
Naglasio je da sa tim zaduženjem ne spadamo u red prezaduženih zemalja, već da smo bliže srednje zaduženim zamljama.
Premijer Nikšić je najavio da će Vlada Federacije BiH nastaviti sa ubrzanom implementacijom investicija u putnu, željezničku i energetsku infrastrukturu, a kroz mjere fiskalne politike će pokušati stimulisati i ličnu potrošnju.
BiH
Zabrana pušenja: Obavezno postavljanje postera u školama i vrtićima
Prema članu 38. Zakona, pravna lica koja prekrše odredbe člana 26. stav (2) suočavaju se s novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM. Odgovorne osobe unutar tih pravnih subjekata mogu biti kažnjene novčanom kaznom u iznosu od 250 KM do 1.000 KM.
BiH
Banjalučki “Bandić”Draško Stanivuković u borbi za svoju B.Luku zatvorio parking kod zgrade Vlade RS
Parking kod zgrade Vlade Republike Srpske u Banjaluci je i jutros blokiran.
Oba ulaza i izlaza su blokirana vozilima vatrogasne brigade, a parking je kao što se vidi na slikama skoro prazan.
Podsjećamo, ovo se dogodilo nakon što je Zora Vidović, ministar finansija RS najavila da će predložiti izmijene Zakon o budžetskom sistemu RS prema kojem će se gradovima koji imaju preko 100.000 stanovnika, smanjiti prihodi od raspodjele PDV-a za sedam odsto u korist izrazito nerazvijenih opština.
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke je rekao da bi ovom najvećem gradu u Srpskoj uzelo šest miliona KM planiranih prihoda.
On je tako juče isključio vodu Palati Republike Srpske, te je naveo da će svim republičkim ustanovama ugasiti grijanje zbog duga od pola miliona KM.
Nakon toga je Stanivuković sa saradnicima došao na parking, dovezena su vozila Vatrogasno-spasilačke brigade Banjaluka i blokirala oba ulaza, te je tako ostalo do jutros.
BiH
Mladi u BiH prate opasan TikTok trend: Bacaju se na beton, dječak iz Sarajeva slomio obje podlaktice
U Bosni i Hercegovini sve je veći broj mladih koji pokušavaju izvesti opasan TikTok izazov poznat kao “Superman izazov”, što je dovelo do brojnih povreda, uključujući slomljene ruke, podlaktice i druge ozljede. Trend, koji je postao popularan među školskom djecom i adolescentima, pokušava se izvesti u školskim učionicama ili na vanjskim igralištima, a mnogi ga pokušavaju izvoditi bez obzira na opasnost piše Crna-Hronika.
Izazov zahtijeva od učesnika da iznenada skoče u zrak, prilikom čega pokušavaju imitirati poziciju Supermana, šireći ruke i noge dok se nalaze u visokom skoku. No, zbog neiskustva i nespretnosti, mnogi maloljetnici ne uspijevaju izvesti ovu akrobaciju, padaju na ruke ili podlaktice, što rezultira slomljenim kostima i drugim ozbiljnim povredama.
TIKTOK je jedna od najpopularnijih društvenih mreža
“Poštovani roditelji. Vođena jutrošnjim dešavanjem kod nas na Urgentnom centru u Općoj bolnici osjećam obavezu da vas obavijestim o trenutnom TikTok izazovu koji kruži između djece kod nas u gradu.
Molim vas da skrenete djeci pažnju o istim i da ne pristaju na isti izazov. Šaljem vam u prilog slike djeteta sa frakturom obje podlaktice. Dolaze isto tako i sa traumom glave. Radi se o izazovu na temu imitiranja skoka u more, a podloga je betonska.
Ljudi često ne shvaćaju ozbiljnost ovih izazova. Iako se čini kao zabava, posljedice mogu biti teške. Pozivamo roditelje, učitelje i sve odrasle da budu oprezni i educiraju mlade o opasnostima koje nosi ovakvo ponašanje” – izjavio za portal Crna-Hronika jedan sarajevski roditelj.
BiH
Stižu praznici, s njima i petarde: Kazne su “paprene”, idu i do 1.200 KM
Upotreba pirotehničkih sredstava, petardi, sve će češća kako nam se bliže novogodišnji praznici.
Već ulaskom u decembar u svojoj okolini možemo čuti eksplozije petardi i vatrometa, a osim što se narušava javni red i mir, uznemiravaju se i građani.
Pored toga, nerijetko dolazi i do samopovređivanja osoba koje nestručno koriste pirotehniku.
Tako je prije dva dana jedan dječak (14) u Zagrebu zbog petarde izgubio vid, zadobio opekotine i višestruke prelome šake.
Prema informacijama, dječak je petardu pronašao na ulici, a nakon što ju je zapalio upaljačem, ista se aktivirala prije nego što je očekivao.
Napominjemo da je posjedovanje na javnom mjestu, paljenje, ustupanje, prodaja, kupovina i nuđenje petardi, kao i drugih pirotehničkih sredstava, bez odobrenja nadležnog organa, prekršaj definisan Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira
Kada maloljetna osoba počini navedenu vrstu prekršaja propisana je kazna za roditelja (usvojitelja), odnosno staratelja maloljetnika, ukoliko je izvršenje prekršaja posljedica njegovog propuštanja dužnog staranja o maloljetniku.
U navedenim slučajevima predviđene kazne za počinioce su od 300,00 do 900,00 KM, a za roditelje maloljetnih prekršilaca su od 400,00 do 1.200,00 KM.
BiH
Šef udruge žrtava genocida pozvao bh. vlasti da uzmu kredit od MMF-a i plate Hrvatima da isele iz BIH
Izjava Murata Tahirovića, predsjednika Udruge žrtava i svjedoka genocida, da bi trebalo uzeti kredit od MMF-a i pomoći Hrvatima da se isele iz Bosne i Hercegovine poziv je koji je već prijavljen Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine te je zatražen odgovor na ovaj komentar prepun mržnje i poziva na nasilje., piše Večernji list.
Tahirović je, komentirajući izjavu predsjednika Hrvatskog sabora kako BiH ne može opstati bez konstitutivnosti naroda, što je doslovno citat iz Ustava i Daytonskog sporazuma, pozvao Hrvate u BiH da se isele u Hrvatsku ako im nije dobro u Bosni i Hercegovini, uz tvrdnju da je to upućeno “prijateljski”.
Ta izjava, koja dolazi od lidera udruge koja se navodno bori za prava žrtava genocida, naišla je na oštre osude u bh. javnosti, osobito jer se smatra pozivom na nasilje i diskriminaciju prema Hrvatima u BiH. Tahirović je, govoreći o “neprijateljskom” okruženju za Hrvate u BiH, istaknuo da bi bilo bolje da se oni isele u Hrvatsku, navodeći kako bi im trebalo osigurati sve privilegije kako bi ih se motiviralo da napuste BiH.
Posebno je zabrinjavajuće što je takva izjava došla od osobe koja bi, kao predstavnik žrtava rata, trebala promovirati suživot, pomirenje i međusobno razumijevanje. Njegov istup jasno poručuje da Hrvati nisu dobrodošli u BiH i izaziva zabrinutost zbog poticanja mržnje i nesigurnosti među građanima. Takav pristup nije samo kontraproduktivan već je i opasan jer doslovno podsjeća na rat i nasilne metode etničkog čišćenja.
Dok Tahirović poziva na iseljavanje Hrvata, zanimljivo je spomenuti da se iz područja iz kojeg dolazi, Cazina, već nekoliko godina bilježi najveći trend iseljavanja. Podaci pokazuju da broj osiguranika za zdravstveno osiguranje 2000. godine iznosio 20.000, 2010. godine 18.000, a danas je još niži, što upućuje na dramatičan pad broja stanovnika u Cazinu. Broj učenika u osnovnim školama u Unsko-sanskoj županiji također pokazuje dramatičan pad. U školskoj 2013./2014. godini bilo je 25.758 učenika, dok je ove godine broj smanjen na 15.503. Uz skandalozne izjave o iseljavanju, Tahirović je poznat i po brojnim kontroverzama i optužbama za malverzacije s financijama te zloupotrebe položaja u svojoj udruzi. S obzirom na to da vodi udrugu koja bi trebala predstavljati žrtve rata, a neprofitni je sektor, izaziva veliku zabrinutost činjenica da postoje ozbiljne optužbe za korupciju i netransparentnost. Prema izvješćima, Tahirović je bio optužen za to da je zloupotrijebio poziciju u udruzi za osobnu korist. Jedan od ključnih primjera koji su navodile žrtve je priča o njegovoj suradnji s odvjetnikom iz Republike Hrvatske, koji nije imao licenciju za rad u Bosni i Hercegovini, a koji je za zastupanje žrtava genocida naplaćivao 50 maraka po tužbi. Takvi postupci, koji uključuju korištenje prava žrtava za osobnu korist, podrazumijevaju ozbiljne moralne i pravne implikacije. Također, postoji izvješće o nezakonito isplaćenih pet milijuna maraka Savezu logoraša, čime je postavljeno pitanje gdje je nestao taj novac i zašto nikada nije razjašnjeno kako su sredstva korištena. Takve optužbe stavljaju ozbiljan upitnik nad integritet Murata Tahirovića i njegove udruge, čime se dodatno potkopava povjerenje javnosti u one koji bi trebali biti zaštitnici žrtava, a ne profitirati na njihovoj patnji.
Uz financijski skandal, Tahirović je također poznat po svojoj agresivnoj retorici i napadima na političare, posebno na Sanju Vlaisavljević, ministricu kulture i sporta FBiH. Njegovi napadi, temeljeni na lažnim optužbama, uključuju tvrdnje da Vlaisavljević štiti ratne zločince, što je potpuno neutemeljeno i netočno. Ministarstvo na čijem je čelu Vlaisavljević uistinu promovira pravnu državu i poštovanje svih presuda Međunarodnog kaznenog suda, ali Tahirović, čini se, nema interesa za objektivno promišljanje ili istraživanje činjenica. Dok se BiH suočava s ozbiljnim izazovima, kao što su iseljavanje mladih, pad broja učenika i sve teža socio-ekonomska situacija, osobe poput Tahirovića svojim postupcima otežavaju postizanje stabilnosti i povjerenja među različitim narodima. Tahirović bi, umjesto da nastavlja sa svojim destruktivnim izjavama i radnjama kao svojevrsni glasnogovornik radikalnih politika koalicije “SDFA” i sličnih ideja, trebao odgovarati za svoja djela i pružiti transparentne odgovore na pitanja koja su mu postavljena, uključujući i ona o financijskim malverzacijama. I moguće da promijeni naziv svoje udruge u “Udruženje za genocid”, zaključuje se u tekstu Večernjeg lista.