Šahovski klub „Napredak“ Zenica je u subotu organizirao 22. Tradicionalni međunarodni uskrsni šahovski turnir Zenica 2021. godine. Zbog restrikcija uzrokovanih pandemijom i ograničenog broja natjecatelja šahovski klub je bio primoran promijeniti način odigravanja turnira, te se odlučio na organiziranje turnira pozivnog karaktera. Učešće je uzelo 20 natjecatelja od čega 7 velemajstora, 7 internacionalnih majstora i 1 fide majstora, što je turnir svrstalo u najjače turnire u regiji, a Grad Zenicu u centar šahovskih zbivanja. Turnir se igrao u Hrvatskom domu „Kralj Tomislav“ u Zenici sa početkom u 11:00 sati, po švicarskom sustavu FIDE varijanta u 9 kola. Tempo igre je bio 10 minuta + 2 sekunde po igraču do kraja partije na pad zastavice, uz primjenu pravilnika FIDE za partije sa ubrzanim tempom. Na turniru su sudili Miro Marjanović-glavni sudac-međunarodni sudac i Darko Jozić-pomoćni sudac. Nagradni fond turnira je iznosio 1.700 KM, raspoređen u sedam nagrada kako slijedi: I. mjesto-500 KM, II. mjesto-400 KM, III. mjesto-300 KM, IV mjesto-200 KM, V. mjesto-150 KM, VI. mjesto 100 KM i VII. mjesto 50 KM.
Otvaranje turnira je započeto pozdravnim govorom predsjednika kluba Darka Popovića, koji je u ime organizatora pozdravio nazočne šahiste i uzvanike, nakon čega je napravio kratak osvrt na dosadašnje uskrsne turnire i monografiju šahovskog kluba koja je izdata u siječnju prošle godine i koju je klub darovao svim natjecateljima ovogodišnjeg uskrsnog turnira. Zahvalio se natjecateljima na odzivu na turnir i pomenuo sve prijatelje šahovskog kluba, koji su materijalno pomogli da se duga tradicija nastavi. Na kraju svog govora zamolio je natjecatelje i goste na poštivanje epidemioloških mjera, nakon čega je dao riječ gosp. Josipu Križanoviću, dopredsjedniku HKD “Napredak” Sarajevo da se obrati nazočnima.
Dopredsjednik HKD “Napredak” Sarajevo gosp. Josip Križanović je također pozdravio sve natjecatelje, te na lijep način obrazložio značaj tradicionalnog međunarodnog turnira za HKD “Napredak”. Upoznao je sve nazočne o ulozi Napretka, kao jedne od najvećih nevladinih organizacija u svijetu, pohvalio rad šahovskog kluba, te poslao jako lijepu poruku da se unatoč teškom vremenu društveni život ne može zaustaviti. Na kraju govora zahvalio se svim natjecateljima na odzivu, poželio sportski uspjeh na turniru i izrazio nadu da će se iduće godine turnir održati pod drugim okolnostima uz veći broj natjecatelja.
Predsjednik Šahovskog saveza Herceg-Bosne i dopredsjednik Šahovske unije BiHgosp. Željko Bogut je pozdravio sve nazočne, zahvalio se domaćinu turnira što je u teškim vremenima ponudio šahovsku poslasticu, te pohvalio rad šahovskog kluba “Napredak” Zenica kroz prizmu uskrsnih turnira i ekipnih takmičenja, nakon čega je 22. tradicionalni međunarodni uskrsni šahovski turnir Zenica 2021. proglasio otvorenim.
Prvi potez na turniru u ime mladog velemajstora Denisa Kadrića odigrao je gosp. Josip Križanović, nakon čega se pristupilo odigravanju turnira.
Tijekom natjecanja sprovodile su se neophodne epidemiološke mjere shodno preporukama Kriznih stožera Županije i Federacije BiH i to: mjerenje temperature, tjelesna distanca, nošenje zaštitne maske i dovoljna količina sredstava za dezinficiranje.
Na kraju turnira predsjednik šahovskog kluba “Napredak” Zenica se zahvalio svim učesnicima na fair-play igri, te konstatirao da je danas uživao u pregršt lijepih, zanimljivih i do kraja neizvjesnih partija. Poželio je svim natjecateljima sretan povratak kućama i izrazio nadu u ponovni dolazak iduće godine na 23. Tradicionalni uskrsni turnir. Zatim se pristupilo podjeli nagrada. (tablica u prilogu)
prilogu)
Konačni poredak sa partijama nakon 9 Kola | |||||||
Mj. | Ime | Rtg | FED | Bod. | |||
1 |
|
GM | Kadric Denis | 2519 | BIH | 7 | |
2 |
|
IM | Lekic Dusan | 2355 | MNE | 6,5 | |
3 |
|
GM | Lazic Miroljub | 2478 | SRB | 6 | |
4 |
|
GM | Dizdarevic Emir | 2429 | BIH | 6 | |
5 |
|
GM | Lajthajm Borko | 2427 | SRB | 6 | |
6 |
|
GM | Vukic Milan | 2419 | BIH | 5 | |
7 |
|
IM | Marjanovic Dejan | 2456 | BIH | 5 | |
8 |
|
GM | Stojanovic Dalibor | 2510 | BIH | 5 | |
9 |
|
FM | Narancic Vlado | 2255 | BIH | 4,5 | |
10 |
|
GM | Drazic Sinisa | 2403 | SRB | 4,5 | |
11 |
|
IM | Savanovic Aleksandar | 2406 | BIH | 4,5 | |
12 |
|
IM | Bogut Zeljko | 2406 | BIH | 4,5 | |
13 |
|
IM | Radovanovic Nikola | 2479 | SRB | 4 | |
14 |
|
IM | Trkulja Goran | 2294 | BIH | 4 | |
15 |
|
Radic Bojan | 2228 | BIH | 4 | ||
16 |
|
Soko Miroslav | 2082 | BIH | 4 | ||
17 |
|
Jevtic Sreten | 2245 | BIH | 3 | ||
18 |
|
Bojo Leon | 2228 | BIH | 2,5 | ||
19 |
|
IM | Jakovljevic Vlado | 2335 | BIH | 2 | |
20 |
|
Tatarevic Adin | 2024 | BIH | 2 |
Centralna.ba