BiH
Predsjednica Bradara na obilježavanju blagdana Svih svetih u Sarajevu
Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara sudjelovala je danas u obilježavanju blagdana Svih svetih i Dušnog dana u Sarajevu, prisjećajući se preminulih branitelja i civilnih žrtava rata.
Na groblju “Sveti Josip” položeni su vijenci i zapaljene svijeće u čast poginulim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i civilnim žrtvama. Molitvu za njihove duše predvodio je vojni kapelan don Fabijan Stanušić.
Nakon molitve i polaganja vijenaca, predsjednica Bradara i ostali uzvanici prisustvovali su misi zadušnici u sjemenišnoj crkvi svetih Ćirila i Metoda. Svetu misu predvodio je generalni vikar Vojnog ordinarijata u BiH, mons. Željko Čuturić, moleći za pokoj duša svih poginulih.
BiH
Jubilarni broj revije Svjetlo riječi „Sol zemlje i svjetlost svijeta”
Iz tiska je izišao jubilarni 500. broj revije Svjetlo riječi čiji je prvi broj objavljen u travnju 1983. godine. Tim povodom je revija za mjesec studeni obogaćena dodatnim brojem stranica ispunjenim tekstovima kojima dugogodišnji suradnici i čitatelji revije nude retrospektivni pogled na razdoblje nastanka revije, osvrt na povijest njenog razvoja, ali i pojašnjenje značaja ovog mjesečnika za njegove čitatelje danas i važnosti njegovog razvoja i postojanja u budućnosti.
Ovaj važan jubilej odredio je i temu broja. S ciljem da se preispita uloga medija u današnjem društvu, čitatelje u temu uvodi fra Janko Ćuro pišući o odnosu medija i istine, a dalje je razrađuju Boris Beck baveći se prednostima i zamkama medijske agende te Božo Skoko analizirajući ulogu crkvenih medija i Crkve u medijima, a slične teme prožimaju i objavljeni razgovor s filozofom i teologom fra Milom Babićem.
Na zaboravljajući svoju misiju da riječju širi svjetlo koju neprekidno ispunjava preko 4 desetljeća, revija i ovoga puta sadržava i brojne tekstove s područja vjere, društva i kulture kojima možete obogatiti svoja znanja, podsjetiti se na prave životne vrijednosti ili odmoriti svoje misli „bijegom” na neka nova mjesta i u neke nove priče. Tako čitatelji imaju priliku pročitati novi tekst s. Silvane Fužinato o Božjem pogledu na drugog i drukčijeg, inspirativnu priču koju donosi fra Danijel Nikolić o bratu Ivanu Carpiniju koji je djelovao kao nunciju Mongoliji, tekst fra Damira Pavića o čudesnom Gospinom svetištu u Meksiku, tekst don Josipa Mužića o stavovima današnjeg čovjeka prema nadnaravnom kao i zanimljiv tekst don Damira Šehića o crkvenom nauku rastrganom između tradicije i želje za prilagodbom.
Kao i uvijek, i u ovom broju revije čitatelji se mogu informirati o događajima koji su obilježili kulturnu scenu protekloga mjeseca kao i o provincijskim novostima ili se zabaviti ispunjavajući nagradnu križaljku, isprobavajući ukusne i zdrave recepte s. Anđelke Jakovljević i fra Jure Marčinkovića ili kreativno provodeći vrijeme u igri s djecom po prijedlozima Marije Tomić.
Obogatite svoju kolekciju revije Svjetlo riječi njenim jubilarnim brojem! Svoj primjerak pronađite u najbližem župnom uredu ili u knjižarama Svjetla riječi u Vitezu i Livnu. Možete ga i naručiti pozivom na broj telefona 033 726 200 ili e-mailom na pretplata@svjetlorijeci.ba, a na svoje omiljeno štivo možete se i pretplatiti putem web knjižare Svjetla riječi i čitati ga svaki mjesec u tiskanom ili digitalnom izdanju.
Širimo svjetlo.
BiH
Ukrali krov sa štale
ZENICA – S pomoćnih objekata, štale i šupe, vlasnika iz Topčić polja ukradeni su crijep i krovna konstrukcija, priopćeno je iz MUP-a Zeničko-dobojskog kantona (ZDK).
BiH
Uspostavljena opskrba električnom energijom u svim naseljima izuzev jednog dijela D. Jablanice
Opskrba električnom energijom na području općine Jablanica uspostavljena je u svim naseljenim mjestima izuzev jednog dijela Donje Jablanice.
Iz Operativnog centra Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona su naveli da radnici Komunalnog poduzeća i BH Telecom vrše popravke na vodovodnoj mreži u mjestima stradalim u poplavama.
Putne komunikacije na području općine Jablanica s pojedinim naseljenim mjestima su u prekidu kao i sa susjednim općinama, a radi se na čišćenju puteva.
Tijekom dana nastavljeni su radovi na raščišćavanju ruševina u Donjoj Jablanici, uz angažiranje mehanizacije Oružanih Snaga BiH i volontera vrši se raščišćavanje puteva i objekata stradalih u poplavama.
Nastavljeni su radovi na raščišćavanje putnih komunikacija i objekata u Zlatima, Mirkama, Čeharima, Čivelju i prekojezerskim selima i na uređenju puta za gradsku deponiju smeća na Zakomu kao i na drugim područjima pogođenim poplavama.
Također, nastavljeni su radovi na uređenju lokaliteta za postavljanje kontejnerskog naselja za smještaj obitelji stradalih u poplavama.
Intenzivno se radi na osposobljavanju za promet magistralne ceste M-17- 5 Jablanica-Blidinje.
Vrši se dostava hrane i lijekova stanovnicima na području općine, prenosi Fena.
BiH
Univerzitet u Sarajevu i Bosnalijek potpisali Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji
Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji između Univerziteta u Sarajevu i Bosnalijeka d.d. Sarajevo potpisali su, u ponedjeljak 4. novembra, rektor prof. dr. Tarik Zaimović i direktor gospodin Adnan Hadžić, MSc.
Cilj potpisanog Sporazuma je unapređenje istraživanja, razvoja, inovacija i transfera tehnologije uopće, a primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović istakao je značaj ove saradnje za Univerzitet u Sarajevu, naglasivši da je strateško opredjeljenje Univerziteta upravo saradnja sa privatnim sektorom.
„Želimo da se saradnja konkretizuje kroz projekte koji otvaraju nove mogućnosti za razvoj, posebno na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, ali i na drugim članicama Univerziteta koje postižu izvanredne rezultate“, naveo je rektor Zaimović, te istakao da saradnju sa privatnim sektorom smatra ključnom, jer se time Univerzitet u Sarajevu približava modelu modernih univerziteta koji aktivno učestvuju u razvoju društva.
Direktor Bosnalijeka, gospodin Hadžić, čestitao je rektoru Univerziteta na preuzimanju dužnosti, te naglasio važnost zajedničkog rada i saradnje između akademske i poslovne zajednice.
„I akademska i poslovna zajednica suočavaju se s izazovima, ali i s velikom odgovornošću prema budućim generacijama. Praksa bez znanja je slijepa, a znanje bez prakse beskorisno. Naš zadatak kao društva jeste da ih što više približimo jedno drugom“, istakao je direktor Hadžić, te podsjetio da je Bosnalijek lider kada je riječ o podršci akademskoj zajednici i društvu uopšte, te izrazio nadu da će ovim Sporazumom i opravdati tu reputaciju. „Samo kroz ozbiljan obrazovni sistem možemo graditi održivu budućnost za sve nas”, podcrtao je direktor Hadžić.
Tokom susreta je naglašeno da ovaj sporazum donosi potpuno nove perspektive za razvoj Univerziteta u Sarajevu i dodatno jača Bosnalijekovu ulogu u podršci obrazovnom i naučnom razvoju u Bosni i Hercegovini.
Sporazum predviđa saradnju u zajedničkim naučnim istraživanjima i razvoju novih proizvoda i tehnologija, zatim razmjenu znanja i iskustava u stvaranju novih vrijednosti primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta, razmjenu istraživača, stručnog i drugog osoblja, organizaciju zajedničkih seminara, radionica i konferencija, te transfer znanja, tehnologije i komercijalizaciju istraživačkih rezultata. Također, predviđena je razmjena radnih, studentskih i nastavnih kadrova u cilju obrazovanja i istraživačkog razvoja, kao i saradnja na realizaciji nacionalnih i međunarodnih projekata.
Sporazum je zaključen na period od četiri godine, s mogućnošću produženja, te predstavlja važan korak ka jačanju veza između akademske zajednice i farmaceutske industrije u Bosni i Hercegovini.
Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su i Lana Mujanović, pomoćnica direktora Bosnalijeka, prof. dr. Naris Pojskić, prorektor za naučnoistraživački rad Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić, direktorica Centra za istraživanje i razvoj Univerziteta u Sarajevu, te ispred Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju direktorica prof. dr. Adaleta Durmić-Pašić, prof. dr. Lejla Kapur Pojskić i prof. dr. Kasim Bajrović.
BiH
U RS-u danas razgovori o iznosu najniže plaće
U Banjoj Luci će danas biti održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća Republike Srpske (RS) na kojoj će biti nastavljen razgovor o najnižoj plaći u ovom bh. entitetu za narednu godinu.
Stav Sindikata je da bi najniža plaća trebala iznositi 1.050 KM, dok poslodavci smatraju da ne postoje uvjeti za povećanje najniže plaće.
Premijer RS-a Radovan Višković rekao je ranije da su socijalni partneri na pravom putu za postizanje dogovora i kompromisa o najnižoj plaći za sljedeću godinu, piše Klix.
BiH
Lana Pudar iznenadila mlade plivače i plivačice iz SOS Dječjih sela u BiH
Djeca iz SOS Dječjih sela u BiH imala su priliku upoznati i družiti se sa Lanom Pudar, u okviru škole plivanja koju je organizirala kompanija Lactalis BH.
Madi plivači i plivačice s oduševljenjem su slušali savjete naše zlatne Lane, koja je izdvojila vrijeme za druženje s djecom bez roditeljskog staranja.
”Izuzetno smo ponosni što smo, zahvaljujući našem partnerstvu s Lanom Pudar, mogli organizirati ovo druženje. Radost i reakcije djece iz SOS Dječijih sela u BiH za nas su neprocjenjive i potvrđuju vrijednost ovog projekta. Sigurna sam da će im ovo iskustvo dugo ostati u sjećanju te ih nadahnuti da budu hrabri, uporni i posvećeni sportu i rekreaciji kao ključnim elementima za dobro fizičko i mentalno zdravlje. Naša cjelogodišnja inicijativa za SOS Dječija sela u BiH usmjerena je na razne razvojne i edukativne aktivnosti. Uz košarku i školu u prirodi koju smo ranije organizirali, škola plivanja je još jedna od sportskih aktivnosti kojima smo posvetili posebnu pažnju. Kroz svoje društveno odgovorne inicijative, mi u Lactalisu se trudimo doprinositi stvaranju bolje budućnosti u Bosni i Hercegovini, posebno za djecu i mlade”, izjavila je Ina Škrbić, direktorica marketinga Lactalisa BH.
Škola plivanja realizovana je u okviru cjelogodišnjeg projekta kompanije Lactalis BH, usmjerenog na podršku osnaživanju djece i mladih u brizi SOS Dječjih sela u BiH, a koja za cilj ima dodatno poboljšanje obrazovnog i sportskog iskustva djece i mladih.
“Ponosni smo prije svega na djecu koja su uspješno završila školu plivanja, a kao kruna njihovog truda zasigurno jeste i upoznavanje sa našom najboljom plivačicom Lanom Pudar. Važno nam je da djeci i mladima omogućimo da razviju svoj puni potencijal, a dodatna motivacija upravo je bila i razgovor sa uspješnom mladom sportistkinjom koja svima može biti uzor. Zahvalni smo od srca Lani što je u svom prepunom kalendaru obaveza, našla vremena za druženje, a posebnu zahvalnost dugujemo prijateljima iz Lactalisa BH koji su omogućuli susret“, izjavila je Koordinatorica stručnog tima za podršku porodicama Amra Dulić.
Bilo je ovo sjajno druženje koje će zauvijek ostati u srcima malih plivača i plivačica, koji su uz plivanje naučili ponešto i o tome kako postati šampion.
Organizacija SOS Dječija sela u BiH brine o djeci i mladima bez roditeljskog staranja, a kroz Programe jačanja porodica radi na prevenciji izdvajanja djece iz porodice porijekla. (Izvor: N1)
BiH
Loš urod jabuke u Posavini
U mjesecu listopadu je završena berba jabuka na području Posavskog kantona, a proizvođači, nažalost, nisu zadovoljni.
Kako je javila savjetodavna služba Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva PK, prinos u proizvodnji jabuka ove godine je izuzetno loš.
Kako pišu mediji, svjedoci smo teške proizvodne godine, kako u ratarstvu, tako i u voćarstvu.
Naime, “Izrazito sušna godina, kao i mraz u proljeće imali su negativan učinak na prinos i kvalitetu samih plodova. Od jabuka što je rodilo, 50 posto je otpalo sa stabla. Prinosi za sorte Granny Smith, Idared i Zlatni Delicious su bili 8-15 tona po hektaru, dok su se prinosi za sorte Crveni Delicious i Gala kretali 2-6 t/ha”, priopćeno je, prenosi Agroklub.
BiH
Objavljena nova velika prognoza za zimu, meteorolozi otkrili koliko će snijega pasti u Europi
Objavljena su nova predviđanja snježnih oborina za ovu zimu, na koje će utjecati periodično hlađenje površinskih temperatura oceana, poznatije kao La Niña. Obično se ove promjene događaju u periodu od jedne do tri godine, prenosi Severe Weather.
U usporedbi s prognozom koju su objavili prošlog mjeseca, novi podaci pokazuju povećanje snježnih oborina u dijelovima SAD-a, južne Kanade i Europe. Prognoza je formirana pomoću projekcija Europskog centra za srednjoročne i dugoročne prognoze (ECMWF) i sličnog britanskog modela (UKMO).
Kako prenosi Jutarnji list, La Niña zbog udaljenosti nema direktan utjecaj na Europu, već više na Sjevernu Ameriku. Zbog nje se očekuju niže temperature i zimske oluje iz polarnih regija, koje će stići u sjeverne i sjeverozapadne dijelove SAD-a. Na južnom području očekuje se toplije i suše zimsko vrijeme.
Istočna Kanada također trenutno pokazuje veće šanse za snježne oborine. ECMWF prognoza pokazuje anomalije pomoću kojih predviđa više ili manje oborina nego što je uobičajeno. Kad je u pitanju Europa, predviđaju ispodprosječnu količinu snijega na većem dijelu kontinenta. Ipak, važno je napomenuti da nova prognoza pokazuje više snježnih padalina od prethodne, nad srednjom i zapadnom Europom.
Izdvaja se i Skandinavija, gdje bi moglo doći do pojačanih snježnih oborina zbog sustava niskog tlaka i mlazne struje. Najnovija prognoza za prosinac najavljuje manje padalina od prosjeka na većem dijelu kontinenta, ista situacija trebala bi biti i u siječnju. U veljači prognoziraju snijeg, ali ponovno ispod prosjeka. Za ožujak je također najavljeno manje snježnih oborina, osim u ponekim središnjim i južnim dijelovima, koji pokazuju mogućnost ranoproljetnih oborina.
UKMO prognoza je slična, uz najavu slabije snježne sezone. Predviđaju da će veći dio kontinenta imati manje oborina nego što je uobičajeno, osim ponekih sjevernih dijelova. Prosinac je u manjku, a siječanj neće donijeti veće promjene u odnosu na mjesec ranije.
U veljači bi neka područja trebala imati normalnu količinu oborina, čak potencijalno iznad normale, pogotovo u zapadnim Alpama. Prognoza za ožujak pokazuje slabije oborine u rano proljeće, osim u sjevernim krajevima, zaključuje SWE.
BiH
U većem dijelu Bosne prijepodne magla, tokom dana sunčano
Na sjevernim područjima Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima danas prijepodne se očekuje dosta magle ili niske oblačnosti, a u drugom dijelu dana pretežno sunčano.
U ostalim područjima će preovladavati pretežno sunčano vrijeme. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -2 i 3, na jugu zemlje od 7 do 11, a najviša dnevna uglavnom između 10 i 15, na jugu zemlje od 17 do 22 stepena.
U kotlinskom dijelu Sarajeva dio prijepodneva je moguća magla. Poslije će biti pretežno sunčano vrijeme. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 1, a najviša dnevna oko 13 stepeni.