Gospodarstvo
POTPISIVANJE UGOVORA: Projekt „Plava voda“ je jedan od najljepših, najinteresantnijih i najkompleksnijih projekata u Regiji
Dana 02.06.2021.g. su potpisani “Podugovor o zajmu“ i „Ugovor u vezi otplate kredita“ između Ministarstva financija SBK, kojeg je zastupala Ministrica Mirjana Plavčić i JP RV „Plava voda“ d.o.o. Travnik, kojeg je zastupao direktor Ernad Granić, a koji se tiču nastavka realizacije projekta „Plava voda“.
Nakon potpisivanja Ministrica financija SBK g-đa Plavčić je izjavila da se potpisani ugovori odnose na drugi dio kreditnog aranžmana koji osigurava Razvojna banke Vijeća Europe (CEB) za realizaciju projekta „Plava voda“ u iznosu od 11 milijuna eura. Prvi dio kreditnog aranžmana, također u iznosu od 11 milijuna eura je osiguran od Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), a u sklopu Projekta je osiguran i grant od Švedske razvojen agencije (Sida) u iznosu od 2,5 milina eura.
Ministrica Plavčić je dodatno pojasnila način i potrebne procedure koje su se trebale provesti od državnog do kantonalnog nivoa da bi se stvorili uvjeti za potpisivanje današnjih ugovora.
Direktor Granić je izjavio:
Projekt „Plava voda“ je jedan od najljepših, najinteresantnijih i najkompleksnijih projekata u Regiji.
U financijsku konstrukciju Projekta je uključeno više sudionika sa više administrativnih nivoa, što samo po sebi znatno otežava njegovu realizaciju.
Ono što bih posebno istaknuo je vrlo pozitivan odnos, od samog početka, svih relevantnih, nadležnih pojedinaca i ministarstava SBK-a prema Projektu.
Da su i ostali sudionici u Projektu svoje obaveze ispunjavali kao što je to ispunjavao SBK, projekat „Plava voda“ bi do sada bio realiziran. To, nažalost nije bio slučaj, te se u proteklom periodu nailazilo na niz barijera i poteškoća koje su doprinijele da se Projekat nije realizirao prema planu. Ono što je sada bitno je da su i ostali sudionici u posljednje vrijeme poduzeli niz koraka da se Projekat nastavi, što stvara prostor za optimistična predviđanja njegove daljnje realizacije, te se nadamo da će na kraju ovaj Projekat ipak donijeti planirane benefite našim stanovnicima.
Centralna.ba
BiH
Europska unija investirala u zaštitu porijekla hercegovačkog maslinovog ulja
Nedavnom dodjelom Rješenja o zaštiti oznake porijekla prehrambenog proizvoda (ZOP) za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine te promocija brenda – jamstvenog žiga “Zlatne kapi Hercegovine”, Hercegovačka udruga uljara i maslinara (HUUM) uspješno je ispunila prvi cilj projekta podržanog od strane Europske unije kroz EU4AGRI Projekat.
Sljedeći korak u procesu zaštite porijekla kojeg podržava Europska unija jeste uvođenje 40 individualnih proizvođača u sistem oznake porijekla te se očekuje da će se certifikacija završiti do kraja ove godine, ističu iz HUUM-a.
Kroz proces zaštite porijekla (ZOP), hercegovački proizvođači ekstra djevičanskog maslinovog ulja dobit će, kažu, vrijednu oznaku geografskog porijekla koja garantira kvalitetu i jedinstvenost proizvoda, otvarajući vrata novim tržištima i stvarajući brojne prilike za rast. Pozitivan utjecaj zaštite porijekla ogleda se i u širem ekonomskom i društvenom kontekstu.
Napominju kako se Hercegovina kroz održivost maslinarstva i povezivanje s turizmom pozicionira kao atraktivna destinacija za sve ljubitelje autentične gastronomije i prirodnih ljepota.
Upravo to je bio povod da USAID Projekt Razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini pruži podršku organizaciji ceremonije dodjele rješenja. Pored toga, Vlada Sjedinjenih Američkih Država, kroz ovaj projekat nastavlja s predanim radom na održivom razvoju turističke industrije u BiH, vrednujući i štiteći bogatu kulturu, kuhinju i tradiciju ove zemlje, dodaju.
Podrška EU i USAID-a je pokazala da je prepoznat značaj oznake ZOP koja donosi koristi ne samo za proizvođače već i za širu zajednicu. Investicija Europske unije proizvođačima omogućit će veću vidljivost, sigurnost prodaje i stabilniji prihod, dok se potrošačima pruža sigurnost da kupuju visokokvalitetan proizvod sa prepoznatljivim porijeklom.
Ova inicijativa dodatno podstiče sadnju novih maslinovih nasada u Hercegovini i unapređuje prerađivačke kapacitete, čime doprinosi dugoročnom razvoju ovog područja, navode iz udruge.
Izvor: RTV HB
BiH
Prijavite se za sudjelovanje u projektu SPRINT: Podrška zapošljavanju osoba s invaliditetom u ZDK i SBK
Iskoristite priliku da unaprijedite svoje vještine, steknete radno iskustvo i pronađete posao!
Pozivamo vas da se prijavite za učešće u projektu ‘’SPRINT – Sustav poboljšanja radne integracije osoba sa invaliditetom na tržište rada’’ koji nudi mogućnost za profesionalni razvoj, te podršku prilikom aktivacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom (15-64 godina) na otvorenom tržištu rada. Ovaj projekat je jedinstven jer prepoznaje specifične izazove sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom u procesu zapošljavanja.
Šta vam donosi učešće u SPRINT-u?
Mogućnost sudjelovanja u certificiranim programima obuka koji će unaprijediti vaše vještine i konkurentnost na tržištu rada, te osigurati osnovne preduslove za zaposlenje ili traženje posla prema vašim interesovanjima i mogućnostima.
Naš tim stručnjaka pružit će vam personaliziranu podršku i savjete kako da najbolje iskoristite svoje vještine i talente, uspješno se predstavite poslodavcima i povećate svoje šanse za zapošljavanje koje odgovara vašim sposobnostima i ciljevima kroz usluge karijernog savjetovanja.
Izradu individualnog plana podrške pri zapošljavanju koji je prilagođen vašim specifičnim potrebama i ciljevima.
Organiziranu obuku kod poznatog poslodavca koja će omogućiti sticanje praktičnih vještina i radnog iskustva.
Podršku pri zapošljavanju kroz bespovratna sredstva za adaptaciju radnog mjesta, čime se osigurava inkluzivno radno okruženje.
Iskoristite ovu priliku da unaprijedite svoje znanje, proširite mogućnosti za radni angažman i postanete aktivan sudionik na tržištu rada.
Kako se prijaviti?
Prijave su otvorene do 15.10.2024.
Proces prijave je jednostavan, možete popuniti prijavu na web stranici Saveza Sumero na slijedećem LINKU (https://sumero.ba/poziv-osobama-sa-invaliditetom-projekat-sprint/).
Ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć ili imate pitanja, slobodno nas kontaktirajte na info@sumero.ba ili broj telefona +387 33 268 640 od 9:00 do 16:00 sati svakim radnim danom.
Projekt SPRINT se implementira u okviru inicijative “EUzaZapošljavanje”, uz finansijsku podršku Evropske unije i Švedske i provodi ga Međunarodna organizacija rada (MOR). Cilj je unaprijediti programe aktivacije, savjetovanja, obuke i podrške za zapošljavanje osoba sa invaliditetom na područjuZeničko-Dobojskog i Srednjobosanskog kantona.
Europska unija, Švedska i MOR, kroz EUzaZapošljavanje projekat su posvećene stvaranju inkluzivnih i održivih prilika za zaposlenje za mlade, žene iz ruralnih područja i ranjivih grupa u Bosni i Hercegovini.
Za više informacija o projektu EuzaZapošljavanje, posjetite www.eu4employment i kanale na društvenim mrežama (Instagram, Facebook i YouTube).
Projekat SPRINT provodi Savez Sumero u partnerstvu sa Regionalnom razvojnom agencijom za regiju Centralna BiH – REZ, Koalicijom organizacija osoba sa invaliditetom Zeničko dobojskog kantona, EDUKA BH – Centar za obrazovanje odraslih, Službom za zapošljavanje ZDK, Službom za zapošljavanje SBK/KSB, Savezom udruženja/udruga poslodavaca ZDK, Udrugom poslodavaca općine Vitez i Udrugom ProReha.
BiH
Vlasnik Violete: Pomoći ćemo u izgradnji kuća najugroženijima
Petar Ćorluka, vlasnik Violete, odazvao se humanitarnoj akciji televizija N1 i Nova u suradnji s udruženjem Pomozi.ba za pomoć nastradalima u katastrofalnim poplavama u Bosni i Hercegovini.
Ćorluka je najavio kako će pomoći u izgradnji kuća za one koji su najugroženiji.
“Pomoći ćemo u svim mjestima gdje je najpotrebnije. Pomoći ćemo u izgradnji kuća, angažirat ćemo neke koji rade brze, montažne kuće. Vidjet ćemo što je najpotrebnije i uključit ćemo se maksimalno kao i svaki put”, poručio je hercegovački biznismen.
BiH
Vojna industrija BiH obara izvozne rekorde
Bosna i Hercegovina nastavlja obarati rekorde kada je riječ o izvozu oružja i municije, a da je tako pokazuje i podatak da je za devet mjeseci ove godine u strane zemlje isporučila proizvode vrijedne 235 milijuna KM, što je za 68 milijuna maraka više nego lani u istom periodu, kada je izvezeno više od 166 milijuna maraka.
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO), za devet mjeseci ove godine najtraženiji proizvodi iz BiH što se tiče namjenske industrije su bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slična vojna municija i njihovi dijelovi, kojih je za devet mjeseci izvezeno u vrijednosti od 220 milijuna KM.
“Kao i prethodnih godina, BiH je najviše oružja izvezla u Češku, Sjedinjene Američke Države, Bugarsku, Tursku i Saudijsku Arabiju. Osim ovih zemalja, pri samom vrhu su Rumunjska i Srbija”, kazali su iz UNO BiH.
Ovakvi podaci nisu iznenadili ni ljude u namjenskoj industriji.
Slavenko Ristić, većinski vlasnik tverrtke Tehnički remont Bratunac (TRB), rekao je za “Nezavisne novine” da je iz mjeseca u mjesec sve veća potražnja sa oružjem, a za to je zaslužno više čimbenika.
“Mi smo nedavno došli iz Azerbejdžana, gdje smo potpisali značajan ugovor koji se tiče tehnologije tako da ne prodajemo samo proizvode, nego i znanje”, kazao je Ristić.
Ističe da sve države ulažu u svoju namjensku industriju i grade svoje kapacitete.
“Namjenska industrija je u sklopu obrane i strategije bilo koje države, tako da sve države pokušavaju biti neovisne od svjetskih tržišta ili globalnih migracija”, kazao je Ristić.
Dodao je da oni relativno lako dolaze do tržišta te ističe da su prepoznati na tržištu kao proizvođači borbenih vozila visokih kategorija te, kako kaže, njihova vozila su u Emiratima i u Egiptu.
“Mi ulažemo u kontinuitetu u nove proizvode, u razvoj, što dodatno daje mogućnost zapošljavanja novih mladih ljudi i svakako ćemo iskoristiti taj trend”, kazao je Ristić.
“Od novih tržišta poslije Namibije, Egipta, Malezije, UAE, Indonezije i Saudijske Arabije osvojili smo još jedno tržište, a to je Azerbejdžan, te smo vrlo ponosni jer sve je to jamac budućnosti naše tvrtke”, kazao je Ristić i istaknuo kako su sigurni da će ovaj trend kako ove godine, tako i idućih samo rasti.
Ekonomista Igor Gavran kaže da je, iako je naravno tragičan uzrok rasta tražnje za proizvodima namjenske industrije jer su to ili ratovi ili strah od ratova, ovo jako pozitivno za bh. izvoznike.
“BiH ima dugu tradiciju namjenske industrije i bez obzira na to što sada bilježimo rast izvoza to nije ni sjena nekadašnje namjenske industrije koju smo imali. Nije dovoljno da povećavamo kapacitete za proizvodnju postojećih proizvoda, već moramo da obnavljamo ranije kompleksne programe i razvijamo nove kako se naš izvoz ne bi svodio na municiju, upaljače i druge komponente, nego da ponovo izvozimo složenije naoružanje i vojnu opremu”, kazao je Gavran.
Dodaje da bismo se, iako se sada čini nadrealnim da ponovo proizvodimo zrakoplove i helikoptere, makar mogli ozbiljnije posvetiti razvoju bespilotnih letjelica i pokušati obnoviti i proširiti nekadašnje programe poput artiljerijskih oruđa i sustava, okolnih vozila i sličnog
Gospodarstvo
Travnički sir se pridružuje listi zaštićenih proizvoda u BiH
Na današnjoj konferenciji za novinare, održanoj u zgradi Općine Travnik, predstavljeni su rezultati višegodišnjeg rada na zaštiti geografskog porijekla travničkog sira.
Kako je naglašeno, uspješno je završen proces certifikacije koji je realiziran u saradnji s Agencijom za sigurnost hrane BiH, te da se uskoro očekuje izdavanje rješenja o zaštiti geografskog porijekla travničkog sira, što će omogućiti jačanje njegovog identiteta i tržišnog položaja.
Načelnik Općine Travnik Kenan Dautović kazao je da je ovo prva zaštita geografskog porijekla ove vrste na području općine Travnik u cilju zaštite poljoprivredne proizvodnje, ali i doprinosa ruralnom turizmu, koji u narednom periodu planiraju, kako je istaknuo, razvijati na istočnoj strani padina Vlašića. Dodao je i da nastavljaju sa zaštitom proizvoda, ali i životinja koje unikatno žive na području Travnika.
“Omogućit ćemo da se travnički sir više ne proizvodi diljem Europe i BiH nego da se fokusira na naše proizvođače a samim tim će se moći povećati proizvodnja. Sa ovim proizvodom kroz adekvatne zaštitne procedure idemo i na europsko tržište. Također turistima ćemo omogućiti unikatno i jedinstveno iskustvo na katunima koji će biti posebno pripremljeni za tu namjenu da dožive kako se ovca čuva i muze, te pravi sir i drugi proizvodi”, kazao je Dautović.
Na konferenciji se obratio i predsjednik općinske Komisije za zaštitu geografskog porijekla advokat Harun Lozo, te naglasio da je cijeli proces rezultat naučno – istraživačkog rada, te da su oznake geografskog porijekla stavljene u fokus interesa u posljednjim decenijama, s obzirom na sveprisutnu zabrinutost kupaca u vezi sa zdravstvenim aspektima ishrane.
“Certifikacija travničkog sira ne samo da će zadovoljiti te zahtjeve, već će i osnažiti povjerenje potrošača u naše proizvode. Ova zaštita omogućava potrošačima da budu sigurni da kupuju autentičan proizvod koji dolazi iz specifične geografske regije, gdje se čuvaju tradicionalne metode proizvodnje”, zaključio je Lozo,
U ime poljoprivrednih proizvođača, poduzetnik Vahid Skrobo kazao je da certifikacija donosi dodatnu vrijednost proizvodu i jača povjerenje potrošača, te da će proizvođači sada moći povećati stočni fond i proizvodnju mlijeka, a da će prerađivači imati dovoljne količine mlijeka u cilju povećanja plasmana proizvoda. Također je naglasio zadovoljstvo što zaštitom travničkog sira u trgovačkim lancima u svijetu više neće biti sireva danske, turske, holandske ili neke druge proizvodnje, a koji nosi naziv travnički sir” rekao je Skrobo.
Projekat zaštite travničkog sira realiziran je u saradnji s Institutom za prehrambene tehnologije Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Inicijativu je podržalo i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srednjobosanskog kantona, što dodatno ukazuje na važnost ovog projekta za lokalnu zajednicu.
BiH
Poziv na radionicu: Najbolje prakse iz politika i strategija EU do ostvarenja održive Plave ekonomije: koji je put za Bosnu i Hercegovinu?
Privredna/Gospodarska komora FBIH, poziva sve zainteresovane na prisustvo radionici na
temu “Najbolje prakse iz politika i strategija EU do ostvarenja održive Plave ekonomije:
koji je put za Bosnu i Hercegovinu?”, a koja će biti organizovana u Sarajevu, 10. oktobra
2024. godine, sa početkom od 10h, hotel Holliday.
Projekat ;TRUE BLUE – CEI podrška obuci i istraživanju za unapređenje potencijala održive
PLAVE ekonomije za regionalnu saradnju i integraciju u EU;, vodi Nacionalni institut za
oceanografiju i primijenjenu geofiziku – OGS, sa sjedištem u Trstu, Italija, i sufinansira
Centralnoevropska inicijativa kroz instrument KEP (Know-How Exchange Program), uz podršku
italijanskog Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje.
Projekat TRUE BLUE ima za cilj unapređenje naučne diplomatije kroz aktivnosti izgradnje
kapaciteta za prenošenje znanja u Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Albaniju kako bi se
podržao njihov napredak ka EU integracijama, promovišući regionalnu saradnju. Aktivnosti
projekta odgovaraju zajedničkim i specifičnim potrebama ovih zemalja u smislu prijenosa znanja
o održivoj plavoj ekonomiji, polju u kojem Italija, Hrvatska i Slovenija pokazuju snažno
ukorijenjeno iskustvo.
Projekat „ASAP – Zaštita osjetljivih područja Jadrana – mehanizam“, sufinanciran od strane
Interreg IPA ADRION programa, ima za cilj prenošenje znanja i najbolje prakse sa Sjevernog
Jadrana na cijeli jadranski sliv.
Cilj projekta ASAP je poboljšati zaštitu mora od izlivanja zagađivača, posebno u nesrećama
velikih razmjera kojima ne može upravljati jedna država. Centralnoevropska inicijativa – Izvršni
sekretarijat koordinira konzorcij na više nivoa od partnera iz šest jadranskih zemalja (Albanije,
Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Crne Gore i Slovenije): Zajedno će razviti zajednička
pravila intervencije za zajednički odgovor, sa snažnim fokusiranje na olakšavanje
transnacionalne komunikacije u slučaju nesreća. Reaktori prve linije bit će uključeni u program
obuke, a organizirane su i dvije vježbe za testiranje mehanizma kako u Sjevernom Jadranu tako
iu Južnom Jadranu. Do kraja projekta bit će finalizirana mapa puta za uspostavljanje stalne
koordinacione platforme (PCP) za zaštitu Jadranskog mora.
Za prijavu učešća, molimo da se registrujete na Link.
Više informacija i agenda radionice u prilogu :
Project Title Adriatic Sensitive Areas Protection – mechanism (ASAP)
BiH
Generalni BH sajam ZEPS 2024, više od 400 izlagača iz 12 zemalja
Danas počinje 26. generalni BH sajam ZEPS 2024, koji će nakon petogodišnje pauze, od 1. do 5 oktobra održava na lokalititetu Kamberovića polje u Zenici. Zemlja partner je Republika Turska.
Kako je u izjavi za Fenu istakao menadžer Sajma Sanel Ibrić, na 8.000 metara zatvorenog te 10.000 metara otvorenog izložbenog prostora, svoje proizvode predstavlja više od 400 kompanija iz 12 zemalja.
– Drago nam je da se, nakon petogodišnje pauze i na 30. godišnjicu, ZEPS vraća na veliku sajamsku bh. scenu. Sigurni smo da će ovo biti do sada i najbolje organizirani sajam, o kome će se tek pričati.
ZEPS je pokazao veliki integrativni kapacitet, jer je objedinio sve političke sturkture i privredu – istaknuo jeIbrić, te zahvalio Republici Turskoj kao zemlji partneru sajma,a koja će se predstaviti sa više od 40 kompanija.
Ukupno će, dodao je, na sajmu biti prezentirano preko 1.200 brendova, a iz još dvije komore privrednika iz Turske najavljen je doalzak oko 40 poslovnih ljudi. Značajan nastup imat će i kompanije iz Libije.
Svečano otvaranje ZEPS-a planirano je sutra u 13 sati, a za posjetioce će kapije sajma biti otvorene već od 14 sati. Na svečano otvaranje sajma, između ostalih, najavljen je i dolazak premijera Federacije BiH Nermina Nikšića te ministra razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojina Mijatovića, zatim premijera Zeničko-dobojskog kantona Nezira Pivića te ministra privrede ZDK-a Samira Šibonjića, gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića, dok će savjetnik ministra vanjskih poslova BiH Dino Selimović doći uime ministra Elmedina Konakovića.
Svečanosti će prisustvovati i Halil Ibrahim Ara, predsjednik Privredne komore Eskisehir, zatim Bülent Suer, predsjednik Uprave ZiraatBank BH, Šekib Avdagić, predsjednik Istanbulske privredne komore te Sadik Babur Girgin, ambasador Republike Turske u BiH.
Ovogodišnje, 26. izdanje generalnog bh. sajma ZEPS, trebalo je biti održano još 2019. godine, ali je, kao i specijalizirani 16. međunarodni sajam metala ZEPS Intermetal, otkazan “zbog nepovoljnih okolnosti u organizaciji”. Novi vlasnik licence ovog sajma je kompanija Tapas d.o.o. Zenica, koja se bavi ugostiteljstvom.
Gospodarstvo
Dolar oslabio četvrti tjedan zaredom
NA VALUTNIM je tržištima dolar prema košarici valuta oslabio četvrti tjedan zaredom, pri čemu je najviše pao u odnosu na jen jer se procjenjuje da bi japanska središnja banka uskoro mogla zaoštriti monetarnu politiku. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, prošloga je tjedna oslabio 0,3 posto, na 100,42 boda, blizu najniže razine u više od godinu dana.
Pritom je tečaj eura prema dolaru ostao gotovo nepromijenjen, na 1,1162 dolara.
No, američka je valuta oslabila prema prema japanskom jenu, za 1,1 posto, pa je njezin tečaj skliznuo na 142,20 jena.
Tijekom tjedna dolarov indeks skliznuo je na samo 100,15 bodova, najnižu razinu od srpanja prošle godine, no kasnije se ponešto oporavio.
Slabost dolara posljedica je očekivanja da će američka središnja banka, nakon nedavnog smanjenja kamata za 0,50 postotnih bodova, već u studenom nastaviti ciklus rezanja cijene novca – za najmanje 0,25 postotnih bodova.
Nije znatnije oslabio prema euru
Dolar nije osjetnije oslabio prema euru jer se očekuje i da će Europska središnja banka uskoro ponovno, već treći put ove godine, smanjiti kamate za dodatnih 0,25 postotnih bodova.
To se očekuje zbog toga što inflacija u eurozoni postupno popušta, što ECB-u otvara prostor za poticanje gospodarstva, koje nije baš u najboljoj formi.
I dok je prema euru stagnirao, dolar je znatno oslabio prema jenu jer se očekuje da će japanska središnja banka uskoro dodatno zaoštriti monetarnu politiku.
I dosad su postojale špekulacije o tome jer inflacija u Japanu već mjesecima raste, no te su špekulacije dodatno ojačale nakon što je bivši ministar obrane Shigeru Ishiba pobijedio na izborima za čelnika vladajuće Liberalne demokratske stranke (LDP).
Ishiba je na putu da postane novi premijer Japana, a poznat je, među ostalim, po tome što je veliki kritičar donedavnih monetarnih poticaja, pa je nedavno poručio da je središnja banka sa zaoštravanjem monetarne politike na dobrom putu.