Postrojavanje pripadnika EUFOR-a: Dodatne trupe u BiH nisu aktivirane zbog pogoršanja situacije, nego iz predostrožnosti

Komandant EUFOR-a Anton Wessely obratio se danas na ceremoniji kojom se obilježava dostizanje inicijalnog operativnog kapaciteta EUFOR-a u bazi Butmir u Sarajevu.

Ovom ceremonijom označen je uspješan završetak dvosedmičnih intenzivnih priprema i obuke, nakon kojih su ove snage operativno spremne da EUFOR-ovim partnerima iz oblasti sigurnosti pruže podršku u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja za sve građane.

Wessely je rekao da je aktivirao rezervne snage EUFOR-a, ne zbog pogoršanja sitacije, nego iz predostrožnosti.

– U svojstvu komandanta sam aktivirao rezervne snage, ali ne zbog nekog pogoršanja sigurnosne situacije u BiH. Moja odluka da aktiviram rezervne snage potakla je iz obaveze vojnika da budem spreman na bilo koju situaciju – rekao je Vesli.

Dodao je da EUFOR ima 600 pripadnika raspoređenih u BiH. Raspoređivanjem rezervnih snaga srednjeg nivoa aktiviran je naš koncept rezervnih snaga, i da, ako to budem smatrao razboritim konceptom, ja mogu pozvati i dodatne rezervne snage ako bude to bio potrebno – naglasio je Vesli.

Dodao je da vjeruje da će raspoređivanje rezervnih snaga predstavljati dodatno sredstvo da se unaprijedi i ojača partnerstvo EUFOR a sa institucijama i građanima BiH.

“Vjerujem da je je moja odluka bila iz obaveze kao vojnika da budem spreman odgovoriti na bilo koju situaciju. Svaki vojnik koji stoji pred vama je u službi EUFOR-a i BiH. Porodice nekih od njih bliže su ratu u Ukrajini nego vi ovdje. U vremenu nesigurnosti, njihova služba je testament posvećenosti očuvanju mira. Posebno sada u vremenu narušene sigurnosti”, kazao je Wessely.

Dodao je da je upravljanje rezervnim snagama temelj svake vojne operacije.

“Ako to budem smatrao razboritim korakom i ako to bude potrebno mogu pozvati dodatne snage. Važno je u ovom trenutku iskazati podršku institucijama BiH”, dodao je Wessely.

 

 

 

 

NE PROPUSTITE