Zanimljivosti
Porodila se na plaži, nije ni znala da je trudna
Austrijanka (45) koja je sa porodicom ljetovala u Italiji porodila se na plazi, a nije znala da je trudna, pise “Hafington Post”.
Dijete je rođeno 1. kolovoza, ali je vijest tek sada objavljena nakon što su beba i majka zdravi otpušteni iz bolnice.
Dječak je, inače, sedmo dijete bračnog para Austrijanaca koji već godinama ljetuju u Katolici, turističkom mjestu blizu Riminija, na talijanskoj strani Jadranskog mora.
Majka nije znala da je trudna, osjetila je slabost i tek kada je krenuo porođaj shvatila je što se dešava.
Kako prenose mediji, presudna je bila pomoć babice, koja se slučajno zatekla među kupačima.
Bračni par je odlučio, nakon što su majka i sin otpušteni iz bolnice, da djetetu daju ime Paolo, po mladiću, dežurnom spasiocu na plaži, koji je također pomogao majci.
Austrijanci su dječaka registrirani su u općini Katolika, gdje su ih dočekali s balonima i šampanjcem, a Nikoleta Olivijeri, zadužena za turizam u lokalnoj vladi, je rekla da se nada kako će bračni par naredne godine proslaviti prvi dječakov rođendan baš kod njih.
Marija Belemi, koja upravlja ovom plažom već 60 godina, kaže da se tako nešto nikada do sada nije dogodilo.
U čast tek rođene bebe ulaz a plažu bio je okićen balonima i plavom mašnom./HMS/
Društvo
Jedinstvena izložba stiže u Travnik: “El Prado na ulicama” po prvi put u Travniku
Ambasada Španjolske u BiH u suradnji s Općinom Travnik organizira jedinstvenu izložbu, pod nazivom “El Prado na ulicama”, koja će po prvi put biti predstavljena u Travniku.
Zvanično otvaranje izložbe će se održati u utorak, 17.rujna 2024. godine, s početkom u 12:00 sati na rekonstruiranoj dionici travničkog korza, te će biti otvorena za sve posjetitelje do kraja mjeseca rujna.
Ova izložba je dio globalnog projekta koji je započeo još 2015. godine, a koji omogućava izlaganje remek-djela iz stalne postavke Nacionalnog muzeja El Prado iz Madrida u javnim prostorima širom svijeta.
Kao prvi grad na Balkanu, nakon Sarajeva i Mostara, Travnik će imati priliku ugostiti postavku od 20 velikih umjetničkih djela španjolskih majstora.
Izložba “El Prado na ulicama” pruža jedinstvenu priliku za putovanje kroz različite umjetničke škole i stilove, te omogućuje posjetiteljima da se upoznaju s bogatom poviješću Španjolske, Europe i zapadne umjetnosti u cjelini.
Pozivamo sve ljubitelje umjetnosti i kulture da ne propuste ovu izvanrednu priliku za obogaćivanje svog umjetničkog znanja i uživanje u vrhunskim djelima španjolskih majstora, stoji u priopćenju.
Scena
ČINI SE DA SE BAŠ ŽELE UDATI: Borba za buket na vjenčanju u Hercegovini
Nakon što je mladenka na jednom vjenčanju u Ljubuškom bacila buket prema djevojkama, nastala je prava drama.
Djevojke su se toliko borile za buket da su tri najupornije završile na tlu plesnog podija i nastavile se boriti.
Nevjerojatne scene prikazuje snimka s vjenčanja Hercegovke i Dalmatinca koju je objavio “Mozaikband”, a u opisu su naveli “Neviđena borba djevojaka na bacanju buketa u Ljubuškom”.
Na snimci se vidi i šokirana djevojčica, te muškarac koji kao da djevojkama pokušava pomoći s igrom “Eci, peci, pec…”.
Nažalost, video snimka se zaustavila prije kraja pa nije poznato koja je od djevojaka dobila buket ili ono što je od njega ostalo. No, možda su djevojke to učinile jer su samo željele zabaviti goste na vjenčanju.
Inače, bacanje buketa je jedna od tradicija koje se njeguju na vjenčanjima. Djevojka koja ga uhvati, vjeruje se, iduća je koja će se udati.
Ova je tradicija u narodu ukorijenjena prije nekoliko stotina godina kada se smatralo da je sreća dotaknuti mladenku, a još veća ako bi s nje strgnuli komadić vjenčanice ili vela. Kako bi se izbjeglo trganje vjenčanica i vela, uveo se običaj bacanja buketa.
Scena
Stršljeni se boje samo jedne stvari i to je jedina učinkovita zamka za njih
Stršljeni (lat. Vespa) su najveće eusocijalne ose, dosežući duljinu od 45 milimetara. Pravi stršljeni sačinjavaju rod Vespa iz porodice osa, te se razlikuju od ostalih osa širinom svoga tjemena (dio kukčeve glave iza očiju), koje je proporcionalno veće kod ovog roda; i prednjim kružnim gasterom (dio abdomena iza osinog struka), Stršljeni su poseban problem ljeti kada su najaktivniji. Razne vrste stršljena nastanjuju Europu, Aziju, Afriku i Ameriku. Prilagodili su se kako vlažno toploj, tako i suhoj pustinjskoj klimi, no u svakom slučaju trebaju dovoljno topline da bi mogli letjeti i preživjeti. Zbog toga ih nema u područjima s trajno hladnom klimom. Mogu se nalaziti u prirodnim šupljinama drveća ili stijena, no najveći problem predstavljaju gnijezda smještena u zgradama u kojima borave ljudi. Stoga je logično pitanje – kako ih se riješiti? Kako da nam više ne zagorčavaju život dok boravimo i družimo se ne otvorenom?
Najbolje je potpuno ukloniti gnijezdo, čime se sprječava ponovna izgradnja zajednice. To se može učiniti samo dobrom opremom, višestruko jačom od klasičnog pčelarenja (ubod stršljena je do 5 mm). Također je moguće uništiti insekte tretiranjem insekticidom.
Prskanje se može obaviti komprimiranim raspršivačem koji je namijenjen samo za ove vrste insekata. Ovaj namijenjeni sprej ima dozator na prskalici, koji usmjerava mlaz tekućine, koji je pod pritiskom, a takav mlaz može doseći i do tri metra, što je realno dovoljna udaljenost da poprska mjesto gdje se nalazi gnijezdo. Također, i korištenje koncentrata insekticida (osatox-koncentrat) kojeg prema uputama proizvođača otopimo vodom te potom raspršivačem s nastavkom za raspršivanje i time je omogućena sigurna udaljenost.
Zamke za stršljene vrlo su učinkovite. Plastične boce s otvorima u sredini, u koje ulijemo malo piva ili voćnog soka, prava su zamka, u koju se svakodnevno uhvati mnoštvo ovih insekata. Uz stelju se mogu staviti i ljepljive trake ili ljepilo za miševe na kartonu, a kao mamac koristimo komad ribe ili mesa. Tako ne privlačimo korisne pčele, ali je zato miris užeglog mesa stršljenovima neodoljiv. Kada se jedan uhvati, ubrzo ih se skupi puno, prenosi Novi.ba.
Scena
Uzmite ga u ruku, zdrobite i razbacajte po sobama, miševi neće ući u kuću
Bliži se zima, a s njom raste i rizik da štakori potraže utočište u našim domovima. Umjesto kemikalija, pokušajte sa začinima koji učinkovito odbijaju nepoželjne glodavce.
Osobno volim miris i okus paprike pa je uvijek imam pri ruci u izobilju. Zanimljivo je da mnogi štetnici mrze ovaj začin. Iz tog razloga ga koristim za odbijanje uljeza.
Učinak začina na štakore
Štakori imaju izrazito osjetljiv njuh, a jaki mirisi začina ih iritiraju. Kad pospim paprom na osjetljiva mjesta, glodavci izbjegavaju ta mjesta. Piperin, glavni sastojak papra, djeluje kao prirodni repelent i drži štakore podalje od moje kuće.
Ovo je posebno važno sada, kada životinje osjete promjenu godišnjeg doba i hladnije vrijeme. Vrijeme ih tjera da potraže toplo, suho i pokriveno sklonište. Naši su domovi savršeni za njih jer imaju obilje hrane.
Uzmite ga u ruku, zdrobite i razbacajte po sobama
Štakori koji traže sklonište za zimu neće ući u kuću
Zato svoje štakore uvijek posipam paprom
Da bi paprika djelovala, potrebno ju je posipati po mjestima gdje štakori mogu ući. Uglavnom ciljam na kutove, blizu vrata, podrume i tavane. Papar je najbolje posuti uz zidove, u blizini ventilacijskih otvora i cijevi jer se tu štakori najčešće kreću.
Dodao bih i da su se štakori i nakon posipanja mljevenom paprikom na gore navedenim mjestima pojavljivali. Stoga sam odlučio napraviti temeljit pregled i otkrio malu rupu pokraj prozora koji je vodio u podrum. Nakon dodavanja začina na ovo područje, problem glodavaca u mojoj kući potpuno je nestao.
Tada uvijek dodam začine
Kako bi paprika zadržala svoju učinkovitost, redovito čistim mrlje, posebno nakon čišćenja. Prirodni miris paprike s vremenom izblijedi, pa dodajem novu količinu svakih nekoliko dana kako bih zadržala njezina svojstva odbijanja. Ovaj jednostavan postupak sprječava povratak štakora i omogućuje mi da uživam u miru i tišini u svom domu.
Prednost paprike je njena prirodnost i sigurnost. Ovo je osobito važno kada su u kući djeca ili životinje koje su možda slučajno došle u kontakt s otrovnim tvarima. Zahvaljujući papru, mogu učinkovito otjerati štakore bez brige o negativnom utjecaju na okolinu i bližnje.
Scena
Jedite šaku orašastih plodova dnevno. Evo kako će utjecati na vaše tijelo i mozak
One su jedna od najboljih namirnica za mozak – organ koji kontrolira cijelo tijelo. Lako su dostupni i ne trebaju im društvo da bi bili ukusni. Evo zašto biste trebali posegnuti za orasima.
Mrvite ih zasebno, dodajte u salate, dodajte u deserte, kombinirajte i tražite kombinacije okusa za orašaste plodove. Dovoljno je nekoliko komada dnevno za poboljšanje rada mozga. One su jedno od najboljih goriva za ovaj organ – jedan od najvažnijih u našem tijelu.
Kako orasi utječu na mozak?
Orašasti plodovi poboljšavaju raspoloženje. U jednoj velikoj studiji znanstvenici su pratili ljude na mediteranskoj prehrani uz dodatak orašastih plodova. Otkrili su da ljudi na dijeti s orašastim plodovima smanjuju rizik od depresije za 20-30% tijekom 5,5 godina. Osim toga, orašasti plodovi sadrže triptofan (aminokiselinu) koji je prekursor serotonina, djeluje umirujuće i popravlja raspoloženje.
Orašasti plodovi također su izvor minerala poput kalija, magnezija i kalcija koji pomažu u održavanju krvnog tlaka pod kontrolom. Ovo je važno ne samo za srce, već i za mozak, budući da je ovaj organ okružen mrežom krvnih žila. Preko njih se hrani mozak. Mozak treba stalan, neograničen protok krvi kako bi pravilno funkcionirao.
Što drugo? Orašasti plodovi također su bogati magnezijem, vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i antioksidansima. Omega-3 masne kiseline štite od Alzheimerove bolesti, podupiru pravilnu izgradnju staničnih membrana i rekonstrukciju neuronskih veza te mogu smanjiti upalu i rizik od moždanog udara. Vlakna, zauzvrat, smanjuju stvaranje naslaga u krvnim žilama i arterijama, što može zaštititi od nakupljanja aterosklerotskih plakova u cerebralnim arterijama. Orašasti plodovi također su bogati antioksidansima, uključujući vitamin E. Ovi sastojci mogu spriječiti degenerativne procese u mozgu.
TOP 5 orašastih plodova koji podržavaju mozak
Općenito, orašasti plodovi su izvrsna hrana za ljudski mozak, ali postoji “zlatna petorka” koja se ističe po svojstvima koja posebno snažno utječu na rad mozga. Prema Lauri M. Ali, nagrađivanoj nutricionistici i dijetetičarki s više od 30 godina iskustva, pet najboljih orašastih plodova za mozak uključuje bademi, orasi, lješnjaci i pekan orasi i pistacije.
– Bademi su bogati fitosterolima – vrsta biljnih sterola koji se “natječu” za mjesto s kolesterolom, čime se smanjuje njegova apsorpcija. Prema riječima nutricionistice Laure M. Aliove, to potencijalno smanjuje stvaranje aterosklerotskih plakova u cerebralnim arterijama.
– Orasi su bogati omega-3 masnim kiselinama, kao i antioksidansi koji su izvrsni za mozak. Flavonoli, vitamin E i selen radeći zajedno kao tim pokazuju impresivne protuupalne učinke.
– Pistacije su jedan od rijetkih orašastih plodova koji sadrže lutein i zeaksantin. Ovi spojevi mogu poboljšati protok krvi u mozgu, pomažući u održavanju fokusa i mentalne jasnoće. Osim toga, sadrže melatonin, hormon koji regulira ciklus spavanja i budnosti. A san je neophodan za zdrav mozak.
– Pekan je također bogat omega-3 masnim kiselinama, a također je izvor cinka i bakradvije hranjive tvari važne za kognitivne funkcije. Pozivajući se na istraživanje, nutricionistica Laura M. Ali ističe da je kod osoba s Alzheimerovom bolešću utvrđeno da imaju niže razine cinka, a da mala djeca s nedostatkom cinka imaju usporen kognitivni razvoj i probleme s učenjem.
– Lješnjaci su izvor vitamina E, bakra i mangana, kao i vitamina B, tiamina i folne kiselinetj. komponente koje pozitivno utječu na rad mozga.
Scena
Zaboravite ocat i sodu bikarbonu: ovo odčepljuje odvode u nekoliko sekundi
Zamislite ovu situaciju koja vam se vjerojatno već i dogodila.- perete hrpu posuđa, voda u sudoperu jednostavno prestane teći, a odvod počne ispuštati čudan zvuk. O ne, začepljeni odvod! Kako to riješiti a da opet ne ponavljamo postupke koji uključuju sodu bikarbonu i ocat?
Glavni razlog zašto se odvodi začepljuju je taj što ostaci hrane, deterdženta i masnih naslaga svakodnevno ulaze u cijevi i na kraju ih začepe. Gazirana kombinacija sode bikarbone i octa neučinkovita je u borbi protiv masnoće začepljenih odvoda.To je zato što je soda bikarbona baza, dok je ocat kiselina, a njihova kemijska reakcija proizvodi vodu s malom količinom soli u sebi, a ne sredstvo za čišćenje odvoda. Ocat i soda bikarbona vrlo su popularni sastojci kada se radi o čišćenju bez kemikalija, ali iako su izvrsni za uklanjanje mrlja, ne mogu razgraditi masnoću, ulje ili masnoću koja uzrokuje začepljene odvode. I jedno i drugo može očistiti odvod, ali ni ocat ni soda bikarbona ne mogu otopiti začepljenje, a previše sode bikarbone u cijevi može pogoršati situaciju. Sve što trebate je mješavina sredstva za pranje posuđa i kipuće vode. Naime, deterdžent je dizajniran za razbijanje masnoće i ulja pa će brzo otopiti masnoću, dok će toplina iz kipuće vode pomoći u otpuštanju nakupina u cijevima.
Kako napraviti smjesu? Prokuhajte između pola litre i litre vode, ovisno o veličini vašeg odvoda, zatim dodajte oko 120 ml sredstva za pranje posuđa. Neka deterdžent odstoji u vodi nekoliko minuta, zatim pažljivo izlijte vruću smjesu u odvod i pričekajte još nekoliko minuta da iscuri niz cijevi. Uskoro ćete primijetiti da voda počinje otjecati sve brže i brže, ostavljajući vaš sudoper čist i funkcionalan. Ako voda i dalje sporo otječe, ponovite postupak nekoliko puta, piše Espreso.
Društvo
Ramske šljive rodile kao nikada, najsočnije i najslađe koje ćete probati
Muharem Pračić je 74-godišnji penzioner koji se dugo godina bavi proizvodnjom šljive i jabuke. Na svom imanju ima oko 10 duluma zemljišta na kojem je zasađeno oko 750 stabala, od čega najviše jabuke koja je izdala ove godine i oko 250 stabala šljive koja je rodila neočekivano. Berba je počela i trajat će narednih 15-ak dana. Šljiva je izuzetno dobra za probavu ali i kao prerađena u pekmezu i džemu.
Pogledajte više u reportaži YouTube kanala Srednja Bosna Danas.
Scena
Ovo je najbolje mjesto za čuvanje jaja u vašem domu. Trajat će mjesecima
Ako ste se našli u situaciji da kod kuće imate više jaja nego što ih možete iskoristiti, možda se pitate kako ih najbolje sačuvati da se ne pokvare. Jeste li znali da jaja možete i zamrznuti? Ova praktična metoda može vam pomoći da izbjegnete otpad.
Vlastita proizvodnja jaja
Danas se sve više ljudi odlučuje za držanje kokoši kako bi imali pristup svježim domaćim jajima. Međutim, u određeno doba godine kokoši mogu snijeti više jaja nego što ih možete pojesti. Sličan problem može nastati ako vam netko pokloni veliki broj jaja ili ih kupite jeftino. U tom slučaju može se činiti potrebnim brzo konzumirati jaja.
Jedna je mogućnost pripremati razna jela koja sadrže jaja ili ih tvrdo kuhati. Na taj način ćete im produžiti rok trajanja te ih možete postupno konzumirati. Međutim, postoji još jedna praktična metoda – zamrzavanje jaja.
Kako zamrznuti jaja
Možda ćete se iznenaditi da se jaja mogu uspješno zamrznuti. Proces je lakši nego što mislite. Samo razbijte jaja u zdjelu i dobro ih izmiksajte. Ovako pripremljenu smjesu možete uliti u kalupe za led i ostaviti da se zamrzne. Nakon što se zamrznu, kocke jaja mogu se prebaciti u hermetički zatvorenu posudu i vratiti u zamrzivač.
Prilikom upotrebe samo izvadite jaja, ostavite ih da se odmrznu u hladnjaku i zatim ostavite da dosegnu sobnu temperaturu. Ako kod pečenja preferirate točnu količinu, prije zamrzavanja možete odvojiti bjelanjke od žumanjaka. Za bolju gustoću preporučuje se u žumanjke dodati prstohvat soli ili šećera.
Alternativna upotreba jaja
Ako vam se ideja o smrznutim jajima ne sviđa, ne brinite – postoji mnogo načina da ih brzo i ukusno konzumirate. Jaja su sastavni dio većine slatkih peciva i slastica. Možete ih iskoristiti za pripremu bogatog doručka, poput benedict jaja ili klasične kajgane. Odlično se slažu i s raznim umacima, poput kopra, a možete pripremiti i brzu večeru u obliku pečenih jaja.
Koristeći ove savjete, možete biti sigurni da će vaša jaja uvijek biti spremna za upotrebu, bila svježa ili smrznuta. Na taj ćete način izbjeći nepotrebno rasipanje, a istovremeno uživati u ukusnim jelima punim visokokvalitetnih proteina.
Scena
I to je BiH: Uletio Golfom na teren usred utakmice
Nesvakidašnja situacija dogodila se na utakmici Kupa Republike Srpske u Čajniču između Stakorine i Zvijezde 09 iz Stanišić Sela.
Naime jedan mještanin je tijekom utakmice uletio sa svojjm VW Golfom 2 na teren. Dok su igrači obje momčadi u nevjerici gledali što se događa, glavni sudac je plašeći za sigurnost igrača, naredio nogometašima obje momčadi da se istog trenutka povuku s terena.
Ipak o čitavom događaju je obavještena Policijska postaja u Čajniču. Inače malobrojni posjetitelji su ovu situaciju propratili gromoglasnim smijehom i odobravanjem, očigledno upoznati s lokalnim kabadahijom, kojem kreiranje ovakvih događaja nije strano, piše InfoBijeljina
Inače, domaći igrači članovi Druge lige Istok napravili su iznenađenje i iz Kupa Republike Srpske izbacili su Zvijezdu 09. Pitanje pobjednika riješeno je u 30. minuti kada je novajlija u redovima Stakorine Mitrašinović matirao vratara gostiju.