Gospodarstvo
Počinje obuka 800 nezaposlenih za rad u Preventu, 600 radnih mjesta do polovine 2013.
Danas je u zgradi Općine Travnik potpisan Memorandum o razumijevanju u implementaciji projekta “Stručno osposobljavanje i zapošljavanje šivača autopresvlaka za potrebe poduzeća Prevent Travnik”.
Danas je u zgradi Općine Travnik potpisan Memorandum o razumijevanju u implementaciji projekta “Stručno osposobljavanje i zapošljavanje šivača autopresvlaka za potrebe poduzeća Prevent Travnik”.
Ovaj događaj rezultat je javnog i privatnog partnerstva uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Švedske razvojne agencije (SIDA) a ideja ovakvog načina rada potekla je od privatnih poduzeća, koja su kao jednu od glavnih prepreka za njihov razvoj naveli nedostatak obučene radne snage.
Ravnatelj USAID-a u BIH , David Barth ,prilikom potpisivanja ovog Memoranduma izrazio je svoje čestitke Općini Travnik i ostalim partnerima na podršci koju su ukazali poduzeću „Prevent Travnik“kako bi konačno dobili educiranju radnu snagu .
BiH
Više od milijardu prikupljenih prihoda u listopadu 2024.godine
Prihodi od neizravnih poreza za deset mjeseci 2024. godine iznosili su 9 milijardi i 544 milijuna KM i veći su za 744 milijuna KM ili za 8,45 % u odnosu na isti period 2023. godine kada su iznosili 8 milijardi i 800 milijuna KM.
UNO je u periodu siječanj-listopad 2024. godine gospodarstvu vratila 1 milijardu i 726 milijuna KM.
Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu siječanj-listopad 2024. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su 7 milijardi i 818 milijuna KM i veći su za 809 milijuna KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2023. godine.
U listopadi 2024.godine prikupljeni prihodi od neizravnih poreza u jednom mjesecu, veći su od milijardu KM. Tako je prikupljeno 1 milijarda i 50 milijuna KM neizravnih poreza što je za 115 milijuna KM više u odnosu na listopad 2023.godine.
Za financiranje državnih institucija u periodu siječanj-listopad 2024. godine raspoređen je iznos od 852 milijuna KM. Ostatak prikupljenih prihoda od neizravnih poreza završio je kod entiteta i Brčko distrikta. Tako je Federacija BiH sa jedinstvenog računa dobila 4 milijarde i 276 milijuna KM, Republika Srpska 2 milijarde i 396 milijuna KM i Brčko distrikt 241 milijuna KM.
Također, po osnovu posebne cestarine za izgradnju autocesta i izgradnju i rekonstrukciju drugih cesta (0,25 KM), Federacija BiH je dobila dodatnih 200 milijuna KM, Republika Srpska 132 milijuna KM i Distrikt Brčko sedam milijuna KM, priopćeno je iz UNO.
BiH
Premijer Nikšić i ministar Lakić posjetili Binas
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić danas su u Bugojnu posjetili kompaniju namjenske industrije Binas. Iskazali su podršku menadžmentu i radnicima i čestitali na odličnim rezultatima koje je Binas ostvario u proteklom periodu.
– Uspjeh Binasa je prije svega rezultat rada, truda i zalaganja Uprave i radnika. Nova upošljavanja, ugovori, sve to se ostvaruje kada imate radni ambijent, ali i podršku Vlade Federacije BiH i Ministarstva koje stoji iza vas. Mi smo kao Vlada pokazali do sada da stojimo uz našu namjensku industriju, a Binas nije izuzetak – kazao je premijer Nikšić.
Dodao je i da ga raduje zajednički rad firmi namjenske industrije, suradnja i podrška koju jedni drugima pružaju.
Prema riječima ministra Lakića, posebno raduje povećanje broja zaposlenih i kapaciteta proizvodnje, kao i tehnološka unaprijeđenja ove kompanije.
Izuzetno smo zadovoljni radom Binasa i činjenicom da je potreba za proizvodima Binasa velika, što daje dodatni prostor i priliku da se razvijaju. Posebno smo zadovoljni što je povećan bolji rad i koordinacija firmi namjenske industrije. Tu prije svega mislim na međusobnu saradnju Gineksa i Binasa. Time naša namjenska industrija dobija na vrijednosti i misli da će u narednom periodu davati još bolje rezultate – kazao je ministar Lakić.
Generalni direktor Binasa Abaz Mandžuka predstavio je premijeru i ministru pogone firme, te istakao da je Binas povećao broj uposlenih na preko 400 koji redovno primaju plaće i izmiruju im se sve obaveze, stoji u priopćenju.
BiH
Bradara na otvorenju tvornice Corspack – nova investicija grupacije Violeta
U Dubravi kod Gruda svečano je otvorena nova tvornica kartonske ambalaže Corspack, najnoviji član grupacije Violeta, koja je prepoznata kao jedna od najuspješnijih kompanija u Bosni i Hercegovini. Na svečanosti su prisustvovali brojni uzvanici iz poslovnog i političkog svijeta, uključujući predsjednicu Federacije BiH, Lidiju Bradaru, koja istaknula značaj ove investicije za lokalnu zajednicu i šire.
„Violeta je postala simbol poslovnog uspjeha iz Bosne i Hercegovine, ali ono što je čini posebnom je i društvena odgovornost koju pokazuje kroz razne projekte,“ izjavila je Bradara, čestitajući svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta. Pohvalila je vizionarski pristup vlasnika Violete, Petra Ćorluke, koji ulaže u razvoj lokalne zajednice i pridonosi gospodarskom rastu regije.
Tvornica Corspack, s velikim proizvodnim kapacitetom, proizvodit će visokokvalitetnu ambalažu za širok raspon proizvoda, uključujući voće, povrće, i meso. Riječ je o tzv. “shelf-ready” kutijama koje su vrlo tražene na tržištu, posebno u trgovačkim lancima. Corspack će zadovoljiti domaće potrebe, ali i poticati izvoz ove vrste ambalaže na međunarodna tržišta.
Na svečanosti su prisustvovali i premijer Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković te premijer Zapadnohercegovačke županije Predrag Čović. Svi su naglasili značaj ove investicije, ne samo kao podršku lokalnoj zajednici, već i kao doprinos širem gospodarskom razvoju Bosne i Hercegovine.
Predsjednica Bradara je, završavajući svoj govor, izrazila nadu da će uspjeh ove tvornice inspirirati nove generacije poduzetnika u BiH. “Ovaj projekt pokazuje da se i u manjim sredinama mogu ostvariti velike stvari,” zaključila je Bradara.
Otvaranjem Corspacka, Bosna i Hercegovina dobiva značajan gospodarski pogon koji će smanjiti potrebu za uvozom ambalaže te dodatno doprinositi ekonomiji kroz nova radna mjesta i izvoz.
BiH
Isplata poticaja: Poljoprivrednicima više od 145 000 KM
U narednim danima, poljoprivrednici mogu očekivati isplatu novčanih sredstava prema Javnom pozivu za raspodjelu poticaja, Sredstva će biti isplaćena na račune korisnika koje su priložili uz svoje zahtjeve, a odnose se na sljedeće stavke:
1. Poticaj proizvođačima mlijeka – 48.000 KM
2. Poticaj proizvođačima svinja – 10.300 KM
3. Poticaj za utov – 3.160 KM
4. Poticaj uzgajivačima peradi – 1.400 KM
5. Poticaj udruženjima pčelara – 10.000 KM
6. Subvencija za nabavu mehanizacije i opreme 72.373 KM
Sva sredstva namijenjena su unapređenju poljoprivredne proizvodnje i potpori lokalnim proizvođačima, stoji na stranici Grada.
BiH
Otkriveno zašto je Temu tako jeftin, ali jedna stvar vam se nikako neće svidjeti
Svjetski popularna aplikacija Temu za online kupovinu jeftine robe koja najčešće stiže direktno iz Kine, stigla je nedavno i u našu zemlju i zaludila korisnike kao i svugdje drugo. Međutim, analitičari joj ne predviđaju dugoročan uspjeh, barem ne u BiH.Naime,
Temu je popularna zbog raznovrsnosti proizvoda koje nudi, što bi se reklo “od igle do lokomotive”, a cijene proizvoda su i do 2-3 puta jeftinije u odnosu na iste proizvode koje kupujemo u radnjama ili preko drugih online aplikacija. Zatim, za narudžbe preko Temu-a kupci ne plaćaju dostavu, što ovu aplikaciju čini dodatno privlačnijom.Zvuči previše dobro da bi bilo istinito, zar ne? Zato smo s razlogom stručnjacima postavili pitanje: Zašto je Temu tako jeftin, šta se krije iza toga?
Projekt kineske vlade
Temu je projekat kineske vlade, kaže za Raport Jovan Vasilić iz Udruženja potrošača ‘Zvono’ Bijeljina.
Prognozira da njihovi proizvodi uskoro više neće biti tako jeftini.“Sve troškove (dostava) snosi kineska država, a po isteku mjesec/dva i njihovi proizvodi će poskupjeti, jer sve obaveze plaćaju oni i to je neodrživo”, navodi.Što se tiče neplaćanja carine, pojašnjava da se uglavnom radi o manjoj količini proizvoda što prema bh. zakonima ne potpada pod obavezu plaćanja carinjenja.
“Nijedan njihov proizvod ne prelazi neku veliku cijenu, sve su otprilike do 100 KM, i to je jedan od načina da se izbjegne plaćanje PDV-a i carina.”
Sumnje u Temu
S druge strane, dodaje, malo je sumnjiv dio oko vraćanja isporuke ukoliko se uoče neki nedostaci.
“Zakon u BiH predviđa da proizvod možete vratiti u roku od 15 dana pod uslovom da to stoji u ugovoru i da znate kome ga vraćate, da postoji adresa. Dok na Temu je navedeno da se proizvod može vratiti do 90 dana, ali ne zna se adresa na koju se vraća. Vraćanje novca i proizvoda je generalno problem koji nam najčešće prijavljuju potrošači.”
Također, navodi dalje, sve što piše na aplikaciji ne mora biti i istinito. Navodi da Udruženje provodi projekat e-trgovina kojim pokušavaju predložiti da se taj način registrovanja firmi prilagodi, to jest da bude evidentno i transparentno gdje je ta firma registrovana u BiH.
Pojašnjava da je praksa u zemljama EU da ukoliko želite prodati neki proizvod, možete se registrovati na neku od online platformi, ali morate imati sve podatke: mjesto, sjedište firme, i sve drugo što jedna firma treba da ima.
“Nažalost kod nas, iako u zakonu piše da se moraju imati, skoro 80% onih koji se bave prodajom nemaju te podatke.”
Ističe da već postoje upozorenja na Temu da je rizično kupovati s te aplikacije s obzirom da se podaci mogu zloupotrijebiti.
Čitajući komentare da se zaključiti da postoji određena doza nepovjerenja, ali s obzirom da su tek od septembra ove godine prisutni u BiH, vidjet ćemo koliko će biti efektivni jer još nemamo nikakvih žalbi niti znamo koliko je isporučeno robe na područje BiH, kako je to teklo, kakve su primjedbe potrošača, itd.”
Upitan kvalitet
Dalje, za problem Temu-a ističe i pitanje kvalitete robe.
Kao generalne rizike online kupovine navodi i to što putem društvenih mreža svi mogu prodavati ili preprodavati robu bez bilo kakve registracije, navođenja adrese,…
“Mi smo napravili analizu 100 profila/stranica na Facebooku koji nešto prodaju, a od tog broja samo se 20 njih moglo provjeriti, odnosno za koje se moglo znati iz koje opštine/grada; a od tih 20 samo je 11 imalo i adresu”, navodi.
Kaže da je lično po prijavi građana išao na određene adrese koje su bile navedene na stranici, a na koje građani nisu mogli vratiti proizvod, da bi se zatim ispostavilo da na tim adresama ne postoji niko niti ima bilo kakve firme.
Građani se pozivaju na oprez
Građanima preporučuje da budu oprezni.
“Daleko je otišla online trgovina, morate biti jako oprezni da vam ne bi zloupotrijebili podatke. Budite oprezni prilikom preuzimanja aplikacija, koje podatke ostavljate, od koga naručujete, kome mogu da se obrate, da li je ta firma/pojedinac na navedenoj adresi…”, savjetuje Vasilić.
Rezultati istraživanja kojeg su kao Udruženje proveli, pokazali su da je na osnovu 50-100 analiziranih online stranica bilo 5 miliona pregleda i uzimajući u obzir da je samo 10% posjetitelja nešto kupilo, došli su do zastrašujućeg podatka da mjesečni gubici iznose minimalno 500 hiljada KM!
“BiH toliko gubi u sivoj trgovini, a da je sve regulisano kako treba, prema nekim procjenama, nama ne bi trebali krediti sa strane”, kaže za Raport Jovan Vasilić iz Udruženja potrošača u RS.
Novitet na bh. tržištu
Dalje dodaje da, s obzirom da je Temu poprilično novitet na bh. tržištu, ukoliko je sve ispravno i regularno, onda je to dobra stvar za naše građane.
“Neka onda i ova naša trgovina i preduzeća povedu malo računa o svom marketingu, a ne da misle da mogu da prave monopol i dogovore oko cijena. Imamo puno primjedbi oko funkcionisanja sistema, razgovaramo s ljudima i znamo šta se dešava na terenu”, zaključuje Jovan Vasilić iz Udruženja potrošača ‘Zvono’ Bijeljina.
Ekonomski stručnjak Aleksa Milojević za Raport pojašnjava da je online trgovina ‘jedna racionalna prodaja bez velikih fiksnih i režijskih troškova što daje mogućnost da cijene budu niže’.
“To je ekonomija obima. Što je veći promet, troškovi pojedinca su manji i oni (Temu) su očito našli način da to prošire”, navodi stručnjak.
‘Temu je crno tržište’
Dalje kaže kako je BiH zemlja sa skupim proizvodima.
“U manjoj zemlji su uvijek proizvodi skuplji nego u razvijenoj zemlji i zbog toga smo u deficitu. Naše firme ne mogu da izdrže konkurenciju stranih firmi zbog čega mi tonemo u sve veći deficit”, navodi.
Što se tiče Temua i oslobađanja kupaca od plaćanja dostave i carine, stručnjak kaže da je to osobina multinacionalnih kompanija.
“Uvijek se izbjegavaju porezi, doprinosi i sve što bi trebalo da se plati državi što svakako pogoduje kupcima koji su zbog toga oslobođeni troškova dostave. Roba stiže, nije ni ocarinjena, ni uvedena u evidenciju za PDV. To je faktički crno tržište”, zaključuje ekonomski stručnjak Aleksa Milojević u razgovoru za Raport.
Gospodarstvo
Veliko gradilište osvanulo na ulazu u stari dio Travnika, javnost podijeljena
Prije nekoliko sedmica na istočnom ulazu u Travnik, dakle iz smjera Sarajeva, osvanulo je veliko gradilište.
Gradilište se nalazi prije ulaza u stari, historijski dio Travnika. Riječ je o izgradnji nove benzinske pumpe sa pratećim sadržajima, uključujući samouslužnu autopraonicu, kompanije Hifa Petrol, piše BiznisInfo.ba.
Zanimljivo je da je investitor morao praktično ukloniti dio brda da bi napravio prostor za izgradnju objekata.
Mišljenja građana o ovom projektu su podijeljena. Dok jedni pozdravljaju svaku novu investiciju i raduju se novim radnim mjestima, drugi smatraju da ovim objektima nije tu mjesto te da cijeli projekt nije od javnog interesa.
Pripreme za realizaciju ovog projekta traju već godinama. Da je jedan broj građana i lokalnih institucija protiv izgradnje, vidjelo se još prije tri godine kada su održane javne rasprave o okolišnoj dozvoli i urbanističkoj saglasnosti.
Kako su tada pisali lokalni mediji, građani su na javnim raspravama prvenstveno izrazili zabrinutost da će ovaj projekt narušiti kulturno-historijsko naslijeđe, odnosno vizuru istočnog ulaza u grad po kojem je Travnik poznat.
Druga vrsta zabrinutosti je ona za narušavanje okoliša, prvenstveno rijeke Lašve pored koje se gradi.
Na kraju, građani ukazuju na to da u neposrednoj blizini ove lokacije već postoji veći broj benzinskih pumpi pa ne postoji nikakav javni interes za gradnju još jedne.
Čak je upućena peticija da se ovaj dio grada proglasi nacionalnim spomenikom, ali je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH taj zahtjev odbila.
Nakon toga se neko vrijeme u javnosti manje pričalo o ovom projektu, a investitor je u međuvremenu dobio sve potrebne dozvole i saglasnosti nadležnih institucija.
Iz kompanije Hifa Petrol za BiznisInfo.ba ove sedmice su pojasnili zbog čega su se upustili u ovaj projekt te su odgovorili na zamjerke građana. Njihov odgovor prenosimo u cijelosti:
–
Kompanija Hifa Petrol kao najuspješnija i najbrže rastuća naftna kompanija u BiH u skladu sa svojom misijom i vizijom nastoji da sa najvišim stepenom kvaliteta goriva i usluge bude prisutna širom BiH. Tako je u skladu sa našim planovima na red došao i Travnik.
Otvorenjem naših maloprodajnih objekata svakako doprinosimo i lokalnoj zajednici upošljavanjem radne snage iz iste. Hifa Petrol trenutno ima 59 maloprodajnih objekata i preko 570 zaposlenih širom BiH.
Ne vidimo nikakav razlog za zabrinutost po pitanju narušavanja kulturno-historijskog naslijeđa jer naš objekat se ne nalazi u zaštićenoj zoni, a na lokaciji ne postoji bilo kakva prepreka za gradnju s obzirom da imamo sve potrebne saglasnosti i dozvole za gradnju.
Također, sve objekte gradimo u skladu sa najvišim svjetskim i europskim standardima tako da ne postoji nikakva opasnost po okoliš u bilo kojem kontekstu, s obzirom da su bio-separatori sastavni dio svakog našeg objekta, a i sredstva za čišćenje koja koristimo su ekološki prihvatljiva.
Prema javno dostupnim informacijama, preko 25 pumpi egistira u Lašvanskoj dolini (od toga 3 na samoj obali rijeke Lašve), a do sad niko nije postavljao pitanja ekoloških posljedica ili narušavanja kulturno historijskog nasljeđa za iste. Hifa Petrol kao društveno i ekološki odgovorna kompanija do sada nigdje nije imala problema sa onečišćenjem ili neodgovornim pristupom okolišu.
Ovo će ujedno biti prva benzinska pumpa u SBK sa električnim punjačem za automobile. Zamjerke i strahove u vezi ove Investicije pokušava unijeti isključivo konkurencija kojoj naše prisustvo jedino i ne odgovara.
Po pitanju javnog interesa i pozitivnih efekata gradnje ovog projekta, Hifa Petrol je lokalnoj zajednici poklonila zemljište za izgradnju lokalnog puta uz našu obavezu prokopavanja navedenog puta, čime će naselja Donje Osoje, Srednje Osoje i Gornje Osoje dobiti dugo očekivani put kojim mogu saobraćati i teretna vozila.
Također je lokalnoj zajednici data i pismena garancija da će prije izgradnje žičare (Travnik – Vlašić) na tom lokalitetu Hifa Petrol, Gradu Travniku pokloniti zemljište za realizaciju tog projekta – kazali su nam iz kompanije Hifa Petrol.
S obzirom na oprečna mišljenja, je li ovaj projekt od javnog interesa i da li narušava ambijent ulaza u Travnik, zaključite sami.
Centralna.ba/Biznisinfo.ba
Gospodarstvo
Bh. općina nakon 40 godina dobija novu tvornicu
Dugo iščekivano zvanično otvaranje nove savremene tvornice kompanije GS-Rama zakazano je za 5. novembar 2024.
Ono što je zanimljivo jeste da će to biti prva prava fabrika koja je izgrađena u općini Prozor-Rama u posljednjih 40 godina, podsjeća BiznisInfo.ba.
Riječ je o općini u kojoj nema snažnije industrije.
Iako fabrika još nije zvanično ni otvorena, zanimljivo je da je GS-Rama već sada najveća kompanija u Rrozoru-Rami, ako se gledaju ukupna sredstva koja u ovoj firmi iznose preko 10 miliona KM.
Iza investicije stoji poduzetnica Snježana Kopruner. Ova fabrika dio je velike poslovne grupacije GS-TMT iz Travnika.
GS-TMT je jedna od najznačajnijih kompanija u srednjoj Bosni, dok se Kopruner smatra najuspješnijom poduzetnicom u našoj državi.
GS-TMT ima decenijama dugo iskustvo u proizvodnji mašinskih elemenata po narudžbi, kao i kompletnih mašina i komponenti. Između ostalog, proizveli su i prvo domaće električno dostavno vozilo koje je nazvano EVO.
Fabrika u Prozoru-Rami će proizvoditi za njemačke partnere.
Društvo
Veliko priznanje ide u Hercegovinu: Zlatna medalja za vino iz podruma Vukoje
Jubilarno dvadeseto izdanje nadmetanja vina od sorti Merlot i Cabernet u Italijanskom gradu Bergamu donijelo je još jedno veliko priznanje u Bosnu i Hercegovinu.
Naime, „Podrumi Vukoje 1982“ iz Trebinja, odnosno njihovo vino Tribunia crvena 2018, osvojilo je zlatnu medalju.
– Ovo je veliko priznanje za naš rad i potvrda kvalitete. Veoma popularno nadmetanje Emozioni dal Mondo – “Merlot e Cabernet Insieme”, koje je održano ove nedjelje, okupilo je vinarije iz 25 zemalja, a čija vina je ocjenjivao žiri sastavljen od 25 sudija. Također je veoma bitno spomenuti da je vino Tribunia crvena pobralo simpatije i novinarskog žirija dobivši nagradu Premio della stampa. Ovo je još jedna u nizu zlatnih medalja koje donose Podrumi Vukoje 1982 ove godine u našu zemlju, a jedina su domaća vinarija koja je dobila ova velika priznanja – kaže Radovan Vukoje, direktor i vlasnik “Podruma Vukoje 1982”.
Gospodarstvo
TADEX GRUPACIJA DOBITNIK PRESTIŽNE NAGRADE „STVARATELJI ZA STOLJEĆA”
Poduzetnička vizija, inovacija i neupitna posvećenost razvoju prepoznati su na prestižnoj međunarodnoj pozornici! Tadex Grupa d.o.o. i njen osnivač Tadija Šarić ponosni su dobitnici nagrade i priznanja „Stvaratelji za stoljeća” za 2023. godinu. Ovo izuzetno priznanje odaje počast pojedincima i organizacijama koji oblikuju gospodarski pejzaž srednje i jugoistočne Europe, stvarajući temelje za nove generacije lidera i inovatora.
Svečanost pod svjetlima Crne Gore
Dodjela nagrade upriličena je u sklopu Svjetskog kongresa poduzetnika, održanog od 16. do 19.10.2024. u Podgorici i Budvi, Crna Gora. U ime Tadex Grupacije, priznanje je preuzeo voditelj marketinga Tadex Grupe, Ahmed Buro, odajući počast svim članovima tima čiji su rad i predanost doprinijeli ovom uspjehu.
Vizija koja pokreće i inspiriše
Tadex Grupa, predvođena Tadijom Šarićem, kroz godine je postala sinonim za poslovnu izvrsnost i inovaciju. Ova nagrada svjedoči predanosti održivom rastu i stvaranju prilika za zajednicu i poslovne partnere.
Zahvalnost onima koji prepoznaju izvrsnost
Posebnu zahvalnost Tadex Grupa upućuje:
- Ekonomskom forumu Perspektive i društvu Promo Global iz Zagreba za podršku i prepoznavanje njihovog rada.
- Prof. dr. sc. Siniši Zariću, predsjedniku Međunarodnog komiteta za dodjelu priznanja,
- Vinku M. Čuri, predsjedniku Upravnog odbora,
- Prof. dr. sc. Velimiru Srići, predsjedniku Programskog odbora,
- Svetozaru Janevskom, predsjedniku Međunarodnog kluba laureata.
Ovo je samo početak!
Primanje nagrade „Stvaratelji za stoljeća” nije samo potvrda dosadašnjeg uspjeha već i poticaj za nove projekte koji će oblikovati budućnost. Tadex Grupa nastavlja širiti svoje horizonte, gradeći mostove među tržištima i jačajući ekonomske veze u regiji.
Uz ovu počast, Tadex Grupa ponosno korača dalje, motivirana da nastavi stvarati vrijednosti koje će ostaviti trag za buduća stoljeća.