Connect with us

Vijesti

Održan seminar stručne obuke matičara u Kiseljaku

Federalno ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s UNHCR-om i nevladinom organizacijom Inicijativa žena BiH u vijećnici općine Kiseljak 29. listopada organiziralo seminar stručne obuke na temu: Primjena novih propisa o matičnim knjigama.

Published

on

Federalno ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s UNHCR-om i nevladinom organizacijom Inicijativa žena BiH u vijećnici općine Kiseljak 29. listopada organiziralo seminar stručne obuke na temu: Primjena novih propisa o matičnim knjigama.

Provedena obuka koju će polagati svi matičari započela je 1. listopada tekuće godine i trajat će do 31. prosinca 2012. godine.

Sve u cilju novoga zakona koji predlaže da dokumenti imaju neograničen rok trajanja i da zaživi elektronska matična knjiga. Na seminaru stručne obuke sudjelovali su matičari iz Kreševa, Fojnice, Busovače, Visokog i Kiseljaka. Obuka se organizira u 24. grupe a u svakome gradu traje jedan dan.

Advertisement

Srednja Bosna

Novi Travnik: Potpisani ugovori sa 175 studenata

Published

on

By

U velikoj dvorani Gradske uprave Novi Travnik održano je potpisivanje ugovora o stipendiranju za ovu godinu. Kao i prethodnih četiri godine, osigurana su sredstva za sve studente koji su ostvarili pravo na stipendiju. Tijekom razgovora sa studentima, istaknuli su kako će ova sredstva značajno olakšati njihovo školovanje, jer studentski život nije jeftin.Ukupno je dodijeljeno 175 stipendija, čime Novi Travnik ostaje jedna od vodećih jedinica lokalne samouprave prema broju dodijeljenih stipendija.

Gradonačelnik je naglasio kako će Gradska uprava nastaviti s osiguravanjem sredstava za sve studente s ciljem daljnjeg povećanja potpore i pomoći studentima u njihovom obrazovanju.

Video izvještaj pogledajte OVDJE  

Continue Reading

BiH

Policija istražuje tko je u BiH dobivao novac od USAID-a

Published

on

By

Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) Republike Srpske, pod nadzorom nadležnih tužiteljstava, poduzet će sve potrebne mjere i radnje na utvrđivanju eventualnih nepravilnosti u poslovanju pravnih osoba koje su dobile sredstva iz grantova Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), priopćeno je iz MUP-a.

Iz Ministarstva unutarnjih poslova ističu kako će poduzeti mjere i radnje sukladno članku 227. Zakona o kaznenom postupku.

Srna doznaje da je MUP već zatražio podatke od nadležnih institucija i da su provjere u tijeku.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da će pokrenuti istragu protiv USAID-a i njihove uloge u financiranju medija i nevladinih organizacija preko Veleposlanstva SAD-a, koje su radile na destabilizaciji Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Kazao je da je USAID potrošio 402 milijuna dolara na crne operacije destabilizacije Bosne i Hercegovine.

USAID je financirao uvođenje novih digitalnih tehnologija u izborni proces u BiH pomoću opreme tvrtke “Smartmatik”, koja je postala svjetski poznata nakon što su pristaše američkog predsjednika Donalda Trumpa optužile tu tvrtku za manipuliranje rezultatima američkih predsjedničkih izbora 2020. godine.

Sve veći broj kritičara USAID-a dovodi u pitanje transparentnost opreme Smartmatika, postavljajući pitanja o mogućim zlouporabama, korupciji i manipulacijama, piše Večernji list.

 “S obzirom na povijest kontroverzi oko ‘Smartmatik’ tehnologije, jasno je da će povjerenje u izborni proces u BiH biti ozbiljno testirano”, pišu novine.

Continue Reading

BiH

VSTV Bosne i Hercegovine imenovalo je nositelje pravosudnih funkcija

Published

on

By

Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijelo je Odluku o imenovanju nositelja pravosudnih funkcija u Bosni i Hercegovini.

Na razini Federacije Bosne i Hercegovine na mjesto predsjednika Općinskog suda u Visokom imenovan je Avdija Avdić.

Na razini Republike Srpske Slavica Tadić imenovana je na mjesto predsjednice Osnovnog suda u Zvorniku, a Halida Vrabac na mjesto glavne tužiteljice Okružnog javnog tužiteljstva u Istočnom Sarajevu.

Prilikom donošenja Odluke o imenovanju, VSTV BiH je uzelo u obzir kriterije kao što su: stručno znanje, radno iskustvo i rezultati u radu; profesionalne sposobnosti temeljene na dosadašnjim rezultatima u karijeri; sposobnost za nepristrano, savjesno, marljivo, odlučno i odgovorno obnašanje poslova iz djelokruga radnog mjesta za koje se natječe; odnosi s kolegama na poslu, ponašanje izvan posla, profesionalna nepristranost i ugled te iskustvo na rukovodećim poslovima.

Prilikom imenovanja VSTV BiH primjenjuje odgovarajuće ustavne odredbe kojima se reguliraju jednaka prava i zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih, te poštuje ravnomjerna zastupljenost spolova, priopćeno je iz VSTV-a BiH.

Continue Reading

BiH

Koliko trenutno “vrijedi” Lidl BH?

Published

on

By

Kompanija Lidl sprema se da na velika vrata uđe na tržište Bosne i Hercegovine. Lidl gradi niz objekata u BiH, a neki su već završeni.

Ključni objekt je njihov distributivni centar u Lepenici kod Sarajeva koji je sam za sebe investicija od 100 milijuna eura, a koji bi trebao biti završen do kraja ove godine.

U Sarajevu je već izgrađen jedan objekt u Halilovićima, a gradi se drugi na ulazu u Vogošću. Osim toga, gradi se ili je izgrađeno još nekoliko objekata u BiH.

Koliko Lidl u BiH brzo raste govori i podatak da kapital kompanije u BiH trenutno iznosi 421 milijun maraka i stalno raste, piše BiznisInfo.ba.

Kapital u ovom iznosu govori koliko je Lidl ozbiljno pristupio našem tržištu te koliko je novca uložio u Bosnu i Hercegovinu.

Osim izgradnje niza objekata, Lidl se priprema i na način da već uigrava svoj tim, s obzirom da značajan broj ljudi već radi za ovu kompaniju.

Naravno, još uvijek nisu uposlili radnike u trgovinama, što će učiniti kada bude došlo vrijeme za njihovo otvaranje.

Prema nekim procjenama, prve trgovine Lidla u BiH mogle bi biti otvorene naredne godine, iako za to još uvijek nema potvrde, prenosi Biznisinfo.

Continue Reading

BiH

HDZ 1990, HNP, HDS i HSS: Zašto nećemo nazočiti XII zasjedanju HNS-a

Published

on

By

Zbog nezadovoljstva načinom rada i funkcioniranja Hrvatskog narodnog sabora (HNS), u subotu, 8. veljače, više od 170 legitimno izabranih sabornika neće sudjelovati u radu XII zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora.

Već dugo vremena upozoravamo na:

-Nepoštivanje usvojenih deklaracija

-Nerealiziranje usvojenih rezolucija i strategija

-Pretvaranje HNS-a u okvir za zadržavanje monopola HDZ-a BiH

-Nedonošenje izmjena Izbornog zakona o legitimnom predstavljanju, te nerealiziranje ostalih strateških prioriteta hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini (demografska strategija, zaustavljanje egzodusa hrvatskog naroda…)

-Uzurpacija pozicije predsjednika Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora.

Zbog svega navedenog, nameće se nužna potreba za redefiniranjem načina rada i donošenja odluka u HNS-u.

Svjesni političkih odnosa u BiH (separatizam, unitarizam) i ukupnih geopolitičkih prilika, u interesu hrvatskog naroda u BiH smatramo potrebnim otvoreno i žurno s međusobnim uvažavanjem razgovarati o svemu navedenom i biti odgovorni prema vlastitom narodu.

Predsjednik HDZ-a 1990, Ilija Cvitanović

Predsjednik HNP-a, Ivan Vukadin

Predsjednik HDS-a, Ivo Tadić

Predsjednik HSS-a, Mario Karamatić 

Continue Reading

Promo

U nedjelju otvorenje restorana “Anić” na ulazu u Novi Travnik

Published

on

By

Novi Travnik dobiva novo mjesto za gastronomski užitak!

U nedjelju 09.02.2025. svečano se otvara restoran Anić, smješten na ulazu u grad Novi Travnik, u naselju Nević polje, odmah do silaza sa brze ceste. Ljubitelji dobre hrane moći će uživati u bogatoj ponudi tradicionalnih i modernih jela, pripremljenih s najkvalitetnijim sastojcima.

Uz ugodan ambijent i vrhunsku uslugu, restoran “Anić” obećava postati omiljena destinacija za sve gurmane. Svečano otvorenje započinje u 18 sati, uz prigodan program i degustaciju specijaliteta kuće, te zabavu uz Lašvanske lole.

Pozivamo sve sugrađane i goste da nam se pridruže i zajedno proslavimo početak nove gastronomske priče u Novom Travniku!

Continue Reading

BiH

Bradara na proslavi Dana općine Odžak: “Zajedničkim radom gradimo bolju budućnost Odžaka”  

Published

on

By

Predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Lidija Bradara danas je sudjelovala u obilježavanju Dana općine Odžak.

 

Proslava je započela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred Spomen-obilježja poginulim braniteljima 102. odžačke HVO brigade. Među izaslanstvima koja su odala počast, bilo je i izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH predvođeno predsjednicom Federacije Lidijom Bradara, uz koju su bili i ministri Andrijana Katić i Željko Nedić.

 

Na svečanoj sjednici Općinskoga vijeća Odžak, prigodnim govorima okupljenima su se obratili predsjedateljica Općinskog vijeća Jelica Ćubel i općinski načelnik Anes Osmanović, istaknuvši projekte realizirane u proteklom razdoblju te planove za budućnost.

 

Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, obraćajući se nazočnima kao izaslanica predsjednika Hrvatskog narodnog sabora BiH dr. Dragana Čovića, naglasila je važnost kontinuiranog praćenja projekata na lokalnoj razini, uz oslonac na podršku viših razina vlasti i bliske suradnje s prijateljskom Republikom Hrvatskom.

“Odžak napreduje i to je vidljivo, a zajednički trud svih razina vlasti donosi rezultate. U vremenu iza nas bilo je izazova, ali danas vidimo koliko je važno surađivati, poštovati naše razlike i raditi za dobrobit svih građana. Federalna razina vlasti će i dalje biti pouzdan partner ovoj općini, jer su vaši projekti, razvoj i bolji uvjeti za život ovdje naš zajednički cilj,” poručila je predsjednica Bradara.

 

Današnja sjednica bila je prigoda i za dodjelu zahvalnica, priznanja i povelja zaslužnim pojedincima i institucijama. Među dobitnicima povelja su i federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić te ministar prostornog uređenja Željko Nedić, za njihov doprinos obnovi i razvoju općine Odžak. Ministrica Katić zahvalila je na priznanju, istaknuvši kako je Odžak već prepoznat kao strateški važna lokalna zajednica:

 

“Ova povelja nije samo priznanje za dosadašnji rad, već i obveza da nastavimo ulagati. Odžak je na dobrom putu i Vlada Federacije BiH će ga i dalje podupirati projektima i investicijama.”

 

Proslava Dana općine Odžak završila je uz poruke optimizma, zajedništva i obostrane spremnosti na nastavak ulaganja u infrastrukturu, gospodarstvo i životni standard svih građana.

Continue Reading

BiH

Deponija u Fojnici postaje izvor zaraze, mještanka oboljela i primljena u bolnicu

Published

on

By

Prije četiri mjeseca, Fojnički kraj pogodila je velika bujična poplava koja je odnijela čak tri ljudska života.

Mnogi mještani ostali su bez svojih automobila, namještaja, bijele tehnike, stočnog fonda, a neki su izgubili i svoje porodične kuće. Uslijed ove prirodne nepogode, kompletan otpad bio je odlagan na privatne posjede, među kojima je i posjed Danice Miličević u Gojevićima.

Na njenom imanju stvorena je velika deponija smeća, mjerena u stotinama prostornih metara, koja je došla gotovo do praga porodične kuće. Zbog nesnosnog smrada sa smetljišta, Danica Miličević je čak oboljela i bila primljena u bolnicu.

Iako su općinske i federalne vlasti obećale sanirati ovu deponiju i ukloniti smeće ispred njenog doma, stanje se ne popravlja. Naprotiv, deponija se i dalje širi, a smeće se sve više dovozilo na ovu lokaciju.

Kako proljeće dolazi, stanovnici ovog kraja suočavaju se s ozbiljnom prijetnjom – deponija postaje izvor zaraze. Svi su pozvani da reagiraju kako bi se spriječile daljnje posljedice koje bi mogle ugroziti zdravlje i sigurnost lokalnih stanovnika.

Više pogledajte na snimku:

Continue Reading

BiH

Posjet predstavnika Vanjskotrgovinske komore BiH Hrvatskoj pošti Mostar

Published

on

By

U sjedištu HP Mostar održan je sastanak između Vanjskotrgovinske komore BiH i Hrvatske pošte Mostar.

Predsjednik uprave HP Mostar gosp. Mate Rupčić je izrazio dobrodošlicu predsjedniku Vanjskotrgovinske komore BiH gospodinu Vjekoslavu Vukoviću i Zamjeniku generalnog tajnika Vanjskotrgovinske komore BiH gospodinu Mirku Boškoviću te zahvalio na dolasku. Razgovaralo se o jačanju međusobne suradnje i unapređenju poslovnih odnosa.

Predsjednik Uprave Mate Rupčić je predstavio aktivnosti i planove za budućnost s naglaskom na logistiku, digitalizaciju usluga te mogućnosti za unaprjeđenje poslovanja na tržištu kurirskih usluga u BiH ali i u regiji.

Predstavnici Vanjskotrgovinske komore BiH, predvođeni predsjednikom gosp. Vjekoslavom Vuković, su izrazili zadovoljstvo što imaju priliku razgovarati s vodstvom Hrvatske pošte Mostar, te su istaknuli važnost međusobne suradnje na području logistike, e-trgovine i drugih sfera koje mogu doprinijeti daljnjem razvoju gospodarstva.

Tijekom sastanka razmijenjena su iskustva o tržišnim prilikama, kao i prijedlozi za buduće projekte koji mogu poboljšati poslovne uvjete. Naglašeno je kako bi usmjerenost na modernizaciju poštanskih usluga uz podršku Vanjskotrgovinske komore mogla donijeti brojne prednosti za poslovne subjekte, kao i za širu zajednicu.

Sastanak je završen u pozitivnom ozračju, a sudionici su obišli novi sortirni centar HP Mostar, gdje su imali priliku uživo vidjeti automatizaciju obrade pošiljaka.

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

Srednja Bosna3 sata ago

Novi Travnik: Potpisani ugovori sa 175 studenata

U velikoj dvorani Gradske uprave Novi Travnik održano je potpisivanje ugovora o stipendiranju za ovu godinu. Kao i prethodnih četiri...

Sport3 sata ago

Zrinjski u četvrtfinalu Kupa BiH

U prvom susretu osmine finala nogometnog Kupa BiH Zrinjski je u Konjicu pobijedio domaći Igman rezultatom 1:0 i plasirao se...

BiH3 sata ago

Policija istražuje tko je u BiH dobivao novac od USAID-a

Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) Republike Srpske, pod nadzorom nadležnih tužiteljstava, poduzet će sve potrebne mjere i radnje na utvrđivanju eventualnih...

Sport4 sata ago

Poznat datum oproštaja Duvnjaka, Karačića i Pešića

Dok se emocije oko čudesnog ostvarenja hrvatske muške seniorske reprezentacije i osvajanja svjetskog srebra još sliježu, u Hrvatskom rukometnom savezu...

BiH4 sata ago

VSTV Bosne i Hercegovine imenovalo je nositelje pravosudnih funkcija

Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijelo je Odluku o imenovanju nositelja pravosudnih funkcija u Bosni...

BiH5 sati ago

Koliko trenutno “vrijedi” Lidl BH?

Kompanija Lidl sprema se da na velika vrata uđe na tržište Bosne i Hercegovine. Lidl gradi niz objekata u BiH,...

BiH5 sati ago

HDZ 1990, HNP, HDS i HSS: Zašto nećemo nazočiti XII zasjedanju HNS-a

Zbog nezadovoljstva načinom rada i funkcioniranja Hrvatskog narodnog sabora (HNS), u subotu, 8. veljače, više od 170 legitimno izabranih sabornika...

Promo5 sati ago

U nedjelju otvorenje restorana “Anić” na ulazu u Novi Travnik

Novi Travnik dobiva novo mjesto za gastronomski užitak! U nedjelju 09.02.2025. svečano se otvara restoran Anić, smješten na ulazu u...

Advertisement
Advertisement