Društvo
NOVI TRAVNIK: Obilježena 30.obljetnica stradanja Hrvata u Pribilovićima

Povodom sjećanja na ubistva hrvatskih branitelja u Novotravničkom naselju Pribilovići odana je počast poginulim borcima polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom opijela.
Polaganju vijenaca nazočili su članovi obitelji poginulih branitelja, predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, te predstavnici političkih stranaka.
Svetu misu zadušnicu u Crkvi Uzašašča Gospodinova predvodio je vlč.Marko Majstorović.
Foto: Notra.ba
Politika
Ministar MUP-a KSB Feliks Vidović zadovoljan ulaganjima u gradnju i obnovu zgrada

U Travniku je danas održana 82. sjednica Vlade Kantona Središnja Bosna; Ministar MUP-a KSB Feliks Vidović zadovoljan je ulaganjima u gradnju i obnovu zgrada i objekata koje koristi Ministarstvo, pobrojao je i najvažnije projekte, javlja Notra.ba.
“U jako smo puno faza koje treba završiti. Kada je u pitanju Policijska stanica Kiseljak radi se o nastavku gradnje u vidu postavljanja fasade i ugradnje stolarije. Kada su u pitanju policijske stanice u Donjem Vakufu i Kreševu one su završene i puštene u funkciju prije otprilike godinu dana. Ove godine je planiran početak izgradnje policijske stanice u Travniku i Fojnici gdje se već otišlo korak dalje pa je završena procedura javnih nabavki za prvu fazu gradnje, a u Travniku je u fazi idejnog projekta. Planiranje ostalih radova ovisi o proračunskim mogućnostima jer smo imali izuzetno zastarjelu infrastrukturu kada su u pitanju građevine koje je koristilo Ministarstvo unutarnjih poslova. Potrebno je nastaviti i s radovima u Novom Travniku koji bi vjerojatno bio sljedeći projekt. U Busovači se radi nova stanica, a renovira se i zgrada središta MUP-a, a po mojoj slobodnoj procjeni sljedeći prioritet bi bila zgrada policijske stanice u Novom Travniku,” prokomentirao je ministar Ministarstva unutarnjih poslova, Feliks Vidović.
Kada su u pitanju nove zajedničke policijske odore policijskih službenika u FBiH, a koje su izazvale veliku polemiku u javnosti, ministar je bio kratak:
“Na ovo pitanje odgovorit ću kroz anegdotu. Naime, neki dan sam otvorio jedan portal i na njemu je kroz sat vremena bilo veliki broj komentara vezan za vremensku prognozu, a veliki dio njih je bio većinom negativan. To je moj komentar na ovu tematiku. Ne želim se osvrtati na ovu temu, ali mogu reći da sam apsolutno zadovoljan novim uniformama policijskih službenika.”, istaknuo je Vidović.
BiH
ZAMJENIK PREDSJEDATELJA ZASTUPNIČKOG DOMA PSBIH MARINKO ČAVARA UPUTIO USKRSNU ČESTITKU NADBISKUPU TOMI VUKŠIĆU

Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Marinko Čavara uputio je uskrsnu čestitku nadbiskupu vrhbosanskom monsinjoru Tomi Vukšiću, svećenicima, redovnicima i redovnicama, te cijelom katoličkom puku u Bosni i Hercegovini.
„Preuzvišeni Oče nadbiskupe, mons. Tomo Vukšiću,
neka slavlje Kristova uskrsnuća donese obilje Božjeg blagoslova Vama i svima koji su Vam povjereni. Uskrsli Gospodin, koji je pobijedio grijeh i smrt, neka Vas ispuni svojim mirom i snagom kako biste i dalje hrabro svjedočili Evanđelje i vodili povjereni narod Božji putem svjetla i spasenja.
U ovim svetim danima neka nas Kristova ljubav ujedini u vjeri, nadi i djelotvornoj ljubavi prema bližnjima. Neka radost vazmenih blagdana bude nadahnuće za život u istini, pravdi i zajedništvu.
Uz iskrene želje Vama, svim biskupima, svećenicima, redovnicima i redovnicama, te cijelom katoličkom puku u Bosni i Hercegovini, želim sretan i blagoslovljen Uskrs!“, piše u uskrsnoj čestitki zamjenika predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH Marinka Čavare.
Događanja
U utorak u Vitezu prvi festival “Srijemuša”

Povodom ovogodišnjih Dana općine Vitez, organizirat će se 1. Festival srijemuša koji će slaviti ekologiju, turizam i kulturu općine Vitez. Festival slavi ljekovitu biljku srijemuš, (lat. Allium ursinum), u narodu poznatu i kao medvjeđi luk, divlji češnjak srijemož ili srijemuž poznatu svim ljubiteljima prirode, lovcima, planinarima, šetačima.
Srijemuš je prava proljetna delicija koja se skriva u šumama i uz rijeke. Priče govore da je medvjeđi luk dobio ime jer ga medvjedi jedu u proljeće i tako vraćaju potrebnu energiju nakon zimskog sna. Njegova antibakterijska, protuupalna svojstva i bogatstvo antioksidansa pomažu ljudima u detoksikaciji organizma, jačanju imuniteta i podizanju energije nakon zime. Od davnina, medvjeđi luk bio je poznat kao antisklerotično sredstvo. Sprječava nakupljanje kolesterola u krvi, stimulira rad srca, snižava krvni tlak i pomaže kod normalizacije metabolizma.
Sezona medvjeđeg luka traje od ožujka do svibnja, ovisno o klimatskim uvjetima i nadmorskoj visini.
Festival srijemuša održat će se na gradskom trgu u Vitezu u utorak, dana 22. 4. 2025., u poslijepodnevim satima. Na taj dan ujedno se obilježava i Međunarodni dan planeta Zemlje.
Posjetitelji će imati priliku okusiti tradicionalne delicije pripremljene s ovom zdravom biljkom i nazdraviti s domaćom rakijom prožetom mirisnom notom srijemuša te se družiti i slaviti prirodu i sve što nam ona nudi.
Društvo
Danas je Veliki četvrtak

Veliki je četvrtak, dan kojim počinju Dani Vazmenoga Trodnevlja, a na taj dan Crkva se spominje Posljednje večere na kojoj je Isus Krist, uoči muke, smrti i uskrsnuća, ustanovio Euharistiju i sakrament svećeništva.
Na Veliki četvrtak Krist je učenicima ostavio zapovijed bratske ljubavi.
U svakoj se biskupijskoj zajednici ujutro na Veliki četvrtak slavi misa posvete ulja, na kojoj biskup i svećenici koji su dio dijecezanskoga svećenstva obnavljaju obećanja s ređenja. Blagoslivljaju se i ulja za slavljenje sakramenata: katekumensko ulje, ulje za bolesničko pomazanje i svetu krizmu.
Navečer, na misi Večere Gospodnje, stavljen je naglasak na znak bratske ljubavi pa na toj misi svećenik pere noge vjernicima.
U dane Svetog trodnevlja, tj. od četvrtka do subote, redovito se nisu obavljali težački poslovi na polju. U te dane ne zvone crkvena zvona, a u južnoj Hrvatskoj običaj je da se na Veliki četvrtak zvona vezuju.
BiH
Efendija i župnik o Josipovom hodu za pomirenje: “Njegov križ nosi poruku nade i zajedništva”

Josip Jelinić, hodočasnik mira, nastavlja svoj put pomirenja naroda Bosne i Hercegovine, s križem na ramenima i porukom ljubavi, vjere i zajedništva. Danas se približava Šujici, završnoj etapi svog gotovo tisuću kilometara dugog hodočašća kroz zemlju.
Na tom putu, Josip je izazvao brojne emocije i inspiraciju kod ljudi koje susreće. Svoje dojmove o njegovoj misiji podijelili su i vjerski predstavnici: efendija Džemata Omerovići i Šujica, Omer Omeragić, te fra Anthony, župnik Župe Šuica.
“Ovaj put nosi duboku poruku. Križ koji Josip nosi nije samo simbol patnje, već simbol nade, razumijevanja i suživota. Mi u Bosni i Hercegovini to trebamo više nego ikad”, poručio je efendija Omeragić.
S njim se složio i fra Anthony, koji je istaknuo važnost ovakvih gesta:
“Josipov hod pokazuje da je pomirenje moguće. Njegova žrtva i predanost šalju snažnu poruku cijelom društvu – da se ljubavlju, vjerom i otvorenošću može graditi bolja budućnost.”
Josip je danas stigao i u Livno, a na dionici od Zagoričana do grada pratio ga je veliki broj hodočasnika i građana. Unatoč fizičkom umoru, kako kaže, duhovno je ispunjen.
“Prešao sam oko 900 kilometara, susreo brojne ljude, doživio mnogo emotivnih trenutaka. Ovaj hod je bio za svakog čovjeka ove zemlje – bez razlike”, rekao je Josip.
Njegovo hodočašće se bliži kraju, ali poruke koje ostavlja za sobom ostat će dugo urezane u srcima onih koje je dotaknuo.
Društvo
Ovo je raspored svetih misa Velikog tjedna u župi Presvetog Trojstva Novi Travnik

Donosimo vam raspored svetih misa u župi Presvetog Trojstva Novi Travnik, za Veliki tjedan.
Veliki Četvrtak u 18,00 sati
Obredi Velikog Petka u 18,00 sati
Velika Subota u 19,00 sati
Uskrs, 9,00; 11,00 i 18,00 sati
Uskrsni Ponedjeljak, 9,00 i 18,00 sati.
centralna.ba
BiH
Obilježena 32.godišnjica zločina u Ahmićima

U Ahmićima kod Viteza danas je obilježena 32. obljetnica zločina nad bošnjačkim stanovništvom ovog mjesta u Središnjoj Bosni. Na današnji dan 1993. godine ubijeno 116 osoba bošnjačke nacionalnosti, među kojima su bile 32 žene i 11 djece.
Pohodom “Put istine i sjećanja” Zenica – Ahmići i Zeničani odaju počast žrtvama jednog od najtežih ratnih zločina počinjenih tokom rata u BiH. Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Ahmićima počelo je 4. travnja , a danas je na groblju u Starom Vitezu proučen jasin, javlja TV Hayat.
Organiziran je i pohod „Put istine i sjećanja” Vitez – Ahmići. U podne je položeno cvijeće na obilježju u Ahmićima, a nakon podne namaza i učenja tevhida obratili su se visoki gosti iz političkog i vjerskog života.
BiH
Izaslanstvo HNS-a BiH predvođeno predsjednikom Čovićem u Trusini nazočilo 32. obljetnici stradanja Hrvata

U organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata općine Konjic, u mjestu Trusina kod Konjica danas je obilježena 32. obljetnica zločina kojega su 16. travnja 1993. godine počinili pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine nad hrvatskim civilima i pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane. U tom tragičnom događaju, pripadnici Armije BIH počinili su zločin nad 22 osobe, od kojih 15 civila i 7 pripadnika HVO-a
Među okupljenima bili su članovi obitelji poginulih, predstavnici braniteljskih udruga, a u znak trajnog sjećanja i poštovanja prema žrtvama, vijence i svijeće kod spomen-obilježja položilo je izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine predvođeno predsjednikom HNS-a BiH dr. Draganom Čovićem te izaslanstvo udruga proisteklih iz Domovinskog rata HVO Herceg Bosne.
Nakon polaganja vijenaca, služena je sveta misa u crkvi sv. Ante na Žitačama za sve poginule Hrvate Trusine i okolnih mjesta konjičko-klišanskog kraja. Misu je predvodio fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije, koji je tijekom propovijedi istaknuo važnost zajedničke molitve i pozvao sve one koji danas nisu mogli biti prisutni da se u svojim domovima, kroz tišinu i molitvu, prisjete nevino stradalih i odaju im počast.
Uz predsjednika HNS-a dr. Dragana Čovića, ovom tužnom i važnom događaju nazočila je zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijana Filipović, predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta FBiH Tomislav Martinović, predsjednik Kluba izaslanika hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Damir Džeba, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, voditelj Odjela za branitelje u Domovinskom ratu u Glavnom vijeću HNS-a BiH Mladen Begić, predsjednik Županijskog odbora HDZ BiH HNŽ Ludvig Letica, ministar za pitanje branitelja u Vladi HNŽ Đuro Prkačin, ministar pravosuđa u Vladi ŽZH Vjekoslav Lasić, izaslanica u Domu naroda Parlamenta FBiH Ivana Buntić Jovanović, predsjednica Zajednice žena HDZ BiH KKK Ana Andrić, ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi u Vladi HNŽ Milenko Bevanda, zastupnici u Skupštini HNŽ Daniel Babić i Marija Bošković, predsjednik Gradskog odbora HDZ BiH Konjic Ivan Antić te predsjednik Udruge nositelja ratnih odličja HVO HB Lazar Martinović.
Sud Bosne i Hercegovine je za zločine u Trusini osudio pet osoba na ukupno 55 i pol godina zatvora, a počinitelji su bili pripadnici vojne postrojbe “Zulfikar” Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Ova obljetnica još jednom je podsjetila koliko je važno njegovanje zajedništva hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, očuvanje povijesnih činjenica o stradanju Hrvata u BiH te trajno sjećanje na nevine žrtve koje su položile živote. Okupljeni su svojim prisustvom iskazali duboko poštovanje, dostojanstveno se prisjećajući tragedije koja je zauvijek obilježila Trusinu i hrvatski narod u BiH.
BiH
Obilježena godišnjica ratnog zločina nad Hrvatima Trusine

Polaganjem vijenaca kod spomenika ubijenima i svetom misom u Trusini kod Konjica obilježena je 32. obljetnica ratnog zločina počinjenog nad hrvatskim žiteljima tog mjesta.
Zločin se dogodio u jutarnjim satima 16. travnja 1993. godine kada su pripadnici jedinice za posebne namjene Armije RBiH “Zulfikar” upali u selo, ubivši tom prilikom 22 osobe, od kojih 15 civila.
-Važno je na današnji dan prisjetiti se naših najdražih i odati im počast. To je ono najmanje što možemo učiniti. Isto tako, trebamo oprostiti našim, da tako kažem, neprijateljima, onima koji su taj zločin počinili. Trebamo se i za njih moliti – poručila je predsjednica Udruge obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu Konjic Dragica Tomić.
Don Marin Marić, župnik župnog ureda Obri u Kostajnici kod Konjica, podsjetio je da se ovogodišnja godišnjica zločina u Trusini obilježava u Velikom tjednu.
-Poruka Velikog tjedna je preko križa, uskrsnuće i ljubav. Mi u ljubavi opraštamo, a dolazeći ovdje na obljetnicu maskara u Trusini širimo ono što nas naša vjera uči, a to je da ne smijemo zaboraviti, ali doista vjerujem da su oni koji su preživjeli oprostili – kazao je don Marin.
On je dodao kako se za svaki zločin počinjen u Bosni i Hercegovini treba znati istina, jer, kako je istaknuo, bez ljubavi, istine i pravde nema ni suživota.
Sud Bosne i Hercegovine za zločine u Trusini osudio je pet osoba, pripadnika vojne jedinice Armije RBiH “Zulfikar”, na ukupno 55 i pol godina zatvora, međutim predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata općine Konjic Marinko Romić ističe kako nisu kažnjeni oni koju su planirali i zapovjedili ovaj zločin.
-Istina, direktni izvršitelji zločina su kažnjeni, njih petorica. Ja se nadam da će u budućnosti pravosudne institucije učiniti nešto na otkrivanju i kažnjavanju nalogodavaca ovog zločina jer nitko nije imao pravo počiniti nešto takvo u bilo čije ime – kazao je Romić.
Današnjem obilježavanju zločina Trusini nazočili su predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnici gradske, županijske i entitetske vlasti, izaslanstvo HNS-a BiH te izaslanstvo Republike Hrvatske.