Kultura
Na natječaj za književnu nagradu fra Grgo Martić, pristigla 103 rukopisa
Natječaj zaklade za književne nagrade “Fra Grgo Martić” za 2013. godinu je zaključen je, a stigla su 103 rukopisa.
Natječaj zaklade za književne nagrade “Fra Grgo Martić” za 2013. godinu je zaključen je, a stigla su 103 rukopisa.
Najviše rukopisa je stiglo za nagradu u kategoriji 1 (najbolja knjiga poezije), 31, u kategoriju 2 (najbolja knjiga proze) stiglo ih je 27, u kategoriji 3 (pjesnički prvijenac) 18, a u kategoriji 4 (prozni prvijenac) četiri rukopisa.
Književni rad inspiriran likom ili djelom fra Grge Martića ili Bosnom Srebrenom također je poslalo šest autora, a u kategoriji 6 (knjiga namijenjena djeci) 17 rukopisa.
U kategorijama 1 i 2 nagrada iznosi po 7.000 KM, u kategorijama 3 i 4 po 1.000 KM, a u kategorijama 5 i 6 po 2.000 KM. Zaklada će nagrađene knjige tiskati.
O tome koji su rukopisi najbolji u pojedinim kategorijama odlučit će žiri u sastavu Stevan Tontić, Amir Brka i Dragan Marijanović, a rezultati će biti poznati za nekoliko mjeseci. (Fena)
Društvo
Završen 4. MONOFEST- festival prvog lica Travnik
Događanja
ANDRIĆEVI DANI U KAZALIŠTU 2024
I ove godine u okviru Andrićevih dana najbogatiji program je u Hrvatskom amaterskom kazalištu Travnik koje je poslijeratne Andrićeve dane pokrenulo još 1994 godine u Novoj Biloj, 1995 godine vratilo bistu Ive Andrića u Ovčarevo ispred župne kuće i krenulo u misiju obilježavanja Andrićevih dana s ciljem uključenja i svih ostalih kulturnih relevantnih institucija grada Travnika u čemu je , sudeći po dosadašnjim Andrićevim danima, u potpunosti uspjelo.
Ovaj tjedan izdvajamo:
Četvrtak 17.10.24 u 19 :00 sati u prostorijama HKD NAPREDAK uTravniku
KIPARSKA IZLOŽBA :
ANDRIĆ Marko Gido
Petak : 18.10.24 u 19:00 sati u Zgradi Hrvatskog amaterskog kazališta Travnik
Predstavljanje knjige : Davor Kolenda
BIJELI PUT – Put čovjekoljublja 1994
Subota: 19.10.24 u 19:30 sati u Zgradi Hrvatskog amaterskog kazališta Travnik
Kazališna predstava : BJELOVARSKO KAZALIŠTE
Lana šarić
I F I G E N I J A red.Margareta Fabičević
Društvo
Kreće manifestacija “Andrićevi dani”
Kulturna manifestacija “Andrićevi dani” se održava u periodu od 09. 10. do 09.11. 2024. godine u Travniku.
Kulturnu manifestaciju „Andrićevi dani“ utemeljila je Gradska biblioteka Travnik još 1976. godine. Cilj manifestacije je organizacija književno-umjetničkih i kulturno-umjetničkih sadržaja koji svojom osobenošću afirmiraju i propagiraju sinkretičke i interkulturne vrijednosti bosanskohercegovačke književnosti i kulture u cjelini. Suštinski cilj manifestacije je očuvanje, afirmacija i popularizacija književnog djela Ive Andrića kao jedinog bosanskohercegovačkog književnog nobelovca, kako na lokalnom i državnom, tako i na međunarodnom planu.
Partneri u organizaciji „Andrićevih dana“ su i druge javne ustanove Općine Travnik – Centar za kulturu Općine Travnik, Zavičajni muzej Travnik, Hrvatski kulturni centar „Nova Bila“, udruženja Hrvatsko amatersko kazalište i Hrvatsko kulturno društvo „Napredak“, te Katolički školski centar „Petar Barbarić“.
Program manifestacije „Andrićevi dani 2024“ možete pogledati ispod teksta.
Društvo
Poziv na Radionicu izrade violina
Udruga OPUS u suradnji s MZ Bare s ponosom organizira jedinstvenu radionicu izrade violina. Ova prilika pruža svim ljubiteljima glazbe i umjetnosti mogućnost da se okušaju u kreiranju vlastitih gudačkih instrumenata pod stručnim vodstvom iskusnog graditelja violina, Zorana Martinovića.
📅 Datum: 02. listopada 2024.
🕒 Vrijeme: 12:00 sati
📍 Lokacija: MZ “Bare”, Novi Travnik
Pridružite nam se i naučite više o materijalima, alatima i tehnikama koji se koriste u izradi violina. Na kraju radionice, imat ćete priliku čuti i poseban glazbeni nastup na violini koju je izradio naš graditelj!
Broj mjesta je ograničen – rezervirajte svoje mjesto na vrijeme!, poručili su organizatori.
Društvo
Gradska knjižnica Novi Travnik bogatija za velik broj novih naslova
Gradska knjižnica Novi Travnik obogatila je svoj knjižni fond zahvaljujući velikodušnoj donaciji Roberte Kaminski, rođene Novotravničanke koja danas živi i radi u Zagrebu.
Ova donacija knjiga, koja uključuje naslove iz književnosti, kulture i umjetnosti, predstavlja njezin osobni doprinos očuvanju kulturne baštine i intelektualnog razvoja rodnog zavičaja.
Kaminski, koja nikada nije zaboravila svoje korijene, naglašava kako je važno održavati vezu s rodnim gradom te poticati lokalnu zajednicu na obrazovanje i čitanje. Ova gesta predstavlja primjer kako pojedinci, iako daleko od zavičaja, mogu pozitivno utjecati na njegov napredak i očuvanje identiteta. Gradska knjižnica Novi Travnik zahvaljuje na donaciji.
Ali ne samo to, u Domu kulture u Novom Travniku, Rotary klub Zenica donirao je 1288 knjiga Gradskoj knjižnici. Radi se o knjigama različitih književnih žanrova.
Ovu cijelokupnu akciju rukovodile su članice spomenute NVO Mensura Beganović i Sanela Agačević, naravno uz potporu novotravničkih članica Ivane Frančić Šarlija, Sanje Zekić i Gabrijele Rijić.
Kultura
Zlatan Školjić dobitnik Nagrade za najboljeg glumca u Konjicu
Prethodne večeri, 30. septrembra u Konjicu je upriličena Dodjela nagrada 11. festivala glumca BiH u Konjicu. Nagradu za najboljeg glumca ovogodišnjeg Festivala glumca BiH u Konjicu je dobio Zlatan Školjić za ulogu Liama u predstavi „Siročad“ nastalu prema tekstu Denissa Kellyja, u režiji Ivana Plazibata i u produkciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica.
Tim povodom, Zlatan Školjić je izjavio: „Mnogo sam sretan što sam dobio ovu Nagradu. Predstave se rade za publiku i onaj ko najbolje može da ocijeni predstavu jeste publika. Ovo je sigurno zančajno za mene kao glumca. To će me tjerati da i u buduće dolazim u Konjic s nekim novim kreacijama. Ne moram nužno dobiti nagradu, ali drago mi je uvijek da igram ovdje.“
Zlatan Školjić je jedan od najnagrađivanijih glumaca iz ansambla Bosanskog narodnog pozorišta Zenica. Za Zeničko pozorište i za sami početak jubilarne 75. sezone, ovo je sedma nagrada koja je došla u ovu pozorišnu kuću u mjesecu septembru.
Događanja
Susreti Bošnjačke zajednice kulture ‘Preporod’ u subotu u Travniku
Bošnjačka zajednica kulture “Preporod” u subotu, 28. rujna organizira tradicionalne godišnje Susrete Bošnjačke zajednice kulture “Preporod”, koji će ove godine biti održani u Travniku, ujedno prigodno obilježavajući i godišnjicu povijesne obnove narodnog imena “Bošnjak” na Prvom bošnjačkom saboru, održanom 28. rujna 1993. godine.
Prilikom ovogodišnjih Susreta bit će simbolički položen kamen-temeljac za izgradnju Doma kulture Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Travniku, prvog takvog objekta nakon obnove rada i djelovanja Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ 1990. godine, te će biti predstavljen projekt monoopere Ilhamija kompozitora Benjamina Ribića. Također, bit će održana i Redovna godišnja izvještajna skupština Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, uz niz kulturnih događaja.
U kulturnom dijelu programa bit će predstavljena kulturno-muzička baština Bosne i Hercegovine, te će na Travničkom korzu nastupiti hor podružnice Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ iz Brčkog i vokalni sastav „Ad Libitum“ iz Travnika, kao i folklorni ansambli podružnica Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ iz Bihaća i Viteza.
U večernjim satima u Centru za kulturu Općine Travnik bit će održana akademija i koncert Musica bosniaca u izvedbi solistica Narodnog pozorišta u Sarajevu – Hane Salihović ( sopran) i Amile Ravkić (mezzosopran) uz klavirsku pratnju Bakira Samardžića. Također, javnosti će biti predstavljene i dvije prigodne izložbe – izložba prijevoda Kur’ana Dobro činite, a neznanja se klonite kolekcionara Edina Smailovića te dokumentarna izložba Bošnjačka zajednice kulture „Preporod“: 120 godina za sreću doma i naroda profesora Harisa Zaimovića, arhivskog savjetnika Historijskog arhiva Sarajevo.
Pokrovitelji Susreta Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ za 2024. godinu su Vlada Kantona Središnja Bosna i Općina Travnik, a domaćin podružnica Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ u Travniku.
BiH
Urnebesna komedija “Stani, inspektore” u nedjelju u Vitezu na kazališnim danima
Pridružite nam se na urnebesnoj komediji “Stani, inspektore!” koja će nasmijati sve generacije!
Ova hit predstava, koja će se odigrati u sklopu 16. Dana kazališta Vitez, obećava nezaboravnu večer punu smijeha, neočekivanih obrata i duhovitih situacija.
Riječ je o još jednoj sjajnoj komediji viteškog kazališta, koja zasigurno osvaja srca publike što pokazuje veliki broj zainteresiranih.
Kako je to kada ni sam ne znaš tko si? Odgovor iz prve ruke možete otkriti uz predstavu “Stani, inspektore!!!”
U ovoj predstavi publika ima priliku upoznati inspektora Osmana, opsjednutog borbom protiv kriminala. Inspektor koji svoju karijeru gradi u Zagrebu, na komičan i tragičan način hapsi sve oko sebe pa čak i samog sebe. Radnja se odvija posvuda, ali najviše u njegovoj glavi. Kroz niz neobičnih situacija i susreta gledatelji će biti uvučeni u misteriozan i napet zaplet. Hoće li se Osman uspjeti izboriti sa svojim opsesijama? Saznajte u ovoj jedinstvenoj predstavi koja će vas natjerati na smijeh i iznenađenje do samog kraja!
Predstava će biti odigrana u nedjelju, 22.9.2024. godine, u Kazališnoj dvorani Vitez, s početkom u 19:00 sati.
Ne propustite priliku da uživate u ovoj dinamičnoj i duhovitoj predstavi koja će vas nasmijati do suza!
U predstavi igra Emin Šahdan, režiju potpisuje Robert Šafradin, a izvršni producent je Ivan Sajević. Grafičko oblikovanje potpisuje Borislav Sučić. (Izvor: radio Vitez)
Događanja
VITEZ: Drama “Željezne hortenzije” u subotu na kazališnim danima
Komedijaši “Stažnjevec” nastupit će u subotu, s početkom u 19,00 sati na kazališnim danima u Vitezu. Predstava “Željezne hortenzije” će biti odigrana u Kazališnoj dvorani Vitez.
Glumačka družina „Komedijaši“ oformila se 2008. godine, a od 2013. godine djeluje u sklopu Kulturno-umjetničke udruge Stažnjevec. Do sada su „Komedijaši“ izveli više od trideset predstava i osvojili više priznatih nagrada.
O predstavi: Smještena u okolicu baroknog grada u vrijeme jačanja ženskog pokreta i djelovanja Jagode Truhelke i Dore Pejačević, ova drama priča priču o osamnaestogodišnjoj aristokratkinji Leticiji Batthyany, veseloj djevojci željnoj obrazovanja i putovanja koju ugnjetavaju društvene norme koje ženu, još uvijek, guraju u poziciju pokorne supruge i majke. lako ima punu podršku svoga oca, Ignacija, Leticija se ipak nađe u poziciji odabira najprikladnijeg prosca. Svjesna socijalnih pravila i pod pritiscima različitih mišljenja žena iz svoje okolice, tradicionalne i tvrdoglave očeve tete, barunice Lazarini, očevih sestara, redovnice Leonore i moderne udovice Barbare te svojih vlastitih sestara, čudljive Rozalije i flegmatične Amalije, Leticija se pokušava izboriti za sebe. Priča dotiče i sudbine ostalih likova u priči, pružajući nam uvid u vječnu tabu temu poput izvanbračne djece ili životnih izbora, ali protkane u nizu ne samo dramatičnih već i komičnih situacija i likova poput, slavnog pjesnika i obiteljskog prijatelja Fracija Mencingera, ekscentrične prijateljice Elizabete Adamič Cepinski te prosaca, neobičnog Venancija, samozatajnog Ervina i uobraženog Julijana. Dodatni čar priči daje i pozadinska glazba, skladbe Dore Pejačević te pjesme u izvedbi lika Leticije.