Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević istakla je danas na konferenciji za medije da je proces pripreme za upis sevdalinke na listu UNESCO-a trajao dugo, te da je zahvaljujući upornom radu pomoćnice ministrice za kulturu Mirele Milićević Šečić, koja je okupila stručni tim, proces nominacije doveden do kraja.
Kako je istaknuto, jedna od točaka dnevnog reda 19. sjednice Međuvladinog komiteta za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasljeđa UNESCO-a, koji se održava u Asunsionu u Paragvaju od 2. do 7.prosinca, jeste i upis sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva. U očekivanju upisa sevdalinke na tu listu, Federalno ministarstvo kulture i sporta koje je nosilac aktivnosti izrade nominacijskog dokumenta za upis sevdalinke, upriličilo je konferenciju za medije.
– Danas je taj svečani trenutak da Federalno ministarstvo koje i jeste kandidiralo sevdalinku ima prigodu da kaže da je taj proces okončan, uvjerena sam na veliku radost svih u Bosni i Hercegovini. Prošli smo nimalo jednostavne zahtjeve koje UNESCO stavlja pred države kada one popunjavaju aplikacijske obrasce za upisivanje na ovu prestižnu, reprezentativnu listu. Kompletan proces trajao je nekoliko godina – kazala je ministrica Vlaisavljević, priopćeno je iz Ministarstva.


