U travničkom naselju Nova Bila, koje je otprilike na pola puta između Travnika i Viteza, nalazi se OPG Đido i bavi se ekološkim stočarstvom te je primjer uzornog i uspješnog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva. O budućnosti poljoprivrede u njegovom rodnom kraju i šire, razgovarali smo mladim poduzetnikom Mateom Đidom.

Mateo Đido na obiteljskom imanju uzgaja ekološko voće i povrće, a uz to se bavi i stočarstvom. Kako je za naš portal kazao, još od šeste godine zajedno sa svojim djedom zavolio je životinje i počeo sa njima raditi, a prva ljubav bili su mu golubovi. Mateo na svom imanju ima jezero u kojem drži šarane, ribnjak za pastrmku, ograđeno imanje na kojem pasu ovce, koke i konj poni, a sve to nadzire vjerni pas tornjak i hrvatski ovčar tzv.vračalica, koje su mu desna ruka.
Kako nam kaže naš sugovornik kao i svaka proizvodnja, kao i svaki posao, bavljenje poljoprivredom ima svoje izazove. Često se borimo protiv vrlo moćnih sila koje su izvan naše kontrole (konkretno vremena). Međutim, kroz svoj sam rad upoznao mnoge prednosti bavljenja poljoprivredom. Ono što je mene privuklo, te me i dalje zadržava u poljoprivredi – je mogućnost fleksibilnog radnog vremena. Sam biram kada ću, koliko i što raditi.
I jednostavno uživam u tome, zaključuje naš Mateo.
- Ovom prilikom također želim pozvati sve druge koji su, kao i ja, otkrili ljubav prema poljoprivredi, žive takvu vrstu svakodnevice, da pokušaju pozitivno utjecati na ljude oko sebe. Smatram da je poljoprivreda prekrasna djelatnost kojom se nažalost vrlo mali broj mladih odlučuje baviti, kazao je Mateo u prilogu našeg portala.
Mateove proizvode možete pogledati i na FACEBOOK stranici, kao i na INSTAGRAM-u.
Kompletan prilog pogledajte na Youtube kanalu Centralna.ba:

Centralna.ba



