Prema najavama iz Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta FBiH, u petak je počela isplata financijske pomoći poslovnim subjektima u FBiH, koji nisu u mogućnosti izdržati udar izazvan odlukom o rastu minimalne plaće sa 619 na 1.000 KM iz prosinca prošle godine. Ministar Vojin Mijatović kazao je da je riječ o prvoj odluci s konačnom listom korisnika za siječanj, kojima Vlada FBiH želi pomoći da se zadrži postojeći broj radnih mjesta.
Gospodarstvo
IZ EP HZHB obmanuli javnost o broju korisnika koji plaćaju pretplatu za TV Herceg Bosne!?

Svega osam tisuća Elektroprivredinih korisnika pristalo je na marku za Televiziju Herceg-Bosne, piše portal Hercegovina info.
To bi bilo 29 tisuća manje od obmanjujuće brojke koju je glasnogovornica EP HZ HB Marija Buntić, nedavno imenovana i u nadzorni odbor Autocesta, isporučila svekolikoj hrvatskoj javnosti, objavio je navedeni portal.
Osam tisuća je 4 posto od 200 tisuća Elektroprivredinih korisnika, a ne 20 posto kako je medijima kazala Buntić. Ostaje ovdje upitno i kako će Elektroprivreda iznivelirati ovu laž, odnosno tko će uplaćivati TV Herceg Bosni razliku od 29.000 maraka svaki mjesec, hoće li to činiti Elektroprivreda i preko čijih leđa.
Treba još dodati da je od navedenih, mizernih 8.000, blizu 2.000 djelatnika Elektroprivrede koje je uprava HZ HB silom natjerala da uplate marku televiziji, oko čega ih prethodno nije pitala mišljenje.
Glasnogovornica Elektroprivrede Marija Buntić početkom kolovoza je rekla da još uvijek nemaju informaciju o pristancima za marku. Na ubrzo ponovljeni upit o broju pristanaka korisnika na marku za Herceg Bosnu odgovorila je da se koronavirus stanje u poduzeću usložnjava. Potom je u javnost pustila informaciju da se potvrdno izjasnilo oko 20 posto njihovih kupaca, odnosno 37.000. Već tada je to mirisalo na s politikom smišljenu obmanu, no sada se i potvrdilo da je to tako, piše portal hercegovina.info.
Događanja
FIRMA OVNAK RASPISUJE NATJEČAJ ZA POSAO!

Tražimo ambiciozne i motivirane osobe za organizacijske i voditeljske pozicije, koje žele biti dio dinamičnog i stručnog tima. Ako ste spremni za nove poslovne izazove i želite razvijati svoje vještine, pridružite nam se!
Firma Ovnak raspisuje natječaj za sljedeće pozicije:
• BRAND MANAGER – više djelatnika
• ASISTENT BRAND MANAGER-a – više djelatnika
BRAND MANAGER – više djelatnika
Što tražimo:
• Izvrsne komunikacijske i pregovaračke vještine;
• sposobnost strateškog planiranja i upravljanja brendom;
• sposobnost multitaskinga i organizirano upravljanje vremenom;
• fleksibilnost i prilagodljivost u dinamičnom radnom okruženju;
• spremnost za rad u timu i vođenje tima.
ASISTENT BRAND MANAGER-a – više djelatnika
Što tražimo:
• Izvrsne komunikacijske vještine i sposobnost podrške u pregovorima;
• sposobnost organiziranja i praćenja marketinških kampanja;
• sposobnost multitaskinga i upravljanja vremenom;
• prilagodljivost i fleksibilnost u dinamičnom radnom okruženju;
• sposobnost rada u timu i podrška brand manageru.
Što nudimo za sve pozicije:
• Stimulativna plaća;
• mogućnosti napredovanja i profesionalnog razvoja;
• stalni radni odnos;
• dinamično i poticajno radno okruženje;
• rad u timu stručnjaka s mogućnošću učenja i rasta.
Kako se prijaviti?
Pošaljite svoj životopis i motivacijsko pismo na e-mail adresu: marketing@ovnak.com.
Očekujemo vaše prijave!
Gospodarstvo
Travnički gigant ‘Olip Bosna’ obustavio prizvodnju: Inspekcija uočila nepravilnosti u radu?!

Jučer, 21. marta u 13 sati, proizvodni pogoni travničke kompanije “Olip Bosna”, jednog od najvećih poslodavaca u regiji, prestali su s radom, javlja lokalni portal Travnički.info.
Prema nezvaničnim informacijama, razlog obustave rada navodno je inspekcijski nalog izdat zbog uočenih nepravilnosti u radu.Konkretne informacije još uvijek nisu dostupne te se očekuje da se kompanija zvanično oglasi saopćenjem.Prema riječima predstavnika Olipa, određeni navodi koji su se pojavili u medijima nisu tačni, te se očekuje da će se kompanija zvanično oglasiti demantijem naredne sedmice, vjerovatno već u ponedjeljak, piše Travnički.info.
Građani Travnika su ostali zatečeni ovom informacijm, a iz menadžmenta kompanije poručuju da će uskoro pojasniti razloge trenutne obustave rada.
Firma “Olip Bosna” iz Travnika je italijanska kompanija koja se bavi proizvodnjom obuće te zapošljava ukupno 844 radnika.
U 2023. godini kompanija je ostvarila ukupan prihod od 14.433.452,00 KM.
Računi kompanije su bili u blokadi 2024. i 2008. godine, a porezni dug iznosi 496.719,24 KM.
Trenutni direktor kompanije je Oliosi Cristian.
Inače, kompanija ‘Olip Bosna’ privukla je pažnju bh. javnosti prije nekoliko godina kada su se radnici požalili medijima da trpe svakodnevni teror.
BiH
Zašto BiH povećava kvote za strane radnike kad ima oko 300.000 nezaposlenih?!

I dok se sve glasnije govori o nedostatku radne snage u BiH, podaci pokazuju da je u našoj zemlji sve više nezaposlenih. Iz Saveza samostalnih sindikata BiH tvrde da bh. gospodarstvo ne može dopustiti luksuz da, uz nekoliko stotina tisuća nezaposlenih, uvozi strane radnike, na čemu poslodavci uporno inzistiraju.
Krajem siječnja u BiH je na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja bilo oko 300.000 osoba. U istom mjesecu poslodavci su zavodima i službama zapošljavanja u BiH prijavili 2161 potrebu za zapošljavanjem novih radnika. Postavlja se pitanje kako domaći poslodavci među više od 300 tisuća nezaposlenih osoba ne mogu pronaći radnike, već se radna snaga mora uvoziti.
Problem je puno drugačije prirode u pronalasku radne snage na domaćem tržištu rada. Poslodavci imaju problem pronaći osobe koje im trebaju iz određenih oblasti i djelatnosti ili problem kada uvezu radnu snagu i dobiju tu suglasnost da to često bude samo jedna postaja u prolazu – rekla je Helena Lončar, ravnateljica Federalnog zavoda za zapošljavanje.
Sindikati ogorčeni uvozom radne snage
Smatramo da je totalni nonsens da uz toliki broj nezaposlenih mi posežemo za uvozom stranih radnika. Mislim da je to jedan od pokazatelja kako se ne treba odnositi prema državi i o kakvom se nepatrijatizmu radi – izjavio je Adis Kečo, šef Službe Saveza samostalnog sindikata BiH. Očigledno je da nedostaje jeftine radne snage i da se poslodavci ne mogu pomiriti s činjenicom da uz njihov profit moraju rasti i standardi života radnika. Očito je da radnici za svoj rad traže više nego što su poslodavci spremni ponuditi.
Ključ cijele priče je u tim primanjima radnika, u tim plaćama. Poslodavci konačno trebaju shvatiti da se trebaju odreći dijela svoje zarade kako bi taj dio preusmjerili u džepove radnika i tako imali kvalitetnijeg radnika, zadovoljnijeg i u konačnici bolji i kvalitetniji proizvod koji će mu omogućiti bolji plasman na tržištu – rekao je Kečo. Mnogi su upozoravali na masovna otpuštanja i zatvaranja tvrtki kada je Vlada Federacije BiH prvi put u 20 godina donijela odluku u korist radnika i odlučila da minimalna plaća bude 1000 KM. Iz sindikata naglašavaju da je jedan od zahtjeva radnika da budu adekvatno plaćeni za urađeni posao.
Gospodarstvo
Travnik, Jajce i Bihać dobit će 1,8 miliona eura za razvoj turizma i privrede

U Travniku je jučer održan inicijalni sastanak na kojem je najavljen početak realizacije značajnog projekta koji će provoditi italijanska organizacija Comitato Internazionale per lo Sviluppo dei Popoli (CISP) u saradnji s Općinom Travnik.
Projekt, čija je ukupna vrijednost 1,8 miliona eura, finansira Italijanska agencija za razvojnu saradnju (AICS), a provodit će se u naredne tri godine na području Travnika, Jajca i Bihaća.
Jedan od ključnih ciljeva projekta je unapređenje turističke ponude planine Vlašić, kao i vodopada Jasenice, Kozice i Ugrića kroz poboljšanje infrastrukture pristupačnosti ovim prirodnim ljepotama.
Također, u okviru projekta planirano je kreiranje jedinstvene turističko-kulturne mape pod nazivom “Via delle Cascate”, koja će promovirati kulturne, prirodne i historijske vrijednosti ovog područja. Osim toga, projekt će se fokusirati na jačanje privrednih kapaciteta s ciljem otvaranja novih radnih mjesta i održivog razvoja lokalne zajednice.
Video prilog pogledajte OVDJE.
Gospodarstvo
Senadin Ferhatović u Austriju iz Busovače došao sa 10 KM: Hiljade zaradio preko suhog mesa i ćevapa

Senadin Ferhatović, osnivač kompanije Ferhatović u Austriji, ispričao nam je svoju inspirativnu priču o uspjehu. Porijeklom iz sela Ferhati kod Busovače, Ferhatović je postao poznat ne samo po uspješnom poslovanju već i po svojoj principijelnosti. Danas Ferhatovićeva kompanija u Beču posluje sa dva prodajna objekta, restoranom i online shopom koji dostavlja proizvode širom Evropske Unije.
Uredništvo portala GPMaljevac.COM razgovaralo je sa Senadinom Ferhatovićem u Medvodama, tokom Bosanskog sjela, koje je organizovalo Društvo Ljiljan iz Ljubljane.Kredit
Ferhatović nam je otkrio kako je sa samo 10 KM došao u Austriju i kako je, krenuvši iz gepeka automobila, izgradio jedan od najuspješnijih biznisa u Europi, specijalizovan za suhomesnate proizvode.
Senadin Ferhatović je preduzetnik i vlasnik kompanije “Ferhatović Austria”. Njegova kompanija nudi proizvode koji kombinuju kvalitet i tradiciju, a Ferhatović ističe da je kvalitet osnovna tradicija njegove firme. Ferhatović je aktivan na društvenim mrežama, posebno na Facebooku, gde redovno dijeli sadržaje vezane za svoje poslovanje i druge interesantne teme.
Gospodarstvo
4 kantona imaju manje zaposlenih nego prije godinu dana

Broj zaposlenih u Federaciji, prema prebivalištu zaposlenika, na dan 28. februar je bio 545.130.
Na dan 31. decembra 2024. godine broj zaposlenih u FBiH je bilo 551.452. Dakle, u januaru je broj zaposlenih smanjen za 4.589 a u februaru za 1.733. To znači da je u Federaciji je u prva dva mjeseca broj zaposlenih smanjen za 6.322, piše BiznisInfo.ba.No, u odnosu na kraj februara prošle godine, dakle kad se posmatra na godišnjem nivou, broj zaposlenih u FBiH je veći za 2.908.
Ipak, nije u svim kantonima tako. U jednom broju kantona broj zaposlenih smanjen je i na godišnjem nivou, odnosno manji je nego što je bio u istom trenutku prošle godine.
Četiri kantona imaju manje zaposlenih nego u istom periodu lani. Podatak na godišnjem nivou je mnogo važniji od onog na mjesečnom. Naime, na mjesečnom nivou su moguće privremene fluktuacije. No, ako se na godišnjem nivou zabilježi pad broja uposlenih, onda je riječ o ozbiljnom problemu, piše BiznisInfo.ba.
Koji kantoni bilježe pad
U Srednjobosanskom kantonu ima 399 manje zaposlenih nego na kraju februara prošle godine, u Tuzlanskom 272 zaposlena manje.
Zapravo, prosjek najviše popravljaju Sarajevski kanton gdje je 2.043 više zaposlenih nego u istom mjesecu prošle godine, i Zapadnohercegovački gdje je plus 523 radnika.
Do povećanja je došlo i u Hercegovačko-neretvanskom kantonu za 388 i Unsko-sanskom za 380. Livanjski kanton je plusu sa 154 radnika a Posavski sa 55.
Gospodarstvo
Fortenova prodaje još jednu kompaniju: Ako ovo ne uspije “na doboš” idu Konzum i Mercator

Nastavlja se daljnja prodaja firmi iz agro segmenta Fortenova Grupe. Iz dobro upućenih krugova Jutarnji list saznaje da Badel 1862, najveći proizvođač alkoholnih pića i vina u Hrvatskoj preuzima Agrolagunu i da je to gotova stvar.
Cijenu preuzimanja nismo doznali, ali stručnjaci neslužbeno procjenjuju da bi ona mogla, sudeći prema hrvatskoj situaciji, iznositi između 6 i 8 puta EBITDA, odnosno između 12 i 16 miliona eura, uz napomenu da bi trebala biti bliže nižoj granici jer su multiple u poljoprivredi niže.Naravno, treba napomenuti da nije gotovo dok nije gotovo, ali u ovom slučaju ne bi trebalo biti iznenađenja s obzirom na nedavna preuzimanja Badela, kao i činjenicu da Fortenova, zbog obveza prema HPS Investment Partnersu, mora uravnotežiti omjer duga i dobiti.
Ako omjer duga i operativne dobiti nakon 31. marta ove godine bude jednak ili veći od 2,8:1, Fortenova će morati pokrenuti postupak prodaje maloprodaje ili divizije pića, odnosno Konzuma, Mercatora i Jamnice.
Također, maloprodajna divizija mora poslovati s operativnom dobiti, a minimalna likvidnost Fortenove mora iznositi 40 miliona eura.
Slovenski mediji ovih su dana objavili da se traži kupac za proizvođača instant-proizvoda od kakaa i desertnih preljeva Mercator – Emba. Portali su objavili da s radom prestaje firma Eko Biograd plus, koja se bavi uzgojem povrća, te da je Sindikat PPDIV-a pokrenuo postupak mirenja u Fortenovinim firmama Agrolaguna, Vinka plus i Eko Biograd plus, zato što poslodavac nije odgovorio na inicijativu za kolektivnim pregovaranjem, izvijestio je Jutarnju list.Radi se o firmama iz agro segmenta Fortenove koje nisu bile predmet prodaje, odnosno koje nije preuzela Podravka. Podravka je, podsjetimo, preuzela Belje, PIK Vinkovce, Vupik, Energiju Gradec, Belje Agro-Veta i Felix. Za tu akviziciju koprivnička firma izdvojila je 333 miliona eura. Dijelom je akvizicija finansirana sredstvima EBRD-a.
U ovom trenutku sudbina Fortenovinih gubitaša, Vinke plus i Eko Biograda plus, prema svemu sudeći, nije svijetla.
Porečka Agrolaguna značajna je strateška istarska firma. Proizvođač je vina, maslinovog ulja i istarskih sireva. Svojevremeno su interes za tu kompaniju pokazivala Vina Koper, ali je Agrokor bio spretniji i utjecajniji u preuzimanju.
Gospodarstvo
Nove njemačke vlasti najavile veliku promjenu za radnike iz BiH

Njemački demokršćani i socijaldemokrati pregovaraju o formiranju nove vlade, a jedna od ključnih odredbi potencijalnog koalicijskog sporazuma u dijelu koji se odnosi na migracije je smanjenje broja radnika u Njemačkoj sa zapadnog Balkana, pišu Nezavisne.
Naime, sadašnje odredbe, koje su uvedene 2016. godine, dopuštale su legalan dolazak niskokvalificiranih radnika iz BiH, Srbije, Albanije, Crne Gore, Kosova i Sjeverne Makedonije, a kvota je, nakon višegodišnje uspješne provedbe programa, ograničena na 50.000 radnika.
Novim koalicijskim sporazumom predviđeno je prepoloviti taj broj i omogućiti dolazak 25.000 radnika godišnje.
Ova mjera ima za cilj kontrolirati imigraciju i ublažiti pritisak na domaće tržište rada.
Međutim, postoji zabrinutost da bi takvo smanjenje moglo pogoršati nedostatak vještina u određenim sektorima, a bilo je otpora i kritika ovih planova unutar poslovne zajednice. Poslovna udruženja, posebice iz sektora građevinarstva, skrbi i ugostiteljstva, upozoravaju da bi ovakvi rezovi mogli dodatno pogoršati postojeći nedostatak kvalificiranih radnika.
Holger Schwaneke, direktor Središnjeg udruženja njemačkih obrtnika (ZDH), rekao je za Frankfurter Allgemeine Zeitung da bi smanjenje kvote radnika sa Zapadnog Balkana dodatno pogoršalo nedostatak kvalificiranih radnika u obrtničkom sektoru.
Najvažnija odredba ovog pravila je da svaki nekvalificirani radnik koji nema diplomu ili ne posjeduje posebnu vještinu za koju se može dobiti “plava karta”, odnosno povlaštena imigracija, može otići u Njemačku i tražiti posao.
Ako nađe posao, potrebna je samo potvrda poslodavca da mu je taj radnik potreban, kao i formalna potvrda da se za to mjesto nije javio nijedan njemački ili EU radnik.
S tim dokumentima može otići u njemački konzularni odjel za vize u svojoj zemlji i zatražiti radnu dozvolu za rad u Njemačkoj.
Nova koalicija, pritisnuta nezadovoljstvom javnosti nekontroliranim migracijama, namjerava poduzeti nekoliko mjera kako bi smanjila pritisak na njemački migracijski sustav, a jedna od predloženih mjera je pravilo za zapadni Balkan.
Rasprava o planiranim rezovima se nastavlja, a različite interesne skupine izražavaju zabrinutost i ukazuju na moguće negativne posljedice za njemačko tržište rada. Osim poslodavaca, nezadovoljni su i sindikati koji smatraju da su se radnici sa Zapadnog Balkana pokazali kao dobri radnici i doprinijeli njemačkom gospodarstvu.
Jasmin Fahimi, predsjednik Saveza njemačkih sindikata, rekao je da su radnici iz naše regije doprinijeli stabilnosti njemačkog tržišta rada.
Neki političari iz Zelenih i FDP-a također su izrazili zabrinutost i pozvali na diferencirano gledanje na situaciju.
Pregovori o formiranju nove koalicije još traju i još nema konačne odluke o ovoj odredbi.
I sami radnici sa Zapadnog Balkana sve se češće odlučuju na povratak kući, žaleći se na značajno povećanje troškova života.
Električar iz Banje Luke, koji se vratio iz Bavarske, kaže da je stan u Münchenu platio 1.100 eura i da je, kada se zbroje svi troškovi, izračunao da bi u svojoj struci u BiH mogao zaraditi više.
Osim toga, tu sam u svojoj kući, sa svojom obitelji. Tamo su bolji uvjeti rada i plaće, ali su troškovi u posljednje dvije godine porasli, kazao je za Nezavisne.
Gospodarstvo
Počinje isplata pomoći privatnim poslodavcima

Financijsku pomoć u ukupnom iznosu od 8.139.250 KM dobit će 11.889 poslovnih subjekata s ukupno 61.213 radnika.
Pomoć se isplaćuje na osnovu podataka Porezne uprave FBiH, za subjekte koji su 30.studenog 2024. imali najmanje jednog zaposlenog koji je imao neto plaću manju od 800 KM i najmanje jednog zaposlenog radnika na kraju tekućeg mjeseca 2025. godine. Uvjet je i da imaju ostvarenu neto dobit manju od 6.500 KM po zaposlenom radniku, kao i da nemaju neizmirenih obaveza po osnovu doprinosa i poreza. Pravo na refundaciju imaju i korisnici koji imaju manji broj radnika do 10 posto u odnosu na broj od 30.studenog 2024.
Ključno je da se iznos pomoći izračunava množenjem jedinične vrijednosti koeficijenta s brojem zaposlenih radnika. Koeficijent jedan, u iznosu od 100 KM, utvrđen je za sve zaposlene radnike kod korisnika kojima je 30.studenog 2024. godini isplaćivana neto plaća od 700 do 800 KM, a koeficijent dva u iznosu od 200 KM za sve zaposlene kojima je isplaćivana neto plaća do 700 KM.
Federalni zastupnik i ekonomist Admir Čavalić rekao je za „Avaz“ da je točno da su utvrđeni različiti platni razredi i različiti su iznosi pomoći po radniku.
– Ali činjenica je da je ovih osam miliona minimalan iznos, koji vjerojatno ništa neće promijeniti – kazao je.
Dodao je da s terena već stižu pritužbe privatnih predškolskih ustanova, ali i od tek osnovanih firmi, koje nemaju pravo na pomoć. Kriterij datuma registracije biznisa vidi kao moguću diskriminaciju, a kriterij dobiti od 6.500 KM po radniku smatra neobičnim.
– Generalno, ovo nije rješenje. Pokazuju to podaci Porezne uprave FBiH. Do sada se dešavalo da u decembru imamo vrhunac zaposlenosti, u januaru značajan pad, a u februaru rast u odnosu na januar. Mi sad imamo pad, nema februarske stabilizacije, što se nije desilo godinama unazad – istakao je Čavalić. (Izvor: Avaz)