Ovih dana gledamo klasičan politički igrokaz svojstven samo našem srednjobosanskom političkom okruženju. Nakon najave Refika Lende kako Dujo neće dočekati kraj svoga mandata sada svjedočimo još jednoj nacionalističkoj eskapadi kojoj je jedini cilj zapaliti nacionalne strasti u sredini koja je osjetljiva na takve stvari.
Zastave hrvatskog naroda koje su istaknute uz prometnice duž novotravničke obilaznice na ulazu u naseljeno mjesto Bučići, Rankovići, Stojkovići, predstavnici SDA u novotravničkom općinskom vijeću smatraju provokacijom i pozivaju općinske službe i načelnika da se iste uklone.
Svugdje na svijetu, a osobito u Zapadnoj Europi kojoj težimo zastave predstavljaju obilježje identiteta i osjećaj pripadnosti nekoj od etničkih skupina kojoj pojedini narod pripada. Puna je Europa različitih zastava i to smatraju svojom najvećom demokratskom vrijednošću, diče se time. Samo SDA-u u Novom Travniku smetaju zastave koje su usput bilo rečeno bile izvješene i za vrijeme mandata bivšeg načelnika Refika Lende.
Zahtjev SDA za njihovim uklanjanjem je zapravo najobičnija provokacija usmjerena na potpirivanje nacionalne strasti i mržnje na temi koja može poslužiti samo tome u svrhu. Kome smetaju zastave i zašto, kakav problem te zastave uopće mogu proizvesti i zašto se traži njihovo uklanjanje na ovaj način. Odgovor je samo jedan, u nedostatku političke vizije i ideja lokalnog SDA koji se ne umije nositi s progresivnim politikama mladog kolege načelnika Stjepana Duje, važno je pažnju javnosti na njihov rad ili ne rad skrenuti na ovaj način. Prizemnim politikama vratiti poljuljano povjerenje.
Čestitam načelniku Duji na odličnoj reakciji i odličnim porukama koje je odaslao na današnjoj konferenciji za medije. Dajem punu podršku takvom pristupu i takvoj reakciji, osobno bih potpisao rečenicu kako nema namjeru sklanjati bilo čije zastave, a osobito ne one koje ne vrijeđaju nikoga. Razgovarajući danas s ljudima na ovu temu, stariji se sjećaju kako Bučićanima i Rankovićanima zastave i slična obilježja olako nije smjela uklanjati ni ondašnja milicija u komunističkom sistemu, zašto bi to dopustili sada.
AUTOR: Ivan Vidović



