Putovanja
Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio nova pravila za putnike iz trećih zemalja

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio je preporuke i upute za osobe koje prelaze državnu granicu Republike Hrvatske i upute za zdravstveni nadzor nad osobama koje ulaze u Hrvatsku iz trećih zemalja.
Odlukom o privremenoj zabrani prelaska preko graničnih prijelaza Republike Hrvatske zabranjuje se, odnosno ograničava prelazak osobama preko graničnih prijelaza od čega su izuzeti državljani EU (bez obzira na mjesto prebivališta), Schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru, kao i članova njihovih obitelji te državljani trećih zemalja koji su osobe s dugotrajnim boravištem.
Privremena zabrana ulaska u Republiku Hrvatsku iz trećih zemalja ne odnosi se na zdravstvene djelatnike, zdravstvene istraživače i suradnike, stručnjake za skrb o starijima te osobe koje zahtijevaju hitno medicinsko liječenje. Također, ne odnosi se i na prekogranične radnike, prijevoznike robe i drugo prometno osoblje u mjeri u kojoj je to potrebno te diplomate, policijske službenike u obavljanju svojih poslova. Ne odnosi se i na službe i timove Civilne zaštite, osoblje međunarodnih organizacija i međunarodno vojno osoblje u obavljanju svojih funkcija.
Privremena zabrana ulaska u Hrvatsku iz trećih zemalja ne odnosi se i na putnike u tranzitu, osobe koje putuju zbog turističkih ili drugih poslovnih razloga ili koje imaju drugi gospodarski interes, te osobe koje putuju radi školovanja. Ne odnosi se niti na osobe koje putuju zbog neodgodivih osobnih razloga, primjerice vlasnici su nekretnine u Republici Hrvatskoj, ili imaju koji drugi neodgodiv osobni razlog.
Za osobe trećih zemalja: Samoizolacija od 14 ili od sedam dana uz negativan rezultat brisa
Za sve osobe koje ulaze u Hrvatsku iz trećih zemalja, na temelju izuzeća od zabrane prelaska granice za osobe koje putuju zbog neodgodivih osobnih razloga, obvezan je zdravstveni nadzor uz 14-dnevnu karantenu/samoizolaciju. Karantena/samoizolacija se može skratiti na sedam dana ako osoba o svom trošku napravi bris nosa i ždrijela sedam dana po ulasku u Hrvatsku i dobije negativan rezultat PCR testa na SARS-CoV-2.
Obveza samoizolacije za osobe koje ulaze u Hrvatsku trećih zemalja ne odnosi se na zdravstvene djelatnike, zdravstvene istraživače i suradnike, stručnjake za skrb o starijima, osobe koje zahtijevaju hitno medicinsko liječenje, prekogranične radnike, prijevoznike robe i drugo prometno osoblje u mjeri u kojoj je to potrebno, diplomate, policijske službenike u obavljanju svojih poslova, službe i timove Civilne zaštite, te osoblje međunarodnih organizacija i međunarodno vojno osoblje u obavljanju svojih funkcija.
Za putnike u tranzitu granična policija će, nakon što im se odobri ulazak, provjeriti jesu li napustili područje Hrvatske u roku od 12 sati. Navedeno pravilo moguće je primijeniti samo ako je izlazak iz Hrvatske u susjednu državu koja će mu omogućiti ulazak.
Osobe koje ulaze u Hrvatsku zbog turističkih ili drugih poslovnih razloga ili koje imaju drugi gospodarski interes, te osobe koje putuju radi školovanja, moći će ući u Hrvatsku bez obveze samoizolacije uz predočenje negativnog nalaza PCR pretrage brisa nosa i ždrijela na SARS-CoV-2, koji nije stariji od 48 sati, odnosno uz obvezu 14-dnevne karantene/samoizolacije, ako nemaju navedeni negativni nalaz PCR pretrage.
Osobe koje ulaze u Hrvatsku bez obveze samoizolacije, dužne su se u prva dva tjedna boravka u Hrvatskoj pridržavati mjera.
Tijekom prvih 14 dana od ulaska u RH izlaske iz smještaja trebaju ograničiti samo na nužne (obavljanje posla ako se radi o poslovnom razlogu ulaska u RH, obavljanje nužnih aktivnosti uz kontinuirano pojačano provođenje higijenskih mjera).
Tijekom nužnih izlazaka iz smještaja preporučuju im se da koriste masku ili prekrivalo za nos i usta, da održavaju fizički razmak od drugih osoba minimalno 1,5 metar te da provode higijenu ruku. Ruke trebaju što češće prati toplom vodom i sapunom i/ili koristiti dezinfekcijsko sredstvo za ruke koje treba dobro utrljati u dlanove te izbjegavati dodirivanje lica, usta, nosa i očiju.
Također, trebaju izbjegavati korištenje javnog prijevoza, a u prijevoznom sredstvu poželjno je da je osoba sama ili isključivo s osobama koje dijele zajednički smještaj.
Osobe koje ulaze u Hrvatsku bez obveze samoizolacije, također trebaju dosljedno izbjegavati grupiranja i okupljanja. Tijekom poslovnih sastanaka trebaju susretati što manji broj osoba, osigurati fizički razmak od 1,5 metra uz dostupnost dezinfekcijskih sredstava te izbjegavati nepotrebne sastanke. Usluge plaćanja trebaju obavljati bezgotovinskim kartičnim plaćanjem ili on-line uslugama.
Potrebno je da svako jutro izmjere tjelesnu temperaturu, a ukoliko je viša od 37,2 stupnjeva Celzijusovih, potrebno je mjerenje ponoviti nakon deset minuta, te ako je ponovno viša od 37,2 trebaju ostati kod kuće/u smještaju i javiti se liječniku u turističkoj ili COVID-19 ambulanti, odnosno teritorijalno nadležnom epidemiologu.
U slučaju pojave simptoma akutne respiratorne infekcije (kašalj, grlobolja, povišena tjelesna temperatura, kratak dah/otežano disanje ili gubitak osjeta mirisa) potrebno je da ostanu kod kuće/u smještaju i jave se liječniku u turističkoj ili COVID-19 ambulanti, odnosno teritorijalno nadležnom epidemiologu. U slučaju nagle pojave teških, po život ugrožavajućih simptoma, trebaju se javiti nadležnoj hitnoj medicinskoj službi na broj 194, navode iz HZJZ-a./Hina/HMS/
Putovanja
Sustav E-gate pušten u funkciju na Međunarodnom aerodromu Sarajevo

U okviru planiranih tehnoloških unaprjeđenja na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, putnicima je od sada dostupan novi sustav automatskih vrata E- gate, koji omogućava brži i efikasniji prolazak do pasoške i sigurnosne kontrole. Ovaj sustav je implementiran s ciljem smanjenja gužvi i poboljšanja ukupnog iskustva putovanja.
E-gate omogućava putnicima koji su završili proces check-in registracije na aerodromu i dobili svoju kartu za ukrcavanje, da samostalno prođu u zonu koja je namjenjena samo putnicima. Ovaj automatizirani sustav koristi skener karte za ukrcavanje, čime se ubrzava proces i smanjuje potreba za ručnim pregledima od strane osoblja. Putnici jednostavno skeniraju svoju kartu na automatskim vratima, što im omogućava brz i nesmetan prolazak kroz ovu kontrolnu točku.
Implementacija E-gate sustava poboljšava sigurnost i efikasnost aerodromskih operacija, omogućavajući brži tok putnika i smanjenje vremena čekanja na check-pointu.
Uvođenjem ovakvih tehnologija, nastavljamo da pratimo globalne standarde i trendove, čineći putovanja sigurnijim, bržim i udobnijim za sve putnike, stoji u priopćenju za medije.
Putovanja
Predstavljena turistička ponuda SBK na Beogradskom sajmu turizma

Turistička zajednica Srednjobosanskog kantona/Kantona Središnja Bosna (SBK/KSB) nastavlja s dugogodišnjom tradicijom predstavljanja i promocije turističke ponude Srednje Bosne na Beogradskom sajmu turizma koji je jedan od najznačajnijih sajmova ovakvog tipa u jugoistočnoj Europi.
Od 2005. godine, kontinuiranim sudjelovanjem na ovom prestižnom sajmu, Turistička zajednica SBK/KSB nastoji povećati broj posjetitelja iz Srbije, koja predstavlja jedno od ključnih emitivnih tržišta za Bosnu i Hercegovinu.
Promotivni štand Turističke zajednice SBK/KSB – SrednjaBosna.ba smješten je u okviru udruženog izložbenog prostora turističkih zajednica Federacije BiH: Turističke zajednice Kantona Sarajevo – Visit Sarajevo, Turističke zajednica Tuzlanskog kantona, Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona, Turističke zajednice općine Čitluk te brojnih turističkih agencija i hotelskih poduzeća. Ovaj zajednički nastup predstavlja snažan segment turističke ponude Federacije BiH, omogućujući posjetiteljima uvid u raznolike turističke atrakcije i sadržaje koje Bosna i Hercegovina nudi.
U radu i promociji turističke ponude Srednje Bosne na promotivnom štandu Turističke zajednice SBK/KSB, sudjeluju i predstavnici Ministarstvo gospodarstva SBK čime se nastavlja kontinuitet u zajedničkoj promociji turističke ponude. Ove godine promovira se aktualna zimska turistička sezona, s naglaskom na skijaške centre Srednje Bosne, međutim poseban naglasak je na promociji predstojeće pred i ljetne turističke sezone, s fokusom na outdoor aktivnosti, prirodnu i kulturno-povijesnu baštinu, banjski turizam i gastro ponudu.
Beogradski sajam turizma održava se od 20.-24.02.2025. godine, piše Travnički vjesnik.
Putovanja
Turistička zajednica SBK započela izradu skijaške karte SRC Vlašić

Turistička zajednica SBK došla je na ideju izrade skijaške karte Sportsko-rekreativnog centra Vlašić, s naglaskom na uže područje Banovca te su se stoga obratili svojim pratiteljima.
Poštovani pratitelji,
Turistička zajednica SBK započela je izradu skijaške karte Sportsko-rekreativnog centra Vlašić, s naglaskom na uže područje Babanovca.
Kako bismo osigurali što detaljniju i precizniju skijašku kartu, u ovoj završnoj fazi možete se uključiti i vi na način da pregledate radnu verziju karte i dostavite vaše prijedloge i sugestije vezane uz:
✅ Lokacije i nazive objekata
✅ Kontakt telefone
✅ Turističku infrastrukturu
👉 Karta se je u radnoj verziji i nije konačna.
🔗 Pogledajte radnu verziju karte: https://zoomhub.net/Xl5Zn
🔹 Uvjeti za uvrštavanje na kartu:
➡️ turistička infrastruktura,
➡️ registrirani subjekti koji obavlja ugostiteljsko-turističku djelatnost (smještaj, pružanje usluge hrane i pića, najam opreme…),
➡️da je objekt – institucija od općeg – javnog interesa (pošta, ambulanta, policija…),
➡️ turistička infrastruktura – indirektna turistička ponuda koja turistima i posjetiteljima osigurava ugodan, siguran i kvalitetan boravak (bankomat, ljekarna, trgovina, …),
📩 Svoje prijedloge možete dostaviti putem e-maila info@tzsbk.com ili u inbox naše stranice.
ℹ️ Napomena: Registrirani smještaj u domaćinstvu neće biti uvršten na ovu kartu zbog modela prikaza, ali će biti predstavljen na posebnoj turističkoj karti šireg područja.
🔗 Pogledajte radnu verziju karte: https://zoomhub.net/Xl5Zn
Hvala vam na suradnji! 🙌, stoji u objavi.
Putovanja
Broj stranih turista u porastu u BiH

U razdoblju od siječnja do prosinca 2024. godine turisti su u Bosni i Hercegovini ostvarili 1.935.745 posjeta, što predstavlja porast od 10,3 posto u usporedbi s istim razdobljem 2023. godine. Broj posjeta domaćih turista povećan je za 0,5 posto, dok su strani turisti ostvarili 14,8 posto više posjeta u odnosu na prethodnu godinu.
U istom razdoblju turisti su u BiH ostvarili ukupno 4.002.561 noćenje, što je povećanje od 8,5 posto u odnosu na 2023. godinu. Domaći turisti ostvarili su 1,1 posto više noćenja, dok su strani turisti zabilježili porast od 11,9 posto. U ukupnom broju noćenja udio domaćih turista iznosio je 29,5 posto, dok su strani turisti ostvarili 70,5 posto noćenja.
Među stranim turistima, najviše noćenja ostvarili su posjetitelji iz Hrvatske (13,9 posto), Srbije (11,6 posto), Turske (9,8 posto), Saudijske Arabije (7,6 posto), Slovenije (6,0 posto), Njemačke (4,3 posto), SAD-a i Kine (po 3,4 posto), Italije (2,9 posto), Poljske (2,6 posto) te Austrije i Crne Gore (po 2,5 posto). Turisti iz ostalih zemalja činili su preostalih 29,5 posto ukupnog broja noćenja, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Prema vrsti smještaja, najveći broj noćenja ostvaren je u hotelima i sličnim objektima, koji su činili 94,2 posto svih turističkih noćenja, prenose mediji.
Putovanja
Vlakovi na relaciji Sarajevo – Čapljina ponovno prometuju

Željeznice FBiH su putem svojih službenih stranica obavijestile javnost da će željeznički putnički promet na relaciji Sarajevo-Čapljina-Sarajevo ponovno biti uspostavljen u ponedjeljak, 10. veljače 2025. godine.
Vlakovi će prometovati prema Redu vožnje ŽFBiH za 2024./2025. godinu, s polascima iz Čapljine u 06:06 i 16:42 te iz Sarajeva u 07:15 i 16:46 sati. Ova putnička linija ponovno se uspostavlja nakon četveromjesečne pauze uzrokovane teškim oštećenjem pruge u Donjoj Jablanici, priopćeno je.
Putovanja
Špilja Vjetrenica zabilježila rekordnu posjećenost prošle godine

Špilja Vjetrenica zabilježila je rekordnu posjećenost u protekloj godini, a očekuje se daljnji rast broja turista nakon što je u srpnju uvrštena na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, piše RTV HB.
Vjetrenica je prvi samostalni prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine koji je stekao taj status, što je doprinijelo povećanom interesu domaćih i stranih posjetitelja. Najviše stranih gostiju dolazi iz Češke, Poljske i Njemačke, a bilježi se i rast dolazaka iz Velike Britanije i Skandinavije.
Špilja je zaštićeni spomenik prirode od 1950. godine i poznata je po sedam kilometara dugim nakapnicama, 135 jezeraca te stalnoj temperaturi od 11 stupnjeva tijekom cijele godine. Privlači znanstvenike iz cijelog svijeta, a istražuje se još od 19. stoljeća.
Ravnatelj Vjetrenice Davor Baković istaknuo je da će se i u budućnosti raditi sustavno, u skladu sa strateškim dokumentima, uz naglasak na održivost. Planira se poboljšanje turističke ponude cijelog zaštićenog područja, pri čemu Općina Ravno vidi veliki potencijal za razvoj avanturističkog turizma.
Putovanja
Većina skijališta u SBK ne radi zbog visokih temperatura, u funkciji samo par njih

Iz turističke zajednice Kantona Središnja Bosna izdali su obavijest o privremenoj obustavi rada velikog dijela skijališta u ovoj županiji. Obavijest prenosimo u cijelosti .
Zbog visokih temperatura, većina skijališta na području Srednje Bosne privremeno zatvorena. U očekivanju novog snijega, nadamo se skorom pokretanju skijaških liftova u svim skijaškim centrima.
✅Trenutno su u funkciji sljedeći skijaški centri:
✅ SRC Vlašić – Otvorene su skijaške staze 𝗕𝗮𝗯𝗮𝗻𝗼𝘃𝗮𝗰 𝗜 𝗶 𝗜𝗜 𝘁𝗲 𝗠𝗮𝗿𝗸𝗼𝘃𝗮𝗰. Preporučuje se skijanje na stazama 𝗠𝗮𝗿𝗸𝗼𝘃𝗮𝗰 𝗜 𝗶 𝗜𝗜, koje i dalje imaju dovoljan snježni pokrivač. 𝗡𝗼𝗰𝗻𝗼 𝘀𝗸𝗶𝗷𝗮𝗻𝗷𝗲 𝗷𝗲 𝗽𝗿𝗶𝘃𝗿𝗲𝗺𝗲𝗻𝗼 𝗼𝗯𝘂𝘀𝘁𝗮𝘃𝗹𝗷𝗲𝗻𝗼 na liftovima Babanovac I i II te Baby ski liftu.
✅ Src Busovačka Planina – Skijalište radi u redovnim terminima. 𝗡𝗼𝗰𝗻𝗼 𝘀𝗸𝗶𝗷𝗮𝗻𝗷𝗲 𝗷𝗲 𝗼𝗺𝗼𝗴𝘂ć𝗲𝗻𝗼 𝘀𝗿𝗶𝗷𝗲𝗱𝗼𝗺, č𝗲𝘁𝘃𝗿𝘁𝗸𝗼𝗺, 𝗽𝗲𝘁𝗸𝗼𝗺 𝗶 𝘀𝘂𝗯𝗼𝘁𝗼𝗺.
🚫 𝗢𝘀𝘁𝗮𝗹𝗶 𝘀𝗸𝗶𝗷𝗮š𝗸𝗶 𝗰𝗲𝗻𝘁𝗿𝗶 𝘁𝗿𝗲𝗻𝘂𝘁𝗻𝗼 𝗻𝗶𝘀𝘂 𝘂 𝗳𝘂𝗻𝗸𝗰𝗶𝗷𝗶
🚫 Pridolci Busovača-Ski centar
🚫 RC Brusnica
🚫 Ski RostovoㅣBugojno
🚫 Ski Centar ”Ranča” – Jajce
Turistička zajednica SBK/KSB će pratiti vremenske uvjete i pravovremeno obavijestiti javnost o mogućnostima nastavka skijaške sezone.
Za najnovije informacije pratite našu službenu Facebook stranicu.
Turistička zajednica SBK/KSB SrednjaBosna.ba
Putovanja
Za Trebevićku žičaru tokom prošle godine prodato 337.357 karata

U periodu od 1.siječnja do 31.prosinca 2024. godine prodato je ukupno 337.357 karata za Trebevićku žičaru. Samo u prosincu prošle godine zabilježeno je oko 15.000 posjetitelja, od toga od 25. do 31.prosinca Trebevićku žičaru je posjetilo oko 10.000 posjetilaca – potvrđeno je Feni iz JP Sarajevo.
Kako je navela Džena Zeničanin, iz Sektora marketinga i promocije JP Sarajevo, u januaru važi popust za rezidente u Bosni i Hercegovini i cijena povratne karte je 4 KM.
Svake godine Uprava JP Sarajevo donese odluku o popustu kako bi se zimski raspust koristio na Trebeviću te je to i motiv za popust na povratnu kartu u januaru – kazala je Zeničanin.
Također, i dalje je u toku akcija za umirovljenike u BiH, te je do 31.srpnja ove godine cijena povratne karte 4 KM za umirovljenike s prebivalištem u BiH, prenosi N1.
Putovanja
Zračna luka Sarajevo ostvarila novi rekord u 2024., najavljeno predstavljanje novih linija za 2025.

Međunarodni aerodrom Sarajevo ostvario je novi rekord u 2024. godini, opsluživši čak 1.821.762 putnika, što predstavlja rast od čak 34% u odnosu na 2023. godinu. Osim toga, zabilježen je i rekordni broj aviooperacija – ukupno 16.836, što je 21% više nego prethodne godine.
Tokom 2024. godine uvedene su brojne linije sa liste strateških destinacija, koje su značajno povećale promet i unaprijedile povezanost Sarajeva s europskom i svjetskim destinacijama.
Naime, Ryanair, jedna od vodećih europskih aviokompanija, prvi put je pokrenula direktne letove iz Sarajeva i to prema Londonu, Briselu, Milanu, Geteborgu, Memmingenu i Solunu, otvarajući nove turističke i poslovne prilike za Bosnu i Hercegovinu. Aviokompanija Wizz Air je u listopadu 2024. godine započela dugoočekivane operacije prema Rimu.
Također su i druge europske i svjetske aviokompanije proširile svoju mrežu destinacija povezujući Sarajevo sa brojnim gradovima kao što su Kopenhagen, Oslo, Stockholm, Varšava, Abu Dhabi, Antalija, Izmir.
Tokom 2024. godine čak 27 aviokompanija redovnim i čarter letovima povezivalo je Sarajevo sa preko 30 destinacija širom svijeta.
Međunarodni aerodrom Sarajevo nastavlja širiti svoju mrežu letova. U naredne dvije godine planirano je pokretanje novih linija prema: Berlinu, Hanoveru, Ženevi, Düsseldorfu, Hamburgu, kao i drugim strateškim destinacijama.
Ovaj značajan uspjeh rezultat je zajedničke suradnje Međunarodnog aerodroma Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo, Turističke zajednice KS, Ministarstva privrede KS i Ministarstva saobraćaja i komunikacija FBiH, koji su kroz različite inicijative i poticaje značajno doprinijeli jačanju turističke ponude i stvorili pozitivan ambijent u cilju privlačenja novih aviokompanija i destinacija.
Međunarodni aerodrom Sarajevo nastavlja širiti mrežu destinacija i povezivati Bosnu i Hercegovinu s ostatkom svijeta, a uskoro će javnosti biti predstavljene nove, atraktivne linije koje će dodatno obogatiti ponudu destinacija za 2025. godinu, stoji u priopćenju na stranici Međunarodnog aerodroma Sarajevo.
Naime, kako pišu Bh mediji, od proljeća ove godine aviokompanija Ryanair uvodi četiri nove linije iz Sarajeva za Gironu (Španjolska) , Paris-Beauvais (Francuska), Dizeldorf i Karlsruhe/Baden-Baden (Njemačka), potvrđeno je za Klix.ba.
Nove destinacije iz glavnog grada Bosne i Hercegovine zvanično će biti predstavljene na press konferenciji Ryanaira koja je zakazana u četvrtak.