Srednja Bosna
Hodočasnici iz Dugog sela kod kapelice Drinskih mučenica u Novom Travniku

Župljani župe Uzvišenja Sv. Križa iz Dugog Sela, predvođeni župnikom vlč. Tomislavom Kraljem i s. Ozanom Krajačić, hodočastili su 28.svibnja u župu Presveto Trojstvo.
Vlč. Tomislav je predvodio sveto misno slavlje, a Župnik don Anto Ledić je propovijedao apostrofirajući da mi trebamo razmišljati jesmo li kao vjernici na istom putu kojim su hodočastile Blaženice!? Nakon svete mise molili smo pred zavijetnom kapelicom.
Sestre su u samostanu pripremile zakusku, a nakon posjete Novom Travniku uputili su se za Sarajevo i sutradan za Pale i Goražde.
Sport
Rent a car Nikolina i Caffe Era finalisti 30. Malonogometnog uskrsnog turnira Busovača 2025.

U sklopu 30. Malonogometnog uskrsnog turnira Busovača 2025., odigrane su polufinalne utakmice koje su ponudile pregršt uzbuđenja i sjajnog malog nogometa!
Rezultati polufinala:
- Caffe Era – Caffe Chicago 6:3
- Policija/KPZ – Rent a car Nikolina 4:5
Finalni dan turnira održava se sutra, 23. travnja 2025. (Srijeda), prema sljedećem rasporedu:
- 18:30 sati – Utakmica za treće mjesto: Caffe Chicago – Policija/KPZ
- 20:00 sati – VELIKO FINALE: Caffe Era – Rent a car Nikolina
Pozivamo sve ljubitelje sporta da dođu podržati svoje favorite i zajedno s nama zatvore još jedno sjajno izdanje turnira!
Turnir se održava pod generalnim pokroviteljstvom zamjenika predsjedatelja ZD PSBiH Marinka Čavare, a među pokroviteljima su i: ministrica financija ŽSB Mirjana Plavčić, OO HDZ BiH Busovača, Općina Busovača, Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta ŽSB, JP EP HZ HB d.d. i JP HT d.d. Mostar.
Srednja Bosna
Novotravničko izletište Pavlovica zatrpano smećem

Na današnji dan, kada cijeli svijet obilježava Dan planete Zemlje i podsjeća na važnost očuvanja prirode, svjedočimo potpunoj suprotnosti tih ideala.
Umjesto da pokažemo odgovornost, poštovanje i svijest o značaju okoliša, pojedinci su odlučili “obilježiti” ovaj dan ostavljanjem gomila smeća na poznatom novotravničkom izletištu
Politika
Općinu Travnik danas posjetila ambasadorica Španjolske

Načelnik Travnika Kenan Dautović danas je u zgradi Općine ugostio ambasadoricu Kraljevine Španije u Bosni i Hercegovini, Nj.E. María Molina Álvarez de Toledo, koja je boravila u zvaničnoj posjeti Travniku.
Tokom susreta razgovarano je o jačanju bilateralne saradnje između Travnika i Španije, s posebnim fokusom na razmjenu iskustava, razvoj kulturnih i obrazovnih projekata, te mogućnosti ekonomskog povezivanja.
– Imao sam čast ugostiti ambasadoricu Španije u Travniku. Španija je dugogodišnji prijatelj naše zemlje, a imati njenu podršku, posebno u ovim izazovnim vremenima, od izuzetnog je značaja – istaknuo je načelnik.
Posebno je naglašena spremnost ambasadorice na saradnju i njen interes za lokalnu zajednicu, što je potvrđeno i pozivom da prisustvuje predstojećem susretu „Dani konzula“, koji će biti održan u Travniku.
Kako je istaknuto, ova posjeta predstavlja još jedan korak u jačanju diplomatskih i prijateljskih odnosa te potvrđuje značaj Travnika kao mjesta otvorenog dijaloga s međunarodnim partnerima.
BiH
Novi Travnik: Predsjednik MZ Opara vršio pritisak na izvođače radova, mehanizacija povučena

Predstavnik izvođača radova IGM Haskić informirao nas kako je predsjednik Mjesne zajednice Opara vršio pritisak na izvođača, što je rezultiralo prekidom radova na rekonstrukciji lokalnog puta Stara Opara – Gabionski zid.
Zbog ovog čina predsjednika mjesne zajednice, spomenuti izvođač radova bio je primoran povući radnu mehanizaciju, obustaviti ugovorene radove, te preusmjeriti resurse na drugu lokaciju.
Društvo
U Vitezu održan prvi gastronomski festival Srijemuša

Povodom ovogodišnjih Dana općine Vitez, danas je na Gradskom trgu u Vitezu unatoč kiši i prohladnom vremenu održan 1. Festival srijemuša koji je spojio ekologiju, turizam i kulturu općine Vitez. Festival slavi ljekovitu biljku srijemuš, (lat. Allium ursinum), u narodu poznatu i kao medvjeđi luk, divlji češnjak srijemož ili srijemuž poznatu svim ljubiteljima prirode, lovcima, planinarima, šetačima.
Srijemuš je prava proljetna delicija koja se skriva u šumama i uz rijeke. Priče govore da je medvjeđi luk dobio ime jer ga medvjedi jedu u proljeće i tako vraćaju potrebnu energiju nakon zimskog sna. Njegova antibakterijska, protuupalna svojstva i bogatstvo antioksidansa pomažu ljudima u detoksikaciji organizma, jačanju imuniteta i podizanju energije nakon zime. Od davnina, medvjeđi luk bio je poznat kao antisklerotično sredstvo. Sprječava nakupljanje kolesterola u krvi, stimulira rad srca, snižava krvni tlak i pomaže kod normalizacije metabolizma.
Sezona medvjeđeg luka traje od ožujka do svibnja, ovisno o klimatskim uvjetima i nadmorskoj visini.
Posjetitelji su imali priliku okusiti tradicionalne delicije pripremljene s ovom zdravom biljkom i nazdraviti s domaćom rakijom prožetom mirisnom notom srijemuša te se družiti i slaviti prirodu i sve što nam ona nudi, kazala je jedna od organizatorica Darija Čuturić.
Politika
U toku izgradnja novog dječijeg igrališta u JU Dječiji vrtić Donji Vakuf

U okviru projekta koji ima za cilj unapređenje uslova za rast i razvoj najmlađih, u JU Dječiji vrtić Donji Vakuf trenutno se realizira izgradnja novog dječijeg igrališta.
Vrijednost projekta iznosi 31.000 KM, a sredstva su osigurana od strane Ministarstva obrazovanja, mladih, nauke, kulture i sporta SBK/KSB.
Osim toga, Općina Donji Vakuf će dodatno financirati ugradnju podloge te postavljanje mobilijara, uključujući klackalice, njihalice, penjalice, edukativne panele i druge sadržaje koji će obogatiti prostor za igru.
Novo igralište će značajno doprinijeti zdravom fizičkom razvoju djece, poticati njihovu socijalizaciju, jačati emocionalnu stabilnost, te pružiti sigurno i poticajno okruženje za igru i učenje.
Posebne čestitke upućujemo direktorici Hadžiji Begović i svim uposlenicima vrtića, koji svojim predanim i odgovornim radom svakodnevno doprinose stvaranju toplog i sigurnog ambijenta za svako dijete. Njihova posvećenost i trud prepoznati su ne samo od strane roditelja, već i šire društvene zajednice.
Događanja
Dan otvorenih vrata u Gradskoj knjižnici Novi Travnik – knjige, kultura i tradicija na dohvat ruke
Politika
U srijedu XIX. sjednica Sabora Kantona Središnja Bosna
Događanja
Večeras u pivnici Stella novi “Glazbeni kviz”

🎶 Glazbeni quiz u pivnici Stella Novi Travnik 🎶
Jeste li spremni za još jedno izdanje glazbenog kviza? Sjajna atmosfera je vladala prva dva puta, a idemo to još jednom ponoviti u Pivnica Stella. Na vama je samo da okupite ekipu do 5 članova i zauzmete svoje mjesto.
Ovaj put se družimo u utorak 22. travnja od 19:30, kotizacija iznosi 5 KM po igraču, a vrijedne nagrade za najbolje i najraspjevanije. Pjevati ne morate ako ne želite, a sudeći po onome do sad, dva mikrofona su nam malo 🙂
Vidimo se 🍻