Društvo
G.VAKUF/USKOPLJE: Nove provokacije za hrvatski narod, u krugu firme Tom postavljeni Islamski vjerski simboli
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST UDRUGE DRAGOVOLJACA I VETERANA DOMOVINSKOG RATA HVO – HB USKOPLJE:
Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO-a HB Uskoplje najoštrije osuđuje čin postavljanja tri jarbola u krugu tvrtke Tom d.d. u stečaju na čijim se vrhovima nalaze islamski vjerski simboli.
Nažalost, ovo nije jedini slučaj provokacije hrvatskog naroda u općini Gornji Vakuf-Uskoplje već učestala praksa neodgovornih pojedinaca.
Želimo vjerovati da iza ovakvih radnji stoje samo pojedinci, a ne organizacije i institucije. Pozivamo nadležnu vlast i institucije da žurno poduzmu odgovarajuće mjere i da u što skorijem roku reagiraju te da se uklone navedeni provokatorski jarboli koji zasigurno ne doprinose stvaranju boljeg i sigurnijeg ambijenta na ovim prostorima.
BiH
Jubilarni broj revije Svjetlo riječi „Sol zemlje i svjetlost svijeta”
Iz tiska je izišao jubilarni 500. broj revije Svjetlo riječi čiji je prvi broj objavljen u travnju 1983. godine. Tim povodom je revija za mjesec studeni obogaćena dodatnim brojem stranica ispunjenim tekstovima kojima dugogodišnji suradnici i čitatelji revije nude retrospektivni pogled na razdoblje nastanka revije, osvrt na povijest njenog razvoja, ali i pojašnjenje značaja ovog mjesečnika za njegove čitatelje danas i važnosti njegovog razvoja i postojanja u budućnosti.
Ovaj važan jubilej odredio je i temu broja. S ciljem da se preispita uloga medija u današnjem društvu, čitatelje u temu uvodi fra Janko Ćuro pišući o odnosu medija i istine, a dalje je razrađuju Boris Beck baveći se prednostima i zamkama medijske agende te Božo Skoko analizirajući ulogu crkvenih medija i Crkve u medijima, a slične teme prožimaju i objavljeni razgovor s filozofom i teologom fra Milom Babićem.
Na zaboravljajući svoju misiju da riječju širi svjetlo koju neprekidno ispunjava preko 4 desetljeća, revija i ovoga puta sadržava i brojne tekstove s područja vjere, društva i kulture kojima možete obogatiti svoja znanja, podsjetiti se na prave životne vrijednosti ili odmoriti svoje misli „bijegom” na neka nova mjesta i u neke nove priče. Tako čitatelji imaju priliku pročitati novi tekst s. Silvane Fužinato o Božjem pogledu na drugog i drukčijeg, inspirativnu priču koju donosi fra Danijel Nikolić o bratu Ivanu Carpiniju koji je djelovao kao nunciju Mongoliji, tekst fra Damira Pavića o čudesnom Gospinom svetištu u Meksiku, tekst don Josipa Mužića o stavovima današnjeg čovjeka prema nadnaravnom kao i zanimljiv tekst don Damira Šehića o crkvenom nauku rastrganom između tradicije i želje za prilagodbom.
Kao i uvijek, i u ovom broju revije čitatelji se mogu informirati o događajima koji su obilježili kulturnu scenu protekloga mjeseca kao i o provincijskim novostima ili se zabaviti ispunjavajući nagradnu križaljku, isprobavajući ukusne i zdrave recepte s. Anđelke Jakovljević i fra Jure Marčinkovića ili kreativno provodeći vrijeme u igri s djecom po prijedlozima Marije Tomić.
Obogatite svoju kolekciju revije Svjetlo riječi njenim jubilarnim brojem! Svoj primjerak pronađite u najbližem župnom uredu ili u knjižarama Svjetla riječi u Vitezu i Livnu. Možete ga i naručiti pozivom na broj telefona 033 726 200 ili e-mailom na pretplata@svjetlorijeci.ba, a na svoje omiljeno štivo možete se i pretplatiti putem web knjižare Svjetla riječi i čitati ga svaki mjesec u tiskanom ili digitalnom izdanju.
Širimo svjetlo.
BiH
Univerzitet u Sarajevu i Bosnalijek potpisali Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji
Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji između Univerziteta u Sarajevu i Bosnalijeka d.d. Sarajevo potpisali su, u ponedjeljak 4. novembra, rektor prof. dr. Tarik Zaimović i direktor gospodin Adnan Hadžić, MSc.
Cilj potpisanog Sporazuma je unapređenje istraživanja, razvoja, inovacija i transfera tehnologije uopće, a primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović istakao je značaj ove saradnje za Univerzitet u Sarajevu, naglasivši da je strateško opredjeljenje Univerziteta upravo saradnja sa privatnim sektorom.
„Želimo da se saradnja konkretizuje kroz projekte koji otvaraju nove mogućnosti za razvoj, posebno na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, ali i na drugim članicama Univerziteta koje postižu izvanredne rezultate“, naveo je rektor Zaimović, te istakao da saradnju sa privatnim sektorom smatra ključnom, jer se time Univerzitet u Sarajevu približava modelu modernih univerziteta koji aktivno učestvuju u razvoju društva.
Direktor Bosnalijeka, gospodin Hadžić, čestitao je rektoru Univerziteta na preuzimanju dužnosti, te naglasio važnost zajedničkog rada i saradnje između akademske i poslovne zajednice.
„I akademska i poslovna zajednica suočavaju se s izazovima, ali i s velikom odgovornošću prema budućim generacijama. Praksa bez znanja je slijepa, a znanje bez prakse beskorisno. Naš zadatak kao društva jeste da ih što više približimo jedno drugom“, istakao je direktor Hadžić, te podsjetio da je Bosnalijek lider kada je riječ o podršci akademskoj zajednici i društvu uopšte, te izrazio nadu da će ovim Sporazumom i opravdati tu reputaciju. „Samo kroz ozbiljan obrazovni sistem možemo graditi održivu budućnost za sve nas”, podcrtao je direktor Hadžić.
Tokom susreta je naglašeno da ovaj sporazum donosi potpuno nove perspektive za razvoj Univerziteta u Sarajevu i dodatno jača Bosnalijekovu ulogu u podršci obrazovnom i naučnom razvoju u Bosni i Hercegovini.
Sporazum predviđa saradnju u zajedničkim naučnim istraživanjima i razvoju novih proizvoda i tehnologija, zatim razmjenu znanja i iskustava u stvaranju novih vrijednosti primarno u oblastima farmacije, biotehnologije, zdravlja, ekonomije i menadžmenta, razmjenu istraživača, stručnog i drugog osoblja, organizaciju zajedničkih seminara, radionica i konferencija, te transfer znanja, tehnologije i komercijalizaciju istraživačkih rezultata. Također, predviđena je razmjena radnih, studentskih i nastavnih kadrova u cilju obrazovanja i istraživačkog razvoja, kao i saradnja na realizaciji nacionalnih i međunarodnih projekata.
Sporazum je zaključen na period od četiri godine, s mogućnošću produženja, te predstavlja važan korak ka jačanju veza između akademske zajednice i farmaceutske industrije u Bosni i Hercegovini.
Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su i Lana Mujanović, pomoćnica direktora Bosnalijeka, prof. dr. Naris Pojskić, prorektor za naučnoistraživački rad Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić, direktorica Centra za istraživanje i razvoj Univerziteta u Sarajevu, te ispred Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju direktorica prof. dr. Adaleta Durmić-Pašić, prof. dr. Lejla Kapur Pojskić i prof. dr. Kasim Bajrović.
Društvo
Pričom o Gučoj Gori Nikolina Grganović osvojila I. nagradu na literarnom natječaju Federalnog ministarstva kulture i sporta
Nikolina Grganović iz Guče Gore kraj Travnika, učenica II. razreda Srednje glazbene škole Jakova Gotovca Novi Travnik osvojila je I. nagradu po izboru žirija na literarnom natječaju Federalnog ministarstva kulture i športa za srednje škole po mentorstvom profesorice Andrijane Bugarin.
Tema rada bila je “Putevi, mreže, veze”.Nikolini čestitamo, a u nastavku teksta pročitajte nagrađeni rad pod nazivom “Guča Gora”.
“Guča Gora” – Nikolina Grganović
“Guča Gora je naseljeno mjesto na području Općine Travnik. Prostire se u podnožju planine Vlašić na 764 metara nadmorske visine. To idilično mjesto udaljeno je 9 kilometara od Travnika. Ističe se mnogim prirodnim bogatsvima i kulturnom baštinom.
Najstariji do sada pronađeni spomen Guče Gore je iz 1425. godine u darovnici hrvatsko-ugarskoga kralja Sigismunda kojom se daruje gučogorski velikaš Vuk Družić određenim posjedima u požeškom kraju u Slavoniji ,kao kraljev vjerni sljedbenik koji je dugi niz godina zastupao i branio kraljevske interese. U srcu Guče Gore izgrađen je franjevački samostan i crkva svetog Franje Asiškog. Gradnja crkve započela je 1856. godine, a završena je 1857., dok je gradnja samostana započela 1857., a završena 1859. godine. Na podizanju samostana i crkve u Gučoj Gori osobito je radio fra Marijan Šunjić koji je dao i osnovnu arhitektonsku ideju za zgrade samostana. Odmah po izgradnji u samostan je smješteno niže franjevačko učilište, a od 1883. do 1900. u njemu se nalazila objedinjena franjevačka gimnazija, te od 1911. do 1913. novicijat. Od početka 20. stoljeća pa do tridesetih godina u samostanskim se prostorijama održavala nastava za dva viša razreda pučke škole. Nastava se ondje držala također od 1942. do 1945. godine. O Gučoj Gori i franjevačkom samostanu pisali su i nobelovac Ivo Andrić, ali i Ivan Franjo Jukić i sir Arthur Evans koji je kroz ovo mjesto proputovao 1876. godine u vrijeme Bosanskog ustanka. Samostan i crkva imali su tragičnu sudbinu. U veljači 1945. godine, u vrijeme zadnjih borbi ,partizani su zapalili obje zgrade. Požar je progutao sve što je u samostanu bilo vrijedno, prije svega arhiv i knjižnicu, kao i ostavštinu biskupa Šunjića. Godine 1946 obnovljena je crkva ,a 1959. je završena gradnja novog samostana koji je izgrađen na temeljima jednog krila starog samostana usprkos tadašnjim komunističkim vlastima. Samostan i crkva doživjeli su istu sudbinu i u domovinskom ratu kada su potpuno demolirani . Nakon povratka, 1994. godine započela je obnova.
Moje mjesto je mnogo toga pretrpjelo, a ja danas u njemu živim sretno i slobodno. Ljudi iz Guče Gore vole svoje mjesto i jako su ponosni što potječu iz njega. Skloni smo tome da ističemo tko smo i odakle smo jer smo svjesni važnosti i ljepote ovoga mjesta. Certifikat za jedno od najljepših sela u Bosni i Hercegovini pripao je i treba da pripada Gučoj Gori. Postoji nešto u ovom kraju što pogledom veže dušu. Vjerujem da je to vezalo i moje pretke i da su bez obzira na težak i siromašan seljački život živjeli sretno s vjerom u Boga. Tješilo ih je zajedništvo i pjesma koja ih je pratila kroz svakodnevni život.
Tako je osnovana i izvorna folklorna grupa Sloga Guča Gora koja ubrzo slavi 100 godina postojanja. Gučogorci su se isticali i u sportu, te je 1951. godine osnovan nogometni klub Gorica. Od osnutka klub igra na stadionu Bokulja u blizini franjevačkog samostana. Svake godine u listopadu obilježava se svetkovina svetog Franje Asiškog. Ta četiri dana je teško opisati jer u meni bude nešto posebno. Prelijep je osjećaj znati da u moje malo selo dolaze ljudi iz svih krajeva. Guča Gora tada dobije poseban sjaj. Moji pradjedovi i prabake su živjeli jako davno i često se zapitam kako je selo izgledalo u njihovo vrijeme. Zapitam se i kako su živjeli ljudi prije njih ,tko su oni bili i što su radili. Sigurno su se i drugi pitali što se dogodilo s ljudima koji su živjeli u Gučoj Gori za vrijeme prvog pisanog spomena, a i prije njega. Tako je nađena srednjovjekovna nekropola iznad nogometnog igrališta koja datira iz 15. stoljeća. U njoj je pronađeno 11 skeletnih ukopa. Mnogi ljudi su živjeli i radili u ovom malom mjestu. Obitelji su bile mnogobrojne, a zemlja je predstavljala bogatstvo. Unatoč tom bogatstvu ljudi su bili siromašni. Teško su prehranjivali obitelji i samo oni najizdržljiviji su opstajali. Koliko god je bilo teško bili su sretni i zdraviji nego što smo mi danas. Poštovali su starije i bili su zahvalni.
Danas je u selu sve manje mladih. Ljudi odlaze, a duboko u sebi pate. Mi imamo sve, a mislimo da nemamo ništa. Naši predci jedva da su imali išta, ali su živjeli kao da imaju sve. Imali su jedni druge, a jedini cilj im je bio ostati na rodnoj grudi i sačuvati svoje selo. Nadam se da će se ljudi koji su otišli jednom vratiti i da će Guča Gora bez obzira što vrijeme nosi još dugo ponosno stajati.”
BiH
U RS-u danas razgovori o iznosu najniže plaće
U Banjoj Luci će danas biti održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća Republike Srpske (RS) na kojoj će biti nastavljen razgovor o najnižoj plaći u ovom bh. entitetu za narednu godinu.
Stav Sindikata je da bi najniža plaća trebala iznositi 1.050 KM, dok poslodavci smatraju da ne postoje uvjeti za povećanje najniže plaće.
Premijer RS-a Radovan Višković rekao je ranije da su socijalni partneri na pravom putu za postizanje dogovora i kompromisa o najnižoj plaći za sljedeću godinu, piše Klix.
BiH
Lana Pudar iznenadila mlade plivače i plivačice iz SOS Dječjih sela u BiH
Djeca iz SOS Dječjih sela u BiH imala su priliku upoznati i družiti se sa Lanom Pudar, u okviru škole plivanja koju je organizirala kompanija Lactalis BH.
Madi plivači i plivačice s oduševljenjem su slušali savjete naše zlatne Lane, koja je izdvojila vrijeme za druženje s djecom bez roditeljskog staranja.
”Izuzetno smo ponosni što smo, zahvaljujući našem partnerstvu s Lanom Pudar, mogli organizirati ovo druženje. Radost i reakcije djece iz SOS Dječijih sela u BiH za nas su neprocjenjive i potvrđuju vrijednost ovog projekta. Sigurna sam da će im ovo iskustvo dugo ostati u sjećanju te ih nadahnuti da budu hrabri, uporni i posvećeni sportu i rekreaciji kao ključnim elementima za dobro fizičko i mentalno zdravlje. Naša cjelogodišnja inicijativa za SOS Dječija sela u BiH usmjerena je na razne razvojne i edukativne aktivnosti. Uz košarku i školu u prirodi koju smo ranije organizirali, škola plivanja je još jedna od sportskih aktivnosti kojima smo posvetili posebnu pažnju. Kroz svoje društveno odgovorne inicijative, mi u Lactalisu se trudimo doprinositi stvaranju bolje budućnosti u Bosni i Hercegovini, posebno za djecu i mlade”, izjavila je Ina Škrbić, direktorica marketinga Lactalisa BH.
Škola plivanja realizovana je u okviru cjelogodišnjeg projekta kompanije Lactalis BH, usmjerenog na podršku osnaživanju djece i mladih u brizi SOS Dječjih sela u BiH, a koja za cilj ima dodatno poboljšanje obrazovnog i sportskog iskustva djece i mladih.
“Ponosni smo prije svega na djecu koja su uspješno završila školu plivanja, a kao kruna njihovog truda zasigurno jeste i upoznavanje sa našom najboljom plivačicom Lanom Pudar. Važno nam je da djeci i mladima omogućimo da razviju svoj puni potencijal, a dodatna motivacija upravo je bila i razgovor sa uspješnom mladom sportistkinjom koja svima može biti uzor. Zahvalni smo od srca Lani što je u svom prepunom kalendaru obaveza, našla vremena za druženje, a posebnu zahvalnost dugujemo prijateljima iz Lactalisa BH koji su omogućuli susret“, izjavila je Koordinatorica stručnog tima za podršku porodicama Amra Dulić.
Bilo je ovo sjajno druženje koje će zauvijek ostati u srcima malih plivača i plivačica, koji su uz plivanje naučili ponešto i o tome kako postati šampion.
Organizacija SOS Dječija sela u BiH brine o djeci i mladima bez roditeljskog staranja, a kroz Programe jačanja porodica radi na prevenciji izdvajanja djece iz porodice porijekla. (Izvor: N1)
BiH
U Sarajevu sastanak partnera u vlasti na državnoj razini
Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na razini Bosne i Hercegovine trebalo bi da bude održan danas u Sarajevu, a na predloženom dnevnom redu je Plan rasta za zapadni Balkan.
Na sastanku bi trebalo se razgovarati i o programu reformi za sprovođenje Plana rasta, kao i o drugim pitanjima.
Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a domaćin je lider SDP-a Nermin Nikšić.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je ranije da će prisustvovati sastanku lidera stranaka parlamentarne većine na razini BiH na kojem će, kako je naveo, reći da se mora sprovesti sve ono što je ranije dogovoreno.
Da će se sastanak održati, kazao je ranije i predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković.
Prošloga tjedna i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović je naveo kako očekuje da će na sastanku biti napravljen važan iskorak na europskom putu BiH. (Izvor: BHRT/Srna)
Politika
Održana XV. sjednica Sabora ŽSB: Štete od poplava u tri općine čak 100 milijuna KM
Štete od poplava na području tri općine Županije Središnja Bosna su procijenjene na oko 100 milijuna KM, istaknuo je Miroslav Jakić, ravnatelj Uprave za civilnu zaštitu ŽSB na XV. sjednici Sabora ŽSB održanoj danas u Travniku. Zastupnike je upoznao sa stanjem na poplavljenim područjima koje je, kazao je, i dalje teško.
“Ukupna šteta je oko 100 milijuna KM, to vam sve govori. Pristupilo se sanaciji šteta, uspostavi putne komunikacije, povratku ljudi koji su izašli iz svojih domova. Sreća, služi nas i vrijeme, nadam se da ćemo uskoro i dočekati da se ljudi vrate u svoje domove prije zime, što je najvažnije. Naravno, sve službe su na terenu, šteta se sanira, prikuplja se novac kako bi se sve to isfinanciralo i nadam se da ćemo uspjeti preko Europskog fonda solidarnosti doći do sredstava koja su nam neophodna obzirom da je šteta enormna. Ne može je pokriti ni Federacija, a kamoli županija”, rekao je Jakić.
Sabor je usvojio Informaciju o stanju prirodne nesreće te donio Zaključak kojim je podržao mjere Vlade, službi civilne zaštite i općina na otklanjanju posljedica prirodne nesreće, dao preporuku svima koji pružaju pomoć u bilo kojem obliku da to isključivo čine institucionalno preko lokalnih zajednica, te zadužio županijsku Vladu i Upravu za civilnu zaštitu da nakon okončanja cjelokupnog postupka, snimanja šteta i poduzetih aktivnosti, dostave Informaciju Saboru kako bi mogli održati tematsku sjednicu.
“Najviše pažnje zastupnika, naravno, izazvala je Informacija o stanju na poplavljenim područjima. Nakon završene rasprave održali smo i posebnu sjednicu Kolegija na kojoj smo definirali Zaključke. Ovim putem bih izrazio sućut obiteljima stradalih u ovim nemilim događajima”, kazao je Matišić.
Podsjetimo, u poplavama su smrtno stradale tri osobe, a Vlada ŽSB je na prijedlog županijskog Stožera civilne zaštite donijela Odluku o proglašenju stanja prirodne nesreće uzrokovanog obilnim padalinama.
Također, Sabor je po skraćenom postupku usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o cestovnom prijevozu na području ŽSB, kojim je uređena oblast vozila namijenjenih za razgledanje turističkih atrakcija. Tako su u Zakonu definirani pojmovi turističkih linija, vlaka, vozila i panoramskog autobusa.
Osim toga, Sabor je donio Odluku o utemeljenosti davanja vjerodostojnog tumačenja članka 4. stavka (1) točke l) Zakona o porezu na promet nekretnina, kao i mišljenje o inicijativi za vjerodostojno tumačenje članka 3. i 4. stavka (1) točke k) Zakona o porezu na promet nekretnina. Odlukama je utvrđeno da pravo na neplaćanje poreza na promet nekretninama ostvaruju osobe dobne starosti od 18 do 40 godina koje prvi put i isključivo radi rješavanja svog stambenog pitanja kupuju nekretninu, uz uvjet da imaju boravište na području ŽSB, da ranije nisu imale nekretnine u svom vlasništvu te čiji bračni partner nije bio oslobođen plaćanja istog poreza.
Zastupnici su k znanju primili i Informaciju o ostvarenju Programa rada Sabora za prvih šest mjeseci ove godine, a usvojili su i Izvješće o korištenju sredstava tekuće pričuve za prvo polugodište 2024. godine.
Donesene su i Odluke o izmjenama i dopunama, te o izvršavanju izmjena i dopuna Financijskog plana Službe za zapošljavanje ŽSB za 2024. godinu, kao i Odluke o izmjenama i dopunama, te izvršavanju izmjena i dopuna Financijskog plana Zavoda za zdravstveno osiguranje ŽSB za 2024. godinu.
Osim toga, prihvaćeno je i specijalno izvješće Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine.
Društvo
Novo omiljeno mjesto Travničana: Otvoren caffe bar “Bazza” u srcu Travnika!
Travnik, 4. novembar 2024. – Travnik je danas postao bogatiji za novo mjesto okupljanja, caffe bar “Bazza”, koje je otvorilo svoja vrata za sve ljubitelje urbanog ambijenta, dobrog društva i vrhunske kave, ali i dobrog piva. Smješten u samom srcu grada, “Bazza” je zamišljena kao idealno mjesto za opuštanje, poslovne sastanke, ili uživanje s prijateljima u toploj i prijateljskoj atmosferi.
“Bazza” donosi moderan, elegantan dizajn uz prepoznatljive detalje koji odišu gostoprimstvom, pozivajući goste da se osjećaju kao kod kuće. Pažljivo biran meni sadrži raznovrsne specijalitete – od prvoklasnih kafa i aromatičnih čajeva do ukusnih napitaka i osvježavajućih koktela, te jednostavne zalogaje koji prate duh i stil ovog mjesta.
Na otvaranju su prisustvovali brojni Travničani, koji su u ugodnoj atmosferi, uz laganu glazbu i kolače imali priliku prvi da dožive ovo novo mjesto. “Bazza” već pokazuje potencijal da postane omiljena destinacija za sve generacije, pružajući savršen spoj opuštanja i zabave u centru grada.
Pozivamo sve ljubitelje ugodnog druženja i dobrog ukusa da posjete “Bazza” i sami osjete čaroliju novog ambijenta. Pridružite nam se i doživite iskustvo koje će vas ponovo vraćati u srce Travnika!
Radno vrijeme je od 06 do 23 sata, a caffe bar Bazza nalazi se preko puta Travničke vojarne, bivši caffe Champion.
Centralna.ba
BiH
Ispovijest Travničanina: Otišao kiropraktičaru, umalo ostao doživotno nepokretan!
Iz Središnje Bosne, točnije osobe poznate redakciji portala Viteški.ba s prebivalištem u Travniku, dolazi upozoravajuća priča o nestručnom kiropraktičaru zbog kojeg je mogao ostati doživotno nepokretan.
“Želim da obavijestim sve svoje prijatelje i poznanike, kupce kao i one koji to nisu, da se zbog nestručnog rada jednog kiropraktičara nalazim u bolnici u Zenici gdje sam imao hitnu operaciju kičme. Ne krivim nikoga, sam sam pristao na to, nekima je pomogao, ali meni je slomio disk”, započinje priču četrdesetpetogodišnji Travničanin.
“Radilo se o satima hoću li ostati invalid doživotno. Ovo pišem iz nekoliko razloga, prvo da onima koji razmišljaju kao ja što sam razmišljao i pokušao nešto na brzinu riješiti ne rade to. Za sve postoji hitna, dom zdravlja, bolnica i slične ustanove, gdje će se potruditi da vam pruže svu adekvatnu pomoć. Drugo je i isto tako bitno, želim zahvaliti Ekremu Mrakiću čovjeku, prijatelju koji je čim sam nazvao poduzeo sve korake i odobrenja da me smjeste u bolnicu kao i svima koji su sudjelovali u tome, cijelom odjelu neurologije od šefice do medicinskih sestara, tehničara… Momcima iz hitne koji su odmah došli i iznijeli me iz kuće. Bolnici Travnik koji su me primili odmah i osigurali MR kontaktirali neurokirurga u Zenici i istog dana sanitetskim vozilom prebacili u Zenicu gdje sam odmah operiran. Šabanu Orhanu također, koji je kontaktirao kolegu anesteziologa u zenici i zamolio ga da me radi jer je operacija bila visokog rizika.
Tako da moj oporavak počinje zbog jedne neozbiljne i glupe odluke. Naši liječnici(liječnice), tehničari, medicinske sestre su ljudi koji imaju empatiju prema nama i svi koji kažu da ne rade svoj posao neka odu i jedan sat rade bilo koji posao sa pacijentima, za ovo par dana sam se uvjerio da su to naši heroji i hvala svakome tko se odluči baviti ovim poslovima”, zaključuje Travničanin.
Ovu objavu podijelio je i na društvenim mrežama, a na brojna pitanja da otkrije o kojem se kiropraktičaru radi, kazao je da objava ne želi biti osveta i da ime nije bitno, te da je cilj objave upozorenje svima da ne idu onima koji nemaju ordinaciju i koji će vas primiti bez prethodnih snimaka, nalaza i slično. “Kome god odete ako nema ordinaciju, ako vam ne traži prije da vas primi snimak leđa nemojte ležati na stol, ja znam nekoliko osoba kojima je pomogao, ali evo znam više koji su se javili i pogoršao im. A hoće u bolnici primiti po prioritetu, poslije mene je došao djed sa moždanim uzeli su ga prije mene tako da ne gledaju oni na to tko je tko”, odgovorio je.
Izvor: Viteški.ba