Društvo
Danas je na Bobovcu održana tradicionalna “Molitva za Domovinu”
23. MOLITVENI POHOD NA BOBOVAC: “Molitva za Domovinu” …
Danas je na Bobovcu održana tradicionalna “Molitva za Domovinu,” koju su, po 21. put, organizirali Vojni ordinarijat, Ministarstvo obrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine. Ovo posebno okupljanje također je bilo prilika za vjernike Vrhbosanske nadbiskupije, koji su se 23. put pridružili molitvenom pohodu.
Program je započeo okupljanjem kod rijeke Bukovice podno Bobovca, odakle su sudionici u 9.30 sati krenuli prema drevnom gradu u molitvenoj procesiji.
Misno slavlje na Bobovcu, koji se nalazi na području župe Kraljeva Sutjeska, predvodio je vrhbosanski nadbiskup metropolit i apostolski administrator Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić. Koncelebriralo je 20-ak svećenika, među kojima su bili generalni vikari: Vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađan Ćosić, Vojnoga ordinarijata u BiH mons. Željko Čuturić i biskupski vikar za pastoral MORH-a i OSRH-a don Slavko Rajič, koji je predvodio izaslanstvo Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj. Molitvenom slavlju nazočili su i veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Ivan Sabolić i predstavnici Vojaškog vikarijata iz Ljubljane, javlja Nedjelja.ba.
Sudjelovalo je mnoštvo vjernika koji su u potpunosti ispunili bobovački plato, došavši do njega u procesiji moleći cijelim putom. Među nazočnima bili su i predstavnici političkoga života Hrvata u BiH na čelu sa Marinkom Čavarom, zamjenikom predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH te zamjenikom ministra obrane BiH Slavenom Galićem.
Dvostruka molitva
Na početku homilije, koju je naslovio Ako trpi jedan, trpe zajedno svi udovi. Ako li se slavi jedan, raduju se zajedno svi udovi, nadbiskup je Vukšić primijetio kako je ovogodišnji molitveni pohod za Domovinu i sve ljude koji žive u njoj okupio velik broj katoličkih vjernika. Također, podsjetio je kako je ovogodišnji pohod, koji se redovito događa vezano za dan smrti kraljice Katarine koja je umrla 25. listopada, za razliku od svih dosadašnjih, poseban po tomu što se zbiva u godini u kojoj se obilježava 600-ta obljetnica njezina rođenja.
“Stoga je naša molitva dvostruka: s jedne strane, zahvalna molitva Gospodinu Bogu za njezino rođenje i za njezin lijep primjer služenja ljudima i Domovini i, s druge, naša je molitva prošnja da Gospodin po svom milosrđu kraj njezina zemaljskoga života pretvori u početak njezina života u vječnosti”, potaknuo je propovjednik.
Potom se mons. Vukšić referirao na apostola Pavla koji je, kad je promatrao i tumačio Crkvu kao vidljivu zajednicu, koja je sastavljena od mnogo različitih pojedinaca, vrlo često u svom propovijedanju i spisima koristio sliku ljudskoga tijela (usp. 1 Kor 12,12-31). “Naime, kao što je tijelo uvijek jedno iako ima mnogo udova, tako je i s Crkvom. Ona nije samo vidljivi povijesni organizam nego je jedno tijelo Kristovo, kojemu smo mi udovi. Svi članovi Crkve zajedno jesu tijelo Kristovo, a pojedinačno su oni udovi toga tijela i odgovorni su jedni za druge. Piše Pavao: ‘Ne može oko reći ruci: ‘Ne trebam te’, ili pak glava nogama: ‘Ne trebam vas.’ Naprotiv, mnogo su potrebniji udovi tijela koji izgledaju slabiji. (…) Nego, Bog je tako sastavio tijelo, da je posljednjem udu dao izobilniju čast, da ne bude razdora u tijelu, nego da se udovi jednako brinu jedni za druge. I ako trpi jedan ud, trpe zajedno svi udovi; ako li se slavi jedan ud, raduju se zajedno svi udovi'”, posvijestio je vrhbosanski nadbiskup.
Foto/Centralna/Nedjelja.ba
Društvo
OGLAS ZA POSAO: Tržni centar Vujević zapošljava
Tržni centar Vujević zbog povećanja opsega posla raspisuje natječaj za posao u hipermarketu.
Kako navode, potreban jedan izvršitelj na poziciji: Mesar (m).
Prijave slati na mail posaoamvujevic@gmail.com ili se izravno javiti u TC Vujević u Poslovnom centru 96 u Vitezu.
Društvo
CESTA KOJA MIJENJA IZGLED LAŠVANSKE DOLINE: Pri kraju radovi od Mošunja do Nević polja!
Prema procjenama prva dionica brze ceste kroz Lašvansku dolinu mogla bi biti gotovo do kraja godine. Aktivnosti na terenu pokazuju kako se radi punom parom, a tvrtka JP Autoceste FBiH objavile su fotografije kojima je vidljivo više detalja na dionici od petlje Vitez i izlaza iz poslovne zone pa do petlje Nević Polje.
Početak sekcije LOT-a 5 nalazi se poslije petlje Vitez – izlaz iz poslovne zone, koja će biti izgrađena u sklopu gradnje LOT-a 4 (poslovna zona Vitez). Na kraju sekcije LOT-a 5 predviđena je izgradnja petlje Nević Polje tipa denivelirani kružni tok. Na mjestu petlje brza cesta se pristupnim rampama priključuje na magistralnu cestu M-16.4 Nević Polje – Bugojno. LOT 5 je riješen kao cesta s karakteristikama brze ceste s dva prometna traka (vozni i pretjecajni) za svaki smjer kretanja.
U pogledu značaja prometne uvezanosti središnje Bosne treba podsjetiti kako je brza cesta Lašva – Nević Polje u ukupnoj dužini od 24,3 kilometra odlukom Vlade FBiH proglašena cestom od javnog interesa.Ostala četiri LOT-a čine dionice Lašva – Kaonik, Kaonik – Selište, Selište – Vitez (petlja Vitez – ulaz u poslovnu zonu), poslovna zona Vitez (petlja Vitez – ulaz u poslovnu zonu – petlja Vitez – izlaz iz poslovne zone).
Sve navedeno treba promatrati iz kuta interesa žitelja i tradicionalno jake poslovne zajednice ovoga dijela zemlje, a ilustrativan podatak koji jasno govori o značaju nove prometnice odnosi se na frekventnost prometa postojeće magistralne ceste M-5 koja je 2016. godine iznosila oko 15.500 vozila dnevno. Drugim riječima, brza cesta Lašva – Nević Polje, osim što će ubrzati protok ljudi i roba, donijet će i rasterećenje na postojećoj magistralnoj cesti.
Društvo
TBC Travnik poziva na besplatnu spirometriju
Društvo
Proračun Grada Novi Travnik
BiH
Danas sastanak vladajuće koalicije u Banjoj Luci
Čelnici stranaka Trojke, HDZ-a i SNSD-a, koji čine koaliciju na državnoj razini, trebali bi danas razgovarati u Banjoj Luci, a domaćin sastanka je SNSD, prenosi Fena.
Sastanak bi trebao početi u 15 sati, a jedna od tema susreta trebao bi biti Plan rasta.
Prošloga tjedna lideri su se sastali u Sarajevu, a jedna od tema je, također, bio Plan rasta. Tada je rečeno da se nisu uspjeli dogovoriti oko mnogo toga, te da će održati novi sastanak.
Društvo
Danas je Sv. Nikola Tavelić, prvi hrvatski svetac
Danas se Crkva spominje Sv. Nikole Tavelića – prvog hrvatskog proglašenog svetca i misijskog velikana koji je 12 godina proveo u Bosni, prenosi Nedjelja.ba
Sv. Nikola Tavelić rodio se vjerojatno između 1340. i 1350. godine u Šibeniku. O njegovu djetinjstvu i odrastanju ne zna se mnogo, kao ni o tome što je djelovalo na mladu dušu, te potaklo Nikolu da stupi u franjevački red. Upravo kad je Nikola završio studije, zatražio je Bl. Bartul Alvernski, koji je tada upravljao Bosanskom franjevačkom zajednicom (vikarijom), na nagovor pape Grgura XI., 60 dobrih i učenih redovnika koji će širiti Kristovo Evanđelje u Bosni.
Poziv u zemlju u kojoj su nešto prije vladali Tavelićevi zemljaci, a možda i rođaci, moćni Šubići, morao je za Nikolu biti privlačan. I on se zaputio u tu brdovitu zemlju čije je stanovništvo u znatno mjeri bilo bogumilsko. Nikola je u Bosni proboravio 12 godina. Proživljavao je u njoj radosti obraćenja i tugu neuspjeha. Teškoće nisu bile malene. Surova klima i neprohodna mjesta bili su samo sjena prema surovosti života i teškoj pristupačnosti ljudskom srcu.
Premda je Bosna bila misijska zemlja, ipak su se misije među opasnim Saracenima držale u franjevačkom redu bez sumnje za jedne od najtežih. Pravilo franjevačkog reda od svih nevjernika jedino imenuje Saracene. Sam Sv. Franjo Asiški bio se zaputio u Svetu zemlju da ih obraća. Ne treba se čuditi ako je i Nikola očekivao tu priliku koja mu se ubrzo i pružila.
Došavši u Jeruzalem, nije se zadovoljio ispovijedanjem hodočasnika i još malobrojnijih vjernika koji su boravili u svetom gradu. On je htio privući Kristu i one koji ga ne poznaju. Zbog toga je zapravo i pošao u Bosnu, a iz Bosne u Palestinu. Poslije duljih razmišljanja i rasprava s braćom o propovijedanju Saracenima, o opasnosti takva pothvata, o opravdanosti izlaganja svog života mučeništvu držeći na umu onu Pavlovu “Jao meni ako ne propovijedam”, Nikola je zaključio da je za njega “život Krist, a smrt dobitak”.
U društvu s vjernim subratom i prijateljem fra Deodatom iz Ruticinija, koji je već u Bosni dijelio s njim životne tegobe i radosti, i još dvojicom subraće, Nikola se odvažio na odlučan korak: javno propovijedati Krista. Držeći da će najlakše pridobiti Saracene ako pridobiju njihova poglavara kadiju, oni su se, po primjeru osnivača Reda Sv. Franje, najprije zaputili k njemu. Ali kao što je Franjina riječ ostala bez uspjeha, tako je bila i njegovih duhovnih sinova. Jedino što je Franjo poslije svog neuspjeha mirno mogao otići, dok su ova četvorica osuđena na smrt i izmrcvarena mučenjem prispjela u mračno podzemlje i u teške okove.
Tako je Nikola postigao krunu mučeništva i time postao slika svog naroda koji će kroz buduća stoljeća proživljavati mučeništvo zbog svoje vjere, gažen i mrcvaren, nabijan na kolac, spaljivan u plamenu vatre vlastitog ognjišta, gušen u svojoj vlastitoj krvi sve dotle dok od njega nije ostao “ostatak ostataka”, “plačuća”, “suha kao prut”, mala, pritješnjena Hrvatska.
Godine 1889. Nikola je proglašen blaženim, a 21. lipnja 1970. postao je prvim hrvatskim kanoniziranim svetcem.
Svetište u Bosni Sv. Nikole Tavelića nalazi se u sarajevskom naselju Kovačići, gdje je i sjedište Franjevačke provincije Bosne Srebrene.
Ime mu je grčkog podrijetla i znači pobjedonosan među narodima.
Društvo
NOVI TRAVNIK: Brojne aktivnosti povodom obilježavanja svjetskog dana borbe protiv dijabetesa
Društvo
Ubijeni fratri bili najglasniji zagovornici mira i suživota
Trinaesti studenog ratne 1993. godine na pragu samostana u Fojnici pripadnik 302. Motorizirane brigade Armije R BiH iz Visokog, Miralem Čengić je hladnokrvno ubio gvardijana fra Nikicu Miličevića i vikara fra Leona Migića.
U likvidaciji fratara koji su bili najglasniji zagovornici mira i suživota u Fojnici, pomogli su mu i Nedim Zerdo, Samin Mušinbegović i Vahid Begić, pripadnici iste postrojbe.
Pod pritiskom međunarodne javnosti nekoliko mjeseci kasnije Vojni sud u Sarajevu je izvršitelja osudio na 13 godina zatvora, ali je tri puta pomilovan od bošnjačkog političkog vrha te je jedva odslužio polovicu kazne. I zbog te činjenice hrvatski narod Fojnice i Središnje Bosne smatra kako to nije bilo ubojstvo iz koristoljublja kako je na suđenju utvrđeno, nego smišljen zločinački plan koji ni do danas nije rasvijetljen.
“U našem su sjećanju. Mi smo iz općine Busovača, ondje je Nikica bio na dužnosti. Kao dobar prijatelj, dobar čovjek, zaslužuje da se ovdje dođe”, kazao je Anto Lalić.
Pogledajte priču:
Društvo
Shopping centar GMS Vitez ne radi nedjeljom!
Shopping centar GMS smješten na adresi Poslovni centar 96 u Vitezu, tijekom dana je obavijestio svoje cijenjene kupce kako od 17.11. neće raditi nedjeljom.
Brojni butici, zlatarna Madonna, GMS Sport, Stella Mia restoran i pizzeria, Dm market, United Colors of Benneton i druge radnje, od naredne nedjelje neće raditi, stoji u obavijesti.