BiH
Čović nazočio središnjoj svečanosti manifestacije „Dani berbe grožđa Brotnjo 2024“
Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović nazočio je središnjoj svečanosti 69. turističko-kulturno-gospodarstvene manifestacije “Dani berbe grožđa Brotnjo 2024“ koja se održala danas na Broćanskom trgu u Čitluku.
Središnja svečanost započela je svečanim mimohodom kroz Broćanski trg, u kojemu su sudjelovali brojni sudionici iz kulturno-umjetničkih društava, vinari te predstavnici lokalnih zajednica. Mimohod je istaknuo bogatstvo tradicije i ponosa ovog kraja, a okupljeni su imali priliku uživati u prikazu kulturne baštine kroz nošnje, glazbu i običaje Brotnja. Ovaj mimohod, kao simbol povezanosti prošlih i sadašnjih generacija, označio je početak manifestacije koja slavi trud i rad vinogradara te značaj vina u kulturnom nasljeđu Hercegovine.
Toni Kraljević, ministar financija Federacije BiH i dopremijer Vlade FBiH, otvorio je ovogodišnju 69. turističko-kulturno-gospodarsku manifestaciju “Dani berbe grožđa Brotnjo 2024”. Tom prilikom kazao je: „Dovoljno je vidjeti ovaj broj i koji to predstavlja kontinuitet, vremensku nit manifestacije koja je pronijela glas Brotnja, glas broćanskih vina daleko izvan granica Bosne i Hercegovine te pozicionirala Brotnjo i ovu manifestaciju kao etabliranu i afirmiranu u ovoj vrsti manifestacija na karti jugoistoka Europe. Ovu manifestaciju želim otvoriti sjećajući se najboljih sinova Brotnja i Hercegovine, koji su nam svojom žrtvom omogućili da nazdravimo čašom najljepših broćanskih vina u našem slobodnom Brotnju. Njima zahvala, s njima u mislima, otvaram 69. Dane berbe grožđa Brotnjo 2024. godine.“
U svom obraćanju načelnik općine Čitluk Marin Radišić je prisutnima izložio brojne poduzete projekte u sklopu daljnjeg razvoja ove važne manifestacije, istaknuvši pritom uspjehe domaćih vinara i prepoznatost autohtonih vinskih sorti Hercegovine, kazavši: “Želim Vam dobrodošlicu na ovu manifestaciju koja se održava po 69. put. U okviru ove manifestacije imamo bogat kulturni i sportski program, a ove smo godine ponovno imali i stručna predavanja iz vinarstva i vinogradarstva. Ova godina je za naše vinogradare odlična i po kvaliteti i po urodu, tako da ćemo imati vrhunska vina žilavku i blatinu koja se probijaju i na svjetska tržišta. Svi oni koji dođu kod nas mogu se uvjeriti u kvalitetu naših vina”.
Nazočnima se obratila i predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač, koja je tom prigodom istaknula: “Svi smo jedna velika obitelj i u zajedništvu promišljamo istu viziju, istu misiju, isti program i iste ciljeve. Želim se zahvaliti broćanskim vinogradarima i vinarima koji nas uistinu čine ponosnima, odaslajući svoje proizvode diljem svijeta ovdje iz Hercegovine, a koji se vraćaju nazad ovjenčani zlatom s najprestižnijih svjetskih natjecanja. To zapravo govori da ovdje vinogradarstvo i vinarstvo nisu samo posao, nego jedna životna filozofija, i na tome vam uistinu svima čestitam”.
Predsjednik Čović istaknuo je važnost ove manifestacije koja kroz dugogodišnju tradiciju doprinosi razvoju vinogradarstva i gospodarstva ovoga kraja. Naglasio je da Dani berbe grožđa ne samo da slave plodove rada broćanskih vinogradara, nego su i značajan događaj za povezivanje različitih generacija i promociju ovog kraja na vinskoj karti Europe.
Uz predsjednika Čovića, svečanosti su nazočili i zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijana Filipović, izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Zdenko Ćosić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Predrag Kožul, glavni tajnik Vijeća ministara BiH Robert Vidović, dopredsjednik Vlade FBiH i ministar financija FBiH Toni Kraljević, ministrica prometa i komunikacija FBiH Andrijana Katić, ministar pravde FBiH Vedran Škobić, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta FBiH Tomislav Martinović, predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač, predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović, predstavnici izvršne zakonodavne vlasti Bosne i Hercegovine, predstavnici vjerskog, političkog i društvenog života kao i brojni drugi uvaženi gosti.
BiH
U stravičnoj nesreći poginuo pripadnik Oružanih snaga BiH (27)
U teškoj prometnoj nesreći koja se dogodila u mjestu Bukovac kod Doboja poginula je jedna osoba.Riječ je o Azuru Hiseniju, 27-godišnjaku iz Modriče koji je bio podoficir i narednik Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Prijatelji, poznanici i kolege se opraštaju od mladića koji je stradao u teškom sudaru dva vozila koji se dogodio danas oko 16:55 sati.
Podsjetimo, u ovoj nesreći je jedna osoba zadobila povrede, a na mjesto nesreće izašli su pripadnici policije, vatrogasci te radnici Hitne službe Doma zdravlja Doboj.
BiH
Hrvatske udruge iz Domovinskog rata HVO-a Herceg Bosne:Tražimo procesuiranje desetaka stratišta za Hrvate
Predstavnici hrvatskih stradalničkih i udruga nastalih iz Domovinskoga rata održali su sastanak u Vitezu s kojega su uputili poziv za sastankom u Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine kako bi potaknuli procesuiranje ratnih zločina počinjenih nad Hrvatima, te analizirali što je do sada urađeno. Koordinacija udruga Domovinskoga rata HVO-a HercegBosne identične je sastanka održala posljednjih godina s ciljem skretanja pozornosti na neoprostive propuste domaćeg, a napose Haaškoga tužiteljstva i Haaškoga tribunala u neprocesuiranju desetaka slučajeva masovnih ratnih zločina.
Predstavnici braniteljskih udruga su istaknule da su posebno zainteresirane za informacije o procesuiranju zločina počinjenih na području Briševa-Prijedora-Sanskog Mosta, zatim Bune-Gubavice-Stanojevića-Kvanja, kao i zločina Armije BiH kod Žepča u selu Kiscljak, te Kaknja- Kraljeve Sutjeske-obitelji Anice Jurić. Nedavno je Anica Jurić zajedno s nevjestama uputila prigodor Tužiteljstvu Zeničko-dobojske županije zbog očitog pokušaja zataškavanja ovoga monstruoznog ratnig zločina u kojemu su ubijena trojica njezinih sinova i suprug. Identičan je i slučaj Serafine Lauš kojoj su pripadnici Armije BiH pobili trojicu sinova i supruga kod Travnika, a što je tamošnje tužiteljstvo također pokušalo osloboditi odgovornosti počinitelje.
Za Zenicu, odnosno Dusinu nedavno je podignuta optužnica protiv nekadašnjeg zapovjednika 7. Muslimanske brigade Šerifa Patkovića, a očekuju se rezultati istraga oko Muzičke škole, zatim lokacije Galice kod Travnika gdje su pripadnici Vojske Republike Srpske u ljeto 1992. ubili zarobljene pripadnike Hrvatskoga vijeća obrane.
Za Bugojno, koje je najteže stradalo u posljednjem ratu jer je prognano 15.000 Hrvata a više od 120 ubijeno, te se traga za tijelima petnaest zatočenih i ubijenih iz bugojanskih logora vodi se sudski postupak protiv ratnog načelnika Dževada Mlaće, te zapovjednika Selme Cikotića, koji je duže vremena imao međunarodnu zaštitu od kaznenog progona.
Udruge inzistiraju na zapovjednoj odgovornosti za masakr u Grabovici gdje su pobijena 33 hrvatska civila, kao i za Doljane odnosno Stipića livade. Tamo su ubijena trojica sinova također pokojnih Kate i Ilije Soldo. Haaški istražitelji su tamo provodili istragu no nikada Haaško tužiteljstvo nije pokrenulo postupak. Udruga inzistiraju i na rasvjetljavanju ubojstva osmero djece u središtu Viteza, zatim slučajeve strijeljana i masakra nad Hrvatima u Maljinama, Šafradinima, Buhinim kućama, Križančevu Selu, Zabilje brdu, Bikošima. Inzistira se i na zločinima u Fojnici gdje su ubijeni ffranjevački gvardijan i njegov zamjenik , kao i zločini u logorima u Bijelome Polju i Sjevernom logoru prigodom napada Armije BiH 30.6.1993. Orašje-Vidovice su također na popisu zahtjeva. Na sastanku u Vitezu Korodinacija udruga Domovinskoga rata HVO-a HercegBosne inzistira i na rasvjetljivanju masovnih likvidacija u Uborku i Sutini u lipnju 1992.g., zatim Kupresu 1992.g. gdje su nestai i ubijeni pripadnici HVO-a iz Gruda i Posušja), zatim Orlište kod Konjica), u Čapljini-Stanojevići gdje su 12. 9. 1993. zarobljeno i ubijeno šest pripadnika HVO, zatim Opličići-Turajlovina. Busovačke staje gdje su ubijena 22 Hrvata od čega 14 civila.
Predstavnike Kordinacije su predsjednici Udruge nositelja ratnih odličja HVO Federacije BiH Lazar Martinović i Hrvatske udruge logoraša u BiH Miroslav Zelić izvijestili i o nedavnom sastanku s glavnim tužiteljem Međunarodnog rezidualnog mehanizma Sergeom Brammertzom. Naveli su kako su spočitali što je Haaški tribunal izbjegao procesuirati masovne zločine nad Hrvatima, a broj raseljenih, prognanih, ubijenih i ranjenih Hrvata u BiH zorno svjedoč̣i o tomu… Vezano za inicijativu oko procesuiranja ratnih zločina za osobe koje nisu dostupne pravosuđu BiH izvan zemlje, predstavnici hrvatskih udruga su primili k znanju inicijativu VSTV-a i Haaškog tužiteljstva.
Udruženja su načelno dala potporu u naporima koje ulaže domaće Tužiteljstvo BiH i njegov posebni Odjel 1 za ratne zločine koji su konačno krenuli u rasvjetljavanje brojnih zločina nad Hrvatima u BiH.
BiH
NOVI TRAVNIK: Općinsko izborno povjerenstvo preimenovano u gradsko
BiH
Narandžasto upozorenje zbog obilnih padavina
Federalni hidrometeorološki zavod BiH izdao je narandžasto upozorenje zbog obilnih padavina za područje Hercegovine, zapadne, sjeverozapadne i djelimično centralne Bosne.
Očekivana količina padavina je od 30 do 60 l/m2, lokalno i do 80 l/m2.
Lokalno je moguće izlijevanje vodotoka iz korita i pojava urbanih poplava.
Preporuke prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji su da se poduzmu mjere opreza i prati prognoza vremena.
Plavljenje imovine i saobraćajnih mreža su moguće.
Upozorenje je izdala i Agencija za vodno područje rijeke Save, zbog prognoze vanrednog hidrološkog stanja koje će trajati od danas do nedjelje, 6. oktobra na području Krajine.
I Uprava civilne zaštite Republike Srpske pozvala je građane i nadležne službe da, zbog najavljenih nepovoljnih meteoroloških uslova, preduzmu mjere i aktivnosti na zaštiti ljudi i imovine i da se pažljivo planira boravak na otvorenom prostoru.
BiH
Otvoren natječaj za regionalnu novinarsku nagradu ‘Srđan Aleksić’
Raspisan je natječaj za regionalnu novinarsku nagradu “Srđan Aleksić”. Nagrada se dodjeljuje, novinarima i medijima iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Rok za nominaciju je 1.studeni 2024. godine.
Nagrada se dodjeljuje u tri kategorije – za novinarsku hrabrost i izuzetnost, za doprinos zajednici i nagrada za medije.
Novinari i mediji mogu nominirati udruženja, neformalne grupe, mreže organizacija civilnog društva, urednike u medijima, novinare, sindikate, znanstveno-obrazovne institucije, sveučilišne nastavnike iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore.
Regionalna novinarska nagrada “Srđan Aleksić“ će biti dodijeljena 13.prosinca u Novom Sadu, povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, najavljeno je iz Helsinškog parlamenta građana Banja Luka.
Nagradu raspisuju Helsinški parlament građana Banja Luka, Mreža za izgradnju mira, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Institut za medije Crne Gore i Udruga za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije “Lupiga – svijet kroz obične oči“ iz Hrvatske.
Izvor: Fena
BiH
Bez navijača BiH na meču u Njemačkoj
BiH
“Ne okreći glavu, okreni broj”-Slogan kampanje koje je inicijator FMUP
“Ne okreći glavu, okreni broj” slogan je kampanje čiji je cilj suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama. Inicijator je Federalno ministarstvo unutarnjih poslova. Statistike nasilja su poražavajuće, izostaje rekacija u vidu prijava, a žrtve su stigmatizirane. Za posljedicu imamo enormno povećan broj slučajeva nasilja.
U prvoj polovini ove godine prijavljena su 682 slučaja nasilja u porodici, od kojih su više od trećine povratnici u vršenju krivičnog djela. U međuvremenu, femicid još nije uvršten u Krivični zakon Federacije Bosne i Hercegovine. S druge strane, u Republici Srpskoj zakon je već u fazi donošenja. Iz Federalne uprave policije poručuju da su podržali izmjene i dopune Krivičnog zakona kojima bi femicid bio uvršten kao zasebno krivično djelo. Dok čekamo na zakon, u Federaciji za prijavljeno nasilje mjera pritvora je 30 dana!
„Zahvaljujući pritisku koji smo zajedno uradili i vi i mi, tužilaštva i sudovi su u određenom momentu donosili mjere koje su dosta interesantne, a to je mjera pritvora 30 dana. Po informacijama kojima mi raspolažemo, veliki broj lica se sada nalazi u pritvorima, zatvorima na području Federacije“, kazao je ministar unutarnjih poslova FBiH Ramo Isak.
Suradnja građana s policijom nije na zadovoljavajućoj razini, kažu u FUP-u. Nejasno je zbog čega pojedinci ne prijavljuju nasilje kojem svjedoče, jer jedan poziv bi mogao spasiti život. S druge strane, tu je i stigma, žrtva se stidi i plaši prijaviti nasilje. Pitanje koje se nameće – mogu li kazne za povratnike u činjenju krivičnih djela biti veće?
„Kad je neko povratnik u izvršenju krivičnog djela, pogotovo ako je ranije osuđivan, njemu mora biti dosuđena teža kazna, ali to je pitanje za pravosuđa. Ukoliko bi se termin femicid definisao u Krivičnom zakonu, to bi u biti bila kazna dugotrajnog zatvora. To je znači minimalno 20, a maksimalno 45 godina“, kazao je direktor FUP-a Vahidin Munjić.
Napominjemo da je Bosna i Hercegovina potpisnica Istanbulske konvencije i kao takva je obavezna osigurati uvjete za sprečavanje nasilja, provođenje istraga, kažnjavanje počinilaca i pružanje reparacije žrtvama nasilja. Jedan od možda važnih koraka je ova kampanja, poručuju iz FUP-a, naglašavajući slogan kampanje: Ne okreći glavu, okreni broj. Podsjećamo, prva adresa je policija, a njen broj je 122.
Izvor: federalna.ba/Ramski Vjesnik
BiH
Izdato narančasto upozorenje za sutra
Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) izdao je narančasto upozorenje zbog obilnih padavina.
Upozorenje je izdato za područje Hercegovine, zapadne, sjeverozapadne i djelomično centralne Bosne za četvrtak 3. listopada.
Očekivana količina padavina od 30 do 60 l/m2, lokalno i do 80 l/m2. Lokalno je moguće izlijevanje vodotoka iz korita i pojava urbanih poplava.
Preporuke i mjere prema WMO-u (Svjetska meteorološka organizacija) je da se poduzmu mjere opreza i prati prognoza vremena. Plavljenje imovine i prometnih mreža su moguće.
– Ostanite na oprezu i djelujte u skladu sa savjetima koje su dali ovlašteni organi.Za sve dodatne informacije obratite se nadležnim institucijama – navodi se u preporukama.
BiH
BIHAMK: Kolovoz suh i mjestimično vlažan, oprez zbog odrona i magle
U Bosni i Hercegovini jutros suh i mjestimično vlažan kolovoz, skreće se pažnja na moguće odrone i na mjestimično smanjenu vidljivost zbog magle. Iz IC BiHAMK-a savjetuju oprezniju vožnju i izbjegavanje rizičnih preticanja.
Zbog izvođenja radova na zamjeni prelaznih naprava na vijaduktu Reljevo, na dionici autoceste Sarajevo sjever-Butila, vozila saobraćaju jednom saobraćajnom trakom u pravcu kretanja. Na dionici Podlugovi-Visoko zbog radova na postavljanju bukobrana na mjestu izvođenja radova u funkciji je preticajna traka, a brzina ograničena na 60 km/h.
Na magistralnim putevima Matuzići-Doboj i Doboj-Gračanica (Brijesnica Velika) zbog aktuelnih radova saobraća se usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila. S obzirom da se radi o izrazito frekventnim dionicama, na mjestima izvođenja radova tokom dana formiraju se duže kolone vozila u oba smjera.
Sanacioni radovi aktuelni su i na magistralnim putevima: Bosanska Krupa-Bosanska Otoka, Kaonik-Gromiljak, Livno-Kamensko (Podgradina), Kladanj-Živinice, Prozor/Rama-Jablanica, Foča-Ustikolina, Tarčin-Konjic i Međeđa-Višegrad.Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja za putnička vozila.
Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak.