Connect with us

Ljepota i zdravlje

Austrija zabranjuje vizire: Evo zašto nisu dovoljni protiv korone

Published

on

 

“Mehanička sredstva zaštite poput ‘vizira’ ili ‘mini vizira’ su se pokazali neadekvatnima u sprječavanju širenja COVID-19 i moraju biti zabranjeni”, navodi se u objašnjenju austrijskih službenika

https://alerix.ba/

U Austriji su stupile na snagu nove mjere za zaštitu i suzbijanje korona virusa, a jedna od njih je i zabrana nošenja vizira.

Zbog ogromnog broja novozaraženih pacijenata, austrijske vlasti uvele su niz mjera u pokušaju da zaustave širenje korona virusa, a javnost je najviše zbunila mjera zabrane zaštitnih vizira.

Službenici su procijenili da su maske koje dobro prianjaju uz lice jedina odgovarajuća mjera zaštite u svim javnim zatvorenim prostorima, dok druge zaštite za lice i nos nisu dovoljne, piše NovaS.

Razlog za zabranu vizira i mini vizira, koji stoje na bradi i pokrivaju usta i koliko-toliko nos, i koje najčešće nosi osoblje u restoranima i dućanima, su studije koje navode da ovakva vrsta pokrivala nije dovoljna u sprječavanju širenja aerosola u usporedbi s klasičnim maskama koje dobro pokrivaju usta i nos.

“Mehanička sredstva zaštite poput ‘vizira’ ili ‘mini vizira’ su se pokazali neadekvatnima u sprječavanju širenja COVID-19 i moraju biti zabranjeni”, navodi se u objašnjenju austrijskih službenika.

Osobe koje iz zdravstvenih razloga ne mogu nositi maske, bit će izuzete iz ovog pravila.

Jedna američka studija objavljena u rujnu pokazala je da viziri pružaju najmanju zaštitu od korone od svih “maski”. Simulacijom je pokazano da vizir može zaustaviti širenje kapljica u trenutku kihanja ili kašljanja, ali da se aerosoli ipak rasprše po prostoriji i potencijalno ugroze druge osobe.

Njemački Institut Robert Koch također se oglasio priopćenjem u kojem navodi da upotreba vizira ne može biti alternativa pokrivanju usta i nosa jer postojeće studije pokazuju da viziri ne apsorbiraju izlučene respiratorne kapljice.

Izvor: Depo.ba

Advertisement

Društvo

Liječnica koja je pobijedila rak u trećoj fazi bolesti: Jedite ove dvije namirnice

Published

on

By

Postoji više od 200 vrsta raka, a rano otkrivanje i pravovremeno liječenje imaju ključnu ulogu u borbi protiv ove bolesti. Što se tiče naše svakodnevne prehrane, ona ne može spriječiti nastanak raka, ali može biti uzročnik zbog kojeg će se u tijelu razviti tumor.

https://alerix.ba/

Nadalje, kod već oboljelih osoba, prava kombinacija namirnica može imati pozitivan utjecaj na zdravstveno stanje pacijenta. Stručnjaci ukazuju na to da za svaki obrok treba uspostaviti ravnotežu od najmanje dvije trećine biljne hrane i ne više od jedne trećine životinjskih proteina. Ovakav izgled tanjura predstavlja sredstvo u borbi protiv karcinoma koji propagira American Institute for Cancer Research, navodi bolje i lošije izbore namirnica te njihovih kombinacija, prenosi Slobodna Dalmacija.

Doktorica Amy Morris je stručnjakinja za oporavak od raka kojeg je i sama preboljela, a danas često, preko svojih društvenih mreža, dijeli savjete o zdravlju i borbi protiv ove opake bolesti. Tako je nedavno svojim pratiteljima na TikToku otkrila koje namirnice treba izbjegavati ako ste imali tumor, a koje jesti.

“Ja sam stručnjak za oporavak od raka i prije šest godina sam preživjela rak u trećoj fazi. Prvo, jedite što više graha i mahunarki generalno. Bogate su vlaknima i mogu smanjiti rizik od povrata karcinoma. Druga stvar koju treba pojačati su nemasni proteini”, savjetuje liječnica.

Neke od najboljih namirnica za konzumaciju tijekom kemoterapije ili drugih tretmana raka, su proteini na bazi biljaka. Naime, riječ je o namirnicama koje nude visoku razinu vitamina i minerala. To znači da bolesna osoba treba jesti dosta povrća, graha, mahunarki, orašastih plodova i sjemenki. Ako se pak konzumiraju životinjski proteini, onda se preporučuju nemasne opcije poput piletine i ribe.

Liječnica savjetuje i koje namirnice treba izbjegavati ako je osoba preboljela karcinom.

“Alkohol povećava rizik od raka ili ponovne pojave bolesti. Ako možete, nastojte ga izbjegavati ili bar smanjite konzumaciju. Druga stvar su mesne prerađevine – kobasica, slanina, delikatesno meso, sve ono što je jasno povezano s povećanjem rizika od raka. Zato ih izbjegavajte ili ograničite unos koliko je to moguće”, preporučuje ova liječnica.

Ljudi oboljeli od raka moraju biti svjesni što se događa u njihovom organizmu i često imaju oslabljen imunološki sustav koji bi trebalo osnažiti prehranom i pravilno izabranim namirnicama. Stručnjaci naglašavaju da svatko tko boluje od neke kronične bolesti, čak i ako nije karcinom u pitanju, treba jesti hranu bogatu proteinima, zdravim mastima, integralnim žitaricama i vitaminima i mineralima. Ako je moguće, svaki oblik prilagodbe novom režimu prehrane trebalo bi provesti prije nego što započne tretman liječenja kako bi pacijent bio što zdraviji tijekom tog procesa.

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Zašto je Tarhana čorba savršen proljetni obrok?

Published

on

By

Proljeće je vrijeme buđenja kako prirode, tako i nas samih. Dani postaju duži, sunce nas mami napolje, a organizam traži laganiju i hranjiviju hranu nakon teške zimske ishrane. I tu na scenu stupa – supa! Nije bez razloga generacijama omiljeni početak svakog obroka.

https://alerix.ba/

Još od davnina, supa je bila neizostavan dio svakog domaćinstva. Pripremale su je bake, majke, prenosila se s koljena na koljeno. Njena važnost leži u izvrsnom okusu i u brojnim dobrobiti koje pruža našem organizmu. Supe nisu samo uvod u obrok – često su dovoljne same po sebi. One hidriraju organizam, donose potrebne nutrijente i lako se vare, čineći ih idealnim izborom za sve generacije.

Jedna od takvih supa, koja spaja tradiciju i praktičnost, jeste Maggi Tarhana čorba koju su specijalno za tržište Bosne i Hercegovine napravili u kompaniji Nestlé. Pripremljena prema starinskoj recepturi, bogata vlaknima i s niskim sadržajem masti, ova čorba pruža pun, domaći okus, a priprema se brzo i jednostavno. Tarhana je odavno prepoznata kao okrepljujuća i lako probavljiva supa, idealna za one koji žele hranjiv obrok bez dugog vremena provedenog u kuhinji.

Zahvaljujući brzoj pripremi, u samo nekoliko minuta možete imati tanjir tople, kremaste Tarhana čorbe koja krijepi. Ako volite eksperimentisati, dodajte joj svježe povrće ili omiljene začine i prilagodite je svom ukusu. Inspirirajte se receptima nutricionistica ili osmislite svoju omiljenu kombinaciju.

Bilo da je jedete kao laganu večeru, brz ručak ili kao nešto toplo tokom prohladnih proljetnih večeri, Maggi Tarhana čorba će vas ugrijati i podsjetiti da su najbolje stvari one jednostavne – kašika po kašika, baš kao kod bake/nane!

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

U Mostaru obilježen Ljubičasti dan- svjetski dan podizanja svijesti o epilepsiji

Published

on

By

Povodom Ljubičastog dana – svjetskog dana podizanja svijesti o epilepsiji – danas je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održano edukativno predavanje u organizaciji BoHeMSA – Lokalnog komiteta Mostar. Predavanje je bilo usmjereno na edukaciju studenata završnih godina o prepoznavanju i zbrinjavanju epilepsije u kliničkoj praksi, ali i na rušenje predrasuda o ovoj neurološkoj bolesti, piše Bljesak.

https://alerix.ba/

Kako se navodi , predavači su bili doc. dr. sc. Nataša Pejanović Škobić, epileptologinja i predstavnica Klinike za neurologiju SKB Mostar, te dr. Marko Bošnjak, specijalist neurokirurg, koji je govorio na temu ”Epilepsija i neurokirurgija – budućnost ili realnost?”.

Epilepsija je više od napadaja – jedan napadaj ne znači i dijagnozu epilepsije. Naš je cilj ne samo obrazovati buduće liječnike o dijagnostici i terapiji, već i pomoći im da razumiju život pacijenata s epilepsijom i doprinesu rušenju stigme koja ovu bolest još uvijek prati’, kazala je Pejanović Škobić te dodatno  naglasila da epilepsija nije psihička bolest, te da je stigma prisutna kod gotovo polovice oboljelih.

U predavanju su obuhvaćeni brojni aspekti života s epilepsijom, uključujući i mitove o istoj.

Epilepsija sama po sebi nije prepreka za normalan život ako je bolest pod kontrolom, ako se redovito uzimaju lijekovi i izbjegavaju rizični faktori poput neprospavanih noći, stresa i neredovitog uzimanja terapije’, dodala je Pejanović Škobić.

Naglasak je stavljen i na nova istraživanja u liječenju epilepsije, uz nove lijekove navedeno je da se sve više govori i o kirurškim rješenjima, uključujući implantaciju neurostimulatora za pacijente s farmakorezistentnom epilepsijom.

S druge strane, dr. Bošnjak predstavio je iskustva i perspektive neurokirurškog liječenja epilepsije u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar, ističući kako se već sada u određenim slučajevima primjenjuju najsuvremeniji pristupi, koji su donedavno bili dostupni samo u referentnim centrima izvan BiH.

Asja Kuko, ispred BoHeMSA tima, istaknula je važnost kontinuiranog podizanja svijesti: ”Ovdje smo da damo svoj doprinos borbi protiv stigmatizacije i educiramo buduće liječnike o svakodnevici osoba s epilepsijom. Želimo da se zna – epilepsija postoji svaki dan, a ne samo 26. ožujka.”, prenosi Bljesak.

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Formira se operativni tim za jačanje transplantacijske medicine u BiH

Published

on

By

Konferencija ministara nadležnih za područje zdravstva u Bosni i Hercegovini donijela je odluku o formiranju operativnog tima za jačanje transplantacijske medicine, prenosi Fena.

https://alerix.ba/

Na sjednici, kojom je predsjedavala ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak, razgovarano je o jačanju transplantacijske medicine u našoj zemlji. Istaknuto je da će Operativni tim, koji će činiti predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, entitetskih ministarstava zdravstva Federacije BiH i Republike Srpske, kao i Odjela za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH, imati za cilj unaprjeđenje koordinacije i uspostavu učinkovitijeg sustava transplantacijske medicine.

Fokus će biti, između ostalog, usmjeren i na jačanje međunarodne suradnje, uglavnom sa zemljama članicama Eurotransplanta s ciljem uključivanja Bosne i Hercegovine u ovu važnu europsku mrežu.

Članovi Konferencije suglasni su da jačanje transplantacijskog sustava zahtijeva zajedničko i koordinirano djelovanje svih relevantnih institucija u zemlji. Formiranje operativnog tima predstavlja prvi korak ka stvaranju održivog i funkcionalnog sustava koji će doprinijeti jačanju transplantacijske medicine u Bosni i Hercegovini.

Tokom sjednice razmatrane su i aktivnosti u okviru programa EU4Health, strateškog instrumenta Europske unije vrijednog 4,4 milijarde eura, koji za zemlje korisnice predstavlja značajnu priliku za jačanje zdravstvenih sustava, unaprjeđenje prevencije i borbe protiv ozbiljnih bolesti, kao i za bolje upravljanje krizama u zdravstvu.

Također, istaknuto je zadovoljstvo zbog uspješno realiziranog povrata sredstava od Globalne alijanse za cjepiva (GAVI), čime su dodatna sredstva vraćena u budžet Bosne i Hercegovine.

Sjednici su prisustvovali ministar zdravstva i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, ministar zdravstva Federacije BiH Nediljko Rimac, kao i voditelj Odjela za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta BiH Zoran Bulatović. Izrazili su spremnost na aktivnu suradnju i kontinuirani dijalog s ciljem unaprjeđenja zdravstvenog sustava u BiH, naglasivši važnost zajedničkog pristupa u rješavanju izazova koji stoje pred zdravstvenim sektorom, priopćeno je iz Ureda ministrice civilnih poslova BiH.

Izvor: BHRT

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Medicinsko omalovažavanje. Znate ono kad vam liječnik kaže da je sve u redu, ali vi znate da nije

Published

on

By

Svi smo to doživjeli. Napokon skupite hrabrost i odlučite otići liječniku jer se ne osjećate dobro, a ne znate zašto. Dođete, objasnite svoje simptome i čekate koristan odgovor, samo da biste čuli rečenice poput “Sve je u redu”, “To je samo stres” ili “Ništa vam nije”.

https://alerix.ba/

No duboko u sebi znate da nešto nije kako treba. Ako vam ovo zvuči poznato, možda ste doživjeli medicinsko omalovažavanje. Intimina je istražila što je to, kako ga prepoznati i kako osigurati da se vaš glas čuje.

Što je medicinsko omalovažavanje (eng. gaslighting)?

Pojam “gaslighting” posljednjih je godina postao popularan u javnom diskursu, a označava manipulaciju kojom se nekoga navodi na sumnju u vlastitu percepciju ili stvarnost. Medicinsko omalovažavanje događa se kada zdravstveni djelatnici umanjuju ili odbacuju simptome pacijenata, često bez adekvatne procjene.

Ova pojava nerazmjerno pogađa žene, osobe druge boje kože i marginalizirane skupine, čiji se simptomi statistički češće zanemaruju ili pogrešno pripisuju tjeskobi, stresu, tjelesnoj težini i sličnim faktorima.

Zašto dolazi do medicinskog omalovažavanja?

Liječnici su ljudi, a medicina nije egzaktna znanost. Ipak, postoje sustavni problemi koji pridonose ovom fenomenu. Omalovažavanje pacijenata obično nije zlonamjerno, nego proizlazi iz manjka znanja, preopterećenosti ili zastarjelih medicinskih praksi.

U nekim slučajevima, može biti rezultat nesvjesne pristranosti prema određenim skupinama pacijenata ili profesionalne arogancije. Posljedica je da se pacijenti osjećaju nesigurno, ignorirano, preispituju vlastitu intuiciju i osjećaju se poništeno.

Znakovi medicinskog omalovažavanja

Osjećaj da vas liječnik ne sluša ili da vas požuruje nije nužno znak omalovažavanja.

No, kako prepoznati kada vas se doista ignorira? Ponekad možete teško procijeniti radi li se o legitimnom isključivanju malo vjerojatnih dijagnoza ili o potpunom odbacivanju vaših simptoma.

Znakovi medicinskog omalovažavanja:

  • Vaši simptomi se automatski pripisuju stresu ili anksioznosti bez ikakve dodatne obrade.
  • Liječnik vas često prekida ili se čini da vas ne sluša.
  • Odbija vam naručiti pretrage ili dati uputnice.
  • Umjesto ozbiljne analize, simptomi se umanjuju rečenicama poput “To je samo dio starenja”, “Previše razmišljate o tome” ili “To je sasvim normalno”.
  • Osjećate se okrivljeno za svoje tegobe, primjerice “Da ste smanjili težinu, to ne bi bio problem” ili “Prošetajte malo u prirodi i opustite se”.

Medicinsko omalovažavanje može imati ozbiljne posljedice, uključujući zakašnjelo ili pogrešno dijagnosticiranje bolesti, nepotrebnu patnju i gubitak povjerenja u zdravstveni sustav, što može obeshrabriti pacijente da potraže pomoć. U nekim slučajevima, to može biti i opasno po život.

Rodna razlika u liječenju boli

Povijesno gledano, liječnici su ženama koje su se žalile na razne fizičke i psihološke tegobe dijagnosticirali “histeriju” i propisivali im sedative. I danas se žene koje prijavljuju bol češće tretira kao pretjerano osjetljive, dok muškarci s istim simptomima dobivaju ozbiljniju medicinsku obradu.

Istraživanja pokazuju da žene koje prolaze kroz operaciju koronarne premosnice imaju 50 % manju vjerojatnost da će dobiti lijekove protiv bolova u usporedbi s muškarcima. Također, u hitnim službama muškarci s bolovima u trbuhu u prosjeku dobivaju olakšanje za 49 minuta, dok žene čekaju oko 65 minuta.

U zapadnim medicinskim sustavima još uvijek postoji sklonost umanjivanju boli i tegoba žena, kao i pogrešnom pripisivanju simptoma psihološkim stanjima ili “stresu”.

Kako se zaštititi od medicinskog omalovažavanja

Ako sumnjate da vaše simptome ne shvaćaju ozbiljno, evo nekoliko koraka koje možete poduzeti:

  • Povedite nekoga za podršku: Prijatelj ili član obitelji može potvrditi vašu zabrinutost i zastupati vaša prava.
  • Vodite bilješke o simptomima: Održavajte medicinski dnevnik u kojem bilježite simptome, njihovu učestalost, reakcije liječnika i preporučene tretmane.
  • Budite izravni i uporni: Ako se vaši problemi odbacuju, recite: “Želim istražiti druge mogućnosti prije nego što zaključimo da je ovo samo stres.”
  • Zatražite drugo mišljenje: Ako vaš liječnik odbija ozbiljno razmotriti vaše simptome, potražite drugog stručnjaka.
  • Pripremite se za pregled: Zapišite svoje simptome, njihovu učestalost i moguće okidače prije odlaska na pregled.
  • Tražite dodatne pretrage: Ako osjećate da su potrebne dodatne analize, budite proaktivni u njihovom zahtijevanju.

Ponekad može biti teško točno odrediti što uzrokuje određene simptome, posebno kada se pojavljuju i nestaju te su zajednički mnogim različitim stanjima i bolestima. Liječnici su visoko obučeni stručnjaci koji svoj život posvećuju pomaganju drugima, i u većini slučajeva možemo i trebamo vjerovati njihovoj stručnosti.

Međutim, ako imate dojam da se vaši simptomi stalno odbacuju, a vaše tijelo vam govori da nešto nije u redu unatoč uvjeravanjima, u redu je postavljati pitanja, tražiti drugo mišljenje i zauzeti se za sebe.

Povjerenje u medicinske stručnjake i povjerenje u vlastitu intuiciju nisu međusobno isključivi. Vi najbolje poznajete svoje tijelo. Ako osjećate da nešto nije kako treba, nemojte dopustiti da vas omalovažavajući komentar uvjeri u suprotno. Borite se za sebe i svoje zdravlje!

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Rajčice i bosiljak – savršen vrtni par za bogatiji urod i bolji okus

Published

on

By

Proljeće je idealno vrijeme za sadnju rajčica kako bi bile spremne za ljeto. Ova omiljena i svestrana biljka dolazi u brojnim sortama koje lako možete uzgojiti kod kuće. No prije nego što odaberete koje sjeme posijati, važno je uzeti u obzir koliko prostora imate u vrtu.

Rajčice rastu na dva načina: kao vodoravni grmovi ili kao uspravne loze. Cordon rajčice rastu brzo i mogu doseći visinu do dva metra, što znači da im je potrebno više prostora i potpore, poput drvenih kolaca. Grmolike rajčice, s druge strane, zauzimaju manje prostora, lakše se održavaju i mogu se čak uzgajati u visećim košarama.Ali, postoji jednostavan trik kako poboljšati okus rajčica – posadite ih uz bosiljak.

https://alerix.ba/


Zašto je bosiljak savršen pratitelj rajčica?

Prema savjetima hortikulturista Jamieja Waltona (@nettlesandpettles), sadnja rajčica uz bosiljak može poboljšati njihov rast i okus. U videu objavljenom na Instagramu, Jamie objašnjava kako kompanjonska sadnja – odnosno uzgoj biljaka koje se međusobno podržavaju – može stvoriti zdraviji i produktivniji vrt.

Bosiljak se često kombinira s rajčicama u kulinarstvu, ali je i savršen vrtni pratitelj. Njegov jak miris odbija štetnike poput bijelih mušica i gusjenica koje mogu uništiti rajčice, a istovremeno privlači korisne kukce poput pčela i leptira, koji poboljšavaju uvjete za rast biljaka.

Baš kao i rajčice, bosiljak najbolje uspijeva u toplim i zaštićenim uvjetima. Kraljevsko hortikulturno društvo (RHS) preporučuje sadnju u proljeće, bilo u zemlji ili u posudama, kako bi biljka bila spremna za berbu tijekom ljeta.Uz sve ove prednosti, bosiljak ne samo da pomaže rajčicama da bolje rastu, već i poboljšava njihov okus – od vrta do tanjura, ova kombinacija je nepogrešiva

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Ova loša navika narušava san i mentalno zdravlje

Published

on

By

Ako se svako jutro budite umorni i govorite sami sebi “večeras idem ranije spavati”, a nikada ne legnete ranije, niste jedini. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Clinical Psychology, odgađanje spavanja može imati neželjene učinke na zdravlje, prenosi MindBodyGreen.

https://alerix.ba/

Odgađanje spavanja događa se kada osoba svjesno odluči odgoditi odlazak u krevet kako bi navečer imala više vremena za aktivnosti koje ne stigne obaviti tijekom dana. Psihijatrica dr. Nishi Bhopal objašnjava da se to obično događa kada ljudi osjećaju da nemaju dovoljno vremena za sebe tijekom dana.

Prema stručnjakinji za spavanje Shelby Harris, odgađanje spavanja često prakticiraju osobe pod stresom ili oni koji žele nakon napornog dana uzeti malo vremena za sebe. “Roditelji to često čine nakon što djeca zaspu, koristeći vrijeme za gledanje televizije, čitanje ili druge aktivnosti”, ističe Harris.

Rezultati istraživanja provedenog na 300 ljudi pokazali su da je odgađanje spavanja povezano s lošijom kvalitetom sna i mentalnim zdravljem. Anksiozniji sudionici češće su odgađali odlazak na spavanje, spavali manje i imali više poteškoća sa spavanjem.Iako je teško sa sigurnošću reći zašto ljudi odgađaju spavanje, istraživači napominju da postoji jasna povezanost između anksioznosti, odgađanja spavanja i problema sa spavanjem.

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Sok od cikle: Domaći recept za napitak koji čisti organizam i štiti srce

Published

on

By

Sok od cigle je prirodni lijek u tekućem stanju koji jača imunitet, čisti jetru, jača srce i normalizira tlak, a naši stari su ga često radili i konzumirali. U nastavku donosimo recept.

Sastojci:

2 kg cikle

1 kg šećera

3 vanilin šećera

3 vrećice limunske kiseline

Priprema:

Ciklu operite, ogulite, a potom izrežite na kolutove. Stavite je u lonac, dodajte 3 litara hladne vode pa kuhajte dok ne proključa, potom smanjite temperaturu i kuhajte još otprilike 30 minuta. Sklonite sa šporeta, pa izvadite ciklu. U lonac dodajte šećer, pa miješajte dok se ne otopi. Na kraju dodajte vanilin šećer i limunsku kiselinu, miješajući dok se sastojci ne sjedine. U oprane i sterilizirane staklene flaše natočite vruć sok i dobro ih zatvorite. Nakon što se sok ohladi na sobnoj temperaturi, stavite ga u frižider. Od ove količine namirnica dobit ćete nekoliko litara soka, koje prije konzumacije možete razrijediti po želji, piše Krstarica.

https://alerix.ba/

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Zaštitite se na vrijeme: Vakcinacija protiv žute groznice ključna za sigurna putovanja

Published

on

By

Žuta groznica je ozbiljna virusna bolest koja se prenosi ubodom inficiranog komarca i može izazvati žuticu, unutrašnje krvarenje i otkazivanje organa.

https://alerix.ba/

 

Ova bolest je endemska u dijelovima Afrike i Južne Amerike, te putovanja u ove regije bez adekvatne zaštite mogu biti rizična, navode iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane.

Simptomi, rizici, uzroci i najbolja prevencija

Prvi simptomi žute groznice uključuju povišenu temperaturu, glavobolju i bolove u mišićima. U težim slučajevima može doći do otkazivanja organa, unutrašnjeg krvarenja pa čak i smrtnog ishoda. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje se registruje oko 200.000 slučajeva infekcije, od kojih 30.000 završi smrtnim ishodom.

Uzročnik žute groznice je Flavivirus, isti rod virusa kojem pripadaju i virus denga groznice, virus zapadnog Nila i virus Zika. Prenose ga komarci iz rodova Aedes i Haemagogus, koji ujedaju tokom dana i noći. Inkubacioni period bolesti traje od tri do šest dana nakon uboda zaraženog komarca.

S obzirom na to da ne postoji specifičan lijek za žutu groznicu, vakcinacija je najefikasnija preventivna mjera. Ova vakcina je dostupna od 1937. godine i smatra se jednom od najuspješnijih u historiji medicine. Jedna doza vakcine pruža doživotni imunitet!

Gdje se možete vakcinisati?

Vakcinaciju protiv žute groznice možete u za to ovlaštenim institucijama, koje posjeduju stručno osoblje, te potrebne količine vakcine. Jedna od njih je Institut za zdravlje i sigurnost hrane u Zenici.

Ako planirate putovanje u Afriku ili Južnu Ameriku, obavezno se konsultujte sa ljekarom i provjerite zahtjeve za vakcinaciju. Pored vakcinacije, preporučuje se i dodatna lična zaštita, poput nošenja odjeće dugih rukava, korištenja repelenata protiv insekata i spavanja pod mrežama za komarce.

Klimatske promjene i deforestacija mogu povećati rizik od širenja bolesti u nova područja, pa je važno pratiti epidemiološke izvještaje. SZO i zdravstvene organizacije kontinuirano rade na jačanju programa vakcinacije i nadzora kako bi se smanjio broj oboljelih i spriječile epidemije.

Iako se bolest trenutno javlja u određenim područjima, povećana putovanja i globalizacija znače da se svi trebamo informirati i biti odgovorni. Prevencija i odgovorno ponašanje su ključni za vaše zdravlje i sigurnost.

INZ

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

Politika1 sat ago

Ministar MUP-a KSB Feliks Vidović zadovoljan ulaganjima u gradnju i obnovu zgrada

U Travniku je danas održana 82. sjednica Vlade Kantona Središnja Bosna; Ministar MUP-a KSB Feliks Vidović zadovoljan je ulaganjima u...

BiH9 sati ago

ZAMJENIK PREDSJEDATELJA ZASTUPNIČKOG DOMA PSBIH MARINKO ČAVARA UPUTIO USKRSNU ČESTITKU NADBISKUPU TOMI VUKŠIĆU

Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Marinko Čavara uputio je uskrsnu čestitku nadbiskupu vrhbosanskom monsinjoru Tomi...

Događanja9 sati ago

U utorak u Vitezu prvi festival “Srijemuša”

Povodom ovogodišnjih Dana općine Vitez, organizirat će se 1. Festival srijemuša koji će slaviti ekologiju, turizam i kulturu općine Vitez....

Putovanja10 sati ago

Forto: Ako izgubimo kontrolu nad bh. nebom možda je nikada ne vratimo

Ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto održao je sastanak s predstavnicima Sindikata BHANSA-e. Nakon sastanka obratio se medijima, istaknuvši...

Vijesti10 sati ago

Obilan snijeg i kiša pogodili dio Švicarske, ceste zatvorene

Zbog obilnog snijega i kiše zatvorene su prometnice i u prekidu je opskrba strujom u jugozapadnoj Švicarskoj, priopćile su vlasti...

Društvo16 sati ago

Danas je Veliki četvrtak

Veliki je četvrtak, dan kojim počinju Dani Vazmenoga Trodnevlja, a na taj dan Crkva se spominje Posljednje večere na kojoj...

BiH16 sati ago

Teška saobraćajna nesreća u BiH: Poginuo mladić, četiri osobe ranjene

U srijedu, 16. aprila 2025. godine, došlo je do saobraćajne nesreće na putu Trebinje – Dubrovnik. Kako piše ATV, jedna osoba...

BiH16 sati ago

Novi problemi: Peletu raste cijena

Zbog nedovoljne proizvodnje i rasta cijena sirovina i električne energije, cijena peleta u Republici Srpskoj posljednjih dana bilježi porast, ističu...

Advertisement
Advertisement