Connect with us

Na današnji dan

APEL: Tuđman zbog napada na Busovaču poslao pismo Izetbegoviću (28.01.1993.)

Published

on

Na današnji dan 1993. godine hrvatski predsjednik Franjo Tuđman uputio je otvoreno pismo predsjedniku Predsjedništva BiH Aliji Izetbegoviću, u kojem traži da Armiji BiH naredi obustavu agresije na Hrvate u BiH, te omogući da Hrvati i Muslimani zbiju snage u obrani od srpsko-crnogorskog i jugokomunističkog agresora.

Evo sadržaja pisma:

“Gospodine Predsjedniče,

Nemili događaji koji se zbivaju ovih dana, u kojima muslimanski ekstremisti u središnjoj Bosni organizirano, zločinački i brutalno napadaju hrvatska naselja, pucajući na civile i branitelje, prisiljavaju me da Vam se obratim.

Sinoć je, kao što Vi zasigurno dobro znadete, trideset i pet vojnika HVO poginulo braneći svoja sela u okolici Busovače pred naletom muslimanskih postrojbi. Ovi su uz to zapalili više hrvatskih sela. Taj je događaj duboko potresao vodstvo hrvatskog naroda u BiH, koji su se obratili za pomoć Hrvatskoj, kao i svekolikoj svjetskoj javnosti.

Apeliram, zaustavite agresiju

Stoga, duboko zabrinut, apeliram na Vas da zaustavite tu brutalnu agresiju, jer ona može do krajnjih granica pogoršati odnose između Muslimana i Hrvata u BiH, koje je u dobrom dijelu Vaše države proteklih mjeseci povezivala borba protiv zajedničkog agresora. Ona će, ako ne bude zaustavljena, također pogoršati odnose između naših dviju država, a i u potpunosti onemogućiti protoke humanitarnim koridorima o kojima ovise mnogi životi u BiH.

Građani Hrvatske se pitaju da li je agresija na Hrvate u BiH odgovor na sve ono dobro što Hrvatska radi za Vaše sunarodnjake:

u zaštiti i zbrinjavanju pola milijuna izbjeglica;

u organiziranju, potpori i dostavi goleme humanitarne pomoći;

u omogućivanju funkcioniranja mnogih Vaših državnih službi u hrvatskim gradovima;

u svekolikoj potpori za obranu od srpskog agresora;

u podupiranju iznalaženja što pravednijeg rješenja za konačni ustroj BiH i uspostavi što skorijeg mira, a u okviru Konferencije u Ženevi.

“Surađujmo protiv zajedničkog neprijatelja”

Koristim ovu priliku da se obratim neposredno hrvatskom i muslimanskom narodu u BiH da obustave sva međusobna neprijateljstva i ostvare punu suradnju u obrani od zajedničkog agresora i u pronalaženju rješenja za skladan suživot kao jednakopravno konstitutivni narodi u BiH.

Nadam se da će Vaša hitra i energična naredba muslimanskim snagama da obustave agresiju na Hrvate u BiH omogućiti da Hrvati i Muslimani u BiH zbiju snage u obrani od srpsko-crnogorskog i jugo-komunističkog agresora To je ujedno i minimalan preduvjet da bi se u hrvatskoj javnosti mogla održati spremnost za daljnju brigu o izbjeglicama i pružanju ukupne pomoći BIH uz golema vlastita odricanja”, napisao je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, prenosi Dnevno.hr.

Advertisement

Na današnji dan

Danas je Svjetski dan moždanog udara: Prepoznavanje simptoma i prevencija

Published

on

By

Svake godine, 29. oktobra, obilježava se Svjetski dan moždanog udara, s ciljem podizanja svijesti o ovom ozbiljnom zdravstvenom problemu.

Moždani udar je jedan od vodećih uzroka smrtnosti i invaliditeta širom svijeta. Ovaj dan nam pruža priliku da razgovaramo o važnosti prevencije, prepoznavanja simptoma i brze reakcije.

Što je moždani udar?

Moždani udar nastaje kada dođe do prekida dotoka krvi u mozak, što može biti uzrokovano krvnim ugruškom (iskemijski moždani udar) ili krvarenjem (hemoragijski moždani udar). Bez dovoljno krvi, moždane stanice počinju umirati, što može rezultirati ozbiljnim oštećenjima mozga i trajnim invaliditetom.

Simptomi moždanog udara

 

Prepoznavanje simptoma moždanog udara može biti ključno za pravovremenu pomoć. Koristite akronim F.A.S.T.

 

F – Lice: Pokušajte se nasmijati. Je li jedna strana lica opuštena?

A – Ruke: Podižite obje ruke. Može li jedna ruka pasti?

 

S – Govori: Zamolite osobu da ponovi jednostavnu rečenicu. Je li govor nejasan ili čudan?

T – Vrijeme: Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah nazovite hitnu pomoć.

Prevencija

Prevencija moždanog udara može značajno smanjiti rizik, poput zdravog načina života. Uključite uravnoteženu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost i održavajte zdrave navike poput prestanka pušenja. Redovno provjeravajte tlak i slijedite liječničke savjete. Ako imate dijabetes, kontrola šećera u krvi ključna je za smanjenje rizika od moždanog udara.

Svjetski dan moždanog udara nas podsjeća na važnost edukacije i svijesti o ovom stanju. Svaka osoba može učiniti korak ka prevenciji i bržem prepoznavanju simptoma. Širenjem informacija i podrškom zajednice, možemo smanjiti učestalost moždanih udara i poboljšati kvalitetu života za mnoge.

Continue Reading

Na današnji dan

Na današnji dan 1478. u Rimu umrla je bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić

Published

on

By

Na današnji dan 1478. u Rimu umrla je pretposljednja bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić.

Katarina Kosača-Kotromanić rođena je u Blagaju blizu Mostara u obitelji humskog vojvode Stjepana Vukčića Kosače i Jelene Balšić. Točna godina rođenja ove pretposljednje bosanske kraljice nije utvrđena u povijesnim izvorima, pa se pretpostavlja da je to bilo između 1424. i 1426. Katarinin otac Stjepan bio je jedan od najuglednijih velikana srednjovjekovne Bosne i vlasnik mnogobrojnih posjeda na teritoriju današnje Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Hrvatske.

Prvih 20-ak godina života Katarina je provela uglavnom u rodnom Blagaju s roditeljima, a 1446. udala se za prijestolonasljednika bosanskog kraljevstva Stjepana Tomaša Kotromanića te najveći dio vremena bila na kraljevskom dvoru na Bobovcu. U braku je rodila troje djece: sina Šimuna, kćer Katarinu i još jednog sina o čijoj sudbini nema pouzdanih podataka. Kako je to njenom suprugu bio drugi brak, imala je i posinka Stjepana Tomaševića, koji je prvi bosanski kralj, okrunjen krunom primljenom iz Rima. I njemu je bilo važno da ostane u dobrim odnosima sa Stjepanom Vukčićem Kosačom, pa je zbog toga još prije nego je okrunjen za kralja, priznao kraljici Katarini sva prava kraljice majke.

Katarina je ostala na dvoru sve do 1463., kada je turski sultan Mehmed II. osvojio Bosnu. U tom pohodu Stjepan Tomašević je izgubio život, Katarinino dvoje djece odvedeno je u ropstvo, a ona je uspjela pobjeći prema Dubrovniku. Kao predstavnica bosanskog kraljevstva, tamo ostaje tri godine čekajući vijesti o svojoj djeci koju nikada više nije vidjela. Iz Dubrovnika odlazi 1466. i trajno se nastanjuje u Rimu gdje umire 25. listopada 1478.

Katarina je u djetinjstvu odgajana u pravoslavnoj vjeri svoje majke, kasnije slijedi nauk bogumila, a udajom za Stjepana Tomaša Kotromanića prelazi na katoličanstvo te postaje članicom franjevačkog svjetovnog reda. Neposredno prije smrti vjerovala je da su joj djeca još živa, ali islamizirana te svoju zemlju oporučno ostavlja njima u nasljedstvo ukoliko se vrate katoličkoj vjeri, a ako to ne bude moguće, na bosansko kraljevstvo pravo polaže Sveta Stolica.

Premda nije zabilježno da je vođen službeni proces beatifikacije Katarine Kosače niti da je proglašena blaženom, ipak je glas o njezinoj svetosti od davnina prisutan u hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini koji ju, poglavito zahvaljujući ocima franjevcima, časti kao blaženicu. Kroz mnogobrojne pjesme, priče, legende, običaje i narodne predaje ona se i danas štuje kao hrvatska narodna junakinja te osoba koja je u jednom turbulentnom vremenu bez obzira na osobnu tragediju smogla snage do kraja života boriti se i brinuti za svoju zemlju.

J.Vr.,KT

Continue Reading

Na današnji dan

Dogodilo se na današnji dan: 1944. partizani zauzeli Travnik i ubili više od 800 osoba – ranjenike, učenike, mještane i vojnike

Published

on

By

Današnji dan obilježava jedan od najmračnijih trenutaka u povijesti Hrvata Središnje Bosne. Na ovaj dan prije 79 godina, partizani su zauzeli Travnik, a grad je postao poprište tragičnih događaja koji su duboko ozlijedili dušu ove zajednice.Nakon što je tzv. „narodno-oslobodilačka vojska“ ušla u Travnik, slijedio je pokolj neviđenih razmjera. Strahovlada i nasilje nad nemoćnima obilježili su ovo tragično razdoblje. Bolnica u Travniku postala je prva meta, gdje je više od 70 ranjenika, uključujući civile i dvije časne sestre, izgubilo život.

U nadbiskupskoj gimnaziji u Travniku, šest mladih učenika ubijeno je, ostavljajući duboku ranu u srcima njihovih obitelji i zajednice.

No tragedija nije stala tamo. Samo dva dana kasnije, oko 800 stanovnika i nekoliko hrvatskih vojnika zatvoreni su u gradsko sklonište, koje je potom minirano. Stravična eksplozija odnijela je mnoge nevine živote.

Crkva i samostan također su doživjeli tragičnu sudbinu 1945. godine kada su partizani zapalili to važno vjersko središte, uništavajući arhiv, knjižnicu, umjetničke zbirke, crkvenu opremu i orgulje.

Iako su desetci tisuća stanovnika Travnika izgubili živote u ovim stravičnim događajima, još uvijek nisu podignuti spomenici i obilježja koja bi sadašnjim i budućim generacijama posvjedočila o ovim tragičnim trenucima. To je bolna rana u kolektivnom pamćenju, a neizgovorena istina ove tragedije tereti duše onih koji su preživjeli.

Danas, dok se prisjećamo ovih mračnih trenutaka, želimo poslati poruku da sjećanje na žrtve i patnje ovih događaja nikada ne smijemo zaboraviti. To je obaveza prema onima koji su izgubili svoje živote i prema budućim naraštajima kako bi se izbjegle slične tragedije u budućnosti.

Sjećanje na prošlost ključno je za gradnju mirnije budućnosti.

Continue Reading

Na današnji dan

Međunarodni dan kuhara, 20. oktobar: Priznanje umjetnosti kuhanja i važnost domaće kuhinje  

Published

on

By

Međunarodni dan kuhara, koji se obilježava 20. oktobra, ima za cilj istaknuti ključnu ulogu kuhara u našoj zajednici. Oni oblikuju naš odnos prema hrani, podižući svijest o važnosti kvalitetnih, nutritivno bogatih obroka. Njihova kreativnost uvodi inovativne načine pripreme jela, čineći ih istovremeno ukusnim i zdravim.

 

Iako su profesionalni kuhari nezamjenjivi u svijetu gastronomije, ne možemo govoriti o kulinarskim vještinama bez spominjanja naših baka/nana, koje su istinske kraljice domaće kuhinje. Njihove tradicionalne recepte prenosimo s koljena na koljeno, čuvajući duh prošlih vremena i oplemenjujući svakodnevne obroke. Svako jelo koje pripremaju nosi posebnu notu ljubavi i pažnje, pretvarajući jednostavne sastojke u pravu gozbu za dušu i tijelo.

 

Miris bakinog hljeba ili okus njenih variva u nama bude osjećaj topline i povezanosti, čineći nas dijelom neprekinutog kulinarskog nasljeđa. Mnogi profesionalni kuhari crpe inspiraciju iz ovih starih, često zaboravljenih jela, unoseći duh tradicije i autentične okuse prošlosti u svoje moderne pristupe kuhanju.

 

Kako bi učinili kuhanje zabavnim i zdravim iskustvom, nutricionisti, influenceri i bake/nane su se udružili u okviru projekta Zdravo! i pripremili su treće izdanje kuharice Zdravo! kuhaj koja donosi bogatstvo recepata koji spajaju tradiciju i modernu kuhinju. Pored toga, projekat Zdravo! stavlja poseban naglasak na kuhanje s djecom, jer je važno podsticati mališane da učestvuju u osmišljavanju i pripremi obroka, a naučno je dokazano da je kuhanje važna životna vještina koja pozitivno utječe na naše dobre prehrambene navike.

Kako bosanskohercegovačka kuhinja odražava slojevitost različitih kultura koje su stoljećima ostavljale svoj trag na našim prostorima, to rezultira bogatstvom jela koja su često prošarana zanimljivim pričama i običajima.

Među nezaobilaznim specijalitetima nalazimo blage i okrepljujuće supe, poput tradicionalne tarhana čorbe, krem supe od crvene leće i bundeve, kao i supe s piletinom i povrćem, koje pružaju savršen balans okusa i hranljivosti.

 

Variva od povrća kao što su kelj, blitva, raštika, grašak i leća predstavljaju osnovu svakog zdravog i laganog obroka, dok salate od sezonskog povrća, poput kupusa, paradajza i cvekle, upotpunjuju svaki zalogaj. Neizostavni su i žitarice, tjestenina, mlijeko i mliječni proizvodi, kao i orašasti plodovi, sjemenke, ulja i riba, koji zajedno čine temelj pravilne i uravnotežene prehrane.

 

Na Međunarodni dan kuhara, prisjetimo se važnosti kulinarskog nasljeđa i uloge koju kuhari igraju u našem društvu, bilo da su to profesionalci s bijelim kapama ili naše bake i nane koje u svojim kuhinjama čuvaju dušu naše gastronomije.

Continue Reading

Na današnji dan

Na današnji dan sa radom započela “Ratna bolnica u Novoj Biloj”

Published

on

By

Na današnji dan 1992 godine, pri prihvatanju ranjenika HVO- a iz drugog sukoba u Novom Travniku, između muslimanske vojske A BiH i HVO-a, počinje sa radom Ratna bolnica Nova Bila, smještena u pratečim objektima Župne crkve u Novoj Biloj.

Bolnicu su osnovali pripadnici IV i V satnije HVO Travnik uz odobrenje tadašnjeg župnika i kasnije ratnog ravnatelja Ratne bolnice, fra Franje Grebenara Grebe.Uslijed pojačanog inteziteta sukoba 1993 godine, bolnica se širi i na samu crkvu.

Popunjava se od liječnika i tehničkog osoblja iz Travničke bolnice.

Svim liječnicima i osoblju čestitamo njihovu obljetnicu, umrlim pokoj duši a živima jedno veliko Hvala.

Greba nas gleda sa nebesa, njemu najveća ZAHVALA

Continue Reading

Društvo

Godišnjica izbora Karola Józefa Wojtyłe za papu Ivana Pavla II.: Sjećanje na povijesni trenutak za Crkvu i svijet

Published

on

By

Na današnji dan, 16. listopada 1978. godine, Katolička Crkva i svijet doživjeli su povijesni trenutak – kardinal Karol Józef Wojtyła izabran je za papu, postavši Ivan Pavao II. Njegovo papinstvo, koje će trajati više od 26 godina, ostavit će dubok trag na vjerskom, društvenom i političkom životu 20. stoljeća.

Wojtyła, prvi papa ne-Talijan nakon više od četiri stoljeća, potjecao je iz komunističke Poljske, što je njegov izbor učinilo posebno značajnim. Njegov pontifikat bio je obilježen ne samo pastoralnim brigama i težnjom za novom evangelizacijom, već i snažnim zauzimanjem za ljudska prava, slobodu i dostojanstvo svakog pojedinca. Ivan Pavao II. postao je jedan od ključnih aktera u borbi protiv komunističkih režima u Europi, dajući nadu potlačenima i hrabrost onima koji su se zalagali za slobodu.

Njegov doprinos dijalogu među religijama, posebno odnosima s pravoslavnim, židovskim i muslimanskim zajednicama, svjedoči o njegovoj želji za mirom i pomirenjem u svijetu. Osim toga, njegova osobna pobožnost i marijanska duhovnost ostale su duboko utisnute u srcima vjernika diljem svijeta.

Danas, 46 godina nakon njegova izbora, prisjećamo se Ivana Pavla II. kao pastira velikog srca, čiji naslijeđe i poruke ljubavi, mira i solidarnosti i dalje inspiriraju Crkvu i društvo. S posebnim ponosom i zahvalnošću sjećamo se ovog velikana naše vjere, molitveno se spominjući njegove uloge u povijesti ne samo Crkve nego i cijelog čovječanstva. (Izvor: kta)

Continue Reading

Na današnji dan

Međunarodni dan bijelog štapa

Published

on

By

Međunarodni dan bijelog štapa, simbola sljepoće i oruđa neovisnosti obilježava se s ciljem podizanja svijesti i upoznavanja najšire javnosti s problematikom slijepih osoba.

Bijeli štap je pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu, ujedno je i prometni zaštitni znak slijepih osoba. Samostalna kretnja uz pomoć bijelog štapa svladava se na tečaju tehnika vještine korištenja štapa, osnovnih prometnih pravila te konfiguracije terena kojim će se osoba samostalno kretati. Bijeli štap je zapravo produžena ruka slijepe osobe, a sve što je i zvan dosega štapa je opasnost za osobu i velika nepoznanica.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), “Svatko će, ako živi dovoljno dugo, doživjeti barem jednu bolest oka u svom životu”. Svjetska populacija stari i ljudi žive duže ali sljepoća od kroničnih oboljenja očiju također raste.  Procjenjuje se da 2,2 milijarde ljudi diljem svijeta pati od nekog oblika oštećenja vida ili sljepoće – uključujući i one koji nose korektivne leće.

Oko 285 milijuna ljudi u svijetu je slijepo ili slabovidno (39 milijuna slijepih osoba; 246 milijuna sa umjerenim ili ozbiljnim oštećenjima vida).

Globalno, jedna milijarda ljudi (osmina svjetske populacije) živi  s oštećenjem vida koje je moglo biti spriječeno ili izliječeno.

Vodeći uzrok sljepoće u srednje i niže razvijenim zemljama je mrena ili katarakta, što se povezuje sa starenjem. Oko 80 posto od 45 milijuna slijepih ljudi na svijetu starije je od 50 godina. Oko 90 posto slijepih ljudi živi u zemljama s niskim prihodima, gdje se starije osobe, posebice starije žene, sučeljavaju s preprekama da dobiju neophodnu zdravstvenu zaštitu očiju. Čak 90% oštećenja vida posljedica je kroničnih bolesti oka; 19 milijuna djece je slabovidno, a 1,4 milijuna djece imalo bi korist od pravovremene korekcije vida. Intervencija izvedena na vrijeme može odgoditi ili otkloniti u cjelosti problem s vidom.

Za osobe koje nisu imale smetnje s vidom tijekom mladosti, optimalna dob za prvi detaljan oftalmološki pregled je 40 godina.

Osim vidne oštrine, pregled treba uključivati kontrolu očnog pritiska i detaljnu kontrolu očnog dna. Samim pregledom očnog dna mogu se otkriti razne očne bolesti ali i stanja poput dijabetesa i povišenog krvnog tlaka. Ovo su bolesti koje mogu, neliječene ili kasno otkrivene, dovesti do ozbiljnih oštećenja vida tj. očiju. Pregled treba ponavljati svake dvije godine ili po preporuci oftalmologa.

Continue Reading

Na današnji dan

Svjetski dan učitelja

Published

on

By

Svjetski dan učitelja obilježava se u gotovo 100 zemalja svijeta 5. Listopada, nakon što je UNESCO 1994. godine ustanovio taj datum.

Cilj obilježavanja Dana učitelja je skrenuti pažnju društva na značaj obrazovanja i ulogu koju u odgajanju generacija imaju prosvjetni radnici.

Ovo je dan kada se sjećamo svojih učitelja, uz mnogo zahvalnosti na njihovom vremenu, strpljenju i bezgraničnoj ljubavi koju su nam podarili.

 

Neki od ciljeva koji se posebno izdvajaju na ovaj dan jesu: isticanje važnosti rada svih učitelja, nastavnika i odgojitelja, njihovog utjecaja na razvoj društva u cjelini, naglašavanje važnosti učiteljske profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji.

 

Tokom obavljanja jednog od najodgovornijih i najzahtjevnijih poslova učitelji daju svoj doprinos cilju kojem svi težimo – društvu znanja. U pripremu mladih ljudi za svladavanje raznih životnih situacija nesebično ulažu trud, a za taj trud najčešće dobiju premalu nagradu.

Rad učitelja treba prepoznati i cijeniti kao jedan od najvažnijih za budućnost cijelog svijeta.

 

Prilika je to da se svim učiteljima barem na jedan dan pokloni zaslužena pažnja, za sve dane, mjesece i godine koje provode radeći s djecom.

Poziv je to koji nosi odgovornost i teret, pa prosvjetari često imaju osjećaj strepnje, zebnje i u podsvijesti postavljenog pitanja hoće li će uspjeti.

Učitelji nisu samo oni koji uče i podučavaju, već i odgajaju, tako da je njihova uloga kompleksna.

Prosječan učitelj govori.

Dobar učitelj objašnjava.

Izvrstan učitelj pokazuje.

Vrhunski učitelj inspiriše.

Svima koji časno i odgovorno rade ovaj plemeniti posao čestitamo Svjetski dan učitelja i nastavnika!

Continue Reading

Društvo

Općina Gornji Vakuf/Uskoplje danas slavi Dan općine

Published

on

By

Gornji Vakuf/Uskoplje danas obilježava Dan općine, koji se slavi 1. listopada od 2008. godine. Ovaj datum odabran je u znak sjećanja na prvu sjednicu Prijelaznog Općinskog vijeća, održanu 2001. godine, kada je prihvaćena odluka tadašnjeg Visokog predstavnika o statusu općine.

Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća, koja je održana danas, vodeći ljudi općine izrazili su zadovoljstvo postignutim rezultatima u razvoju i infrastrukturnim projektima koji su pridonijeli poboljšanju kvalitete života građana. Odlazeći načelnik Sead Čaušević i predsjedatelj Općinskog vijeća Goran Batinić istaknuli su važnost dobrosusjedskih odnosa i međusobnog uvažavanja kao temelj uspješnog razvoja općine.

Općina bilježi rekordna ulaganja u infrastrukturu ove godine, a većina planiranih projekata realizirana je uz podršku viših razina vlasti. Vlada Republike Hrvatske, putem Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, izdvojila je do sada oko 180.000 eura za projekt izgradnje Hrvatskog doma.

Cilj svih ovih projekata je, kako se čulo, podizanje kvalitete života stanovnika Gornjeg Vakufa/Uskoplja i osiguravanje boljih uvjeta za budući razvoj općine, piše RTV HB.

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

Scena5 sati ago

Ništa ne uklanja kamenac bolje od ovoga

Održavanje vrata tuš kabine čistima i svjetlucavima može biti izazov, pogotovo kada vodite borbu s tvrdom vodom i talogom od...

Gospodarstvo5 sati ago

JAVNI POZIV: Vlada SBK financijski podržava poduzeća i obrte koji su osnovani u protekle dvije godine!

Na osnovu člana 9. Zakona o kantonalnim ministarstvima i drugim tijelima kantonalne uprave Srednjobosanskog kantona („Službene novine Srednjobosanskog kantona“, broj:...

BiH6 sati ago

Održan Dječji festival MALA RAMA

Dvorana Doma kulture u Prozoru bila je večeras ispunjena do posljednjeg mjesta publikom koja je došla podržati ovogodišnje natjecatelje tradicionalnog...

Sport6 sati ago

Hrvatski rukometaši pobijedili Belgiju na startu kvalifikacija za Europsko prvenstvo

U SVOJOJ prvoj utakmici nakon nastupa na Olimpijskim igrama u Parizu, rukometna reprezentacija Hrvatske je na startu kvalifikacija za Euro...

Crna kronika6 sati ago

U Kruščici kod Viteza pokidana zastava hrvatskog naroda

U selu Kruščica pored Viteza danas su nepoznate osobe, s jarbola koji se nalazi pored mjesnog groblja i Crkve sv....

Društvo6 sati ago

Gradsko kazalište mladih Vitez i “Pidžama za šestero” u petak u Münchenu

Urnebesna komedija “Pidžama za šestero” rađena u koprodukciji Gradskog kazališta mladih Vitez i HKC-a Nova Bila, u petak navečer gostuje...

BiH6 sati ago

10 godina Udruženja poslovnih žena u BiH – “10 godina inspiracije i inovacija”

Predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine, Lidija Bradara, prisustvovala je svečanom otvorenju događaja „10 godina inspiracije i inovacija“ – Dana poduzetništva...

Politika10 sati ago

Odbijen prigovor SDA u vezi izbora u Vitezu

Danas je u Sarajevu održana sjednica Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine sa deset točaka dnevnoga reda. Jedna od točaka...

Advertisement
Advertisement