Connect with us

Gospodarstvo

ALUMINIJI: ABRAHAM GRUPA Ljevaonica počinje s radom ove, elektroliza 2023. godine

Published

on

Prije sedam dana Aluminij Industries d.o.o., podružnica M.T. Abraham Grupe, i Aluminij d.d. Mostar potpisali su ugovor o zakupu pogona mostarske tvrtke čime je počela nova faza u životu nekadašnjeg gospodarskog giganta koji je godinama hranio tisuće obitelji u Mostaru i Hercegovini.

U intervjuu za Fenu direktor M. T. Abraham Grupe Isaac M. Tamir kazao je kako će pandemija Covida-19 svako utjecati na provedbu strateškog plana, ali je i dalje planirano ponovno pokretanje proizvodnje u pogonu ljevaonice u 2020. godini, dok bi elektroliza trebala početi s radom 2023. godine.

Kada je u pitanju dug veći od 400 milijuna maraka zbog kojeg je proizvodnja u Aluminiju zaustavljena u srpnju 2019. godine, Tamir je kazao kako se taj dug ni na koji način ne odnosi na novu tvrtku Aluminij Industries te da dug neće utjecati na pokretanje proizvodnje.

Možete li u kratkim crtama predstaviti strateški plan za Aluminij Mostar?

Naša grupa čvrsto vjeruje u budućnost aluminijske industrije u BiH. Ključno je osigurati provedbu zacrtanih ciljeva što podrazumijeva stabiliziranje postojeće proizvodnje i povećanje proizvodnih kapaciteta, osiguravanje veće produktivnosti, uvođene novih i gotovih proizvoda namijenjenih prvenstveno izvozu, a sve to pridonijet će otvaranju novih radnih mjesta, kako u našoj tvornici, tako i u tvrtkama vezanim za Aluminij. Uz pomoć naše ekspertize, cilj nam je poboljšati proces upravljanja tvrtkom što će osigurati dugoročnu stabilnost i profitabilnost, a Federacija BiH ponovno će postati regionalni lider u proizvodnji i izvozu aluminija.

Kako će širenje koronavirusa utjecati na vaše poslovne planove?

Utjecaj Covid-19 pandemije u ovom trenutku ne može se u potpunosti sagledati, ali jasno je da će se dramatično odraziti na globalnu ekonomiju, a posebice na aluminijsku industriju. Mjeseci pred nama, pa čak i godine, bez sumnje bit će pune izazova no na kraju i tome će doći kraj. Bez obzira na moguće izazove bilo bi neodgovorno da pandemija utječe na naše odluke i procjene. Naši planovi za Aluminij, kao i planovi za druge naše tvrtke, bit će korigirani, ali su i dalje neupitni.

Ranije ste najavili kako će proizvodnja u Aluminiju ponovno biti pokrenuta ovo ljeto, i to u pogonu ljevaonice. Je li u sadašnjim uvjetima taj plan ostvariv?

Plan je i dalje obnoviti proizvodnju na ljeto, ali kako ne možemo predvidjeti utjecaj pandemije na lanac opskrbe, morat ćemo plan mijenjati u hodu i prilagoditi se uvjetima na tržištu. Radimo na provedbi našeg strateškog plana bez obzira na okolnosti i nadamo se da ćemo obnoviti proizvodnju čim ispunimo korake predviđene ugovorom.

Kako ćete riješiti problem duga Aluminija koji je i doveo do gašenja proizvodnje?

Taj dug odnosi se na Aluminij d.d. Mostar. Naša tvrtka Aluminij Industries d.o.o. nema nikakvog duga.

 Može li proizvodnja krenuti prije nego se riješi dug?

Da. Ne postoji veza između duga i obnavljanja proizvodnje.

Koliku proizvodnju planirate kada se obnovi rad Aluminija?

U razdoblju 2020.-2021. krenut ćemo s 50.000 do 60.000 tona godišnje što je nešto manje u odnosu na proizvodnju Aluminija prije gašenja kada se proizvodilo 110.000 do 120.000 tona godišnje. Nakon provedbe plana proširenja i unaprjeđenja za kojeg je zadužen naš poslovni partner tvrtka NFC, planiramo podići proizvodnju na 75.000 do 90.000 tona.

Koliko radnika planirate zaposliti i kolika će biti njihova plaća?

Kao što je predviđeno ugovorom, planiramo zaposliti prijašnje radnike, ali bit ćemo otvoreni i za druge uposlenike koji će imati odgovarajuće kvalifikacije. U prvoj fazi zaposlit ćemo 140 ljudi, a njihova plaća bit će veoma konkurentna.

Imajući u vidu cijenu aluminija i električne energije na svjetskom tržištu je li realno očekivati obnavljanje elektrolize?

U ovom trenutku pregovaramo s partnerima izvan BiH o dugoročnoj opskrbi električnom energijom. Našu šansu vidimo u činjenici da je pandemija Covida-19 smanjila potražnju za električnom energijom, pa vjerujemo da ćemo uspjeti osigurati dostatne količine po povoljnim cijenama. Međutim, zbog činjenice da gašenje elektrolize nije propisno izvedeno, ponovno pokretanje tog pogona neće biti moguće prije 2023. godine. Proces unaprjeđenja pogona elektrolize trajat će između 12 i 18 mjeseci i provest će ga tvrtka NFC. Dugoročno gledano, nastojat ćemo osigurati vlastiti izvor električne energije izgradnjom elektrane na plin, a za taj posao zadužena je kineska korporacija CMEC (China Machinery Engineering Corporation).

Advertisement

Gospodarstvo

Raste cijena električne energije od 1. siječnja, ovo su mogući razlozi

Published

on

By

Regulatorna komisija za energetiku zaprimila je zahtjev za povećanje cijene električne energije, no iznos poskupljenja zasad nije službeno poznat. Institucije izbjegavaju odgovoriti na pitanja vezana uz ovaj zahtjev. Stručnjaci za energetiku smatraju da je jedan od uzroka pad izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine tijekom ove godine, koji iznosi 400 milijuna maraka. Zašto dolazi do ovog pada?

Struja poskupljuje, ali još nije službeno poznato koliko. Poznato je da će Regulatorna komisija za energetiku do 15. prosinca odlučiti o zahtjevu Elektroprivrede Republike Srpske, koji se trenutno skriva od javnosti. Institucije koje smo kontaktirali nisu dostavile odgovore na postavljena pitanja.

Direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović ranije je izjavio:
“Ako netko, primjerice, troši 400 kWh električne energije, ukupan račun povećao bi mu se do 2 marke. Netko tko troši 600 kWh, račun bi mu se povećao za 3,5 do 4 konvertibilne marke. Ako netko troši više od 1000 kWh, račun bi mu se povećao i za 15 konvertibilnih maraka.”

Spekuliralo se da bi poskupljenje električne energije moglo iznositi i do 20%, no prema posljednjim informacijama, riječ je o povećanju od 5 do 12%. Poskupljenje je sigurno i neizbježno.

Razlozi za poskupljenje

Izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine tijekom prvih deset mjeseci 2024. godine manji je za 400 milijuna maraka u odnosu na isti period prošle godine. Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, prošle godine iz BiH izvezeno je električne energije u vrijednosti od 927 milijuna maraka, dok je ove godine izvoz iznosio 527 milijuna maraka. Najveći pad izvoza zabilježen je prema Srbiji i Hrvatskoj – razlika iznosi 191, odnosno 123 milijuna maraka.

Stručnjak za energetiku Almir Bečarević istaknuo je:
“Ove godine se prvi put dogodilo da je za prvih deset mjeseci izvoz jednak uvozu, što znači da koliko izvezemo, toliko i uvezemo. Više nismo neto izvoznici električne energije u mjeri u kojoj bismo stvarali suficit.”

Građani i gospodarstvo snosit će posljedice. Viša cijena električne energije povećat će cijene svih ostalih proizvoda, a očekuje se da će potrošačka košarica postati još skuplja.

Predsjednica Udruge potrošača Don Murisa Marić upozorila je:
“Svako poskupljenje, pa i ono minimalno, izaziva lančanu reakciju jer će svi koji ovise o električnoj energiji u dogledno vrijeme podići cijene. Dakle, ne radi se nikada samo o poskupljenju električne energije.”

Podsjetimo, u Federaciji BiH električna energija od kolovoza je skuplja za 10%. U Republici Srpskoj cijena struje povećana je početkom godine, uz uvođenje tarifnog modela. Nova poskupljenja sigurno nas očekuju vrlo brzo.

Continue Reading

BiH

Odluka o zabrani pušenja pozitivno utjecala na posao ugostitelja, unatoč početnom strahu

Published

on

By

Zabrana pušenja u BiH: Ugostitelji s pozitivnim iskustvima

Za manje od mjesec dana u Federaciji BiH počinje primjena Zakona o ograničenoj uporabi duhanskih proizvoda. Iako su ugostitelji početno izražavali zabrinutost zbog mogućeg gubitka prometa, iskustva onih koji su već uveli zabranu pušenja ukazuju na pozitivne rezultate.Ugostiteljski objekt u Tuzli već tri godine zabranjuje pušenje cigareta, dok dopušta korištenje uređaja za zagrijavanje duhana. Vlasnica ističe da su gosti pozitivno reagirali, dolazeći iz drugih dijelova grada zbog zdravijeg ambijenta.

Jedan od hotela u Mostaru također je uspješno implementirao zabranu pušenja, unaprijedivši ventilacijske sustave i prilagodivši unutarnje prostore. Gosti su pohvalili ovaj korak, a analiza poslovanja pokazuje stabilan ili čak blagi porast posjetitelja, dok se broj gostiju koji traže prostore bez dima povećava.U Sarajevu, jednom od kafića već tri godine zabranjuje pušenje, dopuštajući samo upotrebu uređaja za grijanje duhana. Vlasnik tvrdi da kvaliteta usluge, a ne pušenje, privlači goste, naglašavajući da ljudi ne izlaze u kafiće zbog cigareta, već zbog društva i rituala.

Svi ovi objekti pokazuju da zabrana pušenja može donijeti koristi, uključujući zdraviji ambijent, veću lojalnost gostiju i čak povećanje broja posjetitelja – prenosi Večernji.ba.

Continue Reading

Gospodarstvo

U rad pušten novi dio VIP soba sa 4 zvjezdice u hostelu “TRON”

Published

on

By

Pušten je u rad novi dio VIP soba sa 4 zvjezdice u hostelu “TRON”.

Sve sobe su moderno opremljene, klimatizirane sa ugrađenim liftom,parking prostorom i garažom.

Radno vrijeme hostela TRON je 24/7.

Za rezervacije možete nas kontaktirati na broj 062/288-800 i 061/696-655.

Dobro nam došli!!!

Continue Reading

Gospodarstvo

Vlašić: Kazne vlasnicima smještaja prijete turističkoj sezoni

Published

on

By

Vlašić, jedno od najpoznatijih zimskih odredišta u Bosni i Hercegovini, suočava se s potencijalnim turističkim kolapsom. Općina Travnik je pokrenula intenzivnu akciju protiv rada na crno, ciljajući na vlasnike vikendica i apartmana koji iznajmljuju smještaj bez potrebnih dozvola. Međutim, dok se s pravom ističe važnost zakonitog poslovanja, postavlja se pitanje: zašto sistem, koji bi trebao omogućiti legalizaciju, ne funkcionira?Od 2.000 objekata na Vlašiću, procjenjuje se da čak 80% radi ilegalno. Ova zabrinjavajuća statistika ukazuje na višegodišnji administrativni propust Općine Travnik. Mnogi vlasnici, poput one koja je šest godina bezuspješno pokušavala dobiti potrebne dozvole, svjedoče o neefikasnosti lokalne vlasti.

Inspekcija je uvela zabrane rada, dok vlasnici tvrde da su im administrativne prepreke onemogućile legalizaciju. Zabrana rada mogla bi zatvoriti većinu smještajnih kapaciteta na Vlašiću, ugrožavajući predstojeću zimsku sezonu i ekonomiju regije.Vlašić, kao ključni turistički resurs, zaslužuje održiv i funkcionalan sistem, a ne represivne mjere koje ugrožavaju njegovu budućnost.

Continue Reading

Gospodarstvo

Jandroković se sastao s gospodarstvenicima ŽZH

Published

on

By

U okviru posjeta Županiji Zapadnohercegovačkoj predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković u četvrtak se sastao s tamošnjim istaknutim gospodarstvenicima.

Na sastanku kojem je domaćin bio predsjednik županijske vlade Predrag Čović prezentirane su aktivnosti i planovi tvrtki FEAL, MEPAS, VIOLETA, TT Kabeli i Elektromilas, koje vrlo kvalitetno posluju te investiraju i u Hrvatskoj, objavio je Hrvatski sabor.

Kako se navodi, Jandroković im je poželio uspješne poslovne rezultate i u budućnosti, naglasivši kako je uspjeh njihove poduzetničke inicijative u izravnoj pozitivnoj korelaciji s održivim ostankom Hrvata u Bosni i Hercegovini.

U nastavku posjeta ŽZH, predsjednik Hrvatskoga sabora sastao se s načelnikom Općine Grude Ljubom Grizeljem, u čijoj je pratnji posjetio Edukacijsko-rehabilitacijski centar u Sovićima.

Izgradnja centra, otvorenog 30. rujna ove godine i sufinanciranog od strane Republike Hrvatske, hvalevrijedan je projekt koji će bitno olakšati svakodnevni život korisnicima u potrebi za takvom vrstom skrbi, istaknuo je Jandroković.

Na području općine Grude obišao je i Avanturistički park Peć Mlini, kao primjer značajne investicije sufinancirane europskim sredstvima.

Park će bitno obogatiti turističku ponudu toga kraja, a posljedični prihodi od turizma i kreiranje novih radnih mjesta zasigurno će doprinijeti opstojnosti Hrvata u Hercegovini, naglasio je Jandroković na kraju drugog dana službenog posjeta Bosni i Hercegovini. (Izvor: RTV HB)

Continue Reading

Gospodarstvo

Danas se otvara veliki tržni centar u Doboju

Published

on

By

Nakon višemjesečnih radova na projektu izgradnje najvećeg retail parka u Bosni i Hercegovini – Doboj City Park najavljuje veliko otvaranje.

Svečano otvaranje nove shopping destinacije u dobojskoj regiji održava se danas.

Projekt izgradnje Doboj City Parka vođen je prema najvišim standardima.
Na više od 23.000 m² prodajnog prostora svoja će vrata otvoriti više od 45 poznatih i popularnih brendova, od kojih neki po prvi put otvaraju poslovnicu u Doboju. Za sve posjetitelje osigurano je 550 parkirnih mjesta.

Unutar retail parka posjetitelje očekuju najpoznatiji brendovi iz svijeta mode za odrasle i djecu, sportske opreme, opremanja doma, kao i odlična gastronomska ponuda. Povodom otvaranja najavljen je cjelodnevni zabavni i svečani program za sve generacije.

Retail park prostire se na više od 50.000 četvornih metara, a zaposlenje će pronaći oko 400 radnika. Investitor je bijeljinska tvrtka “City mall”.

Nakon prodajnih lanaca u Bijeljini, Brčkom, Zvorniku i Doboju, tvrtka je za daljnju ekspanziju poslovanja odabrala Istočno Sarajevo, gdje će graditi novi trgovački centar.

Continue Reading

Društvo

Registrirana oznaka zemljopisnog podrijetla ‘Travničkog sira’

Published

on

By

Rješenje o registraciji oznake zemljopisnog podrijetla prehrambenog proizvoda “Travnički sir” objavljeno je u Službenom glasniku BiH, broj 81/24 od 26. studenoga 2024. godine, a podnositelj zahtjeva za registraciju je Udruga poljoprivrednika i stočara “Karaula – Vlašić”, priopćila je u srijedu Agencija za sigurnost hrane BiH.

Sukladno odredbama Pravilnika o sustavima kvalitete za prehrambene proizvode, postupak za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla prehrambenog proizvoda pokreće se zahtjevom koji se podnosi Agenciji za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, a postupak registracije provodi Povjerenstvo za registraciju oznaka podrijetla, oznaka zemljopisnog podrijetla i dodjelu oznaka zajamčeno tradicionalnog specijaliteta prehrambenih proizvoda u Bosni i Hercegovini.

“Travnički sir” je bijeli salamurni, punomasni sir, koji se proizvodi od sirovog i pasteriziranog kravljeg mlijeka, ovčjeg mlijeka, kozjeg mlijeka ili njihovih mješavina pomoću sirila i s/bez mljekarske kulture uz odvajanje surutke. Sir ima zrenje u surutki/salamuri i prodaje se nakon minimalno mjesec dana zrenja.

Počeci proizvodnje “Travničkog sira” sežu unatrag 150 godina. O ovom siru nije se mnogo znalo sve dok Leopold Adametz nije detaljno opisao proizvodnju “vrlo specifičnog sira na planini Vlašić pod nazivima Travnički ili Vlašićki sir koji se proizvodi od ovčjeg ili miješanog ovčjeg i kozjeg mlijeka i prodaje u drvenim posudama”.

Adametz je dao prve točne podatke o “Travničkom siru” u svojoj studiji pod nazivom “Über den Trafnikeroder Arnautkäse und dessen Herstellung auf den hochweiden der Vlasic-planina” publiciranoj 1892. godine. On navodi da “među stanovnicima unutar granica Bosne i Hercegovine ovaj sir ne samo da uživa dobru reputaciju, nego ima i izuzetno važnu ulogu u ekonomiji i trgovini”, navodi se u priopćenju Agencije za sigurnost hrane.

Continue Reading

Gospodarstvo

HP Mostar: U prvih deset mjeseci 2024. svakom radniku isplaćeno 1.207,50 KM dodatnih primanja

Published

on

By

Hrvatska pošta Mostar, unatoč izazovnoj gospodarskoj situaciji, i dalje ostaje posvećena svojim radnicima, poduzimajući konkretne mjere, kako bi poboljšala materijalni položaj radnika i osigurala stabilnost i dugoročnu održivost poduzeća.

Novi projekti osiguravaju financijsku stabilnost poduzeća. Isto podrazumijeva modernizaciju infrastrukture i nabavku nove opreme, čime se povećava učinkovitost i konkurentnost poduzeća na tržištu. Sve poduzete mjere će dodatno pozitivno utjecati na financijske rezultate i omogućiti nastavak rasta Društva i poboljšanja uvjeta za sve zaposlene.

U 2024. godini, Hrvatska pošta Mostar poduzela je niz mjera za poboljšanje materijalnog položaja radnika i uvjeta rada. Prije svega, ističemo da je novim Pravilnikom o radu, organizacijskoj strukturi i sistematizaciji radnih mjesta, koji je stupio na snagu u srpnju ove godine, povećan iznos satnice za 5% za sve radnike Društva.

 

Istovremeno su za određene kategorije radnika u proizvodnji povećani koeficijenti za još 5%, te su ti radnici dobili ukupno povećanje plaće od 10%.

 

Uzimajući u obzir povećanje obujma posla, posebno vezano za e-commerce pošiljke iz međunarodnog prometu čemu trenutno svi svjedočimo (TEMU, Amazon, eBay,…), također su za 5% povećane naknade za rad noću, prekovremeni rad i rad na dane tjednog odmora.

 

Istovremeno, Društvo je u ovoj godini isplatilo sljedeće dodatne naknade radnicima:

·        ožujak 2024. uskrsnica u iznosu 100,00 KM

·        ožujak 2024. isplata pomoći temeljem Uredbe u iznosu od 200,00 KM

·        svibanj 2024. regres za godišnji odmor u iznosu od 657,50 KM

·        lipanj 2024. naknada povodom otvaranja nove poslovne zgrade Društva u iznosu od 100,00 KM (temeljem Uredbe)

·        listopad 2024. naknada povodom Svjetskog dana pošte u iznosu od 150,00 KM (temeljem Uredbe)

 

Ukupno, radnici su tijekom 2024 godine primili dodatna primanja u iznosu od 1.207,50 KM po radniku.

 

Naglašavamo da je i za kraj 2024. godine predviđena isplata božićnice i posebne nagrade radnicima za uspješnu poslovnu godinu.

 

Osim navedenog, Društvo je sukladno odredbama Granskog kolektivnog ugovora i Pravilnika o radu, organizacijskoj strukturi i sistematizaciji radnih mjesta u razdoblju siječanj – listopad 2024. godine isplatilo radnicima više od 366.000 KM različitih naknada. Naknade su isplaćene na ime rođenja djeteta, smrtnog slučaj, teže bolesti radnika, kao i otpremnine prilikom odlaska u mirovinu.

Uzevši u obzir izuzetno tešku ekonomsku situaciju, inflaciju i porast troškova života, HP Mostar je poduzeo maksimalne mjere kako bi poboljšao materijalni položaj svojih radnika, ne ugrožavajući pritom financijsku stabilnost i likvidnost poduzeća. Poduzete mjere svrstavaju Hrvatsku poštu Mostar u red rijetkih poslodavaca, koji su uspjeli osigurati povećanje plaća i dodatnih naknada radnicima, usprkos izazovima s kojima se suočavamo.

Ističemo važnost odgovornog i objektivnog informiranja javnosti, te su svi navodi koji nastoje dezinformirati javnost o poslovanju HP Mostar krajnje nekorektni. Hrvatska pošta Mostar poziva na objektivno i istinito izvještavanje, jer su poduzeti mnogi koraci u cilju očuvanja povjerenja radnika i dugoročne stabilnosti poduzeća.

Continue Reading

Gospodarstvo

SREDNJA BOSNA: Milionski gubici u RMU “Abid Lolić”

Published

on

By

RMU “Abid Lolić” je u prošloj godini ostvario samo 42 posto realizacije plana proizvodnje što je najniži učinak u proteklih 15 godina, utvrdili su federalni revizori

 

– Svaki mjesec kasni plaća i tako iz mjeseca u mjesec. Mi proizvodimo, ali novca konstantno nema. Protekli mjesec proizveli smo 10.500 tona uglja, ali i pored toga, oni nemaju novca za isplatu, govorili su davne 2015. godine rudari Rudnika mrkog uglja “Abid Lolić” d. o. o. Travnik-Bila (Društvo) u kojem je u prošloj godini ostvarena proizvodnja uglja bila 70.123 tona, što je 41,60 posto od ukupno planirane proizvodnje (168.500 tona).

 

Devet godina poslije, RMU “Abid Lolić” nije u boljoj situciji. Rudnik je u gubitku od 2.238.741 KM, utvrdili su federalni revizori koji su konstatovali da akumulirani gubitak na 31. 12. 2023. iznosi 25.597.233 KM i premašuje iznos osnovnog kapitala za 13.531.057 KM.

 

U Izvještaju Ureda za reviziju institucija FBH se navodi da Društvo nije izmirilo obaveze za poreze i doprinose za isplaćene plaće za prošlu godinu i to 4.410.982 KM, dok ukupne neizmirene obaveze na 31. 12. 2023. godine iznose 46.101.010 KM.

 

Revizori ističu da je Rudnik u prošloj godini ostvario samo 42 posto realizacije plana proizvodnje što je najniži učinak u proteklih 15 godina.

 

Dugovanja za poreze i doprinose za plaće za prošlu godinu iznose 4.410.982 KM Foto: Vitez.info

– Pravilnikom o mjerilima i normama rada nisu jasno definisani kriteriji za

ostvarenje individualne norme, već samo u slučajevima ostvarenja planirane norme. Predviđena povećanja plaća za zaposlene u neproizvodnim organizacionim jedinicama nisu osnovana niti opravdana, jer nisu direktno vezana za ostvarenje planske proizvodnje, mišljenja su revizori koji su ovom Društvu dali negativno mišljenje.

 

Foto: Ured za reviziju institucija FBiH

Kao osnovu za to su, između ostalog, naveli da “Društvo nije izmirilo obaveze za poreze i doprinose za isplaćene plaće za 2023. godinu u iznosu od 4.410.982 KM”.

 

– Ukupne neizmirene obaveze na 31. 12. 2023. godine iznose 46.101.010 KM, a Društvo nije provodilo redovne mjere upravljanja rizikom i mjere za obezbjeđenje

adekvatnosti kapitala u skladu sa Zakonom o finansijskom poslovanju s obzirom na to da

posluje u uslovima nelikvidnosti i insolventnosti, te da je akumulirani gubitak iznad visine polovine osnovnog kapitala. Godišnji popis imovine i obaveza nije izvršen u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji u FBiH, jer nije izvršen stvarni popis investicija u toku, kod popisa zaliha nije vršeno usklađivanje knjigovodstvenog sa stvarnim stanjem, nije izvršen popis svih stavki novčanih sredstava, salda kupaca i dobavljača su prepisana iz knjigovodstvenih evidencija, nije vršeno usklađivanje obaveza za poreze i doprinose sa evidencijama Porezne uprave FBiH, navodi se u Izvještaju.

 

Zamjerke revizora odnosile su se i na provođenje javih nabavki pa su tako istakli da je RMU Abid Lolić proveo javne nabavke u iznosu od 4.213.469 KM, što je za 1.180.449 KM više od planiranog. RMU, kako su ustanovili revizori, primjenjuje Pravilnik o javnim nabavkama iz 2016. godine koji nije usklađen sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama iz decembra 2022. godine.

 

Zakon o javnim nabavkama je prekršen i u slučaju nabavke zupčaste robe, električnih detonatora, sitne robe za potrebe službi, usluge remonta elektro motora, čelične lučne podgrade i HTZ opreme, ali i prilikom ispitivanja tržišta u svrhu pripreme nabavke, odabiru odgovarajućeg postupka, objavljivanju obavještenja o nabavkama u skladu sa propisanim rokovima i angažovanje službenika za javne nabavke.

 

– Utvrdili smo da su pokrenuti sa procijenjenom vrijednošću većom od onih koje su određene Planom na način da je Društvo vršilo kombinaciju više različitih pozicija iz plana javnih nabavki, a da nisu donošene posebne odluke o pokretanju postupaka, što nije u skladu Zakonom, zaključak je federalnih revizora.

 

Oni su konstatovali da RMU u prošloj godini, prije pokretanja postupaka, nije vršio prethodnu provjeru tržišta ni za jedan pokrenuti postupak javnih nabavki, što je također u suprotnosti sa Zakonom, kao i činjenica da usvojeni Plan javnih nabavki za 2023. godinu

nije objavljen na internet-stranici Agencije za javne nabavke.

 

Revizori su problematizovali i cijenu isporuke uglja, pa su tako naveli da su cijene za isporuku uglja niže za istu ili veću toplinsku moć prema povezanom licu JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, nego što je cijena koja je ostvarena u prošloj godini prema ostalim kupcima.

 

Provedenom revizijom konstatovali smo da pojedini putni nalozi službenih vozila nisu pravilno popunjeni za sva vozila koja se koriste i ne sadrže podatke o broju pređenih kilometara i sipanju goriva.

 

Nepravilnosti koje se odnose na putne naloge za službena vozila

– Nalozi za vozila se ne izdaju za svaki mjesec, i ne možemo potvrditi tačnost unesene kilometraže za službena vozila. Navedeno nije u skladu sa Pravilnikom o obaveznom sadržaju i načinu popunjavanja obrasca putnog naloga. Također, Društvo nije na adekvatan način, u skladu sa internim procedurama, vršilo propisanu kontrolu i praćenje utroška goriva kroz utvrđivanje normativa za potrošnju goriva, niti je na drugi način osigurana kontrola i adekvatan nadzor nad potrošnjom goriva, konstatovano je u Izvještaju.

 

Revizori su utvrdili da je gorivo sipano na različitim benzinskim pumpama bez obzira na činjenicu da postoji ugovor o nabavci goriva sa “HIFA-PETROL” d.o.o. Sarajevo.

 

– Radi se o benzinskoj pumpi „Eskimo S2“ d.o.o. Travnik, s kojom je Društvo u 2023.

godini dva puta ostvarilo promet za nabavku goriva u iznosu od 212 KM bez provedenog postupka javnih nabavki, istaknuto je.

 

Treba podsjetiti da je RMU “Abid Lolić” negativno revizorsko mišljenje dobio i tokom revizije 2019. godine. Rudnik je bio i predmet opsežne istrage Federalne uprave policije (FUP) zbog postojanja sumnje da su pojedini rukovodioci, kao i firme koje su poslovale s Rudnikom, nanijeli ogromnu finansijsku štetu ovom kolektivu u periodu od 2005. do 2014. godine. Epilog istrage nije poznat ni do danas.

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

Središnja Bosna4 sata ago

2024. godina najbolja turistička sezona općine Travnik

Danas je u prostorijama Turističke zajednice Općine Travnik održana press konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati ljetne turističke sezone, aktualne...

Društvo4 sata ago

U Novom Travniku otvorena izložba “creAction

Putujuća izložba “creAction” predstavljena je danas, 5. prosinca, u Gradskoj knjižnici “Novi Travnik” u okviru proslave “Laudato si’ adventa u...

Vijesti5 sati ago

Postignuća učenika iz BiH ispod međunarodnog prosjeka

Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje (APOSO) objavila je u srijedu rezultate i preporuke međunarodnog istraživanja TIMSS 2023 za...

Društvo5 sati ago

Obilježena obljetnica osnivanja brigade “Stjepan Tomašević”

Za one koji su svoje živote dali u Domovinskom ratu, poginule hrvatske branitelje, danas je odana počast na središnjem spomen...

Politika6 sati ago

Čović u Mostaru domaćin sastanka s veleposlanicima Skupine prijatelja Zapadnog Balkana

Predsjednik HDZ BIH Čović u Mostaru domaćin sastanka s veleposlanicima Skupine prijatelja Zapadnog Balkana: europski put i strateški interesi ključna...

Društvo8 sati ago

Travničanin Stjepan Baltić dobitnik Rektorove nagrade Sveučilišta u Mostaru

U okviru obilježavanja Dana Sveučilišta u Mostaru, među nagrađenima za akademsku godinu 2023./2024. našao se i Travničanin Stjepan Baltić, koji...

Politika8 sati ago

Danas je u Velikoj sali Općine Jajce održana Konstituirajuća sjednica novog saziva Općinskog vijeća Jajce

Danas je u Velikoj sali Općine Jajce održana Konstituirajuća sjednica novog saziva Općinskog vijeća Jajce, piše Jajce-online.   Konstituirajuću sjednicu...

Politika11 sati ago

Nerman Ramić novi predsjedavajući OV Vitez

Nerman Ramić bio je glavni kandidat za predsjednika Općinskog vijeća Vitez, a kandidatura je potvrđena i na samom sjednici gdje...

Advertisement
Advertisement