Košarkašice BiH razbile favoriziranu Belgiju na otvaranju Eurobasketa

Košarkašice Bosne i Hercegovine napravile su senzaciju na otvaranju Europskog prvenstva pobjedom uvjerljivim rezultatom 70:55 nad favoriziranom Belgijom koja je jedna od velikih favorita za osvajanje medalje na ovom turniru.

Bh. košarkašice su odlično otvorile meč i vrlo brzo su čak došli do dvocifrene prednosti (14:4). U istom ritmu igrale su i do kraja prve četvrtine koja je završena rezultatom 19:11. Međutim, u drugoj dionici bude se Belgijanke koje su u tim trenucima pokazale zašto su treća najbolja ekipa Europe na FIBA-inoj rang listi. Uspjeli su sa nekoliko odličnih serija u potpunosti vratiti se u meč pa se na odmor otišlo s dva poena prednosti za BiH (30:28). U drugom poluvremenu igralo se uglavnom koš za košem, s tim što su bh. košarkašice ipak uspjele zadržati vodstvo te ga čak i malo uvećati. Uoči posljednje dionice bilo je 51:47. U posljednjoj četvrtini bh. selekcija je igrala sjajnu obranu pa Belgijanke nisu imale mnogo šansi. S druge strane, bh. košarkašice su igrale i dalje dobro pa su na kraju došle do zaslužene i velike pobjede.

Najbolja u selekciji BiH bila je Jones s 13 poena i 17 skokova, dok je Babić ubacila 21. Uvjerljivo najbolja kod Belgije bila je Meesseman s 24 poena i 13 skokova, a pomoć je imala u Allemand koja je ubacila 13 poena. Košarkašice BiH svoj meč drugog kola igraju već sutra u 12 sati protiv selekcije Turske, dok će Belgija igrati protiv Slovenije. Inače, preostali duel prvog kola naše grupe između Turske i Slovenije igra se danas u 18 sati.

Centralna.ba

NE PROPUSTITE