Uz obalu Valencije u Španjolskoj snimljen je masivni kit perajar od 40 tona i 17 metara, a čini se da boluje od skolioze. Isprva, kada je kapetan lokalnog broda izdaleka ugledao bolesno stvorenje, činilo se da se bori da pliva, kao da je zapetljano u ribarsku mrežu. Nakon što su biolozi i veterinari stigli na lice mjesta, postalo je jasno da stanje kita nije baš ono što su očekivali, a snimka dronom otkriva oštru devijaciju u kralježnici životinje otprilike na pola tijela.
Poremećaj kita perajara izgledao je tako ozbiljno da se činilo da mu je poremećena cijela anatomija, navodi se u objavi na Facebooku Oceanografske zaklade u Valenciji, koja je poslala spasilački tim. Biolozi su se nadali pričvrstiti tragač na kita, ali malformacija njegove kralježnice to je onemogućila. Nakon nekoliko sati kit perajar je teško plivajući napustio obalu, prenosi Science Alert.
Skolioza kod kitova je rijetka, ali kada se dogodi, obično privuče pozornost znanstvenika. Anatomija kitova daje ovim morskim divovima kralježnice koje su manje sklone devijacijama. U slučaju kita perajara iz Valencije, nejasno je kako je njegova kralježnica toliko deformirana. Uz porast globalnog pomorskog prometa, mogućnost sudara s većim oceanskim brodom mogla bi objasniti njegovo stanje. Procjene sugeriraju da do 20 000 kitova godišnje ugine od sudara s plovilima, a većina tih sudara uključuje ove kirove, drugog najvećeg sisavca na svijetu koji provodi dosta vremena blizu površine oceana.