Dobar dio Fojnice je ostao i bez struje. Građani u strahu dočekuju još jednu noć u ovom gradu.
Došlo je i do prekida putne komunikacije izmeđe Luka i Dusine.
Surogat majčinstvo u BiH je i dalje zabranjeno zakonom, ali se još uvijek, po svemu sudeći ilegalno, nudi putem interneta, gdje je čak osam žena iz BiH registrovano kao surogat majke.
Na najpoznatijoj međunarodnoj stranici za surogat majčinstvo “findsurrogatemother.com” možemo pronaći surogat majke iz bilo koje države i regiona, pa tako i iz Bosne i Hercegovine. Pri ulasku na stranicu možemo vidjeti da osam žena nudi ove usluge u Bosni i Hercegovini, od kojih je većina iz Banjaluke, dok su ostale iz Zenice, Doboja, Tuzle i Mostara, pišu Nezavisne.
Pri ulasku na stranicu možete odabrati državu i region, a dalje možete birati čak rasu majke, boju kose, te druge specifikacije, pa čak i to da li su pušači ili ne.
Sve ovo implicira da par iz Bosne i Hercegovine u nekoliko klikova može doći do ovih informacija.
Dalje možete ove potencijalne majke sortirati i po “nivou njihove aktivnosti” na stranici. Neke su posljednji put bile aktivne prošle godine, a neke nisu ulazile u svoj profil od 2015. U svakom slučaju, pri ulasku na njihove profile mogu se vidjeti neke specifikacije, kao i pitanje da li trenutno stoje u položaju “pomaganja porodici”.
Da li je itko zaista tražio usluge ovih žena, nije poznato, ali u svakom slučaju njihovo postojanje poteže pitanje surogat majčinstva u Bosni i Hercegovini, odnosno Republici Srpskoj.
U Srpskoj je surogatstvo zabranjeno zakonom, te je pitanje potpomognute oplodnje regulirano važećim Zakonom o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom.
Kako je ovim zakonom propisano, u postupcima oplodnje dozvoljeno je korištenje vlastitih polnih ćelija bračnih i izvanbračnih partnera, odnosno dozvoljena je homologna oplodnja.
“Zabranjeno je darivanje polnih ćelija, polnih tkiva i embriona koje nije obavljeno između bračnih drugova, odnosno vanbračnih partnera, a zabranjeno je i darivanje ljudskih embriona za primjenu postupaka biomedicinske potpomognute oplodnje”, stoji u tom zakonu.
Surogat majčinstvo je, prema slovu ovog zakona, izričito zabranjeno, a zabranjena je i bilo kakva reklamacija objavom javnog oglasa ili na bilo koji drugi način.
Usluge rađanja djeteta za drugog se ne smiju ni ugovarati, te svi ugovori, sporazumi ili drugi pravni poslovi o rađanju djeteta za drugog su ništavni.
Postojanje ove internet platforme poteže i pitanje da li je surogat majčinstvo nešto što je parovima potrebno. Odnosno da li bi se oni odlučili na ovaj korak i da jeste legalno.
Kako stručnjaci tvrde, postoje načini rješavanja ovog pitanja, odnosno postoje vidovi vantjelesne oplodnje koji su legalni i regulisani, te parovi koji ne mogu da dobiju dijete imaju zakonom regulirane mogućnosti da to ostvare.
Kako je za “Nezavisne” kazala Aleksandra Govedarović, specijalistkinja ginekologije i akušerstva, u teoriji bi surogat majčinstvo pomoglo ženama koje nemaju matericu, te ne mogu da nose dijete.
Pored toga, u državama u kojima je ovo legalno, pitanje surogatstva su predstavili više kao pitanje pomodarstva nego kao pitanje krajnje nužde ili stvar velike potrebe.
Kako se ističe, struka o ovom pitanju nema definitivan stav, jer nema mnogo parova koji se raspitaju, traže ili razmišljaju u ovom pravcu.
“Previše je ovdje etičkih pitanja i moralnih dilema za našu sredinu”, kazala je Govedarovićeva.
Sa ovom temom Govedarovićeva ističe značaj doniranja jajnih ćelija, koje bi pri svom regulisanju ženama bilo od velikog značaja.
“Ovo bi se odnosilo na žene koje nemaju svoje jajne ćelije ili žene preko 40. godine kod kojih ne možemo dobiti adekvatne ćelije ni embrione”, kazala je ona.
S tim u vezi, ni zahtjeva za donaciju jajnih ćelija u BiH još nije bilo, a kako dodaje Govedarovićeva, nema ni donatora.
Kako su stručnjaci objasnili, surogat majčinstvo je zamjena za matericu. Ovde jedan partner, odnosno žena da svoje jajne ćelije, a drugi partner, odnosno muž ili izvanbračni partner da svoje spermatozoide, od kojih nastane embrion koji se postavi u matericu druge žene koja će ovu trudnoću da nosi.
Zbog pitanja da li je bilo inicijativa u smjeru stavljanja surogatstva pod zakonske okvire obratili smo se Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, gdje su za “Nezavisne” kazali da zahtjeva u ovom pravcu nije bilo.
“Riječ je o multiresornom pitanju i složenoj proceduri koja se ne odnosi isključivo na zdravstvo i nije dozvoljena u većini zemalja, uključujući region”, poručili su iz nadležnog ministarstva.
Centralna.ba
Prema posljednjim informacijama u Fojnici su poginule tri osobe, potvrđeno je za portal “Avaza.
Dobar dio Fojnice je ostao i bez struje. Građani u strahu dočekuju još jednu noć u ovom gradu.
Došlo je i do prekida putne komunikacije izmeđe Luka i Dusine.
Pričinjena je šteta na infrastrukturi, ali i na kućama.
Aktivnosti na osposobljavanju putne komunikacije očekuju se sutra.
Ekipa N1 se nalazi kod Fojnice gdje je razgovarala sa mještankom Sanelom Džebić, inače mještankom naselja Trošnjik.
Nas su komšije probudile oko 4 ujutro. Kada smo izašli, bili smo u vodi, ne znamo šta se dešava. Izašla sam vani, derala se da probudimo još komšija posebno ove starije. Uspjeli smo živote spasiti, ali životinje su nastradale”, kazala je Džebić i poručila:
“Komšija je imao punu štalu životinja. Gledala sam kako moj pas odlazi u bujici i ne možeš mu pomoći”.Dodaje da su putevi prema drugim naseljima totalno odsječeni.
“Bakovići, Gojevići i druga naselja, nestale su ceste i mostovi. Najkritičnije je prema Zavodu Bakovići, gore su naši štićenici. Pokušavaju ih spasiti alternativnim putem.
Ako su ljudski životi spašeni, onda nema materijalne štete. Životi su puno bitniji od svih materijalnih stvari, nadam se da će svi to shvatiti”.
Naime, u mjestu Gojevići kod Fojnice tijelo muškarca izvučeno je iz jednog od poplavljenih autmobila. Pripadnici Federalne uprave civilne zaštite tijelo su predali nadležnoj policijskoj upravi.Podsjetimo, ranije je objavljeno da je u Fojnici usljed poplava smrtno stradala i jedna žena.
Caritas BiH: Poziv na solidarnost – Pomoć stradalima od poplava u Bosni i Hercegovini!
Poštovani!
Teške poplave koje su proteklih dana pogodile Bosnu i Hercegovinu ostavile su za sobom razorene domove, uništenu infrastrukturu i zajednice koje se suočavaju s ogromnim gubicima. Poplavne vode i klizišta ugrozili su mnoge obitelji, ostavljajući ih bez krova nad glavom i osnovnih životnih sredstava. U ovim teškim trenucima, Caritas Bosne i Hercegovine, u suradnji s nad/biskupijskim Caritasima iz Sarajeva, Mostara i Banja Luke, pokreće hitan apel za pomoć kako bi se odgovorilo na krizu i ublažile posljedice ove prirodne katastrofe.
Humanost na djelu: Poziv na solidarnost
Caritas BiH se, kao i mnogo puta do sada, stavlja na raspolaganje svima kojima je pomoć potrebna. Vođeni našom misijom i karitativnim principima, pozivamo sve žitelje, pravne subjekte, organizacije i institucije u Bosni i Hercegovini i inozemstvu da pokažu svoju solidarnost. Svaka donacija, bez obzira na veličinu, može značiti spas za jednu obitelj i korak ka ponovnom uspostavljanju normalnog života.
„Poplave koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu, posebno regije pogođene klizištima, stvorile su situaciju koja zahtijeva hitnu pomoć. Naša je dužnost i odgovornost djelovati odmah. Kao Caritas BiH, uz potporu naših partnera i uz pomoć velikodušnih darovatelja, želimo pružiti ruku potpore onima koji su izgubili gotovo sve“, istaknuo je ravnatelj Caritasa BiH mons. Tomo Knežević.
Kako možete pomoći?
Caritas BiH poziva sve koji su u mogućnosti pomoći da to učine na jedan od sljedećih načina:
Donacijom putem bankovnog računa:
Caritas Bosne i Hercegovine
UniCredit Bank d.d. Mostar
KM: Transakcijski račun: 338 320 22007 22429
Devizni račun: IBAN BA39 338 060 48937 86133
SWIFT CODE: UNCRBA 22
Napomena: „Za stradale od poplava u Bosni i Hercegovini!“
Pozivom na jedinstveni broj: Pozivom na jedinstveni broj triju bh. operatera 17764, donirate 2,00 KM i tako pružate izravnu potporu stradalima.
Zajedno možemo pružiti nadu i sigurnost onima koji su pogođeni!
Bosanskohercegovački čovjek je kroz povijest pokazao veliko srce i solidarnost, a sada je vrijeme da još jednom dokažemo kako zajedništvo i humanost mogu nadvladati svaku nedaću. Ne zaboravimo, pomoć koju danas pružimo može značiti svijetlu budućnost onima kojima je ona prijeko potrebna.
Iskreno zahvaljujemo svim nesebičnim darovateljima na njihovom doprinosu i neka vas Božji blagoslov prati u svakom koraku!
Za sve dodatne informacije i medijske upite, molimo kontaktirajte: Caritas Bosne i Hercegovine
Tel: +387 63 690 464
E-mail: caritas@caritas.ba
Web: www.caritas.ba
Caritas Bosne i Hercegovine – uz ljude u potrebi!
Zamjenik premijera Federacije BiH Vojin Mijatović izjavio je da je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na vanrednoj telefonskoj sjednici proglasila stanje prirodne nesreće.
Istakao je da je formiran krizni štab Vlade koji je u stalnom zasjedanju i ima zadatak da koordinira aktivnosti na spašavanju.
Zamjenik premijera Mijatović je naglasio da je Federalna uprava civilne zaštite zadužena da na zahtjev kantonalnih štabova CZ angažira specijalizirane jedinice i da ljudski i materijalno-tehnički resursi budu stavljeni na raspolaganje za pomoć ugroženim područjima.
Naveo je da je federalni premijer Nermin Nikšić sa dijelom ministara na terenu i da će im se ostatak Vlade pridružiti nakon konferencije za medije.
Izvanredna pres-konferencija Vlade Federacije BiH održana je nakon današnje hitne sjednice povodom katastrofalnih poplava koje su zahvatile dijelove Federacije BiH, priopćeno je.
Nakon obilnih oborina u BiH su se stvorile bujične poplave koje nose sve pred sobom. Mediji izvještavaju o najmanje 15 mrtvih i više desetaka nestalih, a najgore je u Jablanici koja je odsječena od ostatka Bosne i Hercegovine i sa južne strane, odnosno pravca Mostara.
Od tamo sada dolazi još loših vijesti, piše Avaz. Otac i sin borili su se protiv vodene stihije i uspjeli spasiti 10 ljudi iz poplave, no bujica je povukla i odnijela sina, javljaju s mjesta događaja. Pretpostavlja se da će broj mrtvih rasti s obzirom na situaciju na terenu.
Jablanica je općina koja je najviše pogođena poplavama, a veliki broj obiteljskih kuća srušen je u naletu bujica u trenutku dok su se u njima nalazili mještani. Jablanica je od sinoć potpuno prometno odsječena. Više spasilačkih timova upućeno je na lice mjesta kako bi se sklonili odroni te uspjelo pomoći unesrećenima. Ministar obrane BiH Zukan Helez potvrdio je kako je vojska već angažirana u akciji spašavanja.
Vojska radi na raščišćavanju puta prema Jablanici od Konjica. Sve raspoložive jedinice cestarskih služba, vatrogasaca, hitne pomoći kao i vojske su na terenu. Službe sa čamcima stigle su do Jablanice i radi se na spašavanju ljudi
Ceste su blokirane, pojedina sela odsječena, a nastava otkazana u općini Kreševo.
Obilne padaline koje su padale u noći s četvrtak na petak stvorile su probleme i u ovoj bh. općini.
Načelnik općine Kreševo Renato Pejak za portal ARTinfo.ba kazao je kako su brojna sela odsječena od ostatka općine, a nekima prijete i klizišta.
“Doslovno se borimo najprije kako bismo spasili živote stanovnicima ugroženih mjesta. Cijelu noć smo na terenu, sve ekipe koje imamo i borimo se najprije za spašavanje života. Štete ćemo zbrajati poslije”, kazao je načelnik Pejak. Istaknuo je kako već sada može reći da je poplava uništila dobar dio cestovne infrastrukture.
“Apeliram na ljude da ne izlaze iz kuća. Sada je važno sačuvati živote, a štetu ćemo zbrajati kasnije, ona se može nadoknaditi”, zaključio je Pejak. Kako javlja Kreševo.info putni pravac prema Kiseljaku je blokiran, kao i prema Bjelovićima i Crnićima. Navode i kako je prema Vrancima i Kojsini klizište na cesti. Građani su zamoljeni da ne napuštaju svoje domove.
Također je javljeno da voda iz vodovodnih mreža nije za piće.
Podsjetimo, kiša je stvorila probleme i u obližnjem Kiseljaku čije je središte pod vodom. Ulice su poplavljene, a iz Službe za civilnu zaštitu Općine Kiseljak mole stanovništvo da ne polaze na put te u hitnim slučajevima pozovu njih, Profesionalnu vatrogasnu postrojbu, hitnu pomoć ili policijsku postaju Kiseljak na broj 030 859 150.
U zgradi Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, šef Odjela za odnose s javnošću Darko Juka iznio je najnovije informacije o stanju na terenu uslijed poplava koje su pogodile ovaj dio BiH:
Juka je naveo kako je situacija nešto stabilnija, te je potvrdio da su žurne službe uspjele probiti do Jablanice.
“U ovom trenutku, najkritičnije je stanje u Donjoj Jablanici, koja je potpuno odsječena od svijeta”, kazao je Juka.
Dodao je kako su “urušene saobraćajnice, kao i nekoliko mostova na rijeci Drežanki.”
Šire područje Konjica je također izolirano, a unesrećeni se evakuiraju čamcima koje koriste pripadnici Oružanih snaga BiH, Civilne zaštite i lokalnih klubova.
“Sve raspoložive snage su na terenu – Civilna zaštita, policija, Gorska služba spašavanja i Crveni križ, dok susjedni kantoni nude pomoć”, rekao je Juka.
Juka je apelirao na građane da shvate ozbiljnost situacije i da se ne upućuju prema Jablanici i Konjicu iz bilo kojeg smjera. “Policijski punktovi su postavljeni na Salakovcu kako bi se kontrolirao priljev vozila i osigurala sigurnost građana”, poručio je.
Istaknuo je da su “bile dvije kritične situacije, uključujući trudnicu, oboje su evakuirane u Južni logor u Mostaru.”
Infrastrukturni problemi i opasnost od preopterećenja elektroenergetskog sistema. Urušavanje prometnica dodatno otežava situaciju.
“Saobrajaćnice u jednom dijelu nema kod Komadinovog vrela, a tri kilometra ceste kod Rame su također urušene”, objasnio je Juka. Elektroprivrede (EP BiH i EP HZHB) prate stanje kako bi spriječile moguće preopterećenje elektroenergetskog sistema.
Juka je potvrdio da je do sada potvrđeno 14 smrtnih slučajeva, dok na terenu ima mnogo prijava o nestalim osobama.
“Koja je tačna brojka još ne znamo. Ne sjećam se ovakve krize od rata pa naovamo; razmjere ove haotične situacije su zastrašujuće”, kazao je Juka.
Na kraju, Juka je upozorio na loše prognoze za nadolazeći vikend: “Situacija ostaje i dalje vrlo ozbiljna. Ljudi moraju shvatiti dramatičnost situacije.”