Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zakazana je za sutra s početkom u 13 sati u zgradi institucija Bosne i Hercegovine.
Politika
U Uskoplju/Gornjem Vakufu veliki sukobi unutar SDA

U Gornjem Vakufu/USKOPLJU je opće rasulo. Načelnik ove općine je Sead Čaušević kojeg podržava baza, a kojem rukovodstvo SDA ne dozvoljava da ponovo bude kandidat ove stranke za načelnika
Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini, koji će biti održani ove godine, mogli bi pokazati stvarni stupanj nezadovoljstva baze politikom koju unutar pojedinih stranaka u lokalnim sredinama.
U Uskoplju/Gornjem Vakufu je veliko nezadovoljstvo unutar SDA. Načelnik ove općine je Sead Čaušević kojeg podržava baza, a kojem rukovodstvo SDA ne dozvoljava da ponovo bude kandidat ove stranke za načelnika.
To je rezultat dugogodišnjeg rivalstva između Senada Mašetića i Sedžada Milanovića za čelnu stranačku poziciju. Nakon kongresne odluke SDA koju je osobno inicirao Bakir Izetbegović, da čelnici općinskih odbora ove stranke ne mogu biti birani više od dva mandata na tu funkciju, sadašnji predsjednik SDA u Gornjem Vakufu Mašetić je morao odstupiti sa te funkcije. Najozbiljniji kandidat da zamjeni Mašetića bio je Milanović. Međutim, upravo zbog mnogobrojnih afera kojeg Milanovića povezuju sa gospodarskim kriminalom on nema podršku Centrale SDA u Sarajevu. Povrh svega, cijelom vrbaškom dolinom, u koju se ubrajaju gradovi Gornji Vakuf, Bugojno, Donji Vakuf i Jajce, gospodari Melika Mahmutbegović, aktualna potpredsjednica FBIH. Ona je od ranije nezadovoljna Milanovićem. Kako je bliska prijateljica Sebije Izetbegović, jer je ljekar po struci, ali i gorljiva aktivistica Asocijacije žena SDA iz kojeg Izetbegovićka crpi svoju moć u stranci, po toj liniji je Milanoviću pripremljeno odstranjenje iz stranke.
Stoga je Milanović, da bi spasio „sopstvenu kožu“, svim silama pokušavao zasjesti na čelnu funkciju SDA u Uskoplju/Gornjem Vakufu. Upornim prolongiranjem zakazivanja sjednice na kojoj bi se birao novi predsjednik stranke u Gornjem Vakufu, jer Milanović očito još ima većinu, a načelnik Čaušević je njegov pulen, SDA je odustala od njegove kandidature.
Taj frakcijski sukob u Uskoplju/Gornjem Vakufu toliko je postao brutalan da se više ne može reći da je samo verbalne naravi. Nedavno je Milanović viđen u Hitnoj pomoći gdje mu je ukazana ljekarska pomoć nakon navodnog verbalnog sukoba u lokalnom restoranu.
U Uskoplju/ Gornjem Vakufu je ugušena opozicija pod izgovorom nacionalnog jedinstva jer je glasačko tijelo skoro pa napola podijeljeno između Bašnjaka i Hrvata. Zato više nije pitanje tko će pobijediti u utrci za načelnika, nego tko će biti kadidat zavađenih frakcija.
IZVOR: presmedia.ba
Politika
Danas sjednica Predstavničkog doma PS BiH, na stolu više Prijedloga

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi na sjednici zakazanoj za danas trebao razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koji su predložili: predsjedavajući Kluba poslanika NiP-a Nihad Omerović, predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a BiH Saša Magazinović, predsjedavajuća Kluba poslanika NS-BHI KF Sabina Ćudić, i predsjedavajući Mješovitog kluba poslanika Jasmin Emrić.
Oni su uputili zahtjev da se predloženi zakon razmatra po hitnom postupku, dakle, bez mogućnosti amandmanskih izmjena.
Predložene izmjene zakona odnose se na vojne osobe Oružanih snaga BiH, posebno na kategoriju vojnika i dočasnika koji imaju najniži koeficijent za obračun plaća i čine 80 posto ljudstva u ukupnoj vojnoj strukturi.
Predlagači su obrazložili da je cilj izmjena poboljšanje njihovog materijalnog statusa, te zaustavljanje negativnih trendova napuštanja Oružanih snaga BiH od strane ovih kategorija.
Napominju da predložena izmjena Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kojom se uvode novi koeficijenti za vojnike i dočasnike, predstavlja djelomično rješenje za poboljšanje materijalnog statusa najugroženijih kategorija u Oružanim snagama BiH.
Isto tako bi se trebao razmatrati i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, čiji je predlagač Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma, kao i Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje suglasnosti o zahtjevu poslanika Jasmina Emrića, Zlatana Begića, Elvise Hodžić i Šemsudina Mehmedovića za razmatranje Prijedloga zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru po hitnom postupku.
Nakon što Kolegij doma nije postigao suglasnost o predloženim zakonu, poslanici bi se o njemu trebali izjasniti u drugom krugu glasanja.
Politika
Vučić najavio ako se ne formira nova vlada, izbori početkom lipnja

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je u nedjelju prisustvovao izvanrednoj sjednici Vlade Srbije rekao je da bi se, ako se ne formira nova vlada, parlamentarni izbori u toj zemlji mogli održati početkom lipnja, prenosi N1.
Kako navode, u utorak ili srijedu bit će konstatirana ostavka Miloša Vučevića, otkad počinje teći rok od 30 dana za formiranje nove vlade.
Dodao je da se, ako vlada ne bude formirana, ide na nove izbore, koji će se održati nevjerojatnije 8.lipnja.
Također je komentirao i aktualnu situaciju u zemlji, kazavši kako je važno da se stvari u potpunosti normaliziraju.
Dobro je da nije bilo većih nemira i da smo uspjeli sačuvati mir i da nismo koristili policijske snage za smirivanje tenzija. Sve smo uspjeli držati pod kontrolom bez podignutog pendreka, rekao je Vučić.
Demantirao je navode da je na prosvjedu korišten zvučni top te pozvao Ministarstvo pravde i tužiteljstvo da ustanove istinu oko upotrebe zvučnog topa na jučerašnjem prosvjedu i da gone one koji su izašli u javnost s takvom obmanom i uznemirili građane.
Vlada Srbije je na današnjoj sjednici donijela odluku da utorak, 18.ožujka bude proglašen Danom žalosti zbog velikog požara u Sjevernoj Makedoniji u kojem je najmanje 59 osoba smrtno stradalo, a više od 150 povrijeđeno. (Izvor: N1)
Politika
Sutra sjednica Vijeća ministara

Dnevni red ima 35. točaka o kojima se planira raspravljati, a između ostalog planirano je razmatranje Prijedlog programa ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za razdoblje 2025. – 2027. godine; Prijedlog odluke o imenovanju članova Upravnog odbora Agencije za osiguranje u Bosni i Hercegovini kao i Zahtjev za razrješenje s funkcije člana Vijeća za državnu pomoć Bosne i Hercegovine, piše Avaz.
Na dnevnom redu su i Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o imenovanju članova Odbora za žalbe policijskih službenika, te Prijedlog pravilnika o unutarnjoj organizaciji Granične policije Bosne i Hercegovine – II krug glasanja.
Također, planirana je rasprava o Izvještaju o učestvovanju pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i policijskih službenika u operacijama podrške miru u razdoblju od 1.srpnja do 31.prosinca 2024. godine. Ova točka je označena kao povjerljivo, a predlagač je Ministarstvo odbrane BiH.
Podsjetimo, sjednica se trebala održati i ranije, međutim, na dan zakazane sjednice, ministri iz RS nisu došli, te je bila otkazana zbog nedostataka kvoruma.
Tada nisu došli ministri iz SNSD-a Srđan Amidžić i Staša Košarac.
Politika
Jandroković: Sva rješenja za BiH moraju sadržavati konstitutivnost Hrvata

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izjavio je u subotu da se premijer Andrej Plenković osjeća dobro nakon obavljanja rutinskog zahvata, pa očekuje da će već tijekom dana izići iz bolnice i od nedjelje nastaviti s redovnim aktivnostima.
Plenković je liječen u petak navečer u KBC-u Zagreb zbog povremenog poremećaja srčanog ritma benignog karaktera, zahvat je ranije planiran i protekao je u najboljem redu, priopćeno je u subotu iz Vlade.
“Razmijenili smo poruke ujutro, predsjednik Vlade je dobro, dobro se oporavlja. To je bio rutinski zahvat i očekuje se da će danas izaći iz bolnice i nastaviti sa svojim aktivnostima već od sutra”, rekao je Jandroković novinarima tijekom obilaska međunarodnog sajma “S klobasicom u EU”.
U vezi trenutno usijane situacije u Srbiji Jandroković je istaknuo kako je teško u ovom trenutku nešto više reći o događajima u Srbiji i predvidjeti u kojem će smjeru oni ići.
“Vidim da se radi o desecima i stotinama tisuća ljudi koji danas demonstriraju u Srbiji, teško je u ovom trenutku reći u kojem će smjeru sve to ići. Mi iz Hrvatske s posebnom pozornošću pratimo zbivanja u susjednoj državi, nadam se da neće doći do eskalacije koja bi se pretvorila u nasilje, bilo da dolazi s jedne ili s druge strane”, kaže Jandroković.
Hrvatskoj je u interesu da njezino susjedstvo bude stabilno i mirno, ne samo zbog sigurnosti već i zbog gospodarske suradnje. Naravno, pratit ćemo što će se događati i reagirati na vrijeme i prema potrebi, poručio je Jandroković.
O zabrani ulaska hrvatskim novinarima u Srbiju
Na pitanje o zabrani ulaska u Srbiju pojedinim novinarima iz Hrvatske Jandroković je podsjetio kako je u više navrata rekao da Srbija nije zemlja koja se može dičiti svojim demokratskim dosezima, a zabrana izvještavanja novinarima je jedan od događaja koji to potvrđuje.
Upitan hoće li Hrvatska zbog toga uputiti diplomatsku notu odgovorio je kako je najmanji problem uputiti diplomatsku notu.
“To neće ključno primijeniti ono što se trenutno u Srbiji događa, jer se tamo očito radi o ozbiljnom udaru na aktualno vodstvo Srbije i u tom kontekstu treba gledati na pokušaje da se onemogući izvješćivanje koje će biti objektivno”.
Komentirajući “slučaj Dodik” u BiH, predsjednik Sabora je rekao kako je i taj slučaj dio kompleksnih odnosa u našem susjedstvu, a Bosna i Hercegovina počiva na Daytonskom sporazumu.
“Hrvatska poštuje teritorijalni integritet i suverenitet BiH i jednakopravnost sva tri naroda, a posebno smo zainteresirani za jednakopravnost i konstitutivnost Hrvata. Stoga, sva rješenja koja će biti u BIH moraju uvažavati tu činjenicu”, naglasio je Jandroković.
Sajam u Svetom Petru u Šumi je zamišljen kao događaj koji na poseban način promiče proizvodnju i prodaju tradicionalnih hrvatskih kobasičarskih proizvoda i dokaz da lokalna vlast može biti uspješan partner privatnom biznisu.
“Istra je poznata po maslinovom ulju, vinu, ugostiteljstvu i turizmu, a sajam koji promovira suhomesnate proizvode predstavlja novi brend za Istru, koja ionako u mnogočemu prednjači i može biti primjer ne samo ostalim regijama u Hrvatskoj nego i u Europi”, poručio je Jandroković.
BiH
Brkić: Hrvati su vezivno tkivo BiH, Banja Luka i Sarajevo trebaju kompromis

Banja Luka i Sarajevo moraju razumjeti da ovu situaciju ne smiju iskorištavati za nametanje novih narativa i trebaju naći kompromis, a hrvatsko vodstvo se u ovom trenutku najrazumnije ponaša, rekao je u “Studiju 4” HRT-a zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić komentirajući aktualnu političku situaciju u BiH.
Istaknuo je kako politika ne smije dopustiti da dođe do daljnjeg narušavanja sigurnosti.
Ovo je najdublja politička kriza u BiH od potpisivanja Daytonskog sporazuma koja se ovim potezom Suda BiH nastavlja, rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova BiH.
Ne smije se dogoditi da se to pretvori u sigurnosnu ugrozu za bilo kojeg pojedinca u državi. Za očekivati je da će pravni procesi dovesti do uhićenja – kazao je, upitan o tome hoće li predsjednik RS-a Milorad Dodik biti priveden.
Ustvrdio je kako niti jedan pojedinac ne smije biti iznad zakona te da institucije moraju provoditi proceduralne radnje.
HDZ BiH i predsjednik HNS-a Dragan Čović već mjesec dana pozivaju na dijalog kao jedini mogući način izlaska iz političkog zapleta. Kriza mora deeskalirati, a jedini način je da se sjedne za stol i razgovara – rekao je.
Temeljna stvar da niti jedan postupak u kontekstu izvršenja (op. a. Dodikovog uhićenja) ne smije dovesti u pitanje zdravlje i živote onih koji taj nalog moraju provesti. Vjerujem institucijama BiH, pravnim i pravosudnim – dodao je.
Priznao je kako postoji mogućnost da međunarodne snage pomognu u uhićenju, ali i da bi taj scenarij bilo bolje izbjeći.
To je jedna od opcija koja je na stolu, ali ja vjerujem da institucije imaju snage da provedu naloge suda – istaknuo je Brkić, a prenosi HRT.
Također je upozorio kako ovakva situacija dovodi do toga da se narušavaju procesi koji vode prema članstvu Europskoj uniji.
Ako je igdje politika – politika kompromisa, razgovora i suradnje, to je u BiH. Politička Banja Luka i Sarajevo moraju razumjeti da ovu situaciju ne smiju to iskorištavati za nametanje nekog novog narativa, a svjedoci smo da se to radi. Pojedini partneri iz stranaka Trojke najavljuju da neće dati podršku proračunu BiH za 2025. i planu rasta – onom nužnom što nam treba doći iz EU kako bi nastavili euroatlantski put – rekao je.
Upitan može li se situacija usporediti s onom na Kosovu, istaknuo je kako postoje neke sličnosti, ali i da je dobro kako je EUFOR pojačao prisutnost.
Nekih elemenata ima, ali jako je važno da je EUFOR “Althea” povećala svoju vidljivost. Oni patroliraju diljem zemlje, što je pozitivan znak u kontekstu smirivanja. Vjerujem da neće doći do daljnje sigurnosne eskalacije – ocijenio je.
Brkić je ukazao i na to da su hrvatski političari unutar BiH trenutačno jedini koji se ponašaju trezveno.
Stabilnost i mir su “conditio sine qua non”, ne smijemo dopustiti da ova situacija prijeđe u neku krizu gdje ćemo teško smiriti situaciju – rekao je pa nadodao da se svi hrvatski politički predstavnici HNS-a ponašaju odgovorno.
U ovoj konstelaciji snaga, hrvatsko političko vodstvo u BiH se najrazumnije i najtrezvenije ponaša i jest vezivno tkivo funkcionirajućih institucija BiH – nastavio je.
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je prije dvije godine dala fokus na europski i euroatlantski put. Hrvati predvode ta dva cilja. Nećemo dopustiti da nas ova kriza odmakne od onoga gdje trebamo biti – zaključio je u razgovoru za HRT zamjenik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
Politika
Plenković završio u bolnici!

Andrej Plenković liječen je u petak navečer u KBC-u Zagreb zbog povremenog poremećaja srčanog ritma benignog karaktera, zahvat je ranije planiran i protekao je u najboljem redu, priopćeno je u subotu iz Vlade.
“Obavještavamo vas da je predsjednik Vlade jučer u večernjim satima u Klinici za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb liječen zbog povremenog poremećaja srčanog ritma benignog karaktera. Zahvat je ranije planiran te je protekao u najboljem redu”, izvijestio je glasnogovornik Vlade Marko Milić u priopćenju dostavljenom Hini.
Hina neslužbeno doznaje da je predviđena hospitalizacija 24 sata te da bi Plenković danas trebao biti pušten kući.
Politika
Načelnik Travnika: Izgubili smo 10 miliona KM i 728 radnih mjesta zbog minimalca i neradne nedjelje

“Mi smo jučer imali priliku vidjeti slavodobitno obraćanje ministra trgovine i Vlade Federacije o tome kako nije bilo nikakvog posebnog efekta, čak da je bio pozitivan efekt uvođenja neradne nedjelje i povećanja minimalne plate. Ja ću samo napraviti kratki osvrt na način da, kako naš narod kaže, operacija je uspjela, ali je pacijent preminuo”, izjavio je Dautović.
On je naglasio da su podaci o padu prometa kroz fiskalne uređaje zabrinjavajući. “Ukupni minus i gubici na nivou Općine Travnik iznose skoro 10 miliona KM, što znači i manji priliv PDV-a u općinski budžet. Uvođenje neradne nedjelje reflektiralo se u novembru i decembru 2024. godine, kada je zabilježen pad od skoro 3 miliona KM u novembru i 6,6 miliona u decembru. S obzirom na to da je Travnik turistička destinacija, a da su u ključnim danima, posebno na Vlašiću, 4 od 7 dana bili neradni, osjetili smo značajan pad prometa”, rekao je Dautović.
Minimalna plata imala je, kako ističe, samo kratkotrajan pozitivan efekt od 2,1 milion KM u januaru, ali je rast cijena i reakcije poslodavaca doveli do novih gubitaka. “Već u februaru smo opet zabilježili pad, što nas je u tri mjeseca dovelo do ukupnog minusa od 10 miliona KM.”
Načelnik je također istakao da je Općina Travnik ostala bez redovnog federalnog priliva od 125.000 KM. “Te su pare uzete i podijeljene na drugačiji način. Također, svjedočimo petostrukom povećanju cijene struje, zatvaranju rudnika, divljanju cijena uglja, što je uticalo na rast cijena komunalnih usluga, vode i grijanja. Mi kao lokalna zajednica i naši građani pretrpjeli smo taj udar”, rekao je.
Jedan od najalarmantnijih pokazatelja je gubitak radnih mjesta. “Već u decembru smo, s pojavom neradne nedjelje, izgubili 276 radnih mjesta, a u januaru i februaru još 178, pa 454. Ukupno je u tri mjeseca u Travniku izgubljeno 728 radnih mjesta. Ako su to dobre mjere, onda ja nešto dobro ne razumijem”, poručio je Dautović.
Govoreći o poticajima, istakao je da je Ministarstvo za raseljena i izbjegla lica u protekle dvije i po godine u Travnik uložilo svega dvaput po 100.000 KM. “S druge strane, mi smo u protekle tri i po godine u poticaje privredi uložili više od milion KM, a skoro isto toliko i u poljoprivredu. Planiramo nastaviti s tim mjerama i u ovoj godini.”
Dautović je najavio i nastavak projekata u Travniku, uključujući rad na poslovnim zonama, poticaje za poljoprivredu i sertifikaciju Općine. “Operacija nije bila nikako dobra, ali kao što uvijek volim reći, najbolje ćemo pomoći sami sebi. Uradićemo sve što možemo da sačuvamo radna mjesta i osiguramo što bolje uslove za naše građane”, zaključio je načelnik Travnika.
BiH
Sud BiH odredio je pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, evo šta to znači

To znači da će u trenutku kada Dodik, Višković i Stevandić budu privedeni na saslušanje nakon toga biti sprovedeni u pritvor najmanje mjesec dana.
Ova odluka donesena je nakon što se osumnjičeni nisu odazvali na zakazana saslušanja u Tužilaštvu BiH. Prema zakonskim procedurama, ukoliko se osumnjičeni ne odazovu na prvi poziv, Tužilaštvo može izdati naredbu za njihovo privođenje. Ako i nakon toga izbjegavaju pojavljivanje, može se raspisati unutrašnja potjernica, a u krajnjem slučaju i međunarodna potjernica putem Interpola.
Ove aktivnosti Tužilaštva BiH uslijedile su nakon što su u Narodnoj skupštini RS usvojeni zakoni koji podrivaju ustavni poredak države, uključujući pokušaje ograničavanja nadležnosti državnih institucija na teritoriji entiteta RS.Podsjetimo, Dodik je izjavio na jučerašnjoj sjednici Narodne skupštine RS (NSRS) da su njemu, premijeru RS Radovanu Viškoviću i predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću određene mjere pritvora.“Danas nam je određen pritvor”, rekao je Dodik obraćajući se Stevandiću i upitavši ga da li je bio upoznat s tom odlukom.
“Eto, od danas smo u pritvoru”, dodao je Dodik, nakon čega je sarkastično poručio: “Hoćete nas sad hapsiti? Hajde, pošaljite. Hoćete li doći ovdje nas hapsiti u NSRS?”.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine prekjučer je izdalo nalog za privođenje Dodika, Viškovića i Stevandića zbog sumnje na napad na ustavni poredak BiH, nakon što se nisu odazvali na saslušanje.
BiH
Vukanović: Ovo što se događa je na granici ludila, Dodik je izgubio razum

Zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) Nebojša Vukanović (Za pravdu i red) komentirajući događanja u NSRS i usvajanje Odluke o utvrđivanju Nacrta Ustava RS koji, između ostalog, ukida Vijeće naroda i konstitutivnost naroda u Vladi RS, kazao je Feni da je to sve što se događa na granici ludila.
Što se tiče zakona – to je na granici ludila. I jednostavno ni atmosfera više nije ni približno normalna da se mogla odvijati bilo kakva rasprava, diskusija. Milorad Dodik je izgubio razum. Sa njim je grupa njegovih ulizica, bez savjesti, bez odgovornosti koja pravi kaos – kazao je Feni Vukanović.
On je naglasio da je njihovo ponašanje jednostavno prešlo sve moguće granice.
Ovo je uvođenje diktature, pokušaj obračuna s političkim neistomišljenicima. Jednostavno pitanje je tko će i ima li tko da ga zaustavi u njegovom luđačkom ponašanju. Da li će se narod suprotstaviti, što je najvažnije – istakao je Vukanović.
Vukanoviću je sinoć zapaljen i automobil ispred obiteljske kuće u Trebinju.
On je stava da iza ove paljevine stoji vlast RS-a koja mu kontinuirano crta metu na čelo zbog njegovih kritika.
Vidjeli ste sinoć da je bila u najmanju ruku napeta sjednica u kojoj je bio niz napada na nas iz opozicije. Nenad Stevandić je sa skupštinske govornice govorio da nas treba sve pobiti, Višković me nazvao ustašom, izdajnikom, poturicom. Ne znam što sve nisu izgovorili. I naravno kao posljedica atmosfere linča koji stvaraju, jezika mržnje, etiketiranja, stavljana meta na čelo dogodilo se to sinoć. I iza ovog što se sinoć dogodilo stoji neko od vlasti i oni trebaju da otkriju tko, iako oni kontroliraju policiju i Tužiteljstvo. Nema sumnje da je to neko od pristalica vlasti. Treba vidjeti tko je nalogodavac, to je mnogo važnije, nego tko je izvršilac – kazao je Feni Vukanović.
Dodao je da sinoć nakon što je prijavljena paljevina automobila na lice mjesta izašla policija i tužilac.
Završili su uviđaj. Vidjet ćemo što će uraditi. Svaki do sada napad koji je bio nikada nije bio nijedan procesuiran – istakao je Vukanović.