Europska država koja danas uvjerljivo drži prvo mjesto bila je 2005. godine tek 92. na listi najbogatijih zemalja svijeta, piše Nova.rs.
Riječ je o Luksemburgu koji je prvi na listi 15 najbogatijih zemalja svijeta. Na listi se našlo čak deset europskih zemalja, a uz Singapur i SAD, tu su i naftom bogate zemlje Bliskog istoka.
Poredak najbogatijih zemalja svijeta sastavlja se na temelju BDP-a prema paritetu kupovne moći po glavi stanovnika (PPP). BDP, bruto domaći proizvod, pokazuje vrijednost finalnih dobara i usluga proizvedenih u određenoj zemlji u godini, a da bi se dobio PPP, BDP se dijeli s prosječnim brojem stanovnika u istoj godini.
Poznat po visokim prihodima i niskoj stopi nezaposlenosti, Luksemburg je ponovno proglašen najbogatijom zemljom svijeta. Ima vrlo razvijen bankarski sektor i porezna je oaza za investitore. Glavni čimbenik iza visokog BDP-a Luksemburga je veliki broj ljudi koji tamo rade, a žive u susjednim zemljama.
Minimalna plaća u Luksemburgu iznosi nešto više od 2.300 eura mjesečno, što je najviše u EU, a prosječna plaća nešto manja od 5.500 eura.
Luksemburg već 40 godina ima najnižu stopu nezaposlenosti u Europi, a 2005. je bio tek na 92. mjestu na listi najbogatijih zemalja Svjetskog ekonomskog foruma.
Druga zemlja na listi je Singapur, zemlja bez prirodnih bogatstava, ali također vrlo povoljna za strane ulagače i globalno financijsko središte. Katar, jedno od glavnih svjetskih središta izvoza nafte, lani je s trećeg mjesta potisnula Irska, prvenstveno zahvaljujući – ponovno – niskim porezima na dobit.
Centralna.ba