Poveži se s nama

Društvo

STANARINA, HRANA, PRIJEVOZ, STRUJA…Koliki su troškovi života u Njemačkoj?

Objavljeno

Njemačka je omiljeni cilj iseljenika iz Hrvatske i susjednih zemalja. No u toj državi život i nije tako jeftin. Samo za stan mjesečno izdvajate trećinu plaće. Koliki su ostali troškovi?, piše DW.

Nakon što smo pisali o tome koliko novca stvarno sjeda na račun kada se u Njemačkoj zaradi 2.950 eura, dakle nakon što se odbiju sva državna davanja i doprinosi, postavlja se pitanje: kolika mi je neto plaća dovoljna za život i koliko je skup život u Njemačkoj?

U usporedbi s drugim europskim državama Njemačka slovi kao relativno jeftina za život. Prema statističkim podacima za normalan život je u Njemačkoj 2019. godine bilo potrebno mjesečno 750 eura.

Cijene hrane, smještaja i odjeće su za 4,3 posto veće od europskog prosjeka. Što je znatno manje u odnosu na Dansku, najskuplju europsku zemlju. Cijena života u Danskoj je 37,9 posto veća od europskog prosjeka.

Oglas

Najveći trošak u Njemačkoj je stanovanje. Mjesečne stanarine se znatno razliku od mjesta stanovanja. Važnu ulogu igra želite li živjeti u nekoj od metropola ili u selu udaljenom od grada i po nekoliko desetaka kilometara.

Stanarina

Ako se odlučite za glavni grad Njemačke Berlin stan veličine 30 kvadrata se, prema navodima internetskog portala “wohnungsboerse.net”, u prosjeku plaća 16,22 eura po četvornom metru – to je za oko pet eura više od njemačkog prosjeka. Za jedan manji stan u Berlinu se mjesečno u prosjeku izdvaja oko 795 eura.

Ukoliko se odlučite za München, onda morate dublje gurnuti ruku u džep. Glavni grad Bavarske ima najskuplje stanarine. U Münchenu se za stan do 40 kvadrata u prosjeku plaća više od 26 eura po četvornom metru.

Oglas

No osim stanarine treba platiti i struju i druge režije. Kada smo kod struje, ona se mjesečno u prosjeku plaća 29,42 centi za kilovat sat, dok se za druge troškove – odvoz smeća, čišćenje stubišta, održavanje dvorišta i slično – u prosjeku mjesečno izdvaja oko 215 eura.

Sve u svemu, za stanovanje se prosječno izdvaja oko trećina mjesečne plaće. Ako ste u stanu namjestili kuhinju, to vam je dobar potez. Naime, kuhanje se daleko više isplati nego odlazak u restorane. U Njemačkoj se ručak za dvije osobe u prosječnom restoranu plaća oko 40 eura, dok se u manjim restoranima može ručati i za osam eura. Ako uz ručak želite popiti pivo, onda računajte da se za pola litre plaća oko 3,50 eura. Ukoliko niste za pivo i radije bi poslije ručka popili cappuccino, onda trebate računati da on u Njemačkoj u prosjeku košta 2,70 eura.

Ako ste danas ipak raspoloženi za kuhanje sigurno ste planirali odlazak u neku od prodavaonica kako bi kupili potrebne namirnice. Tamo vas očekuju različite cijene koje mogu znatno varirati, ovisi o odabiru trgovine. Pola kilograma bijelog kruha u prosjeku se plaća 1,24 eura, litra mlijeka 0,70, a kilogram krumpira 1,06 eura.

Prijevoz

Oglas

Nakon što ste obavili kupovinu put do kuće će s punim vrećicama u rukama možda biti dug i težak. I odlučit ćete se za javni prijevoz. Cijene vozne karte se znatno razlikuju od grada do grada, no u prosjeku karta košta dva eura. Ako se češće vozite javnim prijevozom, onda je daleko isplativija kupovina mjesečne karte koja u Njemačkoj u prosjeku košta oko 70 eura.

Posjedovanje vlastitog automobila također ima svoju cijenu. Gorivo se u prosjeku plaća 1,25 eura. Tome treba dodati održavanje automobila, porez i osiguranje. Sve u svemu, za manje vozilo vam u Njemačkoj mjesečno treba oko 200 eura.

Što se tiče odjeće i obuće, tu je ponuda vrlo široka, a samim time su i cijene dosta različite. Ima robe za svačiji džep. Prema statističkim podacima, prosječne traperice koštaju između 50 i 100 eura. Slično je i s obućom. A na kraju sezone uvijek ima sniženja tako da cipele, koje su ranije koštale blizu 200 eura, možete kupiti 50 ili 60% jeftinije.

Ako vam se u glavi zavrtjelo od ovih brojki, možda je najbolje da sjednete u nekom od restorana i kafića i popijete kavu. Ukoliko ste pušač, morat ćete sjediti vani jer je u nekoliko njemačkih saveznih zemalja strogo zabranjeno pušenje u ugostiteljskim objektima. I pazite gdje bacate opuške. Ako ste u Kölnu, za opušak bačen na ulicu plaća se kazna od 50 eura.

Oglas

Dok sjedite i pijete kavu, sjetite se neke od prijateljica, prijatelja ili rodbine. Nazovite ih. Pitajte kako su ili ih pozovite na kavu. Naravno, telefoniranje također košta. Ponuda operatera je velika, a konkurencija se natječe tko će manje naplatiti, a više ponuditi. Pored velikih telekomunikacijskih koncerna, pakete za mobilne telefone i Internet nude i supermarketi.

U paketima, ovisno o izboru, imate mnoštvo opcija: s novim mobilnim uređajem ili ne, s ograničenim ili neograničenim korištenjem Interneta, s besplatnim telefoniranjem unutar Njemačke ili EU-a… Navest ćemo samo jedan primjer. Trgovački lanac Aldi nudi 2 GB brzog Interneta, besplatno telefoniranje unutar Njemačke (sve mreže) za 7,99 eura. Paket važi četiri tjedna.

Dobro došli u Njemačku.

Oglas

Oglas

Crna kronika

SREDNJA BOSNA: Dnevno zaradim marku, dvije, na nogama nosim kese, nemam čarapa

Objavljeno

Piše

Hasema Ramić svim Bugojancima poznata kao Špedicija, živi na ulici i prikuplja sekundarne sirovine kako bi preživjela i zaradila za života. Marku po marku sakuplja i kupuje osnovne životne namirnice da preživi dan i nastavi dalje. Sa svoje 72 godine još uvijek je pokretna i radi ono što je vjerovatno zadnji posao na svijetu a to je prekopavanje kontejnera i pronalaženje stvari koje se mogu iskoristiti.

Pogledajte više u reportaži YouTube kanala Srednja Bosna Danas.

Nastavi čitati

Politika

Pahor poručio da države regije neće biti spremne za ulazak u EU ni 2050. ako ovako nastave

Objavljeno

Piše

Borut Pahor, bivši predsjednik Republike Slovenije obratio se medijima na konferenciji “Prijatelji Zapadnog Balkana” koja se održava u Ljubljani. Kazao je kako njegovo obraćanje na konferenciji nije popraćeno aplauzom jer je istakao kako ne misli da će EU i zemlje Zapadnog Balkana biti spremne za ulazak u EU 2030. godine, ali ni kasnije.

Nisam imao osjećaj da je na konferenciji bilo toliko optimizma među nama da bi svi mislili da je to moguće od 2030. Godine 2004. taj optimizam je postojao i ja sam to rekao. Nitko ne vjeruje da će EU i države u regiji biti spremne do 2030. godine, ako nastavimo ovako ni 2050. godine regija neće biti spremna. Svi znamo da vrijeme curi i uz sve te geopolitičke izazove – rat u Ukrajini, konflikt na Bliskom Istoku – nemojmo se šaliti. Odgovorni smo da čuvamo mir i dobrobit ljudi u tom dijelu Europe. Samo proširenje EU je održivi garant mira i stabilnost, rekao je Pahor.

Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine koji je u zastoju, ponudio se kao zamjena Miroslavu Lajčaku na mjesu specijalnog izaslanika EU i naveo kako je taj dijalog stao zbog nedostatka povjerenja.

Odlučio sam da idem u taj proces, nudim im sve refrence za koje mislim da imam, da dam svoj plan. Treba naći način da se ide dalje jer se bez dijaloga ne može postići ništa ni za Kosovo ni za Srbiju ono što im treba za budućnost, poručio je Pahor, piše N1.

Oglas

Nastavi čitati

BiH

Zatvoren dvadeset peti sajam gospodarstva u Mostaru

Objavljeno

Piše

Prema reakcijama izlagača i posjetitelja imali smo sajam kakvog se ne bi postidjeli ni veći gradovi u radije pa i u svijetu, poručila je Bošnjak, piše Večernji.

Dvadeset peti međunarodni sajam gospodarstva – Mostar 2024., na kojem se predstavilo više od 800 izlagača iz 30 zemalja, u subotu je zatvorio svoja vrata.

Ovogodišnjim sajmom, koji se održao od 16. do 20. travnja, prema riječima organizatora, podignuta je ljestvica kad je riječ o predstavljanju izlagača, samoj organizaciji, izgledu štandova i konferencijskom i zabavnom dijelu manifestacije.

Slobodno možemo kazati da je ovo bilo najbolje izdanje sajma. Prema reakcijama izlagača i posjetitelja imali smo sajam kakvog se ne bi postidjeli ni veći gradovi u radije pa i u svijetu. Hvala svima koji su doprinijeli organizaciji, kako izložbenog tako i konferencijskog dijela sajma i tako Mostarski sajam čvrsto pozicionirali u sami vrh najboljih sajmova u regiji – kazala je direktorica Mostarskog sajma Dalfina Bošnjak.

Oglas

Zemlja partner 25. međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru bila je Republika Hrvatska, koja se na Sajmu predstavila na više od 400 m2 s 43 tvrtke.

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković je, u nazočnosti brojnih lidera iz regije, proglasio sajam otvorenim. S govornice Mostarskog sajma poslane su poruke mira i o potrebi međusobne suradnje zemalja regije, koje je prenijelo oko 300 akreditiranih novinara, poslavši pozitivnu sliku iz Mostara u cijeli svijet.

Kako pićrenosi Večernji, izlagači su iskazali jak poduzetnički duh, što je rezultiralo brojnim poslovnim dogovorima. Interes za nastup na sajmu pokazale su i zemlje koje ranije nisu bile prisutne u Mostaru, a nekoliko država pokazalo je interes da nam budu zemlja partner, o čemu ćemo javnost obavijesti kad se postigne konkretan dogovor.

Izvor: Večernji.ba

Oglas

Nastavi čitati

Društvo

SREDNJA BOSNA: Nije znala ni kravu pomusti, a kasnije od sira zaradila mirovinu

Objavljeno

Piše

U selu Mudrike, smještenom ispod Babanovca na Vlašiću, porodica Smaile Mehić njeguje tradiciju proizvodnje vrhunskog kravljeg i ovčijeg sira već više od 150 godina. Njihov eko turizam, poznat kao “Mehić eko turizam”, nudi posjetiteljima priliku da kupe različite vrste sireva, čime su postali omiljeni među turistima koji posjećuju ovo područje u Travniku.

Smaila Mehić, koja je odgovorna za proizvodnju sira, kaže da se tradicija izrade sira prenosila se s koljena na koljeno, a Smaila je sve naučila od svoje svekrve i supruga.

“Čak iako nisam znala kako se šta radi, ja sam radila, a muž je to nadzirao. Imala sam sreću da imam tri sina, pa su svi zajedno s majkom učili. Moj suprug je bio posebno posvećen mom učenju, pa je sve što sam radila nadgledao i savjetovao”, priča Smaila.Iako je njen suprug preminuo prije deset godina, Smaila je nastavila s proizvodnjom sira do penzije. Na selu se uvijek ima posla, pa Mehići uzgajaju oko 100 ovaca, redovno obnavljajući svoje stado, te imaju i nekoliko krava, junica i bušica, karakterističnih za planinske krajeve.

Proizvodnja sira kod Mehića nije samo posao, već i tradicija koju su prenijeli na sljedeće generacije. Smaila se ponosi time što je uspjela naučiti svoje unuke kako praviti kvalitetan sir. Njene mušterije prepoznaju kvalitetu njenih proizvoda, pa je često izlaže na sajmovima, gdje je njen sir uvijek tražen.

Oglas

“Mušterije koje me poznaju od ranije odmah prilaze i kupuju sir. Na Mostarskom sajmu nisam morala ništa objašnjavati, ljudi su odmah znali šta žele”, kaže Smaila.

Nakon što je otišla u penziju, Smaila se posvetila samo prodaji gotovih proizvoda, dok njena snaha nastavlja tradiciju proizvodnje sira. Sa zadovoljstvom ističe da ne brine za budućnost proizvodnje u svojoj porodici, jer je uspjela naučiti svoje unuke da proizvode izvrstan sir.

Nastavi čitati

Društvo

Ankica Radić o tradicijskoj kulturi Hrvata u Gučoj Gori: Pjeva onaj koga tuga mori

Objavljeno

Piše

Gošća emisije na radiu “Mir Međugorje” bila je dugogodišnja članica IFG “Sloga” iz Guče gore Ankica Radić. Tema emisije bila je tradicijska kultura Hrvata u Gučoj Gori.

Guča Gora smještena je u prelijepom kraju središnje Bosne. Cjelokupnom vizurom Guče Gore dominira prekrasna Crkva i samostan sv. Franje, a franjevci su najzaslužniji za kulturu i obrazovanje koje su donosili narodu ovoga kraja .Gučogorska župa je godine 1877. imala 2 934 katolika, a 1935. god. 2 750. U međuvremenu od dijelova ove župe formirane su nove: Zenica, Vitez, Brajkovići i u najnovije vrijeme Nova Bila.

Župa Guča Gora je 1991. godine imala 3 010 vjernika i njihov se broj do pred posljednji rat postupno smanjivao zbog iseljavanja. U ratu župljani su prognani a vratio ih se mali broj te župa Guča Gora danas ima 1 027 vjernika.

Tradicija Guče Gore pripada tipičnoj dinarskoj tradiciji Hrvatskog naroda, pjesme odišu arhaičnim izričajem koji svoje korijene vuče iz daleke prošlosti, nošnje imaju tipične dinarske elemente i ukrase. Kola su izražajno dinarskog tipa, a jedno od najstarijih kola je mimičko kolo koje svoje korijene vuče iz prapovijesti. Najspecifičnija vrsta pjevanja ovoga kraja je svatovac kojega su pjevale žene i muškarci. Ovaj arhaični izraz svoje mjesto tek treba naći u zaštićenoj kulturnoj baštini.

Oglas

Ankica se s radošću i čežnjom spominje tradicije svoje Guče Gore u kojoj je pronašla svoju ljubav, savila svoje obiteljsko gnijezdo i zaljubila se u običaje i život ovoga kraja. Emotivnim riječima Ankica je opisala to prošlo vrijeme koje svoj odraz ima i danas u životu malobrojnog naroda koji još uvijek živi u Gučoj Gori, a to vrijeme prije uspoređuje s vremenom danas i kaže „Pjeva onaj koga tuga mori“. Iz ove izjave naslućuje se kako će se kroz pjesmu sačuvati naši običaji iako nas srce boli zbog toga što smo razasuti po svijetu.

Cijelu emisiju “Sitan kamen” do kamena poslušajte na videu u naslovu ili klikom OVDJE

Nastavi čitati

Društvo

Napretkovci iz Viteza čuvaju baštinu Hrvata Lašvanske doline, ali i cijele BiH

Objavljeno

Piše

Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” – Podružnica Vitez, kao jedna od iznimno aktivnih podružnica koje promiču tradicijske vrijednosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, ogledan je primjer kako se voli i poštuje zavičaj, njeguju vrijednosti koje su oblikovale hrvatski narod na prostoru središnje Bosne, ali i šire te promiče suradnja s drugim udrugama u cilju boljeg upoznavanja i razmjene iskustava. Gordana Mišković, predsjednica HKD “Napredak” – Podružnica Vitez, za Večernji list iznosi samo jedan ilustrativan promjer o tome koliko se unutar podružnice provodi aktivnosti, a on pokazuje kako u prosjeku godišnje imaju čak 80 događaja. Dva najveća od njih su svakako svečani koncerti u povodu Božića, kao i Uskrsa, a tako će biti i ove subote, kada Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” – Podružnica Vitez u povodu najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa, Dana općine Vitez i patrona župe svetog Jurja Vitez organizira tradicionalni svečani koncert koji će viteškoj, ali i široj publici biti upriličen u Hrvatskom domu u Vitezu u subotu, 20. travnja 2024. godine, s početkom u 20 sati.

Veliki koncert

Na koncertu će se, kao i inače, predstaviti sve Napretkove sekcije. Kulturni i zabavni program vrijedni članovi već su odavno spremili, ulazak je slobodan. Osim toga, Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” – Podružnica Vitez i Napretkov kulturni centar, u suradnji s Institutom za tradiciju i kulturu hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, čiji je osnivač HKD “Napredak”, organiziraju 3. Seminar folklora koji će se održati od 19. do 21. travnja 2024. godine u Napretkovu domu u Vitezu. Seminar je namijenjen voditeljima i članovima folklornih skupina, društava i udruga. Voditelji seminara su: Vladimir Kuraja, voditelj seminara i plesa, Ante Kuraja, predavač, i predavači Martin Mužak i Ivan Križanović. Danas u 17 je otvaranje 3. Seminara folklora, a tijekom subote u dvorani HKD “Napredak” – Podružnica Vitez od 9 do 16 održavaju se predavanje i vježbe. U Hrvatskom domu u 20 sati bit će koncert u povodu Uskrsa, patrona župe sv. Jurja i Dana općine Vitez. U nedjelju u dvorani HKD “Napredak” – Podružnica Vitez od 10 do 13 sati planirana je repeticija gradiva i podjela certifikata, a u 13 posjet Franjevačkom samostanu Guča Gora. Seminar folklora u Vitezu održava se pod pokroviteljstvom Središnje uprave HKD “Napredak”, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Općine Vitez. Hrvatsko kulturno društvo Napredak – Podružnica Vitez također će u povodu Večernjakova pečata na kraljevskom gradu Bobovcu izvesti završnu koreografiju iz opere “Ero s onog svijeta”.

Nastavi čitati

Društvo

Milanović: Ovo je priprema za državni udar. Ne bojte se, ovo neće proći

Objavljeno

Piše

Predsjednik Republike Zoran Milanović održao je na Pantovčaku konferenciju za medije.


“Želio bih umiriti građane koji su ljuti, a puno ih je. Neka to zadrže u sebi. Ono što su danas čuli od Ustavnog suda je ono što može reći, ali ne može napraviti ništa. Izbori su završili, voljom građana, i ta volja će presuditi kod formiranja buduće vlasti. Nitko drugi, sigurno ne suci Ustavnog suda. Prije mjesec dana su mogli prijetiti i to su radili pa sam se toga pridržavao i ja. Mogu govoriti što hoće, ali ne mogu napraviti ništa”, izjavio je Milanović i nastavio:

“Reći ću da protiv toga nema pravnog lijeka. Gotovo. To je suverena volja hrvatskih građana i Sabora. Drugo, ne bih se složio u potpunosti s mnogima koji su rekli da je ovo državni udar. Ovo je priprema za državni udar. Ovo je neka vrsta predradnje da sutra, recimo, Plenković, kum korupcije u Hrvatskoj, kad treba napustiti Banske dvore, kad ga se zakonito i voljom naroda iz njih deložira, kaže da ima odluku Ustavnog suda i kaže da to neće napraviti. U tome je opasnost. Što oni naprave, nema veze, Sabor je iznad tih ljudi. Stoga, još jednom, Ustavni sud može jedino pripremiti teren za Plenkovića da odbije odluku saborske većine, koja je za njega nebeski zakon.”

“To, jesam li kandidat za premijera ili nisam, podržalo dosta ljudi. Što da je lista Rijeke pravde dobilo preko 50 posto mandata? Ili da je neka većina dobila dvotrećinsku većinu i ukinula Ustavni sud? Nisu o tome razmišljali. U ovom trenutku, ne radi se o meni, pokazuju se razmjeri Plenkovićevog straha. Ne moram biti mandatar, svoje sam učinio, nadao se jesam boljim rezultatima… Tko prati društvo i tko išta želi razumjeti, zna da ljudi žele kraj korupciji.”

Oglas

Naglasio je i da ovo neće proći, da se ljudi ne moraju bojati.

“Zato je važno, prije nego krenemo razgovarati tko je mandatar, da se konstituira Sabor. To su dva potpuno odvojena procesa. Sabor se prvi put mora sazvati 20 dana od dana objave konačnih rezultata izbora. To će biti idući ponedjeljak i tad kreće rok. Nakon toga imamo Sabor koji može donositi zakone, poništiti Turudića, Plenkovićev privatni zakon, promijeniti ovaj čudni izborni zakon. Ja u tome neću sudjelovati jer na izbore vjerojatno više neću ići, ja nemam tu osobni interes. HDZ-u garantiram da će imati barem jednog predsjednika sabora, makar ja ne odlučujem o tome. Ali predsjednika Sabora ne. Možda sam ja tu i višak. Možda sam optimalan, možda sam previše. Poštivat ću ustav. Mandat će dobiti samo onaj tko ima 76 potpisa.”

Pozvao je sve koji su se svrstavali kao opozicija HDZ-u, da se toga i dalje pridržavaju.

“Glasali su mnogi ljudi i za ovu sramotu, ali mislim da to nije njihova sramota. Ljudi imaju svakakve motive. Ali mislim da je puno više ljudi glasalo protiv HDZ-a. Izašlo je puno više ljudi, 550.000 više, a HDZ je dobio samo 100.000 glasova više. Sve ostalo išlo je protiv. Relativno ili jasno, kristalno jasno. Ovaj čovjek je spreman sutra reći – ja ne izlazim iz Banskih dvora zbog odluke Ustavnog suda. Hoće li meni zabraniti političko djelovanje? Hoće li mi uzeti državljanstvo? Ti ljudi nemaju mjeru. Zato Treća republika. Zato ovakvi ljudi više ne smiju donositi odluke, opasni su. A ovo društvo poznajete, ovako se donose odluke”, kazao je i pokazao na fotografiju Šeparovića s HDZ-ovcima iza njegovih leđa.

Oglas

Napomenuo je da se treba boriti za Hrvatsku jer je ona ispred svega, posebno privatnih interesa. Nakon toga odgovorio je na pitanje je li Ustavni sud trebao ranije objaviti ovo što je danas.

“Radi se o čistoj proizvoljnosti i privatluka”, odgovorio je Milanović.

Osvrnuo se na to što je rekao, da ne mora biti mandatar.

“Nisam to rekao, rekao sam da to nije ultimatum i da to nikome ne visi kao mač nad glavom. Tu se ne radi o meni, to bi trebalo biti jasno. Šanse su realne, to može biti netko drugi ili neka druga, ali ovi moraju otići. Stvarno, ne vidim tko bi od ljudi koji su izabrani u Sabor, a imali su riječi kritike, bio protiv konstituiranja Sabora. A ja ću čekati, dok se većina ne skupi. Postoje razumni rokovi, postoji mogućnost da se akteri dogovore, bez obzira što ovaj ili onaj neće s onim ili ovim. Razumijem, ali situacija je komplicirana i teška. A onda, taj Sabor se, ako ne bude uspješan u izboru izvršne vlasti, može raspustiti. Ne da prijetim kao Kitarović i govorim da imaju pet minuta, brzo, brzo, ajmo, ajmo. Od mene prijetnje neće dolaziti, polako. Neka vide kako izgleda kad zakonodavnu vlast formira većina koja je na izborima i u kampanji govorila da će se obračunati s njima.”

Oglas

Što želi poručiti fotografijom iza leđa, gdje su Šeparović i Butković.

“Poznate ove odlikaše, drage ljude toplih namjera? Tako se donose odluke. Sve je to umrežena ekipa. Ovo ide iz jednog centra, centrale. To je to, to je hrvatska stvarnost. Da su to bar najučeniji među nama, ali jok.”

Hoće li ipak poštovati objavu Ustavnog suda?

“Jasno sam odgovorio. Troje sudaca su napisali da je to grubo kršenje ustava, vrijedi spomenuti. Ovakav Ustavni sud će nestati. Prava građana bit će zaštićena.”

Oglas

Otkrio je i smatra li da mu je Ustavni sud prekršio pravo na političko djelovanje.

“Verbalno je pokušao, ali to je bez učinka. To je priprema za nekoga tko će sutra tim papirom mahati”, kaže.

Nije želio komentirati status Olega Butkovića.

“On ljude kleveće i to će ga koštati, jako. Izmišlja da su pod sankcijama, to su ozbiljne stvari. To je pokušaj da se baci sumporna bomba. Taj čovjek je počinio kazneno djelo. Odgovarat će pred zakonom. Zbrisao je nakon objave loših rezultata na izborima, on i Anušić. Gdje si zbrisao, to je moje pitanje njemu.”

Oglas

Demantirao je glasine o razgovoru s liderima manjina.

“Nikoga od zastupnika manjina nisam zvao. S nekim krugom ljudi jesam razgovarao, to je moje političko djelovanje i nikakav Ustavni sud mi to ne može zabraniti. Ovo pokazuje zašto je važno da nisam dao ostavku na mjesto predsjednika. Što bi ta ekipa napravila da jesam? Kladim se da bi Reiner dao mandat Plenkoviću.”

Nastavi čitati

Društvo

U etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku

Objavljeno

Piše

Dana 19.04.2024. godine je u Etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku te je tom prilikom održana svečena akademija.

Obilježavanju 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku pored predsjednika Kantonalnog suda u Novom Travniku Davora Kelava te predsjednika odjeljenja kao uposlenika prisustvovali su ministar pravde Bih Davor Bunoza, ministar federalnog ministarstva pravde Vedran Škobić, zamjenik predsjednice Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, ministrica pravosuđa i uprave Kantona Središnja Bosna Božana Petrović, direktor sudbene policije Federacije BiH Dženad Grošo, glavni kantonalni tužitelj Srednobosanskog kantona Šemsudin Fuško predsjednici općinskih sudovova Kantona Središnja Bosna kao i predstavnici Atlanske inicijative, Medica Zenica, Centra ženskih prava Zenica, ali i ostali gosti i partneri.

Svečanoj akademiji prisustvovali su i mediji koji su ina ovaj način podržali rad Kantonalnog suda u Novom Travniku uspostavljajući dobru komunikaciju i odličnu suradnju.

 

Oglas

 

 

Nastavi čitati

BiH

OSCE osudio usvajanje izbornog zakona RS

Objavljeno

Piše

Ian Borg, predsjedavajući OSCE-a, i Helga Marija Schmid osudili su odluke NSRS na jednostranom prijenosu nadležnosti sa države na entitet.

Ove radnje su protiv ustavnog poretka Bosne i Hercegovine uspostavljanjem paralelnih struktura koje narušavaju ukupnu sigurnost i stabilnost zemlje. OSCE ponovo potvrđuje svoju snažnu podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu Bosne i Hercegovine – navodi se u njihovom priopćenju.

Naglasili su da takvi koraci osporavaju dostignuća postignuta u smislu ključnih reformi i napredak u zemlji.

OSCE apelira na NSRS da povuče izborni zakon usvojen 18.travnja i poziva sve političke lidere u BiH da rade konstruktivno na razini državnih institucija uz fokusiranje na unapređenje neophodnih reformi u interesu svih građana, piše Avaz.

Oglas

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

BiHprije 24 minute

Teška prometna na M-17: Poginula 66-godišnja B.Z.

Žena inicijala B. Z. (66) poginula je u saobraćajnoj nesreći koja se danas u 16:10 sati dogodila u mjestu Mravići...

Crna kronikaprije 27 minuta

SREDNJA BOSNA: Dnevno zaradim marku, dvije, na nogama nosim kese, nemam čarapa

Hasema Ramić svim Bugojancima poznata kao Špedicija, živi na ulici i prikuplja sekundarne sirovine kako bi preživjela i zaradila za...

Politikaprije 2 sata

Pahor poručio da države regije neće biti spremne za ulazak u EU ni 2050. ako ovako nastave

Borut Pahor, bivši predsjednik Republike Slovenije obratio se medijima na konferenciji “Prijatelji Zapadnog Balkana” koja se održava u Ljubljani. Kazao...

BiHprije 3 sata

Zatvoren dvadeset peti sajam gospodarstva u Mostaru

Prema reakcijama izlagača i posjetitelja imali smo sajam kakvog se ne bi postidjeli ni veći gradovi u radije pa i...

BiHprije 3 sata

Jelena Trivić kandidatkinja za gradonačelnicu Banjaluke

Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić biće kandidatkinja za gradonačelnicu Banjaluke. Banjalučki Gradski odbor Narodnog fronta donio je jednoglasnu odluku da...

BiHprije 5 sati

Vrijednost izvoza tekstilne industrije u 2023. veća od 1,8 milijardi KM

Vrijednost izvoza industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u Bosni i Hercegovini u 2023. iznosila je 1.864.925.173 KM, što je...

BiHprije 5 sati

Danas se sastaju Sarajevo i Borac

Derbi 27. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine igra se u subotu od 20:45 na stadionu Asim Ferhatović Hase, kada...

Društvoprije 10 sati

SREDNJA BOSNA: Nije znala ni kravu pomusti, a kasnije od sira zaradila mirovinu

U selu Mudrike, smještenom ispod Babanovca na Vlašiću, porodica Smaile Mehić njeguje tradiciju proizvodnje vrhunskog kravljeg i ovčijeg sira već...

Oglas
Oglas
LM