Politika
Škotska najavila neovisnost
Velika Britanija i Europska unija postigle su dogovor o trgovinskom sporazumu, čime se izbjegao neuredan Brexit. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i glavni pregovarač Michel Barnier objavili su da je postignut “pošten i uravnotežen” sporazum između EU-a i Velike Britanije.
Dogovor je postignut sedam dana prije nego što Britanija zauvijek napusti jedan od najmoćnijih trgovinskih blokova, u svom najvećem vanjskopolitičkom zaokretu od kraja carstva.
– Drago mi je što mogu objaviti da smo postigli najveći trgovački dogovor, vrijedan 660 milijardi funta na godinu. To je sveobuhvatan ugovor o slobodnoj trgovini po uzoru na kanadski model kojim ćemo zaštiti radna mjesta i koji nam omogućuje prodaju britanskih proizvode bez tarifa i kvota, a našim će tvrtkama i izvoznicima omogućiti još bolje poslovanje s našim europskim prijateljima, rekao je britanski premijer Boris Johnson.
Međutim, reakcija iz Škotske koju je na twitteru objavila premijerka Nicola Sturgeon bila je očekivana, pa je ona tako napisala da se Brexit događa mimo škotske volje, te da je vrijeme da Škotska zacrta vlastitu budućnost kao neovisna europska nacija.
Irski je premijer Miheal Martin pak rekao kako ne postoji dobar Brexit za njegovu naciju, no sporazum je kompromis i najmanje loša verzija izlaska Velike Britanije u trenutačnim okolnostima.
Na dogovor su reagirali i Johnsonovi prethodnici u Downing streetu, pa je tako David Cameron koji je i raspisao referendum o Brexitu na twitteru napisao kako je ovo dobar kraj loše godine, Theresa May na istoj platformi ustvrdila da sporazum daje sigurnost da će poslovanje i trgovina ići dalje, a dogovor je pozdravio i hrvatski premijer Andrej Plenković dok su se europske novine raspisale o tome da je kaotičan Brexit izbjegnut.
– Imamo pošten i uravnotežen sporazum s Ujedinjenom Kraljevinom. Sporazum će zaštiti interese EU-a, osigurati pravedno tržišno natjecanje i predvidljivost za naše ribare, izjavila je Ursula von der Leyen na konferenciji za novinare u Bruxellesu.
Barnier je istaknuo da postignuti sporazum ne omogućava Velikoj Britaniji ista prava koje je imala kao članica.
– Bit će doista velikih promjena 1. siječnja. To je posljedica brexita, rekao je Barnier.
Ubrzo nakon objave da je sporazum postignut oglasio se i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel.
– Sveobuhvatni sporazum s našim susjedom, prijateljem i saveznikom najbolji je ishod za naše građane i poduzeća. Tijekom proteklih godina EU je pokazao svoje jedinstvo i odlučnost u pregovorima s Ujedinjenom Kraljevinom i nastavit ćemo čuvati isto jedinstvo, rekao je Michel. Dodao je da je sada vrijeme da Europsko vijeće i Europski parlament analiziraju sporazum koji su postigli pregovarači.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković pozdravio je postizanje trgovinskog sporazuma između Velike Britanije i Europske unije, izrazivši nadu u nastavak “snažnog partnerstva dviju strana.
– Pozdravljamo dogovor o budućim odnosima EU-a i Velike Britanije nakon intenzivnih pregovora tjedan dana prije kraja prijelaznog razdoblja i nadamo se nastavku snažnog partnerstva s Velikom Britanijom, napisao je Plenković na svom Twitter profilu, podijelivši objavu predsjednice Europske komisije (EK) Ursule von der Leyen.
Članice EU-a moraju odobriti privremenu primjenu sporazuma, a Europski parlament će o tome odlučivati u siječnju jer više nema vremena da to obavi do kraja ove godine.
Britanija je formalno napustila EU 31. siječnja, ali u tom prijelaznom razdoblju su pravila o trgovanju, poslovanju i putovanju ostala nepromijenjena. S početkom siječnja, Bruxelles će Ujedinjenu Kraljevinu tretirati kao treću zemlju.
Ako bi se sklopio trgovinski sporazum s nultim carinama i kvotama, očuvala bi se godišnja trgovinska razmjena u vrijednosti od skoro bilijun američkih dolara, ali i mir u Sjevernoj Irskoj sklopljen na Veliki petak 1998.
Velika Britanija Brexitom okončava 48 godina dug i bremenit odnos s francusko-njemačkim projektom ujedinjene Europe kao globalne sile.
EU i Britanija postigle sporazum, sad ga trebaju potvrditi parlamenti
Britanski parlament ima tek nekoliko dana da prouči i donese zakone potrebne za provedbu sporazuma prije roka 31. prosinca. Zasjedat će 30. prosinca.
Oporbena Laburistička stranka potvrdila je da će podržati sporazum, što znači da je osigurana potrebna većina u donjem domu parlamenta. Čelnik Laburista Keir Starmer rekao je da, unatoč tome što je dogovor “tanak”, i dalje bolji nego da ga nema.
Iako bi u Johnsonovoj stranci moglo biti tvrdih zagovornika brexita, koji će glasati protiv sporazuma jer on ne predstavlja “čisti” izlazak iz EU-a kakav su priželjkivali, njih neće biti dovoljno da ugroze vladin dogovor. Gornji dom parlamenta ga ne bi trebao blokirati.
Što će zastupnici podržati?
Zastupnici će vjerojatno biti nezadovoljni jer se od njih očekuje da u kratkom roku donesu potrebne zakone. Obično značajni zakoni mjesecima prolaze kroz parlament i uključuju detaljna čitanja i reviziju.
Dvije strane postigle su sporazum tek tjedan dana prije potpunog izlaska Britanije iz jednog od najmoćnijih trgovinskih blokova, u svom najvećem vanjskopolitičkom zaokretu od kraja carstva.
Trgovinski sporazum EU-a i Britanije trebaju odobriti i Europski parlament te 27 članica bloka. Izaslanici članica EU-a sastat će se 25. prosinca i početi proučavati postignuti dogovor./Hina
Politika
Mario Kordić: Nastavljamo gdje smo stali, više ćemo ulagati u ljude a manje u asfalt
Mario Kordić, kandidat Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH, ponovno je izabran za gradonačelnika Mostara na sjednici Gradskog vijeća. Ovo je njegov drugi mandat na čelu grada, a izbor je ovaj put završen u znatno kraćem vremenskom roku nego prethodni. Kordić je u razgovoru za Dnevnik RTV Herceg-Bosnu istaknuo važnost nastavka započetih projekata, modernizaciju Gradske uprave te rješavanje ključnih komunalnih i socijalnih pitanja kao glavne prioritete svoga rada.
“Veseli me što smo danas u jednoj sjednici uspješno okončali izbor gradonačelnika i predsjednika Gradskog vijeća. Stvoreni su preduvjeti za normalno funkcioniranje Grada Mostara. To je rezultat jasne podrške koju smo dobili na lokalnim izborima, ali i odgovornosti koju smo preuzeli kao lideri da Mostar učinimo boljim mjestom za život svih njegovih građana,” kazao je Kordić.
Dodao je kako očekuje nastavak široke suradnje svih vijećnika, bez obzira na političke razlike, te pozvao na usmjerenje prema rješavanju konkretnih gradskih problema.
Fokus na modernizaciji, komunalnim problemima i socijalnim programima
Govoreći o prioritetima svoga rada, Kordić je istaknuo potrebu daljnje modernizacije i digitalizacije procesa u Gradskoj upravi, čime bi se povećala njezina učinkovitost. -Naša vizija je otvoren i moderan grad, spreman na poštovanje raznolikosti svih svojih građana. Želimo grad koji je inkluzivan, izjavio je.
Osim toga, Kordić je naglasio važnost konsolidacije gradskih javnih poduzeća. “Ta poduzeća su ključna za svakodnevni život – od čistoće ulica do funkcioniranja javne rasvjete i odvoza otpada. Na tom polju već smo ostvarili značajne pomake, ali prostora za napredak ima još puno,” rekao je. Posebno je istaknuo projekte poput modernizacije Zračne luke Mostar te osnivanje i uspješno funkcioniranje Mostar Parkinga.
Kordić je najavio i veće ulaganje u socijalne programe, obrazovanje i kulturu. “U idućem mandatu želimo manje ulagati u asfalt i pločnike, a više u ljude. Posebnu pažnju posvetit ćemo socijalno ugroženim skupinama i demografskim programima kako bismo poboljšali kvalitetu života u Mostaru,” kazao je.
Deponija Uborak
Jedno od gorućih pitanja ostaje odlagalište otpada Uborak, koje je proteklih godina izazivalo prosvjede lokalnog stanovništva.
“Svjesni smo osjetljivosti ovog problema. Plan prilagođavanja je dovršen, a okolišna dozvola trebala bi biti izdana ovih dana. Imamo osigurana sredstva i spremni smo odmah krenuti sa sanacijom lokaliteta. Uborak nema alternativu u ovom trenutku, ali naš je cilj njegovo trajno zatvaranje i sanacija,” rekao je Kordić, apelirajući na sve dionike da se pridruže rješavanju problema.
Statut i Mostarski paket
Komentirajući pitanje Statuta grada Mostara, Kordić je istaknuo kako trenutačni, nametnuti Statut ima određene protuustavne odredbe, ali je unatoč tome Grad funkcionirao protekle četiri godine. “Statut je ključni akt koji definira funkcioniranje grada. Vi znate kako je dogovoreno da će se Statut usvojiti nakon usvajanja Mostarskog paketa. Mostarski paket nažalost nije u cijelosti implementiran, odnosno implementiran je samo Izborni zakon Grada Mostara. To predstavlja nama jedan problem, jednu političku temu, kazao je Kordić.
Podsjećamo, kada Kordićkaže Mostarski paket on pod time misli na Mostarski sporazum iz 2020. godine koji su potpisali HDZ BiH i SDA kako bi omogućili održavanje lokalnih izbora u Mostaru nakon 12 godina te riješili pitanja legitimnog političkog predstavljanja. Sporazum je obuhvatio prilagodbe izbornog zakonodavstva, s ciljem sprječavanja političke majorizacije i osiguravanja ravnopravnosti konstitutivnih naroda, u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH. Međutim, on je proveden samo u dijelu koji se odnosi na Mostar, a zbog manipulacija i blokada iz SDA nije implementiran dio koji se odnosi na Izborni zakon BiH.
Kordić je na kraju razgovora izrazio nadu da će dogovor oko Statuta Grada Mostara biti postignut.
“Mi smo poprilično sigurni da možemo donijeti jedan Statut koji će biti na funkcioniranje i na dobrobit Grada Mostara. Onog momenta kad se riješi ta politička dimenzija mislim da ćemo i donijeti Statut”, rekao je Kordić.
Politika
Potpisan ugovor za sanaciju i dogradnju terena s umjetnom travom u Donjem Vakufu
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar, i načelnik Općine Donji Vakuf Senad Selimović, danas su u Donjem Vakufu potpisali ugovor o sanaciji i dogradnji terena s vještačkom travom u sklopu gradskog stadiona.
Realizacija ovog značajnog infrastrukturnog projekta rezultat je udruženih sredstava Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica i Općine Donji Vakuf. Projekat ima za cilj unapređenje sportske infrastrukture u općini, što će omogućiti kvalitetnije uvjete za treninge, sportske aktivnosti i održavanje utakmica, ali i doprinijeti razvoju lokalne zajednice i poboljšanju društvenog života povratnika.
„Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica kontinuirano ulaže u projekte koji imaju za cilj poboljšanje životnih uslova povratnika i svih građana. Ovaj projekat je važan ne samo za sportiste nego i za cijelu zajednicu Donjeg Vakufa,“ izjavio je ministar Dizdar.
Načelnik Selimović istakao je zahvalnost Ministarstvu na podršci i naglasio značaj ovog projekta za dalji razvoj sporta i zajednice: „Udruživanjem snaga pokazujemo kako zajedničkim radom možemo ostvariti velike rezultate.“
BiH
Mario Kordić iz HDZ-a ponovo je izabran za gradonačelnika Mostara
Mario Kordić iz HDZ-a ponovo je izabran za gradonačelnika Mostara na današnjoj konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara.
U drugi krug glasovanja su prošli Mario Kordić i Đani Rahimić iz SDA. Kordić je dobio 20 glasova, a Rahimić 15 glasova, javlja Klix. Prethodno je novi saziv Gradskog vijeća Grada Mostara položio prisegu te su formirani klubovi naroda. HDZ u novom sazivu mostarskog Vijeća ima 15 vijećnika, Koalicija za Mostar deset, Koalicija Grade moj tri kao i HRS, dok će stranke Trojke imati dva mandata, a po jedan Hrvatska lista za Jug i HDZ 1990.
Lider HDZ-a BiH Dragan Čović najavio je 28. studenoga da će i naredni mandat na čelu Grada Mostara dobiti dosadašnji gradonačelnik Mario Kordić, kojeg su vijećnici Grada Mostara 16. veljače 2021. godine također izabrali za gradonačelnika.
Kordić je liječničku karijeru počeo u Kliničkoj bolnici “Dubrava” u Zagrebu. U Mostar se vraća 1996. godine i radi u obiteljskoj firmi sestre i zeta. U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru zapošljava se 2003. godine − prvo kao specijalizant, zatim kao specijalista urologije i na kraju kao voditelj Odjela za žensku urologiju i liječenje urinarne inkontinencije na Klinici za urologiju. Od 2016. do 2021. godine obavljao je funkciju ravnatelja Doma zdravlja u Mostaru. Ranije je radio i kao savjetnik u Poliklinici “Mak” u Mostaru, no ranije je kazao da tu više nije angažiran.
Politika
Sutra u Mostaru sastanak predstavnika političkih stranaka koalicije na razini BiH
Sastanak predstavnika političkih stranaka koalicije na razini Bosne i Hercegovine bit će održan sutra u Domu HDZBiH u Mostaru.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, gostujući ranije ovog tjedna u jutarnjem programu BHT-a, rekao je da mu se čini da će sve one zaostatke s dva zadnja sastanka uspjeti dogovoriti kako bi zatim imali žurne sjednice Vijeća ministara i Parlamenta.
– Pokušavamo privesti fiskalnu godinu na korektan način i pripremiti proračune za sljedeću godinu. Također mi je važno da održimo dobre odnose i aktualnu vlast u ovom sadržaju – komentirao je Čović.
Kada su u pitanju pristupni pregovori s Europskom unijom, Čović je potvrdio da je postignut dogovor prema kojem će BiH imati jednog glavnog pregovarača i dva zamjenika, koji neće biti iz istog naroda, piše RTV HB.
Politika
U četvrtak konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća Busovača: Novi mandat pred novim izazovima
Općina Busovača u četvrtak, 5. prosinca 2024. godine, bit će domaćin konstituirajuće sjednice Općinskog vijeća. Ova sjednica, koja će se održati u prostorijama Općinskog vijeća s početkom u 10:00 sati, označit će početak novog mandata vijećnika te postavljanje temelja za daljnji rad lokalne vlasti.
Dnevni red sjednice uključuje ključne točke koje će oblikovati strukturu i funkcioniranje vijeća u nadolazećem razdoblju. Prvi korak bit će svečana izjava novih članova vijeća, koji će se time obvezati na odgovorno obnašanje svojih dužnosti.
Nakon toga, članovi vijeća imenovat će Privremeno povjerenstvo za izbor i imenovanje, što će otvoriti put za odabir ključnih funkcija unutar vijeća.
Među važnijim točkama je i izbor predsjedatelja Općinskog vijeća Busovača, kao i zamjenika predsjedatelja, čime će biti postavljeni ljudi koji će predvoditi rad i donošenje odluka u vijeću.
Jedan od prijedloga koji će biti razmatran odnosi se i na profesionalno obavljanje dužnosti predsjedatelja Općinskog vijeća. Na kraju, bit će izabrana i povjerenstva koja će imati ključnu ulogu u donošenju značajnih odluka vezanih uz različite aspekte lokalne politike.
Ova sjednica označava početak novog političkog ciklusa za Busovaču. Očekuje se da će konstituirajuća sjednica donijeti jasne smjernice za daljnji rad, kao i postaviti temelje za suradnju među vijećnicima u interesu svih stanovnika Busovače.
BiH
Hrvatski narodni sabor: Glavni problem u BiH nije postojanje konstitutivnosti, nego njeno negiranje
Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine najsnažnije osuđuje postupak ministra vanjskih poslova BiH i predsjednika Naroda i Pravde Elmedina Konakovića kojim je u diplomatski neprimjerenom i neutemeljenom istupu, putem diplomatske note, grubo i pogrešno okarakterizirao izjavu predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića kao negativnu, iako je predsjednik Jandroković u izjavi jasno pozvao na poštivanje prava i statusa tri konstitutivna naroda koji proistječu iz ustavnog poretka BiH. Istodobno, Hrvatski narodni sabor podsjeća sve samoproglašene patriote, koji su ovih dana ostrašćeno i samodopadno branili Bosnu i Hercegovinu od čovjeka koji javno zagovara poštivanje i provođenje Ustav BiH, kako je ustav pravni temelj svake države, pa tako i BiH.
– Podsjećamo ministra vanjskih poslova kako je, preuzimajući aktualnu dužnost, 25. siječnja 2023. godine položio zakletvu kojom se obvezao da će: “savjesno obavljati povjerene mu dužnosti, poštivati Ustav Bosne i Hercegovine i u potpunosti provoditi Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini”. Sukladno, ističemo kako je obveza ministra Konakovića, i svih dužnosnika, čuvati ustavno definirana prava i potpunu ravnopravnost konstitutivnih naroda BiH. Istodobno, izražavamo duboku zabrinutost zbog sve češće prakse privatiziranja stavova Ministarstva vanjskih poslova BiH, podsjećajući na činjenicu da ministar Konaković i Ministarstvo u svom djelovanju moraju predstavljati sva tri konstitutivna naroda i građane BiH, a ne svoje osobne stavove ili političke opcije. Stoga, osobito važnim smatramo naglasiti kako glavni izvor političkih problema u BiH nije postojanje konstitutivnosti, niti djelovanje ljudi koji javno zagovaraju poštivanje i provođenje principa konstitutivnosti, nego nepoštovanje, relativiziranje i negiranje ovog, natkrovljujućeg, načela.
Osobito u trenucima kada Bosna i Hercegovina, pod vodstvom hrvatskih i drugih europski orijentiranih dužnosnika, nastoji ostvariti iskorake na europskom putu, HNS BiH smatra neprimjerenim upućivati neosnovane verbalne napade na dužnosnike prijateljske države koja je i u posljednjim tragičnim poplavama koje su zahvatile dijelove BiH žurno iskazala svoju pomoć. Na koncu, Hrvatski narodni sabor koristi priliku iskazati zahvalu vodstvu Republike Hrvatske na pomoći u izgradnji europske, stabilne i prosperitetne BiH – navodi se u priopćenju za medije.
BiH
Izetbegović: SDA je spremna sa Cvitanovićem smjeniti Čovića
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović gostovao je sinoć u Dnevniku D na Federalnoj televiziji i tu je pozvao Elmedina Konakovića da podnese ostavku na poziciji ministra vanjskih poslova BiH.
Izetbegović se osvrnuo na otkazivanje Samita lidera Zapadnog Balkana koji se trebao održati u Neumu kazavši da je vlast obrukala državu BiH. Podsjetimo, tender za organizaciju ovog događaja je oboren žalbom MITA grupe. Tender je prvobitno dobila firma Mindeset.Jako smo se obrukali. Pokazali nesposobnost da tako nešto organiziramo. Mislim da će doći do nastavka bruke, pokazat će se da je nereferentnoj firmi dat posao, da su se lažirali neki dokumenti… Ono što iz medija saznajem vrlo je sumnjivo. I pored toga, krenuli su veoma kasno, nisu uračunali rokove i moguće žalbe. Ovo je fijasko. Jedan principijelan ministar vanjskih poslova bi podnio ostavku nakon ovoga”, naveo je Izetbegović.Nakon toga je iznio brojne kritike na rad vlasti i Trojku. On je kritizirao i Vladu FBiH odnosno premijera Nermina Nikšića da su uništili sve što je SDA ostavila dobro, a Trojku je optužio da previše popuštaju Dodiku i Čoviću.Zanimljivo, na kraju je upitan bi li SDA podržala smjenu Dragana Čovića iz rukovodstva Doma naroda BiH, sad kada je jasno da vlast više nema većinu u ovom domu.
“Naravno da bi. Sad je na Iliji Cvitanoviću. Mislim da i SDS i Ilija Cvitanović treba da razmisle da li žele da postanu lideri ili da ostanu u sjeni. Čime zadovoljan Cvitanović? Ima li on namjeru da postane rival HDZ-u? Ako ima, onda treba da sjedne za onaj sto. Ako je spreman da ostane u sjeni, onda neće moći iskoristiti ovu šansu. SDA je spremna”, naveo je Izetbegović.
Politika
Oglasio se Konaković nakon otkazivanja samita u Mostaru
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković oglasio se nakon što je otkazan Samit lidera Zapadnog Balkana i Europske unIje. Inače, trebao je biti 4. i 5.prosinca organiziran u Neumu.
O svemu se putem društvenih mreža oglasio i Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.
“Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine nije organizator samita u Neumu, nema dodirnih tačaka sa otkazivanjem samita, čak nisam kao ministar vanjskih poslova planirao prisustvovati samitu jer u istom terminu imamo potvrđen sastanak OSCE-a na Malti. Novinare molim da ne izvještavaju površno o ovoj temi, a državne zastupnike da se upoznaju sa materijom o kojoj javno govore”, naveo je Konaković, prenosi N1.
BiH
IZBORI ZA PREDSJEDNIKA HRVATSKE: Poziv na prethodnu/aktivnu registraciju birača
Konzulat Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini, sa sjedištem u Vitezu, objavljuje
POZIV NA PRETHODNU/AKTIVNU REGISTRACIJU BIRAČA ZA GLASOVANJE U INOZEMSTVU NA
IZBORIMA ZA PREDSJEDNIKA REPUBLIKE HRVATSKE.
Izbori za predsjednika Republike Hrvatske u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike
Hrvatske održat će se u nedjelju 29. prosinca 2024. godine.
Eventualni drugi krug Izbora za predsjednika Republike Hrvatske u diplomatsko-konzularnim
predstavništvima Republike Hrvatske održat će se u nedjelju 12. siječnja 2025. godine.
Pozivaju se svi hrvatski državljani koji žele glasovati na izbornim mjestima u diplomatsko-
konzularnim predstavništvima Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini na prethodnu/aktivnu registraciju birača.
Prethodna/aktivna registracija provodit će se u periodu od 29. studenog (petak) do 18. prosinca
(srijeda) 2024. godine.
Konzularno područje Konzulata u Vitezu obuhvaća sljedeće općine: Bugojno, Busovača, Dobretić,
Donji Vakuf, Fojnica, Gornji Vakuf/Uskoplje, Jajce, Kiseljak, Kreševo, Novi Travnik, Travnik i Vitez.
Uvjet za ostvarivanje prava na glasovanje u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike
Hrvatske:
– hrvatski državljani koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj trebaju diplomatsko-
konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini dostaviti Zahtjev
za prethodnu registraciju birača s prebivalištem u Hrvatskoj,
– hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a koji posjeduju ili
su podnijeli zahtjev za e-osobnom iskaznicom, ne moraju se aktivno registrirati već
će, po službenoj dužnosti, biti aktivno registrirani prema adresi prebivališta iz e-osobne
iskaznice.
Ukoliko žele glasovati na području drugog diplomatsko-konzularnog predstavništva
odnosno u Republici Hrvatskoj, moraju podnijeti zahtjev za promjenu mjesta aktivne
registracije.
– hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj i koji ne posjeduju
ili nisu podnijeli zahtjev za e-osobnom iskaznicom trebaju diplomatsko-konzularnom
predstavništvu Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini dostaviti Zahtjev za aktivnu
registraciju birača koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj.
Birači se mogu na jednom zahtjevu za registraciju registrirati i za prvi i za eventualni drugi krug glasovanja.
Zahtjevi za prethodnu/aktivnu registraciju i zahtjevi za promjenu mjesta aktivne registracije birači
podnose najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u Bosni i
Hercegovini, odnosno nadležnom uredu uprave u Republici Hrvatskoj ako će na dan održavanja izbora
boraviti u Republici Hrvatskoj. Zahtjevi se podnose na jedan od sljedećih načina: osobno u Konzulatu
Republike Hrvatske u redovnom radnom vremenu Konzulata (svaki radni dan od 09:00 do 16:00 sati),
putem redovne pošte ili putem e-pošte (krh.vitez@mvep.hr) .
U svim slučajevima podnositelji zahtjeva mora vlastoručno ispuniti ii potpisati svoj zahtjev za
prethodnu/aktivnu registraciju.
Podsjećamo birače koji imaju vjerodajnice i pristup aplikaciji e-Građani da zahtjev za privremeni upis,
prethodnu registraciju i aktivnu registraciju mogu podnijeti putem iste.
Rok do kojeg birači mogu podnositi zahtjeve za upis, dopunu ili ispravak registra birača (završetak
prethodne/aktivne registracije) jest u srijedu 18. prosinca 2024. godine.
Zahtjevi za prethodnu/aktivnu registraciju i zahtjev za promjenu mjesta aktivne registracije mogu se
dostaviti putem redovne pošte na sljedeću adresu:
Konzulat Republike Hrvatske u BiH, Vitez
Franšizni centar BiH, Poslovni centar 96 broj 2
72250 Vitez
Telefon: +387 30 719 200
E-pošta: krh.vitez@mvep.hr
Obrazac 6 ZAHTJEV ZA ODUSTANAK OD PRETHODNE REGISTRACIJE
Obrazac 7 ZAHTJEV ZA ODUSTANAK OD AKTIVNE REGISTRACIJE
Obrazac 4 ZAHTJEV ZA PROMJENU MJESTA AKTIVNE REGISTRACIJE
Obrazac 3 ZAHTJEV ZA AKTIVNU REGISTRACIJU-PRETHODNU REGISTRACIJU