Ruske su snage preuzele inicijativu u Ukrajini i započele svoju sljedeću veliku ofenzivu u Luhanskoj oblasti. U najnovijem izvješću, američki think tank Institut za ratne operacije (ISW) piše kako se tempo ruskih operacija duž linije Svatove – Kremina na zapadu Luhanske oblasti značajno povećao prošlog tjedna.
Ruski izvori izvještavaju da konvencionalne ruske trupe napadaju ukrajinske obrambene linije i neznatno napreduju duž granice Harkivske i Luhanske oblasti, posebno sjeverozapadno od Svatova u blizini Kupjanska i zapadno od Kremine. ISW ističe da ruska ofenziva još nije dosegnula svoj puni tempo te da ukrajinske snage zasad sprečavaju ruske snage u osvajanju značajnijih dobitaka.
Kremina se nalazi oko 100 kilometara sjeverozapadno od grada Luhanska. Kada bi probile ukrajinske redove, ruske bi trupe bile korak bliže Kramatorsku, puno većem gradu. Kijev upozorava da ruske snage nastoje preuzeti potpunu kontrolu nad Donbasom.
“Kijev vjeruje da će se ruske ofenzive odvijati u istočnim i južnim regijama zemlje”, otkrio je za AP zamjenik šefa ukrajinske vojne obavještajne službe Vadim Skibitski, uz napomenu da će moskovske snage pokušati u cijelosti zauzeti istočnu regiju Donbas i južnu regiju Zaporižja.
Kijev vjeruje da Rusija planira mobilizirati još 300.000 do 500.000 vojnika uz prethodno mobiliziranih 300.000. SAD procjenjuje da skupina Wagner trenutno ima oko 50.000 svojih pripadnika raspoređenih u Ukrajini, uključujući 10.000 plaćenika i 40.000 zatvorenika regrutiranih iz ruskih zatvora.
Rusija se također počela naoružavati i ukopavati za nadolazeću ofenzivu. Ukrajinska vojska procjenjuje da Rusija već ima 1800 tenkova, 3950 oklopnih vozila, 2700 topničkih sustava, 810 višecijevnih raketnih lansera iz sovjetske ere kao što su Grad i Smerč, 400 borbenih zrakoplova i 300 helikoptera spremnih za novi val napada.
Nova velika ofenziva na istoku Ukrajine dala bi Moskvi dobre šanse da osvoji cijeli Donbas do kraja ožujka, piše Washington Post. Naime, upravo je u tom dijelu proteklih devet godina Rusija gomilala svoje snage. Ruski vojnici pretvorili su “svoju” – okupiranu – stranu fronte u područje zemljanih barijera, dubokih rovova i gustih redova piramidalnih protutenkovskih zapreka poznatih kao zmajevi zubi.
No, da bi se probili do dijelova Donjecka i Luhanska koji su još uvijek pod kontrolom Kijeva, Rusi se trebaju probiti kroz mrežu napuštenih kuća, vojnih baza i podruma u kojima su se Ukrajinci dobro ukopali. To uključuje mjesta kao što su Slovjansk, Kramatorsk, Kostjantinivka, Časiv Jar i Družkivka. Dosad je ruski napredak kroz urbana bojišta bio spor i prilično neuspješan, pogotovo u području Bahmuta, gdje su Rusi zabilježili velike gubitke. Ukrajinci primjećuju da se tempo granatiranja oko Bahmuta smanjio i da umjesto toga Rusi šalju borce u valovima, uglavnom bez zaštite oklopnih vozila. Pretpostavlja se da bi tako mogla izgledati nova ofenziva u toj regiji.
“Nemamo dovoljno streljiva da ubijemo sve ljude koje šalju. Čini se da im nije ostalo mnogo minobacača i granata, ali imaju neograničene ljudske resurse”, rekla je Irina Ribakova, glasnogovornica 93. mehanizirane brigade u Bahmutu.
Kijev također pomno prati situaciju oko rijeke Dnjipro, koja presijeca južne regije Zaporižja i Herson. Posljednjih mjeseci Rusi su u to područje počeli gomilati trupe; zabilježen je dolazak najmanje dviju novih bataljunskih taktičkih skupina. Putin je, naime, obećao da će vratiti kontrolu nad gradom Hersonom, iz kojeg su Rusi pobjegli u studenom nakon uspješne ukrajinske protuofenzive.
“Ukrajinske snage nisu stacionirane u gradovima u Zaporižju. Linija bojišta uglavnom prolazi kroz polja. To nam ide u prilog. Sagradili smo mnogo utvrda u tim poljima”, rekao je Oleksij Dmitraškivski, glasnogovornik regija Doneck i Zaporižja. Iako su se povukli iz grada Hersona, Rusi i dalje kontroliraju dovoljan dio Zaporižja i Hersona da bi održali kopneni most do Krima.
Iako su Putinovi planovi u najvećoj mjeri koncentrirani na četiri regije jugoistočne Ukrajine, Moskva bi također mogla izvesti neočekivani potez i krenuti u napad sa sjevera, kao što je to učinila na početku invazije prije godinu dana. Tada su se ruske snage slijevale preko granica iz Bjelorusije prema gradu Černihivu i iz Rusije prema gradu Sumiju.
Međutim, ukrajinski vojni analitičari ne vide sjever kao najizgledniju lokaciju za ruski napad i ističu da Rusija nije akumulirala značajne trupe na tom području. No, posljednjih dana Rusija je granatirala Sumi i Černihiv, a ima i nekoliko zrakoplova stacioniranih u Bjelorusiji.
“Znamo da su ostavili avione i helikoptere u Bjelorusiji, ali ne znamo s kojim ciljem”, rekao je pukovnik Jevhenij Silkin, pomoćnik zapovjednika ukrajinskih oružanih snaga. Ofenziva sa sjevera pruža Putinu nekoliko prednosti – prije svega, to su kratki opskrbni lanci do i iz Rusije. Ukrajina posebno užurbano posljednjih tjedana radi na izgradnji betonskih barijera, rovova i zamki za tenkove na tom području.
Centralna.ba