Poveži se s nama

Politika

‘Razminiranje ukrajinskog područja veličine tri Hrvatske trajat će desetljećima‘

Objavljeno

“Svaki dolazak u Kijev ima veliku važnost. Tako pokazuje Ukrajincima da nisu sami. Podrška Andreja Plenkovića u Kijevu nije samo prijateljska podrška, nego je podrška i jedine zemlje u EU-u koja ima iskustvo rata”, rekla je hrvatska veleposlanica u Kijevu Anica Djamićpiše N1.

Ona kaže kako je ukrajinski grad Bucha dobila naziv grada heroja jer je simbol stradanja nevinih i civila.

“To je bio prvi šok za cijelu Ukrajinu da se takvi zločini mogu dogoditi nad civilnim stanovništvom. Svima je stalo da se od najizvornijih sudionika tih događanja prikupe dokazi, zbog toga je osnovana i digitalna platforma. Postoji jedna skupina koju su osnovale EU, SAD i Velika Britanija, a u njoj sudjeluju i dva stručnjaka iz Hrvatske. Kažnjivost je ono što se želi postići kako zločini ne bi ostali nekažnjeni”, rekla je.

Navodi kako je procesuiranje zločinaca dug i složen proces.

Oglas

“Politička podrška koju je Ukrajina dobila može rezultirati vrstom političkog pritiska da se to dogodi ranije. Bit će potrebno zadovoljiti sve pravne okvire da bi se sudilo za određene počinjene zločine”, rekla je pa je prokomentirala razminiranje ukrajinskih površina.

“Ako znamo da je površina u Ukrajini veličine tri Hrvatske zaražena minama, onda znamo da postoji široko polje rada. Mi još nismo završili proces razminiranja više od 30 godina nakon rata, i Ukrajina će to raditi nekoliko desetljeća”.

Za kraj poručuje da čim je rat počeo da su se naši prioriteti promijenili.

“Naši građani koje je trebalo evakuirati došli su u fokus, kao i organiziranje humanitarne pomoći. Kad bismo reagirali na svaku uzbunu, ne bismo mogli ništa raditi. Dobili smo upute kada zaista otići u sklonište”, zaključila je, piše N1.

Oglas

Oglas

BiH

Čović: Pozivam nositelje vlasti da sami donosimo odluke i vodimo političke procese

Objavljeno

Piše

Predsjednik HDZ-a i HNS-a BiH, predsjednik Dragan Čović smatra da je odluka visokog predstavnika o nametanju izmjena Izbornog zakona BiH potpuno nepotrebna i neprihvatljiva te da može imati nesagledive posljedice za intregracijske perspektive i europsku budućnost BiH.

U intervjuu za Fenu predsjednik Čović naglašava da se ovakvim djelovanjem OHR-a potpuno negiraju i nedavna pozitivna izvješća iz Europske unije prema BiH, gdje su snažno naglašeni jednogodišnji pozitivni rezultati izvršne i zakonodavne vlasti u BiH.

-Bez ikakve potrebe visoki predstavnik nameće 114 izmjena Izbornog zakona čime se poništavaju svi pozitivni učinci na našem europskom putu. Ovim nametanjem kompromitiraju se i svi dosadašnji pozitivni učinci parlamentarne većine i stavlja pod znak pitanja njihov budući zajednički rad.  Posljedice ovakvih nametanja u ovom trenutku mogu biti nesagledive za intregracijske perspektive i europsku budućnost BiH. Stoga pozivamo OHR i članice PIC-a da preispitaju ovu odluku i cjelovito sagledaju njezine posljedice, naglašava predsjednik Čović.

Dodaje kako su zabrinjavajuće izjave političkih lidera vezano za ove nametnute odluke, iz kojih se jasno iščitava vidno odstupanje od do sad utvrđenih zajedničkih stajališta, a što je najgore, prepoznaje se jasna podjela po nacionalnoj osnovi.

Oglas

-Nametanje ovog i bilo kojih drugih zakona uspostavlja praksu kojom se obesmišljava uloga parlamenta i demokratskih izbornih predstavnika, što je srž demokracije. Stoga pozivamo sve nositelje vlasti, bez obzira na različito promišljanje oko nametnutih odluka, da sukladno Ustavu BiH i najvišim demokratskim standardima legitimno izabrani predstavnici donose odluke i predvode političke procese u BiH, smatra predsjednik Čović.

Za odluku EU o otvaranju pristupnih pregovora predsjednik Čović kaže da je sigurno povijesni trenutak.

-Rezultat je to jednog intenzivnog rada, posebno u zadnjih 12 mjeseci otkako je imenovano ovo Vijeće ministara BiH. Uspjeli smo pokazati se do kraja kredibilni i vjerodostojni kod partnera s kojima smo razgovarali, ističe predsjednik Čović uz napomenu da su ostale neke obveze prema EU koje nisu završene.

Činjenica je, ističe, da je EU prepoznala to što smo uradili, ali da sada treba pokazati vjerodostojnost kroz ovu godinu i ubrzanom dimanikom raditi na europskom putu.

Oglas

-Već neki govore o tomu tko treba biti glavni pregovarač, ali to ne treba biti pitanje prijepora. Mi tu trebamo koristiti mehanizam koordinacije i uvjeren sam da ćemo, imajući u vidu da je u pitanju dug proces, riješiti to kroz neku vrstu rotacije u jednom timu ljudi koji će biti isključivo angažirani na ovom zadatku, smatra predsjednik Čović.

Dodaje i kako je odlukom o otvaranju pristupnih pregovora stvoren jedan novi okvir i da više nije moguće imati prostor za djelovanje visokog predstavnika kao protektora i korigiranje onoga što radi zakonodavna i izvršna vlast na svim razinama. Pregovarački proces, kaže, ne ide s takvim djelovanjem OHR-a.  

On navodi da bilo kakvo nametanje od strane visokog predstavnika derogira pregovarački proces koji smo dobili.

-To apsolutno pokazuje nedosljednost i nas u BiH i partnera iz međunarodne zajednice prema prijateljima iz EU koji su nas upozoravali na našu spremnost za pregovore. Nametanje ide na ruku njima da kažu da su bili u pravu i da mi nismo dostigli tu razinu demokratičnosti da sami donosimo odluke. Njegova prisutnost među nama je dobrodošla kao korektiv u smislu skretanja pozornosti da neke stvari jesmo ili nismo uradili, ali nikako da taj posao radi umjesto nas. Mnogo više prostora treba provesti u koordinaciji s nama, a ne u nametanju rješenja, ističe predjsednik Čović. 

Oglas

Vladajuće stranke, kaže, trebaju pokazati da mogu kroz parlamente donositi nužne zakone i da nema nikakvog razloga za intervenciju sa strane.

Mora se, dodaje, napraviti unutarnji dogovor bar u onim elementima izborne reforme koji su prihvatljivi svim stranama.

-Nažalost, sve kolege koje se očituju protiv prijedloga HDZ-a u osnovi nemaju ništa protiv njega, ali se iz određenih razloga zauzimaju jednu takvu poziciju, ne davajući nikakav kontra-prijedlog onome što smo usuglasili pa i onoga što nismo usuglasili još, a raspravljalo se o tome. To je prvenstveno izbor članova Predsjedništva BiH. Ja osobno mislim da smo tim prijedlogom do kraja ispoštovali Ustav BiH, sve elemente koji do kraja definiraju izbor dva člana Predsjedništva BiH iz Federacije, županiju kao osnovu izbornog procesa u BiH. Tako da ja mislim da se bolje rješenje od toga neće naći i oko toga ćemo mi u konačnici naći dogovor. Bitno je da razumijemo da su Opći izbori tek 2026. godine, dovoljno daleko da danas ta tema nikoga pretjerano ne opterećuje, smatra predsjednik Čović.

Bilo bi odlično, ističe on, ako politički akteri u nekom razumnom roku od godinu ili dvije uspiju doći do promjene Ustava BiH pa kroz to definirati i sve presude suda u Strasbourgu.

Oglas

-Treba tražiti što manje izmjene Ustava, a da opet to sve prihvatimo. Do tada mi moramo imati jedan element odvraćanja onih koji su na tome stvarali političke probleme. Tih pet županija koje mi definiramo kao element odvraćanja također je teško osporiti, jer su dvije od tih pet izrazito multietničke, a u jednoj su Hrvati i u manjem broju. Čuo sam priče da je to de facto nova izborna jedinica. Ja ću reći da de iure definitivno nije i ona sama po sebi ne mora biti ni korištena ako će to biti dovoljan odvraćajući element, pojašnjava predsjednik HDZ-a BiH.

Kada su u pitanju ostala otvorena pitanja unutar vladajuće koalicije, predsjednik Čović kaže da ovih dana zajedno sa suradnicima treba imati odvojene razgovore s partnerima u Federaciji, a potom i sa SNSD-om, bez nazočnosti javnosti. Treba, kaže, podvući crtu i vidjeti što od dogovorenog nije realizirano, jer bez toga nema smisla preuzimati nove obveze.

Komentirajući prijepore oko izgradnje i upravljanja plinovodom Južna interkonekcija, predsjednik Čović naglašava da je to jedna od tema koja je za HDZ strateška.

-Neki su tu bili i grubi prema nama pa i prema meni osobno, kada je u pitanju procjena. Vrlo transparentno, do kraja – Južna Plinska Interkonekcija je strateški interes hrvatskog naroda, Hrvata u BiH i Hrvatskoj. Ta infrastruktura prolazi od Hercegovačko-neretvanske, preko Zapadnohercegovačke, Hercegbosanske županije do Središnje Bosne. To područje je do sada bilo potpuno nepokriveno kada je u pitanju ovaj energent i nema nijednog razloga da ta infrastruktura dugoročno ne bude pokrivena javnim poduzećem koje će u potpunosti biti vlasništvo Vlade FBiH, kao što je i BH Gas kao takav. Nezamislivo je da danas u takvim tvrtkama u federalnom vlasništvu, a o tome želimo s partnerima razgovarati, nemate nijednog Hrvata u nadzoru, u upravi. Uzmite namjensku industriju u FBiH – pa tamo nema niti jednog Hrvata među tisućama uposlenika. Pa je li to normalno, a mi smo partneri? To su institucije čija je jurisdikcija u federalnoj Vladi i parlamentu, ističe predsjednik Čović.

Oglas

Cilj je, dodaje, dobiti jedan potpuno novi izvor plinskog energenta.

-Odbacujemo optužbe da mi radimo u interesu nekoga. Mi samo radimo u interesu hrvatskog naroda Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a time i same BiH. I ako imate danas Gas RS čak kroz dvije tvrtke pa imate BH Gas, navedite mi jedan valjan razlog zašto ne bi bila i ta Južna Plinska Interkonekcija, ne samo jezično da je drugačije, nego i formalno-operativno. A sad, kakve ćemo odnose napraviti unutar Federacije, to je sad nešto drugo. Kao što imamo dvije elektroprivrede u vlasništvu Federacije, a slično je i s telekomima, poštama itd. Znači, osnova ustavna i zakonska je tu. Ja razumijem prijatelje koji bi to malo drugačije uredili i uradili, ali ne može bez hrvatskog naroda. To nije bilo čiji privatni interes. Ne možete ući u biznis od 300 ili 400, 500 milijuna eura, koliko će cijeli taj posao vrijediti u idućih sedam ili osam godina, a da isključite interes naroda koji će koristiti tu infrastrukturu, a to su predstavnici, građani ovih županija, navodi predsjednik Čović.

Dodaje da tu apsolutno nitko ne bi smio imati primjedbe pristupu. A kako sve to tehnički i pravno organizirati, to treba dogovarati, ali nikako s pozicije sile.

-Ovo su preozbiljne, dugoročne, strateške stvari. Energija je apsolutno strateško pitanje i mi želimo za BiH apsolutnu energetsku neovisnost, baziranu isključivo na zelenoj energiji. To nije plin, kao što nije bio ni ugljen. Plin će se također dodatno oporezivati. Mi trebamo napraviti tu infrastrukturu, osloboditi se pritiska Istoka kada je u pitanja opskrba ovog područja, ali potpuno se okrenuti zelenoj energiji vjetra, sunca, vode i onoga što će doći kao novi koncept baziran na tim energijama. To je vodik i ne znam što još će nam biti zanimljivo. Tu trebamo primijeniti potpuno standarde EU, poručuje predjsednik Čović.

Oglas

Govoreći o očekivanjima od izbora u Hrvatskoj, on kaže da će HDZ BiH raditi na osiguranju sva tri mandata iz 11. izborne jedinice za sestrinski HDZ i uvjeren je da će to i ostvariti.

-Mi smo proteklih osam godina imali intenzivnu komunikaciju sa svim institucijama Republike Hrvatske i da toga nije bilo ne bismo imali ni pregovarački proces s EU danas. Primarno tu ističem Vladu RH i osobno premijera Andreja Plenkovića, koji je od početka glavni zagovornik tog procesa. Imali smo potporu i predsjednika Sabora i predsjednika Republike. Nije svejedno tko će pobijediti na izborima u Hrvatskoj. Nama je prevažno da imamo kontinuitet sadašnje Vlade, da možemo dimaniku koju smo vezivali za sve fondove, uključujući prekogranične, dalje nastaviti. Mnogo lakše ćemo pristupati tim fondovima preko prijatelja iz RH s kojima je to već uhodano. Šest ili sedam resora Vlade RH je izravno uključeno u taj dio financiranja projekata u BiH i mjesečno jedan od ministara Vlade RH je u BiH. Premijer Plkenković je također često u BiH i doći će i na otvaranje Mostarskog sajma gdje je RH država partner, najavljuje predsjednik Čović.

Neki potezi u zadnje vrijeme koje, kaže, ne želi analizirati, idu do kraja na ruku HDZ-u i siguran je da će HDZ sa svojim koalicijskim partnerima imati uvjerljiviju većinu u Saboru RH nego što je to do sada bio slučaj.

Osvrnuo se i na skore europske izbore. Smatra da bi jedan od 12 zastupnika koji idu u Europski parlament iz RH opet trebao biti iz BiH i to s liste HDZ-a, jer je važno „da imamo nekoga tko može autentično sagledati poziciju BiH pa i poziciju hrvatskog naroda kroz Europski parlament“.

Oglas

Predsjednik Čović najavljuje i pripremu za lokalne izbore u BiH, uključujući suradnju s drugim strankama kroz Hrvatski narodni sabor, posebno tamo gdje Hrvati nisu u većini.

-Uvjeren sam da će HNS adekvatno odgovoriti i već na narednoj sjednici Predsjedništva HNS-a ćemo to raspraviti. Pozvali smo sve stranke da se izjasne oko toga i ja vjerujem da će otprilike pola tih stranaka biti povezano s nama u nekim općinama, posebno tamo gdje smo kao narod izloženi zbog svoje brojnosti. Za nas je strateško pitanje Mostar, Stolac, Čapljina, kao i Žepče u središnjoj Bosni i niz drugih općina u tom dijelu zemlje. Činjenica je da smo dosta dobro s partnerima iz HNS-a radili u protekle četiri godine i uvjeren sam da ćemo tu komunikaciju nastaviti na isti način, zaključuje predsjednik dr. Dragan Čović u razgovoru za Fenu.  

Nastavi čitati

BiH

SREDNJA BOSNA UZ VIDOVIĆA: Radoje Vidović na listi HDZ-a u XI. Izbornoj jedinici za Sabor Hrvatske

Objavljeno

Piše

Nacionalni odbor HDZ-a danas je usvojio liste za parlamentarne izbore koje će sutra stranka predati Državnom izbornom povjerenstvu, a Jutarnji list prvi donosi sve HDZ-ove kandidate na listi.

Većih iznenađenja nema, na listi su svi ministri i stranački čelnici, šefovi lokalnih i regionalnih organizacija, župani i gradonačelnici, bivši saborski zastupnici.

S liste je ipak izostao Mario Kapulica, član Predsjedništva i Predsjednik Zajednice utemeljitelja HDZ-a “Dr. Franjo Tuđman”, ali i Nada Murganić, bivša ministrica socijale i članica Predsjedništva i predsjednica Zajednice žena HDZ-a “Katarina Zrinski”. Na listi u IX. izbornoj jedinici nema ni Božidara Kalmete, predsjednika zadarskog županijskog HDZ-a koji je opterećen sudskim postupcima, ali koji je unatoč tome na prošlim izborima sa zadnjeg mjesta osvojio najveći broj preferencijalnih glasova.

U prvoj izbornoj jedinici na šestom se mjestu našao glasnogovornik Vlade Marko Milić, a na osmom Alemka Markotić, dok je na zadnjem mjestu Josip Lucić. Ministar Vili Beroš, koji je na prošlim izborima osvojio najveći broj preferencijalnih glasova u desetoj izbornoj jedinici, sada je na drugom mjestu u šestoj izbornoj jedinici koju nosi Davor Božinović. Predsjednik zagrebačkog HDZ-a Mislav Herman na trećem je mjestu, a nestranački ministar financija Marko Primorac na četvrtom. Na šestom je mjestu Davor Ivo Stier, a na osmom Marko Pavić. Ministrica turizma Nikolina Brnjac sedma je u sedmoj izbornoj jedinici, a Majda Burić osma. U devetoj izbornoj jedinici preferencijalne glasove sa zadnjeg mjesta lovit će šibenski gradonačelnik Željko Burić, a Hrvoje Zekanović dobio je sedmo mjesto. U desetoj izbornoj jedinici nema većih iznenađenja. Sa zadnjeg će mjesta listi pomoći bivši ministar obrane i general Damir Krstičević, dok se na listi za dijasporu na petom mjestu nalazi predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji, Jasna Vojnić.

Oglas

Izbornu listu za dijasporu predvodi Zvonko Milas, a slijedi Nevenko Barbarić i Radoje Vidović koji bi trebao opet predstavljati Središnju Bosnu.

Izborne liste

I. IZBORNA JEDINICA

1. ANDREJ PLENKOVIĆ

Oglas

2. ŽELJKO REINER

3. NINA OBULJEN KORŽINEK

4. KREŠIMIR AČKAR

5. DARKO KLASIĆ (HSLS)

Oglas

6. MARKO MILIĆ

7. LJUBICA LUKAČIĆ

8. ALEMKA MARKOTIĆ

9. MATO ČIČAK

Oglas

10. MAKSIMILIJAN ŠIMRAK

11. MARIO ŽUPAN

12. TUGOMIR MAJDAK

13. IVICA MIŠKULIN

Oglas

14. JOSIP LUCIĆ

II. IZBORNA JEDINICA

1. GORDAN JANDROKOVIĆ

2. KRUNOSLAV KATIČIĆ

Oglas

3. DARIO HREBAK (HSLS)

4. ANTE DEUR

5. GORDAN GRLIĆ-RADMAN

6. MIRO TOTGERGELI

Oglas

7. JAVOR BOJAN LEŠ

8. SANELA GRBAŠ BRATKOVIĆ

9. ZDRAVKA BUŠIĆ

10. TOMISLAV OKROŠA

Oglas

11. FRANJO POLJAK

12. EVA JENDRIŠ ŠKRLJAK

13. BRANKO HRG (HDS)

14. MARKO MARUŠIĆ

Oglas

III. IZBORNA JEDINICA

1. ANĐELKO STRIČAK

2. ZORAN GREGUROVIĆ

3. LJUBOMIR KOLAREK

Oglas

4. PREDRAG ŠTROMAR (HNS)

5. DAMIR HABIJAN

6. ŽARKO TUŠEK

7. SANJA BOROVEC

Oglas

8. DRAŽEN SRPAK

9. LJUBICA JEMBRIH

10. SINIŠA JENKAČ

11. ROBERT ŠPLAJT (HNS)

Oglas

12. GORDANA RAMUŠĆAK

13. ZDRAVKO TUŠEK

14. GORAN KANIŠKI

IV. IZBORNA JEDINICA

Oglas

1. IVAN ANUŠIĆ

2. IGOR ANDROVIĆ

3. DARKO SOBOTA

4. IVAN RADIĆ

Oglas

5. NATAŠA TRAMIŠAK

6. GORAN IVANOVIĆ

7. JOSIP ĐAKIĆ

8. MARIN MANDARIĆ

Oglas

9. RATIMIR LJUBIĆ

10. VESNA BEDEKOVIĆ

11. MARIN BABIĆ (HNS)

12. IVO ZELIĆ

Oglas

13. STIPAN ŠAŠLIN

14. KREŠIMIR KAŠUBA

V. IZBORNA JEDINICA

1. MARIN PILETIĆ

Oglas

2. IVAN BOSANČIĆ

3. PERO ĆOSIĆ

4. ANTONIJA JOZIĆ

5. NIKOLA MAŽAR

Oglas

6. DANIJEL MARUŠIĆ

7. ŽELJKO GLAVIĆ

8. JOSIP ŠARIĆ

9. TOMISLAV ZADRO

Oglas

10. ANKICA ZMAIĆ

11. ANAMARIJA BLAŽEVIĆ

12. LIVIA MADUNA

13. PETAR ŠIMIĆ

Oglas

14. JOSIP SAMARDŽIĆ

VI. IZBORNA JEDINICA

1. DAVOR BOŽINOVIĆ

2. VILI BEROŠ

Oglas

3. MISLAV HERMAN

4. MARKO PRIMORAC

5. ŽELJKO TURK

6. DAVOR IVO STIER

Oglas

7. RADOVAN FUCHS

8. MARKO PAVIĆ

9. DANIJELA BLAŽANOVIĆ

10. MIRJANA KUJUNDŽIĆ-TILJAK

Oglas

11. TOMISLAV DULIBIĆ

12. MARIJA VRHOVSKI

13. IVAN ĆELIĆ

14. MILJENKO FILIPOVIĆ

Oglas

VII. IZBORNA JEDINICA

1. TOMO MEDVED

2. IVAN CELJAK

3. MARTINA FURDEK – HAJDIN

Oglas

4. MARIJANA PETIR (NEZ.)

5. ERNEST PETRY

6. VESELKO GABRIČEVIĆ (HSU)

7. NIKOLINA BRNJAC

Oglas

8. MAJDA BURIĆ

9. RADE ŠIMIČEVIĆ

10. MAGDALENA KOMES

11. DAMIR MANDIĆ

Oglas

12. ANĐELKA SALOPEK

13.SANJA MIOKOVIĆ

14. IVAN DABO

VIII. IZBORNA JEDINICA

Oglas

1. OLEG BUTKOVIĆ

2. ANTON KLIMAN

3. JOSIP OSTROGOVIĆ

4. TOMISLAV KLARIĆ

Oglas

5. IRENA HRSTIĆ

6. ALEN RUŽIĆ

7. JOSIP BORIĆ

8. DAVOR ZUBOVIĆ (HSU)

Oglas

9. ILIRJANA – CROATA MEDUR

10. ANA KUČIĆ

11. MARIO BRATULIĆ

12. IVAN BUBIĆ

Oglas

13. KRISTJAN STANIČIĆ

14. IVAN KIRIN

IX. IZBORNA JEDINICA

1. IVAN MALENICA

Oglas

2. ŠIME ERLIĆ

3. ANTE SANADER

4. BRANKA JURIČEV – MARTINČEV

5. JOSIP BILAVER

Oglas

6. IVAN BUGARIN

7. HRVOJE ZEKANOVIĆ (HDS)

8. ANTE BABIĆ

9. JAKOV VETMA

Oglas

10. NIKOLINA BARADIĆ

11. PERICA BOSANČIĆ

12. JURE BRIŽIĆ

13. TONČI GLAVINA

Oglas

14. ŽELJKO BURIĆ

X. IZBORNA JEDINICA

1. BRANKO BAČIĆ

2. BLAŽENKO BOBAN

Oglas

3. TOMISLAV ŠUTA

4. MATO FRANKOVIĆ

5. ANDRO KRSTULOVIĆ OPARA

6. MARIJA VUČKOVIĆ

Oglas

7. DANICA BARIČEVIĆ

8. ANTE ŠOŠIĆ

9. DALIBOR MILAN

10. IVAN BUDALIĆ

Oglas

11. JURE BRKAN

12. ZRINKA MUŽINIĆ BIKIĆ

13. IVO RADICA

14. DAMIR KRSTIČEVIĆ

Oglas

XI. IZBORNA JEDINICA

1. ZVONKO MILAS

2. NEVENKO BARBARIĆ (Ljubuški)

3. RADOJE VIDOVIĆ (Kreševo)

Oglas

4. DARIO PUŠIĆ (Mostar)

5. JASNA VOJNIĆ (Subotica)

6. VLATKA MARTINOVIĆ (Čitluk)

7. ANA ANDRIĆ (Odžak)

Oglas

8. MATE OMAZIĆ (Livno)

9. NATAŠA PAVIĆ (Tuzla)

10. IVAN GUGAN (Mađarska)

11. DANIELA MILOŠ (Sarajevo)

Oglas

12. LJUBOMIR MAJDANDŽIĆ (Banja Luka)

13. VESELKO JOVANOVIĆ (Njemačka)

14. RAJKA ĐEREK-MIKULIĆ

Oglas

Nastavi čitati

Društvo

Zakazana 26. sjednica Općinskog vijeća Vitez

Objavljeno

Piše

Zakazana je 26. sjednica Općinskog vijeća Vitez, sjednica će se održati dana 3.4.2024.godine (srijeda) u dvorani Općinskog vijeća Vitez sa početkom u 10:00 sati.

Prije usvajanja dnevnog reda predlažem:

a) usvajanje zapisnika o radu 25.sjednice Općinskog vijeća održane 8.2.2024.godine;

b) odgovori na vijećnička pitanja;

Oglas

c) vijećnička pitanja.

Za sjednicu predlažem sljedeći:

DNEVNI RED

  1. Prijedlog odluke o dodjeli javnih priznanja općine Vitez za 2024.godinu;
  2. Prijedlog rješenja o razrješenju i imenovanju  Povjerenstva za mlade općine Vitez;
  3. Prijedlog odluke o razrješenju i imenovanju zamjenika predsjednika savjeta MZ-e “Rijeka”;
  4. Prijedlog odluke o dodjeli poslova nadzora nad izvođenjem radova izgradnje, rekonstrukcije i asfaltiranja lokalnih putova na području općine Vitez, JKP „Vitkom“-u d.o.o. Vitez;
  5. Prijedlog odluke o dodjeli poslova nadzora nad izvođenjem radova izgradnje i rekonstrukcije kanalizacijskih mreža i vodovodnih  sustava, JKP „Vitkom“-u d.o.o. Vitez
  6. Prijedlog odluke o dodjeli poslova sanacije i održavanja  kanalizacijskih mreža JKP „Vitkom“-u d.o.o. Vitez;
  7. Prijedlog odluke o dodjeli o dodjeli poslova  održavanja i sanacije lokalnih putova, JKP „Vitkom“-u d.o.o. Vitez
  8. Prijedlog odluke o dodjeli poslova rekonstrukcije vodovodnih mreža, JKP „Vitkom“-u d.o.o. Vitez;
  9. Prijedlog programa utroška sredstava izdvojenih u proračunu općine Vitez, “transfer-poticaji poljoprivredi” u 2024.godini;
  10. Prijedlog programa utroška sredstava iz proračuna općine Vitez za poticaj gospodarstvu za 2024.godinu;
  11. Prijedlog odluke o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom neizgrađenog građevnog zemljišta u državnom vlasništvu radi  oblikovanja građevne parcele (Drago Kafadar);
  12. Prijedlog rješenja o utvrđivanju prava vlasništva (Mario Tustonja);
  13. Prijedlog odluke o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom neizgrađenog građevnog zemljišta u državnom vlasništvu radi  oblikovanja građevne parcele (D-Investing);
  14. Prijedlog odluke o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom neizgrađenog građevnog zemljišta u državnom vlasništvu radi  oblikovanja građevne parcele (Bošnjak Comerce d.o.o Vitez);
  15. Prijedlog rješenja o utvrđivanju prava vlasništva (Miroslav Radoš);
  16. Prijedlog rješenja o utvrđivanju prava vlasništva (Nedžad i Ildijana Adilović);
  17. Prijedlog rješenja o utvrđivanju prava vlasništva (Trgo-Auto d.o.o Vitez);
  18. Prijedlog odluke o izmjeni i dopuni Regulacijskog plana „CENTAR 1“ Vitez;
  19. Prijedlog odluke o izmjeni i dopuni Regulacijskog plana „Poslovnog centra PC-96-2“ općina Vitez.

Nastavi čitati

BiH

Usvojen Program ekonomskih reformi FBiH za period 2024-2026. godina

Objavljeno

Piše

Vlada Federacije BiH danas je na prijedlog Federalnog zavoda za programiranje razvoja usvojila Program ekonomskih reformi Federacije Bosne i Hercegovine za 2024-2026 godinu. Usvojeni program bit će dostavljen Direkciji za ekonomsko planiranje BiH, kao koordinirajućom instituciji na nivou BiH, a koja je zadužena za izradu Programa ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za 2024-2026. godinu. Federalni zavod za programiranje razvoja je zadužen da, prema potrebama i zahtjevima EU komisije za naredni period, unutar odgovornih institucija uspostavi mrežu koordinatora i zamjenika koordinatora.

Program ekonomskih reformi FBiH 2024 – 2026. godine, navedeno je u uvodu, slijedi strukturu dokumenta na državnom nivou i sadrži poglavlja: sveukupni okvir i ciljeve politika, makroekonomski okvir, fiskalni okvir, te prioritete strukturnih reformi, kao i priloge sa tabelarnim pregledima. Istaknuto je da su sva poglavlja Programa, u koordinaciji i konzultacijama sa resornim ministarstvima, pripremljena na način kako je to utvrđeno zahtjevima Europske komisije i Smjernicama za izradu Programa.

Ključni izazov za BiH, a tako i za Federaciju BiH, navodi se u Programu, je povećanje produktivnosti i privrednog rasta, odnosno uklanjanje prepreka koje sprečavaju zemlju da iskoristi potencijale. Za prevazilaženje ovih izazova, pored makro fiskalnih politika, neophodne su i sektorske mjere i strukturne reforme.

Ključni prioritet Vlade FBiH u ovom mandatu je osigurati snažnu i pravednu ekonomiju, koja zahtijeva stabilne javne financije, a posebna pažnja posvetiti će se rješavanju problema vezanih za demografsku budućnost Federacije BiH. Kako bi se prvo identificirale i procijenile potencijalne posljedice u vezi razvoja stanovništva, a zatim pristupilo otklanjanju ili ublažavanju negativnih implikacija, Vlada FBiH pristupila je izradi strategija i politika vezanih za ovu oblast.

Oglas

Strukturne reforme koje su navedene Programom ekonomskih reformi se odnose na oblasti konkurentnosti, otpornosti i održivosti, te ljudskih kapitala i socijalne politike.

Strukturne reforme u oblasti konkurentnosti su unapređenje konkurentnosti privrede kroz podršku tehnološkom razvoju i unapređenje uvjeta poslovanja kroz reformske mjere podrške tehnološkom razvoju privrede i unapređenja uvjeta poslovanja, te reforma povećanja poslovanja javnih poduzeća. Prva strukturna reforma u oblasti otpornosti i održivosti su zelena tranzicija kroz reformske mjere energetske tranzicije uz osiguranje sigurnosti snabdijevanja, reforme tržišta, te povećanja efikasnosti i većim udjelom obnovljivih izvora energije, kao i uspostavljanjem uvjeta za prelazak na cirkularnu ekonomiju. Druga strukturna reforma ove oblasti je stvaranje preduvjeta za punu digitalizaciju.

U oblasti ljudskih kapitala i socijalne politike strukturne reforme su povećanje zaposlenosti kroz poboljšanje usklađenosti obrazovanja razvoja praktičnih znanja i vještina na tržištu rada, te unapređenje kvaliteta i efikasnosti institucionalnih mehanizama za pružanje usluga socijalne zaštite i zdravstvenih usluga. Posljednja strukturna reforma, u skladu s Programom ekonomskih reformi, postizat će se reformskim mjerama koje podrazumijevaju unaprijeđen sistem socijalne i dječje zaštite kroz jačanje institucionalnih mehanizama i pravnog okvira, te kroz unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite u BiH.

Kada je u pitanju financiranje strukturnih reformi u Programu je navedeno da će u 2024. godini 89 posto ukupnih troškova biti financirano iz proračuna FBiH, dva posto iz IPA fondova, sedam posto iz grantova i dva posto iz projektnih zajmova. U 2025. godini 76 posto ukupnih troškova će biti financirano iz proračuna FBiH, šest posto iz grantova i 18 posto iz projektnih zajmova, dok će u 2026. godini 82 posto ukupnih troškova biti financirano iz proračuna FBiH, četiri posto iz grantova i 14 posto iz projektnih zajmova.

Oglas

Nastavi čitati

Auto-Moto svijet

Potpisan Memorandum o integraciji sistema elektronske naplate cestarine između BiH i Srbije

Objavljeno

Piše

U Beogradu je danas potpisan Memorandum o poslovnoj suradnji u cilju integracije sustava za elektronsku naplatu cestarine između Bosne i Hercegovine i Srbije, priopćili su iz Autocesta FBiH.

Kako stoji u priopćenju, ugovor su potpisali direktori javnih preduzeća JP Autoceste FBiH, Putevi Srbije i Autoputevi RS, Denis Lasić, Zoran Drobnjak i Nedeljko Ćorić.

Svečanom popisivanju Memoranduma prisustvovao je i ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture u Vladi Srbije Goran Vesić.

Dolaskom nove Uprave JP Autoceste FBiH poseban fokus je stavljen na elektronsku naplatu cestarine i na povećanje sigurnosti prometa i smanjenje gužve na autocestama.

Oglas

Nakon što su korisnici pozitivno reagirali na nove mogućnosti elektronske naplate cestarine koji se ogleda u jedinstvenom TAG uređaju za autocestu u cijeloj Bosni i Hercegovini, te potpisanog Memoranduma o poslovnoj suradnju s HAC-om u Hrvatskoj, u konzultacijama i u dogovoru s federalnom ministricom prometa i komunikacija proširili smo ovaj projekt i s Putevima Srbije i tako nastavili s dobrom praksom unaprjeđenja kvalitete usluga na zadovoljstvo krajnjih korisnika u regiji, izjavio je Denis Lasić, v.d. direktor JP Autoceste FBiH.

U narednom periodu formirat će se radna grupa koja će proći kroz tehničke karakteristike naplatnih sustava i fizičko testiranje kako bi sustav prioritetno bio u funkciji, stoji u priopćenju  Pressa JP Autocesta FBiH.

Nastavi čitati

Društvo

Ovo je dnevni red 39. sjednice Vlade SBK

Objavljeno

Piše

Na osnovu člana 28. Zakona o Vladi Srednjobosanskog kantona (Službene novine Srednjobosanskog kantona, broj: 5/03 – pročišćeni tekst i 14/03) i člana 9. Poslovnika o radu Vlade Srednjobosanskog kantona (Službene novine Srednjobosanskog kantona, broj 12/16 – prečišćeni tekst),

S A Z I V A M
39. sjednicu Vlade Srednjobosanskog kantona, za četvrtak, 28. 3. 2024. godine, u 9 sati

 

DNEVNI RED

Oglas

1. Zapisnik sa 38. sjednice Vlade Srednjobosanskog kantona – sekretar Vlade
2. Kolektivni ugovor za službenike organa uprave i sudske vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine – Ministarstvo pravosuđa i uprave
3. Program mjera za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u obitelji za period 2024. – 2026. godinu – Ministarstvo zdravstva i socijalne politike
4. Smjernice za trogodišnje planiranje rada Srednjobosanskog kantona za period 2025. – 2027. godine – Ured za evropske integracije, fondove, odnose sa javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu
5. Prijedlog odluke o dodjeli koncesije za izgradnju, uređenje, opremanje, korištenje i održavanje fotonaponske elektrane na lokalitetu Polje – Sladići, općina Kiseljak – Ministarstvo privrede
6. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za izvršenje sudskih odluka – Ministarstvo financija
7. Prijedlog odluka o izvršenju neplaniranih sredstava u Budžetu Srednjobosanskog kantona za 2024. godinu – Ministarstvo financija
a) MSEUŠ „Travnik“ Travnik
b) MSŠ „Travnik“ Travnik
c) MSŠ „Gimnazija Bugojno“ Bugojno
8. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za nabavku opreme za potrebe Općinskog suda u Bugojnu – Ministarstvo pravosuđa i uprave
9. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za nabavku opreme za potrebe Kantonalnog suda u Novom Travniku – Ministarstvo pravosuđa i uprave
10. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za nabavku opreme – Ministarstvo zdravstva i socijalne politike
11. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za nabavku računarske opreme za potrebe MSŠ „Gornji Vakuf“ – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
12. Prijedlog odluka o izdvajanju sredstava za nabavku školskog namještaja za potrebe škola – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
a) OŠ „Kaonik“ Kaonik
b) OŠ „Kiseljak 1“ Bilalovac
c) MSŠ „Travnik“ Travnik
d) OŠ „Muhsin Rizvić“ Fojnica
e) OŠ „Safet beg Bašagić“ Novi Travnik
f) MSŠ „Busovača“ Busovača
g) OŠ „Berta Kučera“ Jajce
h) OŠ „Vitez“ Vitez
i) OŠ „Mehurići“ Mehurići
j) MSŠ „Novi Travnik“ Novi Travnik
k) „Prva osnovna škola“ Donji Vakuf
l) SMŠ „Zijah Dizdarević“ Fojnica
13. Prijedlog odluke o raspodjeli sredstava za osnovne muzičke škole (za mart 2024. godine) – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
14. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za stručno usavršavanje i edukaciju prosvjetnih djelatnika – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
15. Prijedlog odluke o davanju saglasnosti školama za popunu upražnjenih radnih mjesta (2 x) – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
16. Prijedlog odluke o utvrđivanju nove relacije za prijevoz učenika OŠ „Hasan Kjafija Pruščak“, Donji Vakuf – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
17. Prijedlog odluke o isplati štete pričinjene od zaštićene divljači – Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
18. Prijedlog odluke o davanju saglasnosti za plaćanje računa – Kantonalna uprava za branioce
19 Prijedlog odluke o davanju saglasnosti za nabavku najma skenera za potrebe Kantonalnog tužilaštva Travnik – Ministarstvo pravosuđa i uprave
20. Prijedlog odluke o davanju saglasnosti za nabavku tonera i konduktora za potrebe Kantonalnog suda u Novom Travniku – Ministarstvo pravosuđa i uprave
21. Prijedlog zaključaka o davanju saglasnosti za nabavku roba i usluga za potrebe MUP-a – Ministarstvo unutrašnjih poslova
a) za izgradnju CIPS lokacije Kiseljak
b) za sanaciju zgrade Policijske stanice Jajce
c) za usluge prijevoza motornih vozila i stvari
22. Prijedlog zaključaka o davanju saglasnosti za nabavku roba i usluga za potrebe Ministarstva financija – Ministarstvo finansija
a) za centralno grijanje
b) za električnu energiju
23. Saglasnost za nabavku roba i usluga za potrebe škola – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
24. Saglasnost za prijem u radni odnos namještenika u Općinskom sudu u Travniku – Ministarstvo pravosuđa i uprave
25. Saglasnost za prijem u radni odnos državnog službenika u Stručnoj službi Skupštine Kantona – Stručna služba Skupštine
26. Informacija Odjela za unutrašnju reviziju – Ministarstvo finansija
27. Izvještaj načelnika Općine Vitez o utrošku sredstava doniranih za oblast civilne zaštite – Kantonalna uprava za civilnu zaštitu

PREMIJER KANTONA
Tahir Lendo, dipl. ing.

Nastavi čitati

BiH

Predsjednica FBIH Bradara na 46. zasjedanju Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe

Objavljeno

Piše

Predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine, Lidija Bradara, kao šefica izaslanstva BiH, sudjelovala je na 46. zasjedanju Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe, održanom u Strasbourgu. Zasjedanje je okupilo članove iz cijele Europe kako bi raspravljali o ključnim pitanjima koja se tiču lokalnih i regionalnih vlasti, te kako bi promicali demokraciju i vladavinu prava.

Članovi Kongresa bavili su se raznim temama. Rasprave su obuhvatile ulogu lokalnih i regionalnih vlasti u promicanju vladavine prava te praćenje primjene Europske povelje u Italiji, Francuskoj, Hrvatskoj i Norveškoj. Posebna pažnja posvećena je zaštiti prava na vodu, prihvaćanju raznolikosti i obilježavanju 30. godišnjice Kongresa. Raspravljalo se i o budućnosti u kontekstu UN samita te o načinima na koje lokalne i regionalne vlasti mogu doprinijeti ostvarivanju održivih ciljeva.

Bradara je posjetila stalno predstavništvo Bosne i Hercegovine pri Vijeću Europe, gdje se sastala sa stalnim predstavnikom BiH pri Vijeću Europe, Harisom Bašićem. Raspravljali su o zasjedanju Kongresa i suradnji važnoj za napredak BiH na europskoj sceni.

Bradara je također prisustvovala otvorenju izložbe povodom 50. obljetnice “Karanfil revolucije” u organizaciji Stalne misije Portugala, kao i svečanom prijemu u čast 30. godišnjice Kongresa, u zajedničkoj organizaciji Stalne misije Lihtenštajna i Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe.

Oglas

 

 

 

 

Oglas

 

Nastavi čitati

BiH

HDZ BiH: Domaći politički dužnosnici moraju predvoditi političke procese i europske integracije BiH, izborni proces nije zaštićen

Objavljeno

Piše

Povodom nametanja Odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta od 26. ožujka 2024. godine, Hrvatska demokratska zajednica BiH izražava duboko žaljenje za posezanjem visokog predstavnika za nametanjem rješenja u vremenu stabilne političke vlasti, intenzivnog liderskog dijaloga i otvorenja pregovaračkog procesa BiH s Europskom unijom.
Nametanjem 114 izmjena Izbornog zakona, kompromitiraju se svi dosada postignuti pozitivni učinci parlamentarne većine i stavlja u nezavidan položaj njeno buduće zajedničko funkcioniranje.
Ovakve nepotrebne intervencije u domaće zakonodavstvo samo par dana nakon pozitivnog izvješća EU prema Bosni Hercegovini kojim se priznaju i prepoznaju pozitivni jednogodišnji rezultati izvršne i zakonodavne vlasti, mogu imati nesagledive posljedice na daljnje integracijske procese što bi poništilo snažan sinergijski učinak koji je europska perspektiva donijela Bosni i Hercegovini.
Bez želje da ulazimo u pozitivne namjere za poboljšanjem Izbornog procesa, dužni smo ukazati da ovakva rješenja koja ne obuhvaćaju sve aspekte izbornog zakona, neće postići zaštitu i vjerodostojnost izbornog procesa, nego će izglednije uvesti BiH u neizvjesno, politički motivirano i duboko kompromitirano upravljanje izbornim procesom.

 

Posebno smatramo opasnim da nametanje ovog i bilo kojih drugih zakonskih rješenja, uspostavlja praksu protivnu demokratskim principima kojima se potpuno obesmišljava uloga parlamenata i demokratski izabranih predstavnika, što je srž demokracije.
Stoga pozivamo sve nositelje vlasti bez obzira na različito promišljanje oko nametnutih odluka, da zajedničkom suradnjom i dijalogom vratimo procese odlučivanja u okrilje legitimno izabranih predstavnika koji sukladnu Ustavu i najvišim demokratskim standardima imaju odgovornost i obvezu predvoditi sve političke procese u Bosni i Hercegovini.

 

Oglas

Nastavi čitati

BiH

Čović: HNS poziva OHR i članice PIC-a da preispitaju odluku i cjelovito sagledaju njezine posljedice

Objavljeno

Piše

Izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje je nametnuo visoki predstavnik su za predstavnike Hrvatskog narodnog sabora u BiH potpuno nepotrebne i neprihvatljive, izjavio je za Fenu predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović.

Ističe da ove, ničim izazvane reakcije OHR-a, dolaze samo par dana nakon pozitivnih izvješća iz EU prema BiH, gdje su snažno naglašeni jednogodišnji pozitivni rezultati izvršne i zakonodavne vlasti u BiH. Ova odluka, dodaje, potpuno to negira.

-Bez ikakve potrebe visoki predstavnik nameće 114 izmjena Izbornog zakona čime se poništavaju svi pozitivni učinci na našem europskom putu. Ovim nametanjem kompromitiraju se i svi dosadašnji pozitivni učinci parlamentarne većine i stavlja pod znak pitanja njihov budući zajednički rad. Posljedice ovakvih nametanja u ovom trenutku mogu biti nesagledive za integracijske perspektive i europsku budućnost BiH. Stoga pozivamo OHR i članice Vijeća za provedbu mira (PIC) da preispitaju ovu odluku i cjelovito sagledaju njezine posljedice, naglašava Čović.

Dodaje kako su zabrinjavajuće izjave političkih lidera vezano za ove nametnute odluke, iz kojih se jasno iščitava vidno odstupanje od do sad utvrđenih zajedničkih stajališta, a što je najgore, prepoznaje se jasna podjela po nacionalnoj osnovi.

Oglas

-Nametanje ovog i bilo kojih drugih zakona uspostavlja praksu kojom se obesmišljava uloga parlamenta i demokratskih izbornih predstavnika, što je srž demokracije. Stoga pozivamo sve nositelje vlasti, bez obzira na različito promišljanje oko nametnutih odluka, da sukladno Ustavu BiH i najvišim demokratskim standardima legitimno izabrani predstavnici donose odluke i predvode političke procese u BiH, poručio je predsjednik HNS-a.

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

Sportprije 10 minuta

Dodig i Krajicek se plasirali u finale Mastersa u Miamiju

HRVATSKI tenisač Ivan Dodig i Amerikanac Austin Krajicek plasirali su se u finale parova na ATP Masters 1000 turniru u...

Sportprije 13 minuta

Premijer liga BiH: Željezničar lovi bodove na Grbavici, Sarajevo protiv Tuzla City

Nakon reprezentativne pauze, vraća nam se Premijer Liga Bosne i Hercegovine u petak, 29. marta, a ukupno će biti odigrane...

Ljepota i zdravljeprije 18 minuta

12 uobičajenih namirnica koje svi jedemo, a povezuju se s upalom i artritisom

ARTRITIS je bolno stanje koje uzrokuje oticanje, osjetljivost i ukočenost zglobova te probleme s pokretljivošću. Iako se često povezuje s...

Servisne informacijeprije 23 minute

Današnje radarske kontrole na području SBK

U prilogu vam donosimo listu radarskih kontrola za 29.ožujka 2014. 1. SREDNJOBOSANSKI KANTON PS TRAVNIKOglas 08:30 do 10:30 sati Šehida12:00...

BiHprije 25 minuta

U većem dijelu Bosne sunčano vrijeme, temperature od 17 do 24 stepena

U većem dijelu Bosne danas će preovladavati pretežno sunčano vrijeme. Prijepodne više oblačnosti će biti na području Hercegovine, zapadu i...

BiHprije 9 sati

Čović: Pozivam nositelje vlasti da sami donosimo odluke i vodimo političke procese

Predsjednik HDZ-a i HNS-a BiH, predsjednik Dragan Čović smatra da je odluka visokog predstavnika o nametanju izmjena Izbornog zakona BiH...

Sportprije 10 sati

Pogledajte kako je rasprodana beogradska Arena dočekala Tonija Kukoča

PARTIZAN u ovim trenucima igra euroligašku utakmicu protiv grčkog Olympiakosa, a kao poseban gost na utakmicu je pozvan legendarni hrvatski...

Središnja Bosnaprije 10 sati

Ističe rok za uplatu zdravstvenih markica

Zavod za zdravstveno osiguranje apelira na sve osiguranike da iskoriste posljednju priliku za uplatu zdravstvenih markica za tekuću, 2024. godinu....

Oglas
Oglas
LM