Politika
Putin poručio da neće biti roditelja 1 i 2 dok je on na vlasti

Dok god sam predsjednik, to se neće dogoditi – kazao je on na sastanku na kojem se raspravljalo o potencijalnim izmjenama ustava, prenose ruski mediji.
Inače, javno promoviranje homoseksualnosti krivično je djelo u Rusiji prema zakonu koji je Putin potpisao 2013. godine.
Podsjetimo, 67-godišnji Putin je kao predsjednik i premijer na vlasti već dvije decenije, a trenutni mandat mu ističe 2024. godine.
“Dok sam ja na čelu države, kod nas neće biti ‘roditelj br. 1’ i ‘roditelj br. 2’ – bit će mama i tata”, poručio je Putin na sastanku s radnom grupom koja priprema ustavne izmjene.
Također, pozdravio je prijedlog da u Ustav bude uvedena stavka o podršci obitelji, s tim što je potrebno da se razmisli o formulaciji.
Poslanica Olga Batalina predložila je na sastanku da se u Ustav unesu i ovlaštenja Vladi za podršku, jačanje i zaštitu obitelji i tradicionalnih obiteljskih vrijednosti.
Treba precizirati neke stvari, rekao je Putin na sastanku.
“Brak je zajednica muškarca i žene, a s obitelji je malo drugačije. Ideja je ispravna i treba je podržati, samo treba razmisliti o formulacijama”, rekao je on.
Buka.com
Politika
Bećirović poručio Vučiću da nije nadležan da se miješa u unutarnja pitanja BiH

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne samo da nije nadležan da se miješa u unutarnja pitanja države Bosne i Hercegovine, već mu međunarodno pravo to eksplicitno zabranjuje. Bosna i Hercegovina i Republika Srbija su suverene i pravno jednake države, izjavio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović.
Bećirović je naglasio da je BiH punopravna članica Ujedinjenih nacija, Savjeta Europe, OEBS-a i brojnih drugih međunarodnih organizacija.
Između ostalog, skrećem pažnju na sljedeće akte koji zabranjuju predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću da se miješa u unutrašnja pitanja države Bosne i Hercegovine, a to su Povelja Ujedinjenih nacija iz 1945. godine, Deklaracija o nedopustivosti miješanja u unutrašnje poslove država i zaštiti njihove nezavisnosti i suverenosti iz 1965. godine. Deklaracija o načelima međunarodnog prava, o prijateljskim odnosima i saradnji između država u skladu s Poveljom UN-a iz 1970. Završni akt Helsinske konferencije o sigurnosti i saradnju u Evropi iz 1975. i Deklaracija o nedopustivosti intervencije i miješanja u unutrašnje poslove država iz 1981. godine, naveo je.
Naglasio je da se Republika Srbija na ovo dodatno obavezala potpisivanjem Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH 1995. čiji član 1 eksplicitno precizira da će strane provoditi svoje odnose u skladu sa principima izloženim u Povelji Ujedinjenih nacija, kao i u Helsinškom završnom aktu i drugim dokumentima Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi.
U Općem okvirnom sporazumu za mir u BiH član 10. jasno piše – Savezna Republika Jugoslavija i Republika Bosna i Hercegovina priznaju jedna drugu kao suverene, nezavisne države unutar njihovih međunarodno priznatih granica. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije nadležan da mijenja Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini koji su potpisale Republika Bosna i Hercegovina, Savezna Republika Jugoslavija, Pravni sljedbenik Republika Srbija i Republika Hrvatska, a koji su svojim potpisima svjedočile najveće svjetske sile kao garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma, rekao je Bećirović.
Istakao je da ne postoji nijedna odredba u Dejtonskom mirovnom sporazumu koja govori o mogućnosti uništenja države BiH.
Naprotiv, Ustav BiH eksplicitno propisuje da će država BiH preuzeti i dodatne nadležnosti koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta BiH, naveo je član Predsjedništva BiH.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, dodao je, mora, kako i piše u Ustavu, poštivati suverenitet države Bosne i Hercegovine.
Postojanje nezavisnih pravosudnih institucija, Sud Bosne i Hercegovine, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine, zasnovano je na Ustavu Bosne i Hercegovine i zakonima koje je jednoglasno usvojila Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine. To su potvrdile i nadležne institucije koje su ovlašteni tumači i garanti zaštite Ustava Bosne i Hercegovine. Predsjednik Srbije nije nadležan da tumači i da se miješa u rad pravosuđa u drugim državama, a pogotovo nije tumač garant Ustava Bosne i Hercegovine. Nezavisnost pravosuđa u BiH je garantirana od države i zaštićena je nacionalnim i međunarodnim pravom. Dužnost je svih ustanova, vladinih i drugih, da poštuju nezavisnost pravosuđa, rekao je Bećirović.
Naglasio je da prvostepena presuda Suda Bosne i Hercegovine predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku nema nikakve veze s entitetom RS i srpskim narodom, kako je rekao, kao što ni presude visokim zvaničnicima iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda nemaju nikakve veze s Bošnjacima i Hrvatima.
O odlukama i presudama nezavisnih pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine ne može biti pregovora. Zato je izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je presuda Miloradu Dodiku, presuda srpskom narodu u cijelini, potpuno neutemeljena i neodgovorna, naveo je Bećirović.
Predsjednik Srbije nije nadležan da tumači krivično zakonodavstvo države Bosne i Hercegovine, a posebno je nedopustivo da on podržava otvorene, antidejtonske pokušaje razaranja države Bosne i Hercegovine. Na kraju, uvjeren sam da ogromna većina građana i susjedne Republike Srbije, kao i Bosne i Hercegovine, želi mir, prijateljske i međudržavne odnose, saradnju i razvoj. Dvije nezavisne i suverene države, Bosna i Hercegovina i Republika Srbija, trebaju da grade dobre i ravnopravne međudržavne odnose utemeljene na principu suverene jednakosti država, ali i svim drugim načelima na kojima su zasnovane Ujedinjene nacije. Regija treba mir, stabilnost, razvoj i saradnju država, zaključio je Bećirović. (Izvor: BHRT)
Politika
Izglasana smjena ministara Košarca i Amidžića, potrebna potvrda i u Domu naroda PS BiH

SNSD-ovi ministri u Savjetu ministara BiH, Staša Košarac i Srđan Amidžić smijenjeni su danas u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, prenosi BN.
Smjena Košarca, koji je obnašao dužnost ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, te Amidžića koji je bio ministar financija BiH, izglasana je s 27 glasova za, 2 protiv i bez suzdržanih.
U obrazloženju smjene koju su pokrenuli poslanici srranka koje čine Trojku navodi se da su oni kočnica europskom putu BiH, ali i prijetnja miru i stabilnosti u regiji zbog podizanja tenzija u državi.
Da bi Košarac i Amidžić bili smijenjeni s ministarskih pozicija potrebna je potvrda i u Domu naroda PS BiH.
Da napomenemo, poslanici SNSD-a nisu prisustvovali sjednici.
Politika
Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio novi zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je Prijedlog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama, koji je potrebno usvojiti kako bi se uključila Konvencija Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i Nasilje u porodici u zakonodavstvu Federacije BiH. Da bi nove odredbe stupile na snagu, potrebno ih je usvojiti Dom naroda Parlamenta FBiH.
Donošenjem ovog zakona, zastupnici su dogovorili uvođenje hitnih mjera zaštite koje provode policijski organi u Federaciji BiH, te mogućnost elektronskog nadzora zlostavljača koji su utvrđeni mjerom udaljenosti od stana i približavanja žrtvi.
Federalni ministar pravde Vedran Skobić skrenuo je pažnju zastupnicima da je zakonom utvrđeno da je zaštita od nasilja od javnog interesa za Federaciju BiH, kantone, gradove i općine u FBiH.
Naveo je i da je donošenjem ovog zakona u zakonodavstvo Federacije, Direktivu (EU) Europskog parlamenta i Vijeća od 14. svibanj 2024. o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
– Novi propisi daju više ovlasti policijskim vlastima. Naime, u članku 32 navodi se da je policijska uprava dužna da svaki prijavljeni slučaj nasilja odmah po zaprimljenoj prijavi izađe na lice mjesta. Policija može privremeno lišiti osobu zbog koje postoji osnova sumnje da je počinila nasilje i zadržati je ako su ispunjeni uvjeti iz članka 153. Zakon o krivičnom postupku FBiH – naglasio je ministar Škobić, stoji u priopćenju.
Politika
Premijer Nikšić nakon sjednice ESV-a: Vlada je ovogodišnjim budžetom planirala 100 miliona KM za refundaciju i subvencije doprinosa

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić, nakon današnje sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH, poručio je da je iz ovogodišnjeg federalnog budžeta čiji Prijedlog je utvrđen na sjednici Vlade prije dva dana, predviđeno izdvajanje 100 miliona KM pomoći privredi, kako bi se poslodavcima subvencionirali i refundirali doprinosi shodno Vladinoj odluci o povećanju plata radnicima na 1.000 KM.
Istakao je da se očekuje da će efekti Odluke Vlade o povećanju minimalne plate iznositi oko 468 miliona KM doprinosa.
– Želim još jednom da potvrdim da od toga nijedna konvertibilna marka ne ide u Budžet Federacije za bilo koji vid javne potrošnje. To je 256 miliona KM, obojeni sa imenom i prezimenom, sredstva fonda Penzijskog i invalidskog osiguranja i mogu se koristiti samo za isplatu penzija i poboljšanje standarda penzionera. Zatim, 183 miliona KM su sredstva koja pripadaju zdravstvenom osiguranju. Od toga 10,2 posto ide u Fond solidarnosti Federacije, a sve ostalo ostaje kantonima. I preostaje oko 76 miliona poreza na dohodak, koji je izvorni prihod kantona i opština – kazao je premijer Nikšić.
Govoreći o 100 miliona KM utvrđenih u Prijedlogu budžeta za 2025. godinu za pomoć privredi, pojasnio je da je opredjeljenje da se ta sredstva iskoriste za refundaciju i subvenciju.
– Želja nam je da refundaciju radimo putem zavoda za zapošljavanje. Refundacija je puno jednostavnija, jer zavod refundira na osnovu onoga što se prikaže kroz platnu listu, za one koji uredbom budu obuhvaćeni da imaju pravo na to. Pri tome treba računati da tih 100 miliona nije jedino što se tiče refundacija i subvencija. Tu ide i 25 miliona KM iz zavoda za zapošljavavanje, s tim da smo tu ostavili prostor da se taj iznos može povećati, ako se ukaže potreba. Na to treba dodati i određeni iznos koji će dati Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom koji svakako refundira određene doprinose i dijelove plata kod zapošljavanja osoba sa invaliditetom u Federaciji BiH – kazao je premijer Nikšić.
Pojasnio je da je subvencija predviđena za određene privredne subjekte za koje je utvrđeno da neće biti u mogućnosti čekati refundaciju. Također je naglasio da će za povećanje plata do 450 KM radnicima koji su do sada imali 1.000 KM i više, poslodavci biti oslobođeni doprinosa za ovaj iznos povećanja, priopćeno je .
Politika
UVEZIVANJE RADNOG STAŽA: BNT Tvornici mašina i hidraulike d.d. Novi Travnik 170.509 KM za pet radnika

Vlada Federacije BiH donijela je danas, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, dvije odluke o izboru korisnika sredstava utvrđenih Proračunom FBiH za 2024. godinu ovom ministarstvu iz Tekućih transfera i drugih tekućih rashoda subvencije javnim i privatnim poduzećima i poduzetnicima za uvezivanje radnog staža u ukupnom iznosu od 1.547.284,46 KM prema odobrenim zahtjevima za izmirenje dugovanja gospodarskih društava za neuplaćene doprinose za PIO/MIO za ukupno 118 radnika koji su stekli uvjete za odlazak u mirovinu, a nije im uplaćen radni staž.
Jedna odluka se odnosi na odobravanje ukupnog iznosa od 1.402.557,23 KM za uvezivanje radnog staža za ukupno 85 radnika javnih poduzeća. Od ovih sredstava 173.051,58 KM je odobreno PS VITEZITU d.o.o. Vitez u stečaju za uvezivanje radnog staža za šest radnika, 147.761,62 KM Željezari Zenica d.o.o. Zenica – u stečaju, također, za šest radnika, zatim BNT Tvornici mašina i hidraulike d.d. Novi Travnik 170.509 KM za pet radnika, Tehničkom remontnom zavodu Hadžići d.d. odobrava se dodjela 16.615,40 za jednog radnika, Zraku d.d. – u stečaju Sarajevo odobrava se dodjela 27.646,71 KM, također, za jednog radnika, Konfekciji Borac d.d. Travnik 116.618,75 KM za uvezivanje staža za 14 radnika, te Hidrogradnji d.d. Sarajevo – u stečaju 155.701,59 KM za devet radnika i IP KRIVAJI d.o.o. Zavidovići u stečaju dodjela 594.652,58 KM za uvezivanje radnog staža za 43 radnika.
Druga odluka se odnosi na odobravanje 144.727,23 KM za uvezivanje radnog staža za 33 radnika privatnih poduzeća. Ovom odlukom se Gospodarskom društvu ALUMINIJ d.d. Mostar odobrava dodjela 30.080,82 KM za uplatu doprinosa za PIO/MIO za jednog radnika, KRIVAJI IMOBEL d.o.o. Zavidovići – u stečaju dodjela 92.458,14 KM za uplatu doprinosa za PIO/MIO za 28 radnika, te D.D. TI VITEX-u Visoko u stečaju 22.188,27 KM za uplatu doprinosa za PIO/MIO za četiri radnika.
Politika
Data suglasnost za glasovanje državljana Hrvatske u BiH, predviđeno sedam lokacija

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova BiH, dalo je suglasnost za organiziranje glasanja državljana Republike Hrvatske na teritoriju Bosne i Hercegovine u povodu predstojećih predsjedničkih izbora.
Glasanje državljana Republike Hrvatske koji borave na teritoriju Bosne i Hercegovine bit će održano u prvom krugu 29. prosinca 2024. godine, te u drugom krugu 12.siječjnja 2025. godine, u terminima od 7 do 19 sati na sedam lokacija.
Te lokacije su: Franjevački međunarodni studentski centar u Sarajevu, Kampus Sveučilišta u Mostaru, Generalni konzulat Republike Hrvatske u Banjoj Luci, Hrvatski kulturni centar “Sv. Franjo“ u Tuzli, Osnovna škola “Ivan Goran Kovačić“ u Livnu, Osnovna škola “Vitez“ u Vitezu i Školski centar fra Martina Nedića u Orašju, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Politika
Vladajuća koalicija usuglašena u vezi glavnog pregovarača s EU

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je nakon sastanka u Mostaru da je usuglašena odluka na osnovu koje će biti imenovan glavni pregovarač sa EU i dva zamjenika, piše Srna.
On je rekao da je na dnevnom redu bilo osam točaka te da je dogovoreno i to da zakon o zaštiti osobnih podataka bude usuglašen do srijede kako bi ga Savjet ministara mogao usvojiti do kraja tjedna.
Čović je dodao da je usuglašeno da ministar financija BiH pripremi podlogu da bi se razgovaralo o budžetu institucija BiH za 2025.
Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić izjavio je da će atmosfera razgovora i dogovaranja koja se vratila biti pokazatelj i prema EU da se u BiH prave iskoraci koji će biti kvalifikacija za otvarnje pregovora.
Nikšić je rekao da je veoma bitno imati ritam, pa i u situacijama kada se ne može dogovoriti oko svih stvari.
“Vlast u BiH i na ostalim nivoima nastoji ispuniti svoje uslove i biti kredibilan partner”, rekao je Nikšić na konferenciji za medije nakon sastanka političkih partnera na razini BiH koji je održan u Mostaru.
On je rekao da je fokus razgovora, osim zakona, bio i na okvirnom budžetu instititucija BiH za iduću i za naredne tri godine.
“To je važno i za mene i za premijera Republike Srpske Radovana Viškovića, kako bi računali na ono što su obaveze i mogućnosti entitetskih budžeta”, rekao je Nikšić, koji je i predsjednik Vlade FBiH.
Nikšić je poručio da će ova atmosfera biti zadržana kako bi se dao doprinos, jer svaki uspjeh dodatno motiviše da se još više dogovara i pronalaze rješenja.
Potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković rekao je da je na sastanku političkih partnera na razini BiH dogovoreno da im ministar financija i trezora BiH dostavi prijedlog budžeta Savjeta ministara, te naveo da je razgovarano i o mogućnosti da se dio prihoda Centralne banke BiH rasporedi u budžete entiteta.
Višković je rekao da se ove godine očekuje značajan prihod od Centralne banke BiH podsjetivši da 60 odsto tog prihoda ide u budžet zajedničkih institucija.
“Još ne znamo o kom se tačno iznosu radi. Ministar finansija sigurno će se potruditi da i u razgovoru sa ljudima iz Centralne banke sazna na koji iznos može računati pošto 60 odsto ide u budžet zajedničkih institucija, a 40 odsto ostaje kao obavezna rezerva”, rekao je Višković na konferenciji za novinare nakon sastanka u Mostaru.
Višković, koji je i predsjednik Vlade Republike Srpske, naveo je da je na sastanku razgovarano i o mogućnosti da se dio tih sredstava rasporedi i prema budžetima entiteta, bez narušavanja zakonskih odredbi.
“To će sve biti predmet pripreme koju treba da uradi ministar finansija za sve nas”, rekao je Višković.
Sastanku u Mostaru prisustvovali su lideri SNSD-a Milorad Dodik, HDZ-a BiH Dragan Čović, SDP-a Nermin Nikšić, stranke Narod i pravda Elmedin Konaković i Naše stranke Edin Forto.
Ovo je treći sastanak partnera u vlasti na razini BiH u proteklih nekoliko tjedana, a prethodni sastanci su održani u Istočnom Sarajevu i Banjaluci.
Izvor: BHRT
Politika
Boris Marić preuzeo dužnost načelnika općine Kreševo

Jučer je u prostorijama Općine Kreševo Boris Marić službeno preuzeo dužnost načelnika.
Ključeve grada i odgovornost za vođenje općine predao mu je dosadašnji načelnik Renato Pejak, izrazivši podršku u nastavak pozitivnih promjena.
Renato Pejak, koji je obnašao ovu funkciju proteklih godina, ostavio je značajan trag svojim radom na infrastrukturnim i društvenim projektima. Stanovnici općine Kreševo mogu biti itekako zadovoljni i zahvalni na njegovom trudu i zalaganju, a želimo mu puno uspjeha u budućim angažmanima.
Novoizabrani načelnik Boris Marić izrazio je spremnost za suočavanje s izazovima i nastavak rada na dobrobit svih građana.
“Zahvaljujem gospodinu Pejaku na dosadašnjem radu, koji je značajno unaprijedio Kreševo. Naša općina ima ogroman potencijal, i zajedno ćemo raditi na njegovom ostvarenju,” poručio je Marić.
Politika
Predsjednički izbori u SAD-u: Amerikanci biraju danas
Građani Sjedinjenih Američkih Država danas izlaze na, po mnogima, najvažnije izbore od Drugog svjetskog rata naovamo, a biraju između kandidatkinje vladajućih demokrata Kamale Harris i bivšeg šefa države, republikanca Donalda Trumpa.
Prva biračka mjesta otvaraju se u 5 sati ujutro u saveznoj državi Vermont, na istočnoj obali SAD, odnosno u podne po srednjeeuropskom vremenu.
Današnji izbori su, prema brojnim anketama koje prednost daju jednom ili drugom kandidatu, također i među najneizvjesnijim.
Rezultati najnovijih istraživanja javnog mnjenja pokazuju da su kandidati gotovo izjednačeni.
Glasači se ne opredjeljuju direktno za Harris (60) ili za Trumpa (78), već biraju elektore, demokrate ili republikance, koji u prosincu formalno biraju predsjednika (elektorski koledž). Taj čin je formalnost, zato što elektori u prosincu gotovo bez izuzetka glasaju za kandidata koga su predstavljali na izborima. Zbog toga je pobjednik izbora poznat čim se prebroje glasovi.
Na predsjedničkim izborima u SAD ne pobjeđuje nužno kandidat s najviše glasova na razini cijele zemlje, već onaj koji “skupi” najmanje 270 od ukupno 538 elektora.
(Izvor: BHRT)