Društvo
Priča mladog Vitežana Marijana Tustonje, život od doma za nezbrinutu djecu do doktora nauka

Svojim svijetlim primjerom pokazuje da u životu možete postići sve što želite bez obzira na okolnosti u kojima rastete, živite i djelujete. Kao nadasve vrijednog i inteligentnog mladića prepoznala ga je i javnost te je ove godine bio nominiran za nagradu Večernjakov pečat, a on o svemu govori za Klix.ba.
“U životu se rijetko nađemo u situacijama u kojoj sam se ja našao upravo ovom nominacijom. Sagledavši sve ono što sam postigao u svom životu, a tek mi je 25 godina, moram reći da sam iznimno ponosan na ovaj uspjeh koji je prepoznala i šira zajednica, ne samo moji najbliži, ali i ja sam”, kaže nam Marijan.
Ističe kako često zna govoriti da je kao i svi ostali, da nema razlike između njega i njegovih vršnjaka, ali ga prijatelji isprave i osvijeste da to baš i nije tačno.
To potvrđuje i činjenica da se u djetinjstvu nije usudio ni sanjati da on jednom obrazuje i odgaja nove generacije kao što to danas čini na mostarskom Sveučilištu.
“Snovi djeteta koje odrasta u institucionalnom obliku skrbi, priznajem i govorim iz prakse, daleko se razlikuju od snova djece koja odrastaju u normalnim životnim okruženjima, unutar svojih obitelji. Djeca u nekom od oblika institucionalne skrbi često sanjaju o svojim obiteljima, prirodnom okruženju i onome što to okruženje za sobom donosi. Naravno, da ne govorim samo o nekim tužnim stvarima, maštamo mi i o velikim stvarima, o svojoj budućnosti, o velikim poduhvatima. Iskreno, da sam se nadao da ću danas biti osoba koja će obrazovati i odgajati nove generacije, nisam nikada”, priznaje Marijan.
Priznaje i da mu je nedostajala podrška porodice, koja se smatra najvažnijom u životu, ali ne propušta podsjetiti i na činjenicu da je u BiH puno takve djece, te da su statistike strašnije nego što to percipira javnost.
“Porodica ne mora biti samo krvno vezana, na svom životu sam naučio da porodicu čine svi bliski prijatelji i oni koji su tu kroz moj cijeli život, moje Selo i moje odgajateljice. Najveća sjeta i onaj trenutak tuge javi se u onim trenutcima koje znače uspjeh u životu, pa tako i meni. Primjerice završetak preddiplomskog studija, diplomskog studija, upis doktorskog, pa u konačnici i ova nominacija, sve su to stvari koje u meni pobude neki vid nostalgije, jer u tim trenutcima se najviše osjeti potreba za podrškom članova moje porodice”, priča nam Marijan.
No životna sudbina bila je surova i već sa šest godina je ostao bez oca.
“Nakon očeve smrti brat, sestra i ja smješteni smo u Majčino selo. Nakon sedam godina od očeve smrti i majka je preminula. Nas troje smo nastavili svoje živote kao djeca kojima je Majčino selo dom i porodica“, s tugom se prisjeća Marijan tih dana.
Međutim pričajući o životu u tom domu, kako kaže, “kada gledam iz današnje perspektive”, ne razlikuje puno život od svojih vršnjaka i svih onih koji odrastaju uz svoje roditelje.
“Imali smo sve jer je fra Slavko Barbarić koji je pokrenuo cijelu priču Majčinog sela bio taj koji je razumio što djeca proživljavaju odvajanjem od roditelja ili pak gubitkom roditelja. Stvorio je Majčino selo kao svojevrstan vid novog doma, nove prilike, novog početka za sve one kojima je životna sudbina ucrtala negativne ishode. Ono što se nije moglo nadomjestiti niti je ikada itko pokušao jeste nadomjestiti roditelje jer je to ipak nešto što se ne može uraditi, a djeca s druge strane za tim jako čeznu. Majčino selo je to koje je dalo sve da djeca izađu na pravi put, reklo bi se u narodu. Život fra Slavka Barbarića i ono što je on činio i govorio je nešto što me definisalo da budem danas to što jesam“, naglašava Marijan.
Ne krije da je kroz život bio i stigmatiziran jer odrasta u domu, a ne u krugu obitelji, ali tvrdi da je stigmatiziranje samoga sebe najgore od svih.
“Bilo je ponekada nekih trzavica i dječjih nesmotrenih šala, no djeca smo bili i to se ne bi trebalo vagati. U institucionalnom okruženju, ne treba vas nitko stigmatizirati, u ranijoj životnoj dobi djeca sama sebe stigmatiziraju jer nemaju mogućnost biti sa svojim voljenim. To je jedan začarani krug koji se proteže cijelog života, u svim onim situacijama u kojima se traži i očekuje uloga roditelja i obitelji, bilo da su u pitanju obiteljski blagdani, diplome, uspjesi, neuspjesi, padovi, ali i dizanja…“, kazuje Marijan.
Stoga on poručuje svim mladima koji sumnjaju iz nekog razloga u ostvarenje uspjeha da im to ne bude prepreka za ostvarivanje sna jer usponi i padovi su sastavni dio života.
“U životu jako puno toga nije kako mi želimo. Vjera u Boga, borba, trud, rad i zalaganje, zagovaranje istinskih životnih vrijednosti, pomoć i briga za druge je ono što je meni pomoglo da ustrajem, postanem i ostanem jaka osoba“, naglasio je Marijan.
Poručio je svima onima koji ne znaju kako bi pomogli nekome, a to jako žele, da uzmu neko dijete iz neke Ustanove u BiH i pomognu mu kao svome vlastitom. Podsjeća, da ono nema nikoga ko bi ga zagovarao i omogućio mu školovanje i život dostojan djeteta, a kada navrši 18 godina života nema se gdje vratiti.
Društvo
Svjetski dan bubrega obilježen u Mješovitoj srednjoj školi „Travnik u Travniku „Da li su vaši bubrezi u redu ? Rano otkrijte, zaštitite zdravlje vaših bubrega“

I ako se svjetski dan bubrega obilježava svakog drugog četvrtka u mjesecu Martu/Ožujku, zbog mnogobrojnih aktivnosti u povodu ovog dana, danas smo uspjeli obilježiti ovaj dan i u Mješovitoj srednjoj školi „Travnik“ u Travniku.
Nastavljena je uspješna suradnja Udruženja/Udruge dijaliziranih i transplantiranih bolesnika SBK/KSB sa Zavodom za javno zdravstvo SBK/KSB.
Zajedno smo danas u Travniku, učenicima prvih razreda medicinske škole govorili o važnosti prevencije bubrežne bolesti, bubregu kao jako važnom organu, bolesti bubrega i načinu liječenja.Prikazan je i kratki edukativni film na ovu temu, nakon čega su učenici uredili kviz znanja: „Koliko poznajemo naše bubrege?“Najbolje smo nagradili prigodnim darovima a svi su dobili promo materijal i bedževe, te vodu i jabuku kao sinonim za zdrav način života.Kroz osam zlatnih pravila, upozorili smo mlade ljude, kako treba živjeti i kako se odnositi prema sebi, svome tijelu i bubrezima kako ne bi došli u probleme sa bubreznom bolešću ali i općenito sa svojim zdravljem.Želimo iskreno da se zahvalimo direktoru ove ustanove što nam je omogućio ovo, sigurno, jako važno predavanje koje će nesumnjivo ostaviti traga u životima ovih mladih ljudi.
U Travniku, 25.03.2025. Upravni odbor UDiT SBK/KSB
Događanja
U četvrtak u pivnici Stella “Glazbeni pub kviz”

🎶 Glazbeni quiz u Pivnica Stella 🎶
➡️ Nakon sjajnog prvog glazbenog kviza koji je nadmašio sva očekivanja, najavljujemo i drugo izdanje ovog kviza. Pokušat ćemo ponoviti atmosferu koja je vladala na prvom kvizu. Stoga smo pripremili novi set hitova uz koji ćete zapjevati i zaplesati. Uveli smo i par novih stvari koje će vam se zasigurno svidjeti.
➡️ Mjesta su se počela zauzimati već nakon prvog kviza, stoga požurite okupite ekipu do 5 igrača i zauzmite svoje mjesto za četvrtak. Kotizacija je 5 KM po igraču, a najbolje, najspretnije i najveselije ekipe nagrađujemo. Prijave u inbox ili na broj 063 319 114.
➡️ Vidimo se u četvrtak od 19:30 na još jednoj vrhunskoj zabavi u Stelli.
Politika
TRAVNIK: Sazvana 81. sjednica Vlade Kantona Središnja Bosna

81. sjednica Vlade Kantona Središnja Bosna bit će održana u četvrtak, 27. ožujka 2025. godine, s početkom u 9 sati, u prostorijama Vlade Kantona Središnja Bosna u Travniku.
Na sjednici je predložen sljedeći
Dnevni red:
1. Zapisnik s 80. sjednice Vlade Kantona Središnja Bosna – tajnik Vlade
2. Prijedlog zakona o stavljanju van snage Zakona o Fondu za zaštitu okoliša Kantona Središnja Bosna – Ministarstvo prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova
3. Prijedlog odluke o usvajanju Programa korištenja sredstava s kriterijima raspodjele s pozicije „Tekući transferi neprofitnim organizacijama – Turističkim zajednicama Kantona Središnja Bosna“ za 2025. godinu – Ministarstvo privrede
4. Prijedlog odluke o usvajanju Programa korištenja sredstava s kriterijima raspodjele sredstava ostvarenih od naknada za tehničke preglede vozila za 2025. godinu – Ministarstvo privrede
5. Prijedlog odluke o usvajanju Programa korištenja sredstava s kriterijima raspodjele s pozicije „Tekući transferi pojedincima – podrška zapošljavanju radnika povratnika iz inostranstva“ za 2025. godinu – Ministarstvo privrede
6. Prijedlog odluke o raspodjeli dijela interventnih sredstava s pozicije „Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima – poticaji privredi“ Proračuna Kantona Središnja Bosna za 2025. godinu – Ministarstvo privrede
7. Prijedlog odluke o raspodjeli dijela interventnih sredstava s pozicije „Tekući transferi neprofitnim organizacijama“ Proračuna Kantona Središnja Bosna za 2025. godinu – Ministarstvo privrede
8. Prijedlog odluka o izdvajanju sredstava neprofitnim organizacijama – Ministarstvo zdravstva i socijalne politike
a) Srpskom kulturno-prosvjetnom i humanitarnom crkvenom društvu Travnik
b) Katoličkom dobrotvornom društvu „Caritas“ u SBK/KSB (Župa Jajce)
c) Katoličkom dobrotvornom društvu „Caritas“ u SBK/KSB (Župa Skopaljska Gračanica)
d) Muslimanskom dobrotvornom društvu „Merhamet“
e) Crvenom križu Kantona Središnja Bosna
f) Udruženju penzionera Srednjobosanskog kantona
9. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za predškolsko obrazovanje u 2025. godini – Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta
10. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za djecu romske nacionalnosti – Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta
11. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za financiranje troškova prijevoza učenika – Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta
12. Prijedlog odluke o prodaji stalnih sredstva (motornih vozila) – Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
13. Prijedlog odluke o davanju suglasnosti školama za raspisivanje konkursa za popunu radnih mjesta za školsku 2024./2025. godinu (Osnovna škola „Musa Ćazim Ćatić“ Novi Travnik i drugi) – Ministarstvo obrazovanja, nauke, znanosti, kulture i sporta
14. Prijedlog odluke o davanju suglasnosti za nabavku računarske opreme – Ministarstvo privrede
15. Prijedlog zaključka o stavljanju van snage Zaključka Vlade Kantona broj: 01-05-676/15-54 od 20. 11. 2015. godine – Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta
16. Prijedlog zaključka o davanju suglasnosti za nabavku usluga kalibracije i verifikacije alkometara – Ministarstvo unutarnjih poslova
17. Suglasnost na Odluku o visini naknada koju plaćaju kandidati, kao i visini naknada članovima komisije za provođenje javnog poziva, organiziranje pripremne nastave i polaganje ispita za dobivanje licenci – Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta
18. Suglasnost na Odluku o iznosu naknade za troškova osposobljavanja i ispita za kandidate, kao i iznosa naknada članovima komisije za organiziranje i provođenje ispita javnog poziva za stjecanje zvanja instruktora vožnje – Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta
19. Suglasnost za povećanje plaće zbog obavljanja poslova drugog radnog mjesta – Ministarstvo pravosuđa i uprave
20. Izvješća bolnica kojima je osnivač Sabor Kantona Središnja Bosna o realizaciji programa financijske konsolidacije i/ili restrukturiranja i namjenskom utrošku sredstava doznačenih iz proračuna Federacije Bosne i Hercegovine za četvrti kvartal 2024. godine – Ministarstvo zdravstva i socijalne politike
Društvo
Novo u Srednjoj Bosni: Besplatna edukacija za nezaposlene osobe!

🎓 BESPLATNA EDUKACIJA ZA NEZAPOSLENE OSOBE!
Ako ste trenutno prijavljeni na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, sada je pravo vrijeme da iskoristite fantastičnu priliku! 💼✨
Svi nezaposleni imaju mogućnost da potpuno besplatno pohađaju profesionalnu edukaciju u oblasti po svom izboru – bez ikakvih skrivenih troškov a!
✅ Javite se svom savjetodavcu na birou
✅ Preuzmite vaučer za besplatnu edukaciju
✅ Iskoristite priliku da unaprijedite svoje znanje i vještine
✅ Otvorite vrata ka novim poslovnim mogućnostima!
Događanja
FIRMA OVNAK RASPISUJE NATJEČAJ ZA POSAO!

Tražimo ambiciozne i motivirane osobe za organizacijske i voditeljske pozicije, koje žele biti dio dinamičnog i stručnog tima. Ako ste spremni za nove poslovne izazove i želite razvijati svoje vještine, pridružite nam se!
Firma Ovnak raspisuje natječaj za sljedeće pozicije:
• BRAND MANAGER – više djelatnika
• ASISTENT BRAND MANAGER-a – više djelatnika
BRAND MANAGER – više djelatnika
Što tražimo:
• Izvrsne komunikacijske i pregovaračke vještine;
• sposobnost strateškog planiranja i upravljanja brendom;
• sposobnost multitaskinga i organizirano upravljanje vremenom;
• fleksibilnost i prilagodljivost u dinamičnom radnom okruženju;
• spremnost za rad u timu i vođenje tima.
ASISTENT BRAND MANAGER-a – više djelatnika
Što tražimo:
• Izvrsne komunikacijske vještine i sposobnost podrške u pregovorima;
• sposobnost organiziranja i praćenja marketinških kampanja;
• sposobnost multitaskinga i upravljanja vremenom;
• prilagodljivost i fleksibilnost u dinamičnom radnom okruženju;
• sposobnost rada u timu i podrška brand manageru.
Što nudimo za sve pozicije:
• Stimulativna plaća;
• mogućnosti napredovanja i profesionalnog razvoja;
• stalni radni odnos;
• dinamično i poticajno radno okruženje;
• rad u timu stručnjaka s mogućnošću učenja i rasta.
Kako se prijaviti?
Pošaljite svoj životopis i motivacijsko pismo na e-mail adresu: marketing@ovnak.com.
Očekujemo vaše prijave!
BiH
Igor Crnadak: Narod ne podržava nasilne aktivnosti Milorada Dodika

Igor Crnadak, potpredsjednik PDP-a i zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, izjavio je kako je jučer održao sastanak s američkim diplomatom i visokim funkcionerom OHR-a, te najavio važan sastanak s predstavnicima još jedne članice Kvinte koji će se održati sutra. Također, uputio je pet poruka koje, kako je rekao, “moraju doći na svaki radni stol u svakoj zemlji i međunarodnoj organizaciji, kod onih koji se bave Bosnom i Hercegovinom”.
“Borba za očuvanje Republike Srpske se nastavlja jer je ugrožena neodgovornom politikom SNSD koalicije, zbog koje je danas RS izolirana, a njeno rukovodstvo je pod sankcijama i mjerama ograničenog kretanja”, rekao je Crnadak na početku, te naveo pet ključnih poruka za međunarodne predstavnike.
Crnadak je poručio kako je “narod Republike Srpske posvećen Dejtonskom sporazumu, ne želi sukobe i ne podržava nasilne aktivnosti, uključujući oružano djelovanje pripadnika MUP-a RS protiv SIPA-e”, te dodao da “narod RS želi živjeti u miru i stabilnom okruženju, surađujući s druga dva konstitutivna naroda i ostalima, uz snažan demokratski i ekonomski razvoj”.
“Nepromišljeni i sebični potezi rukovodstva Republike Srpske, kao i pravosudni procesi koji su u tijeku, ne smiju ugroziti narod Republike Srpske i njenu ustavno-pravnu poziciju u okviru BiH. Bilo kakve međunarodne reakcije na postupke rukovodstva Republike Srpske ne smiju dovesti u pitanje teritorij, imovinu, nadležnosti i ključne zaštitne mehanizme Republike Srpske, uključujući entitetsko glasanje, vitalni nacionalni interes i druge”, naveo je Crnadak.
Na kraju je poručio: “Napad na Dejtonski sporazum, njegova suspenzija ili nasilna izmjena neće dobiti podršku naroda Republike Srpske, proizvest će žestok otpor i predstavljat će direktnu podršku radikalnim i korumpiranim strukturama, najodgovornijim za trenutno stanje.”
Podsjetimo, nakon skandaloznih zakona i donošenja Nacrta novog ustava RS, koji sadrži niz neustavnih članova, Crnadak je podnio ostavku na mjesto člana Odbora za ustavna pitanja NSRS. Tada je poručio kako “ne želi sudjelovati u procesima koji RS i njen narod vode u propast”.
BiH
Niste na vrijeme zamijenili istekle dokumente?! Kazna i do 300 KM

Broj isteklih osobnih dokumenata u Bosni i Hercegovini koje njihovi vlasnici ne produljuju iz godine u godinu sve je veći. Osobna iskaznica javna je isprava kojom se dokazuje identitet, činjenica mjesta i datuma rođenja, prebivališta, odnosno boravišta za raseljenu osobu, i državljanstva BiH, piše Večernji list BiH.
Svaki državljanin stariji od 18 godina s prebivalištem u Bosni i Hercegovini dužan je imati osobnu iskaznicu izdanu u mjestu prebivališta. Na kraju prošle godine 264.875 građana Bosne i Hercegovine nije imalo valjanu osobnu iskaznicu, podaci su Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA). Osobnu iskaznicu BiH na kraju 2023. godine nije imalo 248.206 građana. Broj osoba bez valjane osobne iskaznice u godini je porastao za 16.669.
Što kaže zakon?
Prema podacima kojima Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) raspolaže za 2021. godinu, bez valjane osobne iskaznice bila su 241.644 građanina, dok je taj broj povećan u 2022. godini te je, prema službenim podacima, bez ovog dokumenta bilo 242.869 osoba. Rok za podnošenje zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice je 60 dana nakon navršenih 18 godina ili 60 dana nakon što se osoba stalno nastani u BiH ako je navršila 18 godina. S obzirom na činjenicu da je posjedovanje osobne iskaznice zakonska obveza, svaki državljanin stariji od 18 godina s prebivalištem u BiH dužan je imati osobnu iskaznicu izdanu u mjestu prebivališta.
Rok za podnošenje zahtjeva za zamjenu osobne iskaznice je 15 dana prije isteka postojeće. Za kršenje te zakonske obveze propisana je novčana kazna od 30 KM do 300 KM. Prema članku 37. Zakona o osobnoj iskaznici državljana Bosne i Hercegovine, novčanom kaznom od 30 KM do 300 KM kaznit će se za prekršaj državljanin ako ima više od jedne osobne iskaznice izdane na osnovi ovog zakona, ako ne podnese zahtjev za izdavanje osobne iskaznice kada je obvezan tako postupiti. Zatim, ako svjesno dostavi netočne i/ili neistinite podatke prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice, ako odmah ne prijavi nestanak osobne iskaznice, ako ustupi svoju osobnu iskaznicu drugoj osobi ili koristi tuđu osobnu iskaznicu kao svoju. Zatim, ako koristi osobnu iskaznicu druge osobe u svrhu pribavljanja bilo kakve koristi ili prava.
Društvo
Zvuk i svetost: drugi koncert u okviru projekta „Muzikom kroz izložbu“

U izuzetnom ambijentu crkve sv. Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci, jučer je održan koncert u okviru drugog serijala projekta Muzikom kroz izložbu, u organizaciji Udruženja za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije Strings Attached Sinfonietta, uz podršku Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine te u saradnji s Franjevačkim samostanom.
Ovaj koncert, smješten u srce jednog od najznačajnijih franjevačkih kompleksa u Bosni i Hercegovini, pružio je publici snažno iskustvo kroz spoj duhovnosti, umjetnosti i historijskog naslijeđa. Crkva sv. Ivana Krstitelja, jedan od ključnih sakralnih objekata u zemlji, svoj kontinuitet vuče još iz 14. stoljeća, dok današnji izgled duguje obnovi iz 1906–1908. godine, izvedenoj prema nacrtima arhitekta Josipa Vancaša, u neorenesansnom stilu. Unutrašnjost crkve oslikana je 1908. godine, a u apsidi se ističe freska Krštenje na rijeci Jordanu, rad slikara Marka Antoninija, dok se u kripti nalazi kameni sarkofag iz 15. stoljeća, koji svjedoči o bogatoj prošlosti prostora. Crkva, kao sastavni dio franjevačkog samostanskog kompleksa, simbol je višestoljetne prisutnosti, čuvar izuzetne baštine i idealan ambijent za susret muzike i naslijeđa.
Muzički program pažljivo je osmišljen kao interpretativni dijalog sa sakralnim prostorom i izložbom Blago sutješkog samostana, čime se dodatno afirmiše uloga muzike kao mosta između kulturne baštine i savremene umjetničke interpretacije.
Koncert je otvoren djelom Camillea Saint-Saënsa, Prière, op. 158, koje svojom introspektivnom atmosferom i plemenitom jednostavnošću priziva kontemplativni duh prostora. Uslijedilo je djelo In Croce Sofije Gubaiduline, u kojem se kroz snažan kontrapunktalni dijalog dva instrumenta otvara prostor za duboku duhovnu refleksiju. Kompozicija Tutto è bianco Corrada Rojaca dodatno je proširila izražajne mogućnosti akordeona, dok je Fratres Arva Pärta, jedno od najizvođenijih djela duhovnog minimalizma, zaokružilo koncert snažnim osjećajem unutrašnjeg spokoja i smirenja.
Posebno značenje koncertu dala je prezentacija izložbe Blago sutješkog samostana, koju je predstavio fra Bono Tomić, gvardijan samostana. Ova izložba obuhvata izuzetno vrijedne predmete liturgijske i umjetničke baštine, uključujući kaleže iz 15. stoljeća, barokne monstrance, tekstilna djela iz evropskih centara, te slike Stjepana Dragojlovića i venecijanskih majstora, među kojima se ističe gotička slika Poklon kraljeva – Krist pada pod križem iz 15. stoljeća.
Ovakvi susreti muzike i kulturnog naslijeđa pokazuju koliko je važno otvarati prostore za živa umjetnička iskustva unutar historijskih ambijenata.
Sljedeći koncert u okviru projekta „Muzikom kroz izložbu“ planiran je za 4. april 2025. godine u Zavičajnom muzeju u Travniku.
BiH
U Zeničko-dobojskom kantonu kultura više ne može čekati

Predstavnici Sindikata ustanova kulture iz Zeničko-dobojskog kantona sve glasnije poručuju – “kultura ne može više čekati”. Loš status zaposlenih, posebno onih s visokom stručnom spremom, pokrenuo je val nezadovoljstva, jer su im plate sada gotovo izjednačene s kolegama bez visoke stručne spreme, usljed povećanja minimalca. Pored toga, zbog neriješenog pitanja osnivačkih prava, ove ustanove još uvijek rade prema privremenoj odluci iz 1997. godine.
Glumci Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, koje je upravo dobilo Plaketu Grada Zenice za doprinos društvu, poručuju da im priznanja ne znače mnogo kada su egzistencijalna pitanja zaposlenih i dalje neriješena. “Neću plaketu Grada, hoću kolektivni ugovor!” – jasna je poruka nezadovoljnih uposlenika, koji već mjesecima upozoravaju na tešku situaciju u sektoru kulture.
Predsjednik Sindikata radnika ustanova kulture ZDK, Elvir Škiljo, ističe da su primanja zaposlenih u kulturi alarmantno niska. Glumci, bibliotekari, knjižari i kustosi, koji imaju visoku stručnu spremu, sada su praktično izjednačeni s kolegama na nižim pozicijama, što dodatno otežava stanje u ovom sektoru.
Problem dodatno usložnjava činjenica da Sindikat nema s kim potpisati kolektivni ugovor, jer pitanje osnivačkih prava nad ustanovama kulture nije riješeno. Zeničko-dobojski kanton preuzima finansiranje plata zaposlenih, dok su opštine i gradovi zadržali rukovodeće i upravljačke funkcije, ali bez finansijskih obaveza.
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK, Mirza Mušija, navodi da je problem poznat i da su već održana tri sastanka sa sindikatom. Prema njegovim riječima, formirana je radna grupa koja radi na trajnom rješenju za 16 ustanova kulture, ali kanton očekuje veće učešće gradova i opština u finansiranju.
Sindikat, s druge strane, traži konkretne poteze i jasan dogovor svih nivoa vlasti. “Mi smo razapeti između kantona i gradova. Kada naiđemo na problem, kanton nas upućuje na grad, grad nas vraća na kanton. Krajnje je vrijeme da se to riješi”, poručuje Škiljo.
Iako su u Zeničko-dobojskom kantonu u proteklom periodu zabilježena povećanja plata, ona nisu bila dovoljna da značajnije poboljšaju položaj radnika u kulturi. A da je kultura na margini, govori činjenica da se ovo pitanje godinama zanemaruje.
Adnadin Jašaravić, direktor Muzeja Grada Zenice, upozorava da se zakon ne poštuje i da bi kantoni i Republika Srpska trebali sufinansirati ustanove kulture. Međutim, kako kaže, neki sebi daju za pravo da “izmijene poneku riječ u Ustavu”, kako bi izbjegli finansijske obaveze.
Dok nadležni ne ponude sistemsko rješenje, ostaje otvoreno pitanje šta će od kulture ostati, ko će u ovakvim uslovima željeti raditi i stvarati.