Connect with us

Gospodarstvo

Porezni obveznici u Federaciji BiH u siječnju 2025. uplatili 635,9 miliona KM javnih prihoda

Published

on

Iz porezne uprave Federacije BiH priopćeno je da su porezni obveznici u siječnju 2025. godine uplatili ukupno 635.900.370 KM javnih prihoda, što je za 51.848.810 KM ili 8,8 posto više u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Najveći dio prihoda prikupljen je u Kantonu Sarajevo (235,85 miliona KM), zatim u Tuzlanskom kantonu (105,13 miliona KM) i Zeničko-dobojskom kantonu (77,82 miliona KM). Najveći rast u odnosu na prošlu godinu zabilježen je u Kantonu 10 (13,5 miliona KM, rast od 13,68 posto) i Bosansko-podrinjskom kantonu (7,68 miliona KM, rast od 15,42 posto).

U strukturi javnih prihoda, najviše je naplaćeno po osnovu:

  • Poreza na dohodak – 63,9 miliona KM
  • Poreza na dobit – 36,8 miliona KM
  • Taksa i naknada – 62,1 milion KM
  • Doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje i osiguranje za slučaj nezaposlenosti – 449,3 miliona KM

Tako je u siječnju 2025. godine putem fiskalnih uređaja evidentiran ukupan promet od 4,99 milijardi KM, što je za 170,6 miliona KM više nego u istom periodu 2024. godine.

Najveći broj fiskalnih uređaja instaliran je u Općini Centar Sarajevo (6.977), dok je najveći promet zabilježen u Općini Ilidža (411 miliona KM).

Porezna uprava Federacije BiH poziva sve obveznike da posluju legalno, uredno evidentiraju promet i izdaju račune kako bi izbjegli kazne i sankcije. (Izvor: Klix.ba)

Advertisement

Gospodarstvo

Novi Kolektivni ugovor za rudare

Published

on

By

Vlada Federacije BiH je dala suglasnost na novi dvogodišnji Kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti rudarstva u Federaciji BiH, koji donosi poboljšanja u primanjima i radnim pravima.

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić izjavio je da ugovor rudarima garantira bolji status kroz linearni rast plaća, uključujući topli obrok, regres, prijevoz i naknadu za Dan rudara.

Očekujemo da će poboljšanje materijalnog položaja rezultirati većom proizvodnjoim uglja – kazao je Lakić.

Naglasio je da je očuvanje energetskog sektora Federacije BiH prioritet te da je ključ povećanje proizvodnje iz domaćih rudnika kako bi se osigurale dovoljne količine uglja za termoelektrane, priopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

Continue Reading

Gospodarstvo

Sajam obrtnika uz potporu Gradske uprave Novi Travnik

Published

on

By

Prvi Obrtnički sajam u Kantonu Središnja Bosna, kojeg organizira Obrtničke komore SBK/KSB, ima za cilj promociju domaćih obrtnika i gospodarsko umrežavanje. Tim povodom, u Gradskoj upravi Novi Travnik održan je sastanak predstavnica Komore s gradonačelnikom Stjepanom Dujom.

Tijekom sastanka iskazana je spremnost lokalne vlasti da pruži potporu organizaciji sajma, prepoznajući njegovu važnost za gospodarstvenike ovog kraja.

Predsjednica Obrtničke komore SBK/KSB Dijana Biletić, naglasila je kako se očekuje sudjelovanje više od 50 izlagača iz Bosne i Hercegovine, dok će pozivnice biti upućene i obrtnicima iz regije.

Također je najavljeno kako će projekt biti predstavljen novotravničkim obrtnicima.

Gradonačelnik Dujo potvrdio je da je Gradska uprava svjesna važnosti ovog događaja te će doprinijeti njegovoj organizaciji. Naglasio je i da će lokalna vlast pomoći u animiranju obrtnika s područja grada kako bi se osiguralo njihovo sudjelovanje.

Prvi Obrtnički sajam u SBK/KSB održat će se od 2. do 4. listopada.

Continue Reading

Gospodarstvo

Konferencija u Vitezu: Gospodarstvo BiH u sferi fiskalnih reformi i globalnih izazova

Published

on

By

 UBHH Prsten organizira konferenciju u Vitezu koja se održava 20.03.2025.godine u Vitezu u dvorani centra Via Mall
Konferencija se održava pod nazivom:

Gospodarstvo BiH u sferi fiskalnih reformi i globalnih izazova

Program :

14.30-15.00 Registriranje sudionika

15.00- 15.10  Pozdravno i uvodno obraćanje o aktualnom gospodarskom trenutku, gosp. Svjetlan Stanić, Predsjednik Udruge Prsten,

15.10-15.30 Uvodno predavanje na temu: fiskalne reforme i gospodarstvo FBiH,  izazovi i prilike (osvrt na povećanje minimalne plaće i ekonomske učinke), gosp. Toni Kraljević, ministar financija FBiH,

15.30- 15.45 Predavanje na temu: Cyber sigurnost u businessu, slabosti IT sustava i inovativna rješenja, predavač Vlado Slišković,

15.45-16.00 Predavanje na temu : Globalne promjene carinske politike, izazovi i prilike za BH gospodarstvo (osvrt na neprediktabilnost Trumpovih ukaza o carinskim stopama), predavač prof.dr. Branimir Skoko, SUM Mostar,

16.00-16.30. Panel diskusija na aktualnu temu foruma, ekspertni tim ministarstva financija FBiH i Sveučilišta u Mostaru.

16.30-16.40 Pitanja i odgovori

16.45. Zatvaranje foruma i prigodan koktel uz networking

Continue Reading

Gospodarstvo

Kristal Vitez raspisuje oglas za prijem više radnika

Published

on

By

Firma Kristal d.o.o., Vitez, zbog širenja tržišta i povećanja obima posla raspisuje natječaj za prijem novih radnika.

NATJEČAJ ZA PRIJEM NOVIH RADNIKA U SKLADIŠTE

  

Firma Kristal d.o.o., Vitez, zbog širenja tržišta i povećanja obima posla raspisuje natječaj za prijem novih radnika za rad u skladištu. Ako ste osoba koja voli dinamično okruženje i spremna je doprinositi učinkovitosti i organizaciji skladišnih poslova, pozivamo vas da se prijavite.

 

Od vas očekujemo:

  • Primanje, skladištenje, te utovar/istovar robe
  • Pakiranje i priprema robe za isporuku
  • Timski duh, fleksibilnost i odgovornost
  • Spremnost za fizički rad i rad u smjenama

 

Nudimo:

      • Stabilno radno okruženje s mogućnostima za napredovanje

      • Stimulativna plaća

      • Obuku i usavršavanje na radnom mjestu

      • Dodatne bonuse prema postignućima i ostvarenim rezultatima

 

Kako se prijaviti: Ako ispunjavate navedene uvjete i smatrate da ste odgovarajući kandidat, pošaljite svoj životopis na e-mail adresu: prijave.posao@kristal.eu ili ga dostavite na adresu: Poslovni centar 96, Vitez, BiH.

Natječaj je otvoren 10 dana od dana objavljivanja. Kandidati koji uđu u uži izbor bit će obaviješteni.

NATJEČAJ ZA PRIJEM NOVIH RADNIKA U PROIZVODNJU

Firma Kristal d.o.o., Vitez, zbog širenja tržišta i povećanja obima posla raspisuje natječaj za prijem novih radnika za rad u proizvodnji. Ovisno o vašim kvalifikacijama i iskustvu, imat ćete priliku raditi u dinamičnom okruženju te sudjelovati u različitim proizvodnim procesima.

 

Od vas očekujemo:

  • Sudjelovanje u različitim fazama proizvodnog procesa
  • Praćenje i poštivanje sigurnosnih propisa i standarda kvalitete
  • Spremnost na rad u smjenama
  • Timski duh, fleksibilnost i odgovornost
  • Spremnost na učenje i profesionalni razvoj

 

Nudimo:

  • Stabilno radno okruženje s mogućnostima za napredovanje
  • Stimulativnu plaću
  • Obuku i usavršavanje na radnom mjestu
  • Dodatne bonuse prema postignućima i ostvarenim rezultatima

 

Kako se prijaviti: Ako ispunjavate navedene uvjete i smatrate da ste odgovarajući kandidat, pošaljite svoj životopis na e-mail adresu: prijave.posao@kristal.eu ili ga dostavite na adresu: Poslovni centar 96, Vitez, BiH.

Natječaj je otvoren 10 dana od dana objavljivanja. Kandidati koji uđu u uži izbor bit će obaviješteni.

Continue Reading

Gospodarstvo

Novi vlasnik ušao u posjed imovine, počele pripreme za najveću investiciju u srednjoj Bosni

Published

on

By

Nakon višegodišnjih pravnih prepreka, proces preuzimanja nekadašnjeg industrijskog giganta PS Vitezita ušao je u novu fazu.

Odabrani kupac na međunarodnom natječaju, s kojim su suglasni bili kako Vlada FBiH tako i stečajni sudac, firma WDG Promet d.o.o. u vlasništvu porodice Zubak, kako piše Viteški.ba u posjedu je imovine, a na terenu su u toku prvi radovi te pripreme za planirana ulaganja.Prije svega, provodi se hortikulturno uređenje i čišćenje prostora, dok se u pozadini iščekuje pribavljanje dozvola.

Jedno od najvažnijih pitanja koje još uvijek čeka rješenje jest dioba stečajne mase, koja je od presudne važnosti za bivše radnike i ostale vjerovnike.

Na računima se nalazi gotovo 11 miliona KM, koje je Zubak uplatio, a stečajni sudac i Odbor povjeritelja sada su na potezu da donesu odluke i omoguće isplatu sredstava onima koji na to imaju pravo.

Neslužbeno se saznaje kako je stečajna upraviteljica Huseinbegović zatražila diobu stečajne mase od suda.Radnici i šira javnost s nestrpljenjem prate razvoj situacije, tražeći da se postupak ubrza kako bi dugogodišnja neizvjesnost konačno bila okončana.

Planirana velika investicija

Kroz firmu WDG Promet d.o.o., porodica Zubak planira uložiti preko 150 miliona eura u prvoj fazi, usmjeravajući investicije na modernizaciju i ponovno pokretanje proizvodnje, potvrdili su ranije iz ove porodie.

Navode kako cilj im je transformirati Vitezit u savremeni industrijski centar koji će podržati vojnu i civilnu industriju u Bosni i Hercegovini, kao i šire u regiji.

PS Vitezit, nekadašnji lider u proizvodnji eksploziva, specijaliziranih hemikalija i proizvoda za vojnu industriju, sada ima priliku zauzeti ključnu poziciju na privrednoj karti regije.

Continue Reading

Gospodarstvo

Prvi sajam obrta u Travniku: Prilika za nove poslovne suradnje i inovacije

Published

on

By

Prvi sajam obrta u Travniku će se održati u mjesecu listopadu ove godine, u prostorijama PSKC Pirota u organizaciji Obrtničke komore Srednjobosanskog kantona, a u suradnji s Općinom Travnik.

Ovaj događaj predstavlja značajan korak u jačanju obrtničke i privredne scene, ali i iznimnu priliku za povezivanje obrtnika, inovatora, potrošača i poslovnih subjekata, ne samo na području Srednjobosanskog kantona, već i u regiji.

Sa sve većim interesom za lokalno proizvedenu robu i usluge, ovakvi događaji imaju potencijal značajno utjecati na poticanje ekonomske aktivnosti u regiji.

Za više informacija o učešću na sajmu, posjetiteljima i programu, obratite se Obrtničkoj komori SBK/KSB- koordinatorici sajma, predsjednici Obrtničke komore SBK/KSB Dijani Biletić, stoji u priopćenju.

 

Continue Reading

Gospodarstvo

Mijatović: Poticaji za gospodarstvo sa 7 milijuna porasli na 30 milijuna KM

Published

on

By

Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović u utorak je posjetio tvrtke iz Hercegovine, korisnike grant sredstava tekućih transfera za 2024. godinu.

S obzirom da nas brzo očekuje poziv za 2025. godinu, dolazimo kod onih firmi koje su koristila sredstva u 2024. godini kako bi vidjeli jesmo li na pravi način definirali poziv, jesu li firme utrošile sredstva na onu namjenu na koju su aplicirale i jesu li ta sredstva utjecala na njihovo poslovanje – izjavio je ministar Mijatović prilikom posjeta tvrtki RSS d.o.o. Mostar.

Ministar je tom prigodom podsjetio da je u protekle dvije godine iznos ukupnog poticaja za gospodarstvo sa 7 milijuna porastao na 30 milijuna maraka.

Prvo, napravili smo iskorak u financijskom dijelu. Drugo, napravili smo iskorak u procesu odabira firmi, korisnika poticaja. Odabir je javan i transparentan, na bazi aplikacije. U svakom trenutku možete provjeriti svoju aplikaciju, jeste li dobili sredstva, ako niste, zašto niste, a građani mogu vidjeti koje su firme korisnici sredstava poreznih obveznika – kazao je Mijatović.

Istaknuo je da je Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta po prvi put prošle godine otvorilo grant sredstva za IT industriju, a jedan od dobitnika sredstava je mostarska tvrtka RSS.

Zadovoljstvo je vidjeti za svjetske prilike malu firmu koja je sredstva od poticaja iskoristila za razvoj softver za umjetnu inteligenciju – kazao je Mijatović.

Po njegovim riječima, IT industrija je među najbrže rastućim sektorima u svijetu i predstavlja veliku priliku za bh. ekonomiju.

RSS d.o.o. Mostar primarno se bavi razvojem poslovnih aplikacija za domaće tržište.

– Mi smo sredstva od poticaja iskoristili za nabavku informatičke opreme, zapošljavanje dva developera i izradu softvera na bazi umjetne inteligencije za davanje predikcija o poslovanju kompanija na bazi njihovog dosadašnjeg poslovanja – kazao je generalni direktor RSS-a Davor Knezović.

Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta u 2024. godinu dodijelio je ukupno 26,2 milijuna maraka poticaja za razvoj malih i srednjih poduzeća, piše RTV HB.

Continue Reading

Gospodarstvo

Vlada FBiH smanjuje doprinose koji se obračunavaju na teret poslodavca sa 10 na 4,5 posto

Published

on

By

Ministar obrta i poduzetništva FBiH Vojin Mijatović najavio je da će Vlada FBiH danas smanjiti doprinose na teret poslodavaca sa 10 posto na 4,5 posto od 1.srpnja ove godine.

Na prijedlog Vlade FBiH kao što smo obećali, danas je Ekonomsko-socijalno vijeće podržalo izmjene i dopune zakona o doprinosima, naveo je Mijatović.

Sjednica Vlade FBiH bit će održana u 12 sati i na njoj će biti usvojene izmjene i dopune ovog zakona.

Sa 01.07.2025. doprinosi na teret poslodavca sa 10%, spuštaju se na 4,5%. Spuštanje doprinosa za 5,5 procentnih poena samo je prvi korak smanjenja doprinosa kako smo i najavili, dodao je Mijatović.

Stopa doprinosa nije mijenjana od 2009. godine, prenosi Klix.

Continue Reading

Gospodarstvo

Otvorenje Ventix trgovine u Novoj Biloj – Vaš pouzdan partner za klimatizaciju, grijanje i vodomaterijal!

Published

on

By

S ponosom vas obavještavamo da je Ventix, nova trgovina specijalizirana za prodaju i ugradnju klima uređaja, instalaciju grijanja te vodomaterijala, otvorila svoja vrata!

 

Naša misija je pružiti vam vrhunsku uslugu i proizvode renomiranih proizvođača, uz profesionalnu montažu i stručne savjete. Bilo da trebate efikasno rješenje za hlađenje, grijanje doma ili kvalitetan vodomaterijal, naš tim je tu da vam pomogne pronaći najbolje rješenje za vaše potrebe.

 

Posjetite nas na našoj lokaciji Nova Bila 3F i uvjerite se u kvalitetu naše ponude. Radujemo se prilici da zajedno gradimo ugodniji i funkcionalniji prostor za vaš dom ili poslovni objekt!

Pozivamo Vas da nas posjetite i uvjerite se u našu ponudu! Za sve upite, slobodno nas kontaktirajte na broj 063/727/200

Dobrodošli u Ventix – gdje kvaliteta i pouzdanost dolaze na prvo mjesto!

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

Društvo9 sati ago

Učenici Srednje škole Vitez posjetili su Studentski centar Sveučilišta u Mostaru

Učenici Srednje škole Vitez su u pratnji pedagogice Ivanele Brković te profesorica Irene Magerl i Nade Jukić posjetili Studentski centar...

Politika9 sati ago

Načelnik Travnika: Izgubili smo 10 miliona KM i 728 radnih mjesta zbog minimalca i neradne nedjelje

Načelnik Općine Travnik Kenan Dautović iznio je zabrinjavajuće podatke o posljedicama ekonomske politike Vlade Federacije BiH, posebno u vezi s...

BiH9 sati ago

Sud BiH odredio je pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, evo šta to znači

Sud Bosne i Hercegovine, na prijedlog Tužilaštva BiH, izdao je nalog za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera RS...

BiH16 sati ago

Vukanović: Ovo što se događa je na granici ludila, Dodik je izgubio razum

Zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) Nebojša Vukanović (Za pravdu i red) komentirajući događanja u NSRS i usvajanje Odluke...

Društvo16 sati ago

Papa četiri tjedna u bolnici, proveo još jednu “mirnu noć”

Papa Franjo, koji se u rimskoj bolnici Gemelli nalazi četiri tjedna zbog obostrane upale pluća, proveo je „mirnu noć”, priopćio...

BiH16 sati ago

VLADA RH: 35 milijuna KM za cestu Hutovo – Ravno i 20 milijuna KM za Sveučilište u Mostaru

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač nazočila je danas svečanomu činu potpisivanja nekoliko iznimno važnih ugovora o dodjeli financijske potpore...

BiH16 sati ago

Čović: Aktivnosti u RS-u daleko odudaraju od Ustava BiH, institucije se moraju poštovati

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović danas je u Čitluku rekao kako se moraju poštovati institucije BiH bez obzira koliko nesavršene...

BiH18 sati ago

Čović na potpisivanju ugovora između Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH i Sveučilišta u Mostaru

U Rektoratu Sveučilišta u Mostaru danas je upriličeno svečano potpisivanje Ugovora između Sveučilišta u Mostaru i Ministarstva znanosti, obrazovanja i...

Advertisement
Advertisement