Poveži se s nama

Gospodarstvo

Pepeljuga s Vran planine: Do 4 kuharica, a poslije menadžerica

Objavljeno

Ova mlada menadžerica unatoč tome što živi u prirodi, okružena Vran planinom i Čvrsnicom, sebi dopušta, baš kao i svi mladi njenih godina, malo luksuza. Poslije 16 sati ova Pepeljuga s Vran planine “pretvara” se u uspješnu poduzetnicu s laptopom u ruci, spremnu organizirati i najzahtjevnije skupove. Voli putovati, obilaziti druge turističke destinacije i učiti kako biti uspješan u svom poslu.

Vran planina i Čvrsnica steže, ja ću majko gdje me srce veže, tako stihovi hercegovačke gange govore u pjesmi, a mlada je 26-godišnja Hercegovka Marija Vukoja s Blidinja i doista živi. Jer nju srce, kako kaže, jedino i veže za blidinjski kraj. S jedne strane Vran planina, a s druge Čvrsnica obgrlili su blidinjsku visoravan i Blidinjsko jezero, dok u srcu tog još pustog hercegovačkog kraja svoju priču tankim nitima tvrdog hercegovačkog sukna na kamenu ispisuje Marija, piše 24sata.hr.

 

Imala je 17 godina

Oglas

Ova uspješna poduzetnica, vlasnica jednog od najprestižnijih hotela u BiH, Hajdučkih vrleti, smještenog na pustopoljini blidinjske visoravni, sa završena dva fakulteta i još nekoliko specijalizacija iz menadžmenta u turizmu i ugostiteljstvu, živi svoj život i ostvaruje san pokojnog oca Vinka Vukoje Lastvića.

I ne samo to. Ona je prva žena, hajdučica na čelu Hajdučke Republike Mijata Tomića, koju je utemeljio njezin otac. Te 2009. godine, kad joj je otac poginuo, svega stotinjak metara od Hajdučkih vrleti u prometnoj nesreći, bilo joj je tek 17 godina.

– Živjeli smo u Mostaru i bila sam maturantica mostarske gimnazije. Toga dana za mene se srušio cijeli svijet. Jer tad nije poginuo samo moj otac, izgubila sam čovjeka kojeg sam neizmjerno voljela, bio je moj idol. Bila sam njegova mezimica, samo njegova Marija – prisjeća se još sa sjetom u glasu.

 

Oglas

Sa šesto maraka

Jer njezin otac je bio čovjek kojemu je “samo nebo bilo granica”. Rodio se u Rakitnom nadomak Blidinja, a kad je davne 1999. godine na pustom Blidinju, gdje i danas stalno živi tek dvadesetak stanovnika, kupio zemlju, mnogi ga nisu razumjeli.

– Čudili su mu se što će u ovoj pustoši bez vode i struje. I unatoč svim protivljenjima s, kako majka zna i danas reći, 600 maraka u džepu počeo je graditi Hajdučke vrleti. Sam uz pomoć prijatelja. Majka i ja bile smo u Mostaru, a on više na Blidinju nego s nama.Znali smo da novac posuđuje od prijatelja za građu potrebnu za gradnju ovog danas što vidite. I danas znam da ih je samo velika uzajamna ljubav u svemu vodila. Vjerovali su jedno u drugo – priča nam Marija.

Poslije tri godine hajdučke vrleti su službeno zaživjele, a Blidinje kao zimsku atrakciju polako su počeli “otkrivati” i naseljavati danas vlasnici stotine sagrađenih vikendica. Zemlja se mogla kupiti za male iznose i mnogi su to iskoristili. Kao djevojčica Marija je vikendom dolazila na Blidinje s majkom i na gajbama od pića prala čaše, a već s osam godina posluživala je gostima piće. A onda sa sedamnaest, kad je otac poginuo, preuzela je sve poslove. I nije bilo lako jer nakon očeve smrti trebalo je donijeti odluku, nastaviti ili ostati u Mostaru i krenuti životom koji su živjeli njeni vršnjaci.

Oglas

– Majka mi je tada dala da sama donesem odluku, čak mi je sugerirala da izaberem život u gradu i nastavim studirati. U jednom trenutku naljutila sam se na nju kako uopće može dvojiti. Jer ja sam se na očevu grobu zaklela i donijela odluku. Nastaviti tamo gdje je on stao i dovršiti njegov nedosanjani san – priča nam Marija.

 

Brine se o 15 zaposlenih

A nije bilo nimalo lako jer otac je iza sebe ostavio dugove, sve uredno zapisano u jednoj bilježnici.

Oglas

– Hajdučke su vrleti nakon njegove smrti bile zatvorene samo tjedan dana. Ja i majka Albina, unatoč mnogim prijateljima, ostale smo same. I vrlo brzo shvatile da život treba ići dalje. Polako su počeli dolaziti gosti, a ja sam svaku zarađenu marku ostavljala i vraćala dugove

– Bilo joj je samo sedamnaest godina kad je kucala na vrata vjerovnika i vraćala posuđeno – priča nam ponosna mama Albina te nastavlja:

– Mene su moji roditelji naučili živjeti s opancima na nogama, a ako mi nisu bili pod nogama, bili su mi pod glavom, uvijek spremne. Dijete treba naučiti raditi, dati mu obrazovanje, a poslije što joj Bog da. Nikad u životu ne smiješ reći ‘ne mogu’ i ‘neću’. Vjerujte da Bog sve posloži.

Marija nije imala ništa, a preuzela je očev projekt. Svakog dana, i “petkom i svetkom”, kako se to u ovom kraju zna reći, Marija ustaje u četiri. U kuhinji je do poslijepodne. Slaže meni, brine se o 25 zaposlenika. Sve treba, kako kaže, biti podređeno gostu. Marija prepoznatljivost Hajdučkih vrleti gradi na autohtonim hercegovačkim jelima decentno “upakiranim” u notu modernoga gastronomskog štiha. Sve je u hotelu izrađeno u drvu i tvrdom hercegovačkom kamenu, ali s notom modernizma. Ova mlada menadžerica unatoč tome što živi u prirodi, okružena Vran planinom i Čvrsnicom, sebi dopušta, baš kao i svi mladi njenih godina, malo luksuza. Poslije 16 sati ova Pepeljuga s Vran planine “pretvara” se u uspješnu poduzetnicu s laptopom u ruci, spremnu organizirati i najzahtjevnije skupove. Voli putovati, obilaziti druge turističke destinacije i učiti kako biti uspješan u svom poslu.

Oglas

 

Statut Hajdučke republike

No vratimo se malo na Hajdučku republiku i pitanje kako to izgleda biti prva među hajducima u ovom surovom kraju.

– Nisam poželjela otići nikamo. Bila sam vezana uz oca i, kad je on poginuo, nisam dvojila. Moje je mjesto ovdje na Blidinju. Moj otac živi jer ja sam kao on. Samo sam ja žena. Zahtjevno je, ali ja sam sama izabrala svoj put. Moj otac je onako iz inata te 2002. utemeljio sa svojim prijateljima samo njegovu Hajdučku republiku, koja obuhvaća suverenitet na području od crte najvećeg vrha Vran planine do kapele svetog Ante te do crte raskrižja Risovac – Kedžar – pokazuje nam Marija.

Oglas

Ova imaginarna republika ima svoj statut, novac, putovnicu, himnu i zastavu. Znao je tad njen otac, a očito i danas itekako dobro Marija nastavlja njegove ideje o tome kako privući gosta i u svemu s ostalima uživati. Zanimljivi su resori ministara, kojih je 30 u Vladi Hajdučke republike. U statutu piše da nema politike, ministri imaju resore unutarnjih poslova, zdravstva, prosvjete, financija, prometnica, informiranja, pravde, ali i ministarstvo nježnijeg spola, nejasnoća, svih carinskih ispostava, hajdučije i još neka ministarstva koja bi se, poručuju blidinjski hajduci, mogla oformiti u drugim vladama.

– Naš novac je kubura i u planu mi je da taj novac bude pravi novac, želim uvesti samostalnu monetarnu politiku i kuburu približiti gostima na način da u našoj mjenjačnici mogu svoju valutu zamijeniti kuburom i u hotelu plaćati kuburom. Čekam da se još neke stvari pravno poslože i uskoro ćemo ponovno proslaviti dan Hajdučke republike s hajdučkim statutom, novcem i svim potrebnim što će vrijediti samo u Hajdučkoj republici – otkriva Marija.

Zanimljiva je i putovnica s kojom su neki pokušali i prešli granicu između BiH i RH. U nju uz osobne podatke vlasnik treba zalijepiti sliku ljubavnice, uz, dakako, odobrenje supruge.

– I ja sam položio davnih godina zakletvu hajdučkoj gardi i ostajem, baš kao i svi ostali, vjeran danas našoj hajdučici Mariji – govori nam Ivan Vukoja Lukić, jedan od stanovnika ovoga kraja.

Oglas

 

To nije posao, to je život

– E, da znate koja su to vremena bila. Kad bih ja skuhala lučenicu (pura s maslom i lukom, op.a) s kiselim mlijekom i kiseli kupus sa suhim mesom, svi hajduci bi preda mnom stajali mirno – kroz smijeh će mama Albina, kojoj se u pogledu osjeti puno sjete.

– Ma kad bih vam pričala što sve mogu podnijeti dvije žene u ovoj pustoši, ljudi ne bi mogli vjerovati. Sve bih učinila za moju Mariju, ona je moj nebrušeni dijamant – poručuje Albina. A s druge strane, Marija ističe kako ovo što ona radi nije posao, već njen život.

Oglas

– Ovo je moj cjeloživotni projekt. Meni novac nije prioritet. Želim uspjeti u ovom poslu, želim da su moji zaposlenici zadovoljni i da se moji gosti, kad jednom dođu, požele vratiti. Svaki dan, novi dan i novi izazov, ovo je moj san. Sve što jesam, sve što znam, uložila sam u ovaj posao. Moj cilj je puno veći od same zarade – poručuje Marija, koju u svemu podupire majka.

– Ona je stup svega, svugdje je ima. Stalno je tu negdje, sve vidi i iskusnog oka upozorava na eventualne pogreške. Vedrog duha mojoj majci se ne može ništa zamjeriti, ako i uputi ponekad kritiku – ističe ova mlada i uspješna poduzetnica, od koje bi zasigurno i puno iskusniji u ovom poslu u velikim turističkim destinacijama imali puno toga naučiti.

Dnevnik.ba

Oglas

Oglas

BiH

Novo poskupljenje goriva u Bosni i Hercegovini: Stručnjak pojasnio šta slijedi u narednom periodu

Objavljeno

Piše

Cijena sirove nafte kontinuirano raste proteklih sedmica u svijetu, a taj rast prate i trgovci naftnim derivatima u Bosni i Hercegovini.

Od utorka ujutro, 19. marta, cijene derivata na pojedinim pumpama u Bosni i Hercegovini, Super 95 i Super 98, povećane su za pet feninga.Almir Bečarević, nekadašnji direktor BH-Gasa i ekspert za energente, u razgovoru za  Radiosarajevo.ba komentirao je posljednja dešavanja na svjetskog tržištu nafte, ali i šta može očekivati vozače u narednom periodi i u Bosni i hercegovini.

Novo poskupljenje goriva u BiH je rezultat rasta barela nafte na 87 USD. U slučaju rasta barela preko 90 USD, idemo sa cijenama derivata ka 3 KM. Razlozi za rast cijena su smanjenje proizvodnih kvota i želja proizvođaca nafte da cijene nafte povećaju iznad 90 USD.Super 98 je od jutros na pojedinim pumpama 2,91KM, a Super 95 2,71 KM. Očekuje se i na drugim pumpama korekcije za minimalno pet feninga na više”, pojasnio je Bečarević za Radiosarajevo.ba.

Ako pratimo trend cijena goriva u Bosni i Hercegovini unazad šest mjeseci, tako je na benzinskim pumpama u Federaciji Bosne i Hercegovine u augustu 2023. godine prosječna cijena premium bezolovnog benzina 95 – BMB 95 iznosila 2,71 KM po litru, a prosječna cijena dizela 2,74 KM po litru.

Oglas

Zanimljivo, cijene goriva u BiH su na razini od prije šest mjeseci.

Nastavi čitati

Gospodarstvo

Veliki uspjeh viteške kompanije “Derubis”: Ulazi i na saudijsko tržište, gradi tvornicu uz Crveno more

Objavljeno

Piše

Bh. kompanija “Derubis”, koja proizvodi jahte i luksuzne kamp prikolice, ulazi i na tržište Saudijske Arabije. Tvornica će biti u impresivnom Ekonomskom gradu kralja Abdulaha, piše italijanski magazin specijaliziran za industriju karavana i kampiranja AboutcampBtoB.

Navodi kako je riječ o prekretnici u “Derubisovoj” globalnoj strategiji rasta, pozicionirajući se kao ključni regionalni akter u pomorskoj industriji i industriji rekreacije, zabave, sporta i turizma.

Potpisan ugovor

Naime, “Derubis” je sa saudijskom kompanijom “Zahrani Holding Group” potpisao joint venture ugovor ili ugovor zajedničkog poslovnog poduhvata. “Zahrani Holding Group” je investicijski konglomerat koji je formiran 1975. godine, a koji je prisutan u velikom broju djelatnosti – od građevinarstva do turizma. Obje kompanije na ovaj način žele proširiti prisustvo na tržištu luksuznih plovila i kampera.

Izgradnja prve “Derubisove” tvornice plovila i kamp prikolica u Saudijskoj Arabiji počela je prošli mjesec. Tvornica se gradi u Ekonomskom gradu kralja Abdulaha koji se prostire duž Crvenog mora na 185 kvadratnih kilometara. Zapravo, ovaj grad je industrijska dolina s lukom koju je Svjetska banka 2021. proglasila najefikasnijom lukom na svijetu.

Oglas

 

Derubis namjerava da u prvoj godini poslovanja proizvede 16 katamarana s hibridnim i električnim motorom te 240 kamp prikolica. Cilj im je da godišnje proizvode 50 motornih katamarana i 480 kamp prikolica.

Italijanski magazin je napomenuo da je ovaj poslovni poduhvat u skladu sa saudijskom vizijom za period do 2030., a koja podrazumijeva ekonomsku diverzifikaciju države – manje oslanjanje na naftu, tj. stvaranje više izvora prihoda. To podrazumijeva i velika ulaganja u turizam.

Vrhunski proizvodi

Bader Al Zahrani, predsjednik “Zahrani Holdinga”, smatra da je saradnja s Derubisom ključan korak za zadovoljavanje rastućih zahtjeva na tržištu plovila i kampera. Osnivač “Derubisa” Denis Kraljević je izjavio da u ovoj kompaniji vjeruju da dobar dizajn i vrhunski proizvodi ne poznaju granice.

Oglas

– Naša posvećenost izvrsnosti ne poznaje granice, a naše širenje na saudijsko tržište je dokaz uvjerenja da kvalitet i inovacije prevazilaze geografska ograničenja – rekao je.

Dodao je da su ponosni na to što dijele istu viziju s partnerom u zajedničkom ulaganju, čime ostvaruju nova postignuća u pomorskoj industriji i industriji kampera.

Nastavi čitati

BiH

Bosnalijek ostvario povećanje prodaje na svim tržištima, postignut sjajan rezultat u 2023. godini

Objavljeno

Piše

Bosnalijek je objavio rezultate poslovanja za 2023. godinu. Unatoč lošim političkim i ekonomskim uslovima, ostvarena je dobit prije poreza od preko 12 miliona KM.
Uzimajući u obzir izloženost Bosnalijeka na inostranim tržištima te mnogobrojne fluktuacije cijena i valuta, ovo predstavlja sjajan rezultat i pruža dobre temelje za nastavak pozitivnog trenda i u 2024. godini.

Kompanija je povećala učešće na svim tržištima te je ostvaren rast od preko 4 miliona prodatih pakovanja proizvoda na domaćim i inostranim tržištima, u odnosu na 2022. godinu, čime je Bosnalijek još jednom dokazao jasnu opredjeljenost ka snažnom rastu i razvoju.

Bosnalijek je smanjio svoju zaduženost prema bankama te je nivo zaduženosti najmanji u posljednjih pet godina, a sve obaveze se izmiruju na vrijeme.
Kompanija je nastavila investicijski ciklus ulaganjem u infrastrukturu i modernizaciju postrojenja te povećanje proizvodnih kapaciteta. Investicije u 2023. godini su iznosile preko 19 miliona KM, dok su u prethodnih pet godina iznosile preko 72 miliona KM, što Bosnalijek čini značajnim investitorom u državi.

Danas Bosnalijek posluje u 28 država na četiri kontinenta te fokusiranim pristupom kontinuirano povećava broj tržišta koje snabdijeva svojim visokokvalitetnim i prepoznatljivim proizvodima.

Oglas

Bosnalijek provodi kontinuirano zapošljavanje i usavršavanje svojih zaposlenika pa je u 2023. godini kompanija zapošljavala preko 850 zaposlenika.

„Izuzetno smo zadovoljni postignutim rezultatom u 2023. godini, uzimajući u obzir velike probleme fluktuacije valuta na našim najvažnijim tržištima. Dokazali smo da i u izuzetno složenim geo političkim okolnostima, dobrim strategijskim pristupom i fokusiranošću, možemo ostvariti sjajne rezultate. Ostvareni rezultat u 2023. daje nam odličnu osnovu za još bolje poslovanje u 2024. godini“ – poručili su iz kompanije Bosnalijek.

Nastavi čitati

BiH

Termalni izvor kod Kaknja decenijama neiskorišten, nepresušno bogatstvo završava u rijeci

Objavljeno

Piše

Iako su mogućnosti brojne, energetski potencijal termalnog izvora kod Kaknja, već decenijama je neiskorišten. Da li je posrijedi nemar ili neznanje? Ima li konkretnih poteza nadležnih za unapređenje i ulaganje u banjski turizam?

Ljekovita svojstva vode davno su potvrđena. Temperatura iznosi oko 57 stepeni na površini.

Na četiri kilometra od Kaknja, u Tičićima, nepresušno bogatstvo termalne vode završava u rijeci Bosni.- Svjesni smo da ova voda može da se koristi u nekoliko stvari. Prije svega u banjska lječilišta, ali isto tako može se iskoristiti i za određenu toplifikaciju, da li bližih naselja ili čitavog dijela Općine Kakanj, ali isto tako za zagrijavanje plastenika i staklenika.

Zahvaljujući fondovima EU, za koje vjerujem da će se otvoriti prema BiH, probamo naći pravo rješenje da iskoristimo tu vodu.Ako ne možemo praviti banjsko lječilište, onda da iskoristimo u neke druge svrhe – ističe načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević za BHRT.

Oglas

Ljekovitost termalnih izvora važan je preduvjet za procvat i mogući razvoj banjskog turizma. Na značaj ovog prirodnog bogatstva, ukazuju stanovnici ovog područja.Ministar privrede ZDK Samir Šibonjić navodi da su ranije rađena određena istraživanja.

– Pojavljivali su se mnogi investitori, ali nikad nije dolazilo do realizacije. Mislim da je prvenstveno potrebno odrediti za šta će se korisititi termalna voda, trebaju da se naprave kvalitetne analize… Mi želimo da se privreda ZDK razvija, a da bi se privreda razvijala mi sve naše i prirodne i ostale i ljudske resurse moramo staviti u opticaj – ističe Šibonjić.

Općina Kakanj je otvorena za saradnju sa zainteresovanim investitorima kako bi pronašli najbolje i najkorisnije rješenje. Dosadašnje korištenje ove vode uglavnom se oslanjalo na privatnu inicijativu mještana, kako bi bar na neki način privukli putnika u prolazu.- Naši Kakanjci koriste banje u bližem okruženju, kao što su Olovo i Fojnica kao i svi drugi i naravno da bismo svi željeli da imamo jedno takvo banjsko lječilište na području naše općine. Time bi naravno poboljšalji našu turističku ponudu i povećali bi broj turista… Ponovno ćemo pokušavati tražiti rješenje da kao lokalna zajednica povežemo privatni sektor, da povežemo vlasnike parcela koji se nalaze na tom području – kaže načelnik Kaknja.Prije 20 godina – 2004. urađena je studija koja je bila fokusirana na istraživanje termalnih, mineralnih i termomineralnih voda u općini Kakanj. Prema stručnjacima, voda zadovoljava visoke standarde kvalitete, te nudi raznolike mogućnosti primjene. Prijedlozi i ideje stručnjaka nikad nisu zaživjele, iako su napisane prije nekoliko decenija.

Oglas

Nastavi čitati

Auto-Moto svijet

FMT: Unaprijeđena aplikacija za praćenje cijena goriva u FBiH

Objavljeno

Piše

Federalno ministarstvo trgovine priopćilo je da je od 9.ožujka ponovo dostupna unaprijeđena i redizajnirana mobilna aplikacija za praćenje cijena naftnih derivata „FMT FBiH oil info“. Aplikacija je trenutno dostupna za android telefone, dok bi verzija za ostale mobilne telefone trebala biti završena u narednim danima, priopćeno je iz Ministarstva.

Mobilnom aplikacijom, koja u realnom vremenu preuzima podatke iz navedene eOPC aplikacije, omogućeno je svim građanima da raspolažu sveobuhvatnim i pravovremenim informacijama o cijenama goriva na benzinskim pumpama u Federaciji. Aplikacija sadrži cijene naftnih derivata na izabranom lokalitetu poredane od najnižih do najviših, a uvažavajući zahtjeve korisnika, omogućeno je i biranje informacija o cijenama goriva za više općina istovremeno – navode iz Federalnog ministarstva trgovine.

Dodaju da nova verzija aplikacije pruža više informacija o benzinskim pumpama kao što je posjedovanje punjača za električna vozila, praonice, parkinga za kamione, dječije igraonice i slično. Uneseno je i radno vrijeme pumpi za svaki dan u tjednu. Korisnicima aplikacije omogućena je mapa do odabrane benzinske pumpe.

Pojednostavljena je i forma za prijavljivanje nepravilnosti u iskazanoj cijeni na fiskalnom računu i obavijesti o promjeni cijena i drugih nepravilnosti.

Oglas

Potrošači korištenjem ove aplikacije imaju relevantnu informaciju za kupovinu po najnižim cijenama u ponuđenom aktuelnom rasponu i tako na najefikasniji način ostvaruju svoje autonomno pravo izbora, odnosno uštedu pri kupovini. Projekat Federalnog ministarstva trgovine eOPC.fmt.gov.ba omogućava poticanje tržišnog natjecanja u oblasti maloprodaje naftnih derivata u Federaciji BiH, olakšava rad kontrolnih organa i zaštitu prava i interesa potrošača – poručili su iz Federalnog ministarstva trgovine.

 

Nastavi čitati

Društvo

Organiziran kratki program za mlade poduzetnice KSB povodom Dana žena

Objavljeno

Piše

Povodom Međunarodnog dana žena, predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, u suradnji s gospođom Snježanom Köpruner, direktoricom i većinskom vlasnicom firme GS – Tvornica mašina Travnik, organizira druženje, odnosno kratki program za mlade poduzetnice Kantona Središnja Bosna kojima će se pridružiti i žene na vodećim pozicijama izvršne vlasti Kantona i Federacije.

Druženje će se održati sutra, 7. ožujka 2024. godine.

Sudionice druženja posjetit će GS – Tvornicu mašina Travnik u 14:00 sati, nakon čega je planiran
obilazak Rodne kuće/memorijalnog muzeja Ive Andrića, te će se druženje nastaviti u Ex ponto Bar & Restaurant. Mogućnost davanja izjava za medije predviđena je u 15:00 sati, ispred GS – Tvornice mašina Travnik.
Izvor: radiovitez

Nastavi čitati

BiH

Otvoren rudnik u Varešu

Objavljeno

Piše

U Varešu je održana ceremonija svečanog otvaranja rudnika Rupice, kompanije Adriatik Metals BiH. Ova investicija predstavlja najveću poslijeratnu investiciju u Bosni i Hercegovini.

U istraživanje i razvoj rudnika Rupice, izgradnju infrastrukture i postrojenja za preradu rude do danas je uloženo gotovo 400 miliona KM.

Očekuje se da će rudnik postati katalizator značajnih ekonomskih koristi za Bosnu i Hercegovinu.

Po svom obimu, složenosti i tehnološkim standardima ovaj industrijski poduhvat demonstrira konkurentnost BiH u realizaciji kompleksnih projekata i vraća ovu državu u fokus velikih stranih ulagača.

Oglas

Meni je zadovoljstvo da je Vlada Federacije BiH jednoglasno stala iza ovog projekta. Pozivam vas sve zajedno da širimo ovu pozitivnu klimu, šaljemo pozitivnu priču u svijet i da ovo zaista bude početak novog investicijskog zamaha kako u Zeničko-dobojskom kantonu, tako i u Federaciji i cijeloj Bosni i Hercegovini. Želim vam svima uspješan rad, uz tradicionalni rudarski pozdrav: Sretno!, poručio je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.

Izvor: BHRT/FENA

Nastavi čitati

Gospodarstvo

FIS daruje dvije Škode Fabije i još 82 vrijedne nagrade

Objavljeno

Piše

Velika nagradna igra „FIS biraj – nagrade dobivaj“

Fantastičan nagradni fond velike FIS-ove nagradne igre više je nego zainteresirao i potaknuo na učešće mnogobrojne kupce u svim FIS centrima u BIH.

U nagradnoj igri, koja je u toku, pod nazivom „FIS biraj – nagrade dobivaj“ dvije glavne nagrade su automobili Škoda Fabia Active.

Osim dva automobila, kupci imaju priliku osvojiti i neku drugu od ukupno 82 vrijedne nagrade:

Oglas

5 x Smart TV Philips 55“

5 x perilica rublja Gorenje

2 x Lumea Philips

5 x štapni usisavač Philips

Oglas

5 x mobitel Samsung

5 x trimer Philips

5 x pametni sat

50 x poklon bon od 100KM za kupovinu u FIS-u

Oglas

„Ova nagradna igra je još jedna u nizu nagradnih igara koje kontinuirano organiziramo za naše kupce želeći pri tome nagraditi njihovu vjernost i lojalnost, te dati dodatnu vrijednost kupovini u našim centrima. Kupci su prepoznali našu iskrenu namjeru i sa zadovoljstvom koriste priliku da sudjeluju u nagradnoj igri, što znamo iz direktne komunikacije sa njima, ali, i po već sada, ogromnom broju prikupljenih kupona koji stalno raste“ – ističe Dijana Brkan, voditeljica marketinga u kompaniji FIS.

Nagradna igra „FIS biraj-nagrade dobivaj“ trajat će do 30. aprila, a pravo učešća imaju svi kupci koji naprave račun veći od 50 KM, popune kupon i ubace u označenu kutiju za nagradnu igru.

„Odavno smo prepoznati kao mjesto dobre kupovine, kupcima uvijek nudimo više, bolje, povoljnije i zato stalno pripremamo brojne akcije sa sjajnim popustima, ali i nagradne igre i darivanja sa vrijednim poklonima. Zahvaljujemo se našim kupcima na godinama lojalnosti i pozivamo ih svakako, da sudjeluju u nagradnoj igri i da ne zaborave – što više kupona ubace veća je mogućnost dobitka. Sretno svima! – poručuju iz marketinga FIS-a.

Javno izvlačenje sretnih dobitnika bit će održano 9. maja u Vitezu za područje Federacije BiH i 10. maja u Banja Luci za područje Republike Srpske. Imena dobitnika nagradne igre bit će objavljena na FIS-ovim službenim stranicama.

Oglas

Više informacija o pravilima nagradne igre i detaljima o nagradama možete pronaći na službenom linku http://fis.ba/pravilnik-nagradne-igre/

 

 

 

Oglas

 

 

Nastavi čitati

Gospodarstvo

RASKRINKANE OPTUŽBE: Zubak i partneri spremili isporuku oružja za Ukrajinu, demontirana priča o aferi s Vitezitom

Objavljeno

Piše

Napadom Putinove Rusije na Ukrajinu počeo je istrebljivački rat koji traje već više od dvije godine. No, taj se rat ne odvija samo na frontama i poljima Ukrajine, gotovo jednako toliko traje i rat dobavljača koji na svjetskim tržištima nabavljaju oružje i, što je najpotrebnije – topničke granate i razne projektile, piše jutros zagrebački Večernji list, donoseći dodatne detalje o zbivanjima koje je ranije pratio Viteški.ba, cijeneći interes javnosti i priču o kupovini Vitezita, za koju se, ovim tekstom potvrđuje da nikako nije plaćen nestalih ukrajinskim novcima.

 

Nakon toliko vremena i jednoj i drugoj strani, zbog nezabilježenog intenziteta sukoba, toga najviše manjka. Ukrajincima je iznimno važno sada dobiti barem granate istočnog podrijetla i tehnologije. U tom izdvojenom ratu na tržištima sudjeluju brojne tvrtke, a i neke hrvatske. U ovoj priči to su tvrtka registrirana u Slovačkoj Sevotech as, čiji je suvlasnik Ukrajinac Oleksij Horošajev, hrvatska tvrtka WDG Promet, vlasnika Matiasa Zubaka, te ukrajinska tvrtka Lviv Arsenal, kao posebni uvoznik oružja zastupan po direktoru Juriju Zbitnevu. Radilo se o poslu, nabavi 100 tisuća granata, za minobacače kalibra 82 i 120 mm, a posao je bio vrijedan nešto manje od 38 milijuna USD.

 

Oglas

Sve je počelo prije godinu i pol, a u toj priči, koja je u međuvremenu poprimila sve konture akcijsko-špijunskog trilera, ukrajinskom i hrvatskom dobavljaču dogodilo se ono najgore što se trgovcima oružja može dogoditi. Prvo da stvar postane javna, drugo da te u medijima optuže za kradu novca, i to Ukrajincima usred rata, a treće da ti tim napisima de facto ucrtaju metu na glavu jer riječ je sada o vrlo opasnom biznisu.

 

Četvrti je problem kad se u taj posao uplete i politika, što se dogodilo i Ukrajincu, suvlasniku Sevotecha, gdje se iznenada pojavio i voda ukrajinske oporbe Sergij Taruta, a s hrvatske strane već dobro uhodani političko-medijski tandem koji štanca afere, mostovac Nikola Grmoja i neovisni novinar Marin Vlahović. Oleksij Horošajev u razgovoru za Večernji list sasvim otvoreno optužuje i hrvatskog oporbenjaka te s njim povezane novinare da su svjesno ili nesvjesno upali u pomno ispletenu rusku, kako on kaže, mrežu Kremlja, kojoj je cilj opstruirati svaku nabavu ratnog materijala koji je potreban Ukrajini za obranu. Priča o 100 tisuća granata sretan kraj za Ukrajinu nema ni do danas.

 

Oglas

Novo je, pak, to da je nakon tri pokušaja dio granata proizveden i plaćen, oko 30 posto željenih količina, te da su one već više od četiri mjeseca na raspolaganju Ukrajincima u skladištu proizvođača iz jedne istočnoeuropske EU države, a Ukrajinci još nisu došli po vrijedan teret?! Zadnji je korak u priči to da su Zubak, inače sin poznatog trgovca oružjem Zvonka Zubaka, i Horošajev prebacili prva tri kamiona granata u Slovačku, bliže ukrajinskoj granici sredinom veljače ove godine, te odmah otišli do ukrajinskog veleposlanika u Bratislavi da ga pitaju kad će i hoće li Ukrajinci doći po robu. O tome je snimljen video, gdje se vidi da iznenađeni veleposlanik tvrdi kako će odmah o tome obavijestiti Kijev. Bio je iznenađen jer se i on načitao medijskih napisa da je novac za tu nabavu bio nestao. Do današnjeg dana po taj teret i dalje nitko iz Ukrajine ne dolazi. To je samo dio te čudne priče u kojoj je s vremenom postalo razvidno da Ukrajinci imaju i sami sa sobom problem u prilično kaotičnoj atmosferi koja prati rat.

 

U rujnu 2022. potpisan je ugovor između ukrajinskog Arsenala i Sevotecha te hrvatske tvrtke Elmech Sintermak, malo znane domaće tvrtke koja u Hrvatskom zagorju proizvodi topničke granate. Do nje je vlasnik Sevotecha Horošajev stigao jer mu je to savjetovao njegov dugogodišnji poslovni partner i obiteljski prijatelj Zvonko Zubak. Predstavnici ukrajinskih uvoznika te ukrajinski vojni izaslanik u RH proveli su inspekciju tvrtke pa je posao zaključen. Arsenal, koji je dobio novac od ukrajinskog ministarstva obrane, trebao je Sevotechu prebaciti 100-postotni avans (minus provizija od nekoliko posto), koji je Elemechu za početak proizvodnje trebao uplatiti 50% svo – te. Elmech, naime, mora prvo kupiti sirovine, košuljice za granate, detonatore, barutna punjenja, u koje onda nalijeva TNT koji miješa u svojim kotlovima. Budući da avans nije stizao, zagorski proizvođač odustao je od posla, zbog neozbiljnosti ukrajinske strane. Nakon toga Sevotech piše Arsenalu i nudi im povrat avansa ili da pokušaju preko hrvatskog WDG-a pronaći novog proizvođača. Arsenal je pristao jer je roba već na skladištu pronađena u jednoj azijskoj državi. No, Arsenal opet ne šalje ostatak novca te prolaze još četiri mjeseca.

 

Oglas

U ljeto 2023. Sevotech šalje i izvozne dozvole i licence, koje moraju pratiti takav posao, a problem je što one imaju rok trajanja šest mjeseci. Ukrajinci opet ne plaćaju, tako da dozvole istječu. U rujnu 2023. Sevotech i WDG nalaze novog proizvođača, ovaj put iz EU, dakle treći put rade potrebne dokumente. U studenom 2023. izdane su nove dozvole i obavještava se ukrajinski Arsenal da dođe po dio granata u vrijednosti onog prvobitnog avansa, dakle riječ je o više od 30 tisuća granata. Ne događa se ništa, osim što kreće hajka na dobavljača da su “zamračili” novac, a da Ukrajinci nisu dobili granate. I Horošajevi Zubak pokušavaju medijima objasniti situaciju, no pritom ne smiju pokazati svu dokumentaciju, koja je tajna.

 

U listopadu 2023. mostovac Grmoja postavlja u Saboru pitanje Andreju Plenkoviću tražeći odgovor na medijske tvrdnje kako je Zubakova tvrtka uključena u pronevjeru ukrajinskog novca za nabave oružja. Zvonko Zubak kontaktira Grmoju, zove ga na sastanak da mu pokaže dokumentaciju koja nije za objavu, a iz koje će vidjeti istinu. Grmoja mu odgovara da neka mu je pošalje mailom. U Saboru Grmoja izjavljuje da je izložen prijetnjama Zubaka i njegova odvjetnika Ante Nobila, što Zubak odmah opovrgava. Grmoja podupire priču o tome da je Zubak dio novca preusmjerio u nabavu bosanskohercegovačke tvrtke Vitezit, a radi se očito o podacima koje je plasirao češki bankar Kamil Bahbuh, kojeg je pak Zubak prijavio sudu u Pragu da im je s računa skinuo 5,5 milijuna eura. Uglavnom, procesi pred pravosuđem oko tih priča vode se i u Ukrajini i u Češkoj, a Matias Zubak ispitan je u svojstvu svjedoka, što bi već trebalo naznačiti prema kome je istraga usmjerena, a to nije svjedok.

 

Oglas

Direktoru ukrajinskog Arsenala Juriju Zbitnevu u međuvremenu je po odluci ukrajinskog suda određen kućni pritvor, a veći dio novca koji je ukrajinsko ministarstvo obrane Arsenalu uplatilo kao avans vraćen je u državnu riznicu, dok je račun Arsenala blokiran. Zbitneva se istražuje zbog opstrukcije, pogotovo jer je optuženi izjavio “da je namjerno platio samo 30% avansa, kako bi uštedio sredstva”.

 

Što je važno za Vitezit!?

Ono što je ranije Zubak rekao za domaću javnost sada se još jednom snažno tvrdi i izjavama te dokumentacijom međunarodno poznatih i kredibilnih partnera iz oblasti namjenske industrije. Potpuno je razvidno kako se ovdje radi o pravom obavještajnom obračunu čijim akterima i kreatorima nije u interesu časno ispuniti preuzete poslovne obveze, a još manje im nije interes da ulaganje u Vitezit i Bosnu i Hercegovinu postane velika poduzetnička priča. Isto tako, vlasnik Sevotecha potvrdio je kako se nije uspjelo u diskreditiranju njega, njegove tvrtke te obitelji Zubak, koji su posao priveli kraju te evidentno priželjkuju nastavak kvalitetnog poslovanja u BiH gdje je Zubak odabran kao kupac poduzeća PS Vitezit- u stečaju te se ovih dana očekuje ulazak u posjed.

Oglas

 

Rekonstrukcija sastanaka koje su Horošajev i Zubak imali s raznim partnerima u Pragu, a tamo se bio pojavio i spomenuti šef ukrajinske oporbe Taruta, pokazala je analizom fotografija da su se u sastavu delegacije s ukrajinske strane pojavili i neki likovi dobro poznati ukrajinskoj tajnoj službi i za koje se zna da rade za Putinov Kremlj. Horošajev, inače bivši dužnosnik Ukroboronproma, državne tvrtke za promet oružjem, za Večernji objašnjava kako je dobra referenca i dobar glas za dobavljača u tom biznisu najvažnija stvar. Ključnu ulogu u mogućnosti da ugovorne strane u uvjetima krvavog rata nabave oružje i streljivo imaju međusobne veze dobavljača i proizvođača. Uz to, taj proizvod zahtijeva izdavanje dozvola za prijevoz i tranzit u više zemalja istovremeno. Tu je isto dobra referenca zakon. Taj suptilni posao ugrožavaju, kako kaže, laži i opstrukcija proruskih elemenata, kojima je primarni cilj da potrebno oružje i streljivo Ukrajina dobije što kasnije, po mogućnosti nikada. Na Ukrajincima je sada da istraže neshvatljivo ponašanje Arsenala, kao i ponašanje Oleksandra Lieva iz ministarstva obrane Ukrajine, koji sada, kako kaže, trči po medijima i govori da ništa nije znao. Horošajev ne dvoji da posao do sada nije realiziran zbog nesposobnosti Zbitneva i sabotaže Lieva. No ponavlja kako su Sevotech i WDG spremni ispuniti ugovor, kao što su ispunili i sve prethodne, “kada smo imali posla s kompetentnim partnerima”.

 

Matias Zubak, pak, dodaje kako je nevjerojatno da granate i dalje stoje na granici, a u tih godinu i pol, da je sve bilo onako kako treba biti, Ukrajinci su tako propustili kupiti 400 tisuća njima prijeko potrebnih granata. Isti dobavljači, inače, obavili su do sada i mnoge druge narudžbe za Ukrajinu, bez zastoja, a pokazalo se da je jednostavnije i urednije nabavljati oružje za tvrtke iz EU, koje ga onda izravno izručuju Ukrajini.

Oglas

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

BiHprije 9 minuta

Ministrica Pozder: Otvaranje pregovora sa EU dat će nam ravnotežu između ekonomskih koristi i zaštite naših resursa za buduće generacije

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder pozdravila je najavu otvaranja pregovora Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji....

BiHprije 19 minuta

MODERNA FARMA AUTOMATIZIRANIH PROCESA U VITEZU RASPISUJE OGLAS ZA PRIJEM DJELATNIKA U RADNI ODNOS

Moderna farma automatiziranih procesa u Vitezu raspisuje natječaj za prijem djelatnika u radni odnos Poslovna jedinica 6 koja posluje kao...

Sportprije 43 minute

Igor Tudor preuzeo Lazio, čeka ga težak zadatak

Igor Tudor (45) postao je novi trener Lazija umjesto Maurizija Sarrija. Tudor je posao preuzeo u jako teškoj situaciji za...

Sportprije 47 minuta

Izbornik BiH Savo Milošević optužio bivšeg igrača Zrinjskog Petra Sučića za ucjenjivanje

Izbornik nogometne reprezentacije BiH Savo Milošević u razgovoru za Arenasport osvrnuo se na odluku veznjaka Dinama Petra Sučića da ubuduće...

Crna kronikaprije 49 minuta

Novi Travnik: U 53.godini umro Pero Vidović

Tužna srca javljamo da nas je u 53.godini života napustio Pero Vidović iz Novog Travnika. Posljednji ispraćaj obavit će se...

BiHprije 1 sat

Novo poskupljenje goriva u Bosni i Hercegovini: Stručnjak pojasnio šta slijedi u narednom periodu

Cijena sirove nafte kontinuirano raste proteklih sedmica u svijetu, a taj rast prate i trgovci naftnim derivatima u Bosni i...

Gospodarstvoprije 2 sata

Veliki uspjeh viteške kompanije “Derubis”: Ulazi i na saudijsko tržište, gradi tvornicu uz Crveno more

Bh. kompanija “Derubis”, koja proizvodi jahte i luksuzne kamp prikolice, ulazi i na tržište Saudijske Arabije. Tvornica će biti u...

BiHprije 4 sata

Sami sebi možete uplaćivati staž, evo koliko je to novaca mjesečno

I danas postoje poslodavci u Federaciji koji ne uplaćuju doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje svojim zaposlenicima. To radnicima uzrokuje...

Oglas
Oglas
LM