Ljepota i zdravlje
Ovo je najlakši način za snižavanje krvnog tlaka (i jako je jednostavan)
Ne brinite, ne morate nabaviti kompletnu opremu za vježbanje…
Visoki krvni tlak je neopisivo opasan jer može povećati rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti i infarkta miokarda. Danas kada je svuda oko nas i opasan koronavirus, hipertenzija prijeti više nego ikad, a studije pokazuju kako dramatično povećava rizik da ćete umrijeti od virusa.
Prema istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije glavni čimbenici rizika za razvoj srčanožilnih oboljenja su visoki krvni tlak, pušenje, visoka razina masnoća u krvi, pretilost i šećerna bolest.
Možda ste već u život unijeli promjene koje su potrebne kako biste se borili protiv potencijalno smrtonosnog stanja, poput konzumiranja dovoljno namirnica koje sadrže vitamine ili pak svakodnevne aktivnosti. Danas su znanstvenici potvrdili način kako sniziti krvni tlak, a on ne uključuje tjelovježbu ili komplicirane promjene u prehrani.
Čini se da će vježbe istezanja u trajanju od 30 minuta, svakog dana, puno više učiniti za snižavanje krvnog tlaka od hodanja.
Studija je objavljena u magazinu Journal of Physical Activity and Health i pratila je krvni tlak kod dvije grupe ispitanika, starosti 40 +, a od kojih svi imaju problema s povišenim krvnim tlakom. Svaka je grupa imala svoj zadatak, tako je jedna hodala svaki dan brzo 30 minuta, 5 dana u tjednu. Druga je skupina svaki dan radila po programu od 21 vježbe istezanja, 30 minuta.
Na samom kraju studije, koja je trajala 8 tjedana, kod one grupe koja se samo istezala se primijetilo snižavanje krvnog tlaka više od onih koji su hodali. “Nadam se da će ljudi prihvatiti ovaj savjet i shvatiti da istezanje nije samo dobro kao vrsta zagrijavanja koja sprečava ozljede tijekom vježbanja, već i može poboljšati kardiovaskularno zdravlje“, dodao je dr. Philip Chilibeck, profesor na sveučilištu Saskatchewan.
“Kada istežete mišiće, također se isto događa i s krvnim žilama u cijelom tijelu, a tako će se one opustiti i poboljšat će se protok krvi te tako sniziti krvni tlak“, dodao je liječnik.
Ako želite dodati istezanje rutini, on preporučuje da to činite ovako: “Možete dodati 10-15 minuta istezanja svakodnevnim aktivnostima u danu kada ćete istezati sve velike mišićne skupine, a svaka vježba bi trebala trajati 30 minuta, uz par ponavljanja, između kojih si dozvolite 15 sekundi za oporavak“
Ističe kako je najbolje dodati istezanje rutini vježbanja koju već njegujete, umjesto da aerobne vježbe potpuno zamijenite istezanjem.
PRIMJERI VJEŽBI ISTEZANJA
Ovim ćete vježbama istegnuti kralježnicu i vrat, rameni pojas i prsa, trup, noge i time poboljšati cirkulaciju.
Istezanje trupa
Podignite jednu ruku visoko u zrak, drugom rukom se oslonite na naslonjač stolice. Pazite da s rukama ne podignete i ramena. “Izvucite” glavu iz ramena, ali ostanite čvrsti u području trbuha i donjeg dijela leđa. Duboko udahnite, pa se na izdah nagnite udesno. Probajte se ne naginjati naprijed ili unatrag i probajte ne pomicati kukove nego se savijte u struku. Ostanite u tom položaju i dva do tri puta udahnite i izdahnite. Kroz zadnji udah vratite tijelo u centar i ponovite isti pokret u drugu stranu.
Istezanje vrata
Sjednite uspravno na prednji rub stolice, paralelnih stopala i aktivne muskulature u predjelu trbuha i donjeg dijela leđa, te zadržavajući ravan položaj tijela stavite obje ruke iza glave, dlan na dlan, pa glavu lagano povucite prema dolje. Obično je dovoljna samo težina ruku bez jakog povlačenja kako bi se dobro istegnuo zadnji dio vrata i dio leđa. Položaj zadržite kroz tri do pet udaha i izdaha. Vratite glavu u početni položaj i zatim zadržavajući ravan položaj tijela, stavite lijevu ruku iznad desnog uha, (drugu ruku vratite pored tijela), pa glavu lagano povucite u stranu, u smjeru ramena.
Izvor. Ordinacija.hr
Ljepota i zdravlje
SKB Mostar ograničava posjete zbog gripe i Covida-19
S obzirom na pogoršanu epidemiološku situaciju, porast broja slučajeva gripe i Covida-19 među pacijentima, Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru uvela je restrikcije posjeta na svim organizacijskim jedinicama.
Odluka je donesena u petak, 17. siječnja, i proslijeđena je svim organizacijskim jedninicama SKB-a Mostar, potvrđeno je Feni iz bolnice.
Od sada će posjete biti strogo kontrolirane, s maksimalno jednim do dva posjetitelja po pacijentu u vremenu posjeta, u skladu s Pravilnikom o kućnom redu bolnice.
Posjetitelji i djelatnici bolnice obavezni su nositi zaštitnu opremu, a glavne sestre i tehničari zaduženi su za postavljanje obavijesti o pravilima na ulazima u kliniku, sporednim ulazima i oglasnim pločama.
Iz bolnice apeliraju na posjetitelje da se pridržavaju ovih mjera kako bi zaštitili svoje i tuđe zdravlje, te pomogli u poboljšanju epidemiološke situacije, zaključuju.
Izvor: Fena/BHRT
Ljepota i zdravlje
Ovo je ubojica žena broj jedan a simptomi se teško uočavaju
Bolest srca vodeći je uzrok smrti među ženama, no i dalje mu se ne daje dovoljno pozornosti. “Još uvijek pokušavamo nadoknaditi zaostatak u smislu razumijevanja načina na koji žene imaju srčane bolesti”, kaže nagrađivana liječnica i onkologinja Elizabeth Comen, piše MindBodyGreen.
“Kada sam bila u medicinskoj školi, učili su nas da su simptomi srčanog udara kod žena netipični. To je potpuno smiješno, učiti studente i buduće liječnike da je način na koji se žene prezentiraju atipična verzija načina na koji se muškarci prezentiraju, dok je to broj jedan ubojica žena”, kaže ona. Comen objašnjava da žene imaju različitu biologiju kada su u pitanju bolesti srca.
“Puno toga što pokazujemo su bolesti malih krvnih žila, koje je teže vizualizirati nego ono što biste mogli vidjeti kod muškaraca. Dakle, potrebno je obaviti puno posla, ne samo u istraživanju, već i u smislu tko su doktori koji liječe pacijente”, rekla je onkologinja.
Nedostatak istraživanja srčanih bolesti posebno usmjerenih na žene često dovodi do propuštenih dijagnoza, što žene izravno košta života, stoga je potrebno razumjeti jedinstvene znakove srčanih bolesti kod žena umjesto da ih se smatra “nenormalnima”.
Comen ističe da simptomi kod žena mogu biti izrazito različiti i često ih je teže uočiti. Žene sa srčanim bolestima imaju veću vjerojatnost da će doživjeti simptome kao što su neobjašnjiv umor, bol u čeljusti, probavne smetnje, kratkoća daha, palpitacije (osobito u postmenopauzi) i negativni pomak u toleranciji vježbanja.
Budući da se mnogi od ovih simptoma preklapaju s drugim bolestima i zdravstvenim stanjima, ključno je da se žene posavjetuju sa svojim liječnikom primarne zdravstvene zaštite kada se simptomi pojave, čak i ako sumnjaju da nije ništa, prenosi Večernji.hr.
“Ako žena ima bilo kakvu povijest bolesti srca u obitelji za koju zna, bilo kakvu iznenadnu smrt, bilo koji rano započeti moždani udar, bilo kakvu povijest krvnih ugrušaka, vrlo je važno da razgovara sa svojim liječnikom o obiteljskoj povijesti koja može utjecati na njihovu buduću prezentaciju bolesti”, kaže Comen. U većoj mjeri se treba pobrinuti da žene znaju i da se osjećaju ugodno govoreći o svojoj boli i nelagodi.
“Postoji narativ o ženama koje podnose bol, osjećaju da moraju izdržati teške stvari, brinu o drugima i same se zapale samo da bi svi oko njih bili topli. I sama sam kriva za to, i ženama moramo omogućiti prostor u našem društvu da mogu brinuti za sebe”, objašnjava Comen.
To znači slušati kada žene govore o svom zdravlju, dovršavati opsežna istraživanja da bi se bolesti mogle pravilno dijagnosticirati kada se pojave simptomi te osnažiti žene da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem.
“Ide nam bolje nego u prošlosti, ali pred nama je još dug put”, zaključuje onkologinja.
Ljepota i zdravlje
U kakvom stanju nipošto ne smijemo ići na skijanje?
Skijanje je kompleksna aktivnost koja zahtjeva dobru kondicijsku spremu.
Česte ozljede su pokazatelj loše pripreme i slabe tjelesne kondicije. Ako osjećate bolove u koljenima, leđima ili kukovima izbjegavajte skijanje i potražite stručnu pomoć.
Ozljede u koljenima se mogu pogoršati dodatnim opterećenjem.
Bolna stanja leđa remete kontrolu centra težišta i narušavaju ravnotežu te mogu prouzročiti padove. Nedavni prijelomi ili ozljede mogu pokvariti skijašku sezonu. Napravite rehabilitaciju i uvod u kondicijsku spremu da ne ponavljate povrede.
Ako se niste kondicijski spremali, vrijeme je da krenete vježbati ili razmislite o pripremi za sljedeću sezonu.
U kakvom stanju nipošto ne smijemo ići na skijanje?
Skijanje je kompleksna aktivnost koja zahtjeva dobru kondicijsku spremu. Česte ozljede su pokazatelj loše pripreme i slabe tjelesne kondicije.
- Ako osjećate bolove u koljenima, leđima ili kukovima izbjegavajte skijanje i potražite stručnu pomoć.
- Ozljede u koljenima se mogu pogoršati dodatnim opterećenjem.
- Bolna stanja leđa remete kontrolu centra težišta i narušavaju ravnotežu te mogu prouzročiti padove.
- Nedavni prijelomi ili ozljede mogu pokvariti skijašku sezonu. Napravite rehabilitaciju i uvod u kondicijsku spremu da ne ponavljate povrede.
- Ako se niste kondicijski spremali, vrijeme je da krenete vježbati ili razmislite o pripremi za sljedeću sezonu.
Priprema za skijanje
Osnovna prevencija skijaških ozljeda je dobra fizička pripremljenost. Treba ojačati mišiće nogu, trbušne mišiće i raditi na ravnoteži. Različiti tipovi čučnjeva imaju veliku važnost te ih treba raditi u više modaliteta.
Evo nekoliko primjera vježbi koje možete uvrstiti u vaš trening.
1. Vježba: Leđa naslonite na zid tako da kralježnica bude ravna, a kutove u kukovima i koljenima mijenjate iz vježbe u vježbu. Kada zauzmete poziciju, zadržite do 1 min. Ponovite 3 – 5 puta s pauzom od 2 minute.
2. Vježba: Dignite jednu nogu u zrak te radite polučučnjeve balansirajući na jednoj nozi. Vježbu izvodite 30 sekundi pa zamijenite nogu. Ponovite 3 – 5 puta.
3. Vježba: Prethodno opisanoj vježbi dodajte kosinu. Možete staviti nekoliko debljih knjiga pod određenim kutom i nogu usmjeravati u različitim pravcima kao da simulirate nagib na stazi.
Ljepota i zdravlje
Zrak u Sarajevu zagađen, rizične grupe trebaju izbjegavati boravak vani
Zrak u Sarajevu jutros je okarakteriziran kao vrlo nezdrav, objavljeno je na internet stranici “Zrak.ekoakcija”.
Indeks kvaliteta zraka u Sarajevu je 227, zbog čega je kod osoba sa respiratornim oboljenjima, poput astme, moguće pojačavanje simptoma bolesti.
Moguće su povećane negativne posljedice po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva, te se preporučuje izbjegavanje većeg naprezanja tokom boravka napolju.
Oboljeli od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, djeca i stariji, moraju izbjegavati bilo kakve aktivnosti tokom boravka napolju.
Zrak je nezdrav u Ilijašu, Zenici, Jajcu, Visokom, Travniku i Kaknju, dok je u Tuzli i Vogošći okarakteriziran kao nezdrav za osjetljive grupe.
Mjerenje u 7.00 časova je pokazalo da je kvalitet zraka u Bihaću umjereno zagađen, dok je u Mostaru zadovoljavajući.
Vrijednost indeksa kvaliteta zraka od nula do 50 je dobar, od 51 do 100 umjereno zagađen, od 101 do 150 nezdrav za osjetljive grupe stanovništva, od 151 do 200 nezdrav, od 201 do 300 vrlo nezdrav i više od 300 opasan po zdravlje. (Izvor: BHRT)
Ljepota i zdravlje
Vlada FBiH izmijenila Odluku o Listi lijekova Fonda solidarnosti Federacije BiH
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine jutros je na hitnoj sjednici izmjenila Odluku o Listi lijekova Fonda solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine.
Ovu izmjenu Federalno ministarstvo zdravstva je predložilo u skladu sa Zaključkom Vlade Federacije BiH od 11.12.2024. godine, kojim je Vlada na prijedlog premijera Federacije BiH Nermina Nikšića, prihvatila usmenu informaciju o potrebi nabavke lijeka za cističnu fibrozu, te zadužila ovo ministarstvo da izmijeni Odluku o listi lijekova Fonda solidarnosti na temelju protokola liječenja cistične fibroze.
Podsjetimo, istim zaključakom Federalno ministarstvo zdravstva je zaduženo da Federalnom ministarstvu finansija uputi Zahtjev za internu preraspodjelu neutrošenih sredstava na svom budžetskom razdjelu planiranim Budžetom Federacije BiH za 2024. godinu, a s ciljem osiguranja sredstava za nabavku lijeka za cističnu fibrozu putem Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja. Istim zaključkom Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine je zadužen da pokrene proceduru nabavke lijeka za cističnu fibrozu.
U obrazloženju današnjih izmjena Federalno ministarstvo zdravstva je navelo da je postupajući po ovom zaključku Vlade Federacije BiH pripremilo izmjenu Odluke o Listi lijekova Fonda solidarnosti Federacije BiH, kako bi se stvorile pravne pretpostavke za provođenje postupka nabavke lijeka za cističnu fibrozu od Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, i u drugim oblicima osim onih koji su bili naznačeni 2023. godine.
Iz Ministarstva dodaju i da prema smjernicama Evropske medicinske agencije i mišljenju stručnog tima imenovanog Rješenjem federalnog ministra zdravstva utvrđena dopuna Protokola liječenja cistične fibroze sa CFTR modulatorima, i to uključivanjem Kalydeco granula kao monoterapije u liječenju cistične fibroze od navršenih mjesec dana (>3kg težine) i Kaftrio granula u kombiniranom režimu za liječenje cistične fibroze u oboljelih uzrasta od 2. godine do manje od 6 godina. S tim u vezi, farmaceutski oblik lijeka „granule“ dodat je u „oblicima lijeka“, kao i vrsta pakovanja, stoji u priopćenju Vlade FBiH.
Ljepota i zdravlje
KCUS dio programa umrežavanja vrhunskih onkoloških institucija
Klinika za onkologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) postala je dio projekta Interact-Europe 100, što znači da je dio mreže u kojoj su povezani centri za karcinom u sklopu kojih stručnjaci razmjenjuju znanja i pružaju bolju pomoć pacijentima, piše Klix .
Na ovaj projekat je stiglo više od 120 prijava, a odabrano 100 najboljih, među kojima je Klinika sa KCUS-a.
Od 100 odabranih, četiri klinike nisu iz zemalja članica Europske unije (EU).
Kroz ovaj program će stručnjaci za liječenje karcinoma proći niz multidisciplinarnih treninga u naredne tri godine.
O učešću u ovom projektu za Klix.ba je govorio šef Klinike za onkologiju KCUS-a Semir Bešlija.
“Klinika za onkologiju je uspjela ući u veoma prestižan program koji finansira Evropska komisija. Riječ je o formiranju mreže vrhunskih onkoloških institucija s ciljem podjele znanja, multidisciplinarnog pristupa u liječenju pacijenata s onkološkim oboljenjima i razmjeni iskustava na bilateralnoj razini”, kazao je Bešlija za Klix.
Dodaje da su on i njegove kolege ponosni zbog uvrštavanja u projekat.
“Mi smo jedini onkološki centar iz Jugoistočne Evrope. Veoma smo ponosni i molimo i tražimo da sličan impuls prihvate oni koji donose odluke na državnom, entitetskom i kantonalnim nivoima i da se tretman onkoloških bolesnika počne posmatrati kao prioritetan. Pacijenti u EU nemaju civilizacijske rupe, kao što su liste čekanja i to želimo promovirati u BiH”, poručio je Bešlija.
Ljepota i zdravlje
Dječji psiholog Brkić: Biti realan je prva i osnovna stvar za definiranje očekivanja od sebe i od ljudi oko sebe
U najnovijem izdanju emisije “Zdravlje na prvom mjestu” poslušajte savjete kako očuvati obiteljsku harmoniju, kako pomoći djeci da se nose s emocijama i što učiniti da radost i ljubav postanu središnji dio naših blagdana.
U goste kod urednice i voditeljice Nikoline Sivrić stigao je ugledni dječji psiholog s bogatim iskustvom u radu s obitelji i djecom različitih uzrasta, Mario Brkić.
Pogledajte emisiju:
Ljepota i zdravlje
Općina Travnik pokreće inicijativu za zaštitu djece od štetnih utjecaja ovisnost
Općina Travnik pokreće inicijativu za zaštitu djece od štetnih utjecaja ovisnostip jer kako kažu općina Travnik kontinuirano radi na stvaranju sigurnog i zdravog okruženja za djecu i mlade.
Deklaracijom o zaštiti prava djece će se propisati obaveze općinskih službi za ograničavanje promocije štetnih proizvoda koji izazivaju ovisnost kod mladih ljudi,te je stoga u Travniku povodom obilježavanja “Mjeseca borbe protiv ovisnosti” danas održana prezentacija istraživanja o ovisnostima među djecom i mladima u dobi od 13 do 17 godina.
Istraživanje, provedeno na uzorku od 1.066 ispitanika, pokazalo je zabrinjavajuće podatke. Ukazuje na to da svaki četvrti tinejdžer u BiH konzumira duhan, svaki peti pije alkohol, a 26% njih redovno igra igre na sreću.
Naime, 70% mladih se susrelo s igrama na sreću, dok 8% njih ima patološke kockarske probleme, navedeno je na stranici Općine.
Ljepota i zdravlje
Kiseli kupus s palentom: Jeftino je, štiti od gripe, a preukusno
Naši stari dobro su znali – kad dođe kasna jesen i zima, kiseli kupus ili zelje, namirnica je koja jača imunitet i čuva od raznih sezonskih bolesti.
Zelje se bere krajem rujna, a u našim se krajevima kiseli sredinom listopada. I upravo ovaj proces fermentacije daje ovoj deliciji dodatni nutritivni boost. Kada je riječ o ovako zdravoj namirnici, kao što je kiseli kupus, zasigurno si ponekad postavite pitanje – tko je prvi došao na ideju da uzme neko povrće i ukiseli ga kako bi ga, primjerice, sačuvao od truljenja? Neki povijesni zapisi govore da se kupus počeo kiseliti još prije 2000 godina u Kini. Navodno, ljeti su robovi, koji su gradili Kineski zid, živjeli na kupusu i riži, a zimi se kupus konzervirao rižinim vinom koje ga je kiselilo i tako bi tisuće radnika ostalo na životu u vrlo teškim uvjetima.
Kako je receptura za fermentiranje došla u naše krajeve, ne znamo. No sigurno je da je stoljećima kiseli kupus na području Hrvatske i okolne regije bio jedna od glavnih namirnica na težačkom meniju.
Fermentacija obogaćuje namirnicu probiotičkim kulturama
Na površini svih biljaka, na lišću i stabljikama, pa tako i na kupusu, prirodno žive bakterije mliječnoga vrenja, odnosno Laktobakterije (LAB). Nakon što posolimo i potopimo povrće te mu oduzmemo prisustvo kisika, započinje proces fermentacije. Kiseljenje ili fermentaciju započinju bakterije Leuconostoc mesenteroides, a potom se kiselost mijenja pa se stvaraju i Laktobakterije. Primjerice, u zrelom kiselom kupusu, u kasnoj fazi fermentacije prevladavaju Lactobacillus plantarum, posebno dragocjene bakterije jer proizvode vitamin K2 koji je važan za mnoge funkcije našeg organizma.
Također, procesom fermentacije stvara se kiselo okruženje koje je nepovoljno za štetne bakterije pa namirnice koje kiselimo mogu potrajati duže vrijeme. Upravo cijeli ovaj proces i u dosje kiselog kupusa, junaka naše priče, upisuje brojne korisne nutrijente koji čuvaju naše zdravlje.
Zašto bi kiselo zelje trebalo biti na zimskom jelovniku?
Inače, kiselo zelje izvrstan je izvor vitamina C, koji je snažan antioksidans i zimi čuva naš organizam od sezonskih prehlada. K tomu, ova je namirnica dobar izvor neprobavljivih vlakana, vitamina B skupine i vitamina A te minerala kalija, kalcija, magnezija, fosfora i mangana, a za sve one koji paze na unos kalorija, još jedna dobra vijest – 100 g kiselog zelja sadrži samo 25 kalorija.
Poznato je da o zdravlju crijeva ovisi zdravlje cijelog našeg organizma, a kiselo zelje zbog obilja vlakana i probiotika nosi naziv i “metla za želudac i crijeva”. Naime, upravo vlakna poboljšavaju probavu, na sebe povlače toksine koji se nakupljaju u crijevima i tako čiste naš organizam.
U kontinentalnom dijelu Hrvatske obožavaju ga od pamtivijeka
Ova nutritivno bogata namirnica oduvijek je bila omiljeni izbor u gotovo svim dijelovima kontinentalne Hrvatske. U Slavoniji i Baranji kiselo zelje često se priprema kao prilog uz mesna jela, poput kobasica, pečenja ili u tradicionalnom jelu sarmi. Zagorci i Međimurci rado će ga kombinirati s krvavicama i restanim krumpirom, a u Gorskom kotaru i Lici uglavnom se poslužuje uz dimljeno ili kuhano meso.
Palenta s kiselim kupusom tradicionalno je hrvatsko jelo, koje se jednostavno priprema, jeftino je te krije prave blagodati za naš probavni sustav.
Sastojci
300 g kiselog zelja (Okusi zavičaja)
200 g palente (Okusi zavičaja)
2-3 češnja češnjaka (po želji)
1 luk
100 g pancete ili sušene kobasice
sol i papar
maslinovo ulje ili mast
Priprema
Ako je zelje jako kiselo, isperite ga u vodi i dobro ocijedite. U tavu dodajte malo ulja ili masti te nasjeckani luk i češnjak. Ubacite suhe kobasice ili slaninu i popržite. Nakon 15-ak minuta dodajte kiselo zelje. Pirjajte ga na laganoj vatri oko 20 do 30 minuta, povremeno miješajući i podlijevajući vodom.
Dok se zelje pirja, u loncu zakuhajte oko 1 litru vode. Dodajte prstohvat soli, a zatim postupno sipajte palentu, neprestano miješajući kako biste izbjegli grudice. Kuhajte palentu na laganoj vatri, stalno miješajući, dok ne postane gusta i kremasta (oko 10 do 15 minuta).
Palentu poslužite na tanjuru, a preko nje rasporedite pirjano kiselo zelje s pancetom ili kobasicama.
Savjet više: Za ovo jednostavno hrvatsko jelo, potrebne su vam i naše tradicionalne namirnice – kiselo zelje, panceta ili sušene kobasice, češnjak i palenta. Ne morate daleko tražiti jer je Lidl u svome asortimanu “Okusi zavičaja” odabrao najbolje proizvode hrvatskih OPG-ova koji će vam pružiti nezaboravno iskustvo naše tradicionalne kuhinje.