Vijeće Suda BiH nepravomoćno je proglasilo krivim bivšeg ministra sigurnosti Selmu Cikotića (SDA) za zloupotrebu položaja, piše Avaz.
BiH
Održana 22. sjednica Općinskog vijeća Novi Travnik

Na svojoj 22. redovitoj sjednici Općinsko vijeće Novi Travnik razmotrilo je 14 točaka.
Nakon vječnićkih pitanja donijeta je Odluku o usvajanju Izvješća o izvršenju proračuna i o realizaciji kapitalnih potpora i izdataka Riznice Općine Novi Travnik za razdoblje 1.1.2023.-30.06.2023. godine kao i Odluku o usvajanju Izvješća o korištenju sredstava tekuće pričuve za I-VI 2023. godine.
Općinski vijeće donijelo je Odluku o imenovanju člana Općinskog izbornog Povjerenstva.
Donijete su i Odluke o davanju u zakup poslovnog objekta – streljane-Streljački klub „Bratstvo“ i Sportski streljački klub „Meta“, poslovnog prostora kojeg koristi Šahovski klub „Novi Travnik“, zakup poslovnog prostora kojeg koristi HKD „Napredak“ Novi Travnik i Odluke o davanju u zakup poslovnog prostora kojeg koristi „Organizacija demobilisanih boraca odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995 SBK-Srednja Bosna“.
Na današnjoj sjednici Općinsko vijeće razmotrilo je slijedeće informacije:
• Informacija o Reviziji internih kontrola Općine Novi Travnik
• Informacija o Reviziji neovisne revizorske kuće za Riznicu Općine Novi Travnik i proračunske jedinice: Općinu Novi Travnik i Centar za socijalni rad za 2022. Godinu
• Informacija o projektu „Plava voda“;
• Informacija o podnesenom cjeniku JKP „Vilenica-Čistoća“ d.o.o. Novi Travnik
• Informacija o osnivanju zajedničkog Komunalnog poduzeća „Lašva“
• Informacija o realiziranim projektima kapitalnih ulaganja
Odlukom Općinskog vijeća razriješen je član Upravnog Odbora JU „Centar za socijalni rad“ Novi Travnik.
BiH
U tijeku pojačane inspekcijske kontrole

U tijeku provođenja drugog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora u oblasti borbe protiv “sive ekonomije” (rad na crno-neprijavljeni radnici, neregistrirani subjekti ili rad bez odobrenja, neizdavanje fiskalnih računa), inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove su u periodu od 9. listopada do 30. studenog 2023. godine izvršili 1.801 pojačani inspekcijski nadzor i 25 kontrolnih nadzora, u kojima su evidentirani prekršaji koji podrazumijevaju izdavanje 636 prekršajnih naloga s financijskim teretom od 600.432,00 KM.
Subjektima nadzora kod kojih su uočena manja odstupanja izdata su 134 rješenja o otklanjanju nedostataka, te zbog propusta neće biti prekršajno sankcionirani ukoliko iste otklone u ostavljenom roku. Izrečeno je i 69 rješenja o privremenoj zabrani rada, a za naplatu na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak je evidentiran iznos od 1.413.319,65 KM. U nadzorima u oblasti radnih odnosa u suradnji s županijskim inspekcijama rada, zatečeno je 13 radnika na crno.
U kontrolama temeljem Zakona o fiskalnim sistemima FBiH, utvrđeno je da svaki od 786 kontroliranih subjekta posjeduje fiskalnu kasu, dok 15 subjekata u trenutku nadzora nisu izdavali fiskalne račune, zbog čega će biti prekršajno sankcionirani. Kazne za neizdavanje fiskalnog računa propisane su Zakonom o fiskalnim sustavima FBiH, a kreću se u rasponu od 2.500 KM do 20.000 KM za pravnu osobu– obveznika, od 1.000 KM do 3.000 KM za odgovornu osobu u pravnom subjektu, te od 3.000,00 KM do 10.000,00 KM za poduzetnika.
Pojačane nadzore provode mješoviti timovi Federalne uprave za inspekcijske poslove u suradnji s županijskim inspekcijskim organima, u skladu s “Programom pojačanih inspekcijskih nadzora na području svih kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine”, kroz dva ciklusa – prvi od ožujka do srpnja, te drugi od listopada do prosinca 2023. godine.
Pojačani nadzori će trajati do 22. prosinca
Od početka provođenja pojačanih inspekcijskih nadzora u FBiH u ožujku 2023. godine do 30.11. 2023. godine, izvršena su 5.473 inspekcijska nadzora i 99 kontrolnih nadzora, u kojima su utvrđeni prekršaji koji podrazumijevaju izdavanje 2.284 prekršajna naloga s financijskim teretom od 2.776.658,00 KM. Izrečeno je i 190 rješenja o privremenoj zabrani rada, a subjektima nadzora kod kojih su uočena manja odstupanja izrečeno je 436 rješenja o otklanjanju nedostataka.
Evidentiran je iznos od 1.941.973,54 KM za naplatu naknada za vode, šume, ceste i zrak. U nadzorima u oblasti radnih odnosa u suradnji sa županijskim inspekcijama rada zatečena su 64 radnika na crno. Federalna tržišna inspekcija je utvrdila da, od ukupno kontroliranih 2.416 subjekata, svi posjeduju fiskalnu kasu, te da 200 subjekata u trenutku kontrole nisu izdavali fiskalne račune.
Pored navedenih nadzora, vrše se i, između ostalog, kontrola prometovanja roba i usluga, vođenja poslovnih knjiga, prometovanja drvnih sortimenata, promet građevinskog materijala, korištenja novčanih poticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju, obavljanja farmaceutske djelatnosti, te nadzori u drugim oblastima iz nadležnosti 11 federalnih inspektorata. Pojačani nadzori će trajati do 22. prosinca 2023. godine.
Prijaviti nepravilnosti u poslovanju poduzeća
“Apeliramo na gospodarske subjekte da usklade svoje poslovanje s pozitivnim propisima kako ne bi bili predmet sankcioniranja. Molimo građane da uočene nepravilnosti u radu gospodarskih subjekata prijave na sljedeće kontakte FUZIP – telefon za prijave: 033 /22 66 44 (otvoren 24 sata), e-mail: info@fuzip.gov.ba, te poštom, na adresu Fehima ef. Čurčića br. 6. Sarajevo,” priopćeno je iz FUZIP-a.
BiH
Priopćenje za javnost zamjenika ministra obrane BiH Slaven Galić

Komentar na odgovor Ureda člana Predsjedništva BiH i priopćenje za javnost poslao je zamjenik ministra obrane BiH gdin Slaven Galić.
Ured člana Predsjedništva BiH poziva se na članak 12. točke i), j) i k) Zakona o obrani BiH kojim su propisane nadležnosti Predsjedništva BiH oko imenovanja, promicanja i smjenjivanja generala u OS BiH.
U svome Odgovoru Komšićev ured napominje da je imenovanje generala isključiva nadležnost Predsjedništva BiH. Rječ isključivo u hrvatskome jeziku znači samo, jedino, exskluzivno, što znači da u ovome slučaju članak 12. Zakona o obrani BiH isključuje sve ostale članke Zakona o obrani BiH koji uključuju Ministarstvo obrane BiH u proces imenovanja generala.
Radi se o članku 15. točke g) navedenoga Zakona temeljem kojega Ministar obrane Bosne i Hercegovine predlaže postavljenje, promicanje i smjenu generala. Jedan članak zakona ne može isključivati drugi članak istoga zakona.
Komšićev ured navodi da General Stojčić nije imenovan zato što nema odgovarajuću školsku spremu. Ovdje se radi o apsurdu. General Stojčić je već General, kako i sam Komšićev ured tvrdi. Istoga nije trebalo imenovati jer je već imenovan. U vrijeme predsjedničkih mandata Željka Komšića i to od 2010. godine do 2018. godine Marko Stojčić je bio general. Tada taj isti Ured nije dovodio u pitanje stručnost generala Stojčića. I u tome razdoblju general Stojčić je premještan i postavljan od strane Predsjedništva, jedina razlika je što je tada sve odrađeno po Zakonu o obrani BiH, uvažavajući prijedlog Ministra obrane. U tome vremenu Komšićev ured očito nije imao svoga kandidata.
Komšićev ured nije dao odgovor zašto isključuje primjenu članka zakona kojega su prekršili (članak 15. točke g) Zakona o obrani BiH)? Zašto su postavili brigadira Martina Propadala na mjesto generala ako se nije našao u dostavljenom prijedlogu Ministarstva obrana.
Radi se o nezakonitome činu. Kako se uopće našlo ime Martina Propadala pred članovima predsjedništva ako nije zakonito predložen od strane Ministarstva obrane. To je pitanje za Tužiteljstvo BiH.
Zašto su smjenili i umirovili generala Marka Stojčića ako to nije bio prijedlog Ministra obrane?
U Odgovoru iz Ureda Željka Komšića naveli su da je Stojčić ispunio uvjete za umirovljenje. Članak 48.stavak (2) Zakona o službi u OS BiH propisuje uvjete za starosnu mirovinu te nalaže da se izuzetno, na prijedlog ministra Obrane, osoba koja ima čin generala,bez obzira na godine starosti i godine mirovinskog staža može umiroviti. I u ovome slučaju izostao je prijedlog Ministra te je ponovno prekršen članak zakona
Postavlja se pitanje jeli na snazi potpuno bezvlašće u kojeme svatko može predlagati generale članovima Predsjedništva BiH kršeći zakonske odredbe. U dostavljenom Odgovoru od strane Ureda Željka Komšića evidentno je da isti nisu niti pokušali demantirati povredu članaka Zakona o obrani i Zakona o službi u OS BiH. Isti su samo proširili svoje nadležnosti dodavanjem riječi isključivo koju Zakon o obrani BiH ne prepoznaje. Ponovno postavljam pitanje dali je ovim činom potpuno stavljen van pravne snage Zakon o obrani BiH i Zakon o službi u OS BiH. Poslije ovakvog Odgovora od strane Ureda Željka Komšića preostaje samo da se uključi Tužiteljstvo BiH i formira predmet.
Zamjenik ministra obrane BiH
mr.sc. Slaven Galić
BiH
Selmo Cikotić osuđen na tri godine zatvora

On je osuđen na tri godine zatvora, uz mogućnost žalbe.
Cikotiću je proglašen krivim da je od 2009. do 2011. godine – u dogovoru s drugim osobama, s ciljem pribavljanja koristi – iskoristio službeni položaj i pogodovao firmi “Scout” iz Zagreba. Smatra se da je na taj način oštetio budžet za 9,7 miliona KM.
On je protivno Sporazumu o konačnom raspolaganju svim pravima i obavezama nad pokretnom imovinom iz 2008. godine i odlukama Predsjedništva BiH, donio i potpisao dvije odluke o odobravanju isporuke, odnosno zamjene roba, te četiri rješenja o isporuci municije.
On je zaključio i četiri aneksa na osnovne ugovore o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije potpisane 2003. i 2004. godine.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe.
BiH
Teška prometna nesreća, jedna osoba smrtno stradala

Teška saobraćajna nesreća se desila jutros kod Rajlovca u smjeru Vogošće.
Kako je potvrdila za portal “Avaza” portparolka MUP-a KS Mersiha Novalić u nesreći je smrtno stradala jedna osoba.
U nesreći su učestvovali teretno i putničko motorno vozilo.
– Nesreća nam je prijavljena u 6:50 sati, a u 7:10 sati ljekar Zavoda za hitnu i medicinsku pomoć je konstatovao smrt jedne osobe. Od 7:30 sati je potpuna obustava saobraćaja. Tužilac Tužilaštva KS je na terenu i rukovodi uviđajem. Na terenu su i policija i vatrogasci – kazala je za portal “Avaza” Novalić.
BiH
Zbog prometne nesreće obustavljen promet na dijelu ceste M17

Na magistralom putu M-17 kod Žepča u jutarnjim satima je došlo do saobraćajne nesreće, javja Avaz.ba.
Nesreća se desila u tunelu Karaula, a u njoj su učestvovali putničko i teretno vozilo.
– Nesreća nam je prijavljena u 6:30 sati. Jedna osoba je zadobila lakše tjelesne povrede. Uviđaj je u toku – rekli su za portal “Avaza” iz Operativnog centra MUP-a ZDK.
Zbog ove nesreće obustavljen je saobraćaj na dionici magistralnog puta između Žepča i Maglaja.
BiH
Danas oblačno, poslijepodne i uvečer kiša

U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima kiša će prvo zahvatiti područje Hercegovine, zapad i sjever Bosne i postepeno će se proširiti na ostala područja.
Vjetar slab južnog i jugoistočnog smjera.
Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -3 i 2, na jugu do 6, a najviša dnevna uglavnom između 4 i 9, na jugu do 12 stepeni.
BiH
Danas izricanje presude Selmi Cikotiću

U Sudu Bosne i Hercegovine za danas je zakazano izricanje prvostepene presude bivšem ministru sigurnosti Selmi Cikotiću za zloupotrebu položaja.
Cikotiću, koji je optužen da je od 2009. do 2011. godine, u dogovoru s drugim osobama, s ciljem pribavljanja koristi, iskoristio službeni položaj i pogodovao firmi “Scout” iz Zagreba.U optužnici se navodi da je Cikotić, protivno Sporazumu o konačnom raspolaganju svim pravima i obvezama nad pokretnom imovinom iz 2008. godine i odlukama Predsjedništva BiH, donio i potpisao dvije odluke o odobravanju isporuke, odnosno zamjene roba, te četiri rješenja o isporuci municije. Prema optužnici, on je zaključio četiri aneksa na osnovne ugovore o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije potpisane 2003. i 2004. godine.
Izricanje presude Cikotiću najavljeno je za 10 sati.
BiH
Bosna i Hercegovina sudjeluje na Svjetskom natjecanju iz programiranja – Mandela World Champ

EU CODE WEEK Bosna i Hercegovina s velikim entuzijazmom najavljuje sudjelovanje na Svjetskom natjecanju iz programiranja – Mandela World Champ, planiranom za utorak, 5. prosinca 2023. godine. Ovo uzbudljivo natjecanje okuplja 21 državu svijeta, odnosno 55 timova, koji će se suočiti s izazovom rješavanja programerskih zadataka u stvarnom vremenu, imajući samo 30 minuta za postizanje maksimalnog broja riješenih zadataka s minimalnim brojem pokušaja i linija koda.
Bosnu i Hercegovinu će predstavljati pet timova koje čine 23 učenika, uključujući 6 djevojčica, iz sljedećih škola, a svoje učešće uzeli su:
1. OŠ “Hasan Kikić” – Gradačac
2. JU Gimnazija “dr. Mustafa Kamarić” – Gračanica
3. OŠ “Kiseljak” – Kiseljak
4. OŠ “Osman Nakaš” – Sarajevo
5. OŠ “Kiseljak 1” – Bilalovac
Ovi talentirani timovi spremali su se za ovo natjecanje uz pomoć njihovih mentora, istovremeno i nastavnika, koji su im omogućili stvaranje čvrstih temelja u području programiranja.
“Cijela priča ne bi bila moguća i bez podrške EU Code Week i Tangible Africa. Njihov doprinos omogućio je našim mladim talentima da stvore svoje mjesto u svijetu programiranja i tehnologije. Uzbuđeni smo zbog izazova pred nama i vjerujemo u vještine i entuzijazam naših timova. S obzirom da se ovo natjecanje prvi put organizira cilj je omogućiti što većem broju timova iz cijelog svijeta sudjelovanje. Ovu priliku koristim i da se zahvalim u svoje ime, u ime svih timova i njihovih mentorica i mentora BH TELECOM-u na podršci za naše timove.“, – kazala je Valentina Vidović, ambasador EU CODE WEEK-a za Bosnu i Hercegovinu.
Pozivamo sve tvrtke, pojedince i organizacije koje dijele našu strast prema razvoju programerskih vještina među mladima da nam se pridruže u podršci. Javite se na e-mail adresu codeweekbih@gmail.com kako biste postali dijelom ove važne inicijative.
Više informacija o inicijativi možete pronaći na Facebook stranici EU CODE WEEK-a za Bosnu i Hercegovinu